post Avatar

Opublikowane 31.05.2017 15:15 przez

redakcja

Zasłużony transfer Michała Probierza do silniejszej piłkarsko ligi oraz następująca tuż po wyjawieniu tej informacji giełda nazwisk skłoniły nas do zastanowienia się nad stanem „polskiej myśli szkoleniowej”. Innymi słowy – ilu mamy dobrych trenerów? Ilu mamy gości, których chcielibyśmy u siebie zatrudnić prowadząc mocny klub w Ekstraklasie? Kto byłby pierwszym wyborem, na kogo byśmy postawili w drugiej kolejności, a kto otwierałby drugą dziesiątkę? Narady były burzliwe, szczególnie, że przy każdym z nazwisk szalenie łatwo było znaleźć minusy. Jeśli kogoś broniły wyniki – pewnie miał na sumieniu nietrafione transfery. Jeśli ktoś dobrze poradził sobie w mocnym klubie, zapewne chwilę później poległ w nieco trudniejszej szatni. Przegrał wyścig o utrzymanie, inny o puchary, kolejny o mistrzostwo.

Jesteśmy tego świadomi, podobnie jak konieczności zastosowania pewnych uproszczeń. Nie chodziło nam o ranking najbardziej utytułowanych, nikt nie myślał tutaj o ściąganiu z emerytury Henryka Kasperczaka, trenera uznanego, mocnego, ale jednak już trochę poza grą. Nie chodziło nam też o trenera sezonu 2016/17, bo tutaj zbyt duże znaczenie miałaby po prostu ligowa tabela. Chcieliśmy wypośrodkować umiejętność radzenia sobie w różnych warunkach, osiągnięcia, gablotę z trofeami oraz efekty w ostatnim czy aktualnym klubie. Wyszła nam taka jedenastka, zapraszamy do dyskusji.

I od razu widać, jak bardzo elastycznym trzeba być przy ocenie polskich szkoleniowców. No bo weźmy tego Wdowczyka. Z jednej strony to on odbudował Wisłę Kraków, wyprowadził ją z ostatniego miejsca w tabeli na dobrą pozycję wyjściową do walki o pierwszą ósemkę. To on w potężnym chaosie organizacyjnym uzbierał 15 punktów w 7 meczach, to on przejął Piasta Gliwice z 3 punktami straty do bezpiecznego miejsca nad strefą spadkową. Ale przecież to on był też odpowiedzialny za wcześniejszy kryzys Wisły. Nie awansował z nią też do ósemki w ubiegłym sezonie, z Piastem zaś nie zrobił nic szczególnego – bo jednak przy tej formie ostatniej ligowej trójki utrzymać gliwiczan powinien nawet Angel Perez Garcia na odwyku od Twittera. Do tego jeszcze te relacje z drużyną, władzami klubu, generalnie całym światem…

Najwięcej o Wdowczyku mówią jednak liczby, te wydają się go bronić. W Wiśle punktował lepiej niż punktuje Kiko Ramirez (fakt, że w grupie spadkowej łatwiej było o punkty, ale różnica jest dość spora, 1,69 do 1,44 na korzyść „Wdowca”), w Piaście też wypada lepiej od Latala (ale znów: cóż to znaczy, wobec medali, które wywalczył dla Gliwic Latal). Dość unikalną sytuacją jest, że pozwolono mu samodzielnie wyprowadzić drużynę z potężnego zakrętu – w dodatku warto tu dodać, że seria porażek raczej nie była jego winą, a przynajmniej nie była wyłącznie jego winą. Pierwszy do wyróżnienia w tego typu rankingu, ale jednocześnie bardzo długo trwała dyskusja, czy nie bardziej pasowałby tutaj Radosław Mroczkowski, Marcin Kaczmarek czy nawet Maciej Bartoszek.

Mistrz Polski 2009/10 z Lechem Poznań, a przecież to nie był jeszcze taki Lech. Dość powiedzieć, że przez lwią część sezonu na szczycie tabeli była Wisła Kraków z Mauro Cantoro na kierownicy i Diazem czy Marcelo w składzie. Innymi słowy – Wisła wciąż marząca o Lidze Mistrzów.

Tak, to było ładnych parę lat temu, ale warto zauważyć, że i wcześniej – kończąc historię Dyskobolii wywalczeniem z nią brązowych medali, i później – budując od nowa Cracovię, Zieliński potwierdził swoją pozycję. W 2015 roku został nawet trenerem roku Weszło, gdy z drużyny kręcącej się gdzieś w okolicach strefy spadkowej zrobił pucharowicza. Pomijając już, że trener miał znakomite wyniki – i na koniec walki o utrzymanie, i w kolejnym sezonie, gdy wywalczył miejsce w eliminacjach Ligi Europy – na uwagę zasługuje styl. Ustalmy: nie każdy szkoleniowiec potrafiłby z Mateusza Cetnarskiego zrobić jednego z najlepszych rozgrywających ligi. Pamiętamy zresztą moment, gdy Zieliński wypalił, że zamierza odbudować „Pasy” właśnie z pomocą tego piłkarza, co uznaliśmy za pomysł równie dobry, jak budowę domu za pomocą gumy do żucia, zapałek i trzech butelek whisky. On tymczasem udowodnił, że potrafi wycisnąć sporo nawet z takiego ligowego dżemiku, do którego zaliczylibyśmy też choćby Rakelsa czy nawet Wójcickiego.

Cieniem kładzie się długa przerwa od futbolu, przygoda z Ruchem Chorzów oraz naturalnie sytuacja Cracovii w tym sezonie, gdy w pewnym momencie w oczy zajrzało im nawet widmo spadku. Inna sprawa, że Zieliński ugasił pożar, opanował kryzys i może w przyszłość patrzeć z umiarkowanym optymizmem.

Nie mamy wątpliwości – razem z Piotrem Burlikowskim stworzył jeden z najsolidniej działających duetów w pionie sportowym ekstraklasowego klubu w ostatnich latach. Ogromną zaletą Piotra Stokowca jest fakt, że zna w Lubinie każdy kąt, każdego wyróżniającego się juniora i każdą ocenę Dominika Jończego na świadectwie szkolnym. Druga zaleta – zazwyczaj piłkarze pod jego wodzą raczej się rozwijają niż zwijają. To on ogarnął całe „Lubin Shore” i z drużyny, na którą po prostu nie dało się patrzeć, przesyconą zagranicznymi żużlowcami, stworzył sympatyczny projekt odprawiający z kwitkiem sam Partizan Belgrad. Maciej Dąbrowski, Filip Starzyński, Arkadiusz Woźniak, Jarosław Jach, Jarosław Kubicki, Krzysztof Janus, nawet Jakub Tosik. W kolejce zaś Adam Buksa, Kamil Mazek czy właśnie Jończy. Jeśli ktoś chce wejść na nieco wyższy poziom – może na pewno wziąć pod uwagę pracę ze Stokowcem.

Na pewno robotę robi świeżość jego sukcesów – wciąż pamiętamy marsz po Ekstraklasę, wciąż pamiętamy brązowy medal i późniejszą fajną przygodę z pucharami. Na minus działa fakt, że to właściwie jego jedyne osiągnięcia trenerskie plus… Zagłębie jest dziewiąte. Dało się wypchnąć z górnej ósemki. Miało walczyć o mistrzostwo, a brało pod uwagę spadek jeszcze i w 32. kolejce. Dlatego choć Stokowca cenimy – błąka się w dole zestawienia.

Kiedyś pisaliśmy, że największym problemem Marcina Brosza jest wizerunek. Patrzysz na fotkę i zastanawiasz się, czy na pewno odrobiłeś lekcję, bo pan Marcin potrafi być nieprzyjemny dla uczniów zgłaszających nieprzygotowanie. Stateczny nauczyciel matematyki, ewentualnie doradca ubezpieczeniowy, żaden demon charyzmy a już na pewno nie twarz i charakter, które ktokolwiek miałby zapamiętać. W sumie… niewiele się zmieniło. Brosz nadal wygląda, jak wygląda, zachowuje się, jak się zachowuje i punktuje jak wściekły. Nie rzuca krzesłami, nie biega przy linii, ale cholernie dobrze zna się na robocie. Udowodnił swoją wartość w Koronie Kielce, gdy z rozbitego malucha zrobił bolid ścigający się w środku stawki i urywający punkty największym i najmożniejszym klubom ligi. Przez cztery lata w Piaście… Może inaczej. Był przez 4 lata w Piaście, a dla polskiego trenera tak długi staż w dowolnym klubie to coś jak terminowe wypłaty w Chorzowie – wielu słyszało, część niby widziała, ale na własnej skórze odczuli nieliczni.

Gdy pogoniono go z Korony, wróżyliśmy, że raczej sobie poradzi. Zgarnął zespół Górnika Zabrze i po absolutnie szalonym sezonie pełnym wzlotów i upadków, prawdopodobnie powróci do Ekstraklasy. A momentów, w których Łukasz Sierpina wyglądał jak piłkarz nikt mu z CV nie zabierze. Przyznacie, że zrobienie z Sierpiny piłkarza można w rankingu trenerów punktować podobnie jak miejsce na podium Ekstraklasy.

Gdyby brać pod uwagę tylko osiągnięcia Waldemara Fornalika z Ruchem Chorzów, pewnie byłby wyżej. W tak toksycznym, chorym i po prostu kompletnie zdezorganizowanym klubie zachowywać fason i wyciągać kolejne króliki z kapelusza – to naprawdę duży wyczyn. Fornalik jest skrojony pod tego typu drużyny – wydaje się gościem zdolnym do zarządzania grupą młodych, bądź niedocenionych, z których trzeba wyciągnąć coś ekstra. „Coś ekstra”, czyli na przykład formę strzelecką Jarosława Niezgody, „coś ekstra”, czyli na przykład progres Patryka Lipskiego, który wyrósł właśnie pod jego okiem. Zresztą, ta lista jest długa – Sadlok, Piech, Starzyński, Stępiński, jeszcze paru kolejnych, często dość młodych Polaków. Fornalik działał jakby zupełnie poza okolicznościami – przejmował Ruch w fatalnych pozycjach, potem prowadził go nawet do wicemistrzostwa czy trzeciego miejsca. Waldek King. Na tej fladze nie było ani grama przesady.

Ale pamiętajmy, że Fornalik w międzyczasie był selekcjonerem. I przez wzgląd na to, jak bolesny był to czas, poprzestańmy na tym, że praca wykonana z reprezentacją Polski (i fakt, że wciąż ma w gablocie „zero tituli”) nie uprawnia go do miejsca w pierwszej szóstce polskich trenerów.

„Zero tituli” ma też Jacek Magiera, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce ten stan może ulec zmianie. Z tym trenerem mamy zresztą duży problem. Jeszcze nie zawiódł, w kluczowych momentach raczej sobie poradził, wyprowadził na prostą Legię i jest faworytem do mistrzostwa, w międzyczasie zaś jeszcze wprowadził na dobrą drogę do Ekstraklasy zespół Zagłębia Sosnowiec. Jego kariera trenerska to pasmo sukcesów z remisem z Realem Madryt włącznie. Problem polega na tym, że to pasmo sukcesów trwa wyjątkowo krótko na tle wszystkich pozostałych szkoleniowców obecnych w zestawieniu. Magiera tak naprawdę nie miał jeszcze okazji poznać uroków okienka transferowego, nie miał żadnego poważniejszego kryzysu w szatni, nie zmagał się z przełamaniem rutyny u siebie i swoich graczy. Tak, wjechał w ligę i ogółem w polską piłkę na białym koniu, ale tak naprawdę wciąż trwa jego miesiąc miodowy, ba, może się okazać, że koniec końców przegra mistrzostwo i zostawi Legię bez żadnego trofeum mimo obecności w składzie jednego z najlepszych zawodników w ostatnich kilkunastu latach.

Tu dochodzimy do kolejnej zagwozdki. Jak oceniać trenera, który walczy z zespołami grającymi Putiwcewami i Przybeckimi, samemu mając do dyspozycji takich grajków jak wspomniany Vadis Odjidja-Ofoe, Thibault Moulin czy Miro Radović? Pamiętamy, co z tym samym zespołem wyczyniał Besnik Hasi, ale też nie łudźmy się – od początku sezonu było wiadomo, że Legia ma najsilniejszą kadrę, w której praktycznie każdą pozycję obsadza dwóch co najmniej solidnych graczy. Trochę się zmieniło, gdy dwóch napastników podmieniono dwoma turystami i faktycznie, z tym wyzwaniem Magiera poradził sobie znakomicie. Nadal jednak chyba lepiej nie mieć nominalnego, klasycznego napastnika, ale mieć Radovicia, Hamalainena i Kucharczyka, niż dysponować taką siłą ognia, jak choćby rywalizująca z Legią w grupie mistrzowskiej Korona, atakująca ostatnio Maciejem Górskim.

Niewykluczone, że za rok Magiera będzie na podium podobnego rankingu, a może nawet na jego szczycie, o ile znów udałoby mu się powtórzyć te przepiękne mecze w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Na ten moment jednak stawiamy ponad jego kandydaturę pięciu wyjadaczy, którzy potwierdzili klasę w kilku miejscach i na przestrzeni kilku ładnych lat.

Wielką piątkę zaczynamy od Michniewicza, który chyba w całym towarzystwie ma największe doświadczenie. Wie, jak to jest prowadzić klub z szeroko pojętego topu, zna smak szampana pitego z Pucharu Polski i fetowania na murawie po mistrzostwie. Z drugiej strony walczył już o utrzymanie z Arką Gdynia (zostawił ją na 12. miejscu z 4 punktami przewagi nad strefą spadkową, w kolejnych 7 spotkaniach ugrała 5 punktów i utrzymała się z 1 oczkiem przewagi), z Widzewem (zastał na przedostatnim miejscu, zostawił na dziewiątym z 15 punktami przewagi nad strefą spadkową) czy z Podbeskidziem (przejął z 8 punktami straty do bezpiecznego miejsca, utrzymał z punktem przewagi). Wydaje się, że nieco ponad stan grał też z Bruk-Betem, bardzo długo trzymając się z nim w okolicach podium oraz z Pogonią – kończąc z nią po 30 kolejkach na trzecim miejscu, ustępując jedynie Legii i Piastowi. Nieco słabiej wypada weryfikacja w Jagiellonii, do tego pozostaje też spora odległość dzieląca nas od ostatnich trofeów Michniewicza.

Chętnie zobaczylibyśmy go znów w roli nieco ambitniejszej, niż tylko strażaka na pożar w nieco zaniedbanym budynku takim jak ówczesne Arka, Widzew czy Podbeskidzie. Wtedy można byłoby go pełniej zestawić z Jackiem Magierą czy kolejnym w zestawieniu Piotrem Nowakiem. Na razie trzeba bazować na CV – trzech cudownie utrzymanych klubach, mistrzostwie z kompletnie lekceważonym Zagłębiem i sukcesach z początku kariery w Lechu Poznań. Jak na polskiego szkoleniowca – to bardzo dużo.

Trochę zagadkowy przebieg kariery. Jeszcze nie zszedł dobrze z boiska, a już wygrał jako trener Major League Soccer, w dodatku dwukrotnie uczestnicząc w meczu gwiazd jako trener drużyny „All-Stars”. USA wówczas nie było jeszcze na takim poziomie piłkarskim jak dziś, ale… Wzniesienie całej ligi i reprezentacji na wyższy poziom to także zasługa Piotra Nowaka, który w roli trenera reprezentacji U-23 dostał się na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku. Zespół z Altidore i Adu w składzie, zajął drugie miejsce w eliminacjach, na samym turnieju zaś m.in. zremisował z Holandią zajmując trzecie miejsce w grupie. Równolegle Nowak był asystentem Boba Bradleya, który konsekwentnie podnosił jakość amerykańskiej drużyny. Zrezygnował z pracy dla USA na rzecz Filadelfii, którą po raz pierwszy w historii miasta wprowadził do fazy play-off.

I nagle… Bach. Najpierw odejście z klubu w atmosferze skandalu i zarzutów o metody treningowe z lat pięćdziesiątych, potem jakieś treningi z dzieciakami na zabitej deskami amerykańskiej wsi, wreszcie posada doradcy w państwie nazywającym się Antigua i Barbuda (tak, nie byliśmy pewni jak to się w ogóle odmienia). Tak naprawdę wielu, łącznie z nami, pomyślało wówczas, że w tym USA to był jakiś hobby futbol, a gdy zaczęło się nieco poważniejsze granie, amerykański wolny rynek wypluł Nowaka gdzieś na bezludne wyspy na końcu świata. O ile wcześniej jego powrót do Polski mógł się jawić jako „powrót króla”, o tyle przy zatrudnianiu Nowaka w Gdańsku pojawiły się wątpliwości. Wątpliwości rozwiane w taki sposób (tabela od momentu zatrudnienia Nowaka z 90minut.pl).

Jedynie Legia punktowała lepiej, ale przecież pamiętajmy, że Piotr Nowak przejmował zespół pod poprzednimi trenerami punktujący tak:

Thomas von Hessen – 1,0 pkt / mecz, 12-15 w bramkach
Jerzy Brzęczek 1,34 pkt / mecz, 34-33 w bramkach
Joachim Machado – 1,33 pkt / mecz, 14-13 w bramkach
Ricardo Moniz – 1,80 pkt / mecz, 13-7 w bramkach
Michał Probierz – 1,26 pkt / mecz, 33-34 w bramkach

On sam do teraz utrzymuje średnią 1,82 punktu na mecz, wreszcie wprowadzając Lechię na miejsce zbieżne z mocarstwowymi planami jej właścicieli. Zachowuje też szansę na mistrzostwo Polski, wprawdzie dość niewielką, ale mimo wszystko: nie spodziewaliśmy się, że Lechia tak szybko wskoczy na poziom prezentowany przez dwa największe polskie kluby i prowadzoną przez Probierza Jagiellonię. Nawet jeśli wypadnie z pucharów – ten sezon potwierdza, że sukcesy z DC United, reprezentacją USA do lat 23 i Philadelphią Union nie były kompletnym przypadkiem.

45 lat, trzy mistrzostwa Polski, trzy Puchary Polski. Można oczywiście tłumaczyć, że Maciej Skorża prowadził takie kluby, że właściwie to powinien ten dorobek podwoić, ale nie da się uciec od zimnej matematyki: zagrał tak naprawdę w Polsce siedem sezonów, wliczając w to pracę dla Amiki Wronki i zdobył osiem trofeów, bo trzeba jeszcze doliczyć Superpuchar z Lechem i Puchar Ekstraklasy z Dyskobolią.

2004/05 – 6. miejsce (Amica Wronki)
2006/07 – 5. miejsce + Puchar Polski + Puchar Ekstraklasy (Dyskobolia)
2007/08 – Mistrzostwo Polski + finał Pucharu Polski (Wisła Kraków)
2008/09 – Mistrzostwo Polski (Wisła Kraków), w sezonie 2009/10 zwolnienie w marcu, gdy Wisła pozostawała jeszcze liderem
2010/11 – 3. miejsce + Puchar Polski (Legia Warszawa)
2011/12 – 3. miejsce + Puchar Polski + 1/16 finału Ligi Europy (Legia Warszawa)
2014/15 – Mistrzostwo Polski + finał Pucharu Polski (Lech Poznań)

Oczywiście nie wliczamy tutaj rozgrywek, w których zwalniano go po kilku spotkaniach – szczególnie w Lechu, gdzie koniec miał naprawdę fatalny. Tak czy owak jednak – to musi robić wrażenie. Skorża od 10 lat nie punktował ze średnią poniżej 1,70 punktu na mecz, wyłączając naturalnie arabską przygodę. Ktoś powie – z taką Wisłą, z taką Legią i z takim Lechem mistrzostwo i puchary zdobywałby nawet Besnik Hasi. Ale z jakichś przyczyn zdobywał Maciej Skorża. Teraz nadchodzi wreszcie wyczekiwane „sprawdzam” od losu – praca w Pogoni Szczecin, czyli drużynie na tyle poukładanej, by o coś walczyć, ale jednocześnie wciąż na tyle zdezorganizowanej, by nikt nigdy nie pomyślał o niej jako o samograju. Na razie jednak, dopóki nie zepsuje sobie opinii – podium wśród polskich trenerów.

Lista klubów, które ustawiły się w kolejce do Probierza pokazuje jak gigantyczną pracę wykonał w Białymstoku. Ma praktycznie wszystkie cechy, których szukamy u dobrego trenera – potrafi wprowadzić młodych zawodników (Drągowski!), potrafi wprowadzić ich na zupełnie inny poziom wykorzystywania własnego potencjału (Cernych!), potrafi wyszperać perełkę i w niższej lidze (Góralski!), i w rezerwach, i w juniorach. Wszystko w efekcie zaś nie tylko przynosi kolosalne dochody z tytułu kolejnych transferów, ale też wysokie miejsca w lidze (a może nawet i mistrzostwo). Probierz do tego stanowi sam w sobie sporą wartość marketingową – bo liczba publikacji dotyczących klubu, który prowadzi, automatycznie rośnie o kilkadziesiąt procent. Można mu zarzucać, że nie wszędzie sobie poradził, ale i tutaj widać, jakim wartościowym jest fachowcem. Gdy tylko miał ostatnie słowo – jak na przykład w ŁKS-ie Łódź – drużyna skakała za nim w ogień i grała zdecydowanie powyżej swoich możliwości. Gdy problemy były z działaczami – jak w Grecji, czy z szatnią – jak w Wiśle – wyniki były dużo gorsze. Czy to jednak na pewno wina Probierza?

Można go nie lubić. Jego styl może irytować. Nie da się mu jednak odmówić sukcesów osiąganych na wszystkich polach – od tych czysto boiskowych, gdzie musiał nadrabiać wielomilionowe transfery Legii samodzielnym kreowaniem liderów pokroju Góralskiego czy Vassiljeva, aż po ekonomiczne – bo Jaga z nim za sterami regularnie zarabia. Nawet gdy startowała z dziesięcioma ujemnymi punktami – Probierz spokojnie utrzymał ją w Ekstraklasie plus dorzucił jeszcze Puchar Polski i Superpuchar.

Wcześniej utrzymał w II lidze Polonię Bytom, w Ekstraklasie Widzew i znów Polonię (przeskakując m.in. Widzew właśnie). ŁKS zostawiał nad strefą spadkową. Wyłączając epizody z GKS-em Bełchatów i wspomniane problemy w Gdańsku czy Krakowie – realizował wyznaczone mu zadania. Czasem – jak choćby w obecnym sezonie – ze sporą nadwyżką.

Jakkolwiek spojrzeć – od pewnego czasu w zupełnie innej lidze. Gdy Magiera musi rozważać pomysł z Kucharczykiem na dziewiątce, Probierz zastępcy dla Runje szuka w trzecioligowych rezerwach, a Nowak przez kilka miesięcy bezskutecznie próbuje wygrać wyjazdowy mecz – Nawałka spokojnie prowadzi sobie Roberta Lewandowskiego, Piotra Zielińskiego i Łukasza Piszczka. Jak trudna jest przesiadka z ligowego Poloneza na solidną audicę można zapytać Smudy czy Fornalika. Adam Nawałka w przeciwieństwie do nich udźwignął ciężar, stworzył drużynę, wychował sobie kilku zawodników (Milik!), kilku innym zaś pomógł uwierzyć we własne umiejętności (Grosicki! Jędrzejczyk!). Dokonał rzeczy niemal niemożliwej – siadamy przed telewizorami i autentycznie emocjonujemy się meczami zespołu, który jeszcze trzy-cztery lata temu budził raczej niesmak.

Ciepło wspominają go i w Wiśle Kraków, choć to prehistoria, i w GKS-ie Katowice, choć awansu nie ugrał. Na zawsze pozostanie trenerską legendą Górnika Zabrze, natomiast w historii polskiego futbolu zapisze się jako ten, który po trzech dekadach wreszcie wyszedł z grupy na wielkiej imprezie, wcześniej pokonując Niemców w eliminacjach i kolejny raz urywając im punkty w fazie grupowej. Że mogliśmy być Portugalią? Że mogło zabraknąć odwagi czy finezji, odrobiny ryzyka? Sam fakt, że dyskusja toczy się na takich szczeblach (czy nie powinniśmy grać w najlepszej europejskiej czwórce?) świadczy o sile tej drużyny. I sile tego trenera.

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 123
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
YeahBunny
YeahBunny

przyznaję dziwię się niepomiernie, że Czesio poza podium!

Hala Madryt
Hala Madryt

prawdopodobnie pisał to jakiś (były już) stażysta, bez konsultacji z naczelnym

Przemyslaw
Przemyslaw

Brak Smudy. Zrozumiałe. W końcu ma mniejsze sukcesy ligowe (bo europejskich nie ma nikt) niż Stokowiec, Brosz, Nowak czy Magiera.

YeahBunny
YeahBunny

Brak Smudy może z tego prozaicznego powodu, że ranking nie obejmuje czasów zaprzeszłych, gdy Franek dumnie i modnie prezentował się przy linii bocznej odziany w ortalionowy dres:
„Chcieliśmy wypośrodkować umiejętność radzenia sobie w różnych warunkach, osiągnięcia, gablotę z trofeami oraz efekty w ostatnim czy aktualnym klubie.”

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

YeahBunny
YeahBunny

No, ale Czesio cieszy się tu specjalnymi względami!

Bardziej, od braku wymienionych, powinno cię zatem dziwić, że Czesio jest na tak haniebnie niskiej pozycji w rankingu,

Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę jego wszechstronność – nie udawało się tradycyjnymi metodami, to sięgał po nowoczesne technologie z telefonem na czele…

chloniak
chloniak

Problem polega na tym że panowie redaktorzy zawsze noszą ze sobą szaliki klubowe a to rozciąga się na całość ich pracy. Jeśli raz dopuścisz się maluczkiej manipulacji dalej idzie już łatwo.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

mazi krk
mazi krk

Paweł Krawczyk?☺Podpisuję się pod tym.Franek to stara szkoła,ale czas jego sukcesìw nie taki znów odległy.Raczej kolejnego nie dopisze bo Łęczna raczej spadnie…

rf122
rf122

Nie przepadam za Smudą, ale jego brak tutaj to kpina

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława

A Piechniczek i Strejlau? Ludzie, puknijcie się w łeb… Jakby robili ranking 15 lat temu to można by o Smudzie gadać, na dzień dzisiejszy to on walczy o spadek i taki jest jego poziom.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Widzę czytanie ze zrozumieniem boli

chloniak
chloniak

Jak również pamięć, patrz Smuda -Lech, Smuda – Wisła,
a co do czytania ze zrozumieniem to na Weszło z tym coraz trudniej
no bo jakże inaczej skoro coraz częściej brak tekstów z sensem a nie z góry założoną tezą.

gryf01
gryf01

Kazia Górskiego też brakuje 🙂

Lelumpolelum
Lelumpolelum

No bo sukcesy Brosza i Wdowczyka, a nawet Michniewicza to przecież ostanie kilkanaście miesięcy.

N.
N.

A taki Brosz to jakie sukcesy ma? Wygrał jakiekolwiek trofeum?

me_how
me_how

A gdzie trener Mandrysz? Przecież zaliczył tyyyyyle awansów

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Xyhoo
Xyhoo

Wzięcie reprezentacji przy której chciało się płakać i zrobić z niej taką pakę, że wszyscy srają po gaciach to jednak wyczyn.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zdyrman
zdyrman

chyba wszedzie jest tu problem, ze tak go nazwe wyzszego szczebla. Probierz jest ok na Jage etc bo gdy aspiracje sa juz wyzsze to Lechia i Wisla zweryfikowaly to. Nawalka jest fajny bo punktem odniesienia sa Dyzma i smutny Waldi. Dowiadujemy sie, ze dyzyny w Lewym, Kuba etc moga byc chu….we ale nie patrzymy ile moga wycisnac wiecej.

Przem37
Przem37

Kolego proponuję, zobacz, co Nawałka zrobił z bardzo przeciętnej ekipy Górnika, czy jego pracę z juniorami Wisły Kraków. Dla mnie totalnym nieporozumieniem, jest pozycja Magiery, czy Nowaka, ludzi którzy w zasadzie „wczoraj” zaczęli pracę, w stosunkowo silnych klubach.
Zwłaszcza Magiera, jest w pozycji „wesołego Janka”, który wszystkie swoje sukcesy osiągnął z Legią, która umówmy się poza Wisłą nie miała na początku konkurencji, w momencie pojawienia się konkurencji ze strony Lecha, kompletnie przestał sobie radzić.

Hala Madryt
Hala Madryt

piękny Adam nie wygrał czasem mistrzostwa z Wisłą w 2000?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

rzap
rzap

No i Smuda powinien być brany pod uwagę, bo było nie było ale dalej zasiada na ławce trenerskiej.

gnom
gnom

Ten ranking tylko pokazuje, że dopóki Weszło będzie miało swoich ulubionych sędziów, kluby, piłkarzy i trenerów oraz odpowiednio tych, którzy bez względu na osiągnięcia są be, dopóty ten portal nie będzie mógł być traktowany poważnie. A szkoda, bo czasami pojawiają się tu fajne teksty.

werseo
werseo

Oraz ulubionego prezesa w skorumpowanym PZPN.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Jest takie powodzenie szanuj prezesa swego, mogłeś mieć gorszego

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert

Nie rozumiem też czemu każdy chucha i dmucha na Nawałkę, żeby tylko broń Boże kadrze nie przestało „żreć”. Odrobina konstruktywnej krytyki jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a przecież każdy widzi że Adaś podejmuje mega zachowawcze decyzje (wręcz nie podejmuje żadnych, niczym w myśli Janasowego „ja się nie wpierdalam”) Co tam, że z innym selekcjonerem moglibyśmy przywieźć z Euro medal – w żadnym wypadku na AN nie można nawet krzywo spojrzeć, a ludzie z ESPN którzy na piłce zjedli zęby i nie mieli powodu, by Nawałki nie oceniać obiektywnie, zostali jeszcze zjechani przez „fachowców” z Weszło, że śmieli się odezwać.

zdyrman
zdyrman

dodam jeszcze nagonke na pania Rodowicz, ktora sie okazala wiekszym specem pilkarskim od wielu. Obecnie kadra to Lewy – brak swierzej krwi, miejsca za zaslugi, etc to juz przerabiane. Szkoda….

aberdyk77
aberdyk77

Probierz może i Jagiellonię w Polsce bardzo dobrze prowadzi, ale nigdy nie zapomnę jak płakał gdy odpadł ze słabymi Cypryjczykami i zwalał winę na wszystko dookoła tylko nie na siebie…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

aberdyk77
aberdyk77

Zener bądźmy poważni, ci twoi mocni Cypryjczycy w następnej rundzie dostali już w zęby. Polskie drużyny za mojego czasu zainteresowania piłką przeważnie wygrywały z Cypryjczykami. Cytuję natomiast słowa Probierza: ,,nie mamy szans z Cypryjczykami, nie mamy szans ze Szwajcarami”. Dobrze, że ten płaczek odchodzi, może przyjdzie jakiś trener, który nie boi się pucharów i nas nie skompromituje w Europie.

aberdyk77
aberdyk77

A poza tym czy Probierz się gdzieś sprawdził poza Jagiellonią? Czy pokonał jakiegoś solidnego przeciwnika w pucharach europejskich? Według mnie jest to trener skrojony na Jagiellonię i to tylko w Polsce. Może się to zmienić, ale jak dla mnie na ten moment drugie miejsce dla niego to gruba przesada.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

aberdyk77
aberdyk77

Zener mógł się sprawdzić choćby w kilku innych klubach, w których pracował w Polsce (choćby Lechia czy Wisła) albo w Grecji. Zrobił wynik tylko w Jagielloni i to tylko w Polsce. W Europie już nic nie osiągnął. Piszesz jakieś bzdety o warsztacie, tak jakbyś z nim trenował. Wymyślasz jakieś bajki jednym słowem. Ja operuję na twardych faktach. Jest kilku trenerów w Polsce, którzy wprowadzali polskie drużyny do grup w europejskich pucharach. Chodzi o takie kluby jak Wisła, Legia czy Lech. Wcześniej jakiś wynik (na miarę Polski) zrobiły też Groclin czy Amica. Probierz w Europie nie pokazał nic. Tak więc to jest śmieszne, że takiego trenera umieszcza się na drugim miejscu – sprawdza się tylko w Jagiellonii i tylko w Polsce. Generalnie chciałeś zabłysnąć jakimiś filozofiami, ale fakty są przeciwko tobie. Nie jestem z Legii, tylko kibicuję wszystkim polskim drużynom w Europie. Znów cię filozofia zawiodła. A że Probierz nic nie pokazał poza Polską, to nie wiem za co to miejsce. W sumie czmychnął z Jagi w dobrym momencie – pewnie czuje, że znów da ciała w Europie. Powiem Ci, że lepiej pisać o ,,ograniczonych” poglądach zgodnych ze stanem faktycznym, niż pisać jakieś filozofie w twoim stylu i wyjść na kompletnego idiotę 😀

aberdyk77
aberdyk77

Zener teraz to już mam prawdziwą bekę z ciebie 😀 Przypomniałem sobie, że Probierz odpadł jeszcze z Kazachami w pierwszej rundzie. W ogóle nie wstyd ci brnąć dalej w bronienie tego pana, który kompromitował nas w Europie? No chyba, że jesteś jego adwokatem – a to wtedy rozumiem, taka praca, musisz pisać takie głupoty, żeby sianko było 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

aberdyk77
aberdyk77

Zener, tak jak pisałem, jestem za polskimi drużynami w europejskich pucharach, a pochodzę z małopolski. Probierza nie chcę w żadnym polskim klubie, bo wiem, że gościu nie sprawdza się w europejskich pucharach. Dlatego lepiej jest też, że zostawia Jagiellonię. Może przyjdzie jakiś trener, co nie wyrżnie z pierwszymi lepszymi pastuchami z Kazachstanu i nie trzeba będzie się wstydzić. Powiem ci jednak, że chciałbym, aby Probierz w końcu pokonał jakiegoś średniaka europejskiego z polskim klubem i żebyś ty mógł piać z zachwytu i posiadał choć trochę argumentów na jego obronę. Tego ci życzę, nie będziesz musiał wtedy wymyślać bajeczek jakie pisałeś wcześniej 😀 Dla dobra polskiej piłki, niech tak się stanie! A to, że zacząłeś obrażać – nie rusza mnie to, bo wiem, że nie miałeś argumentów, a frustracje musiałeś gdzieś wyładować 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

aberdyk77
aberdyk77

Zenar, generalnie nie mam żadnych uprzedzeń do Probierza, chciałbym żeby na przykład został w Jagielloni teraz i wszedł z Jagą do grupy LE. Mógłbym Ci wtedy przyznać rację, że umie skutecznie prowadzić klub. Niestety, póki co, to ma kilka podejść i zawsze przegrywał ze słabeuszami (Kazachowie, Cypryjczycy) bądź średniakami (Grecy). W Wiśle i Lechii się nie sprawdził. Wiem, że masz niskie wymagania (Cypryjczycy według Ciebie to mocarze), ale nie każdy jest takim minimalistą. Poza tym, negatywnie wypowiada się o pucharach i nie ma się co dziwić, skoro ma taki bilans. A drugie miejsce w tym śmiesznym rankingu to już zupełne nieporozumienie. Weszło dało się ponieść stereotypom i ugięło się pod tym, że Probierz jest medialny.

zdyrman
zdyrman

Pan Probierz prowadzi druzyne klubu, ktory:
– ma nowoczesny stadion
– nie ma konkurencji w regionie
– ma stabilna sytuacje wlascicielska w tym sezonie.
– stabilna (nie znaczy super) sytuacje finansowa
Wiecie ile jest klubow w ESA37 poza Jaga z takimi warunkami? Jeden – Lech (Sloni nie liczbe bo to jednak ewenement)

aberdyk77
aberdyk77

zdyrman może i masz rację. Od siebie powiem tylko tyle, że kompletnie nie rozumiem tego podniecania się Probierzem. Gościu nic nie wygrał generalnie, skompromitował się kilka razy w europejskich pucharach, nie sprawdził się w paru klubach, a zajmuje 2 miejsce w rankingu. Weszło się śmiało z rankingów ,,Piłki nożnej”, a sami są nie lepsi.

zdyrman
zdyrman

to teraz porownaj go sobie ze smytnym Waldim, ktory od lat robi wyniki wbrew dzialaniom swoich szefow.

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Ahahah nie ma Smudy, a jest np. Bros, oczywiście Michniewicz w TOP5 😀 Chociaż doceniam jego sukcesy, no ale tak naprawdę w TOP11 myślę że znalazłby się Urban na siłę. W ogóle u polskich trenerów ciężko tworzyć zestawienie bez oparcia o zdobyte trofea. To że: Nawałka jest pierwszy, Probierz drugi, a Magiera szósty świadczy jak chujowi jesteśmy jeśli chodzi o trenerów. A no i do tego nie uważam żeby Zieliński był słabszy od Stokowca czy Brosza. Naprawdę polecieliście w chuj a z tym rankingiem.

Tanadice
Tanadice

a gdzie Wujo?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

areq
areq

Nowak też nie jest wieloletnim trenerem w Polsce:) Mnie imponuje Bartoszek. Dotrzeć do takiej zgrai średnich piłkarzy i ustawić przyzwoicie Bartka Rymaniaka(wreszcie!)Trzeba mieć dar- fajny koleś i dobry trener.Czesław ma świetne PR, ale warsztat przeciętny.Difens:) i konterka… Smutny Waldemar się kończy trenersko, Brosz nie ma charyzmy.Wdowczyka piłkarze olewają. Probierz ma.wiecznie pod górkę, ale trener przyzwoity, tyle że nie ma na tyle pleców w Polsce by trenować jakiś topowy zespół (w domyśle wszystkie kluby na Le:) ) Magiera+Vuko ma wszystkie papiery na to, by zostać trenerem na długie lata.Związany z regionem i klubem.Powinien być wyżej w rankingu.

jankrzywosad
jankrzywosad

Zgoda co do Magiery. Zdecydowanie za wcześnie na ocenę.

Jeśli chodzi o brak Smudy i pierwsze miejsce Nawałki, to wytłumaczyć to można w ten sposób, że wyniki z reprezentacją liczą się priorytetowo. Z tym że wtedy i Fornalika musielibyśmy wywalić z tej listy… Ale z drugiej strony rozumiem, Waldek spieprzył „tylko” jedne eliminacje, Franz najważniejszą imprezę w historii. Sukcesów klubowych Smudzie odmówić mu nie można (choć fakt, trochę lat już od nich minęło), ale spierdolonym po całości Euro w Polsce zatarł u mnie wszystkie pozytywne wrażenia z przeszłości.

Natomiast dla mnie największym zaskoczeniem jest tak wysoka pozycja Probierza. Jak zdobędzie majstra z Jagą, to ok, ale na obecną chwilę, to taki Michniewicz zjada go osiągnięciami. Mogą się niektórzy śmiać, ale mistrzostwo z Zagłębiem to bezsprzecznie największa niespodzianka ostatniego dziesięciolecia. Puchar Polski z przeciętnym ówcześnie Lechem to też sporo osiągnięcie. Jako strażak także sprawdza się znakomicie. Problem z Czesiem zaczyna się gdy ma pracować gdzieś dłużej. W Niecieczy wiadomo, odbiło właścicielom, ale jak taka sytuacja powtarza się któryś raz, to jednak może i z Michniewiczem jest coś nie tak… I dlaczego nie chce go zatrudnić żaden klub z czołówki? Zastanawiające.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

beresciu
beresciu

Gdyby Adam Nawałka TRENOWAŁ reprezentacje, ta pewnie nie znalazła by się w ME.
Nie rozumiem co SELEKCJONER robi w tym rankingu. Druga sprawa, Adam Nawałka natrafił na najlepszy okres, nigdy nie mieliśmy tylu dobrych piłkarzy w topowych klubach. Ktoś chciał się pięknie podlizać artykułem. Magiera? brak Urbana i Smudy. heheszki.

mazi krk
mazi krk

A Smuda miał gorszy skład e reprezentacji?Fornalik też?Nawałka zrobił świetną robotę bez dwóch zdań.Jest chemia i jakieś założenia taktyczne.

Bong0
Bong0

Tak, mieli duzo gorsze sklady

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert

U Nawałki „bez zmian” jak i u Smudy, ewidentnie nie potrafi właściwie ocenić przebiegu meczu i na niego wpłynąć, ale trzeba mu oddać, że dobiera zawodników właściwie. Tylko co to ma do rzeczy w rankingu trenerów? Mi brakuje trochę Bartoszka i może na zachętę Mroczkowskiego. Skorumpowany Wdowczyk średnio mnie przekonuje, jedyny dobry okres miał w Wiśle, ale ją niemal samemu pociągnął Wolski. Nie wspominając o Magierze na szóstym miejscu i Czesławie 711 na piątym, to jeszcze większa kpina niż obecność i zwycięstwo selekcjonera w tym rankingu.

zdyrman
zdyrman

„na zachete” powiadasz Januszu?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

XardasKSP
XardasKSP

Brakuje mistrza odkrywania mlodych talentow: Bobo Kaczmarka, jego syn tez jest niezly ale musi jeszcze sie wykazac.

Dobrze ze jest Stokowiec, zima mu cos przygotowanie fizyczne siadlo w Zaglebiu ale jak go nie wyrzuca to w nastepnym sezonie to bedzie Zaglebie w 1szej 3ce.

Michal Sz
Michal Sz

Sami sobie zaprzeczacie – „Chcieliśmy wypośrodkować umiejętność radzenia sobie w różnych warunkach, osiągnięcia, gablotę z trofeami oraz efekty w ostatnim czy aktualnym klubie”. W takim wypadku Magiery nie powinno tu być – nie przepracował sam choćby jednego pełnego sezonu, więc w różnych warunkach nie pracował. Osiągnięć i trofeów też żadnych nie ma, a o efekcie w aktualnym klubie można dopiero będzie powiedzieć jak się skończy sezon.

Zresztą jeśli to są najlepsi polscy trenerzy to naprawdę bieda u nas jest straszliwa pod tym względem. Raptem dwóch z nich wygrało polską ligę więcej niż raz, sześciu nie udało się to w ogóle. O jakichś sukcesach w pucharach to już nawet nie ma co mówić. Nawałka na pierwszym miejscu, a facet ostatni i jedyny raz wygrał coś jako trener w 2001 roku (mistrzostwo z Wisłą). Teraz trenuje Lewandowskiego, Glika i spółkę, i oczywiście nie najgorsze wyniki ma, ale sama gra kadry i tak nie porywa. Mam nadzieję nie przekonać się jak sobie poradzi, gdy zabraknie mu, w którymś ważnym meczu Roberta. O meczowych decyzjach Nawałki też można by dyskutować, bo niestety nie zawsze pomaga nimi drużynie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Marian Rzezaczka
Marian Rzezaczka

Magiera 6? Wy to do kabaretu się nadajecie, gość pół sezonu prowadził zespół w pierwszej lidze, a teraz pół sezonu prowadzi zespół w ekstraklasie, sukcesów brak… Jaja sobie robicie czy co?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Marian Rzezaczka
Marian Rzezaczka

Zacznijmy od tego że udział w Lidze Mistrzów dostał w prezencie, poza tym trenerów ocenia się po rozegranych kilku meczach, czy zdobytych mistrzostwach i pucharach? Na razie trener z niego taki jak z Kiko Ramireza albo gorzej, bo Hiszpan wyciągnął zespół z tarapatów i zrobił dobry wynik pomimo że wszystko w Wiśle się sypało

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Nie wiesz co piszesz – kilka to od 3 do 9

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

zalgon
zalgon

pierwsze miejsce za remisy z ogórami i niepanowanie nad szatnią

werseo
werseo

MAGIERA XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Zajmij się lekcjami lepiej gimbusie

werseo
werseo

Fornalik powinien być wyżej, ponieważ osiągał wyniki nie tylko w Ruchu. Obecność magiery to żart, brak Smudy to samo. Nawałka w Górniku nawet do pucharów nie awansował, pierwsze miejsce z dupy.

Taiczo
Taiczo

Probierz jako nr.2???? Hahahahaha człowiek bez ŻADNEGO SUKCESU za to z workiem porażek i jako jeden w nie całe 2 lata obskoczył 4 kluby no rewelacja po prostu. Za to Skorża, który na brak sukcesów czy to na krajowym podwórku czy w Europie ,oraz Azjatyckiej LM nie może narzekać. No mówię kraj absurdów.
Magiera 6??? Z całym szacunkiem jak nie zwali MP to owszem pozycja między 7-9 to maks na dzisiaj dla niego.

aberdyk77
aberdyk77

Brawo za głos rozsądku! Pozycja nr 2 dla Probierza to kpina 😀

aberdyk77
aberdyk77

Człowiek, który nic nie wygrał i radzi sobie tylko w Jagielloni w Polsce (w europejskich pucharach kompromitacja) jest na drugim miejscu… Aż tak źle z nami?

zdyrman
zdyrman

TAK! wszystcy tu pisza kto jest a byc go nie powinno natomiast nie ma dla nich alternatywy. To tak jak z wyborem najpieksniejszej kobiety: masz do wyboru:
– stara, brudna, gruba
– oblesnego, smierdzacego grubasa
Kto wygra?

Bong0
Bong0

Michniewicz za co? Praktycznie bez trwalszego pozytywnego skutku, trener na miesiąc-dwa, a potem każdy ma go dość. A Nawałka zobaczycie jak spadnie z tronu jak tylko przestanie trenować kadrę i ludzie połapią się, że niewiele tam jego zasługi co samych piłkarzy. Zacznie trenować jakiś klub i znów totalnie sobie nie poradzi

DAWIDxyz
DAWIDxyz

Pierwsza rzecz jak przychodzi mi na mysl , gdy uslysze Michniewicz, to odrazu mysle . Uwaga zespol zagrozony pucharami . Najlepszy polski trener to taki ktory osiaga sukcesy w Europie czyli Skorza , Smuda a dalej pusto . Nawałka to jednak selekcjoner,a nie trener 🙂

baran
baran

Oczekuję kolejnego rankingu. Może nie trenerów, ale np. Prezesów klubu, masażystów, kierowców klubowych autobusów, spikerów, elektryków. Inspirujące.

Janusz Wójcik
Janusz Wójcik

Ludzie kochani… Chciałbym jakoś skomentować ten ranking, ale on jest jeszcze śmieszniejszy, niż ten z „Super Expressu”. Wobec tego zadam Wam kilka pytań:
-Czy któryś z w/w trenerów zdobył srebro olimpijskie?
-Czy któryś z w/w trenerów opierdolił Włochów 3:0?
-Czy któryś z w/w trenerów sprawdził się na każdym kontynencie na świecie, nawet na pierdolonej Antarktydzie? Takiemu Jackowi-Plackowi to by tam co najwyżej jaja odmarzły.
-Czy któryś z w/w trenerów odnalazł drogę do El Dorado?
-Czy któryś z w/w trenerów z powodzeniem przygotowywał zespół Surykatek do Pucharu Narodów Afryki?
-Czy któryś z w/w trenerów wygrał z zespołem Atlantydy Puchar Lądów Zaginionych?
-Czy któryś z w/w trenerów miał przyjemność trenować drużynę Afrykańskich Dyktatorów w meczu na Dyktatorów Ameryki Południowej?
Jeśli odpowiedź na wszystkie powyższe pytania brzmi „nie”, to odpowiedź na pytanie „Kto jest obecnie najlepszym polskim trenerem?” jest oczywista.
I ten trener właśnie spogląda na Wasz ranking, i może zrobić tylko jedno:

łapie się za głowę.jpg
maniuch
maniuch

Trenerze wszechczasow kiedy nowy wpis na trybunie? – najlepsza seria na weszlo

Janusz Wójcik
Janusz Wójcik

Cierpliwości, na razie jestem w drodze kajakiem do Barcelony. Mam tam takiego misia, z którym chciałbym przedyskutować ten ranking.

HrabiaZJW
HrabiaZJW

Trenerze czy chodzi Ci o Ernesto Valverde?

SmyQ
SmyQ

„Miało walczyć o mistrzostwo, a brało pod uwagę spadek jeszcze i w 32. kolejce. ” To nie zarzut do pracy Stokowca, a tak uwielbianej przez was formuły ESA37.

szesc
szesc

mianownik Antigua i Barbuda
dopełniacz Antigui i Barbudy
celownik Antigui i Barbudzie
biernik Antiguę i Barbudę
narzędnik Antiguą i Barbudą
miejscownik Antigui i Barbudzie
wołacz Antiguo i Barbudo

M9 COMEBACK KID
M9 COMEBACK KID

Analfabetom nie wytłumaczysz

Raskolnikov74
Raskolnikov74

kurewnik: Antikurwo i Barbudurkurwo

Šćepan Šćekić
Šćepan Šćekić

ja nie wiem z czego to rżenie z Magiery. Rozumiem – Czesiu na miejscu piątych – jaja, no ale każdy wie o co chodzi…
facet przejął Legię w całkowitej rozsypce – rozumiem – kadrowo najlepszą w Polsce, ale mimo wszystko ogarnął ligę (co było niejako obowiązkiem), ale dodatkowo tak pokierował swoją ekipą, że z pośmiewiska (przypominam opinie: „ale kompromitacja”, „ogóry”, „hehe, wpierdol, będą gorsi od Malmoe”) zrobił drużynę, która dawała z siebie wszystko i zdołała w naprawdę świetnym meczu wydrzeć Sportingowi (silnemu przecież) Ligę Europy.
A, że krótko pracuje – fakt, dlatego jest dopiero szósty.

gryf01
gryf01

Ludzie rżą ze wszystkiego. Ale to chyba odpowiednie miejsce dla niego, narazie. Zwłaszcza, że ligi jeszcze nie wygrał. Ma potencjał, żeby być niedługo najlepszym polskim trenerem. Kwestia czasu.

Raskolnikov74
Raskolnikov74

Magiera nie przejął Legii w rozsypce, tylko szatnię grającą przeciw Hassiemu, który zbudował Magierze drużynę. Ten magic touch Magiery polegał na tym, że zawodnicy przestali strajkować, a zaczęli grać.

Daleki jestem od rżenia z Magiery, ale nie powinien się znaleźć w takim zestawieniu, na razie to gówniarz, któremu dano do zabawy drogiego drona i cała rodzinka klaszcze i pieje, że przez dwie godziny go jeszcze nie zepsuł.

Ale Magierze warto przyglądać się w przyszłości, mimo że dziś jest nikim

Zulberto Karlos
Zulberto Karlos

Wszystko fajnie, ale czemu więc Odzidzia i Mulę grali za Hasiego chujowo? Strajkowali przeciwko kolesiowi który ich ściągnął i potem forował?

Raskolnikov74
Raskolnikov74

Karlosie, to stara szatnia grała przeciwko ciapatemu trenerowi. A Mule i Odidzia chyba dlatego grali chujowo, że nie byli przez tą szatnię akceptowani. Rzeźniczaki i inne wyjadacze postanowili udowodnić, że Albaniec jest do dupy, bo widzieli, że krucho z ich miejscem w składzie będzie, jeśli Hasi stawia na prawdziwych piłkarzy. Dziś wychodzi, że trener z Anderlechtu miał rację, bo stara szatnia jest tłem dla sprowadzonych przez niego zawodników.

Nie chcę tu strugać mędrca, ale coś jest na rzeczy

magdaLena
magdaLena

dziś przypadkowo nieco obejrzałam Stan Futbolu, odcinek sylwestrowy z Magierą, Michniewiczem, Bartoszkiem i Pawłem – Stanowski mówi tam , że ponoć Vadis chamsko odzywał się do Hasiego…

Raskolnikov74
Raskolnikov74

[email protected] Może był wkur…iony, że Hasi sprowadził go do ekstraklapy 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Forbrich-Barber
Forbrich-Barber

Obecność w tym zestawieniu Magiery trochę mnie krzywi. Owszem, ma dobre wejście w lidze, ale ten gość jako trener pierwszej drużyny pracuje niecały sezon! I to w klubach mocnych w stosunku do reszty ligi.
Ok, nie spalił się w Lidze Mistrzów, coś tam ugrali. W Lidze Europy odpadli z późniejszym finalistą, więc sądzić nie będę, ale w lidze z tak silnym składem nie kładą rywali tak jak robiła to np Wisła za najlepszych lat.
Trener dobry, aczkolwiek z racji małego doświadczenia, na pewno na zbyt wysokim miejscu.

To już prędzej wstawiłbym tu Piotra Mandrysza, który robił awanse z GKS Tychy i z Termalicą, która pod jego wodzą grała miłą dla oka piłkę. Przypuszczam, że gdyby nie awantury w szatni Zagłębia, gdyby nie konflikty i kolesiostwo, gdyby drużyna poszła za nim, to już świętowałby kolejny awans.

Jest jeszcze kilku gości z drugiego szeregu, którym dałbym szansę w ESA: Ryszard Tarasiewicz (facet już w ESA był, ale z racji jego ręki do awansów dałbym mu popracować dłużej i z mocną ekipą), Mamrot z Głogowa który jest tam już chyba 7 sezon i ciągle daje radę to mogłaby być dobra opcja dla chcących stabilizacji.
Jest wyśmiewany Stawowy – ja uważam, że gdyby dać mu odpowiednio technicznych zawodników to mógłby trochę w lidze namieszać.

Jest jeszcze Dorna – co prawda to tylko gość od juniorów, ale podobno wiedzą dysponuje ogromną.

Raskolnikov74
Raskolnikov74

U mnie w pracy też jest taki synuś prezesa. Zamiast uczyć się działania firmy od podstaw, tuż po komunii został przywieziony przez tatusia limuzyną i posadzony na dyrektorski stołek. Nawet podobny do Magiery 🙂

Raskolnikov74
Raskolnikov74

Hańba!!!! Czesław Michniewicz powinien być na najwyższym miejscu podium!

A poważnie. Weszło, krzywdę robicie temu trenerowi, tak go pieszcząc i forując, przecież to jest karykaturalne.

On nic nie zawinił, jest solidny, nie gorszy od innych, a przez Was cała Polska się z niego śmieje, że jest ciągnięty za uszy przez Stanowskiego.

Raskolnikov74
Raskolnikov74

chłoniak, co ci zrobił Michniewicz, że go tak ośmieszasz? 🙂

Mejk
Mejk

Nie wiadomo czego to ranking. Jesli sukcesów, to Smuda powinien być w czubie. I gdzie Lenczyk…
Ciekawszy mógłby być ranking „mając pełną swobodę, jakiego polskiego trenera zatrudniłbyś w a) drużynie z topu (Legia, Lech, bogata Wisla itp) b) ambitnym challengerze o stabilnych finansach (Jaga, Lubin, Cracovia, ..), c) walczacym o zycie

mazi krk
mazi krk

Właśnie kurde.A gdzie Lenczyk???

damc
damc

Jest to kolejny zmanipulowany przekaz informacji na weszlo. Próbujecie kreować własną rzeczywistość i wierzycie, że skutecznie. Dobór i ocena jest kompletnie z dupy. Magierę rozliczacie za przyszłość „co by było gdyby”. Przeszłości nie rozliczacie bo jej nie ma. Magiery nie powinno być w definicji rankingu Top 11.
Ps.
W szkole podstawowej chłopaki zawsze oceniali trenerów drużyn piłkarskich : „z takim składem to każdy trener by sobie poradził…”.
Taki poziom tego artykułu.
Ps2
Czy Guardiola w takim razie jest słabym trenerem?

Arystoteles Papas
Arystoteles Papas

Miejsce CM711 to największa sensacja w futbolu w ostatnich latach. Coś czuję że autor tego rankingu może ponieść poważne konsekwencje z powodu tej pomyłki 😉

Odzidzia_Pajszao
Odzidzia_Pajszao

Probierz to człowiek nieprawdopodobnie irytujący. To jego darcie się na piłkarzy, on przecież gra w FIFĘ tylko że bez pada. Najprawdopodobniej ma coś z głową. Cóż, jednak trzeba jednocześnie zauważyć, że z tego grona jedynie on zapowiada się na tyle stukniętego i zdeterminowanego, by móc poprowadzić jakiś niezły klub zagranicą.

Nawałka to już w ogóle przypadek nie do ogarnięcia. Mam nadzieję, że nie skończy jak Piechniczek przy kominku, albo Jerzy „szalenie ważne” Engel.

Taiczo
Taiczo

Niezły klub hmm Aris Saloniki to nawet niezły klub zgadnij kto stamtąd wyleciał po 2 miesiącach???

Odzidzia_Pajszao
Odzidzia_Pajszao

Nikt się nie rodzi od razu świetnym trenerem, w żadnym zawodzie nigdy od razu się nie zostaje majstrem. Nawałka musiał też swoje odcierpieć w kilku klubach, przeżyć zwolnienia, żeby w końcu gdzieś dojść. Probierz na pewno jest innym trenerem niż za czasów Arisu. Widze w nim po prostu szaleńca, który nie rozumie tego, że pewnych rzeczy się nie powinno robić, i w tym upatruje jego dużych szans na jakąkolwiek karierę, bo taką umożliwia tylko praca zagranicą.

OtylyKibol
OtylyKibol

Skorżę nawet lubię ale kompromitacji „polskiej myśli szkoleniowej” dokonał w el .LM z Levadią, a to go dyskwalifikuje jako poważnego trenera….

Taiczo
Taiczo

Nie ma trenera, który by nie zaliczył choć 1 porządnej obsuwy. Przypominam, że Skorża awansował z Amica Wronki do fazy grupowej jeszcze wtedy Pucharu Uefa. Dwumecz z Levadią odkupił sobie z nawiązką w Legii gdzie w dobrym stylu doszedł do 1/16 LE.

Jaguar
Jaguar

Moze mi ktos objasnic, o co chodzilo Michalowi Irtysz Pawlodar Probierzowi, ze stwierdzeniem na ostatniej konferencji prasowej, po wiktori nad elefantami, jakoby to:
„…szczesciu trzeba pomoc. Marian pomogl…”
Oczywiscie rozumiem, ze jest to nawiazanie do obrony karnego przez Kelemena, natomiast jakos nie chwytam przekazu. Weszlo niedawno pisalo w laurce dla Probierza, cos czego ja w nim nigdy nie zauwazylem, mianowicie, ze jest piekielnie inteligentny, wiec jakbyscie mogli to wytlumaczcie powyzsza, genialna mysl wielkiego mozgu. No chyba, ze sensu bylo w tym tyle samo, co w sytuacji, kiedy wreczyl Norwegowi pracujacemu w Polsce, rozmowki norweskie.

Hala Madryt
Hala Madryt

za tydzień zestawienie 10ciu najlepszych niewidomych biathlonistów

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

KO
KO

Jejku jejku takiego TOP 10 to nie ma żadna licząca się liga w Europie. Ba nawet drabinka trwającego Roland Garros się chowa. Trwaj chwilo. Panteon polskiego piłkarstwa.

btw ludzie to:

Nawałka może ogólnie na niwie klubowej pucharów nie zdobył – ale inni mogą mu pastować buty jak mu się pobrudzą, podczas chodzenia w tę i we w tę podczas meczów kadry. Słuszne nr 1. Pomyślcie jest jakiś inny gościu który prowadził polską drużynę – w stosunkowo nieodległym czasie – co dał wam tyle radochy z okazji oglądania POLSKIEJ drużyny? No własnie – nie ma:)

Smudy tu nie ma bo najlepsi z najlepszych napisali na początku że wypośrodkowują swoje oceny powściągliwie wyliczając średnią punktową – bo nie wątpię że w jakiś sposób musieli tę 10 wyłonić – a to co Herr Smuda osiągnął największego działo się w jakimś wczesnym mezozoiku 🙂

Michniewicz – w top 5 to jakieś nieporozumienie. Wiedzą o tym też najlepsi z najlepszych, co to wyprodukowali 🙂

mazi krk
mazi krk

Nawałka na niwie klubowej zdobył z Wisłą mistrzostwo,a co za tym idzie puchary.Po zdobyciu mistrzostwa zrezygnował z pracy.Ale ogólnie się z Tobą zgadzam odnośnie kwestii Nawałki i jego pozycji w rankingu

KO
KO

Masz rację oczywiście, nie doprecyzowałem że chodziło mi o ostatnie dajmy na to 15 lat. Ten sezon o którym mówisz to bodajże 2000/01 gdzie Nawałka zastąpił Lenczyka z braku laku bo był w klubie – a gdy już miał pewność że jest niepasującym ogniwem do wielkiego planu właściciela Wisły – tego co to nigdy się nie ziścił – odszedł po mistrzostwie.

Porter
Porter

Jak to? Czesław Michniewicz, legendarny CM711, najlepszy trener świata, człowiek, który zdobyłby mistrza z Niecieczą, gdyby go pod idiotycznym pretekstem (że jego drużyna nie tylko nie wygrywa, ale i w ogóle nie strzela goli) nie zwolniono z pracy, dopiero piąty? To oczywista niesprawiedliwość!

Rogal
Rogal

Probiez przed skorza ? Bez jaj awans z amica w tamtych latach do pucharu UEFA , wyniki choćby z groclinem , dominacja z Wisłą , gra z legia w le szkoda ze mistrza nie było i on powinien być co najmniej 2 gi

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kocurrrek
kocurrrek

W kwestii szkoleniowców Krzysiu, to zadanie domowe.
Znajdź różnice pomiędzy trenerem klubu, a selekcjonerem reprezentacji. Nie musi to być rozprawka, wystarczy podstawowe wypunktowane róznice na kartce A4. Czas do poniedziałku.

W kwestii Stokowca, kpiną jest nie wspomnieć o jego robocie w Polonii. To nawet nie jest nieprofesjonalne, to jest wręcz kompromitacja, gdy ktoś aspiruje do poziomu eksperta w Footballu.
Stokowiec jest specjalistą w układaniu drużyny, ale choć za Zagłębie szacun, to jego sztandarowym osiągnięciem jest to co zrobił na Konwiktorskiej za Kroola.To on stworzył Teodorczyka czy Wszołka, temu pierwszemu Starzyński może buty czyścić. Ot taka róznica.

W kwestii MAgiery:
HAHAHAHAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHHAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAAHHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAHHAAHHAHAHAHAHAHAHA

zielonywojownik
zielonywojownik

Probierz? On się sprawdził tylko i wyłącznie w Jadze i nigdzie indziej. To jest fantasta, człowiek który zjadł wszystkie rozumy i za każde niepowodzenie wini wszystkich wokół (tylko nie siebie). Zresztą jak to jest, że sukces jest sukcesem jednego człowieka (trenera!) a porażka porażką wszystkich (tylko nie trenera)? W Jagiellonii wiele osób pracowało na to co jest teraz. I sukces biznesowy (czysto ekonomiczny) jest zasługą Probierza w niewielkim stopniu (albo i żadnym). Na kibica (inteligentnego) nie działają te jego prostackie, socjopatyczne teksty rodem z podręcznika o coachingu. Wspomnicie moje słowo – następny klub w którym będzie pracował, to będzie klapa, oczywiście „nie z jego winy”. Jedyna dobra rzecz, którą ma M.Probierz to PR.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

El Pistolero
El Pistolero

„Zero tytuli ma tez Jacek Magiera, ale wszystko na to wskazuje,że już zaraz ten stan może ulec zmianie”
Jeżeli według Weszlo Legia ostatni mecz gra z jakimiś ogórkami i zwycięstwo juz jest w zasadzie pewne to brawo, ale muszę was zmartwic.
Lechia tego meczu napewno nie przegra i przy braku remisu w innym spotkaniu to nie Warszawie będą się cieszyć z mistrzostwa.

El Pistolero
El Pistolero

Prędzej napisal bym, że wszystko wskazuje na to,ze to Jagiellonia będzie mistrzem.
Lechia urywa punkty Legii, Jaga wygrywa u sobie z Lechem.
4 drużyny mają realne szanse na mistrza, a trener Magiera w zasadzie już z tytułem. ….

AndrzejeK
AndrzejeK

Ciekawe jak dlugo bez pracy zostana Michniewicz i Fornalik.
Gdy bruk-bet i Ruch oposcili, gra tych druzyn padla od razu

SzybkaSzpila
SzybkaSzpila

O jejku jaka kpina.
Michniewicz? Serio? Za ZL i Lech Poznań? To gdzie jest Smuda i Lenczyk?
Fornalik oczko przed Broszem. Serio? Byliście kiedyś na Górnym Śląsku?
Jest Przegrany Maciek a nie ma Przegranego Janka?
Panowie, przecież moglibyście podać ranking jako wynik „subiektywnego głosowania w redakcji”.
Nie wiem jak to było ważone ( tak, przeczytałem wstęp) ale dramat.

Zamiast klasyfikacji mógłby być podział na
„najskuteczniejsze trenerskie miotły”,
„najgorętsze nazwiska na rynku”,
„najlepiej rokujących”,
” najwięksi przegrani”

Albo „najlepsze powroty”. I porównywać wyniki do potencjału kadry, z uwzględnieniem celów i sytuacji organizacyjnej? Wtf?
Zanim się za coś zabierzecie pomyślcie:
w jakim celu to piszemy?
co w tym będzie ciekawego?
To jest jak rozprawka szkolna, na co najwyżej trójkę.

Weszło
31.03.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Sytuacja nie jest łatwa dla kogokolwiek. Jeśli dalej tak będzie, liczba firm, które padną porazi skalą, jakiej za naszego życia nie zaznaliśmy. Pospinanie budżetu – na każdym poziomie: domu, zakładu pracy, całego państwa – stanie się niezwykle trudne i chyba wszyscy musimy pogodzić się z myślą, że coś się na pewien czas skończyło. Potem oczywiście […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak obniżać pensje? Zagłębie Sosnowiec przykładem dla innych klubów

Powiększa się grono pierwszoligowców, którzy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Do Miedzi Legnica i Warty Poznań dołączyło dziś Zagłębie Sosnowiec. Dlaczego wyróżniamy akurat ten klub? Bo przedstawił on najbardziej rozsądny i sprawiedliwy sposób na cięcia, jaki widzieliśmy. Pensje obniżono proporcjonalnie do ich wysokości, a w przypadku najmłodszych oraz pracowników administracji, cięć nie będzie wcale. Marcin […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Trenerzy reprezentacji obniżają swoje pensje o połowę

Obniżki, obniżki, obniżki. Nie wszyscy się kłócą, nie wszyscy się dziwią, niektórzy podchodzą do sytuacji z pełnym zrozumieniem. Dzisiaj zapadła decyzja, że trenerzy reprezentacji narodowych – z Jerzym Brzęczkiem i jego sztabem na czele – przez następne cztery miesiące (za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec) będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie, niektórzy mniejsze nawet o połowę. Co […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Absolutny hit! Custom Bet na Heroes III w eWinner!

Chyba nie znajdziemy osoby, która nie zna tej kultowej gry! Heroes III to żywa legenda, gra, która mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. Rzesza fanów ciągle się powiększa, a wśród nich znajdziemy nawet… Jakuba Błaszczykowskiego! Tak jest, legenda polskiej piłki przyznała, że potrafi zarwać nockę w poszukiwaniu artefaktów. Wszystkich miłośników tej kultowej gry ucieszy […]
31.03.2020
Anglia
31.03.2020

Kolejna idiotyczna afera w kolekcji Jacka Grealisha

Wydawało się, że Jack Grealish etap wywoływania kretyńskich afer ma już dawno za sobą. Anglik powrócił z Aston Villą do Premier League, grał naprawdę nieźle i wszystko wskazywało na to, że się – mówiąc krótko – ogarnął. No ale jeśli ktoś ma siano w głowie, to niestety trudno zastąpić je rozumem. Grealish zaledwie kilka dni […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Widłak: Co z amp futbolowym EURO? Czas na decyzje do końca maja

Gdy w październiku 2011 roku w Polsce szykowano się do pierwszych treningów w amp futbolu, nikt nie wiedział nawet, czy powstanie reprezentacja, a co dopiero uda się z nią wyjechać na EURO czy mistrzostwa świata. Dzisiaj zawodników wspierają Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek czy nawet prezydent Andrzej Duda, a transmisję przeprowadzoną w TVP Sport z ich […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Zakłady over/under – jak obstawiać?

Zapowiada nam się prawdziwy festiwal bramkowy – kto z nas nie słyszał takiego zdania z ust komentatorów? Czasami idzie to też w drugim kierunku i słyszymy, że goli nie ma co się spodziewać. Przede wszystkim jednak na tym, czy bramki padną czy nie, można zarobić. W jaki sposób? Obstawiając zakładu typu over/under u legalnych bukmacherów. […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Kolejny powrót Marcina Najmana? Postaw na to w BETFANIE!

Niestrudzony fighter, niepokonany wojownik, ikona polskich sportów walki. Tymi słowami na pewno nie opiszemy Marcina Najmana, ale co by nie mówić, wielu bardziej rozpoznawalnych postaci w tym środowisku nie znajdziemy. A że swoją popularność zawdzięcza słynnemu odklepywaniu? Co poradzić… Najman wróci do klatki? Ringu? Gdziekolwiek? Postaw na kolejną walkę „legendy” MMA w BETFANIE! Kolejna porażka […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Obstawiaj CS:GO ESL Pro League w Totolotku!

Trzy mecze, potrójny zysk! Przed nami kolejny dzień promocji #GRAMzDOMU w Totolotku. Ten legalny bukmacher oferuje nam dziś spotkania ESL Pro League w Counter Strike’u oraz mecz Szachtara z Yunostem w hokejowych mistrzostwach Białorusi. Stawiając na faworytów tych spotkań otrzymamy kurs aż 3,56! Marzec dobiega końca, więc warto zamknąć miesiąc efektowną wygraną! Legalny bukmacher Totolotek […]
31.03.2020
Weszło Extra
31.03.2020

Uczeń Maradony, bohater Stamford Bridge. Historia Gianfranco Zoli

– Obserwujcie go teraz! Będzie wykonywał rzuty wolne – zakomenderował Ruud Gullit, grający trener Chelsea. Cała ekipa The Blues rozsiadła się zatem przy linii bocznej boiska treningowego i skupiła wzrok na Gianfranco Zoli, który sposobił się do oddania paru uderzeń ze stałych fragmentów gry. Dobiegał właśnie końca pierwszy trening Włocha w barwach londyńskiego zespołu. Piłkarze […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Jeśli klubów nie stać na wysokie kontrakty, niech kupią tańszych piłkarzy”

– Jeśli klub stać, to wysoki kontrakt nie jest problemem. A jeśli nie, to niech kupują tańszych graczy… Piłkarze wiedzą, że jest trudna sytuacja, mam odczucie, że zeszliby z pensji, ale myślę, że się nie zgodzą na 50 proc. To za dużo! – mówi Euzebiusz Smolarek, prezes Polskiego Związku Piłkarzy, na łamach „Super Expressu”. Co […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Jak zarobić na hokeju? Obstaw finał ligi białoruskiej w Milenium!

Na Białorusi czeka nas trzeci mecz o mistrzostwo kraju w hokeja! Obrońcy tytułu z Mińska mogli jechać do Soligorska z bezpieczną przewagą, jednak zmarnowali okazję na jej zbudowanie. Teraz to Szachtar może wykorzystać atut własnej hali. Faworytem pozostają jednak aktualni mistrzowie, co sprawia, że Milenium oferuje na ten mecz bardzo atrakcyjne kursy! Szachtar Soligorsk – […]
31.03.2020
Weszło
30.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (41-50)

O Stefanie Majewskim, który nie wystawił piłkarza w meczu, bo ten zbyt dużo zjadł na obiad. O Grzegorzu Królu, który przegrał w kasynie własny transfer. O Michale Listkiewiczu, który pozwolił Zidane’owi palić we własnym pokoju. Zapraszamy na kolejną część rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki w XXI wieku. Smacznego! MIEJSCA 91-100 – KLIK! MIEJSCA 81-90 – […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Meczów nie ma, płacić trzeba. Telewizje ponaglają lokale do zapłaty rachunków

Piłkarze schodzą z pensji, PZPN przygotował program pomocy klubom, a kibice prowadzą zbiórki na rzecz szpitali. Jeśli chodzi o szeroko pojęty sport, tu i tam widać solidarność. Czy telewizje dorzucają swoje trzy grosze? Nie za bardzo. Krzysztof Folc jest właścicielem dwóch warszawskich restauracji, w tym knajpy „Hutnik”, która jest typowo sportowa. Odwiedza ją wielu kibiców, […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Cele Jagi na najbliższy czas? Obciąć pensje i odzyskać tożsamość…

– W tej szatni jest za dużo obcokrajowców – powiedział w rozmowie z nami Ivan Runje. Ireneusz Mamrot w długim wywiadzie punktował rzeczy, które w Białymstoku wymagają poprawy. Obecnie trwa medialna przepychanka w kwestii obcinki płac – i co gorsza, nie chodzi wcale o wysokość obniżek, ale o styl, w jakim zostały zaproponowane. Wizerunek sympatycznej […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Fabiański: – 20, 50 czy 100 procent obniżki pensji? Żaden problem

Choć jeszcze kilka tygodni temu nikt z nas tego nie przypuszczał, okazało się, że istnieją kataklizmy, które są w stanie zaciągnąć gwałtownie hamulec ręczny i powstrzymać bieg całego świata. Koronawirus w sposób brutalny niszczy nie tylko ludzkie życie oraz zdrowie, ale wpływa na rozwój kultury, gospodarki czy sportu. Kryzys nie omija również Premier League, w […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Kto postawi się dominatorom? Reprezentacje drugiego szeregu, które mogą namieszać

Kto będzie dominował w piłce reprezentacyjnej przez najbliższych kilka-kilkanaście lat? Najprostsza odpowiedź brzmi: ci, co zwykle. Reprezentacje mające najwięcej sukcesów bardzo rzadko dopuszczają do swojego grona kogoś nowego, gdy jedne przeżywają kryzys, inne święcą okres dominacji. Ale  nawet najnowsza historia futbolu pokazała, że do stołu największych graczy co jakiś czas dosiada się ktoś taki, jak […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Koniec domysłów. Mamy nowy termin Igrzysk

Postanowienie o przesunięciu igrzysk, jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie MKOl, wsparte była przez wszystkie federacje sportowe i wszystkie narodowe komitety. Jego cel? Wiadomo, zadbanie o zdrowie sportowców, fanów i wszystkich zaangażowanych w organizację olimpiady. Do tego ochrona interesów sportowców – tu chodzi głównie o możliwości kwalifikacji – a także międzynarodowego kalendarza sportowego, który i […]
30.03.2020