post Avatar

Opublikowane 04.02.2019 15:53 przez

red6

Wczoraj na naszych łamach mogliście przeczytać najbardziej kompletny tekst o tym, jak upadała Wisła Kraków. I – a raczej przede wszystkim – o tym, jakim cudem ostatecznie do tego upadku nie doszło.

W tym miejscu znajdziecie daty, nazwiska, liczby, fakty, analizy, wypowiedzi, zdjęcia – w skrócie: wszystko, co miało znaczenie w tej historii, która w zasadzie mogłaby doczekać się ekranizacji. O wielu sprawach wspomnieliśmy po raz pierwszy, co rzuca trochę nowego światła na całe zamieszania. 

I pozwala tworzyć kolejne podsumowania, co właśnie mamy zamiar uczynić. Skupimy się na wspomnianych powyżej nazwiskach. Chyba najwyższa pora, by stworzyć listę ludzi, dzięki którym Wisła pokonała wiele zakrętów i jak na razie nie wypadła z trasy. Dzięki którym odzyskała licencję na grę w ekstraklasie, może spokojnie przygotowywać się do rundy wiosennej i robić to w składzie, który pozwala myśleć nie tylko o utrzymaniu w lidze.

Nie twierdzimy, że wyczerpiemy temat i wymienimy absolutnie wszystkich, którzy przyłożyli do tego rękę. Nie ma tu na przykład większości piłkarzy czy wielu osób z pionu sportowego, a to oczywiste, że one też zaciskały zęby i robiły swoje. Nie twierdzimy też, że wkład poszczególnych osób w uratowanie Wisły jest porównywalny. Twierdzimy za to, że taka lista powstać powinna, choćby ze względu na zwykłą przyzwoitość.

Zdecydowaliśmy się na kolejność alfabetyczną. Dlaczego? Ano dlatego, żebyście nie odnieśli wrażenia, że to choćby coś na wzór rankingu. Ten siłą rzeczy byłby dla kogoś krzywdzący. Dobra, pora odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.

Jakub Błaszczykowski. To fenomen. Ledwie 62 mecze dla Wisły Kraków, a już status legendy klubu. Błaszczykowski uzyskał go jednak nie dzięki kopaniu piłki i rajdom na skrzydle. Zawdzięcza go lojalności i miłości do Wisły, którą pokazał w najtrudniejszych momentach. Czy mógłby grać teraz w innym klubie, w którym nie ma problemów z wypłatami? Oczywiście, że tak. Czy mógłby po prostu machnąć ręką, gdy na horyzoncie pojawiły się kłopoty? Bez problemu. A on zdecydował, że dla Wisły zagra za darmo. Ba, nawet dopłaci. Jego pożyczka, zresztą udzielona nie po raz pierwszy, była ratującą życie kroplówką. Pomoc Błaszczykowskiego to oczywiście nie tylko pieniądze – już samo zaangażowanie takiej postaci w ten projekt, udzielenie wizerunku, dało bardzo wiele możliwości.

Nie można zapominać także o jego bracie, Dawidzie, uczestniku spotkań i kimś w rodzaju pośrednika.

Fot. FotoPyK

Fot. FotoPyK

Zbigniew Boniek. Prezes PZPN-u dzięki swoim informacjom ostrzegał przed „Gangiem Olsena”. Ważniejsze jest jednak to, że dodał Wiśle tak potrzebnej na każdym polu wiarygodności, gdy już tydzień przed oficjalną decyzją mówił na naszych łamach, że odzyskanie licencji to jedynie formalność.

Dominik Ebebenge. Osoba, która – na prośbę Bogusława Leśnodorskiego – pomogła Wiśle zarobić, gdy pieniądze były bardzo, bardzo potrzebne. W jaki sposób? Przez poprowadzenie skomplikowanej transakcji z Jagiellonią, w którą zamieszane były nie tylko kluby, ale także przedstawiciele aż czterech graczy: Jesusa Imaza, Martina Kostala, Łukasza Burligi i Lukasa Klemenza.

Witold Ekielski. A w zasadzie Socios Wisła. Od połowy października w ramach tego stowarzyszenia zrzeszają się kibice, którym leży na sercu dobro Białej Gwiazdy. Sama inicjatywa dopiero raczkuje, mimo nazwy nie można jej porównać do tych znanych choćby z hiszpańskiej piłki, ale jej efekty są widoczne. Również finansowe. Na stronie stowarzyszenia można przeczytać, że w ramach akcji #50kforWK zebrano już prawie 450 tysięcy złotych.

Szymon Jadczak. Sprawca zamieszania? Tego się nie dowiemy, nie wykluczamy, że Wisłę okradano by tak długo, jak byłoby z czego okradać, ale jego wstrząsający reportaż pokazujący związki klubu z bandytami odegrał niebagatelną rolę. Jadczak – wykazując się dużą odwagą – pozrzucał maski. Palcem wskazał patologię i otworzył oczy wielu ludziom. Oczywiście nie wszystkim, przez co szczególnie świeżo po premierze wylano na niego sporo szamba. Jednak ci, którzy kierowali się zdrowym rozsądkiem, dostali fakty jak na tacy. W późniejszym okresie dziennikarz „Superwizjera” trzymał rękę na pulsie i informował o wielu sprawach związanych z Wisłą, między innymi prześwietlał tzw. „Gang Olsena”.

Fot. FotoPyK

Fot. FotoPyK

Tomasz Jażdżyński. Jeden z trzech dobrodziejów Wisły, którzy udzielili klubowi pożyczki w wysokości 1,33 miliona na spłatę najpilniejszych zobowiązań. Początkowo anonimowy, stojący z boku, niebrylujący w mediach. Już wcześniej interesował się tematem, spotykał z Rafałem Wisłockim czy prezesem Socios Wisła, a później stał się bardzo ważnym członkiem Grupy Ratunkowej.

Szymon Kaczmarek. Na prośbę Bogusława Leśnodorskiego zaangażował się w sprawę od strony prawnej. Przedstawiciel kancelarii Giera Kaczmarek i Wspólnicy miał niezależnie ocenić, kto tak naprawdę jest właścicielem Białej Gwiazdy. Na tym jednak nie skończyła się jego rola. Rozmawiał z potencjalnymi inwestorami, przygotował pismo przesłane do Komisji Licencyjnej i reprezentował klub jej posiedzeniu.

Krzysztof Korcala z Brainbox, a także firmy Murapol, Dasta Invest, Antrans, Dematec oraz Plastic Worx, które po spotkaniu z Rafałem Wisłockim decydują się na pomoc Białej Gwieździe. Na przykład pierwsza odpowiada za kampanię „Czyny. Nie Słowa”, druga sfinansowała drużynie obóz w Turcji.

Jarosław Królewski. Jeśli chodzi o szerokie rozumiane środowisko piłkarskie, to największe odkrycie ostatnich tygodni. Po jego występie w „Stanie Futbolu” chyba większość ludzi stwierdziła, że Wisła znalazła się w odpowiednich rękach. Zaczął od pomocy dawnemu koledze i zbiórek, ale z czasem wyrósł nawet na motor napędowy zmian na lepsze. To on jest choćby pomysłodawcą pożyczki, do której dołożyli się też Błaszczykowski i Jażdżyński. Cały czas pozostaje „pod grą”, ostatnio pomagał w sprzedaży karnetów na stadionie.

newspix.pl

newspix.pl

Wojciech Kwiecień. Krakowski biznesmen i wielki kibic Wisły. Z tego połączania wyszła pomoc finansowa, która była udzielana Białej Gwieździe w różnych okresach. Ostatnia kwestia, którą wziął na siebie, to wyłożenie pieniędzy na kontrakt Sławomira Peszki. Nie mamy pewności, że to dobrze wydane pieniądze, ale dobrych chęci Kwietniowi nie zabrakło zarówno teraz, jak i wcześniej.

Bogusław Leśnodorski. Jego pomoc to kluczowy element układanki. Gdyby nie kaprys byłego prezesa i współwłaściciela Legii, Wisły Kraków prawdopodobnie już by nie było – udowodnił tym samym, że możliwe są takie gesty ponad podziałami. Wyszedł z inicjatywą, zapewnił sztab specjalistów (Marcin Melzacki, Monika Konwerska, Marcin Grzelecki, Przemysław Walon), którzy byli niezwykle pomocni klubowi praktycznie pozbawionemu struktur, przyciągnął do tego projektu inne osoby. To było bodaj najważniejsze – zaangażowanie Leśnodorskiego stanowiło jasny sygnał dla świata, że to może się udać. We wczorajszym artykule zdradził, że normalnie taka pomoc kosztowałaby minimum 400 000 złotych i potrwała lekko licząc trzy miesiące.

Na szczęście mam wyrozumiałych wspólników – dodał.

DxsXHXhX4AErQCM.jpg-large

Piotr Obidziński. Jeden z najbardziej nieprawdopodobnych wątków w całej tej historii. Tylko zbieg okoliczności sprawił, że ten specjalista od restrukturyzacji przedsiębiorstw akurat przebywał na nartach w Zakopanem. Tylko zbieg okoliczności sprawił, że „wysypał mu się temat w Kazachstanie”. Dalej jest już jego dobra wola i chęć pomocy. Zajął się finansami klubu, kwestią w dużej mierze kluczową dla jego przetrwania. Pokazał Białej Gwieździe to, jak należy zaciskać pasa.

Maciej Stolarczyk. Co oczywiste – główny architekt wyniku, który jesienią wykręciła Wisła Kraków, w pewnym momencie rewelacja rozgrywek. Co mniej oczywiste, ale podkreślane przez coraz większą liczbę piłkarzy – człowiek, który potrafił utrzymać drużynę w ryzach. Gdyby nie on, zapewne kilka kontraktów zostałoby rozwiązanych z winy klubu już jesienią.

Łukasz Wachowski. Człowiek-instytucja w PZPN-ie, jedna z najbardziej merytorycznych osób w środowisku piłkarskim. W trakcie starań o odzyskanie licencji Wisła chyba nie mogła trafić pod lepszy adres.

Rafał Wisłocki. Ostatni, ale nie najmniej ważny. Wręcz przeciwnie. Rafał Wisłocki na kilku płaszczyznach odegrał rolę bardzo ważną lub kluczową. W trakcie największego cyrku, gdy w Wiśle brakowało już tylko baby z brodą, nie zapadł się pod ziemię, a szukał wyjścia z sytuacji. Nie miał oporów, by prosić o pomoc. Wiedział, do których drzwi zapukać. Przyjął funkcję, która chyba nie do końca mu się uśmiechała. Wziął na barki odpowiedzialność. Mądrze podszedł do nowych obowiązków, mając pełną świadomość swoich ograniczeń. Dzięki jego zaangażowaniu przy klubie pojawił się Jarosław Królewski, kolega z dawnych lat. Mało?

Opublikowane 04.02.2019 15:53 przez

red6

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
28.05.2020

Coraz mniej jest typowych „dziesiątek”. Ta pozycja chyba wymiera

– Większość „dziesiątek” przenosi się do boku, przeważająca liczba zespołów gra z jednym defensywnym pomocnikiem i dwiema „ósemkami”. Wszystko idzie w tym kierunku, że w środku pola grają piłkarze box-to-box. Dużo biegający, podłączający się i z przodu, i z tyłu. A rozegranie przenosi się na boki – mówi w rozmowie z kwartetem „Kanału Sportowego”: Żewłakow, Smokowski, Borek, Stanowski […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Animucki: Teraz wszyscy jesteśmy zdrowi i chcemy, by tak pozostało też na koniec sezonu

Gościem dzisiejszego programu Ekstra Back na Kanale Sportowym był Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA. Prowadzący program Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Żewłakow oraz Krzysztof Stanowski przepytali prezesa pod kątem powrotu ligi – zwłaszcza wyników badań, które spływały jeszcze kilkadziesiąt minut temu oraz sprzedaży praw telewizyjnych do Portugalii czy Anglii.  Ostatnie godziny dość nerwowe, ostatnie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Bartoszek: Ci, którzy odeszli z Korony, sami odłożyli rękawicę

Utrzymanie Korony Kielce? Cóż, widzieliśmy kilka łatwiejszych zadań do wykonania. Maciej Bartoszek zapewne też, a jednak jeszcze przed pandemią podjął się tej wyjątkowo trudnej misji. Po przymusowej przerwie w rozgrywkach wygląda ona na… jeszcze trudniejszą. Stan kadrowy Korony jest taki, że na stoperze testowany jest Michal Papadopoulos. Co słychać w Kielcach? Jaki jest plan na […]
28.05.2020
Inne sporty
28.05.2020

Ostatni trening za nami. Od jutra w ORLEN Stay&Play ruszają finały

Emocje rosły z każdym kolejnym treningiem. Drużyny analizowały grę potencjalnych rywali, próbując doszukać się słabości. W ruch poszły komputery, programy nagrywające i własne oczy. Jutro okaże się, kto najlepiej odrobił pracę domową – rozpocznie się faza grupowa turnieju ORLEN Stay&Play w Rocket League. Dziś jednak mieliśmy okazję obejrzeć jeszcze jeden, ostatni trening. Tym razem swoich […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Oficjalnie: Włosi też wracają do gry. Najpierw puchar, potem Serie A

Piękny to jest dzień dla kibiców futbolu, mimo że zbyt wielu hitów dzisiaj nie zobaczą. Piękny dlatego, że spływają do nas same dobre informacje. Najpierw oficjalne daty powrotu na boiska ustalili Anglicy. Teraz dokładamy do tego potwierdzenie od włoskiego rządu, który pozwolił na powrót Serie A, Serie B oraz Pucharu Włoch. Po dzisiejszej konferencji ministra […]
28.05.2020

Live od 21:00 – Ekstra Back – Borek, Stanowski, Smokowski, Żewłakow

Może uznacie nas za wariatów, dziwaków, popaprańców, ale my naprawdę czekaliśmy na powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy. I nareszcie, w końcu, doczekaliśmy się – w piątek wraca polska liga. Dlatego też dzisiaj wieczorem czas na specjalny program na Kanale Sportowym w całości poświęcony Ekstraklasie – Ekstra Back. Nazwa mówi sama za siebie, nic dodawać nie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miasto kupuje akcje Ruchu. W czym rzecz?

„Niebiescy”, przez przedwczesne zakończenie sezonu, na stulecie klubu utknęli w III lidze. Dzisiaj przyszły dla Ruchu  ciut lepsze wiadomości, bowiem poprzez wykup akcji Urząd Miasta przekazał klubowi zauważalną kwotę. Na czym faktycznie polega ten manewr? Z jakimi wiąże się konsekwencjami? Wiadomo jak drzewiej bywało w Ruchu, ile było znaków zapytania wokół zarządzania finansami tego klubu. […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miłość do Wisły Kraków mam w genach

Popołudnie przed meczem Wisły z Panathinaikosem. Węgrzcanka Węgrzce Wielkie. Mały podkrakowski klubik, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Kazimierz Kmiecik. Artur Kawula, syn innej legendy Wisły, Władysława, zabiera na trening swoją córkę. Karolina staje między słupki, jej koledzy uderzają rzuty karne. Piłka trafia w rękę. Okropny ból. Dochodzi do złamania. Trzeba jechać do szpitala, ale… […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Wygląda, że to koniec czekania. Premier League ma wrócić 17 czerwca!

Powrót Bundesligi był dla wielu strasznie radosną informacją, powrót Ekstraklasy, to dla nas, nie ukrywajmy, dziwaków, kapitalna wiadomość, ale restart Premier League to już news globalny. Najbardziej popularna liga, z pewnością najbogatsza, czy najlepsza, kwestia sporna, na pewno w TOP2. Dlatego wiadomość, którą podało dzisiaj BBC, jest tak elektryzująca. Jej Wysokość ma wrócić do grania […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

1/4 pojemności stadionu obejrzy mecz na Węgrzech

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w czasach koronawirusa sytuacje toczą się dynamicznie. Jeszcze chwilę temu pisaliśmy o tym, że Polska wpuszczając kibiców na stadiony może być pionierem, a tu cyk – trybuny powoli zaczynają zapełniać Czesi, głośno mówi się o tym w Szwajcarii (o komplecie), do tysiąca widzów wpuszczą w najbliższej kolejce Serbowie, inną […]
28.05.2020
Blogi i felietony
28.05.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Futbol. Co jest jego podstawą? Fundamentem? Zasadą, bez której piłka nożna nie byłaby już piłką nożną? Oczywiście liczba dostępnych zmian. Przejdziemy z trzech na pięć i pozamiatane. Można się przerzucić na krykiet. Wszyscy podskórnie czujemy, że pięć dostępnych zmian to większy gwałt na piłce nożnej niż jakby wprowadzić możliwość gry ręką na całym boisku. Gorzej […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mundial 2022: Wielkie pieniądze i wielka polityka, czyli po co Katarowi te mistrzostwa?

Około 3 mln zagranicznych turystów odwiedziło Rosję podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Gdyby podobnie liczna grupa zdecydowała się wykorzystać mundial w 2022 jako okazję do wizyty w Katarze, oznaczałoby to, że przyjezdnych byłoby tam więcej niż mieszkańców kraju. Robi się jeszcze ciekawiej, gdy wziąć pod uwagę, że wśród zamieszkujących Katar 2,7 mln osób, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mini-zgrupowania, masażyści i… piwo, czyli plan Chojniczanki na utrzymanie

Sześć punktów straty do bezpiecznego miejsca, siedem wyjazdowych meczów z rzędu. Tak, pozycja Chojniczanki przed restartem sezonu jest wyjątkowo trudna. Ale dla chojnickich fanów mamy też dobre informacje, które na antenie Weszło.FM przekazał wiceprezes Jarosław Klauzo. – Piwo po wygranym meczu? Nie rozmawialiśmy o tym, ale profesjonalizm to nie znaczy zamordyzm. Trener Smółka, trener przygotowania fizycznego […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Lech znów będzie miał problem z murawą. „Koronawirus zatrzymał budżety”

Jak bumerang wraca temat problemu murawy na stadionie Lecha Poznań. Architektura stadionu jest beznadziejna i właściwie niemożliwe jest na nim utrzymanie dobrej murawy bez doświetlania trawy lampami. A w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem Kolejorz pieniędzy na takie zużycie prądu nie miał. Dlatego już dziś możemy się spodziewać, że boisko będzie w strzępach. – Przez te […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

W futsalu też zamieszanie: zmiana decyzji ws. awansów, środowisko podzielone

Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w niższych ligach. Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w lidze kobiet. Dlaczego więc futsal miałby być gorszy? Tu także powstało duże zamieszanie, konkretnie dotyczące awansów z I ligi do ekstraklasy. W centrum wszystkiego znajduje się prezes spółki zarządzającej najwyższym szczeblem, który jednocześnie jest trenerem […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Cracovia z Legią, Lech z Lechią. Znamy pary półfinałowe Totolotek Pucharu Polski

Cracovia zagra z Legią Warszawa przy Kałuży, Lech przy Bułgarskiej podejmie Lechię. Tak wyglądają półfinały Totolotek Pucharu Polski. Długo trwała faza ćwierćfinałowa, bo przedzielona koronawirusem, w trakcie którego rozważano, czy w ogóle ta edycja zostanie rozstrzygnięta – cieszymy się, że będzie, bo zapowiadają się znakomite mecze. Co tu kryć, przy takim zestawie półfinalistów, jak by […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Odmrażania futbolu ciąg dalszy. W sobotę rusza liga ukraińska

Kolejne rozgrywki oficjalnie wracają do gry. Jak poinformowała tamtejsza federacja, w sobotę – po raz pierwszy od połowy marca – na boiska wybiegną piłkarze ukraińskiej ekstraklasy. Jest już zgoda rządu, na którą niecierpliwie wyczekiwano. Trzeba swoją drogą przyznać, że Ukraińcy, podobnie zresztą jak my, ruszają z przytupem, ponieważ już w niedziele odbędzie się największy szlagier, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Będą puchary – nie będzie cięcia. Przy Kałuży grają o pełne pensje

Wszyscy, poza Januszem Golem, zawodnicy Cracovii zgodzili się na 50-procentowe obniżki płac przy okazji koronawirusa. Ale, co zdradził wczoraj w „Kanale Sportowym” Michał Probierz, to nie oznacza, że połowa zapisanych w kontraktach pieniędzy przepadnie. Zarząd „Pasów” uzgodnił bowiem, że w razie awansu do pucharów, będą one wypłacone w formie premii. – Cały zarząd, włącznie z prezesem, […]
28.05.2020