Show Kądziora, gole Kurminowskiego i Sobiecha, pechowy Kurzawa

Przemysław Michalak

Autor:Przemysław Michalak

23 lutego 2020, 23:23 • 5 min czytania 0 komentarzy

To już niemal tradycja, że spośród naszych stranierich najlepiej spisali się Robert Lewandowski i Damian Kądzior. Od czasu powrotu do Danii, bardzo dobre noty zbiera również Rafał Kurzawa, więc można stwierdzić, że to ten duet najmocniej dobija się dziś do reprezentacji. Sygnał selekcjonerowi, ale drużyn młodzieżowych, wysyła za to Dawid Kurminowski, który idzie za ciosem na Słowacji. Nie był to może idealny weekend w wykonaniu naszych zawodników, ale i tak znajdziemy kilka ciekawych, pozytywnych akcentów.

Zaczynamy alfabetycznie, więc pierwszy przystanek to Anglia. Po chwilowej nieobecności do pierwszego składu Southampton wrócił Jan Bednarek i od razu „Święci” zgarnęli trzy punkty. Poza tym jednak niewiele pozytywów, a właściwie jeden. Dobry mecz Mateusza Klicha, który miał udział przy zwycięskim golu Leeds, a sam był bliski pięknego trafienia po świetnym odbiorze piłki przed polem karnym rywala. Poza tym Polak zaliczył trzy kluczowe podania.

Przechodzimy do wspomnianego show w wykonaniu Damiana Kądziora, który miał duży wpływ na wygraną Dinama Zagrzeb. Polak przyłożył nogę już do pierwszego gola, przy którym asystę zaliczył… znany i lubiany Sandro Kulenović, debiutujący dziś w pierwszym składzie u Nenada Bjelicy. Potem nasz skrzydłowy wpisywał się już do protokołu: najpierw jego strzał głową dał prowadzenie ekipie ze stolicy Chorwacji, a potem asystował przy golu na 3:1. Jego bilans w obecnym sezonie ligowym? 7 goli, 7 asyst.

Mniej szczęścia od Kądziora, miał Rafał Kurzawa, który tym razem liczbowo nie zaistniał. Nie powiemy jednak, że Polak zaliczył bezbarwny mecz w barwach Esbjerga. Jego drużyna miała niebywałego pecha, bo przegrała 0:2 mimo 25 oddanych strzałów. Były piłkarz Górnika sam oddał aż siedem (!) prób, z czego trzy celne, do tego zaliczył pięć (!) kluczowych podań. Aż szkoda, że nie przełożyło się to na gole lub chociaż asysty.

Co dalej? Karol Świderski nie pomógł PAOK-owi w meczu na szczycie z Olympiacosem i ekipa z Salonik oddala się od mistrzowskiego tytułu. Do gry wróciły ligi w Japonii oraz na Ukrainie, więc w ten weekend występy zaliczyli Jakub Słowik i Tomasz Kędziora. Powody do niepokoju ma za to Patryk Klimala, bo dziś przy pewnym prowadzeniu Celtiku na boisku pojawili się dwaj inni napastnicy. Łącznie zagrała ich czwórka, a Polak nie miał w nogach meczu pucharowego, więc ostatnio wciela się w rolę widza.

Wracamy jednak do pozytywów i popisu Roberta Lewandowskiego, czyli stałego punktu programu. Tym razem Robert strzelił dwie brameczki Paderborn, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ, więc dziś serwujemy wam tylko wideo-przypomnienie.

Jeśli chodzi o ważne gole, to musimy wspomnieć o Dawidzie Kurminowskim. Młody napastnik przeżywa świetny czas – ostatnio strzelił debiutancką bramkę dla Żyliny, a w ten weekend zapewnił swojej drużynie ważną wygraną na kartoflisku w Pohroniu. Akcja bramkowa mniej więcej od 6:00.

Kończąc, zajeżdżamy do Turcji i Włoch, gdzie naszym nie wiodło się zbyt dobrze. Artur Sobiech zdobył debiutanckiego gola w nowych barwach, ale na tym tureckie pozytywy się kończą. W Italii natomiast sporo spotkań odwołano z powodu koronawirusa i to tym nasi zawodnicy zaprzątają sobie teraz głowę. W weekend przed Ligą Mistrzów odpoczywali Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik (wejścia z ławki), z powodu choroby z gry wypadł Łukasz Skorupski i takim sposobem nasza spora kolonia zmniejszyła się do małej grupki, która niczym specjalnym nie błysnęła.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Aston Villą (2:0)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Manchesterem City (0:2), mecz z Liverpoolem w poniedziałek
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Burnley (0:3)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – od 74. minuty z Bristol City (3:0)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Reading (1:0)
Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
Kamil Miazek (Leeds) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Wigan (0:1)
Kamil Grabara (Huddersfield) – poza kadrą

ARABIA SAUDYJSKA

Michał Janota (Al-Fateh) – poza kadrą

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – 90 minut z Wellington Phoenix (0:2)
Radosław Majewski (WS Wanderers) – poza kadrą

BELGIA

Jakub Piotrowski (Beveren) – na ławce z KV Mechelen (0:4)

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec) – do 86. minuty z Etar Veliko Tarnovo (1:1)

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – 90 minut, gol i asysta z Interem Zapresić (3:2)
Michał Masłowski (HNK Gorica) – na ławce z Hajdukiem Split (0:6)

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Olympiakos Nikozja (1:1)

DANIA

Rafał Kurzawa (Esbjerg) – 90 minut z Lyngby BK (0:2)

FRANCJA

Kamil Glik (Monaco) – na ławce z Dijon (1:1)
Marcin Bułka (PSG) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 90 minut z Olympiakosem Pireus (0:1)
Sebastian Chruściel (Panionios) – poza kadrą
Damian Szymański (AEK) – 90 minut z OFI Kreta (3:0)

HOLANDIA

Filip Bednarek (Heerenveen) – 90 minut z ADO Den Haag (2:2)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – 90 minut z Nagoya Grampus Eight (1:1)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i 2 gole z Paderborn (3:2)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut z Werderem (2:0)
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – 90 minut z FC Koeln (0:5)
Dawid Kownacki (Fortuna) – poza kadrą
Adam Bodzek (Fortuna) – 90 minut z Freiburgiem (2:0)
Rafał Gikiewicz (Union) – mecz w poniedziałek
Adrian Stanilewicz (Bayer Leverkusen) – poza kadrą
Waldemar Sobota (St. Pauli) — do 91. minuty z Hamburgerem SV (0:2)
Jakub Bednarczyk (St. Pauli) — poza kadrą
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — poza kadrą
David Blacha (VfL Osnabruck) — 90 minut z Erzgebirge Aue (0:0)
Sebastian Mrowca (Wehen) — 90 minut z Greuther Furth (1:1)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Tondelą (2:1)
Adam Dźwigała (Aves) – poza kadrą

RUMUNIA

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – na ławce z Universitatea Craiova (2:0)

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żylina) – 90 minut i żółta kartka z FK Pohronie (1:0)
Dawid Kurminowski (MSK Żylina) – od 64. minuty i gol z FK Pohronie (1:0)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic) – na ławce z Kilmarnock (3:1)

TURCJA

Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Goztepe (1:1) i Rizesporem (2:0)
Bartłomiej Pawłowski (Gaziantep) – na ławce z Goztepe (1:1) i Rizesporem (2:0)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – na ławce z Genclerbirligi (0:1)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – 90 minut i żółta kartka z Genclerbirligi (0:1)
Konrad Michalak (Ankaragucu) – 90 minut z Genclerbirligi (0:1)
Radosław Murawski (Denizlispor) – mecz w poniedziałek
Adam Stachowiak (Denizlispor) – mecz w poniedziałek
Kamil Wilczek (Goztepe) – 66 minut z Gazientep (1:1)
Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – do 81. minuty i gol z Akhisarsporem (2:0)
Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – na ławce z Altinordu (4:2)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut z Worsklą Połtawa (2:0)

WŁOCHY

Piotr Zieliński (Napoli) – od 76. minuty z Brescią (2:1)
Arkadiusz Milik (Napoli) – od 67. minuty i żółta kartka z Brescią (2:1)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut ze SPAL (2:1)
Arkadiusz Reca (SPAL) – 90 minut z Juventusem (1:2)
Bartosz Salamon (SPAL) – poza kadrą
Karol Linetty (Sampdoria) – mecz odwołany
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – mecz odwołany
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Milanem (1:1)
Łukasz Skorupski (Bologna) – poza kadrą
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – mecz odwołany
Filip Jagiełło (Genoa) – na ławce z Lazio (2:3)
Łukasz Teodorczyk (Udinese) – na ławce z Bolonią (1:1)
Paweł Dawidowicz (Hellas) – mecz odwołany
Mariusz Stępiński (Hellas) – mecz odwołany
Szymon Żurkowski (Empoli) — mecz w poniedziałek
Przemysław Szymiński (Frosinone) – na ławce z Cosenzą (2:0)
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 90 minut, żółta kartka i sprokurowany rzut karny z Chievo (0:2), 90 minut z Livorno (1:0)
Patryk Dziczek (Salernitana) – 90 minut z Chievo (0:2), 90 minut i żółta kartka z Livorno (1:0)
Tomasz Kupisz (Trapani) – 90 minut z Venezią (1:1)
Filip Piszczek (Trapani) – do 59. minuty z Venezią (1:1)