Spadliśmy niezasłużenie? Już nie mogłem tego słuchać!

Opublikowane 22.06.2019 01:24 przez

redakcja

Miedź Legnica wyznaczyła nowe standardy w polskiej piłce. Trener Dominik Nowak najpierw awansował do Ekstraklasy, później z niej zleciał, a mimo to zachował swoją posadę i ponownie powalczy o awans w pierwszej lidze. – Gdy pojawiło się realne zagrożenie spadku, właściciel nigdy mi nie dał odczuć, że mogę się spodziewać zwolnienia. Powiedział jasno, że będziemy to kontynuować, bo w to wierzy. To nowa sytuacja na polskim rynku, rzadko się zdarza, by został w klubie trener, który przepracował cały sezon i spadł z ligi. W zasadzie nie musiał nawet iść do prezesa z zapytaniem, mógł od razu wyjeżdżać z klubu i się pakować. U mnie było inaczej. Miałem cały czas rozpakowane rzeczy i czułem to, że będę pracował – mówi Dominik Nowak. 

Czy nadmiar obcokrajowców w składzie odbija się na charakterze drużyny w kluczowych meczach? Czy Miedź była zbyt romantyczna? Czy Forsell na dziewiątce był dobrym rozwiązaniem? Co zrobić, gdy najlepszy piłkarz w drużynie ma brzuszek? Dlaczego Dżanajew wskoczył do bramki tak późno? Dlaczego Camara nie notował liczb? Dlaczego Miedź zdobyła tylko jeden punkt w trzech meczach z Zagłębiem Sosnowiec, a z Cracovią aż cztery w dwóch potyczkach? 

Zapraszamy na wywiad z Dominikiem Nowakiem, w którym rozkładamy spadek Miedzi Legnica na czynniki pierwsze. 

***

Wiele mówiło się o tym, że ekstraklasowa Miedź jest romantyczna. Czuje pan już po spadku, na chłodno, że romantyzmu w Miedzi było za dużo? 

Po spadku odbierałem codziennie telefony: – Trenerze, szkoda tej Miedzi, nie spadliście zasłużenie. Już nie mogłem tego słuchać! Żeby było jasne – spadliśmy zasłużenie. Mówię to jako trener Dominik Nowak, podpisując się pod tym wynikiem, bo byłem za niego odpowiedzialny. A czy byliśmy zbyt romantyczni? Nie. Analizowałem to długo. Wielu mówi, że zabrakło nam wyrachowania…

Stały fragment, kontra, murarka. 

Super, ale to będzie zabijać piłkę i nasz rozwój. Nie mówię, że jestem cudotwórcą polskiej piłki, człowiekiem, który ją wyleczy. Ale jeśli chcemy wychodzić poza pewien poziom jakości w Ekstraklasie i meczach międzynarodowych, będę jednak zwolennikiem stylu, który chcemy prezentować. Będę za kontrolowaniem spotkania poprzez dominację, wysoki pressing, utrzymywanie się przy piłce. W tym romantyzmie zawiedliśmy w jednym – mieliśmy niewielu skutecznych piłkarzy. Takich, którzy mają liczby, czyli to, co w piłce najważniejsze. Pet Forsell i Joan Roman ciągnęli w końcówce zespół w statystykach, ale dwóch zawodników to za mało. Camara też zaczął lepiej funkcjonować, ale nie miał jeszcze dobrych liczb. Dziś szukamy rozwiązań, w których będzie większa liczba skutecznych zawodników.

Mam wrażenie, że Miedź miała uśpioną czujność. Zawsze znajdowała się ponad kreską i w strefie spadkowej znalazła się dopiero w przedostatniej kolejce, gdy już szanse na utrzymanie okazały się iluzoryczne. Nie miała okazji zanurzyć się w niej po uszy wcześniej i zaliczyć takiego zrywu jak Wisła Płock, Arka czy Śląsk. Ma pan wrażenie, że gdyby Miedź szybciej znalazła się w strefie spadkowej, powiedzmy, w kwietniu, mobilizacja przyszłaby szybciej? 

Może tak by było, teraz nie ma sensu w ten sposób tego rozpatrywać. Były uśpione mecze jak z Koroną Kielce, w którym można było jeszcze więcej… Nie mówię o zaangażowaniu, żeby była jasność, o to nie mam pretensji. Być może wielu zawodników Miedzi po raz pierwszy znalazło się w sytuacji, gdy trzeba walczyć o utrzymanie. W Śląsku, Arce czy Wiśle było wielu zawodników, którzy podobne zmagania mieli już za sobą. Być może zabrakło wyrachowania i doświadczenia w perspektywie bezpośredniej walki o utrzymanie. W meczach, w których waga była najwyższa, gdy próg błędu był na granicy. Zawiedliśmy.

Widział pan po piłkarzach, że nie do końca dopuszczali do siebie ewentualność spadku? Że skoro zawsze są nad kreską i gra jakoś wygląda, to Miedź nie może spaść?

Zawsze budujemy atmosferę dużego poczucia własnej wartości. Zawodnicy mieli poczucie, że ich umiejętności i potencjał nie powinien dopuszczać do tego, że spadniemy. Analizowaliśmy z trenerami sytuację i ona jasno pokazywała, że w tej lidze będziemy grali o utrzymanie. Wiedzieliśmy, że przyjdzie moment, gdy zawodnicy staną przed najważniejszymi meczami, choćby mecz z Górnikiem, Śląskiem, Koroną czy Zagłębiem Sosnowiec. W wielu tych spotkaniach wydawało się, że punkty są blisko, ale jednocześnie jako całość wszyscy zawiedliśmy. Wszyscy, mówię o klubie, o sobie jako trenerze.

KIZILAGAC 28.01.2019 ZGRUPOWANIE MIEDZI LEGNICA W TURCJI - TRENING --- MIEDZ LEGNICA TRAINING CAMP IN TURKEY DOMINIK NOWAK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Czy w Miedzi było za dużo obcokrajowców? Czy zabrakło świadomości o co się walczy, charakteru, który mogą dać polscy zawodnicy? 

Jak jest dobrze, to mówimy: “super wybory, dobrze, że postawili na Polaków” albo “super, wybrali zagranicznych”. Doświadczenie pokazało nam, że musimy rozpoznać wszystkie cechy piłkarza, także te związane z przywództwem. Jak się będzie zachowywał w skrajnie trudnych sytuacjach? Jak wtedy będzie walczyć? Gdy idzie dobrze, każdego piłkarza dopasujemy do drużyny, ale tak jak człowiek inaczej zachowuje się w skrajnych sytuacjach, a inaczej w sytuacjach komfortu, tak podobnie jest z piłkarzami. Ważne, by wszystko zdiagnozować na dzień dobry. Dziś sprowadzając piłkarzy zwracamy na to większą uwagę.

Wymowne słowo – dziś. Wcześniej niekoniecznie? Zawiódł się pan na piłkarzach? 

Dużo patrzyliśmy na czynnik związany z umiejętnościami.

Zbyt dużo? 

Tak. Myślę, że tak. On jest bardzo istotny, ale oprócz tego czynnika oraz przygotowania motorycznego, musi być też czynnik rozpoznawczy. Musimy jeszcze głębiej w to wchodzić, uzyskując bezcenne informacje od trenerów, którzy danego zawodnika prowadzili i więcej czerpać z bezpośredniej rozmowy. Dzisiaj naprawdę lustrujemy to jeszcze dobitniej. Aczkolwiek nie ma złotego środka.

Linia pomocy oparta na piłkarzach z jednego kraju, konkretnie z Hiszpanii, to pański autorski pomysł czy wyszło przypadkiem? 

Wyszło samo, spośród dostępnych zawodników ci mieli akurat największe umiejętności, pasujące do sposobu gry, który chcemy preferować. A że akurat byli to Hiszpanie – czysty przypadek. Nie ma co ukrywać, wiemy doskonale, że piłkarzy z Hiszpanii czy Portugalii cechuje dobra technika, umiejętność gry indywidualnej, gry z pierwszej piłki, czego niektórym naszym zawodnikom brakuje.

Zalew obcokrajowców to trend, którego już nie odwrócimy? 

Da się odwrócić i to bardzo łatwo. Jestem patriotą i uważam, że po to wychowujemy i szkolimy, żeby jak najwięcej tych chłopaków trafiało do Ekstraklasy. To tylko z dobrem dla polskiej piłki, przyszłości reprezentacji. Natomiast wielu polskich piłkarzy trafia zagranicę już w bardzo młodym wieku. Walukiewicz, Jagiełło… Pół żartem powiem, każdy, kto dwa razy dobrze piłkę kopnie, jest już zagranicą. Taka jest prawda, taki jest rynek. Spektrum pomyłek jest tam znacznie większe, bierze się dziewięciu, a jak wypali trzech, to nikt nie robi tragedii. Niektórzy wyjeżdżają za wcześnie i to duży problem. W bardzo dobrym momencie wyjechał Krzysiu Piątek, będę go chwalił. Funkcjonował dobrze w Zagłębiu, pokazał to też w Cracovii i wyjechał, gdy już nie musiał niczego udowadniać. Widać, że mija przeciwności, cieszy się tym, co robi i wszystko idzie w dobrym kierunku. Rozwój wielu chłopaków się hamuje, znowu wracają i tracą przez to dwa-trzy lata. Ale mamy wolny rynek i nie zabierajmy tego. Zobaczmy na Miedź – oczywiście, mieliśmy Rafała Augustyniaka, ale ton nadawali obcokrajowcy, Camara czy Roman, którym są zainteresowane kluby.

Rafał Augustyniak wyjeżdża w dobrym momencie?

W idealnym. Wiemy, ile już ma lat.

Ostatni dzwonek.

Gdy go odkurzaliśmy do Wigier jako niechcianego piłkarza, odzyskał to, co ma. Przyszedł za mną do Miedzi i był tu w swojej najlepszej formie. Gdyby nie w to, że przyplątała mu się kontuzja, trafiłby do innego klubu, być może jeszcze lepszego, już zimą i za lepsze pieniądze. Odzyska formę. Idzie w najlepszym momencie.

WARSZAWA 01.03.2019 MECZ 24. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - MIEDZ LEGNICA 2:0 DOMINIK NOWAK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Z czego wynikał brak liczb Camary? Wystarczy spojrzeć i widać, że to piłkarz z trochę innej bajki. Esteta, świetny w dryblingu i pojedynkach. Ale w liczbach prezentował się mizernie: tylko trzy bramki i dwie asysty.

Rozwijał się. Oczywiście, przychodził z rezerw Barcelony, miał w niej swój epizod, ale powiedzmy sobie szczerze – był to zawodnik do odbudowy. W poprzednich klubach nie zaistniał. Gdy przyszedł na pierwsze treningi mówiłem, że najchętniej bym go odsunął na boczny tor, być może do rezerw. Ale mieliśmy zdiagnozowany jego potencjał i świadomość, że przed nami bardzo dużo pracy. Systematycznie pracując osiągnął pewien pułap, dzięki któremu jest dziś w Jagiellonii.

Dlaczego Dżanajew, bramkarz o niewątpliwie większej jakości niż Kanibołocki, tak późno wskoczył do składu? 

Przychodził do nas po kontuzji i nie był gotowy fizycznie. Trzeba było dużo się napracować i dobrze go przygotować, żeby wszedł w dobrym momencie. Bardzo łatwo wziąć piłkarza z dobrym CV i go spalić.

Z jednej strony można krytykować Miedź, że wzięła piłkarza na pół roku, a jeszcze musi go odbudować, ale gdyby nie to nigdy by do Legnicy nie trafił.

Oczywiście. Gdyby był w swojej najlepszej formie, nie trafiłby do żadnego polskiego klubu. Tak samo jak Camara czy Fernandez. Proszę mi wierzyć, Camara wyglądał jak piłkarz z podwórka. To ryzyko, które musimy podejmować. Pracujemy w Miedzi, więc w klubie, do którego nie będą przychodzili gotowi piłkarze, bo tacy są w klubach zachodnich. Ryzyko jest zawsze. Najważniejsze to dokonać dobrej selekcji piłkarzy, których można odbudować, a później sprzedać.

Jakie ma pan zdanie na temat tego, że Miedź dobrze radziła sobie w meczach trudnych, za to ze słabszymi rywalami już niekoniecznie? Potrafiliście wygrać z Lechem, Cracovią, Jagiellonią czy Pogonią. Bilans z Zagłębiem Sosnowiec – jeden punkt w trzech meczach. 

Dlatego spadliśmy. To prosta odpowiedź. Skoro zdobywamy jeden punkt z Zagłębiem Sosnowiec, które spadło z kretesem, spadliśmy zasłużenie. Zabrakło nam punktowania z takimi rywalami. Wtedy nie mówilibyśmy o Miedzi, która spada, a o Miedzi, która jest w pierwszej ósemce. Zagubiliśmy się w systematyczności. Potrafiliśmy wznosić się na wyżyny z Lechem, Jagiellonią czy Pogonią, ale potrafiliśmy też grać mecze, w których nie trzymaliśmy stabilności. Spadliśmy też – nie ukrywam – przez słabą grę z tyłu, gdzie popełniliśmy mnóstwo indywidualnych, dziecinnych błędów, które nie przystoją na poziomie Ekstraklasy.

Uważa pan, że Miedź zbyt naiwnie podeszła do budowania linii defensywy? Założyliście niepotrzebnie, że skoro coś wypaliło w pierwszej lidze, wypali też na poziomie Ekstraklasy? 

Masz zespół, który w pierwszej lidze traci najmniej bramek, więc nie chcesz burzyć tego, co jest dobre. Tak ci się wydaje. Już teraz to wiem z perspektywy czasu, że nie tyle trzeba szukać lepszych piłkarzy, ale na tyle wartościowych, by podnieść do góry rywalizację w zespole. Trochę nas to może przyćmiło. To nie tylko nasz błąd, wiele zespołów z tym się stykało i styka, bo jak coś dobrze funkcjonuje, to nie chcesz tego zmieniać. Za bardzo brnęliśmy. Doświadczenie mówi teraz, że od czasu do czasu dobrze przerwać łańcuch i coś zmienić. Choćby dla zasady i oczyszczenia.

Wracając – z czego wynikało to, że Miedź tak dobrze radziła sobie w meczach z trudnymi rywalami, a ze słabszymi niekoniecznie? System Miedzi lepiej funkcjonował w spotkaniach, gdy rywal narzucał swój styl? Czy to bardziej lekceważenie rywali?

To siedzi w głowach piłkarzy i też się nad tym zastanawiałem. Cracovia gra w pucharach, a zdobywamy z nią cztery punkty. Nie dlatego, że jesteśmy lepszym zespołem, ale być może decyduje nastawienie mentalne, głowa piłkarza, który jest na tych meczach skupiony, bardziej skoncentrowany. Pracujemy nad tym, żeby piłkarz był dobrze przygotowany do każdego meczu, ale być może to pokazuje, że problem leżał w koncentracji. Bo skoro wygrywamy z Lechem, co złego może nam się stać z Sosnowcem? Okazuje się, że może. Równy poziom musisz trzymać cały czas. My go nie trzymaliśmy.

To bardziej zarzut do piłkarzy czy do pana, że tego poziomu nie potrafił utrzymać? 

Nie chcę wymieniać nazwisk, ale rozbieraliśmy ten sezon na czynniki i przeanalizowałem, jak niektórzy zawodnicy radzili sobie indywidualnie z lepszymi drużynami, a jak potem z teoretycznie słabszymi. Teoretycznie mając słabszego przeciwnika, powinieneś zdobywać więcej bramek. Tak nie było. To też element do pracy na przyszłość. Jako trenerzy zwracaliśmy na to uwagę, nie było podejścia lekceważącego do żadnego spotkania. Ale Ekstraklasa nie wybacza i nam nie wybaczyła.

LEGNICA 20.09.2018 EKSTRA TALENT MIEDZ LEGNICA --- MIEDZ LEGNICA EXTRA TALENT DZIECI DOMINIK NOWAK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Miedź zdobyła tylko dwie bramki po stałych fragmentach gry, wyłączając z tego karne. Broniła je najgorzej w lidze, aż 24 bramki padły właśnie po stałych fragmentach. Uważa pan to za swoją porażkę?

Tak. Analizowaliśmy to. Po pierwsze – zabrakło dobrych wykonawców. Petteri Forsell ma perfekcyjne uderzenie z rzutów wolnych na wprost bramki, natomiast zabrakło przy nim drugiego, który dorzucałby w punkt z rzutów wolnych z boku czy rzutów rożnych. Poza tym trochę zabrakło nam wzrostu. Trzeba będzie pracować w przyszłości nad tym, by mieć wyższy zespół.

Ten bilans wygląda tak, jakby Miedź przykładała niewielką wagę do stałych fragmentów. 

Pracowaliśmy nad tym, proszę mi wierzyć. To nie tak, że spychaliśmy to na tor boczny. Traciliśmy bramki, a potem przez moment zażegnaliśmy to poprzez dobrą pracę na treningach i zmianę ustawienia zawodników broniących. Udawało się. Przy stałych fragmentach jest bardzo dużo czynników, choćby umiejętność gry głową. Zespołowi brakło tego atutu indywidualnego.

W pewnym momencie Miedź zmieniła też styl. Po efektownym początku, gdy wiele się mówiło o powiewie świeżości, wraz z osłabieniem wyników przyszła gra prostszymi środkami. Było to zainspirowane przez pana?

Tak. Gdy chwaliliśmy Miedź i mówiliśmy, że ma swój styl, mówiliśmy o zespole, który posiada Rafała Augustyniaka, Marquitosa i Omara Stantanę w dobrej formie. Cała trójka została wyjęta przez kontuzje, Marquitos wręcz do końca sezonu. Zastąpienie ich było niemożliwe. Ich formę określam jako życiową formę w Miedzi. Zawodnicy, którzy wracają po kontuzjach, mówię o Rafale i Omarze, potrzebują czasu na odbudowę. Nie zawsze trzy miesiące, czasami nawet pół roku. Piłkarze, których mieliśmy do dyspozycji, ich forma i predyspozycje, powodowały, że musieliśmy zmienić styl. Nie mogliśmy brnąć w coś, co nie przynosiło efektu. Po stracie tych trzech piłkarzy, nie mogliśmy wygrać 10 meczów. Inaczej punktowaliśmy z nimi, inaczej bez nich. Nie dlatego, że byli zbawieniem wszystkiego, ale całokształt do siebie pasował. To był dobrze zgrany mechanizm, ale funkcjonował tylko wtedy, gdy wszyscy byli razem. Dochodzili Ferandnez czy Camara, ale zanim zaczęło to dobrze współpracować, musieliśmy grać inaczej. Zaczęło przynosić to efekty punktowe. Nawet w meczach, gdy Miedź była cofnięta, potrafiła bardzo fajnie się prezentować. Było dużo jakości piłkarskiej, choć nie było to tak widowiskowe jak poprzednio.

Patrząc na to jak radził sobie Frosell jako napastnik, dziś raz jeszcze zrobiłby pan z niego fałszywa dziewiątkę, czy konsekwentnie stawiał na Piaseckiego czy Szczepaniaka?

Zawsze trzeba stawiać na najlepszych piłkarzy. Masz dwójkę napastników w formie – stawiaj na dwóch. Musisz dopasować do tego środki, trening i zespół, tak, by każdy w szczytowej formie się zmieścił. Nie będę dzisiaj oceniał indywidualnie piłkarzy, strasznie tego nie lubię, ale wtedy te wybory były najbardziej skuteczne. Mecz z Jagiellonią, 3:2, to świetne spotkanie Forsella. Tak samo z Zagłębiem Lubin, gdy zdominowaliśmy rywala. To nie była klasyczna dziewiątka, graliśmy bez napastnika, który był nam potrzebny. Po pewnym czasie inni się do tego dostosowali i łatwiej nas było rozszyfrować. Przyznaję, że brakowało nam dziewiątki w dobrej formie.

W jaki sposób podchodził pan do nadwagi Forsella? Sytuacja jest co najmniej niezręczna – z jednej strony mamy piłkarza, który ciągnie Miedź, z drugiej wygląda jak wygląda, przykładem nie jest. 

Tę wagę utrzymywał przez cały życie na podobnym poziomie. Pet ma specyficzną budowę i tak już będzie wyglądał.

Broni pan go.

Bronię i będę bronił.

Ale ma kilka kilogramów za dużo. 

Nie ma, nie ma. Pracujemy nad tym i uwierzcie mi…

Zdjęcia nie kłamią.

To może inaczej – proponuję, by przyszedł bez koszulki i zobaczymy.

Wrzucał do sieci zdjęcie, ale jak wciągnę brzuch to i ja mam talię osa.

Pijecie do tego niesamowicie. Balansuje pomiędzy 78 a 80 kilogramów. To piłkarz, który na pewno musi nad tym pracować. Pamiętajmy, że miał w swojej karierze momenty, gdy ważył 84-85 kilogramów. Wiedzieliśmy o tym. Teraz czuje się dobrze. Możemy próbować go odchudzić, ale pytanie: czy to nie będzie się wiązało z kontuzjami? Jego siła wynika z siły mięśniowej. To taki typ piłkarza. Niech dalej prezentuje to, co prezentuje. My z niego szybkościowca nie zrobimy i dużo już nie poprawimy. Ma walory, które trzeba dobrze wpasować w zespół. Jak nie chcesz takiego piłkarza, to go nie bierz do zespołu i nie akceptuj.

Czyli jak go brać, to z pełnym inwentarzem. Mam wrażenie, że w przypadku Forsella nikt nie stawia pytania: co byłoby, gdyby miał normalną wagę? W którym miejscu byłaby dziś jego kariera? Z jego potencjałem może nie powinien strzelać 13 bramek, a 23? 

Typologia jego anatomicznej budowy, mięśni, kości, powoduje, że będzie tak wyglądał. Nie wiem czy odchudzenie go nie spowodowałoby odwrotnego efektu. Odchudzanie piłkarzy, którzy nie czują po sobie wagi, może być niebezpieczne. Piłkarz może tracić moc, siłę, a więc te walory, które Pet posiada. Pracujemy nad tym z trenerem od przygotowania fizycznego i panią dietetyk. Ustaliliśmy dla niego optymalną wagę i podchodzimy do tego restrykcyjnie. Ma 29 lat, mówimy o doświadczonym piłkarzu, z którego będzie już trudno ściągnąć 6-7 kilogramów. To nierealne. Każdy z nas może schudnąć 15 kilogramów, pytanie, jak to będzie działało na nasze zdrowie i organizm. Gdy odchodził z Miedzi, miał trudny okres, widać po nim było nadwagę. Oblał w testy medyczne w Cracovii przez tkankę tłuszczową.

Budzi zainteresowanie innych klubów? Jest wpisany na listę transferową. 

Póki co nie ma zainteresowania. Zostanie w Miedzi.

Myśli pan, że jego wygląd ma na to wpływ? 

Myślę, że tak. Peta trzeba akceptować takim, jakim jest. Każdy piłkarz ma wytyczone limity wagowe, jest badany co tydzień, Pet wszystkie te warunki u nas spełnia. Jeśli nie spełnia, są kary. Szczerze – nikt nie przymyka oka.

PLOCK 15.09.2018 MECZ 8. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA PLOCK - MIEDZ LEGNICA DOMINIK NOWAK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Był pan zaskoczony, że po sezonie nie otrzymał wypowiedzenia czy znając legnickie warunki było to jednak oczywiste?

Nic w pracy trenera nie jest oczywiste. Zwalniano mnie, gdy byłem na pierwszym i drugim miejscu w tabeli. Mówiono o mnie, że jestem osobą konfliktową i nie da się ze mną współpracować. Da się. Czasami będę chłodny, ale nie będę poddawał się insynuacjom z zewnątrz i wchodził w układy. Będę stanowczo bronił swojej filozofii, ale gdy będzie trzeba wyjdę przed szereg i powiem, że popełniłem błędy. Na nich trzeba się uczyć. Trzeba się zawsze spodziewać różnych reakcji. Muszę zaskoczyć wszystkich, ale gdy rozmawiałem z właścicielem podczas rundy finałowej, jak już pojawiło się realne zagrożenie spadku, nigdy mi nie dał odczuć, że mogę się spodziewać zwolnienia. Powiedział jasno, że będziemy to kontynuować, bo w to wierzy. To, co przebrniemy razem, da nam efekt i oby tak było. To nowa sytuacja na polskim rynku, rzadko się zdarza, chyba w ogóle, by został w klubie trener, który przepracował cały sezon i spadł z ligi. W zasadzie nie musiał iść nawet do prezesa z zapytaniem, mógł od razu wyjeżdżać z klubu i się pakować. U mnie było inaczej. Miałem cały czas rozpakowane rzeczy i czułem to, że będę pracował.

Wywracając kota ogonem – a może takiej presji wam zabrakło? Niezależnie od wyniku miał pan świadomość, że utrzyma posadę i nic wielkiego się nie stanie.

Ale to nie tak, że nic się nie stało. Stało się. Mamy mniejszy budżet, mniejsze pieniądze, piłkarze, którzy zostaną, będą mniej zarabiać. Również trenerzy mają obniżone kontrakty. Nie mamy możliwości pracy w najwyższej klasie rozgrywkowej, co jest zawsze splendorem i celem dla każdego z nas. Ucierpiały sprawy ambicjonalne i finansowe. To nas ubodło, jesteśmy zranieni. Absolutnie czuliśmy presję, czym wyższa liga, tym presja jest większa. Z nią trzeba sobie dawać radę.

Widzi pan wciąż pan iskrę w oczach piłkarzy? Po tym jak posmakowali Ekstraklasy, będą walczyć o awans z taką samą werwą, jak dwa lata temu?

To będzie zupełnie inny zespół. Kilku piłkarzy zostanie, ale nie będzie to duża liczba. My tę iskrę musimy od początku budować. Jeśli zostawisz cały zespół, który spadł z ligi i nosi pewne znamię, ciężko byłoby go odbudować na tyle, by znów awansował. Oczywisty jest przykład Bruk-Betu – spadli, cały zespół został, nie udało się. Idę inną drogą, by odświeżyć szatnię i dać nowy impuls.

A w podejściu samego prezesa widzi pan większą presję na awans niż dwa lata temu? 

Myślę, że jest podobnie. Właściciel klubu nie lubi przegrywać. To dobra cecha, ale jest przy tym spokojny w swoich działaniach. Dorobił się pewnego statusu finansowego i społecznego, co kosztowało go sporo pracy. Wiem o tym jako trener i człowiek i on też wie, że w oparciu o spokój, rzetelność pracy i zdyscyplinowanie, możemy osiągnąć cel.

Wypełni pan pięcioletni kontrakt?

Tak, wypełnię. Gdybym odpowiedział, że nie wiem, sam bym w to nie wierzył i dziś już nie pracował.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Cały na biało
17.08.2021

Chcę być najlepszy na świecie

Kacper Kozłowski to piłkarz o zupełnie innej mentalności niż polscy młodzieżowcy. Nie odczuwa stresu, pokora jest mu obca. Nie jara go, że został najmłodszym piłkarzem w historii Euro. O wyjeździe na turniej mówi „powołanie jak każde inne”. Wprost przyznaje, że chce odejść z Pogoni najpóźniej w następnym sezonie. Jego kariera toczy się błyskawicznie. Zaczynał grać w klubie […]
17.08.2021
Cały na biało
14.05.2021

„Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Algieria przegrała po raz pierwszy od 2018 roku [WIDEO]

Sensacja stała się faktem – reprezentacja Algierii przegrała 0:1 z Gwineą Równikową. Obrońcy Pucharu Narodów Afryki byli niepokonani od 16 października 2018 roku. W sumie zanotowali passę 35 oficjalnych meczów bez porażki. Algierczyków pogrążył w 70. minucie Esteban Obiang.  Co to oznacza dla układu tabeli w grupie E? Ano obrońcy tytułu mają poważny problem. […]
16.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Piechniczek: „po co nam cieć za dwa miliony euro rocznie?”

Antoni Piechniczek od lat prowadzi krucjatę przeciwko zagranicznym trenerom pracującym w reprezentacji Polski. Tym razem w rozmowie z TVP Sport były selekcjoner biało-czerwonych przejechał się po obcokrajowcach wyjątkowo mocno. – Gdyby to ode mnie zależało, gdyby prezes Cezary Kulesza liczył się z moim zdaniem, zasugerowałbym mu, aby oświadczył, że dopóki on będzie prezesem, selekcjonerem będzie […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

„Sportowe Fakty”: Kulesza zdecydował, ma już selekcjonera

Jak poinformował Piotr Koźmiński z portalu „WP Sportowe Fakty”, klamka zapadła. Cezary Kulesza zdecydował, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Adama Nawałkę. Były trener kadry od początku uchodził za faworyta do objęcia zespołu w kryzysowym momencie. Tym bardziej że nawet od samych zawodników wypływał przekaz, jakoby oczekiwali oni nominacji dla […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Sensacja w Pucharze Narodów Afryki! Kuriozalny gol dla Sierra Leone [WIDEO]

Wielka sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze Sierra Leone zremisowali 2:2 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Iworyjczycy prowadzili 1:0, potem 2:1, lecz pogrążył ich gol stracony w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Gol, dodajmy, kuriozalny: 🚨⚽️ | Another angle of the Sierra Leone equalising goal by Kamara! What’s the goalie doing! pic.twitter.com/riC1q3zKKi — Football For You […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Everton polował na Jose Mourinho

Jak informują angielskie media, działacze Evertonu już podjęli pierwszą próbę zatrudnienia następcy Rafy Beniteza. Miał nim zostać… Jose Mourinho, obecnie prowadzący AS Romę. Portugalczyk stanowczo odrzucił propozycję The Toffees. Benitez został dziś zwolniony po serii fatalnych wyników w ostatnich miesiącach. Wcześniej szkoleniowcem Evertonu był zaś Carlo Ancelotti, ale Włoch latem zdecydował się na powrót do […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Prezes Stadionu Śląskiego: „A gdybyśmy znów tu awansowali na mundial?”

– Na Stadionie Śląskim trzykrotnie przypieczętowaliśmy awans do mistrzostw świata. W 1977, 1985 i 2001. A czternaście lat temu do mistrzostw Europy. Na razie to tylko marzenie, bo najpierw trzeba ograć Rosję, ale czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy ponownie wywalczyli tu awans? – pyta Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, w rozmowie z TVP Sport. Po […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rangnick zaczyna się niecierpliwić?

Jak donoszą brytyjskie media, Ralf Rangnick zaczyna odczuwać zniecierpliwienie postawą władz Manchesteru United. Klubowi działacze nie chcą realizować transferowych zachcianek Niemca, ponieważ jest on tylko szkoleniowcem tymczasowym. Kością niezgody zdaniem dziennikarzy „The Mirror” jest przede wszystkim Amadou Haidary – 23-letni pomocnik RB Lipsk, którego Rangnick chciałby ściągnąć na Old Trafford już w zimowym oknie transferowym. […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Kehl: „Haaland nie może przeciągać tematu w nieskończoność”

Erling Haaland wywołał spore medialne poruszenie – norweski napastnik stwierdził ostatnio, iż władze Borussii Dortmund wywierają na niego presję, aby jak najszybciej podjął decyzję odnośnie swojej przyszłości. Do sprawy odniósł się Sebastian Kehl, obecnie działacz BVB. – Byłem trochę zaskoczony komentarzami Haalanda. Niebawem z nim o tym porozmawiam. Chcę wiedzieć, co chodzi mu po głowie, […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Klich górą nad Fabiańskim, Leeds lepsze od West Hamu

Mateusz Klich lepszy od Łukasza Fabiańskiego, Leeds United lepsze od West Hamu United. Podopieczni Marcelo Bielsy zwyciężyli w Londynie 3:2. Bohaterem przyjezdnych został Jack Harrison – 25-letni Anglik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, otwierając hat-trickiem drogę do zwycięstwa dla swojego zespołu. Po stronie „Młotów” bramkami odpowiedzieli Jarrod Bowen i Pablo Fornals. Łukasza Fabiańskiego zdołał […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Joan Jordan opuścił szpital

Jak poinformowała oficjalnymi kanałami Sevilla, jej zawodnik Joan Jordan – ugodzony rzuconym z trybun przedmiotem podczas wczorajszych derbów Andaluzji – opuścił już szpital i obecnie znajduje się pod domową obserwacją lekarzy. – Joan opuścił stadion Benito Villamarin w stanie oszołomienia. Przewieziono go do szpitala, w którym przeszedł serię badań kontrolnych. Finałowa diagnoza lekarzy to urazowe […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rafa Benitez zwolniony z Evertonu

To po prostu musiało się tak skończyć. Po 22 rozegranych spotkaniach Rafa Benitez został zwolniony z funkcji trenera Evertonu. Drużna pod wodzą Hiszpana popadła w olbrzymi kryzys i obecnie plasuje się na 16. miejscu w tabeli Premier League. Nie trzeba chyba dodawać, że oczekiwania były znacznie większe. Everton to – wbrew pozorom – jeden z […]
16.01.2022