post Avatar

Opublikowane 01.03.2020 15:55 przez

redakcja

Świat bukmacherki, tak jak każdy inny, ma swój specyficzny slang. Aby łatwiej było wam się po nim poruszać, przygotowaliśmy ściągawkę, wyjaśniającą popularne stwierdzenia, z którymi możecie się spotkać grając u bukmachera.

1×2 – popularne określnie zakładu, w którym typujemy zwycięzcę lub remis.

AH – tak, wiemy, kojarzy się raczej niezbyt pozytywnie, ale spokojnie, w tym przypadku chodzi o skrótową nazwę handicapu azjatyckiego.

AKO – zakład akumulowany, czyli kupon z kilkoma zdarzeniami. Wzięło się to z tego, że sam skrót AKO oznacza kurs całkowity takiego kuponu. Kiedy zdarzeń na kuponie jest naprawdę dużo, usłyszymy, że jest to „tasiemiec” lub „taśma”.

Ante post – zakład długoterminowy, czyli stawiamy na to, że już za cztery lata Polska będzie mistrzem świata.

Bankier, bankers – inaczej pewniak, typ, który na pewno da nam wygraną.

Bilans konta – różnica między wpłatami własnymi, a wygraną przez nas sumą. Dzięki niej bukmacherzy mogą kontrolować limity na kontach graczy, żeby ci grali odpowiedzialnie.

Bonus – dla wielu popularny raper i wojownik MMA z Poznania, w świecie bukmacherki po prostu określenie premii i promocji przyznawanych graczowi przez bukmachera.

Buk, bookie – jedni czule nazywają swoje ukochane, inni bukmacherów. Tak właśnie powstały pojęcia buk czy bookie.

Cashback – jeśli łapiecie podstawy angielskiego lepiej niż Wojtek Pawłowski w słynnym wywiadzie dla telewizji Udinese, to sami rozumiecie, że chodzi o zwrot kasy na konto.

Cashout – podobnie jak wyżej, problemów ze zrozumieniem pewnie nie macie, ale dla pewności: wcześniejsze rozliczenie kuponu, kiedy obawiamy się o wpadke w jednym z ostatnich wydarzeń.

Cheater – jak wszędzie, tak i w bukmacherce znajdą się ci, którzy „jadą na kodach”. Jak funkcjonują „cheaterzy” u buków? Wyłapuję i korzystają z ich błędów, głównie związanych z różnicami czasu gry, co pozwala postawić zakład tuż przed istotną zmianą kursów. Gdy taka sytuacja się powtarza, konto takiej osoby może zostać zablokowana.

Combo – zakład wielokrotny, AKO

 

Stawiaj zakłady Combo z Superbet wykorzystując dedykowany kod promocyjny dla czytelników WESZŁO!

 

Cover – zabezpieczenie zakładu wielokrotnego. Kiedy mamy kilka zdarzeń na kuponie, które zakończyły się tak, jak oczekiwaliśmy i pozostało nam do rozliczenia ostatnie zdarzenie, a nie możemy lub nie chcemy dokonać cashoutu, gramy covera. Co to jest? Stawiamy ostatnie zdarzenie z naszego kupony odwrotnie niż za pierwszym razem, żeby pokryć ewentualne straty.

DNB – rodzaj zakładu, w którym remis nie jest uwzględniany. Możemy obstawić zwycięstwo jednej ze stron, a w przypadku remisu, bukmacher zwraca nam stawkę zakładu.

Dubel – kupon, na którym znajdują się dokładnie dwa zdarzenia.

DW – skrót od pojęcia dokładny wynik.

Empty net – określenie stosowane najczęściej w hokeju, gdy bramkarz opuszcza pozycję, żeby wesprzeć atak.

Faworyt – bez wielkiej filozofii, najbardziej prawdopodobny zwycięzca zdarzenia.

Fix – ustawione zdarzenie, najczęściej w celu uzyskania korzyści finansowej. Często spotkacie się z użyciem tego określenia w kontekście przegranej faworyta, kiedy jest ono zwyczajnie niesłuszne, ale wiadomo, że bywa i tak, że jest coś na rzeczy. Fixy to również częsta przynęta na graczy na róznych grupach i forach, gdzie oszuści próbują sprzedać „tajemną wiedzę” o rzekomo ustawionych spotkaniach.

Free bet – rodzaj promocji, w ramach której bukmacher oferuje graczom bezpieczny zakład. Na czym on polega? Stawiamy na dane zdarzenie, a w przypadku przegranej, buk zwraca nam część stawki. Może być to całość, ale najczęściej jest to zainwestowana kwota minus podatek.

FT – skrót od full time, czyli całego spotkania. Najczęściej spotykany przy tzw. „łamańcach”.

Giełda zakładów – miejsce, w którym gracze zakładają się między sobą o jakieś zdarzenie. Giełda to reguluje, nadzoruje, a także pobiera za to prowizję.

Gracz rekreacyjny/zawodowy – jedni grają dla zabawy i niezbyt przejmują się ewentualnymi stratami, czy taktyką i strategią gry. Drudzy poświęcają na grę sporo czasu, analizują, generalnie robią wszystko, żeby wygrać jak najwięcej. Łatwo zgadnąć, do kogo pasuje jedno i drugie określenie.

Handicap – rodzaj zakładów, dzięki którym niweluje się różnice potencjału obydwu zespołów. Bukmacherzy dają w ten sposób przewagę na starcie słabszej druzynie. Na podwórku wolało się na to „dawać komuś fory”.

Head to head, H2H – najprościej mówiąc pojedynek między dwoma klubami czy zawodnikami. Uważasz, że Kubica pokona Russela w Grand Prix Węgier? Grasz handicap, że zajmie wyższe miejsce w danym wyścigu, a nawet i w całym sezonie. Często stosowane w sportach motorowych, np. w żużlu.

HT – half time, połowa. Druga część zwrotu najczęściej spotykanego przy łamańcach, czyli zakładach typu ht/ft.

Insider – osoba z wewnątrz, której rady są niezwykle trafne i cenione. Posiadanie swojego insidera w klubie, a najlepiej w klubach, to marzenie każdego gracza.

Kontra – podobnie co w przypadku coveru, chodzi o zniwelowanie ryzyka wpadki, zagranie kuponu, który pozwoli nam pokryć ewentualne straty.

Kupon – papierek, czy to w formie elektronicznej czy drukowanej, który jest naszym „dowodem” na postawienie danego zakładu.

Kurs – sposób wyrażania prawdopodobieństwa zdarzenia przez bukmacherów. Im niższy kurs, tym bardziej prawdopodobne, że dana rzecz się stanie. Mnożąc kurs razy stawkę uzyskujemy ewentualną wygraną.

Late Ticket – sytuacja, w której bukmacher pozwala graczom obstawiać po niekorzystnym dla siebie kursie, np. z powodu awarii lub błędu. Chodzi o sytuację, w której po strzelonym golu w wyniku błędu nie zmieniają się kursy i gracze zdążą obstawić dane zdarzenie. Bukmacher ma prawo anulować taki zakład.

Liga Typerów – rozgrywki, w których co tydzień, miesiąc lub w innych określonych terminach gracze rywalizują ze sobą w typowaniu wydarzeń.

Limit bukmacherski – bukmacherzy muszą kontrolować graczy nie tylko dlatego, żeby przedziwdziałać uzależnieniom, ale też żeby ich do reszty nie oskubali. Stąd wprowadzenie limitów, czyli górnych stawek na zakłady.

LIVE – typowanie zakładów w trakcie trwania zdarzenia, granie na żywo.

Marża bukmacherska – to opłata, którą bukmacherzy pobierają za zakład. Im popularniejsze wydarzenie, tym mniejsza marża. Optymalna wysokość marży wynosi od 3 do 6%, ale zdarzają się również wyższe marże.

Masówka – nagły wzrost popularności danego zdarzenia, często związany z przeciekiem w o osłabieniu jednej z drużyn lub plotką, która może wpłynąć na wynik zdarzenia.

Misprint – pomyłka bukmachera, która polega na odwrotnym przypisaniu kursów do zdarzenia. Tę sytuację często wykorzystują wspomniani wcześniej cheaterzy. Bukmacherzy po wyłapaniu błędu nie realizują takiego kuponu i zwracają graczowi pieniądze.

NSBR – skrót od pojęcia najdłuższa seria bez remisu.

Obrót bonusem – bukmacherzy zabezpieczają się przed szybką wypłatą bonusowych środków wprowadzeniem wymaganego obrotu bonusem. Gracz musi więc postawić określoną liczbę zakładów o ustalonych kursach, żeby odblokować dodatkowe środki.

Oddsmaker – analityk bukmacherski, który trzyma pieczę nad kursami. Zadaniem takiej osoby jest wystawianie i kontrolowanie kursów w ofercie bukmachera.

Over – rodzaj zdarzenia, w którym stawiamy „powyżej”. Przykładowo: buk wyznacza linię bramek lub żółtych kartek, które padną w danym spotkaniu. Możemy zagrać under lub over. Drugi przypadek oznacza, że zakładamy, że goli lub kartek będzie więcej niż wynosi linia określana przez bukmachera.

Outsider – w skrócie: zawodnik lub zespół, który szoruje dno tabeli i zbiera w łeb w każdym meczu.

Pick – typ, w którym nie ma wyraźnego faworyta.

Pewniak – ach, jedno z ulubionych słów każdego gracza. Pewniak, pewniaczek, zakład, który musi po prostu musi wejść. Czasami z tymi pewniakami jest jednak tak, jak w słynnym cytacie Pazury: rękę by się za nie dało uciąć i… teraz byśmy jej nie mieli.

 

Najlepsze kursy na pewniaków tylko z Totolotkiem! Zgarnij specjalny bonus dla graczy od WESZŁO!

 

Podwójna szansa, podpórka – rodzaj zabezpieczającego zakładu, w którym obstawiamy wygraną lub remis albo remis lub przegraną. Dzięki temu zwiększamy szanse na zwycięstwo, ale jednocześnie musimy się liczyć z niższym kursem.

Progresja – popularny system gry wśród doświadczonych graczy. Polega na stopniowym wzroście stawki w przypadku niepowodzenia, aż do wygranej. Najczęściej stosowana jest w przypadku remisów, gdy gracze obstawiają raz za razem taki rezultat, zwiększając stawkę w oczekiwaniu na przełamanie.

Public Bet – inaczej masówka, zakład, który jest proponowany i promowany, również związane z celowym obniżaniem kursów na popularne wydarzenia.

Singiel – jedno zdarzenie na kuponie, pojedynczy zakład.

Surebet – zakład dający wygraną bez względu na wynik. Jakim cudem? Najczęściej poprzez różnice kursów u kilku bukmacherów, u których gramy. Dzięki temu nie stracimy, ale też wiele nie zyskamy.

Tasiemiec – tasiemce, taśmy, tasiemki, czyli kilka, najczęściej nawet kilkanaście zdarzeń na kuponie, takie rodzaje zakładów zwykle oznaczają małą stawkę i liczenie na duży zysk poprzez pomnożenie wielu kursów.

TILT – pułapka bukmacherska, sytuacja, w której po porażce chcemy szybko się odegrać, więc gramy „all-in” i przegrywamy kolejne pieniądze, próbując odrobić straty na niesprawdzonych typach.

Tipster – osoba, która udostępnia swoje typy innym. Często chodzi w tym przypadku o doświadczonych graczy, którzy dodatkowo zarabiają na swoich typach i poradach, sprzedając je innym.

Under – tak, jak w przypadku overu, rodzaj typu, który zakłada nieprzekroczenie linii wyznaczonej przez bukmachera, np. gdy bukmacher oferuje typ 2.5 goli w meczu, możemy postawić over lub under, czyli więcej lub mniej bramek.

 

Sprawdź najlepsze oferty z dedykowanym bonusem WESZLO w Milenium!

 

Underdog – niedoceniany zawodnik lub zespół, ktoś, kto startuje z pozycji outsidera, ale w naszych oczach może odnieść nieoczekiwane zwycięstwo.

Valuebet – cel każdego gracza, czyli zakłady, które dają nam zysk. O co chodzi? O kursy, które naszym zdaniem są zbyt wysokie, czyli opłaca się na nie zagrać, żeby odnieść sporą wygraną. Nie muszą one wynikać z błędu systemu, więc nie jest to late ticket.

Yield – wyznacznik skuteczności gracza. Wyliczamy go odejmując od sumy wygranych sumę stawek, następnie dzieląc tę liczbę przez sumę stawek i mnożąc ją przez 100%.

Ziemniak – potoczna nazwa bukmachera, który oferuje zakłady w punktach naziemnych.

Opublikowane 01.03.2020 15:55 przez

redakcja

Anglia
21.09.2020

Wilki się nie położyły, ale na Citizens to i tak za mało

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się zespół Wolverhamptonu na tle Manchesteru City. A może raczej wypadałoby napisać – zaskakująco niewielki był opór Citizens przed powstrzymywaniem ataków Wolves. Oczywiście, Manchester City przeważał przez większą część spotkania. Oczywiście, utrzymał również korzystny wynik do 90. minuty. Ale chyba nikt nie przypuszczał po bramce Fodena na 2:0, że gospodarze zdołają jeszcze […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia ściągnęła Piasta na dno

Piast miał się podbudować meczem z Jagiellonią przed starciem z FC Kopenhaga, tymczasem tylko się dobił. Za nami już cztery ligowe kolejki, a gliwicki zespół ciągle czeka na premierowego gola. Na dodatek nie pomógł dziś Frantisek Plach i w efekcie „Jaga” przełamała passę czterech kolejnych porażek z podopiecznymi Waldemara Fornalika. To nie tak, że Piast […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

WESZŁOPOLSCY: MICHNIEWICZ W LEGII WARSZAWA, WIELKI MECZ GÓRNIKA

Powiedzieć, że to gorący dzień w Ekstraklasie, to nic nie powiedzieć. I trzeba przyznać, że termin naszego programu zgrał się idealnie: ledwo Legia ogłosiła Czesława Michniewicza, a wjeżdżają Weszłopolscy w składzie Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek, Paweł Paczul, Adam Sławiński, Szymon Janczyk, Samuel Szczygielski. Jaka będzie ta Legia? Co dalej z Vukoviciem? Kto w szatni Legii […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Michniewicz w Legii, czyli dobry trener zabiera się za pogubiony zespół

Jakkolwiek oceniać decyzję o zwolnieniu Aleksandara Vukovicia z Legii – cóż, stało się, życie musi iść dalej, nowy szkoleniowiec musi przejąć stery. Dariusz Mioduski nigdy nie słynął z logiki przy wybieraniu kolejnych trenerów, bierze ludzi z różnych parafii i myśli: co będzie, to będzie. Tak samo jest teraz. Czesław Michniewicz nie wpasowuje się w jakąkolwiek […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

City zaczynają ligowe granie. Wolves znów popsują im humory?

Manchester City zaczyna sezon później niż reszta, więc już musi gonić rywali. Ale najważniejszą pogonią i tak będzie ta za mistrzowskim tytułem. Przed „The Citizens” inauguracja rozgrywek, w której zmierzą się z Wolverhampton. Czy ekipie Pepa Guardioli uda się zgarnąć trzy punkty? Stawiamy na to, że tak i sprawdzamy, co jeszcze warto wytypować w TOTALbet! […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Trzy lata dreptania w miejscu

Jesienią zawsze zaczyna się szkoła, w knajpach zaczyna się picie, a Legia zaczyna budować wszystko od nowa. Zaczęło się od zwolnienia Jacka Magiery 13 września 2017 roku, gdy uznano, że czas wykonać kolejny krok do przodu. Mieli to zagwarantować chorwaccy czarodzieje, budujący swego czasu potęgę akademii Dinama Zagrzeb. Od września do kwietnia wózek ciągnął Romeo […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Chybione transfery, niejasne powiązania, fatalne wyniki. Co się znów popsuło w Stomilu?

Porażki z Odrą Opole, Widzewem Łódź i ŁKS-em, remis z GKS-em Tychy. Ledwie jeden punkt i okrągłe zero strzelonych bramek po czterech ligowych meczach. No nie udał się Stomilowi Olsztyn start sezonu 2020/21. Z drugiej strony – czy można było oczekiwać czegoś więcej od zespołu, który wzmocnień poszukuje na amatorskim poziomie w Holandii? Dziennikarze portalu […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Na co stać nowy Milan? Zweryfikuje to Łukasz Skorupski

Wyobrażamy sobie lepsze dni w pracy niż konfrontacja ze Zlatanem Ibrahimoviciem. Ale cóż, taki zawód, że Łukasz Skorupski tydzień w tydzień musi stawać na głowie, żeby ratować ligę dla Bolonii. W nowym sezonie zapewne będzie tak samo, a my bardzo szybko się o tym przekonamy. Bo już w pierwszej kolejce rywalem ekipy Sinisy Mihajlovicia będzie […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Panika czy właściwy krok? Argumenty za i przeciw rozstaniu z Vukoviciem

Aleksandar Vuković zwolniony z Legii Warszawa. To dowód na panikę Dariusza Mioduskiego, czy może wręcz przeciwnie – świadectwo, że prezes klubu widzi, co się dzieje i zwyczajnie ma odwagę właściwie zareagować? Poszukaliśmy argumentów zarówno za pozostaniem Vuko, jak i za rozstaniem z nim. Należało zwolnić Vuko już teraz, czy jednak lepiej było się wstrzymać? Zwolnić. […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Nikogo nie zmieniam, bo nie chciałbym, żeby ktokolwiek zmieniał mnie

Jakie są jego ambicje? Dlaczego nie narzeka? Czego spodziewać się po tym sezonie w wykonaniu Chrobrego Głogów? Czy dobiera zawodników pod kątem charakterologicznym i czy odrzucił kiedykolwiek jakiegoś piłkarza, bo mu w tej kwestii nie odpowiadał? Dlaczego ceni sobie różnorodność? Co spowodowało, że Tomasz Cywka tak dobrze wkomponował się w nowy zespół? Dlaczego nikogo nie […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Mistrzostwo zrobił, w Europie poległ. Recenzujemy pracę Vukovicia

Często, gdy trener dostaje nakaz spakowania walizek, ocena jego pracy jest dość łatwa do sformułowania – widać, gdzie mu poszło, jeszcze mocniej widać, gdzie nie i prosto wystawić notę czy odpowiednie wnioski. Z Vukoviciem jest trochę inaczej, ponieważ szybciutko pokonał drogę z nieba do piekła. Przecież jeszcze dwa miesiące temu świętował mistrzostwo Polski, a dzisiaj, […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Rasak opuszcza Klub Zero. Fotel prezesa zostaje w Płocku!

Prezesi w Klubie Zero zmieniają się jak – nie przymierzając – niegdyś w Śląsku Wrocław. Jeśli czytacie nas regularnie od lat, pewnie znacie założenie tego elitarnego tworu, ale dla wszystkich niezorientowanych szybkie przypomnienie – to klub złożony z zawodników, którzy jeszcze nigdy nie zdobyli gola na najwyższym poziomie ligowym w Polsce. Warunki przyjęcia? Co najmniej […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Dobry na czas wojny, kiepski na czas pokoju. Vuković wyleciał z Legii

W „Ojcu chrzestnym” Michael Corleone w pewnym momencie rezygnuje z Toma Hagena jako consigliere rodziny, uzasadniając, że Tom nie jest doradcą na czas wojny. W Legii Warszawa mamy chyba właśnie do czynienia z odwrotnym procesem. O ile Aleksandar Vuković, temperamentny Serb, którego serce bije w legijnym rytmie, mógł się świetnie sprawdzać jako strażak, gaszący warszawski […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Czy Tomas Huk wreszcie okaże się wzmocnieniem Piasta?

Zastępowanie czołowych zawodników bez większej szkody dla drużyny to ostatnimi czasy specjalność Piasta Gliwice. Waldemar Fornalik po sezonie mistrzowskim potrafił utrzymać zespół w czołówce polskiej ligi, mimo że stracił kilka kluczowych ogniw. Tego lata musi ponownie dokonać tej sztuki, ale początek rozgrywek wskazuje, że na niektórych pozycjach może być z tym problem, szczególnie w tyłach. […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia skorzysta na pucharach Piasta?

Zakończenie ligowego weekendu nie musi być wcale smutne. A kiedy na boisko wychodzą piłkarze Jagiellonii, w której meczach w tym sezonie padło już 13 bramek, na pewno tak nie będzie. W dodatku Jagiellończycy mierzą się z Piastem Gliwice, czyli naszym eksportowym klubem, więc emocje będą gwarantowane. A my spróbujemy coś na tym ugrać w Totolotku! […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Wilczek strzela Brondby, Przybyłko z dubletem, szalony weekend w Championship | STRANIERI

Weekend bez bramek Polaków? Takiego od dawna już nie uznajemy. Do gry wróciły już wszystkie najsilniejsze ligi świata, włącznie z Bundesligą i Serie A, więc na boiskach mamy coraz więcej biało-czerwonych akcentów. Powody do uśmiechu są jednak zwykle takie same, bo każdy się spodziewa, kto błysnął w ten weekend w Europie i na świecie. Niemniej […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

PRASA. Michniewicz bliski poprowadzenia Legii

W poniedziałkowej prasie: Czesław Michniewicz blisko Legii Warszawa, historia Mateusza Klicha prowadząca go do goli w Premier League, pochwały dla Górnika Zabrze, krytyka dla Legii, echa konfliktu Kucharski-Lewandowski. Zapraszamy na prasówkę. PRZEGLĄD SPORTOWY Po 22 latach Górnik Zabrze wygrał na Legii, którą może przejąć trener Czesław Michniewicz. Czarne chmury zbierały się nad Vukoviciem od jakiegoś […]
21.09.2020
Weszło
20.09.2020

Pewna wygrana Juventusu w debiucie Pirlo, koszmarny kiks Bereszyńskiego

Andrea Pirlo może nie wszedł do środowiska trenerskiego razem z drzwiami i futryną, ale na pewno nie zasiał ziarna wątpliwości, czy nadaje się do tego zawodu. Udanie zadebiutował jako szkoleniowiec Juventusu, który nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Sampdorii. Niestety, swoją cegiełkę do tej porażki dołożył Bartosz Bereszyński. Polski obrońca długo – w porównaniu do […]
20.09.2020