Dublet Świderskiego, udany weekend bramkarzy | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

01 lutego 2021, 08:42 • 6 min czytania 22 komentarzy

Czy był to wymarzony weekend dla naszych stranierich? Zależy gdzie spytać. Jeśli zagadniemy Karola Świderskiego lub Łukasza Skorupskiego, powiedzą nam, że na pewno. Kiedy poszukamy odpowiedzi u Piotra Zielińskiego czy Łukasza Fabiańskiego – tak dobrze już nie będzie. Bo trzeba sobie powiedzieć wprost – widywaliśmy w tym sezonie bogatsze w liczby zestawienia. Natomiast tragedii i tak nie ma.

Zajrzymy najpierw na Wyspy Brytyjskie. Wciąż nie doczekaliśmy się debiutu Polaków w Brighton, a lekką zadyszkę złapał Michał Helik. Poziom trzymają jednak Jan Bednarek oraz Bartosz Białkowski. Ten drugi w środku tygodnia zaliczył bardzo solidny mecz przeciwko Watford. Było w nim trochę szczęścia – słupek czy dwa fatalne pudła rywali. Ale było też dużo klasy:

• obronione sam na sam
  • dwie skuteczne interwencje w jednej akcji, w tym po dobitce przewrotką z bliska

A skoro już jesteśmy przy bramkarzach w tamtym regionie świata. Maksymilian Stryjek nadal ma znakomitą passę. Jego Livingston nie przegrało 13 kolejnych spotkań, licząc ligę i ligowy puchar. Polak w dwóch ostatnich spotkaniach wybronił cztery strzały i zachował czyste konto. Solidnie. A złe wieści ze Zjednoczonego Królestwa? Wiadomo, fatalnie wyglądająca kontuzja Krystiana Bielika.

Świderski i Bochniewicz na medal

Dobrze, ale poszukajmy pozytywów. Wygrany weekendu? Karol Świderski, który mimo ofert zostaje w Grecji i walczy o wyjazd na EURO. Ta walka zaczyna się nieźle, bo od dubletu z Panetilakosem. Polak od początku spotkania miał ochotę na strzelanie. Najpierw jednak został zablokowany, potem jego uderzenie obronił bramkarz. W końcówce dopiął swego i wskoczył na trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców. Jeszcze dwa trafienia i zaliczy najlepszy sezon od czasu wyjazdu do PAOK-u.

Coraz lepiej wygląda także dorobek bramkowy Krzysztofa Piątka, chociaż wiadomo – to wciąż tylko pięć trafień w Bundeslidze. Kiedy za rogiem ma się takiego rywala jak Robert Lewandowski, który do siatki trafił po raz 24., to można co najwyżej nabawić się kompleksów. Ale w weekend trochę umknęła nam zmiana Bartosza Białka, który całkiem sympatycznie domknął dokonania stranierich za Odrą. Polecamy końcówkę wideo – Polak dostał niewiele czasu, jednak zdołał popracować pressingiem na połowie rywala, dzięki czemu Wolfsburg odzyskał piłkę i strzelił gola.

Słabiej poszło Rafałowi Gikiewiczowi, pusty przebieg (dwa razy) zaliczył Dawid Kownacki. Formę trzyma za to Paweł Bochniewicz. W środku tygodnia dołożył bramkę do efektownej wygranej z Feyenoordem. Łącznie jego liczby z dwóch spotkań wyglądają bardzo dobrze:

• 6/8 wygranych pojedynków na ziemi
  • 8/11 wygranych pojedynków w powietrzu
  • 10 wybić
  • 5 odbiorów

Solidna marka. Co ciekawe – Polak jest najskuteczniej podającym piłkę zawodnikiem pierwszego składu Heerenveen. Do celu dociera aż 90 proc. jego podań.

Show Skorupskiego, Jagiełło MVP meczu

Zmieniamy klimat i region Europy. Turcja, trochę Polaków w ostatnim czasie nam tam rzuciło. Damian Kądzior póki co nie ma łatwego wejścia do Alanyasporu, jednak dobrze do Erzurumsporu wprowadził się Jakub Szumski. Polak wiele się nie napracował, ale jego skuteczna interwencja pozwoliła drużynie zaliczyć trzeci z rzędu mecz bez porażki. Tyle że poza tym w Turcji bieda, więc spójrzmy na Włochy. A konkretniej na kolejny znakomity mecz Łukasza Skorupskiego.

„La Gazzetta dello Sport” wybrała go piłkarzem meczu. Reszta Polaków wypadła jednak słabiej. Kamil Glik Bartosz Bereszyński przyjęli solidne lanie od ligowej czołówki, w tym od Wojciecha Szczęsnego. Nie zachwycił Piotr Zieliński, więc plusów poszukaliśmy szczebel niżej. Łatwo nie było, chociaż trzy bramki stranierich to przyzwoity wynik. Do siatki trafiali:

• Filip Jagiełło
  • Sebastian Musiolik
  • Szymon Żurkowski

Jak czytamy w lokalnych mediach, występ tego ostatniego idealny nie był, jednak gol to gol. Pierwszy w tym sezonie, ważny, bo dający drużynie prowadzenie. Lepsze recenzje zbiera Musiolik, który walczył z Mariuszem Stępińskim i ten pojedynek strzelecki wygrał. Natomiast najlepszy z tej trójki był Filip Jagiełło. Wideo z golem niestety nie mamy, ale jeśli wierzyć lokalnej prasie, to pomocnik trafił do siatki bezpośrednio z rzutu wolnego. A poza tym był najlepszy na boisku, zasuwając za dwóch.

I tym optymistycznym akcentem nasz przegląd zamknięmy.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Aston Villą (0:1)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Liverpoolem (0:3)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – od 21. minuty i żółta kartka z Leicester (3:1)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – na ławce z Tottenhamem (1:0)
Michał Karbownik (Brighton) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Cardiff (2:2), 90 minut i żółta kartka z Nottingham (0:0)
Krystian Bielik (Derby) – 36 minut z Bristol City (1:0)
Kamil Jóźwiak (Derby) – 87 minut z Bristol City (1:0)
Bartosz Cybulski (Derby) – poza kadrą
Przemysław Płacheta (Norwich) – od 70. minuty z Middlesbrough (1:0)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Watford (0:0) i Cardiff (1:1)

BAHRAJN

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club) – bez meczu

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Charleroi) – od 82. minuty z Leuven (1:1), od 76. minuty z Kortrijk (3:1)

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opava) – poza kadrą
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opava) – na testach w GKS-ie Jastrzębie

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Ermis (2:2)

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Nantes (2:1)
Arkadiusz Milik (Marsylia) – bez meczu w weekend
Marcin Bułka (Chateauroux) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – od 71. minuty z Olympiakosem (0:3), 90 minut i 2 gole z Panetilakosem (5:0)
Damian Szymański (AEK) – 75 minut z Gianniną (0:2), 90 minut i żółta kartka z OFI Kreta (2:0)

HISZPANIA

Mateusz Bogusz (Logrones) – mecz dzisiaj

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut i gol z Feyenoordem (3:0), 90 minut z Twente (0:0)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut, gol i asysta z Hoffenheim (4:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – od 78. minuty z Augsburgiem (3:1)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – 90 minut, gol i żółta kartka z Eintrachtem (3:1)
Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) – 90 minut z BVB (1:3)
Robert Gumny (FC Augsburg) – na ławce z BVB (1:3)
Bartosz Białek (VfL Wolfsburg) — od 79. minuty z Freiburgiem (3:0)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — poza kadrą
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – 70 minut i żółta kartka z Aue (2:1), pauza za kartki
Dawid Kownacki (Fortuna) – 76 minut z HSV (0:0), 90 minut z Wurzburger Kickers (1:2)
Adam Bodzek (Fortuna) – na ławce z HSV (0:0), poza kadrą
Jakub Piotrowski (Fortuna) – poza kadrą
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą
David Blacha (VfL Osnabruck) — na ławce z Greuther Furth (0:1), mecz dzisiaj
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — od 79. minuty z Heidenheim (0:1), od 65. minuty z Kiel (1:3)
Adam Dźwigała (Sankt Pauli) – 45 minut z Bochum (2:3), od 75. minuty z Heidenheim (4:3)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Santa Clara (1:2), mecz dzisiaj

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – od 80. minuty z Gaz Metan Medias (2:1), 90 minut z UTA Arad (1:0)
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – 90 minut z Hermannstadt (3:1) i Astrą Giurgiu (1:1)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic Glasgow) – na ławce z Hamilton (2:0) i St. Mirren (1:2)
Maksymilian Stryjek (Livingston) – 90 minut z Kilmarnock (2:0) i Aberdeen (0:0)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 68 minut z Malatyasporem (0:0)
Jakub Szumski (Erzurumspor) – 90 minut z Ankaragucu (1:0)
Dominik Furman (Genclerbirligi) – na ławce z Antalyasporem (0:1)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 90 minut z Goztepe (2:1)
Konrad Michalak (Rizespor) – 69 minut z Fenerbahce (0:1)
Damian Kądzior (Alanyaspor) – od 80. minuty z Ankaragucu (3:4), od 79. minuty z Sivassporem (3:1)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – na ławce z Alanyasporem (4:3) i Erzurumsporem (0:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – 61 minut i kontuzja z Alanyasporem (4:3), poza kadrą
Paweł Olkowski (Gazientep) – 90 minut z Galatasaray (1:2)
Michał Nalepa (Giresunspor) – poza kadrą
Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – poza kadrą

WŁOCHY

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Torino (1:1)
Karol Linetty (Torino) – 66 minut z Fiorentiną (1:1)
Piotr Zieliński (Napoli) – 70 minut z Parmą (2:0)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Sampdorią (2:0)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Sassuolo (1:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Juventusem (0:2)
Kamil Glik (Benevento) – 90 minut z Interem (0:4)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Milanem (1:2)
Arkadiusz Reca (Crotone) – 90 minut i żółta kartka z Genoą (0:3)
Paweł Dawidowicz (Hellas Verona) – 90 minut z Romą (1:3)
Mariusz Stępiński (Lecce) – 63 minuty z Pordenone (1:1)
Marcin Listkowski (Lecce) – poza kadrą
Patryk Dziczek (Salernitana) – mecz dzisiaj
Tomasz Kupisz (Salernitana) – mecz dzisiaj
Paweł Jaroszyński (Pescara) – na ławce z Chievo (1:3)
Piotr Parzyszek (Frosinone) – od 67. minuty z Empoli (1:3)
Przemysław Szymiński (Frosinone) – 90 minut z Empoli (1:3)
Jakub Łabojko (Brescia) – na ławce z Monzą (0:1) i Ascoli (1:2)
Filip Jagiełło (Brescia) – od 81. minuty z Monzą (0:1), 72 minuty i gol z Ascoli (1:2)