Znakomity weekend dla duetu Lewandowski – Zieliński | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

04 stycznia 2021, 10:51 • 7 min czytania 15 komentarzy

Miniony tydzień wśród Polaków grających poza granicami kraju minął pod znakiem popisów Piotra Zielińskiego oraz Roberta Lewandowskiego. W czasie, gdy wiele lig pauzuje lub czeka na rozpoczęcie nowego sezonu, biało-czerwoni grają głównie w najlepszych ligach na kontynencie. Albo na ich bezpośrednim zapleczu. Gdzie – poza Włochami i Niemcami – było najciekawiej? W Turcji, czyli w kolejnej sporej kolonii naszych stranierich. Przed wami pierwszy w 2021 roku raport o Polakach w ligach zagranicznych.

Wszyscy kibice Derby znają już nazwiska Krystiana Bielika oraz Kamila Jóźwiaka. Ostatnio wspominaliśmy, że ten pierwszy notuje wymarzony powrót po kontuzji. Zespół Wayne’a Rooneya z nim w składzie notuje świetną serię. Ostatnio w meczu z Birmingham popisali się obaj Polacy. Bielik strzelił gola, a Jóźwiak zanotował asystę.

W drugim z ostatnich spotkań (z Sheffield) było nieco słabiej, jednak Bielik i tak był najlepszy na boisku. Kluczowe podanie, 11 wygranych pojedynków w powietrzu, 3 strzały – statystycznie był on najlepszym piłkarzem swojej drużyny. Co jeszcze słychać w Anglii? Wciąż solidnie gra Michał Helik, co także ostatnio odnotowaliśmy w osobnym tekście. Mimo porażki nieźle wypadł także Bartosz Białkowski, bo jego Milwall mogłoby przegrać wyżej, gdyby kto inny stał między słupkami. No i kolejna asysta Mateusza Klicha – niby już się przyzwyczailiśmy, a jednak zawsze miło spojrzeć na to, jak pomocnik Leeds radzi sobie w Premier League.

Napastnicy w formie w Niemczech

W Grecji rzut karny na wagę remisu wywalczył Karol Świderski. Szybko na ławkę wrócił natomiast Damian Kądzior, a skoro już przy Hiszpanii, to i w drugiej lidze nie jest Polakom łatwo. Marcin Bułka poza składem, Mateusz Bogusz zjechał do bazy w przerwie. Do żywych wraca za to Adam Dźwigała. Obrońca zadebiutował w Sankt Pauli i był to debiut bardzo udany, bo Polak przegrał tylko jeden pojedynek, popisując się także kilkoma dobrymi interwencjami w defensywie. Oczywiście weekend za zachodnią granicą i tak należał do pewnej maszyny

Robert Lewandowski być może kazał nam chwilę poczekać na bramkę, ale dorzucił dwa kolejne trafienia do dorobku. Po 14. kolejce Bundesligi ma na koncie 19 trafień. Jeśli utrzyma takie tempo strzelania do końca sezonu, w końcu pobije rekord Gerda Mullera – zachowując obecną średnią trafień, uzbierałby 46 goli. Wiadomo, że pewnie po drodze trochę zwolni, jednak zapas jest spory. Co więcej, „Lewy” miał także asystę. A więc napastnik reprezentacji Polski ma w tym sezonie udział przy golu co… 45 minut. Absolutny kosmos. Co poza tym w Niemczech? Gol Krzysztofa Piątka.

I tyle, bo Fortuna gra dzisiaj, więc największa polska kolonia w jednym klubie jeszcze nie miała szansy się wykazać.

Gole w Turcji i we Włoszech

W Turcji dobry czas mają nasi pomocnicy. Radosław Murawski po serii słabszych spotkań zanotował asystę przy golu na 1:0 dla Denizlisporu. Ostatecznie jego drużyna zremisowała, więc to na pewno spory plus. Ostatnie podanie zresztą wyszło mu całkiem nieźle – to skuteczny odbiór, który zapoczątkował szybką kontrę. Od ok. 0:16.

Natomiast Daniel Łukasik już w drugim meczu z rzędu trafił do siatki. Tym razem błysnął instynktem strzeleckim, bo z pięciu metrów dobił piłkę, którą nieudanie próbował wyłapać bramkarz.

To byłoby na tyle z Turcji, ale zostajemy w ciepłym klimacie. We Włoszech prawdziwe show dał wczoraj Piotr Zieliński. Napoli miało delikatne problemy z przebiciem się przez mur Cagliari, jednak Polak przyszedł z pomocą w dwóch najtrudniejszych momentach, niczym prawdziwy lider. Przepiękny gol na 1:0, potem efektowne trafienie na 2:1.

Do tego liczby, które także wskazują, że był liderem drużyny. Sześć strzałów, dwa udane dryblingi, kluczowe podanie, niemal idealne podania (92% celnych), wywalczony rzut wolny. Włosi się nad „Zielkiem” rozpływali. „La Gazzetta dello Sport” przyznała mu notę „8”, wybrała go piłkarzem meczu i argumentowała to stwierdzeniem, że Polak jest jak krawiec, który stworzył całą grę zespołu. Od grudnia Zieliński zaliczył już trzy bramki i dwie asysty, Gennaro Gattuso go wielbi, kibice go cenią… Chciałoby się powiedzieć: chwilo, trwaj wiecznie.

Co jeszcze słychać w Italii? Za ten sam mecz, mimo wysokiej porażki, chwalony jest Sebastian Walukiewicz. Polak dostał najwyższą notę wśród obrońców Cagliari, zwrócono uwagę na to, jak odważnie rozgrywał piłkę. Udany występ zaliczył także Kamil Glik, który był najlepszym defensorem Benevento w meczu z Milanem. Arkadiusz Reca dostał aż sześć goli od Interu, jednak wywalczył rzut karny – kolejny w tym sezonie. Czyli znów błysnął w ofensywie. Jedynym obrońcą zadowolonym z wyniku był jednak Paweł Dawidowicz, który dla odmiany przez media jest trochę krytykowany. Włosi sugerują mu, że powinien postawić coś mocniejszego rywalowi, który zmarnował sytuację po jego błędzie.

Serie B? Dziś następna kolejka, więc zajmujemy się jeszcze tym, co działo się tuż przed sylwestrem. Mariusz Stępiński zaliczył asystę przy golu na 2:1 dla Lecce – trzecią w sezonie. Całkiem ładną zresztą, bo popisał się precyzyjnym dośrodkowaniem do niepilnowanego kolegi. Trafił również do siatki, ale ze spalonego. Ładnym wykończeniem popisał się z kolei Filip Jagiełło, który zabrał się z piłką, oszukał kilku rywali i pokonał bramkarza, przyczyniając się do wygranej Brescii.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z West Hamem (0:0), drugi mecz dzisiaj
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Southampton (0:0), poza kadrą z Evertonem (1:0)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – na ławce z Leeds (0:5) i Arsenalem (0:4)
Mateusz Klich (Leeds) – 58 minut i asysta z Leeds (5:0), 90 minut z Tottenhamem (0:3)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Rotherham (2:1) i Norwich (0:1)
Krystian Bielik (Derby) – 90 minut i gol z Birmingham (4:0), 90 minut z Sheffield (0:1)
Kamil Jóźwiak (Derby) – 90 minut i asysta z Birmingham (4:0), 90 minut i żółta kartka z Sheffield (0:1)
Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą z QPR (1:1), od 90. minuty z Barnsley (1:0)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Coventry (1:2)

BAHRAJN

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club) – 90 minut z Busaiteen (3:0)