post
Avatar

Opublikowane 01.11.2020 14:06 przez

Szymon Janczyk

SARS. W 2020 roku to słowo zna chyba każdy. Z reguły w pamięci dopisuje do niego ciąg dalszy: SARS-CoV 2. Ale spokojnie, to nie będzie kolejna rozprawa dotycząca wpływu koronawirusa na świat sportu. Bo o ile dla większości ludzi na świecie SARS kojarzy się z COVID-19, tak w Nigerii to skrót od Special Anti-Robbery Squad, czyli jednostki specjalnej nigeryjskiej policji. Jednostki, którą dziś nazywa się “wirusem przemocy”. Nigeryjczycy od lat domagają się od rządu zlikwidowania grupy. W październiku, gdy protesty się nasiliły, nieocenioną pomocą okazało się wsparcie przedstawicieli świata futbolu.

Na wstępie warto zapytać: czy w ogóle słyszeliście o akcji #ENDSARS, która sprawiła, że miliony Nigeryjczyków wyszły na ulice, żeby domagać się zmian w funkcjonowaniu tamtejszej policji? Zapewne nie. Medialnie nie jest to nośny temat, chociażby w porównaniu z podobną akcją po drugiej stronie globu, czyli “Black Lives Matters”. To o tyle zaskakujące, że w Nigerii brutalność policji jest powszechnym faktem. Wystarczy spojrzeć na listę zarzutów wobec SARS, żeby zrozumieć, jak wielką skalę przybrały ich nadużycia.

 • porwania dla okupu
 • wymuszenia, szantaże
 • samosądy
 • tortury
 • nielegalny handel
 • napady z bronią w ręku, rabunki domów
 • gwałty
 • przemoc wobec dzieci
 • zanieczyszczenia środowiska
 • nielegalne usuwanie ludzkich szczątków
 • naruszenia prywatności

Oczywiście nie są to tylko puste słowa. SARS funkcjonuje od 1992 roku i choć nie od zawsze kojarzy się z byciem grupą przestępczą, to powiązane z nią zbrodnie sięgają początków jej istnienia.

Kilka przykładów działań tej jednostki.
 • 1997 rok. Do kostnicy trafiają ciała dwóch podejrzanych o udział w napadzie osób, które wcześniej były zatrzymane przez SARS
 • 2006 rok. Morderstwo za odmowę zapłacenia haraczu dla funkcjonariuszy
 • 2010 rok. 15-latek zamordowany przez SARS, które wzięło go za porywacza
 • 2011 rok. Próba zamachu bombowego (!) na siedzibę nigeryjskiej policji w ramach wojny wewnętrznej
 • 2019 rok. Kobieta w ciąży zamordowana przez strzelającego na oślep funkcjonariusza

Udowodnionych i powiązanych z SARS przestępstw jest więcej, choć i tak większość pozostaje tajemnicą poliszynela. W każdym razie widzicie już, że w Nigerii mają do czynienia z zalegalizowanym gangiem, który działa w imieniu państwa.

Rząd kazał strzelać do protestujących

Październikowe protesty nie były dla Nigeryjczyków niczym nowym. Ulice ożywają tam co kilka miesięcy od 2017 roku, żeby ktoś w końcu zainteresował się tematem. Ożywają, bo politycy zawsze deklarują: zbadamy sprawę, po czym sprawy nie badają. Coś jak zadzwonimy do pana po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej. – Ludzie mają powody, żeby nie wierzyć politykom. W ciągu trzech lat od rozpoczęcia ruchu #ENDSARS trzykrotnie obiecywali oni rozwiązanie jednostki. Później o tym zapominali – pisał w “The Independent” Toyin Falola, nigeryjski historyk.

W Polsce sprawę mogliśmy poznać m.in. dzięki “Raportowi o stanie świata” Dariusza Rosiaka. Przyczyny protestów objaśniał w nim dr Remy Adekoya, wykładowca Uniwersytetu w Yorku.

SARS stał się symbolem nigeryjskiego państwa. Oddział, który został stworzony do dobrych celów, zwalczania przestępstw, skończył na tym, że wielokrotnie brał łapówki i zabijał ludzi. Nikt tego nie kontrolował. Policja nigeryjska, nie tylko SARS, generalnie bywa bardzo brutalna, skorumpowana. Jeśli nie jesteś z bogatej rodziny, czy chociaż z klasy średniej, łatwo jest zginąć. Nikt z tym nic nie robi – tłumaczył polsko-nigeryjski politolog.

Protest w Londynie, fot. Newspix

Tym razem ludzie wyszli na ulice w liczbie dotychczas niespotykanej. Nie pomógł nawet fakt, że 11 października rząd oficjalnie rozwiązał SARS i zapowiedział rozliczenie jednostki z jej grzechów oraz powołanie w jej miejsce SWAT. Ludzie nie wierzyli, że to cokolwiek zmieni. Protesty trwały, a władza, nie wiedząc jak sobie z nimi poradzić, próbowała tłumić je siłą. Trzeba przyznać, że próba uciszenia karabinami ludzi, którzy protestują przeciwko brutalności funkcjonariuszy państwowych jest – lekko mówiąc – średnio trafionym pomysłem. Ale czego się nie robi, żeby ochronić stołki?

W wyborach w Nigerii ludzie mają do wyboru mniejsze lub większe zło. Dzieje się tak dlatego, że na szczyt kariery politycznej dochodzą jedynie bogaci lub byli wojskowi, od lat powiązani z tym światem. W większości przypadków to osoby powyżej 60 roku życia. Nigeryjczycy to młody naród rządzony przez starców. Gdy rząd zobaczył, że coraz więcej ludzi wychodziło na ulice, kazał do nich strzelać, żeby protesty nie narastały i nikt nie zaczął domagać się zmiany władzy – to znów Adekoya.

Według Amnesty International od 2017 roku do maja 2020 roku doszło do 82 nadużyć, za które odpowiedzialna była wspomniana grupa. Od 8 października, gdy protesty zaczęły osiągać największą dotychczas skalę, zginęło 56 osób.

SARS zamordowała dwóch piłkarzy

No dobrze, a gdzie w tym wszystkim piłkarze? Czy włączyli się do akcji tylko dlatego, że zwykle sławne osoby “podłapują” takie historie, bo są korzystne PR-owo? Niekoniecznie. Futbol także miewał przez SARS problemy. Głównie dlatego, że sportowcy i młodzież to grupa, na której jednostka mogła sporo zarobić. Dla spokoju płacili i nie pytali za co.

 – Rok temu wróciłem do Nigerii i zostałem zatrzymany. Powiedziano mi, że podejrzanie wyglądam, musiałem udowadniać, że jestem piłkarzem. Kazali mi dzwonić do trenera, kapitana, nawet właściciela mojego klubu. Musiałem pokazywać im moje nagrania i zdjęcia z meczów. Potwierdziłem swoją tożsamość, ale i tak trafiłem na komisariat. Kazali mi wyjść z nimi na fajkę, a tam powiedzieli, że puszczą mnie, gdy zapłacę im 1000 dolarów – mówił pomocnik Tony Edjomariegwe.

Choć czasami też płacić nie chcieli i sprawy kończyły się gorzej. Tiamiyu Kazeem oraz Izu Joseph zostali zamordowani przez nigeryjską policję. Kazeem zginął w lutym 2020 roku. Policja zatrzymała go bez powodu, a następnie pobiła i zamordowała. Rodzinie próbowano wmówić, że 21-latka potrącił samochód, jednak nikt w to nie wierzył. Matka zawodnika udzieliła poruszającego wywiadu, w którym opowiadała o tym, co spotkało Kazeema.

Zamordowali go, a jego kariera nabierała rozpędu. Dopiero co dostał zaproszenie na testy do Szwecji. Bardzo cię cieszył z tej szansy…

John Ugochukwu Ogu na proteście w Nigerii

Joseph także był obrońcą. Zginął w 2017 roku, w równie zagadkowych okolicznościach. 24-latek został zatrzymany przez SARS. Niedługo potem nieznany sprawca śmiertelnie go postrzelił. Zbieżność zdarzeń? Oczywiście “przypadkowa”. Nic dziwnego, że Wilfred Ndidi z Leicester woli nie pokazywać się w Nigerii. – Boimy się odwiedzać nasze rodziny, bo ci ludzie chcą nas zabić. Posiadanie dredów nie czyni przetępcą – napisał piłkarz „Lisów” na Twitterze.

Ale są także i tacy, którzy wbrew wszystkiemu wrócili do ojczyzny. Gdy w Lagos trwało piekło, a miasto objęto całodobową godziną policyjną, raporty z sytuacji na ulicach zdawał John Ugochukwu Ogu, który mając ważny kontrakt w Al-Adalach, postanowił przylecieć do Nigerii i wziąć udział w protestach. Byłem na protestach sześć lub siedem razy. Zawsze były pokojowe. Ale w Lagos nie jest teraz bezpiecznie. Płoną banki, komisariaty, samochody. Ludzie boją się wychodzić z domu, a kraj jest w ruinie.

Ludzie prosili piłkarzy o to, żeby w jakikolwiek sposób spróbowali zwrócić uwagę świata na to, co dzieje się w Nigerii. Ogu miał na to nietypowy pomysł. Zrezygnujmy z gry w reprezentacji kraju. Jaki jest sens, żeby go reprezentować, skoro politycy robią nam coś takiego? Musimy zrobić coś, żeby nas wysłuchano.

“Nie przestaną nas zabijać, jeśli nie będziemy o tym mówić”

Ostatecznie mecze reprezentacji Nigerii się odbyły. Ale piłkarze z tego kraju nie próbowali przemilczeć sprawy. Świat obiegły ich zdjęcia, gdy w ramach protestu klęczeli na boisku. Victor Moses oraz Victor Osimhen po premierowych bramkach dla Spartaka oraz Napoli odwołali się do akcji #ENDSARS, co pozwoliło poznać ją kibicom w Rosji oraz we Włoszech. Lista nazwisk, które wsparły protesty rosła. Nie zawsze byli to Nigeryjczycy czy Afrykańczycy. AS Roma, Ian Wright, Marcus Rashford, Mesut Ozil, Rio Ferdinand. Wsparcie ze strony świata futbolu było nieocenione, bo gdy media traktowały temat pobieżnie, ich “zasięgi” robiły swoje.

Nigeryjski rząd zabija swoich obywateli. Wysyła armię na ulice, żeby zabijała nieuzbrojonych ludzi, bo bronią swoich praw. Jesteście wstydem dla świata. Będziecie zapamiętani jako pierwszy rząd w historii, który kazał wojsku zabijać swoich rodaków. Wstydzę się was i mam was dość. Proszę świat o reakcję. Nie przestaną nas zabijać, jeśli nie będziemy o tym mówić – mówił w krótkim wideo na Twitterze Odion Ighalo, napastnik Manchesteru United. Apelował do ONZ i innych światowych organizacji o pomoc.

Victor Osimhen wspiera protestujących, fot. Newspix

Efekty? Nie jest przypadkiem, że wielu zaangażowanych w akcję piłkarzy gra w Premier League, a ogromny protest odbył się w Londynie. To nie przypadek, że z całego świata do Afryki zaczęło spływać wsparcie. W dużej mierze finansowe, bez którego ciężko byłoby się przeciwstawić mającemu wojsko pod kontrolą rządowi. Na jego czele stoi Muhammadu Buhari. Doświadczony polityk, który ani myśli rezygnować z władzy. Dzięki tej pomocy protestujący byli w stanie się zorganizować i stawić opór. W pewnym momencie można było mówić o prawdziwej wojnie domowej. W odpowiedzi na kolejne zabójstwa w trakcie protestów atakowano posterunki policji. 

SARS rozwiązano, jednak jego personel zostanie rozdzielony między inne jednostki policji. Protesty będą trwać, bo ludziom nie chodzi tylko o fakt istnienia jednostki. Chodzi o głębsze reformy, a nie rebranding – tłumaczy Falola w “The Independent”. – Nie ma godnej przyszłości narodu, bez wkładu młodego pokolenia. To właśnie jest ten wkład.

22 października Muhammadu Buhari przestał uderzać w retorykę “prosimy o spokój, nic się nie dzieje”. Prezydent Nigerii przyznał, że doszło do pierwszych zatrzymań byłych funkcjonariuszy SARS, a wkrótce możemy spodziewać się licznych śledztw dotyczących zdarzeń z przeszłości. Każdy winny ma zostać odszukany i osądzony. Wygląda na to, że Nigeryjczycy zwyciężyli, jednak nie zdziwcie się, jeśli na koszulce któregoś z afrykańskich piłkarzy zobaczycie jeszcze hasło “END SARS”. Oni uwierzą dopiero, gdy zobaczą. Bo życie nauczyło ich, że liczą się czyny, nie słowa.

SZYMON JANCZYK

Fot. Twitter Alex Iwobi

Szymon Janczyk

Serie A śledzi tak długo, że pamięta jeszcze czasy, gdy Juventus nie zdobywał mistrzostwa. Woli mecz Puszczy z Wigrami niż Wisły z Lechią. Zwolennik zasady, że dobry pomocnik jest ważniejszy od dobrego napastnika. Dlatego: Pirlo, Kaka, Garguła. In that order.

Opublikowane 01.11.2020 14:06 przez

Szymon Janczyk

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Anglia
02.06.2021

Sergio Aguero w Barcelonie? Zmiennik dobry, na pierwszy skład za późno

Czy Manchester City będzie tęsknił za Sergio Aguero? Oczywiście, w końcu to ich najlepszy napastnik w historii. Tęsknota wyrażana jednak będzie wobec zawodnika sprzed kilku sezonów, nie tego, który zaliczył gorzkie rozstanie w przegranym finale Ligi Mistrzów. Do Barcelony odchodzi wciąż Sergio Aguero, lecz jest to cień dawnej argentyńskiej gwiazdy.  W ciągu niespełna tygodnia widzieliśmy […]
02.06.2021
Anglia
30.05.2021

Chelsea wygrała Ligę Mistrzów, ale to Brentford zarobiło wczoraj więcej

Oczy całego piłkarskiego świata skierowane były wczoraj na Portugalię. Finał Ligi Mistrzów, wielkie wydarzenie. Prestiż całej imprezy ma gigantyczne rozmiary, wielu – o ile nie całość – adeptów sztuki piłkarskiej marzy o tym, by w takim meczu zagrać. Jednocześnie jest to mecz, w którym zwycięzca dostaje dziesięć razy mniej nie triumfator baraży Championship. Brentford awansowało […]
30.05.2021
Anglia
28.05.2021

“Spodziewam się ciężkiego meczu, ale uważam, że Manchester City wygra”

Czy Manchester City nie obawia się, że nie ma napastnika w dobrej formie? Kto mógłby zastąpić Sergio Augero? Dlaczego transfer Harry’ego Kane’a byłby sprzeczny z polityką transferową klubu? Dlaczego kibic Manchesteru City nie może być spokojny przed żadnym meczem Ligi Mistrzów? Czy w minionym sezonie były powody do utrapień? Jak ważny jest Ruben Dias? Na […]
28.05.2021
Anglia
27.05.2021

XI sezonu Premier League. Najlepsi z najlepszych

Pora na koniec serii podsumowań minionego sezonu ligi angielskiej, wszak pojutrze finał Ligi Mistrzów, nie ma czasu na pierdoły. Dlatego dzisiaj będzie konkret, który w dodatku zwykle wywołuje najwięcej kontrowersji. Jedenastka sezonu Premier League, najlepsi z najlepszych zawodników w najwyższej klasie rozgrywkowej na Wyspach.  Żeby jednak było nieco bardziej sprawiedliwie, nie wyróżniliśmy tylko jedenastu graczy. […]
27.05.2021
Weszło
26.05.2021

Szansa na ostateczne potwierdzenie klasy Solskjaera

Od paru ładnych lat Premier League w materiałach promujących ligę niemal równie często jak zawodników, wykorzystuje trenerów. To jest potężny kapitał narracyjny, potężne możliwości. Guardiola kontra Klopp to najjaśniejszy i najbardziej oczywisty pojedynek, ale przecież wcześniej był też Jose Mourinho, najpierw w Manchesterze United, potem w Tottenhamie. Antonio Conte ze swoim 3-5-2. Marcelo Bielsa, człowiek […]
26.05.2021
Anglia
26.05.2021

Największe rozczarowania transferowe minionego sezonu Premier League

Wczoraj zajęliśmy się największymi oczarowaniami transferowymi w Premier League. Dziś zatem przyszła kolej na te transfery, które rozczarowały nas najbardziej. Tak jak w poprzednim zestawieniu, tak tutaj konkurencja była naprawdę mocna.  Już teraz wiemy, że przynajmniej w jednym wypadku będzie przynajmniej kontrowersja, bo z okazji kupienia tego piłkarza, nie cieszył się praktycznie nikt. No może […]
26.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
14.02.2021

Radosław Kucharski – osąd bohatera

Radosław Kucharski w ostatnim czasie znalazł się na celowniku kibiców Legii Warszawa. W zasadzie ciężko się temu dziwić, bo kibice mistrzów Polski chcą zwykle dwóch rzeczy: transferów oraz sukcesów. W środku sezonu ciężko o to drugie dlatego domagano się przynajmniej tego pierwszego. Tymczasem do wczoraj Legia nie sprowadziła ani jednego nowego zawodnika, a Czesław Michniewicz […]
14.02.2021
Weszło Extra
13.12.2020

Warchoły kontra Scyzory. Skąd się wzięła “Święta Wojna” Radomia z Kielcami?

“Warchoły jadą na świętą wojnę do Scyzorów. Jesteśmy coś winni ofiarom 1976 roku. Zbiórka w sobotę o 8:30 na dworcu PKP” – lokalne “Echo Dnia” cytowało plakaty, które zawisły w całym Radomiu. Kibice Radomiaka dostali wówczas zakaz wyjazdowy od PZPN-u za awanturę na meczu z ŁKS-em. Ale zbytnio się tym nie przejmowali. – Jedziemy tam […]
13.12.2020
Weszło Extra
01.12.2020

Tripletta Jose Mourinho. 10 lat temu Inter był najlepszy na świecie

– Jesteś gównem – rzucił Marco Materazzi do Jose Mourinho, gdy ten odchodził z Interu. Czy zebrało mu się na szczerość do trenera, u którego był ostatnio głównie rezerwowym? Nie, wręcz przeciwnie. – Jak możesz zostawić nas tutaj z Rafą Benitezem. Nigdy ci tego nie wybaczę – dodał obrońca, który stał się bohaterem jednego z […]
01.12.2020
Weszło Extra
29.11.2020

Gennaro Gattuso. Portret wojownika

– Kiedy patrzyłem na Andreę Pirlo i na to, co robi z piłką, zastanawiałem się, czy w ogóle mogę nazywać siebie piłkarzem – mówił sam o sobie Gennaro Gattuso. Wojownik, wściekły pies i polisa ubezpieczeniowa Milanu przez ponad dekadę. Mistrz świata, dwukrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Człowiek, który zjadał ślimaki żywcem, wbijał kolegom z szatni widelce […]
29.11.2020
Weszło
28.11.2020

Simić: “U Giampaolo przez miesiąc trenowaliśmy bez piłki. Tak uczył taktyki”

– Wierzę, że w przyszłości zagram w reprezentacji Chorwacji razem z Duje Caleta-Carem – deklaruje Lorenco Simić, stoper Zagłębia Lubin. Dlaczego uważa, że jego marzenia mają prawo się spełnić? Jak to się stało, że grał w Serie A, a dziś jest na Dolnym Śląsku? Wychowanek Hajduka Split opowiedział nam o treningach u Marco Giampaolo, na których nie […]
28.11.2020
Weszło
26.11.2020

Puchary, korupcja i przekręcanie nazwisk. Raymond Goethals, rewolucjonista z Belgii

– Nie marudź, graj! – pokrzykiwał do swoich piłkarzy Raymond Goethals w szatni, na treningu oraz na meczu. Charakterystyczny, brukselski akcent wystarczał, żeby zawodnik brał się w garść i wracał do pracy. Bez znaczenia, czy był to Alen Boksić, Paul van Himst, Rob Rensenbrink, czy Arie Haan. Szacunek do trenera miał każdy. Ciężko było go […]
26.11.2020
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tony
Tony
7 miesięcy temu

Skąd oni wzięli tylu białych w tej Nigerii, że uformowali jednostkę policji?

Ave Silesia
Ave Silesia
7 miesięcy temu
Reply to  Tony

Przyjechała ciocia z Ameryki i miała ace

old
old
7 miesięcy temu

ale jaja ale jaja tak nasi tez morduja lempart na mekach zeznala ze jest lesbijka

przewalek0122
przewalek0122 (@przewalek0122)
7 miesięcy temu

Przypominam dla porzadku, ze Nadredaktor wciaz nie okreslil swego stanowiska w kwestii wiadomych protestow… A przypominam dlatego, bo nie moge zapomniec jakie stanowisko zajmowal podczas przejmowania rzadow przez PISS… Nie, nie chce zaby wszystko odszczekal… Ale jakies stanowisko osoby po przejsciach politycznych wypadaloby chyba zajac… Osobliwie w kwestii prob wykorzystywania kibicow w roli zdrowego aktywu ludu pracujacego miast i wsi, ktory palami gasil protesty mlodej inteligencji podczas marca 68… So, Nadredaktorze Stanowski, kiedy Szanowny wyartykułuje Stanowisko????

Luther
Luther
7 miesięcy temu
Reply to  przewalek0122

Kolejny idiota który każe się ludziom określać, stawać po jakiejś stronie. Wbij sobie do tego ograniczonego łba że ludzie mają dość tego całego POPiSu. Normalni mają was dość. Jesteście zwykłymi sekciarzami z klapkami na oczach. Obie te partie powinny być zdelegalizowane. Trzymajcie się u władzy Dzieki szczcuciu ludzi na siebie.
Apel do normalnych. Głosujcie na nowych ludzi, nowe partie. Pozbadzmy się tych debili z sejmu i senatu.

przewalek0122
przewalek0122 (@przewalek0122)
7 miesięcy temu
Reply to  Luther

Ja nie oczekuje okreslenia sie. Ja wnioskuje o refleksje od osoby, ktora kiedys jednoznacznie okreslila sie po pewnej stronie politycznego sporu… I zrobila to publicznie… Tym bardziej, ze jedna ze stron politycznego sporu probuje srodowisko kibicowskie wykorzystac do rozgrywek politycznych… Czyli najwyzszy czas, zeby ktos, kto mieni sie tego srodowiska medialnym oredownikiem zabral glos… Zajal Stanowisko…

Dotarlo?

Aa za komplementy dziekuje bardzo ;P

Bartoni
Bartoni
7 miesięcy temu

> To o tyle zaskakujące, że w Nigerii brutalność policji jest powszechnym faktem.

No rzeczywiście zaskakujące, że ludzi nie obchodzi co się dzieje w Nigerii, a obchodzi ich co się dzieje w USA.
ŻODYN SIĘ NIE SPODZIEWAŁ

Belrofont
Belrofont
7 miesięcy temu

Teodoras Ghebreyesus dyrektor WHO – tak mi się skojarzyło

miloz
miloz
7 miesięcy temu

A w Polsce feminazistki ciągle liczą na to, że któraś dostanie pałą przez łeb od impulsywnego mundurowca.

przewalek0122
przewalek0122 (@przewalek0122)
7 miesięcy temu
Reply to  miloz

Wezze dlugi rozbieg… i spotkaj sie ze sciana… Jesli to nie pomoze, to juz tylko psychuszka… BTW Anuszka juz rozlala olej…

Suche Info
18.06.2021

Spezia chętna na Linettego

Karol Linetty w nowym sezonie najpewniej nadal będzie występował w Serie A, ale niekoniecznie w Torino. Kilka tygodni temu łączono go z Cagliari, a teraz chętna na jego zatrudnienie jest Spezia. Polaka chciałby sprowadzić Riccardo Pecini, który zaczyna pracę jako dyrektor sportowy Spezii, a dotychczas był szefem skautów w Sampdorii, w której Linetty z powodzeniem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Janusz Niedźwiedź trenerem Widzewa Łódź

Janusz Niedźwiedź został nowym trenerem Widzewa Łódź. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. 39-letni szkoleniowiec ostatnio prowadził Górnika Polkowice, z którym wywalczył awans do I ligi. Niedźwiedź zastąpił na stanowisku Marcina Broniszewskiego, któremu dziś podziękowano za współpracę. Fot. Newspix
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Dariusz Marzec zostaje w Arce Gdynia

Mimo przegranego barażu z ŁKS-em przed własną publicznością, Dariusz Marzec nadal będzie trenerem Arki Gdynia. On i jego asystent Janusz Świerad podpisali kontrakty na nowy sezon z opcją przedłużenia o kolejny rok.  Marzec prowadzi Arkę od grudnia. Dotarł z tym zespołem do finału Pucharu Polski, w którym jednak lepszy okazał się Raków. Ogółem gdynianie w […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bośniacki bramkarz w Rakowie Częstochowa

Raków Częstochowa pożegnał latem i Dominika Holca, i Branislava Pindrocha, więc sprowadzenie nowego bramkarza było koniecznością. Został nim Vladan Kovacević z FK Sarajewo. 23-letni Bośniak podpisał kontrakt do 2024 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. – Obserwowaliśmy Vladana od dłuższego czasu i bardzo cieszymy się, że udało się go pozyskać. To bramkarz wpisujący […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Marcin Broniszewski nie jest już trenerem Widzewa

Marcin Broniszewski przestał być trenerem Widzewa Łódź i odchodzi z klubu.  Broniszewski pracował w Widzewie od sierpnia ubiegłego roku – najpierw jako asystent Enkeleida Dobiego, a po jego zwolnieniu w kwietniu przejął stery w pierwszej drużynie. W dziesięciu meczach wywalczył 11 punktów (2 zwycięstwa, 5 remisów, 3 porażki). Przypomnijmy, że od kilku dni nowym właścicielem […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Victor Garcia Marin wzmacnia Śląsk Wrocław

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje: szeregi Śląska Wrocław zasilił Hiszpan Victor Garcia Marin. 27-letni lewy obrońca podpisał kontrakt do 2024 roku.  – Jesteśmy zadowoleni, że trafia do nas zawodnik, który grał regularnie na zapleczu jednej z najlepszych lig świata. Victor to piłkarz dysponujący bardzo dobrym dośrodkowaniem, ma świetnie ułożoną lewą nogę. Jest szybki i potrafi […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Chudy i Masouras odchodzą z Górnika Zabrze

Martin Chudy po wygaśnięciu kontraktu odejdzie z Górnika Zabrze. Zanosiło się na to od dłuższego czasu, a w piątek zostało oficjalnie potwierdzone. Słowacki bramkarz przyszedł do Górnika zimą 2019 roku, od razu wskoczył do składu i od tej pory nie opuścił ani minuty w Ekstraklasie! Łącznie w barwach zabrzan rozegrał 87 meczów. 26 razy zachował […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Drągowski na celowniku Interu

Bartłomiej Drągowski w ostatnich tygodniach był już łączony m.in. z Atalantą czy Borussią Dortmund, a teraz “Tuttosport” donosi, że poważnie zainteresowany bramkarzem Fiorentiny jest Inter.  Polak docelowo miałby zostać następcą Samira Handanovicia, który ma już 36 lat i ostatnio miewał wahania formy. Dyrektor sportowy mediolańczyków Giuseppe Marotta podczas pracy w Juventusie na podobnej zasadzie szykował […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Artur Derbin pozostanie trenerem GKS-u Tychy

Artur Derbin nadal będzie trenerem GKS-u Tychy. W związku ze spełnieniem odpowiednich zapisów, jego umowa została automatycznie przedłużona do czerwca 2022 roku.  Derbin szkoleniowcem tyszan został przed startem ubiegłego sezonu. Zajął z GKS-em trzecie miejsce w I lidze, do ostatniej kolejki mając szanse na bezpośredni awans. GKS zawiódł później w barażach, odpadając u siebie z […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021