post Avatar

Opublikowane 01.03.2020 15:55 przez

redakcja

Świat bukmacherki, tak jak każdy inny, ma swój specyficzny slang. Aby łatwiej było wam się po nim poruszać, przygotowaliśmy ściągawkę, wyjaśniającą popularne stwierdzenia, z którymi możecie się spotkać grając u bukmachera.

1×2 – popularne określnie zakładu, w którym typujemy zwycięzcę lub remis.

AH – tak, wiemy, kojarzy się raczej niezbyt pozytywnie, ale spokojnie, w tym przypadku chodzi o skrótową nazwę handicapu azjatyckiego.

AKO – zakład akumulowany, czyli kupon z kilkoma zdarzeniami. Wzięło się to z tego, że sam skrót AKO oznacza kurs całkowity takiego kuponu. Kiedy zdarzeń na kuponie jest naprawdę dużo, usłyszymy, że jest to „tasiemiec” lub „taśma”.

Ante post – zakład długoterminowy, czyli stawiamy na to, że już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata.

Bankier, bankers – inaczej pewniak, typ, który na pewno da nam wygraną.

Bilans konta – różnica między wpłatami własnymi, a wygraną przez nas sumą. Dzięki niej bukmacherzy mogą kontrolować limity na kontach graczy, żeby ci grali odpowiedzialnie.

Bonus – dla wielu popularny raper i wojownik MMA z Poznania, w świecie bukmacherki po prostu określenie premii i promocji przyznawanych graczowi przez bukmachera.

Buk, bookie – jedni czule nazywają swoje ukochane, inni bukmacherów. Tak właśnie powstały pojęcia buk czy bookie.

Cashback – jeśli łapiecie podstawy angielskiego lepiej niż Wojtek Pawłowski w słynnym wywiadzie dla telewizji Udinese, to sami rozumiecie, że chodzi o zwrot kasy na konto.

Cashout – podobnie jak wyżej, problemów ze zrozumieniem pewnie nie macie, ale dla pewności: wcześniejsze rozliczenie kuponu, kiedy obawiamy się o wpadke w jednym z ostatnich wydarzeń.

Cheater – jak wszędzie, tak i w bukmacherce znajdą się ci, którzy „jadą na kodach”. Jak funkcjonują „cheaterzy” u buków? Wyłapuję i korzystają z ich błędów, głównie związanych z różnicami czasu gry, co pozwala postawić zakład tuż przed istotną zmianą kursów. Gdy taka sytuacja się powtarza, konto takiej osoby może zostać zablokowana.

Combo – zakład wielokrotny, AKO

 

Stawiaj zakłady Combo z Superbet wykorzystując dedykowany kod promocyjny dla czytelników WESZŁO!

 

Cover – zabezpieczenie zakładu wielokrotnego. Kiedy mamy kilka zdarzeń na kuponie, które zakończyły się tak, jak oczekiwaliśmy i pozostało nam do rozliczenia ostatnie zdarzenie, a nie możemy lub nie chcemy dokonać cashoutu, gramy covera. Co to jest? Stawiamy ostatnie zdarzenie z naszego kupony odwrotnie niż za pierwszym razem, żeby pokryć ewentualne straty.

DNB – rodzaj zakładu, w którym remis nie jest uwzględniany. Możemy obstawić zwycięstwo jednej ze stron, a w przypadku remisu, bukmacher zwraca nam stawkę zakładu.

Dubel – kupon, na którym znajdują się dokładnie dwa zdarzenia.

DW – skrót od pojęcia dokładny wynik.

Empty net – określenie stosowane najczęściej w hokeju, gdy bramkarz opuszcza pozycję, żeby wesprzeć atak.

Faworyt – bez wielkiej filozofii, najbardziej prawdopodobny zwycięzca zdarzenia.

Fix – ustawione zdarzenie, najczęściej w celu uzyskania korzyści finansowej. Często spotkacie się z użyciem tego określenia w kontekście przegranej faworyta, kiedy jest ono zwyczajnie niesłuszne, ale wiadomo, że bywa i tak, że jest coś na rzeczy. Fixy to również częsta przynęta na graczy na róznych grupach i forach, gdzie oszuści próbują sprzedać „tajemną wiedzę” o rzekomo ustawionych spotkaniach.

Free bet – rodzaj promocji, w ramach której bukmacher oferuje graczom bezpieczny zakład. Na czym on polega? Stawiamy na dane zdarzenie, a w przypadku przegranej, buk zwraca nam część stawki. Może być to całość, ale najczęściej jest to zainwestowana kwota minus podatek.

FT – skrót od full time, czyli całego spotkania. Najczęściej spotykany przy tzw. „łamańcach”.

Giełda zakładów – miejsce, w którym gracze zakładają się między sobą o jakieś zdarzenie. Giełda to reguluje, nadzoruje, a także pobiera za to prowizję.

Gracz rekreacyjny/zawodowy – jedni grają dla zabawy i niezbyt przejmują się ewentualnymi stratami, czy taktyką i strategią gry. Drudzy poświęcają na grę sporo czasu, analizują, generalnie robią wszystko, żeby wygrać jak najwięcej. Łatwo zgadnąć, do kogo pasuje jedno i drugie określenie.

Handicap – rodzaj zakładów, dzięki którym niweluje się różnice potencjału obydwu zespołów. Bukmacherzy dają w ten sposób przewagę na starcie słabszej druzynie. Na podwórku wolało się na to „dawać komuś fory”.

Head to head, H2H – najprościej mówiąc pojedynek między dwoma klubami czy zawodnikami. Uważasz, że Kubica pokona Russela w Grand Prix Węgier? Grasz handicap, że zajmie wyższe miejsce w danym wyścigu, a nawet i w całym sezonie. Często stosowane w sportach motorowych, np. w żużlu.

HT – half time, połowa. Druga część zwrotu najczęściej spotykanego przy łamańcach, czyli zakładach typu ht/ft.

Insider – osoba z wewnątrz, której rady są niezwykle trafne i cenione. Posiadanie swojego insidera w klubie, a najlepiej w klubach, to marzenie każdego gracza.

Kontra – podobnie co w przypadku coveru, chodzi o zniwelowanie ryzyka wpadki, zagranie kuponu, który pozwoli nam pokryć ewentualne straty.

Kupon – papierek, czy to w formie elektronicznej czy drukowanej, który jest naszym „dowodem” na postawienie danego zakładu.

Kurs – sposób wyrażania prawdopodobieństwa zdarzenia przez bukmacherów. Im niższy kurs, tym bardziej prawdopodobne, że dana rzecz się stanie. Mnożąc kurs razy stawkę uzyskujemy ewentualną wygraną.

Late Ticket – sytuacja, w której bukmacher pozwala graczom obstawiać po niekorzystnym dla siebie kursie, np. z powodu awarii lub błędu. Chodzi o sytuację, w której po strzelonym golu w wyniku błędu nie zmieniają się kursy i gracze zdążą obstawić dane zdarzenie. Bukmacher ma prawo anulować taki zakład.

Liga Typerów – rozgrywki, w których co tydzień, miesiąc lub w innych określonych terminach gracze rywalizują ze sobą w typowaniu wydarzeń.

Limit bukmacherski – bukmacherzy muszą kontrolować graczy nie tylko dlatego, żeby przedziwdziałać uzależnieniom, ale też żeby ich do reszty nie oskubali. Stąd wprowadzenie limitów, czyli górnych stawek na zakłady.

LIVE – typowanie zakładów w trakcie trwania zdarzenia, granie na żywo.

Marża bukmacherska – to opłata, którą bukmacherzy pobierają za zakład. Im popularniejsze wydarzenie, tym mniejsza marża. Optymalna wysokość marży wynosi od 3 do 6%, ale zdarzają się również wyższe marże.

Masówka – nagły wzrost popularności danego zdarzenia, często związany z przeciekiem w o osłabieniu jednej z drużyn lub plotką, która może wpłynąć na wynik zdarzenia.

Misprint – pomyłka bukmachera, która polega na odwrotnym przypisaniu kursów do zdarzenia. Tę sytuację często wykorzystują wspomniani wcześniej cheaterzy. Bukmacherzy po wyłapaniu błędu nie realizują takiego kuponu i zwracają graczowi pieniądze.

NSBR – skrót od pojęcia najdłuższa seria bez remisu.

Obrót bonusem – bukmacherzy zabezpieczają się przed szybką wypłatą bonusowych środków wprowadzeniem wymaganego obrotu bonusem. Gracz musi więc postawić określoną liczbę zakładów o ustalonych kursach, żeby odblokować dodatkowe środki.

Oddsmaker – analityk bukmacherski, który trzyma pieczę nad kursami. Zadaniem takiej osoby jest wystawianie i kontrolowanie kursów w ofercie bukmachera.

Over – rodzaj zdarzenia, w którym stawiamy „powyżej”. Przykładowo: buk wyznacza linię bramek lub żółtych kartek, które padną w danym spotkaniu. Możemy zagrać under lub over. Drugi przypadek oznacza, że zakładamy, że goli lub kartek będzie więcej niż wynosi linia określana przez bukmachera.

Outsider – w skrócie: zawodnik lub zespół, który szoruje dno tabeli i zbiera w łeb w każdym meczu.

Pick – typ, w którym nie ma wyraźnego faworyta.

Pewniak – ach, jedno z ulubionych słów każdego gracza. Pewniak, pewniaczek, zakład, który musi po prostu musi wejść. Czasami z tymi pewniakami jest jednak tak, jak w słynnym cytacie Pazury: rękę by się za nie dało uciąć i… teraz byśmy jej nie mieli.

 

Najlepsze kursy na pewniaków tylko z Totolotkiem! Zgarnij specjalny bonus dla graczy od WESZŁO!

 

Podwójna szansa, podpórka – rodzaj zabezpieczającego zakładu, w którym obstawiamy wygraną lub remis albo remis lub przegraną. Dzięki temu zwiększamy szanse na zwycięstwo, ale jednocześnie musimy się liczyć z niższym kursem.

Progresja – popularny system gry wśród doświadczonych graczy. Polega na stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do wygranej. Najczęściej stosowana jest w przypadku remisów, gdy gracze obstawiają raz za razem taki rezultat, zwiększając stawkę w oczekiwaniu na przełamanie.

Public Bet – inaczej masówka, zakład, który jest proponowany i promowany, również związane z celowym obniżaniem kursów na popularne wydarzenia.

Singiel – jedno zdarzenie na kuponie, pojedynczy zakład.

Surebet – zakład dający wygraną bez względu na wynik. Jakim cudem? Najczęściej poprzez różnice kursów u kilku bukmacherów, u których gramy. Dzięki temu nie stracimy, ale też wiele nie zyskamy.

Tasiemiec – tasiemce, taśmy, tasiemki, czyli kilka, najczęściej nawet kilkanaście zdarzeń na kuponie, takie rodzaje zakładów zwykle oznaczają małą stawkę i liczenie na duży zysk poprzez pomnożenie wielu kursów.

TILT – pułapka bukmacherska, sytuacja, w której po porażce chcemy szybko się odegrać, więc gramy „all-in” i przegrywamy kolejne pieniądze, próbując odrobić straty na niesprawdzonych typach.

Tipster – osoba, która udostępnia swoje typy innym. Często chodzi w tym przypadku o doświadczonych graczy, którzy dodatkowo zarabiają na swoich typach i poradach, sprzedając je innym.

Under – tak, jak w przypadku overu, rodzaj typu, który zakłada nieprzekroczenie linii wyznaczonej przez bukmachera, np. gdy bukmacher oferuje typ 2.5 goli w meczu, możemy postawić over lub under, czyli więcej lub mniej bramek.

 

Sprawdź najlepsze oferty z dedykowanym bonusem WESZLO w Milenium!

 

Underdog – niedoceniany zawodnik lub zespół, ktoś, kto startuje z pozycji outsidera, ale w naszych oczach może odnieść nieoczekiwane zwycięstwo.

Valuebet – cel każdego gracza, czyli zakłady, które dają nam zysk. O co chodzi? O kursy, które naszym zdaniem są zbyt wysokie, czyli opłaca się na nie zagrać, żeby odnieść sporą wygraną. Nie muszą one wynikać z błędu systemu, więc nie jest to late ticket.

Yield – wyznacznik skuteczności gracza. Wyliczamy go odejmując od sumy wygranych sumę stawek, następnie dzieląc tę liczbę przez sumę stawek i mnożąc ją przez 100%.

Ziemniak – potoczna nazwa bukmachera, który oferuje zakłady w punktach naziemnych.

Opublikowane 01.03.2020 15:55 przez

redakcja

Weszło
02.06.2020

Najlepsze zostawili na koniec. Michał Żyro skradł show w hicie w Legnicy

Nie oszukujmy się, nie był to mecz, na który czekaliśmy przez całą kwarantannę. Jest wtorek, jest 20.40, deszcz nasuwa z takim impetem, że piłkarze mogą z miejsca wziąć udział w reklamie szamponu albo bollywoodzkim musicalu. A jednak, kiedy już po 15 minutach mieliśmy dwie bramki i jedną awarię systemu nawadniającego, który włączył się bez wyraźnego […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Jastrzębie – Warta, czyli smakowita środowa przystawka

Ofensywna machina trenera Jarosława Skrobacza kontra konsekwentna do bólu Warta Poznań. Tak zapowiada nam się środowa przystawka przed daniem głównym w pierwszej lidze. Choć prawdę mówiąc równie dobrze daniem głównym można nazwać to spotkanie. Dwie drużyny z czołówki powalczą o cenne punkty, a my podpowiadamy, co warto obstawić w eWinner. GKS Jastrzębie – Warta Poznań […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Pierwsza liga odmrożona? Nie widać. Festiwal bryndzy na zapleczu Ekstraklasy

Cholernie czekaliśmy na powrót Ekstraklasy i choć zdawaliśmy sobie sprawę, że z poziomem może być różnie, zresztą – było różnie, to jednak nie możemy być po pierwszej kolejce specjalnie rozczarowani. Piłeczka wróciła, kilka meczów stało znośnie z jakością, no, bywało gorzej i przed pandemią. Dzisiaj natomiast wróciła pierwsza liga, na którą czekali jeszcze więksi zapaleńcy […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Podbeskidzie po restarcie. Czy utrzyma formę strzelecką?

Wieczór z pierwszą ligą? Czemu nie! Zwłaszcza, gdy mamy okazję zobaczyć w akcji dwie drużyny walczące o awans. Podbeskidzie, lider rozgrywek, świetnie rozpoczęło wiosnę. Olimpia Grudziądz? Nieco gorzej. Dlatego restart będzie dla obydwu drużyn ważny. Jedni mogą udowodnić, że dobra forma nie była przypadkiem, drudzy, że stać ich na więcej niż pokazali do tej pory. […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Jak Hansi Flick odmienił Bayern?

Monachium zakochało się w Hansi Flicku. Dwadzieścia pięć meczów, dwadzieścia dwa zwycięstwa, jeden remis, dwie porażki. Żaden trener Bayernu od 1965 roku nie miał tak dobrego startu we wszystkich rozgrywkach. A przecież wcale nie musiało być kolorowo. Przejmował Bayern w trudnym momencie. Dostawał rozgoryczony, zmęczony i niewykorzystujący swojego potencjału zespół po odchodzącym w niesławie Niko […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

#AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Aż pięć rzutów karnych zostało podyktowanych w ostatniej kolejce Ekstraklasy. Niektóre wynikające z błędów technicznych (ręka Zwolińskiego), inne powiedzmy, że z pewnej dozy nieroztropności (latający łokieć Petraska). Skoro jedenastki są na topie, to tym razem w konkursie #AleNumer pytamy was właśnie o to, ile razy piłkarze Ekstraklasy będą w tej kolejce strzelać z wapna. Już […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Cygan: Powrót Rakowa do Częstochowy jesienią jest realny

Dzisiejsza decyzja Komisji ds. Licencji to dla Rakowa Częstochowa słodko-gorzka pigułka. Z jednej strony licencja jest, można grać w Ekstraklasie, z drugiej – każdy mecz w Bełchatowie w 2021 roku będzie oznaczał 30 tysięcy złotych kary. Jak przyjęto te werdykty w Częstochowie? Dlaczego w Bełchatowie Raków będzie wpuszczał kibiców nawet, jeśli będzie to nieopłacalne? Czy […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

„Za wcześnie, Piotrek”. Kowal żegna Piotra Rockiego

Rok 2020 to jakiś pieprzony żart. Nieporozumienie. Chciałbym, żeby już się skończył, a to ledwie połowa. Wczoraj kolejny cios. Odszedł Piotr Rocki. Ostatni raz widziałem się z nim rok temu, bo Piotrek przeprowadził się na Śląsk, więc siłą rzeczy nasz kontakt nie był tak mocny, jak wcześniej. Natomiast gdy pojawił się w Warszawie, to oczywiście, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komu przerwa pomogła, komu zaszkodziła, czyli czego spodziewać się po I lidze?

Nie, nie odwołamy się po raz setny do cytatu „zęby swędzą…” na myśl o powrocie pierwszej ligi. Ale nie będziemy też ukrywać, że gdy myślimy o pierwszym gwizdku na zapleczu Ekstraklasy, na naszych twarzach gości uśmiech. Domyślamy się jednak, że nie wszyscy są tak szczęśliwi, jak my. Były kluby, którym przymusowa przerwa w rozgrywkach dostarczyła […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Deadline? To jakieś amerykańskie czasopismo?

Żyjemy w świecie nieustającej gonitwy. Nie ma żadnego przypadku w tym, że słówko „deadline” zrobiło karierę nie tylko w siedzibach wielkich korporacji, które uwielbiają zaśmiecać/wzbogacać (sami wybierzcie) nasz język tego typu terminami. Ci, którzy się wyłamują, potrafiąc przeciwstawić się tej „dyktaturze”, często zyskują status podziwianych buntowników. I właśnie dlatego musimy bardzo szczerze przyznać, że trochę […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Kara za korupcję dla Cracovii coraz bliżej

Gdy po raz pierwszy poruszyliśmy ten temat na naszych łamach, część komentujących była przekonana, że skończy się na naszym szczerym oburzeniu. Dziś już wiemy, że wręcz przeciwnie. Korupcja, której dopuściła się Cracovia w sezonie 2003/04, była bezkarna naprawdę długo, ale zdaje się, że PZPN ma zamiar wkrótce skorygować ten błąd. Związek poinformował, że jego rzecznik […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Marek Kozioł: „Mam nadzieję, że nasz występ to nie był jednorazowy wybryk”

– Wiadomo, że jak nie szło – na przykład w Mielcu, gdzie przesiadywałem podczas meczów na trybunach, nie łapiąc się nawet do meczowej osiemnastki – to człowiek się zaczynał zastanawiać, czy jest sens dalej to ciągnąć. Tym bardziej że to był taki okres, gdy do piłki trzeba było bardziej dokładać niż na niej zarabiać. Może […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Lublin zamiast Narodowego. Finał Pucharu Polski w wersji oszczędnościowej

Gdyby nie ta pieprzona pandemia, bylibyśmy już miesiąc po finale Pucharu Polski na Narodowym. Stadion jak zwykle byłby pełny, tętniłby życiem. Cóż, pewnie nie obyłoby się też bez jakiejś mniejszej czy większej aferki, natomiast w gruncie rzeczy mielibyśmy święto. Ale to za wcześniej za rok. Finał Pucharu trzeba było przenieść. Nowa arena? Arena Lublin. Wiadomo, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Licencyjny odsiew w pierwszej lidze. Czołowe kluby bez zgody na grę w Ekstraklasie

Proces licencyjny w pierwszej lidze okazał się prawdziwym sitem, które na dziś eliminuje z walki o awans kilka czołowych drużyn. Komisja Licencyjna nie miała litości – gilotyna ścinała kolejne głowy. Czy nas to dziwi? Niespecjalnie. Czy nas to martwi? Tak, jak najbardziej. Dlatego, że w momencie, gdy do Ekstraklasy mogą wejść trzy drużyny, okazuje się, […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Komisja podjęła decyzję – wszystkie kluby Ekstraklasy z licencją na sezon 2020/21

No i wszystko jasne, jeżeli chodzi o decyzje Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN. Jeżeli chodzi o licencje na występy w przyszłym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy, otrzymały ją wszystkie kluby obecnie będące w najwyższej klasie rozgrywkowej. Choć trzeba zaznaczyć, że w niektórych przypadkach licencji towarzyszą dodatkowe obostrzenia. Zacznijmy najpierw od klubów, którym PZPN wyznaczył dodatkowe […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Chyba ostatni wywiad z Piotrem Rockim. Takim go zapamiętamy

Wciąż nie do końca dowierzamy w to, co się stało – przed północą zmarł Piotr Rocki, facet, który w naszym mniemaniu był nie do zdarcia. I nie do podrobienia, bo mówimy o jednym z barwniejszych ligowców ostatnich czasów. Postaramy się uczcić jego pamięć, ale na razie chcielibyśmy przypomnieć wywiad, który dwa miesiące temu przeprowadził z […]
02.06.2020
Weszło
02.06.2020

Ostatnia runda Mateusza Wieteski w Legii? Anglicy poważnie zainteresowani

We wtorkowej prasie echa pierwszej kolejki Ekstraklasy po odmrożeniu piłki, Mateusz Wieteska na celowniku Middlesbrough, Maciej Bartoszek wzniecający ogień w Koronie, rozmowy z Flavio Paixao i ministrem sportu.  PRZEGLĄD SPORTOWY Pierwsza ligowa kolejka w nowej rzeczywistości już za nami. Czy PKO BP Ekstraklasa zdała egzamin? – Zespoły nie musiały kombinować z rozdzielaniem piłkarzy po szatniach. […]
02.06.2020
Bukmacherka
02.06.2020

Chrobry wraca do gry, czy podtrzyma dobrą passę?

Kiedy na restarcie rozgrywek czeka nas mecz drużyn, które ligowe granie 2020 roku rozpoczęły z przytupem, nie możemy przejść obok niego obojętnie. Stomil Olsztyn i Chrobry Głogów wciąż nie mają pewnego utrzymania. W dodatku sąsiadują ze sobą w ligowej tabeli, więc wygrana w tym starciu jest szczególnie cenna. Dlatego też podpowiadamy, jak typować mecz olsztynian […]
02.06.2020