Jaki był to tydzień dla piłkarzy z Polski w ligach zagranicznych? Ujmiemy to tak – widywaliśmy lepsze. Skoro bohaterem weekendu zostaje bramkarz, to chyba nikogo to nie dziwi. Strzelanie tym razem dotyczyło głównie lig na drugim końcu świata. Na Starym Kontynencie w meczach ligowych trafiali jedynie Kamil Wilczek oraz Martin Kobylański. Sporo dobrych not zbiera za to Michał Helik, który przykłada rękę do utrzymania Barnsley.

Drągowski znów ratuje Fiorentinę, gole Buksy, Niezgody i Mierzejewskiego | STRANIERI

Pechowo w Anglii

Na start nie mamy dobrych wiadomości, bo w Anglii reprezentacja Polski poniosła spore straty. Jan Bednarek po fatalnym upadku w pierwszej połowie zdołał dotrwać do przerwy, jednak na boisko już nie wrócił. Kamil Jóźwiak wytrwał do końca spotkania, ale do szatni nie schodził o własnych siłach. Co prawda – jak udało nam się ustalić – kontuzja skrzydłowego nie jest poważna, ale jednak jest to tpewien problem. Szczęścia nie miał także Bartosz Białkowski, który wpuścił delikatnego farfocla.

Gol dla Huddersfield od ok. 1:23

Natomiast z Anglii mamy też kilka błysków. Michał Helik wyrasta na kozaka w ekipie Barnsley. Jeśli kojarzycie, że Polak szedł do ekipy, która bije się o utrzymanie, to pewnie wystarczającym komplementem będzie stwierdzenie, że dwa razy zachował czyste konto, a jego klub zgarnął sześć punktów. Ale zerkamy także w statystyki i jest świetnie.

 • 4 przechwyty, 2 odbiory, 4/4 wygrane pojedynki z Watfordem
 • 10/17 wygranych pojedynków w powietrzu z QPR

Solidna szkoła defensywy. Skoro już przy Wyspach – Patryk Klimala nadal pełni raczej marginalną rolę w Celtiku. W półfinale Pucharu Szkocji nie zagrał ani minuty.

Drągowski MVP

Gdzie poza Anglią w weekend działo się najwięcej? W Niemczech i we Włoszech. David Blacha Martin Kobylański zakończyli weekend w 2. Bundeslidze z liczbami na koncie. Ten pierwszy zanotował asystę, drugi strzelił gola. Całkiem ważnego, bo Eintracht Brunszwik dzięki niemu dogonił rywala, a w końcówce zadał mu decydujący cios i zgarnął pełną pulę. Do gry wrócił także trochę zagubiony ostatnio Jakub Piotrowski. 90 minut i pozytywnie oceniany występ to coś, czego potrzebował. Aha, no i debiut Bartosza Białka – choć to tylko kilka chwil spędzonych na boisku,

A Włochy? Sporo działo się w trakcie tygodnia w Coppa Italia. Pozytywny występ zaliczył wracający po kontuzji Patryk Dziczek, a bramkę strzelił Mariusz Stępiński. W lidze już tak dobrze nie było, więc skupmy się na Serie A.

Klasę znów pokazał Bartłomiej Drągowski, natomiast na przeciwległym biegunie występ Sebastiana Walukiewicza. Zerkamy na oceny „LGdS”:

 • Bartosz Bereszyński – 6
 • Bartłomiej Drągowski – 7. MVP meczu. Jeśli Fiorentina nie utonie, to tylko dzięki jego interwencjom
 • Karol Linetty – 5,5. Niezły początek, potem zniknął na cały mecz
 • Łukasz Skorupski – 6
 • Sebastian Walukiewicz – 5. Najgorszy na boisku. Bardzo niepewny, dawał dużo miejsca Barrowowi. Przegrywał starcia z rywalami
 • Arkadiusz Reca – 6

Główni aktorzy, czyli Wojciech Szczęsny Piotr Zieliński wiele do roboty nie mieli. Szczęsny siedział na ławce, Zieliński wrócił po koronawirusie, jednak dostał tylko 12 minut.

Przybyłko jeszcze nie jest mistrzem

A co słychać w bardziej odległych zakątkach świata? Chiny to już klasyk: gol i asysta Adriana Mierzejewskiego w dwumeczu z Henan Jianye. Jego drużyna gra w fazie pucharowej ligi, jednak w niższej części tabeli. Porażka oznacza, że Guangzhou R&F zagra o miejsca 11-12 z Dalian Pro. Sporo dzieje się także w USA. MLS powoli kończy sezon zasadniczy, a o mistrzostwo gra Kacper Przybyłko i jego Philadelphia Union. Polak tym razem gola nie strzelił, a Union wypuściło z rąk szansę na przyklepanie tytułu. Pechowe wieści docierają do nas z Portland, gdzie gra Jarosław Niezgoda. Polak opuścił boisko z kontuzją, mimo że wchodził na murawę z ławki rezerwowych. To o tyle bolesne, że dopiero co dał show w meczu z Galaxy. Klasyczny Niezgoda:

 • Gol głową
 • Gol głową
 • Asysta

Adam Buksa z kolei wywalczył rzut karny, którego nie wykorzystał jego kolega. Szczęście w nieszczęściu, że dobitkę na gola zamienił sam Buksa, więc ma już pięć trafień na koncie.

Warto także wspomnieć o awansie Piotra Grzelczyka do kazachskiej ekstraklasy.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 45 minut z Aston Villą (4:3)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Liverpoolem (1:2)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – mecz dzisiaj
Mateusz Klich (Leeds) – mecz dzisiaj
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut ze QPR (3:0) i Watfordem (1:0)
Krystian Bielik (Derby) – na ławce z Bournemouth (1:1)
Kamil Jóźwiak (Derby) – 90 minut z Cardiff (1:1), poza kadrą
Przemysław Płacheta (Norwich) – od 45. minuty z Brentford (1:1), 89 minut z Bristol (3:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Preston (2:0) i Huddersfield (0:3)

BAHRAJN

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club) – przerwa w rozgrywkach

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Charleroi) – poza kadrą

CHINY

Adrian Mierzejewski (Guangzhou R&F) – 69 i 90 minut, gol i asysta z Henan Jianye (1:2, 2:3 – 3:5 w dwumeczu)

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opava) – liga pauzuje
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opava) – liga pauzuje

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Ermis (1:2)

DANIA

Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – 81 minut i gol z Lyngby (4:2)
Kamil Grabara (Aarhus GF) – mecz dzisiaj

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Bordeaux (4:0)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 67 minut i gol z Panetolikosem (3:1)
Damian Szymański (AEK) – poza kadrą, kontuzja

HISZPANIA

Damian Kądzior (SD Eibar) – od 75. minuty z Cadiz (0:2)
Marcin Bułka (FC Cartagena) – na ławce z Gironą (1:2) i Albacete (3:1)
Mateusz Bogusz (Logrones) – 0d 64. minuty z Realem Oviedo (3:2), drugi mecz dzisiaj

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut ze Spartą Rotterdam (4:1)
Jarosław Jach (Fortuna Sittard) – 90 minut z Ajaksem (2:5)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – 90 minut z Sanfrecce Hiroshima (0:0)

KAZACHSTAN

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – 90 minut z Astaną (1:0)
Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty) – na ławce z Astaną (1:0)

Do kazachskiej ekstraklasy awansował Piotr Grzelczak i jego FK Atyrau.

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – poza kadrą
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – od 86. minuty z Arminią Bielefeld (2:0)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – od 82. minuty z Wolfsburgiem (1:1)
Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) – 90 minut z Mainz (3:1)
Robert Gumny (FC Augsburg) – od 60. minuty z Mainz (3:1)
Bartosz Białek (VFL Wolfsburg) — od 93. minuty z Herthą (1:1)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — na ławce z Schalke (1:1)
David Kopacz (Wurzburger Kickers) – 90 minut i asysta z Bochum (2:3)
Dawid Kownacki (Fortuna) – poza kadrą, kontuzja
Adam Bodzek (Fortuna) – 90 minut z Heidenheim (1:0)
Jakub Piotrowski (Fortuna) – 90 minut i żółta kartka z Heidenheim (1:0)
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – na ławce z Karlsruher (4:3)
David Blacha (VfL Osnabruck) — od 25. minuty z Sandhausen (2:1)
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — 84 minuty i gol z Norymbergą (3:2)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Moreirense (2:0)

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – poza kadrą
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Soczi (1:2)
Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg) – 90 minut i żółta kartka z Ufą (2:1)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut z Tambov (2:1)

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – mecz przełożony
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – 90 minut z Gaz Metan Medias (2:1)

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żlina) – poza kadrą
Dawid Kurminowski (MSK Żlina) – 80 minut i gol z Senicą (3:1)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic Glasgow) – na ławce z Aberdeen (2:0)
Maksymilian Stryjek (Livingston) – 90 minut z Motherwell (0:2)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 85 minut i wywalczony rzut karny z Erzurumsporem (5:1)
Dominik Furman (Genclerbirligi) – 64 minuty z Gaziantep (1:1)
Radosław Murawski (Denizlispor) – pauza
Konrad Michalak (Rizespor) – na ławce z Kayserispor (1:0)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut i żółta kartka z Galatasaray (0:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – na ławce z Galatasaray (0:1)
Paweł Olkowski (Gazientep) – na ławce z Genclerbirligi (1:1)
Michał Nalepa (Giresunspor) – 90 minut i żółta kartka z Umraniyespor (0:1)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut i żółta kartka z Dnipro (2:1)

USA

Adam Buksa (New England Revolution) – 90 minut z Red Bulls (1:0), 90 minut i gol z DC United (4:3)
Przemysław Frankowski (Chicago Fire) – 90 minut z Union (1:2), 83 minuty z Nashville (1:1)
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 72 minuty, gol i 2 asysty z Galaxy (5:2), od 78. minuty z Whitecaps, kontuzja (1:0)
Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 87 minut i gol z Fire (2:1), 90 minut z Columbus (2:1)
Przemysław Tytoń (FC Cincinnati) – poza kadrą, kontuzja

WŁOCHY

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Romą (0:2)
Karol Linetty (Torino) – 90 minut z Lazio (3:4)
Piotr Zieliński (Napoli) – od 78. minuty z Sassuolo (0:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – na ławce ze Spezią (4:1)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – 90 minut z Bologną (2:3)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Genoą (1:1)
Kamil Glik (Benevento) – mecz dzisiaj
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Cagliari (3:2)
Arkadiusz Reca (Crotone) – 90 minut z Atalantą (1:2)
Mariusz Stępiński (Lecce) – mecz dzisiaj, gol w Pucharze Włoch z Torino (1:3)
Marcin Listkowski (Lecce) – poza kadrą
Patryk Dziczek (Salernitana) – mecz odwołany, 64 minuty i żółta kartka w Pucharze Włoch z Sampdorią (0:1)
Tomasz Kupisz (Salernitana) – 90 minut w Pucharze Włoch z Sampdorią (0:1)
Paweł Jaroszyński (Pescara) – mecz dzisiaj
Piotr Parzyszek (Frosinone) – od 69. minuty z Cremonese (1:0)
Przemysław Szymiński (Frosinone) – poza kadrą
Jakub Łabojko (Brescia) – od 78. minuty z Virtus Entellą (2:2)
Filip Jagiełło (Brescia) – 69 minut z Virtus Entellą (2:2)
Bartosz Salamon (SPAL) – 70 minut z Regginą (1:0)
Jakub Iskra (SPAL) – poza kadrą
Szymon Żurkowski (Empoli) – poza kadrą
Adam Chrzanowski (Pordenone) – poza kadrą, 63 minuty w Pucharze Włoch z Monzą (0:0, k. 1:4)
Sebastian Musiolik (Pordenone) – na ławce z Ascoli (1:0), 90 minut w Pucharze Włoch z Monzą (0:0, k. 1:4)

Fot. Newspix

Suche Info
04.12.2022

Kamiński: W tych pierwszych meczach nie graliśmy w piłkę

Reprezentacja Polski pożegnała się z mundialem w Katarze po porażce 1:3 z Francją. Tuż po tym spotkaniu nasi kadrowicze dość niespodziewanie otworzyli się w kwestii stylu gry. Po Zielińskim i Lewandowski głos na ten temat zabrał Jakub Kamiński. Jak to się stało, że w meczu z Francją zagraliśmy w końcu inaczej? – Może zeszła z nas presja. Każdy oczekiwał, że z tej grupy wyjdziemy. Pokazaliśmy, że potrafimy grać dobrze na tle mistrzów świata. Liczę na to, […]
04.12.2022
Ekstraklasa
04.12.2022

Piłkarz Hapoelu na testach w Miedzi Legnica

Mundial trwa, ale kluby z Ekstraklasy nie śpią. Część ekip wróciła do treningów przed przerwą świąteczno-noworoczną, rozgrywa sparingi i oczywiście działa na rynku transferowym. Teraz – według naszych informacji – do Legnicy na treningi pod wodzą trenera Mokrego przyjechał piłkarz z ciekawym CV. Na razie jeszcze nie ma mowy o transferze, to tylko testy. Chodzi o Włocha z Hapoelu Beer Szewa. To Davide Petrucci. 31-letni środkowy pomocnik dołączył do zespołu Miedzi w piątek, co mogli już zauważyć kibice […]
04.12.2022
WeszłoTV
04.12.2022

KATARYNKI #10 – Czy ktoś panuje nad bałaganem w PZPN-ie?

04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Robert Lewandowski nie jest szczęśliwy

Robert Lewandowski ustawił piłkę na jedenastym metrze. Wziął oddech. Ruszył do biegu. Zatrzymał nogę. Zawisł w chwilowym bezruchu. Powrót skutecznego stylu. Oddał strzał. I kicha. Hugo Lloris tylko na to czekał, ale Francuz przedwcześnie wyskoczył przed linię. Powtórka z rozrywki. Lewy wymienia futbolówkę. Bierze oddech, rusza do biegu, zatrzymuje nogę, wisi w chwilowym bezruchu. Znów ten skuteczny styl. Oddaje strzał. I gol. Jego drugi na tym mundialu. I drugi w historii […]
04.12.2022
Suche Info
04.12.2022

Mbappe: – Mam obsesję mundialu

Kylian Mbappe najpierw strzelił dwa gole reprezentacji Polski, a później spotkał się z dziennikarzami. Co powiedział po starciu z naszą drużyną francuski skrzydłowy?  – Jesteśmy zadowoleni, że przeszliśmy do ćwierćfinału. To nie był łatwy mecz. Myślę, że udało nam się go jednak opanować, choć mieliśmy bardzo trudne momenty. – Dużo osób pytało, dlaczego się nie wypowiadam w mediach. To nic osobistego. Nie mam nic przeciwko mediom czy dziennikarzom. Potrzebuję po prostu skupienia […]
04.12.2022
Suche Info
04.12.2022

Deschamps: – Polska grała o wiele bardziej ofensywnie niż w poprzednich meczach

– Polska grała o wiele bardziej ofensywnie niż w trzech ostatnich meczach, chociaż podstawowy skład nie wyglądał zbyt ofensywnie – mówił po meczu z Polską Didier Deschamps. Francuski selekcjoner podczas spotkania z mediami wypowiedział się na tematu problemów Francji w pierwszej połowie, rekordzie Giroud i wielkiej formie Mbappe.  O przebiegu meczu: Choć byliśmy faworytami, mieliśmy pewne trudności. To było do przewidzenia, że Francja pokona Polskę. Dobrze zaczęliśmy. Mieliśmy […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Robert Lewandowski nie jest szczęśliwy

Robert Lewandowski ustawił piłkę na jedenastym metrze. Wziął oddech. Ruszył do biegu. Zatrzymał nogę. Zawisł w chwilowym bezruchu. Powrót skutecznego stylu. Oddał strzał. I kicha. Hugo Lloris tylko na to czekał, ale Francuz przedwcześnie wyskoczył przed linię. Powtórka z rozrywki. Lewy wymienia futbolówkę. Bierze oddech, rusza do biegu, zatrzymuje nogę, wisi w chwilowym bezruchu. Znów ten skuteczny styl. Oddaje strzał. I gol. Jego drugi na tym mundialu. I drugi w historii […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Nie jesteśmy skazani na niski pressing. Jednak możemy grać odważniej

Przed przerwą z Francją nasza kadra udowodniła, że może grać zdecydowanie agresywnej na połowie rywala niż we wcześniejszych spotkaniach katarskiego turnieju. W całym meczu przynajmniej pięć razy zmusiliśmy panujących mistrzów świata do prostej straty. Do takiej ciągłej gry potrzeba jednak zdrowia, zgrania i odpowiedzialności. Tych trzech elementów finalnie zabrakło. Kilka razy sygnał do wyższego pressingu dawał Robert Lewandowski. W meczach grupowych z Meksykiem (0:0), Arabią Saudyjską (2:0) […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Zieliński i Bereszyński najlepsi. Noty po meczu z Francją

Źle nie było, ale wynik 1:3 z Francją trochę mówi o postawie naszych zawodników. Mieliśmy wyraźnych liderów – Bartosza Bereszyńskiego i Piotra Zielińskiego. Nie wszyscy utrzymali jednak ich poziom. Nie popisaliśmy się głównie w środku obrony. Oprócz Kamila Grosickiego, zawiedli również rezerwowi. Czas na pomeczowe noty. Kogo docenić, kogo zganić? WOJCIECH SZCZĘSNY – 5 Dwoił się i troił, by zatrzymać Francuzów tak jak wcześniej robił to w spotkaniach grupowych. […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Odpadliśmy z Francją, ale dziś zagraliśmy w piłkę

To, że reprezentacja Polski ma niewielkie szanse z Francją było jasne od początku. Pytanie brzmiało: czy przegramy po antyfutbolu czy przynajmniej damy sobie szansę na pokazanie czegoś ciekawszego. Na szczęście wybraliśmy wariant drugi. A że odpadliśmy po porażce 1:3 z mistrzami świata? Trudno, ale przynajmniej dziś graliśmy w piłkę i oczy nie bolały od patrzenia. W niedzielne popołudnie dostaliśmy wszystko to, czego tak bardzo brakowało nam w fazie grupowej. Wysoki pressing? Był. Ataki dużą liczbą zawodników? […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Czy odzyskaliśmy godność?

Rzadko kiedy poprzeczka oczekiwań wisi przed polską reprezentacją tak nisko. Zazwyczaj kibice, dziennikarze, eksperci oczekują zwycięstwa, no, co najmniej remisu, a dzisiaj wielu wzięłoby przyzwoitą porażkę z pocałowaniem ręki. Wszystko oczywiście wzięło się raz, że z tego, co prezentowaliśmy w fazie grupowej, a dwa – z klasy rywala. No i teraz jesteśmy po tej porażce. I pytanie: czy odzyskaliśmy godność? Przecieraliśmy oczy, gdy w pewnym momencie pierwszej połowy statystyka pokazała 46% posiadania Polaków, a 43% […]
04.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
04.12.2022

Toksyczna miłość. Wszystkie skandale matki Rabiota

– Jestem zaborcza, mam osobowość autorytarną, taka prawda, moje dzieci często mi to wypominają – przedstawia się bezwstydnie Veronique Rabiot. Jest milionerką, agentką, mąciwodą, prowokatorką, awanturniczką, postrachem trenerów, dyrektorów i prezesów, a także matką Adriena Rabiota, wokół którego kręci się całe jej życie. To obsesja pełna skandali i kontrowersji, dalece wykraczająca poza klasycznie pojmowaną matczyną miłość. Sam początek lipca 2019 roku. Upalne lato. „L’Équipe” […]
04.12.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ
XYZ
2 lat temu

Fabiański, Szczęsny, Drągowski, Skorupski, Majecki – Reca, Rybus, Puchacz – Glik, Bednarek, Walukiewicz, Bochniewicz/Helik, (Wieteska,Jach) – Kędziora, Bereszyński, Gumny/Czerwiński – Góralski, Bielik, Krychowiak, Augustyniak – Linetty, Moder, Zieliński – Szymański, Klich – Jóźwiak, Grosicki (Karbownik, Kamiński, Kądzior, Frankowski, Błaszczykowski, Wszołek, Płacheta, Kownacki) – Lewandowski, Milik (Piątek, Buksa, Świderski, Wilczek, Stępiński, Przybyłko, Kurminowski, Klimala, Kobylański).

pindoini
pindoini
2 lat temu

Drągal to super chłopak widzę go w Lechii za kuciaka

Darek
Darek
2 lat temu

Można Coś więcej o grze Plachety w ubiegłym tygodniu