post Avatar

Opublikowane 01.03.2020 15:55 przez

redakcja

Świat bukmacherki, tak jak każdy inny, ma swój specyficzny slang. Aby łatwiej było wam się po nim poruszać, przygotowaliśmy ściągawkę, wyjaśniającą popularne stwierdzenia, z którymi możecie się spotkać grając u bukmachera.

1×2 – popularne określnie zakładu, w którym typujemy zwycięzcę lub remis.

AH – tak, wiemy, kojarzy się raczej niezbyt pozytywnie, ale spokojnie, w tym przypadku chodzi o skrótową nazwę handicapu azjatyckiego.

AKO – zakład akumulowany, czyli kupon z kilkoma zdarzeniami. Wzięło się to z tego, że sam skrót AKO oznacza kurs całkowity takiego kuponu. Kiedy zdarzeń na kuponie jest naprawdę dużo, usłyszymy, że jest to „tasiemiec” lub „taśma”.

Ante post – zakład długoterminowy, czyli stawiamy na to, że już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata.

Bankier, bankers – inaczej pewniak, typ, który na pewno da nam wygraną.

Bilans konta – różnica między wpłatami własnymi, a wygraną przez nas sumą. Dzięki niej bukmacherzy mogą kontrolować limity na kontach graczy, żeby ci grali odpowiedzialnie.

Bonus – dla wielu popularny raper i wojownik MMA z Poznania, w świecie bukmacherki po prostu określenie premii i promocji przyznawanych graczowi przez bukmachera.

Buk, bookie – jedni czule nazywają swoje ukochane, inni bukmacherów. Tak właśnie powstały pojęcia buk czy bookie.

Cashback – jeśli łapiecie podstawy angielskiego lepiej niż Wojtek Pawłowski w słynnym wywiadzie dla telewizji Udinese, to sami rozumiecie, że chodzi o zwrot kasy na konto.

Cashout – podobnie jak wyżej, problemów ze zrozumieniem pewnie nie macie, ale dla pewności: wcześniejsze rozliczenie kuponu, kiedy obawiamy się o wpadke w jednym z ostatnich wydarzeń.

Cheater – jak wszędzie, tak i w bukmacherce znajdą się ci, którzy „jadą na kodach”. Jak funkcjonują „cheaterzy” u buków? Wyłapuję i korzystają z ich błędów, głównie związanych z różnicami czasu gry, co pozwala postawić zakład tuż przed istotną zmianą kursów. Gdy taka sytuacja się powtarza, konto takiej osoby może zostać zablokowana.

Combo – zakład wielokrotny, AKO

 

Stawiaj zakłady Combo z Superbet wykorzystując dedykowany kod promocyjny dla czytelników WESZŁO!

 

Cover – zabezpieczenie zakładu wielokrotnego. Kiedy mamy kilka zdarzeń na kuponie, które zakończyły się tak, jak oczekiwaliśmy i pozostało nam do rozliczenia ostatnie zdarzenie, a nie możemy lub nie chcemy dokonać cashoutu, gramy covera. Co to jest? Stawiamy ostatnie zdarzenie z naszego kupony odwrotnie niż za pierwszym razem, żeby pokryć ewentualne straty.

DNB – rodzaj zakładu, w którym remis nie jest uwzględniany. Możemy obstawić zwycięstwo jednej ze stron, a w przypadku remisu, bukmacher zwraca nam stawkę zakładu.

Dubel – kupon, na którym znajdują się dokładnie dwa zdarzenia.

DW – skrót od pojęcia dokładny wynik.

Empty net – określenie stosowane najczęściej w hokeju, gdy bramkarz opuszcza pozycję, żeby wesprzeć atak.

Faworyt – bez wielkiej filozofii, najbardziej prawdopodobny zwycięzca zdarzenia.

Fix – ustawione zdarzenie, najczęściej w celu uzyskania korzyści finansowej. Często spotkacie się z użyciem tego określenia w kontekście przegranej faworyta, kiedy jest ono zwyczajnie niesłuszne, ale wiadomo, że bywa i tak, że jest coś na rzeczy. Fixy to również częsta przynęta na graczy na róznych grupach i forach, gdzie oszuści próbują sprzedać „tajemną wiedzę” o rzekomo ustawionych spotkaniach.

Free bet – rodzaj promocji, w ramach której bukmacher oferuje graczom bezpieczny zakład. Na czym on polega? Stawiamy na dane zdarzenie, a w przypadku przegranej, buk zwraca nam część stawki. Może być to całość, ale najczęściej jest to zainwestowana kwota minus podatek.

FT – skrót od full time, czyli całego spotkania. Najczęściej spotykany przy tzw. „łamańcach”.

Giełda zakładów – miejsce, w którym gracze zakładają się między sobą o jakieś zdarzenie. Giełda to reguluje, nadzoruje, a także pobiera za to prowizję.

Gracz rekreacyjny/zawodowy – jedni grają dla zabawy i niezbyt przejmują się ewentualnymi stratami, czy taktyką i strategią gry. Drudzy poświęcają na grę sporo czasu, analizują, generalnie robią wszystko, żeby wygrać jak najwięcej. Łatwo zgadnąć, do kogo pasuje jedno i drugie określenie.

Handicap – rodzaj zakładów, dzięki którym niweluje się różnice potencjału obydwu zespołów. Bukmacherzy dają w ten sposób przewagę na starcie słabszej druzynie. Na podwórku wolało się na to „dawać komuś fory”.

Head to head, H2H – najprościej mówiąc pojedynek między dwoma klubami czy zawodnikami. Uważasz, że Kubica pokona Russela w Grand Prix Węgier? Grasz handicap, że zajmie wyższe miejsce w danym wyścigu, a nawet i w całym sezonie. Często stosowane w sportach motorowych, np. w żużlu.

HT – half time, połowa. Druga część zwrotu najczęściej spotykanego przy łamańcach, czyli zakładach typu ht/ft.

Insider – osoba z wewnątrz, której rady są niezwykle trafne i cenione. Posiadanie swojego insidera w klubie, a najlepiej w klubach, to marzenie każdego gracza.

Kontra – podobnie co w przypadku coveru, chodzi o zniwelowanie ryzyka wpadki, zagranie kuponu, który pozwoli nam pokryć ewentualne straty.

Kupon – papierek, czy to w formie elektronicznej czy drukowanej, który jest naszym „dowodem” na postawienie danego zakładu.

Kurs – sposób wyrażania prawdopodobieństwa zdarzenia przez bukmacherów. Im niższy kurs, tym bardziej prawdopodobne, że dana rzecz się stanie. Mnożąc kurs razy stawkę uzyskujemy ewentualną wygraną.

Late Ticket – sytuacja, w której bukmacher pozwala graczom obstawiać po niekorzystnym dla siebie kursie, np. z powodu awarii lub błędu. Chodzi o sytuację, w której po strzelonym golu w wyniku błędu nie zmieniają się kursy i gracze zdążą obstawić dane zdarzenie. Bukmacher ma prawo anulować taki zakład.

Liga Typerów – rozgrywki, w których co tydzień, miesiąc lub w innych określonych terminach gracze rywalizują ze sobą w typowaniu wydarzeń.

Limit bukmacherski – bukmacherzy muszą kontrolować graczy nie tylko dlatego, żeby przedziwdziałać uzależnieniom, ale też żeby ich do reszty nie oskubali. Stąd wprowadzenie limitów, czyli górnych stawek na zakłady.

LIVE – typowanie zakładów w trakcie trwania zdarzenia, granie na żywo.

Marża bukmacherska – to opłata, którą bukmacherzy pobierają za zakład. Im popularniejsze wydarzenie, tym mniejsza marża. Optymalna wysokość marży wynosi od 3 do 6%, ale zdarzają się również wyższe marże.

Masówka – nagły wzrost popularności danego zdarzenia, często związany z przeciekiem w o osłabieniu jednej z drużyn lub plotką, która może wpłynąć na wynik zdarzenia.

Misprint – pomyłka bukmachera, która polega na odwrotnym przypisaniu kursów do zdarzenia. Tę sytuację często wykorzystują wspomniani wcześniej cheaterzy. Bukmacherzy po wyłapaniu błędu nie realizują takiego kuponu i zwracają graczowi pieniądze.

NSBR – skrót od pojęcia najdłuższa seria bez remisu.

Obrót bonusem – bukmacherzy zabezpieczają się przed szybką wypłatą bonusowych środków wprowadzeniem wymaganego obrotu bonusem. Gracz musi więc postawić określoną liczbę zakładów o ustalonych kursach, żeby odblokować dodatkowe środki.

Oddsmaker – analityk bukmacherski, który trzyma pieczę nad kursami. Zadaniem takiej osoby jest wystawianie i kontrolowanie kursów w ofercie bukmachera.

Over – rodzaj zdarzenia, w którym stawiamy „powyżej”. Przykładowo: buk wyznacza linię bramek lub żółtych kartek, które padną w danym spotkaniu. Możemy zagrać under lub over. Drugi przypadek oznacza, że zakładamy, że goli lub kartek będzie więcej niż wynosi linia określana przez bukmachera.

Outsider – w skrócie: zawodnik lub zespół, który szoruje dno tabeli i zbiera w łeb w każdym meczu.

Pick – typ, w którym nie ma wyraźnego faworyta.

Pewniak – ach, jedno z ulubionych słów każdego gracza. Pewniak, pewniaczek, zakład, który musi po prostu musi wejść. Czasami z tymi pewniakami jest jednak tak, jak w słynnym cytacie Pazury: rękę by się za nie dało uciąć i… teraz byśmy jej nie mieli.

 

Najlepsze kursy na pewniaków tylko z Totolotkiem! Zgarnij specjalny bonus dla graczy od WESZŁO!

 

Podwójna szansa, podpórka – rodzaj zabezpieczającego zakładu, w którym obstawiamy wygraną lub remis albo remis lub przegraną. Dzięki temu zwiększamy szanse na zwycięstwo, ale jednocześnie musimy się liczyć z niższym kursem.

Progresja – popularny system gry wśród doświadczonych graczy. Polega na stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do wygranej. Najczęściej stosowana jest w przypadku remisów, gdy gracze obstawiają raz za razem taki rezultat, zwiększając stawkę w oczekiwaniu na przełamanie.

Public Bet – inaczej masówka, zakład, który jest proponowany i promowany, również związane z celowym obniżaniem kursów na popularne wydarzenia.

Singiel – jedno zdarzenie na kuponie, pojedynczy zakład.

Surebet – zakład dający wygraną bez względu na wynik. Jakim cudem? Najczęściej poprzez różnice kursów u kilku bukmacherów, u których gramy. Dzięki temu nie stracimy, ale też wiele nie zyskamy.

Tasiemiec – tasiemce, taśmy, tasiemki, czyli kilka, najczęściej nawet kilkanaście zdarzeń na kuponie, takie rodzaje zakładów zwykle oznaczają małą stawkę i liczenie na duży zysk poprzez pomnożenie wielu kursów.

TILT – pułapka bukmacherska, sytuacja, w której po porażce chcemy szybko się odegrać, więc gramy „all-in” i przegrywamy kolejne pieniądze, próbując odrobić straty na niesprawdzonych typach.

Tipster – osoba, która udostępnia swoje typy innym. Często chodzi w tym przypadku o doświadczonych graczy, którzy dodatkowo zarabiają na swoich typach i poradach, sprzedając je innym.

Under – tak, jak w przypadku overu, rodzaj typu, który zakłada nieprzekroczenie linii wyznaczonej przez bukmachera, np. gdy bukmacher oferuje typ 2.5 goli w meczu, możemy postawić over lub under, czyli więcej lub mniej bramek.

 

Sprawdź najlepsze oferty z dedykowanym bonusem WESZLO w Milenium!

 

Underdog – niedoceniany zawodnik lub zespół, ktoś, kto startuje z pozycji outsidera, ale w naszych oczach może odnieść nieoczekiwane zwycięstwo.

Valuebet – cel każdego gracza, czyli zakłady, które dają nam zysk. O co chodzi? O kursy, które naszym zdaniem są zbyt wysokie, czyli opłaca się na nie zagrać, żeby odnieść sporą wygraną. Nie muszą one wynikać z błędu systemu, więc nie jest to late ticket.

Yield – wyznacznik skuteczności gracza. Wyliczamy go odejmując od sumy wygranych sumę stawek, następnie dzieląc tę liczbę przez sumę stawek i mnożąc ją przez 100%.

Zakład dwudrogowy – rodzaj zakładu, który przewiduje dwie opcje rozstrzygnięcia zdarzenia. Zapoznaj się lepiej z tematyką zakładów dwudrogowych i zostań ekspertem w tej dziedzinie.

Ziemniak – potoczna nazwa bukmachera, który oferuje zakłady w punktach naziemnych.

Opublikowane 01.03.2020 15:55 przez

redakcja

Suche Info
04.03.2021

Maryslia traci punkt w doliczonym czasie. 90 minut Milka

W pewnym momencie wszystko wskazywało na to, że spotkanie pomiędzy Olympique Marsylia a OSC Lille zakończy się bezbramkowym remisem. Jednak w samej końcówce Jonathan David dwukrotnie pokonał Steve’a Mandande. Dzięki zwycięstwu nad zespołem z Lazurowego Wybrzeża gospodarze utrzymali pozycję lidera Ligue 1. PSG pokonało Bordeaux 1:0, tak więc ewentualna strata punktów przez Lilie oznaczałby, że […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Remontada na Camp Nou. Barcelona w finale Pucharu Króla!

Barca zrobiła dzisiaj absolutnie wszystko, żeby odwrócić losy dwumeczu. Zagrała naprawdę świetnie, pokazując, że drzemią w niej ogromne pokłady determinacji. Szkoda, że zabrakło ich na mecz z PSG w Lidze Mistrzów, ale nie ma co dzisiaj narzekać. To jest wieczór „Dumy Katalonii”. Przez absolutnie całe spotkanie ekipa Koemana była zespołem lepszym, choć niewiele brakowało, żeby […]
04.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy Legia Warszawa straciła patent na Puchar Polski?

25 finałów Pucharu Polski. 19 trofeów w gablocie. Gigantyczna przewaga nad drugim w tabeli wszech czasów pucharowych zmagań Górnikiem Zabrze. Legia Warszawa miała wszystko, żeby mówić, że krajowy puchar to jej rozgrywki. Wystarczy wspomnieć, że od 2010 roku klub ze stolicy wygrywał w nich częściej niż wszystkie inne drużyny. Łącznie. Teraz jednak coś się zacięło. […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

RB Lipsk melduje się w półfinale Pucharu Niemiec

RB Lipsk podejmowało dziś na własnym stadionie VFL Wolfsburg, które w ostatnich tygodniach znajduje się w rewelacyjnej dyspozycji. Było to spotkanie w ramach 1/4 finału DFB Pokal. Finalnie „Byki” po trafieniach Yussufa Poulsena i Hwang Hee-Chana pokonały zespół z miasta Wolksvagena. Tym samym „Wilki” odniosły pierwszą porażkę od 3 stycznia, kiedy to musiały uznać wyższość […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Nie nagrać się i wygrać. Piast wyrzuca Legię za burtę Pucharu Polski!

Czy Piast Gliwice był piłkarsko lepszy od Legii Warszawa? Absolutnie nie był. Poważniejsze szanse zaczął stwarzać sobie właściwie dopiero, kiedy na murawie zameldował się Tiago Alves, a jako że Waldemar Fornalik ma w zwyczaju sięgać po Portugalczyka nie wcześniej niż na kwadrans przed zakończeniem spotkania, to dodając jeden do jednego łatwo dojść do wniosku, że przez […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

To nie był dzień Polaków Serie A

Polscy piłkarze nie będą mieli najlepszych humorów po 25. kolejce Serie A. Tylko Piotr Zieliński może mieć delikatne powody do radości, choć strzelona bramka ostatecznie nie zrekompensuje mu starty punktów jego zespołu. Z kolei Benevento z Kamilem Glikiem w składzie straciło aż 3 gole i przegrało z Hellasem Verona. Arkadiusz Reca po przerwie już nie […]
03.03.2021
Weszło FM
03.03.2021

Czwartek z radiem? Maciej Okraszewski, Czarna Elka i o wiele więcej!

Czwartek na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, audycji prowadzonej przez Kamila Gapińskiego i Monikę Wądołowską, a zakończymy Hyde Parkiem. Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Kamil Gapiński i Monika Wądołowska. Oczywiście pojawią się tematy związane z Pucharem Polski i Ekstraklasą, ale o godzinie 8:30 […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Zieliński z golem, ale show ukradł mu Lukas Haraslin

Kiedy w 85. minucie meczu Napoli z Sassuolo murawę opuszczał Piotr Zieliński, przez chwilę zastanawialiśmy się, czy ma sens dalsze oglądanie tej mizerii. Ile można oglądać katastrof w defensywie drużyny Gennaro Gattuso, ile samolubnych zagrań Lorenzo Insigne. Ale równolegle w barwach Sassuolo na plac wybiegł Lukas Haraslin. Właśnie dla niego zostaliśmy na końcówkę i zdecydowanie […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

Drugoligowy Holstein Kiel awansował do 1/2 finału Pucharu Niemiec

W ćwierćfinale DFB Pokal zmierzyły się ze sobą dwie rewelacje rozgrywek: Holstein Kiel i  Rot-Weiss Essen. Ostatecznie lepsza okazała się ekipa z Kilonii. Wygrała 3:0 z zespołem występującym w lidze regionalnej. Holstein Kiel w poprzedniej rundzie pokonał SV Darmstadt, a w 1/16 finału sensacyjnie wyeliminował obrońcę trofeum – Bayern Monachium. Najpierw w ostatniej akcji meczu […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Cracovia pewnie awansowała i przesadnie się nie zmęczyła

W Cracovii ostatnio tyle się działo, że taki mecz był jej bardzo potrzebny. „Pasy” nie tylko pokonały Chojniczankę i awansowały do półfinału Pucharu Polski, ale uczyniły to pewnie, pod pełną kontrolą, bez niespodziewanych zwrotów akcji. Kto wie, czy piłkarzy Michała Probierza bardziej nie zmęczyła dziesięciogodzinna podróż do Chojnic niż samo spotkanie.  Drugoligowiec zaczął ze sporym […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

Rafał Leszczyński odchodzi z Podbeskidzia

Rafał Leszczyński zakończył swoją ponad czteroletnią przygodę z zespołem „Górali”. Kontrakt 28-letniego bramkarza został rozwiązany za porozumieniem stron. Jednokrotny reprezentant Polski od stycznia znajdował się na liście transferowej, a dziś klub oficjalnie podziękował mu za grę. Leszczyński zasilił szeregi Podbeskidzia w lipcu 2016 roku. Łącznie 83 razy wystąpił w barwach bielskiej drużyny. W 2020 roku […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

Uros Radaković niedługo powinien wrócić do treningów z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała za pośrednictwem klubowych social mediów, że Uros Radaković nie odniósł poważnego urazu w meczu z Wisłą Płock i niebawem będzie już do dyspozycji sztabu szkoleniowego „Białej Gwiazdy”. Zawodnik przeszedł kolejne badania, które nie wykazały znaczącego uszczerbku na jego zdrowiu. Serbski piłkarz w poprzednią niedzielę zadebiutował w krakowskim zespole. Pojawił się na boisku […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Paraolimpijczyk i weteran wojny wyrzucony z rady piłkarzy USA. Nie poparł Black Lives Matters

Seth Jahn to weteran wojenny z Afganistanu i Iraku. Ma za sobą 11 lat służby Jako żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej armii został poważnie ranny podczas misji, jednak ten fakt go nie załamał. Wręcz przeciwnie. Jahn został sportowcem, dostał się do paraolimpijskiej kadry piłkarskiej USA, której zresztą był kapitanem. W Stanach Zjednoczonych pracował na opinię człowieka, […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

United chce sprowadzić Raphaela Varane’a

Według angielskich mediów Florentino Perez zgodził się na odejście z klubu francuskiego obrońcy. Najbardziej zainteresowany pozyskaniem gracza Realu Madryt jest Manchester United. Królewscy chcą uzyskać na sprzedaży swojego zawodnika około 70 milionów euro. Raphaelowi Varanowi w czerwcu 2022 roku wygasa umowa z „Los Blancos”. Dla ekipy ze stolicy Hiszpanii to ostatnia szansa, by zarobić na […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Szokująca informacja. Stefański nie miał racji

Są dwa rodzaje ludzi: jedni widzieli drugą żółtą kartkę dla Augustyna w meczu z Piastem, inni nie. W tym pierwszym zbiorze znajduje się sędzia Stefański, a w tym drugim wszyscy inni. Tak, dokładnie: w tym pierwszym pan arbiter, w drugim cała pozostała ludzkość. Dziś Komisja Ligi anulowała żółtko dla piłkarza Jagi, a sędzia Stefański został […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

Weston McKennie na stałe w Juventusie

Juventus Turyn zdecydował się aktywować klauzulę wykupu Westona McKenniego, który przed rozpoczęciem sezonu został wypożyczony z Schalke Gelsenkirchen. Tym samym kontrakt amerykańskiego pomocnika będzie obowiązywać do końca czerwca 2025 roku. Turyńczycy przeznaczyli na ten cel 18,5 mln euro plus 6,5 mln euro, jeżeli spełnią się warunki określone w umowie. Przed sezonem Juventus w ramach wypożyczenia […]
03.03.2021
Blogi i felietony
03.03.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transparentności to dla mnie jeden z najtrudniejszych do wytłumaczenia grzechów ludzi i instytucji. W XXI wieku, w czasach, gdy na niczym nie da się tyle wygrać, co na bezkompromisowej szczerości, wieczne bujanie się w atmosferze tajemnicy to szkodliwy anachronizm. Firmy, które szczerze opowiadają o swoich metodach, zyskach, problemach i wtopach, wygrywają na rynku. Politycy, […]
03.03.2021
Suche Info
03.03.2021

Tomasz Kucz w końcu znalazł klub. Wylądował w Hiszpanii

Kariera Tomasza Kucza, niegdyś ogłoszonego sporym talentem bramkarskim, nie rozwija się tak, jak wszyscy by sobie tego życzyli. Bramkarz, który w młodym wieku wyjechał z Polski, by szkolić się w juniorach Bayeru Leverkusen i swego czasu pukał do drzwi pierwszego zespołu tego klubu, przez ponad pół roku pozostawał bez klubu. Dopiero dziś podpisał kontrakt z […]
03.03.2021