post
Avatar

Opublikowane 22.08.2018 11:13 przez

redakcja

Jestem tak stary, że pamiętam ignorowanie meczów pierwszych faz eliminacji europejskich pucharów. Niedługo zostanie nas na tym świecie tylko garstka – nas, czyli ludzi, którzy sięgają pamięcią do tych lat, gdy meczów Widzewa z Nefczi Baku czy ŁKS-u z Kjapazem Gandża nawet się nie oglądało, a jedynie sprawdzało wynik: ile goli im załadowaliśmy i czy skład był mocny. Gdyby wówczas ktoś przepowiadał, że jeszcze za naszego życia futbolu będą uczyć nas Mołdawianie, Azerowie i Luksemburczycy, zapewne zostałby wyśmiany jak ci, którzy wieszczyli koniec AWS-u i Unii Wolności.

Ale mimo wszystko udało mi się zapanować nad nostalgią i naprawdę nie mam zamiaru po raz setny rozwodzić się nad skalą upadku naszej piłki, porównując dzisiejsze wojaże naszych klubów eksportowych z legendarnymi bitwami zespołów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, ale też meczami Wisły Kraków czy Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Nie, porównania na niewiele się zdadzą, poza tym, że po raz kolejny odpalimy sobie jakieś retro filmy z czasów tamtej skorumpowanej, brudnej, przesiąkniętej wszelką patologią ligi, która w Europie prezentowała się jednak o niebo lepiej niż dziś.

Zamiast wspomnień i rzewnych łez – obecnych przy ostatnich kilkunastu eurowpierdolach – większość środowiska piłkarskiego tym razem stawia na refleksję – co zrobić, by nie upaść jeszcze niżej. To słuszny kierunek i istotnie warto właśnie teraz, w momencie największego kryzysu, rozważać wszystkie możliwe rozwiązania i sposoby na wyjście z tej nieciekawej sytuacji. Kiedy, jeśli nie teraz, gdy ligę ogląda się najgorzej od dekad, nawet solidne kluby walczą o spięcie budżetu, a w poszczególnych zespołach główne role odgrywają goście, którzy jeszcze kilka miesięcy temu grali w juniorach, albo niższych ligach?

Zupełnie szczerze – spodobał mi się pomysł z zawieszeniem ligi, zaproponowany na Weszło. Lokaut w Grecji miał miejsce po wybrykach pseudokibiców, lokaut w Polsce zarządzony zostałby po wybrykach pseudopiłkarzy. Główny zamysł: skrócenie ligi z jednej strony z litości nad widzami i kibicami, z drugiej w ramach oszczędzania pieniędzy przez kluby, które będą mogły płacić pensje, albo przynajmniej wejściówki i premie (kwestia ustalenia formy prawnej lokautu) trochę rzadziej niż dotychczas. Zresztą, pomyślcie sami – budżet klubu z 12 miesięcy przechodzi niemal w całości na następne 12 miesięcy, czyli wszystkie kluby nagle stają się w miarę bogate. 12 miesięcy oszczędności, a potem chlast, lecimy grubiej niż dotychczas. Jak nas wykluczą z pucharów – tym lepiej, będzie można znów przyoszczędzić a nadwyżki zainwestować, plus żaden Kazimierz Węgrzyn nie będzie musiał tłumaczyć, że porażki w pucharach zaciemniają obraz fantastycznie rozwijającej się ligi, bo żadnych porażek w pucharach nie będzie.

Pomysł ma oczywiście jedną poważną wadę, nie będziemy mieć na Weszło o czym pisać, w związku z czym jedynym logicznym wyjściem jest jego porzucenie na rzecz bardziej przemyślanych koncepcji. Wczoraj Krzysztof Stanowski rozpisał u siebie w felietonie większość problemów polskiej piłki, po czym zalecił szereg reform, które w efekcie mogą poprawić stan polskiej piłki. Generalnie z większością jego postulatów trudno się nie zgodzić, ale też każdy czytelnik gdzieś podświadomie czuje, że czyta obraz mitycznej utopii. Utopii, której wprowadzić się nie da, ani siłą, ani prośba, ani umiejętnym łączeniem obu – w dużej mierze dlatego, że piłką rządzą osoby totalnie do swej roli nieprzygotowane, ale też dlatego, że najważniejszym czynnikiem zmian musiałaby być zmiana mentalności w środowisku piłkarskim – od kibiców, przez trenerów, po działaczy.

Uważam, że tak głębokie rewolucje oparte na zmianie światopoglądu setek ludzi nie są możliwe, przynajmniej nie od razu, w przeciwieństwie do niektórych pomysłów również dość efektywnych, a jednak sporo łatwiejszych do wprowadzenia. Nauczenie kibiców, prezesów i właścicieli klubów trudnej sztuki cierpliwego oczekiwania na wyniki to proces, który będzie trwać latami, a nic nie gwarantuje, że w międzyczasie zawrócimy z tej ścieżki. Zmiany doraźne będę miały oczywiście o wiele mniejszy efekt, ale wepchną kluby właściwie siłą na drogę, z której będzie trudno zawrócić.

Postulaty są dwa i są – moim zdaniem – banalne do wprowadzenia.

Pierwszy to zmiana warunków licencyjnych, które od tej pory obejmowałyby nie tylko szereg upierdliwych szczególików z zakresu infrastruktury stadionowej, ale też absolutną podstawę – bazę treningową. Szukam w głowie powodów, dla których w warunkach licencyjnych nie można dopisać wymogu posiadania boiska pod balonem, które zapewni przynajmniej pierwszej drużynie możliwość całorocznych treningów w godnych warunkach, albo chociaż wymogu posiadania trzech boisk, na których mogą trenować klub oraz jego akademia młodzieżowa. Kluby się zbuntują? No mogą się buntować, tak jak przeciwko wymogom posiadania odpowiedniego oświetlenia dla telewizji oraz odpowiednio wysokich krzesełek, które nie powodują u wiernych fanów wad kręgosłupa. Sęk w tym, że jeśli coś jest w podręczniku licencyjnym, to klubom pozostaje bunt młodzieżowy – zamknięcie się w swoim pokoju do momentu, aż zrozumieją, że ich protest żadnego efektu nie przyniesie.

Warunki licencyjne są bezduszne już od najniższych lig. W A-klasie musisz mieć drużynę młodzieżową i nikogo nie interesuje, że to tylko grupa ziomków wygrała przypadkiem rozgrywki B-klasy – muszą na szybko kombinować młodocianych zawodników, których “wpiszą” sobie do wniosku licencyjnego. W I lidze nikt nie patrzy na to, że stadiony idealnie sprawdzające się w II lidze, teraz muszą zostać uzbrojone w jupitery – takie są wymogi telewizji i żadne błagania niczego nie zmienią.

A skoro bezlitosne przepisy wiążą jakąś część budżetów klubów od góry do dołu – dlaczego nie dorzucić tutaj inwestycji tak obiektywnie dobrej, jak rozbudowa bazy treningowej? Czy koszta byłyby za duże? W I lidze być może, ale słynna tabelka z wartościami wypłaconych menedżerom prowizji nie pozostawia wątpliwości – właściwie każdy z 16 klubów krajowej elity znalazłby w budżecie te półtora miliona, by zapewnić swoim piłkarzom możliwość trenowania na normalnym placu. Zresztą – gdyby Ekstraklasa i PZPN zdecydowały się na tego typu podwyższenie wymogów teraz – presja środowiska dziennikarskiego, kibiców, ekspertów czy nawet sponsorów byłaby tak wielka, że kluby zwyczajnie nie mogłyby zaprotestować. Popłakałyby chwilę w rękaw, po czym z ciężkim sercem zrezygnowały z dwóch Słowaków, zamiast tego inwestując w grunty.

Staram się znaleźć jakieś słabe punkty tego rozwiązania, ale naprawdę, w takim sezonie trudno. Przenosząc nakłady z pierwszego zespołu na infrastrukturę obniży się jakość gry? No nie da się już gorzej grać. Kluby zbankrutują? Nie zbankrutowały od montażu oświetlenia czy prowizji menedżerskich, to nie zbankrutują od budowy jednego boiska. Co najważniejsze – właściciele przychodzą i odchodzą, podobnie jak piłkarze czy trenerzy. Infrastruktura jednak zostaje przy klubie, więc nawet w najczarniejszych scenariuszach, przynajmniej młodzież nadal ma gdzie trenować.

To jest pierwsza banalna zmiana, druga dotyczy zaś już ściśle PZPN-u. Wszędzie, gdziekolwiek przyłoży się ucho, słychać narzekania młodych trenerów. Zarabiają grosze – często po kilkaset złotych. Mają na głowie po kilka drużyn, żeby jakoś związać koniec z końcem. Doszkalanie się – kursy, konferencje, ale i awans zawodowy w postaci zdobywania kolejnych licencji – to nie tylko ogromny koszt, ale i spory nakład pracy. Efekt jest taki, że na zajęcia z młodzieżą wychodzą nieszczególnie przygotowani, nieszczególnie zmotywowani, niewyspani i przytłoczeni natłokiem informacji młodzi goście, którzy cisną na czystej pasji – zazwyczaj do momentu, gdy małżonka zagania ich do normalnie płatnej pracy.

Kto może to zmienić? Pierwsze w kolejce są kluby, ale od nich nie wymagam za wiele – już wystarczy, że będą musiały budować boiska. Druga w kolejności wydaje się więc organizacja, która tym wszystkim kręci – a więc PZPN. To na konto PZPN-u czy podległych mu okręgowych związków lądują opłaty za szkolenie trenerów, to PZPN również ma największy finansowy komfort spośród wszystkich podmiotów polskiej piłki. Zastanawiam się – czy na pewno po tak intratnych dealach marketingowych, jakie zawarł związek w ostatnich latach, nadal kursy UEFA A czy wyższe muszą być tak drogie? Czy naprawdę muszą być organizowane tak rzadko?

Jak to sobie wyobrażam? PZPN zgodnie ze swoim statutem zakładającym wyznaczanie kierunku rozwoju futbolu w Polsce tworzy specjalny fundusz na rzecz szkolenia trenerów, z którego opłaca rozwój szkoleniowców. Żadnej papierologii – po prostu obniżenie cen tam, gdzie wyznacza je PZPN i opłacenie 50% kwoty, jeśli cenę wyznacza któryś z okręgowych związków. Zresztą, co ja się będę rozpisywał, wkleję fragment ze strony PZPN-u.

By zdobyć UEFA Pro, musiał poczekał aż 10 lat. To przede wszystkim efekt wymogów piłkarskiej centrali – by rozpocząć kurs, trzeba mieć za sobą pięć lat w roli asystenta trenera lub dwa lata jako szkoleniowiec pierwszej drużyny w klubie od ekstraklasy do II ligi.

Broniszewski najpierw szkolił młodzież, a jako asystent pracę zaczął w 2009 roku w Zagłębiu Lubin, gdzie poznał Franciszka Smudę, z którym jego losy trenerskie są związane do tej pory. Razem pracowali także w reprezentacji Polski (podczas Euro 2012), niemieckim Jahn Regensburg, Wiśle Kraków, a teraz w Widzewie. Na początku 2016 roku Broniszewski mógł w końcu wykazać się pięcioletnim stażem jako asystent i zapisał się na UEFA Pro.

Jeździłem po wszystkich klubach i zbierałem dokumenty. Były też inne kryteria, jak niekaralność. Musiałem także wykazać, że regularnie brałem udział w kursokonferencjach odbywających się w wojewódzkich związkach piłki nożnej i w PZPN. W końcu zacząłem upragniony kurs, a właściwie można to nazwać studiami po licencję UEFA Pro – cieszy się Marcin Broniszewski. – Musiałem zdać egzamin, który składał się z części teoretycznej i praktycznej. Trzeba było m.in. pokazać, że potrafimy grać w piłkę, po prostu rozegraliśmy między sobą mecz. Na kursie było 22 trenerów, wiec były dwie jedenastki.

UEFA Pro to najwyższy stopień uprawnień trenerskich. Według strony PZPN w Polsce jest 197 szkoleniowców z taką licencją (w tym 15 zagranicznych). By wziąć udział w kursie, trzeba zapłacić 17 tysięcy złotych. Jak wylicza Broniszewski na dojazdy, hotele, wyjazdy na staże wydał prawie drugie tyle.

Kurs odbywa się raz na dwa lata.

Czujecie ten klimat? Marcin Broniszewski musiał przez 10 lat się bujać po klubach, wydał ponad 30 tysięcy złotych, żeby załapać się na kurs, który odbywa się raz na dwa lata.

Przecież to brzmi jak piłkarskie samobójstwo. Kto ma dobrze trenować, jeśli okienko, przez które można wskoczyć do zawodu, jest tak wąskie, że mieści się w nim kilkunastu trenerów rocznie? Przecież zapotrzebowanie na wykształconych, fachowych trenerów nie kończy się na szesnastu klubach Ekstraklasy. Idealną sytuacją byłoby zatrudnianie trenerów z wysokim stopniem uprawnień nawet na stanowiska w piłce młodzieżowej. W tej zresztą PZPN prowadzi osobne kursy, Elite Youth, równie drogie (5 koła) i z równie wysokimi wymaganiami.

Nie rozumiem i nie zrozumiem, dlaczego nie chcemy mieć więcej dobrze wykształconych trenerów na każdym szczeblu, skoro koszt byłby dość niski w stosunku do wysokości kontraktów reklamowych zawieranych przez PZPN dzięki reprezentacji Polski. Przecież sama organizacja dostrzega problem – powstał program mobilnej Akademii, która ma za zadanie doszkalać trenerów w poszczególnych województwach, w miejscu ich pracy. Ale to przecież działanie doraźne, niejako łatające dziurę, która powstaje w wyniku ustalenia zbyt wysokich cen podstawowych kursów. Trenerów UEFA Pro doszkalać nie trzeba, ale produkujemy ich w takim tempie, jak kreatywnych rozgrywających. Albo i wolniej.

Dwa proste ruchy. Niewielkie w kontekście innych wydatków środki. Łatwe pod względem prawnym, doskonałe pod względem marketingowym. W przeciągu kilku lat mamy i boiska, i trenerów.

A doświadczenie uczy, że mając boiska i trenerów o wiele łatwiej później o piłkarzy.

redakcja

Opublikowane 22.08.2018 11:13 przez

redakcja

Prasówka
17.04.2021

PRASA. Gumny: Intensywność w Bundeslidze i Ekstraklasie? Przepaść

Dzisiejsza prasa dostarcza nam sporo wieści z lig zagranicznych oraz Ekstraklasy. Mamy zapowiedzi debiutu Macieja Skorży, wywiad z Maciejem Żurawskim oraz szybki przegląd wiadomości z 1. i 2. ligi. Ciekawie wypada także wywiad z Robertem Gumnym, który opowiada o grze w Niemczech. I nie jest to opinia zbyt dobra dla polskiej ligi. – W Augsburgu […]
17.04.2021
Felietony i blogi
16.04.2021

Proponuję rewolucję: zatrudniajmy trenerów na godziny

Mówi się, że w polskiej piłce nie ma pieniędzy, ale to jest najwyraźniej jakaś skrajna bzdura. Skoro Wisłę Płock stać, żeby zatrudnić trenera na sześć kolejek, a Wisła Płock nie jest najbogatsza w lidze, to kasa musi się u nas lać strumieniami. Niedługo dojdziemy do tego, że będziemy brać trenerów na jeden mecz, potem – […]
16.04.2021
Prasówka
16.04.2021

Pekhart: Bez rodziny na miejscu mógłbym nawet zerwać umowę z Legią

Piątkowa prasa jak zawsze dostarcza nam sporo ciekawych materiałów. Jest geneza rozwoju Warty Poznań pod wodzą obecnego właściciela, jest rozmowa z Tomasem Pekhartem i analiza wcześniejszych problemów Macieja Skorży. Mamy tekst o pożegnaniu Rakowa z Bełchatowem, pochwały Kosty Runjaica pod adresem Kacpra Kozłowskiego i sporo innych rzeczy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Roszady na ławkach trenerskich w ekstraklasie […]
16.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Prasówka
15.04.2021

PRASA. Kosowski: “W Stali jest ‘makao’, a za chwilę może być ‘po makale'”

Dzisiejsza prasa nie porywa, ale parę ciekawych rzeczy w niej znajdziemy. Sporo jest dziś o piłce kobiecej czy futsalu. Dowiemy się, jak Weronika Zawistowska trafiła do Bayernu czy przeczytamy relację z meczu futsalistów, którzy awansowali na EURO. A ligowa młócka? W Piaście planują przedłużenia kontraktów, a zwolnienia trenerów komentuje Kamil Kosowski. – Nie ma takiej historii, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
14.04.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

8 spośród 16 klubów Ekstraklasy wykonało już roszady na stołku trenerskim, w I lidze sytuacja jest jeszcze bardziej napięta, bo po kolejnym trzęsieniu ziemi w Widzewie już ponad połowa klubów zdecydowała się na wymianę szkoleniowca w trakcie sezonu 2020/21. Stal Mielec idzie na rekord, bo na przestrzeni dwóch ostatnich sezonów ma już piątego trenera, którego […]
14.04.2021
Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

To nie czary, Warta gra o puchary?

Mieliśmy nadzieję, że po dwóch naprawdę ciekawych spotkaniach w sobotę z Ekstraklasą, liga pójdzie za ciosem i zaliczy hattricka. No bo Wisła za Hyballi ma nigdy nie odpuszczać, bo Warta – jakkolwiek to brzmi – może walczyć o puchary. Nie bawmy się w Huberta Urbańskiego, nie budujmy napięcia. To nie był hattrick, to nie był […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Anglia
17.04.2021

Tuchel wygrywa w szachy z Guardiolą

Postawmy sprawę jasno – to nie było porywające widowisko. Pierwsze 45 minut zapisało się w naszej pamięci tak trwale, jakby zaraz po gwizdku Mike’a Deana przyszedł Will Smith i błysnął pewnym długopisem. Chelsea i Manchester City grały na przeczekanie, ale da się to wytłumaczyć. Dla obu klubów był to piąty mecz w ciągu dwóch tygodni. […]
17.04.2021
Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Raków przywitał Skorżę. Bez chleba i soli, ale z pompą!

Chyba wszyscy zgodzimy się, że powrót Macieja Skorży do Ekstraklasy to wydarzenie sporego kalibru. Niestety – z perspektywy szkoleniowca Lecha patrząc – świadomość tej rangi mieli również piłkarze Rakowa Częstochowa, którzy przygotowali na taką okazję coś specjalnego, nie dając gościom większych szans na pozytywny wynik.  A może to bardziej chęć godnego pożegnania się z gościnnym […]
17.04.2021
1 liga
17.04.2021

Nawet jakby Sandecja chciała przegrać, dziś nie byłaby w stanie

Byłoby to co najmniej dziwne, gdyby znakomitą passę Sandecji przerwał Widzew Łódź, który w tygodniu zmienił szkoleniowca. Choć z drugiej strony, ile to już razy piłkarski los potrafił zadrwić sobie z logiki. Jednak “Sączersi” po prostu nie mogli wyłożyć się na tak słabo dysponowanym przeciwniku. Mimo że w drugiej połowie mocno skomplikowali sobie realizację planu, […]
17.04.2021
Ekstraklasa
17.04.2021

W Gdańsku zamiast meczu wymiana prezentów

Jak to szło w siatkówce? Jak się nie wygrywa 3:0 albo 3:1, to się remisuje 2:2 po karnym Paixao w doliczonym czasie gry? Nie, chyba inaczej. W każdym razie Piast mógł wypracować sobie pole position do czwartego miejsca, a i zrobić bazę wypadową pod atak na pozycje medalowe. Ale biało-zieloni dali radę i status quo […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

LIVE: Wisła – Warta. Paździerzycho!

Piast czwarty, 37 punktów, Lechia piąta, 37 punktów. Niby dalej różnice punktowe też nie są wielkie, ale patrzymy na chwiejną formę Śląska, o Górniku czy Zagłębiu nie wspominając, patrzymy na potencjał Warty… Nie zdziwi nas, jeśli gra o czwarte miejsce, potencjalnie pucharowe, rozegra się między Piastem a Lechią, które to drużyny dziś zmierzą się ze […]
17.04.2021
Liczba komentarzy: 40
Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Quotsa
Quotsa (@quotsa)
2 lat temu

To prawda. PZPN mógłby zejść z cenami, kosztami, prowizjami od transferów, zwłaszcza w niższych klasach rozgrywkowych…

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu
Reply to  Quotsa

Niestety na wszystkie koszty od III ligi w dół PZPN nie ma wpływu. Wszystko w rękach związków wojewódzkich.

Pasta
Pasta (@pasta)
2 lat temu
Reply to  Quotsa

W ogole po co sa te licencje uefa pro i inne? No po co? Co one dobrego przyniosly oprocz kokosow dla organizatorow tych kursow? Od tego trzeba zaczac, od wyjebania tych wszystkich przymusow nakazow i zakazow. Sam Olkiewicz napisal jaki cyrk z ‘mlodziezowcami’ w nizszych ligach. Jebac zakazy, tylko wolny rynek!

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura (@mecenas_misiura)
2 lat temu

No wreszcie, bo Krzysiaczek to ten swój felieton machnął na odpierdol, chyba tylko dlatego, że każdy szanujący się dziennikarz i komentator piłkarski podaje recepty na uzdrowienie ektraklapy. Drapać po zakolach musiał się tylko pochylając się nad kwestią nie mieszania do tego wszystkiego Zbigniewa i PZPNu, co też Szanowny Pan Jakub własnie uczynił, z pewną (trzeba przyznać) gracją i delikatnością.

Urkides
Urkides (@urkides)
2 lat temu

Po ostatnich artykułach widac dlaczego mamy taki poziom piłki. Piłkarski portal zaczął dawać recepty i obnażył swoją niekompetencję i bezmyślność.
Przypomnę że jak prezes Ekstraklasy SA proponował wpisać do podręcznika licencyjnego obowiazek posiadania akademii, to zosdtało to zablokowane przez PZPN i nikt nie protestował a wręcz przeciwnie, pisano że klubów NIE STAĆ na akademie.
Jak chciano podpisać umowę z firmą Double Pass na wprowadzenie programu szkolenia, to wszyscy twierdzili że mamy świetnych trenerów i programy i sami damy radę. Minęło kilka lat i dalej nie dajemy rady, za to ludzie na poziomy gimbazy rzucają wydłubane na prędce z nosa mądrości. Tak samo jak sie posłucha “ekspertów”.
W polskiej piłce nie może być lepiej, bo zajmują się nią idioci.

AndrzejeK
AndrzejeK (@andrzejek)
2 lat temu
Reply to  Urkides

Zaden cudowny program, czy krajowy, czy z zachodu, wschodu, czy z ksiezyca nic nie zmieni, bez boisk treningowych i dobrze oplaconych trenerow. Czytaj uwaznie

Urkides
Urkides (@urkides)
2 lat temu
Reply to  AndrzejeK

Andrzejku
A skąd się wezmą boiska? Same wyrosną?
A trenerzy, skąd się wezmą? Wyrosną jako samosiejki na tych boiskach?

Murphy
Murphy (@murphy)
2 lat temu

Smutne, że w Polsce jedynie przymus administracyjny może doprowadzać to pewnych działań, które powinny być dla klubu oczywiste.
Tak pomyślałem, że mogłaby to komisja ligi połączyć z innym działaniem.
Na przykład jest kara finansowa za wybryki idiotów z trybun. Wtedy komisja przyznaje domiar z zastrzeżeniem, że kara będzie wycofana jeśli klub zainwestuje w taką infrastrukturę na przykład.
Proste. Lepiej dla klubu wydać taką kasę na coś co później klubowi posłuży. Niż miałoby przepadać w sejfie Ekstraklasy.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale... (@xxc)
2 lat temu
Reply to  Murphy

Przymus to niestety jedyne narzędzie, żeby w ogóle wprowadzać korzystne społecznie zmiany w naszym kraju, w każdej dziedzinie. Dopóki wiele gmin nie wprowadziło zakazu palenia w miejscach publicznych, to palacze mieli gdzieś, ze trują innych. Nie ma zakazu palenia węglem i śmieciami w domowych kotłach, więc polskie miasta toną w smogu. Polak z własnej woli nie zrezygnuje ze świętego diesla, w ogóle nie zacznie rozważać bardziej ekologicznego środka transportu niż samochód, nie zacznie oszczędzać prądu, wody itd. ogólnie chuj z tym, że przegrzewamy nasz klimat i mamy najbardziej toksyczne powietrze w UE i zasoby wody na poziomie Egiptu. Polski przedsiębiorca jak widzi, że jest coś takiego jak płaca minimalna, to rozumie przez to, że tyle należny płacić, nie więcej. Polski kierowca ma podobnie z limitami prędkości, tylko że jego zdaniem są o 30 km/h zaniżone. Producenci żywności mają w dupie, że sypiąc do swoich produktów tony cukru i innego syfu trują nieświadomych konsumentów. Banki sprzedające kredyty we frankach ewidentnie nie przejmowały się faktem, że niedouczony motłoch nie rozumie jaką ofertę z nim zawiera. A szczepienia? Gdyby nie były obowiązkowe, to wyszczepialność byłaby pewnie na poziomie wyszczepialności przeciw grypie. Jak się u nas nie złapie za fraki i nie każe wykonywać tego, co powinno być robione, albo zakazywać tego czego robić się nie powinno, to niestety, ale będzie syf i malaria, bo jako naród nie dorośliśmy do wolności.

Murphy
Murphy (@murphy)
2 lat temu

Bzdura.
Naród mamy mądry. Trzeba mu tylko pokazać że są pewne lepsze alternatywy. I umożliwić faktyczny do nich dostęp.
Za to kraj jako tako jest socjalistycznym kurwidołkiem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Murphy

Treść usunięta

fcuq
fcuq (@fcuq)
2 lat temu
Reply to  Murphy

Rok wytrzymałem bez komentowania, ale to co napisałeś jest zdumiewające…

Czyli Polacy są megą mądrzy, dojrzali i ogarnięci tylko nie wiedzieć czemu sami z siebie robią głupie rzeczy. Kurwa naprawdę?

Za Marszałkiem: Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.

A wiesz czemu w Skandynawii mają taką wspaniałą cenioną na świecie mentalność? Bo im kurwa ręce przez dwieście lat obcinali za kradzież. To jednak sami się tak nauczyli, tak?

Pełna zgoda z Olkim i Nie chcę się czepiać, ale…

Murphy
Murphy (@murphy)
2 lat temu
Reply to  fcuq

 fcuq
Mylisz mądrość z wiedzą co do pewnych dostępnych możliwości. Mądry człowiek jak mu pokazać rozwiązanie gorsze i lepsze. Wybierze lepsze. Ale może nie mieć świadomości rozwiązania lepszego.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Murphy

Treść usunięta

Vooyek_Zbooyek
Vooyek_Zbooyek (@vooyek_zbooyek)
2 lat temu

Tak czekałem na ten wątek. I w końcu się pojawił.

Że nie szkolenie, nie zagraniczny szrot, nie prezesi, nie trenerzy, nie reklamy, nie esa37, nie brak woli walki, nie … itp. itd.

Tylko to, że jesteśmy słabi, głupi i leniwi, nie ograniamy ani szczegółów, ani ich złączenia w całość.

Mam jednak wrażenie, że ci, co rzucają tę diagnozę, podświadomie wyłączają z niej siebie. Więc apeluję do nich: nie pochlebiajcie sobie zanadto… 😉

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale... (@xxc)
2 lat temu
Reply to  Vooyek_Zbooyek

Ale ja nie napisałem, że jesteśmy głupi i leniwi – napisałem, że jesteśmy zachłyśniętymi wolnością egocentrycznymi cwaniakami, którzy z wyjątkiem własnego interesu, mają gdzieś wszystko i wszystkich (nawet nasze dzieci).

Miszcz Joda
Miszcz Joda (@miszcz-joda)
2 lat temu

Mowa o tych producentach zywnosci z kartelu Nestle czy Coca-Cola czy o polskich bankach wladanych przez Wlochow, Hiszpanow czy Francuzow?
Kolego wszedzie kradna, robia na odpierdol, w dupie maja klienta (choc obsluga klienta na Zachodzie a w Polsce jest jest o wiele lepsza) a jak nie zmusisz przepisem to tez zapierdalali by tylko Dieselem, wpieprzajac junk food i kopcac niczym lokomotywa (tak na marginesie Niemki pala bodajze 3-4 razy wiecej niz Polki).
Natomiast w Polsce problemem podstawowym jest zawisc, ze ktos ma lepiej niz ja. Jak ma lepiej znaczy zlodziej i chuj zlamany. Bo jak moze miec lepiej niz ja nie bedac zlodziejem i zlamanym chujem. Przeciez nie ciezka praca i poswieceniami. Te sa tylko dla frajerow.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale... (@xxc)
2 lat temu
Reply to  Miszcz Joda

Z producentami żywności twoja racja, z dieslami pewnie też masz rację, ale zastanawiam się w ilu miejscach na świecie wycina się filtry cząsteczek stałych. Ja nigdzie nie napisałem, że gdzie indziej jest lepiej, bo pewnie jest różnie. Ale też nie ma to kompletnie dla mnie znaczenia, wybacz, ale widzę przecież jak jest i porównuję sobie do tego jak, moim zdaniem, być powinno. Poziom świadomości/wrażliwości ekologicznej, praworządność, empatia w naszym kraju leżą na większym dnie niż poziom e-klasy. I nie widzę woli u ludzi – jako ogółu – żeby cokolwiek zmienić, samemu z siebie. Dlatego, niestety, nie wierzę, że bez nakazów i zakazów w naszym społeczeństwie jest możliwa jakakolwiek zmiana.

biggala2310
biggala2310 (@biggala2310)
2 lat temu

Uszanowanko  Jakub Olkiewicz wreszcie coś konkretnego na tej stronie. W kwestii merytoryki wypowiedzi już dawno przegoniłeś Stano.

KrzysiekMisiek
KrzysiekMisiek (@krzysiekmisiek)
2 lat temu

Nawet ta argumentacja trzyma się kupy.
Jak bym jeszcze w temacie szkolenia trenerów dodał zmianę lokalizacji tych kursów. To jest jakiś absurd, żeby ktoś kto chce zrobić kurs – najczęściej pracujący zawodowo, bo przecież musi z czegoś żyć – musiał jeździć do Białej Podlaski. La cabaret.

TowarzyszZakolski
TowarzyszZakolski (@jigicotodpay-mon-com)
2 lat temu
Reply to  KrzysiekMisiek

te zmiany to za mało. Trzeba jeszcze wypierdolić całą bandę “nauczycieli” na tych kursach, którzy są mentorami “polskiej myśli szkoleniowej”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

FutbolowyProrok
FutbolowyProrok (@futbolowyprorok)
2 lat temu

Nie obrazajmy pilkarzy mistrza Luksemburga, to nie amatorzy. Ich budzet jest porownywalny do budzetu Zaglebia Sosnowiec. Problemem w pucharach nie jest Legia, pilkarze czy prezes Mioduski. Problemem jest cala nasza liga. Tu kazdy moze wygrac/przegrac z kazdym, nawet z Zaglebiem Sosnowiec. Moj obszerny komentarz wraz z kierunkami reform: https://wp.me/pa4CVA-19

19dudelange2_f39.jpg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

FutbolowyProrok
FutbolowyProrok (@futbolowyprorok)
2 lat temu

1. “Nie otworzyła w sezonie 12/13, nie otworzyła w sezonie 17/18, nie otworzy też teraz. Kibice to może i widzą, ale nie mamy nic do gadania. Dziennikarze są pod butem PZPNu więc też nic nie zrobią.”
-Nie zgadzam sie. Wreszcie zaczela sie dyskusja nt polskiej ligi. Od tygodnia na wszystkich stronach mowi sie o tym. Czy cos z tego wyniknie zobaczymy. Nie napisalem, ze otworzy oczy ale moze – mala roznica.

2. “Bezsensowne zdejmowanie odpowiedzialności z Mioduskiego, jeśli aspiruje on do zrobienia z Legii klubu regularnie grającego w grupie LM/LE to nie powinien sobie stawiać za cel jedynie wygrania ligi.”
– Czy to wina Mioduskiego, ze wygral tak slaba lige? Aby grac w pucharach, trzeba najpierw cos osiagnac w lidze. Ostatni sezon to byl wyscig slimakow. Kazdy przegrywal z kazdym w lidze nawet z zespolami pokroju mistrza luksemburga.

3. “Skończyłem czytać na wymogu trzech wychowanków, jeszcze to pierdolenie o zagranicznym szrocie, w każdej lidze grają piłkarze z zagranicy, ale tylko w Polsce to przeszkadza… co za bzdury, nigdy więcej.”
-Sprawdzi Pan ilu Austryjakow gralo w Red Bull Salzburg w ostatnim sezonie. Poczyta o ligach skandynawskich, czeskich czy nawet slowackich. Wiekszosc w skladach to obywatele kraju gdzie liga jest umieszczona.

4. Za pieniadze wydane na zagraniczny szrot mozna wyszkolic wiele polskiej mlodziezy. Moze nie bedzie pucharow przez 3 lata, ale co z tego – teraz i tak nie ma. Za to pelno szrotu z zagranicy zajmujacego miejca w skladach i pieniadze na rozwoj polskiej pilki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Pakur82
Pakur82 (@pakur82)
2 lat temu

Sedno sprawy, później tylko narzekania na polską myśl szkoleniową i zatrudniamy Sa Pinto na 3 lata (żeby choć rok dał radę)

Vooyek_Zbooyek
Vooyek_Zbooyek (@vooyek_zbooyek)
2 lat temu

Kotas – uwielbiam! Jego wykłady piłkarskie na YT mają zdecydowanie za mało klików.

Pakur82
Pakur82 (@pakur82)
2 lat temu

Panie Jakubie zgadzam się z panem w obu kwestiach aczkolwiek pan powinien wiedzieć że wierni kibice nie sprawdzają wysokości krzesełek (oni po prostu stoją prawie cały mecz). Nie czepiałbym się też Słowaków (przykłady Górnika i Legii). Kelemen, Kuciak, Haraslin, Mihalik, czy jeszcze nie dawno Duda poziomu naszej kopanej nie obniżali.
Nigdy też się nie zastanawiałem na co idą kary płacone przez kluby? Jeśli ktoś ma pojęcie proszę odpowiedzieć.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Boski Diego
Boski Diego (@glemp)
2 lat temu

a nie da sie jakos tych kursow z torrenta sciagnac? wiadomo ze wtedy nie mozna certyfikatem ukonczenia machac itd ale wiedz to wiedza! 😉
no ale na powaznie to szacunek za artykul!

kleszcz92
kleszcz92 (@kleszcz92)
2 lat temu

Pełna zgoda Jakub, ale błagam: koszty, a nie koszta!

Tomaszz
Tomaszz (@tomaszz)
2 lat temu

Pomysł bez sensu. Równie dobrze można by przepchać w sejmie ustawę nakazującą piłkarzom dobrze grać. Efekt będzie ten sam. Piłkarze mają gdzie trenować. W wiosce, z której pochodzę klub ma boisko treningowe i częściowe oświetlenie boiska głównego, a to jest chyba A-klasa. Dopóki prezesi klubów sami nie dojdą do odpowiednich wniosków, to nikt nic nie wskóra. Będzie wymóg bazy treningowej? Zbudujemy 2 boiska, na których nie będzie komu trenować. Będzie wymóg licencjonowanych trenerów? Zrobimy papierki jakimś pachołkom i będzie git.

Żeby wyszkolić profesjonalnego sportowca, to trzeba szkolić już kilkuletnie dziecko. Do ekstraklasy potrafią przebić się pilkarze, którzy profesjonalne (jak na polskie warunki) szkolenie zaczynają już jako nastolatkowie. Gdyby poziom szkolenia był dobry, to taka przepaść byłaby nie do przeskoczenia. Nikt nie zmusi rodziców do posyłania swoich dzieci na treningi i nikt nie zmusi prezesów do i inwestowania w szkolenie dzieci. Tzn. zmusić można tylko zawsze mogą wypełnić taki obowiązek tak jak wszystko, czyli na odpierdol. I tym pesymistycznym akcentem pragnę zakończyć swój wywód.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Pasta
Pasta (@pasta)
2 lat temu

Bo PZPN to sa pozoranty!!! Pijawki utrzymyjace sie na powieszchni dzieki ciezkiej pracy i poswiecenia kuby glika lewego i innych

PhoenixLk
PhoenixLk (@phoenixlk)
2 lat temu

popieram pomysł zawieszenia ligi… w okresie od początku grudnia do końca lutego… pójść na stadion w piątek o 20:30, by obejrzeć, jak piłkarze za słabi na mistrza Luksemburga grają z zespołem, którego trener przed sezonem zapowiadał, że tytuł jest możliwy… a po 5 kolejkach ma 2 punkty… dziękuję, ale chyba jednak zagłosuję za zawieszeniem ligi… albo ogólnopolskim zakazem stadionowym dla wszystkich kibiców – zarówno gospodarzy, jak i gości…

Miszcz Joda
Miszcz Joda (@miszcz-joda)
2 lat temu

W latach 90-ych to z Moldawii, Armenii czy innych podobnych przyjezdzali amatorzy i dostawali lomot od profesjonalistow.
Dzisiaj to w Eklapie graja amatorzy (zajebiscie przeplacani, ale amatorzy z podejscia, treningow i umiejetnosci). Stad takie a nie inne wyniki z zespolami nawet polamatorskimi. Po prostu amotorzy nadaja sie do tarcia chrzanu.

Suche Info
18.04.2021

Tammy Abraham może odejść z Chelsea

We wczorajszym półfinale Pucharu Anglii zabrakło miejsca dla Tammy’ego Abrahama. Napastnik Chelsea nie zasiadł nawet na ławce rezerwowych, mimo tego, że był w pełni gotowy do gry. Zdaniem angielskich mediów taka decyzja Thomasa Tuchela ma wpłynąć na jeszcze gorsze poczucie Anglika, który może chcieć opuścić Stamford Bridge. 23-latek jest czwartym wyborem niemieckiego szkoleniowca – wyprzedza […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Mecze reprezentacji Polski w Dublinie zagrożone?!

Jak podaje Daily Mail, jedno z miast-gospodarzy Euro 2020 może niebawem stracić swój status. Chodzi o stolicę Irlandii – Dublin, gdzie swoje dwa mecze fazy grupowej miała rozegrać reprezentacja Polski.  Jest to spowodowane brakiem zapewnienia ze strony irlandzkiej Federacji w kwestii wpuszczenia fanów na stadiony. Jak wiemy, był to jeden z wymogów UEFA, który spełniła […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Sheffield United oficjalnie spadło z Premier League

Radość jednych to smutek drugich, czego dowód wiedzieliśmy wczoraj na angielskich boiskach. Po zaledwie jednym sezonie nieobecności Norwich City wywalczyło awans do Premier League. Z elitą pożegna się jednak zespół Sheffield United.  Szable niemal od początku sezonu okupują ostatnie miejsce w tabeli, ale do wczoraj miały matematyczne szanse na utrzymanie się. Zostały one rozwiane po […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Misja komandosa. Wyzwania przed Włodzimierzem Gąsiorem

Pamiętacie ten odcinek McGyvera, w którym McGyver z ciśnieniomierza, stetoskopu i budzika zbudował pełnoprawny wykrywacz kłamstw? No cóż, McGyver i tak by wymiękł, gdyby jutro zrzucono go w Mielcu. Powiedziałby “OK, może w piętnastym odcinku pierwszego sezonu z rzeczy codziennego użytku zbudowałem defibrylator, ale budowy ekstraklasowej drużyny z Matrasa, Granlunda, De Amo się nie podejmę, […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Rafa Benitez wróci do LaLiga?

Chociaż od ostatniej pracy w Europie minęły zaledwie dwa lata, Rafa Benitez chce wrócić na Stary Kontynent. Hiszpan niedawno rozwiązał kontrakt z chińskim Dalian Pro, które prowadził od 2019 roku. Powodem były względy rodzinne.  60-letni Benitez wypowiedział się przychylnie na temat swojego powrotu do Premier League. Najbardziej rozważano go w Newcastle United, ale kandydatura ta […]
18.04.2021
Suche Info
18.04.2021

Adam Buksa zaczął strzelanie w MLS

W pierwszym meczu nowego sezonu MLS, Chicago Fire podjęło New England Revolution. W spotkaniu wzięło udział dwóch Polaków – Przemysław Frankowski i Adam Buksa.  Jednakże tylko jeden z nich opuszczał plac gry z podniesioną głową. Gospodarze prowadzili już 2:0, po tym jak w pierwszym kwadransie piłkę do siatki wpakował Robert Berić, a następnie Luka Stojanović. […]
18.04.2021
Ekstraklasa
18.04.2021

Gąsior uratuje Stal? “Dziadek? Ten dziadek jeszcze wam pokaże!”

Szacunek. To słowo najczęściej po drugiej stronie słuchawki pada najczęściej, gdy pytamy rozmówców o Włodzimierza Gąsiora. Stal Mielec zatrudniając klubową legendę, wywołała duże poruszenie, bo Gąsior ma już 72 lata na karku i od dwóch lat był szczęśliwym emerytem. Pojawiły się więc szyderki i wątpliwości, czy ktoś taki odnajdzie się na poziomie Ekstraklasy, gdzie po […]
18.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Co za emocje w Cagliari, 4:3 po dwóch golach w doliczonym czasie!

Nie żałowali dzisiaj ci, którzy wieczór spędzili z ligą włoską. Cagliari przyjmowało na swoim obiekcie Parmę i przyznajemy – nie brzmi to najbardziej seksownie, zwłaszcza, gdy równolegle toczą się boje choćby z udziałem Barcelony. Ale rany, jakie emocje zafundowali nam dzisiaj Włosi. Gospodarze do drugiej minuty doliczonego czasu przegrywali 2:3, by ostatecznie zwyciężyć 4:3! Już […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

To nie czary, Warta gra o puchary?

Mieliśmy nadzieję, że po dwóch naprawdę ciekawych spotkaniach w sobotę z Ekstraklasą, liga pójdzie za ciosem i zaliczy hattricka. No bo Wisła za Hyballi ma nigdy nie odpuszczać, bo Warta – jakkolwiek to brzmi – może walczyć o puchary. Nie bawmy się w Huberta Urbańskiego, nie budujmy napięcia. To nie był hattrick, to nie był […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Mój pierwszy raz – Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski przepytywany przez Tomasza Smokowskiego w programie Mój pierwszy raz na Kanale Sportowym. Nie trzeba polecać. 
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Skorża: Jestem zszokowany pierwszą połową!

– Wydawało się, że będziemy mieć większą kontrolę nad piłką bliżej naszej bramki. A tak nie było. Stąd zmiany w drugiej połowie. Nie winię za to obrońców, bo więcej elementów się na taki obraz składa. Jestem jednak zszokowany tym obrazem, który zobaczyłem w pierwszej połowie – powiedział na pomeczowej konferencji prasowej Maciej Skorża.  – Największe […]
17.04.2021
Anglia
17.04.2021

Tuchel wygrywa w szachy z Guardiolą

Postawmy sprawę jasno – to nie było porywające widowisko. Pierwsze 45 minut zapisało się w naszej pamięci tak trwale, jakby zaraz po gwizdku Mike’a Deana przyszedł Will Smith i błysnął pewnym długopisem. Chelsea i Manchester City grały na przeczekanie, ale da się to wytłumaczyć. Dla obu klubów był to piąty mecz w ciągu dwóch tygodni. […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

W lidze ukraińskiej pozostały formalności – Dynamo na drodze po mistrzostwo!

Wyboista była ta droga. Mircea Lucescu, legendarny trener Szachtara Donieck, trafił do Dynama Kijów w atmosferze skandalu. Fanatycy z Kijowa nawoływali – a część dalej nawołuje – do jego rezygnacji, bo zatrudnianie ulubieńca kibiców największego wroga zawsze powoduje wściekłość u takich grup. Lucescu sam początkowo miał wątpliwości, wydawało się, że może zrezygnować z pracy po […]
17.04.2021
Weszło FM
17.04.2021

Niedziela w Weszło FM: Ekstraklasa, Serie A i Liga Minus!

Sobota obfitowała we wspaniałe piłkarskie emocje, mamy nadzieję, że niedziela wcale nie będzie gorsza! Wszystkie najważniejsze wydarzenia będziesz mógł śledzić słuchając naszego radia Weszło FM. Oto szczegóły ramówki: 9:00 – 10:00 – “W ciemno” – Marcin Ryszka w swojej audycji udowadnia, że bariery istnieją tylko w naszych głowach i spotyka się z gośćmi mocno związanymi […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

Fornalik: Zdarzało się i przegrać tego typu mecze

Ile daje doświadczenie trenerowi ekstraklasowemu? Jedno jest pewne – można się nauczyć spokojnego przyjmowania rzeczywistości. Waldemar Fornalik, choć zremisował dzisiaj 2:2 prowadząc jeszcze na pięć minut przed końcem 2:0, zachował spokój na konferencji prasowej. – Z czasem doliczonym uzbierało się prawie dziesięć minut i takie rzeczy się zdarzają, mi zdarzyło się nawet przegrać taki mecz […]
17.04.2021
Suche Info
17.04.2021

KTS wreszcie wraca do gry, choć nie od przyszłego tygodnia!

Oj, stęskniliśmy się za tym naszym KTS-em. Klub Towarzysko-Sportowy Weszło ostatni oficjalny mecz ligowy rozegrał 15 listopada, gdy rozjechał 6:0 Madziar Nieporęt, trzecią drużynę w ligowej tabeli. Przez przedłużający się lockdown, A-klasa stała aż do dziś. Wznowienie rozgrywek zaplanowano w całej Polsce na przyszły weekend, 24-25 kwietnia. Już teraz wiemy, że KTS jednak na murawę […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Raków przywitał Skorżę. Bez chleba i soli, ale z pompą!

Chyba wszyscy zgodzimy się, że powrót Macieja Skorży do Ekstraklasy to wydarzenie sporego kalibru. Niestety – z perspektywy szkoleniowca Lecha patrząc – świadomość tej rangi mieli również piłkarze Rakowa Częstochowa, którzy przygotowali na taką okazję coś specjalnego, nie dając gościom większych szans na pozytywny wynik.  A może to bardziej chęć godnego pożegnania się z gościnnym […]
17.04.2021