post Avatar

Opublikowane 11.12.2019 16:26 przez

redakcja

Sport to bardzo potężne narzędzie, po które politycy sięgają właściwie od zawsze, różni się co najwyżej natężenie oraz sposób wykorzystania rywalizacji na boiskach, ringach i w halach. W historii bywał obecny jako dopełnienie „chleba” w popularnym haśle Juwenalisa, jako przedłużenie wyścigu zbrojeń czy jako ośrodek jednoczenia ludzi określonej o określonej tożsamości. 

Tymi przykładami można strzelać jak z karabinu, skacząc po wiekach, dyscyplinach sportowych i szerokościach geograficznych. Tutaj na Weszło pisaliśmy setki razy choćby o Sherrifie Tyraspol z Naddniestrza, który stał się emanacją potęgi tego regionu w lidze mołdawskiej. Pisaliśmy o Albańczykach, którzy tworząc istotną i dość hałaśliwą mniejszość w Macedonii Północnej zgromadzili się wokół Shkendiji Tetowo, otwarcie manifestującej przywiązanie do Albanii, nie do państwa, w którego lidze rozgrywa swoje mecze. Poruszaliśmy temat derbów Mostaru, gdzie boszniacki Veleż mierzy się z chorwackim Żrinjskim. Pisaliśmy o roli Karabachu Agdam, który nie gra w Agdamie i nie rezyduje w regionie Karabachu, ale cały czas przypomina Azerom, że ich państwo utożsamia się z tym spornym terytorium.

Nawet ostatnio wspominaliśmy o autokarze Crvenej Zvezdy, który został zawrócony na granicy serbsko-kosowskiej i nie zdołał rozegrać meczu Pucharu Serbii z Trepcą, drużyną serbską, ale pochodzącą z miasta znajdującego się w granicach Kosowa. Serbowie zapewniali, że chcieli po prostu zagrać mecz. Kosowo zapewniało, że meczowi towarzyszyłyby pro-serbskie manifestacje, które mogłyby wywołać zamieszki w Mitrowicy. Wszyscy osiągnęli swój polityczny cel – Serbowie przypomnieli światu, że w Kosowie mają nie tylko korzenie, ale też istniejący klub, Kosowo przypomniało światu, że może nie wpuścić do Mitrowicy Serbów, nawet jeśli są to uczestnicy obecnej edycji Ligi Mistrzów.

To oczywiście z punktu widzenia zachodniej części Europy jakieś nieistotne przepychanki na końcu świata, ale przecież i tego sportu z pierwszych stron gazet polityka dotyka dość często. W czasach, gdy bardziej istotne niż poglądy czy recepty dotyczące palących problemów, stają się dla polityka wizerunek i PR, w naturalny sposób rośnie rola sponsoringu. Odwiedź Katar. Odwiedź Azerbejdżan. Przeleć z nami Tureckimi Liniami Lotniczymi. Odwiedź Dubaj. Reklamy państw aspirujących do roli światowych potęg w polityce znajdują się na koszulkach światowych potęg w sporcie. Jest oczywiście grono wariatów, do których należy na przykład The Guardian, którzy potem czepiają się: Pep Guardiola broni aresztowanych w Katalonii, ale zapomina o aresztowanych w Abu Zabi, choć w tym drugim przypadku w roli reżimu występuje rodzina jego pracodawcy.

Generalny przekaz jest jednak taki, że „visit Emirates” i tyle.

Świadomość roli, jaką może odegrać sport na styku polityki i biznesu prowadzi momentami do przedziwnych konfiguracji i mariaży. Weźmy taką Slavię Praga, do której zjechał słynny chiński kapitał. Niektórzy twierdzą, że Slavia zaimponowała Chińczykom swoją infrastrukturą, oddaniem kibiców oraz pięknym herbem. Inni mówią wprost: nie jest przypadkiem, że prezesem został były minister obrony, a w krótkim czasie po wejściu kapitału do stołecznego klubu, rozpoczęto szereg działań mających zacieśnić współpracę na linii Czechy-Chiny. Pisała o tym m.in. Polityka.

Otóż w Chinach, w obecności prezydenta republiki, Petr Kellner podpisał z firmą Huawei deklarację o wzajemnej współpracy technologicznej i budowie w Czechach nowoczesnej sieci internetowej 5G. A półpaństwowy energetyczny koncern CzEZ tego samego dnia zawarł z Huawei potężny kontrakt na dostawy technologii informatycznych. Podobną umowę podpisała już całkowicie państwowa Dyrekcja Autostrad i Dróg.

Jak w „Chłopaki nie płaczą”, chodzi o zrobienie dobrego gruntu pod interesy, to właściwie banał i truizm. Przykuwa natomiast uwagę, że w przeciwieństwie do wielu innych branż, na razie nie ma, albo raczej nie było, tej drugiej strony monety. Przecież gdzie pojawia się tak intensywny PR, musi się pojawiać też czarny PR. Gdzie pojawia się propaganda, tam musi dotrzeć i propaganda tej drugiej strony.

Dlatego z wyjątkową uwagą powinniśmy obserwować Katalonię i to, co właśnie dzieje się wokół najbliższego El Clasico. Pierwszy termin już minął, co właściwie z miejsca udowodniło światu: nie ma takiej imprezy piłkarskiej, której nie da się odwołać. To nie jest jakiś meczyk Pucharu Serbii z udziałem pół-amatorskiego składu, to nie są derby w jakimś bośniackim miasteczku. To jest spotkanie, za którego transmisję grube miliony zapłacono we wszystkich walutach świata, od euro po jeny. To jest mecz z udziałem najlepszego piłkarza w historii najpopularniejszego ze sportów. To jest starcie dwóch przedsiębiorstw o globalnym zasięgu, które docierają do swoich klientów pod każdą szerokością geograficzną. Tak, to „tylko” mecz ligowy, ale jednak – chyba najważniejszy ze wszystkich meczów ligowych świata.

Marca grzmi z okładki, że El Clasico 18 grudnia znów jest zagrożone, bo zwolennicy niepodległości Katalonii nawołują do zablokowania stadionu i jego okolic. Jeśli udało się ostatnio, właściwie czemu miałoby się nie udać teraz? Jeśli ostatnio zakładany efekt: nagłośnienie problemów i pragnień całego regionu udało się osiągnąć, bo o przełożonym meczu pisał cały świat, czemu miałoby nie wypalić w tej chwili?

Właściwym pytaniem wydaje się raczej: dlaczego dopiero teraz? Przecież to tak naturalna droga wyniesienia danych problemów politycznych na czołówki portali od Ameryki Północnej po Kazachstan, że naprawdę dziwne jest wprowadzenie tego rodzaju politycznej walki dopiero na dwa tygodnie przed rozpoczęciem lat dwudziestych XXI wieku.

Moim zdaniem tym razem El Clasico się odbędzie, hiszpańskie media panikują. To sprawa zbyt prestiżowa, by dwukrotnie się ugiąć. Być może całości będą towarzyszyć walki na ulicach i kolejne filmiki z bandyckim zachowaniem policjantów, ale „koszt” takich rys na wizerunku będzie mniejszy niż koszt polityczny ewentualnego odwołania meczu. Rodzi się jednak pewien problem, który z czasem może być wykorzystywany coraz częściej i w coraz bardziej spektakularny sposób. W końcu swoje interesy do rozegrania w świecie piłki nożnej mają wszyscy: Chińczycy i ci, którzy Chińczykom chcieliby podstawić nogę, państwa Bliskiego Wschodu i ci, którzy najchętniej usunęliby ten region świata z mapy, globaliści i antyglobaliści.

Na razie do przełożenia meczu o wartości dziesiątek milionów dolarów doprowadził spór Katalończyków z Hiszpanią. Czas pokaże, czy podobnego paraliżu nie zapragną inne organizacje, firmy czy grupy społeczne. Euro 2020 grane m.in. w Baku czy Petersburgu, z udziałem Ukrainy czy Rosji, ciągle przed nami.

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
01.04.2020

Jak nie zarządzać klubem? Trzecioligowiec na skraju upadłości

Kluby piłkarskie lada moment wpadną w tarapaty. Nie wszystkie, ale większość pewnie tak, zwłaszcza w Polsce. Które z nich znajdą się w bardzo słabej sytuacji? Na przykład te, które grają w niższych ligach i mają skromne budżety, bez miejsca na cięcia. A które znajdą się w sytuacji najgorszej? Te, w których problemy zaczęły się jeszcze […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

Jedyny cukrzyk w reprezentacji Anglii. Historia Gary’ego Mabbutta

Jako siedemnastolatek został zdiagnozowany z cukrzycą. Przez szesnaście lat kariery przeszedł szesnaście operacji. Dwa razy miał złamaną nogę, a jego powietrzne starcie z Justinem Fashanu mogło się dla niego skończyć nawet utratą wzroku. Chciał go z Tottenhamu wyciągnąć George Graham, marzył o nim Kenny Dalglish czy sir Alex Ferguson. Nie dał się skusić żadnemu z nich. W […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Jeśli przeżyję tę sytuację, to przeżyję już wszystko

Żylina przeszła w stan likwidacji. Większość polskich mediów opisywała to jako koniec klubu. My zwracaliśmy uwagę, że może to być dupochron, który przed tym końcem klub faktycznie uchroni. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy Pavola Stano, który jest pierwszym trenerem w słowackim zespole. W niektórych polskich mediach panuje przekonanie, że Żylina upada. Potwierdzisz? Te kroki, które zostały […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Uchwała Ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom gwarancję otrzymywania pensji

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

„Wisła zyskała fundament na przyszłość. Wartość naszych akcji znacznie wzrosła”

– Z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o Spółkę Akcyjną, której jestem szefem, to jest to przełomowe. Udało się pozyskać, w ramach bardzo korzystnej umowy, aktywo, które jest bezwzględnie fundamentem budowania klubu w przyszłości. Prawo do nazwy Wisła Kraków. Prawo do historycznego loga, do którego wszyscy są przywiązani. To kluczowe pod kątem budowy drużyny, budowy […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Pomysł: 19 zespołów w Ekstraklasie od nowego sezonu. To chyba miałoby sens

Niektórzy wierzą, że Ekstraklasa jednak dojedzie w jakiś sposób do końca rozgrywek, ale wiara to jedno, a przygotowania i scenariusze to drugie. Trzeba być gotowym na wszystko: i na pozytywne wieści z wirusowego placu boju, i na te negatywne. A co za tym idzie w mniej optymistycznym przypadku – na zakończenie ligi i pomyślenie, jak […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

QUIZ. Wszyscy reprezentanci w XXI wieku

Zapraszamy na kolejną zabawę. Tym razem quiz nie jest naszego autorstwa, ale na platformie Sporcle znaleźliśmy bardzo fajne zestawienie, więc postanowiliśmy podpromować dobrą robotę – ktoś zadał sobie dużo trudu i policzył minuty wszystkich reprezentantów Polski z XXI wieku. Co ważne – uzbierane TYLKO W MECZACH O PUNKTY, więc odpadają wszyscy kadrowicze wyprodukowani przez niepoważne […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Nikt nie chce być tym prezesem, który gasi w klubie światło

Nie mamy wątpliwości, że żaden klub na całym świecie nie może powiedzieć, iż nie straci na kryzysie gospodarczym związanym z wybuchem epidemii koronawirusa. Inna sprawa, że organizacje można podzielić na te lepiej i na te gorzej przygotowane na czas wielkiego kryzysu. GKS Bełchatów stanowczo zalicza się do tej drugiej grupy. I bez pandemii znajdował się […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Arka na skraju bankructwa

— Nastawiam się na najgorsze. Kilka dni przed wstrzymaniem rozgrywek ekstraklasy mieliśmy spotkanie z prezesem i dyrektorami. Prezes powiedział otwarcie, że jeśli nie znajdzie się nowy właściciel, grozi nam bankructwo. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kandydatem, ale ostatecznie tamten inwestor zrezygnował — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Michał Nalepa, pomocnik i jeden z […]
01.04.2020
Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Kondycja zamknięta w areszcie domowym

Wracamy do gry! Liga startuje! Otwórzmy stadiony, wypełnijmy trybuny i zacznijmy igrzyska. Ale zaraz. Możemy? Tak bez przygotowania? Nawet nie z marszu, a prosto z kanapy? Słyszymy coraz to nowsze terminy powrotu do gry w piłkę i choć wiemy, że ci, którzy podają daty w promieniu najbliższych kilku tygodni mocno fantazjują, to zadajemy jedno pytanie. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Odpowiadam na wszystkie kłamstwa”, czyli Kaszowski odpowiada na list Kałuży

Dzieje się w Gliwicach. Ustalmy chronologię.  26 marca, czwartek – dostajemy informację, że Piast zwalnia część pracowników działu administracyjnego, a w tym nazywanego legendą klubu Jarosława Kaszowskiego.  28 marca, sobota – publikujemy wywiad z Jarosławem Kaszowskim, w którym przedstawia szczegóły zwolnienia z Piasta i ostro krytykuje władze klubu – „Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Ekstraklasa apeluje do PZPN: pozwólcie obciąć pensje

„Ekstraklasa S.A. w imieniu 16 klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zwróciła się do PZPN o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników” – czytamy na stronie ekstraklasa.org. Co to oznacza? Cóż, wygląda na to, że – w najwyższym skrócie – rozpoczyna się kolejna odsłona wojenki między klubami i związkiem. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Niemcy wychodzą przed szereg: Bundesliga chce wystartować od maja

Większość światowych lig powoli godzi się z tym, że prawdopodobnie nie uda się dokończyć rozgrywek do 30 czerwca. Bardziej niż o planach ewentualnego powrotu myśli się o tym, jak sprawiedliwie rozstrzygnąć przerwany sezon. Z tego schematu wyłamują się Niemcy. Dziś odbyła się konferencja prasowa z Christianem Seifertem, prezesem DFL, niemieckiej federacji, na której ogłoszono istotne […]
31.03.2020