post
Damian Smyk

Opublikowane 19.04.2021 07:03 przez

Damian Smyk

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak było sukcesem gliwickiego klubu, bo chętnych na nietuzinkowego piłkarza nie brakowało, nawet przy uwzględnieniu, że jest podatny na urazy i kontuzje – czytamy w “Przeglądzie Sportowym”. Co poza tym dziś w prasie?

“SPORT”

Niektórzy zastanawiają się, czy Warta może jeszcze dokulać się do pucharów, ale Piotr Tworek po wygranej z Wisłą mówił o pewnym utrzymaniu.

Piotr Tworek po końcowym gwizdku promieniał. – Zanim skomentuję mecz, chciałbym powiedzieć coś ważnego. Moi chłopcy zrobili niesamowitą rzecz. Na pięć kolejek przed końcem rozgrywek utrzymaliśmy się w ekstraklasie. Taki był cel główny i to udało nam się zrobić. Jestem ogromnie dumny z moich piłkarzy i chylę przed nimi czoło, bo od pierwszego meczu z Lechią Gdańsk aż do dzisiaj – i śmiem twierdzić, że także do następnego i kolejnych spotkań – tak będą biegać, pracować i grać. Dziękuję wam chłopcy i cieszcie się tą chwilą, bo na Wiśle Kraków nie wygrywa się często – radował się szkoleniowiec Warty, czyli rewelacji sezonu. W listopadzie w Grodzisku Wielkopolskim beniaminek wygrał z Wisłą 2:1, a decydującego gola strzelił Mateusz Kuzimski. W rewanżu 29-letni napastnik znowu okazał się katem „Białej gwiazdy”. To on bowiem oddał jedyne uderzenie, po którym piłka znalazła drogę do siatki.

Podbeskidzie poobijane po meczu z Pogonią, a tu zaraz trzeba grać ze Śląskiem i walczyć się o utrzymanie.

– Wiemy, o co gramy i po meczu powiedzieliśmy sobie kilka słów – mówi Łukasz Sierpina, lewy wahadłowy w ekipie Podbeskidzia. – Ten mecz wcale nie wyglądał tak, że musieliśmy go przegrać. Losy tego meczu mogły ułożyć się odwrotnie. Przed przerwą graliśmy jak równy z równym, a stracony gol spowodował, że grało nam się trudniej – zaznacza były kapitan Podbeskidzia, który uważa, że jego drużyna dobrze weszła w drugą połowę. – Ale po kolejnej bramce, tym razem z rzutu karnego, trudno było odwrócić losy tego spotkania. Były momenty, w których to my prowadziliśmy grę. Uważam, że mogliśmy wyciągnąć coś z tego więcej. Nie byliśmy jakoś dużo gorsi od rywala – przekonuje Sierpina, z którego zdaniem nie do końca się zgadzamy. W naszej opinii długimi fragmentami tego spotkania zespół ze Szczecina dominował na placu gry i gdyby nie słaba skuteczność – Pogoń nie wykorzystała co najmniej dwóch stuprocentowych sytuacji – to zwycięstwo „portowców” byłoby bardziej przekonujące. Skończyło się 0:2, ale czasu na rozpamiętywanie porażki bielszczanie zupełnie nie mają – bo już jutro zmierzą we Wrocławiu ze Śląskiem.

Flick zapowiedział odejście, ale paradoksalne wcale nie musi odejść. Piłeczka leży po stronie Bayernu.

Mimo wszystko wcale nie jest powiedziane, że… Flick odejdzie. Jego kontrakt obowiązuje do 2023 roku, a według doniesień mediów większość zarządu to zwolennicy trenera, którzy mogą nie chcieć go puścić. W opozycji  znajduje się rzecz jasna skonfliktowany z Flickiem Salihamidzić, mający jednak silne poparcie słynnego Uliego Hoenessa. Były prezydent usunął się co prawda w bawarski cień, jednak cały czas ma wiele do powiedzenia w kuluarach. Jeśli Flick odejdzie z Bayernu, wcale nie zrobi tego jako przegrany. Przegrany będzie wtedy… Bayern, który straci świetnego szkoleniowca, a zostanie z fajtłapowatym w swoim działaniu dyrektorem sportowym – bo pracy Salihamidzicia zbyt pozytywnie nie można oceniać. 56-letni trener na brak zainteresowania nie może narzekać, bo oprócz kadry chciałby go niejeden klub z Anglii. Jeśli opuści Monachium, to na swoich zasadach. – Flick oczekiwał należytego szacunku. Chciał być traktowany jak partner do rozmów, a nie podwładny, któremu się wciska każdy szmelc do kadry – wyjaśnił krótko punkt widzenia szkoleniowca Tomasz Urban, ekspert Eleven Sports. Głośna była historia sprzed kilku tygodni, kiedy między trenerem a dyrektorem doszło do ostrego spięcia w klubowym autokarze. Flick nie patyczkował się wówczas z Salihamidziciem i… kazał mu się zamknąć, do czego zresztą lekką ręką przyznał się później w mediach.

“PRZEGLĄD SPORTOWY”

Mateusz Borek pisze, że bolesna prawda o Lechu jest taka, iż może celować tylko w wicemistrzostwo Wielkopolski. Gadki o grze o puchary można sobie odpuścić.

Sam trener Maciej przyznaje, że gdyby mógł, to zmieniłby dziś porządek świata i wydłużył dobę, bo niemiłosiernie brakuje mu czasu. Skorża chyba już nie powinien wypowiadać się głośno o absurdalnej matematyce, która wciąż pozwala marzyć o pucharach. Powiem więcej, nie powinien się koncentrować na celach tu i teraz. Czas, który pozostał do końca sezonu, powinien raczej potraktować w kategorii przeglądu wojska, przyjrzeć się bardzo skrupulatnie wszystkim zawodnikom i zdiagnozować, kto z tej grupy jest na odpowiednim poziomie piłkarskim oraz mentalnym, by od pierwszego meczu następnego sezonu być gotowym na „wyprucie flaków” za Lecha i kto ma predyspozycje, by wziąć odpowiedzialność za wynik. W klubie panuje chaos, drużyna pogrążona jest w niepewności i marazmie, punktów brakuje od tygodni, Tymoteusz Puchacz marzy o Bundeslidze, a spora grupa piłkarzy udowadnia swoją postawą, że gra przy Bułgarskiej to dla nich zdecydowanie za wysokie progi. Po dwudziestu pięciu kolejkach Lech ma na koncie zaledwie trzydzieści punktów na siedemdziesiąt pięć możliwych. To temu zespołowi nie przystoi, to jest dla kibiców Kolejorza bilans nie do zaakceptowania. Napiszę dosadniej, to dla Lecha powód do wstydu. Ale to konsekwencja odgórnych wyborów: trenera, zawodników i zasad funkcjonowania. Przed rokiem Kolejorz wywalczył wicemistrzostwo Polski. Teraz może celować co najwyżej w wicemistrzostwo Poznania. Taka jest bolesna prawda.

Rozmówka z Marcinem Cebulą. O pięknym golu z Lechem, walce o wicemistrzostwo oraz Puchar Polski i o powodach zwyżki formy po transferze do Rakowa.

Wicemistrzostwo i zwycięstwo w Pucharze Polski to dla was realny cel?

Jak najbardziej. Pokazaliśmy w ostatniej kolejce, że nawet jak przyjeżdża do nas Lech, to my dyktujemy warunki i oni się dostosowują do naszego stylu gry. Naszym celem jest zajęcie miejsca w pierwszej trójce w ekstraklasie oraz wygrana w finale Pucharu Polski. To wszystko jest w naszym zasięgu.

Uważa pan, że wasz wyjazdowy mecz z Pogonią z ostatniej kolejki będzie jeszcze decydował o czymś?

Jeżeli i my, i oni wygramy wszystkie inne spotkania, to może się okazać, że będzie to spotkanie o wicemistrzostwo. Do tego jednak daleka droga. Musimy jednak robić swoje.

Z czego wynika zwyżka formy u pana od przejścia z Korony do Rakowa? Ustawienie, które stosuje trener Papszun, bardziej panu pasuje?

W jakimś stopniu na pewno. Gram jako ofensywny pomocnik, na pozycji numer dziesięć. To mi bardzo odpowiada. Trener też świetnie przygotowuje nas do każdego spotkania. Mamy konkretne wytyczne na poszczególne mecze. Znamy swoje indywidualne zadania. Stwarzamy więcej sytuacji od rywali. Staramy się cały czas prowadzić grę na połowie przeciwnika. Taki styl sprzyja zawodnikom ofensywnym, czyli między innymi mnie. Kilka razy już wspominałem w różnych wywiadach, że musiałem zmienić otoczenie. W Koronie byłem od czasów juniorskich (w pierwszej drużynie osiem lat – przyp. red.). Dla mnie przejście do Rakowa to było nowe otwarcie, które sporo mi dało. 

Czy Piast rozbije bank dla Jakuba Świerczoka? W najbliższych dniach rozstrzygnie się przyszłość snajpera gliwiczan. W grę wchodzą duże pieniądze.

Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak było sukcesem gliwickiego klubu, bo chętnych na nietuzinkowego piłkarza nie brakowało, nawet przy uwzględnieniu, że jest podatny na urazy i kontuzje. Bułgarzy przed rokiem chcieli go komuś oddać, ponieważ ówczesny trener Pavel Vrba nie wiązał z nim dużych nadziei. Dlatego Łudogorec – przynajmniej ze swojego punktu widzenia – nie stawiał wygórowanych żądań. Podobno zażyczył sobie tylko 50 tys. euro, ale zależało mu, by klub wypożyczający przejął zobowiązania płacowe wobec zawodnika. I tu pojawiała się istotna przeszkoda, bo polskie kluby interesujące się Świerczokiem aż takich pieniędzy zawodnikom nie płacą. O powrót dawnego snajpera mocno zabiegało Zagłębie Lubin, jednak musiało się obejść smakiem, gdy usłyszało, że jego roczne utrzymanie to wydatek rzędu 500 tys. euro. Takich oporów nie posiadał mający na głowie także kwalifi kacje do Ligi Europy Piast. Uzgodnił warunki kontraktu i dobrze na tym wyszedł, bo pozyskał gracza stanowiącego o jakości zespołu w ofensywie. Zależność jest oczywista – gdy dobrze gra Świerczok, dobrze gra cała drużyna. Gdy natomiast 28-latkowi nie idzie, cały zespół ma kłopot z uzyskaniem dobrego wyniku. W Gliwicach muszą teraz zważyć, czy stać ich na wydanie okrągłego miliona euro, plus oczywiście około dwóch milionów złotych na roczne wynagrodzenie dla piłkarza.

“Prześwietlenie” tym razem z trenerem rewelacji II ligi – Marek Gołębiewski ze Skry Częstochowa opowiada o swojej filozofii, ideałach i trenerskich planach na przyszłość.

Trenerem chciał pan zostać już piętnaście lat temu, w wieku 25 lat. Skąd taka świadomość?

Nawet wcześniej. Pierwszy zespół przejąłem w wieku 20 lat, zaczynałem z 11-latkami w Jedności Żabieniec. W ataku biegał dobrze zapowiadający się napastnik, Antek Królikowski, dziś aktor. To moja pierwsza styczność z trenerką, zaczęło mi się to podobać. Grałem w Gwardii Warszawa, później wyjechałem na cztery lata do Grecji. Po powrocie zacząłem pracę w Escoli.

Co pana pociąga w tym zawodzie?

Zarządzanie ludźmi i kontakt z nimi. To dwie rzeczy, które bardzo lubię. Słabo o sobie mówić, ale jestem otwarty, łatwo nawiązuję kontakty. W pracy trenera podoba mi się właśnie ten kontakt z zawodnikami. Pozwala mi to wracać do czasów, kiedy sam grałem w piłkę. Szatnia, stresik, motyle w brzuchu. Każdy trener wie, o czym mówię.

Który trener wywarł na panu największe wrażenie?

Carlos Alos był pierwszym dyrektorem w Escoli, a teraz jest trenerem na Cyprze. Facet z ogromną wiedzą, który wpłynął na moją filozofię. W Escoli pracowałem też z Wojciechem Stawowym. Do dziś czerpię jakieś wzorce z wiedzy taktycznej, którą mi przekazał. Podstawy zostały we mnie, choć gram trochę inaczej.

A skąd w ogóle taki styl grania u pana? Ofensywny, więc trudniejszy.

Ale bardziej cieszący zawodników i mnie. Pracujesz nad schematami, a gdy to ci wychodzi, strzelasz po nich gole i wygrywasz, to wtedy ta praca cieszy. Możesz też stanąć z tyłu i czekać na błąd przeciwnika. Pewnie takie mecze moja drużyna także będzie grała, ale przeważnie chcę dominować. Tydzień temu przegraliśmy 3:4 ze Stalą Rzeszów. Wynik wiele mówi, wolę taki niż 0:1. Jako trener nie lubię remisów 0:0. Jak już mam dzielić się punktami, to z bramkami.

Rozmowa z Iwoną Lewandowską, czyli mamą Roberta Lewandowskiego. Bardzo życiowa rozmowa – jest o odrzuceniu Lewandowskiego przez Legię, emocjach piłkarza, dojrzewaniu, wsparciu kobiet, rodzinie. Ciekawy wywiad.

Robert otacza się też bardzo silnymi kobietami. To raczej nie jest przypadek.

Mając silną mamę, bo byłam silna i on to widział, pamięta. Lipiec przed laty. Miasteczko na granicy niemiecko holenderskiej. Varsovia miała z tą drużyną układ. Ich zespół przyjeżdżał do Polski, my ich nocowaliśmy, a potem oni jechali do nich na turniej. Trener Varsovii zapytał, czy możemy ugościć u siebie w domu trenera z synem, który też był zawodnikiem. Żaden problem. Mój mąż dorabiał wtedy na taksówce, więc dowożenie ich było na mojej głowie. Brałam samochód, Roberta, trenera z synem, zawoziłam gości na obiekty Olimpii, Roberta na Sarmatę, wracałam do Leszna, robiłam obiad, po czterech godzinach wracałam po nich, przywoziłam ich, po pół godzinie dołączał mój mąż. Wiedzieli, że mogą na mnie liczyć. Zawsze byłam dobrze zorganizowana.

Bycie mamą jednego z najlepszych piłkarzy na świecie to więcej profitów czy problemów?

Niestety dużo ludzi w Polsce ocenia cię po tym co masz, kim jesteś, a nie jakim człowiekiem jesteś. W oczach wielu osób, bycie mamą Roberta Lewandowskiego generuje wiele stereotypów i niepotrzebnych etykiet. Tylko że on ma swoje życie, a ja swoje. Gdybym nie była wykształcona, nie miała mieszkania, pasji, wtedy mogłabym liczyć na jego pomoc. Ale tak nie jest. Sama też do czegoś doszłam. Jestem dyplomowanym nauczycielem, grałam w pierwszej lidze w siatkówkę, wychowałam cudowne dzieci, byłam w szczęśliwym małżeństwie, od 30 lat mam przyjaciół. I to jest prawdziwy dorobek mojego życia.

Pamięta pani czasy, gdy byliście zupełnie anonimową rodziną?

Nigdy taką rodziną nie byliśmy. W Lesznie nas znano. Mój mąż był wodzirejem na spotkaniach towarzyskich, ja też lubię poznawać ludzi, dużo mówić, wiele razy się przekrzykiwaliśmy. Poza tym oboje byliśmy nauczycielami, więc przyzwyczailiśmy się do tego, że uczniowie patrzą (śmiech).

Według Dariusza Dziekanowskiego Raków wymierzył Lechowi i Skorży karę za tanie cwaniactwo.

Wracając do Lecha i nowego trenera Macieja Skorży. Myślę, że porażka z Rakowem była ceną, którą szkoleniowiec zapłacił za swoją decyzję, by nie zaczynać pracy od spotkania z Legią. Tydzień temu pisałem w tym miejscu o Skorży z pewną nadzieją. Niestety kiedy wyszło na jaw, że tak naprawdę jego umowa z Lechem była już gotowa przed meczem z liderem, to byłem lekko zniesmaczony. Jestem zwolennikiem reguły, że generalnie w sporcie kalkulowanie nie popłaca. Kiedy zaczynasz kombinować w ten sposób, że z tym rywalem odpuścisz sobie mecz, skupisz się na następnym, to zazwyczaj za takie tanie cwaniactwo przychodzi ci zapłacić wysoką cenę. Jesteś dobry, znasz się na robocie, ktoś cię wzywa do ważnej pracy, to zawijasz rękawy i zaczynasz. Przegrywasz z Legią, znosisz to po męsku i korygujesz błędy w meczu z Rakowem. A gdy unikasz prestiżowej rywalizacji z liderem, potem dostajesz po głowie od Rakowa, to nie masz już żadnego alibi, że pracujesz za krótko, że piłkarze nie pojęli jeszcze twoich pomysłów.

“SUPER EXPRESS”

Piłki dziś w Superaku niewiele – Krychowiak z kolejnym bardzo dobrym występem, za to Fabiański nie popisał się w barwach West Hamu.

To był jednak popis „Krychy”, który najpierw pewnie wykorzystał rzut karny podyktowany po faulu na nim, a w końcówce asystował jeszcze przy ostatnim golu dla Loko. Na koniec uśmiechnięty pozował z nagrodą dla najlepszego piłkarza meczu. Krychowiak w tym sezonie rosyjskiej ligi ma już na koncie siedem goli i trzy asysty.

fot. NewsPix

Damian Smyk

Pochodzi z Poznania, choć nie z samego. Prowadzący audycję "Stacja Poznań". Lubujący się w tekstach analitycznych, problemowych. Sercem najbliżej mu rodzimej Ekstraklasie. Dwupunktowiec.

Opublikowane 19.04.2021 07:03 przez

Damian Smyk

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
17.05.2021

Dudek: Hamann nie mógł mówić poważnie, żeby Lewy nie dogonił Muellera

W poniedziałkowej prasie szału nie ma, ale są ciekawsze momenty. Jerzy Dudek broni Dietmara Hamanna, Piotr Tworek opowiada o sukcesie Warty Poznań, a Marcin Żewłakow wręcz nagrody ligowcom.  PRZEGLĄD SPORTOWY Paulo Sousa w samo południe ogłosi, kogo zabiera na zgrupowanie przed Euro. Czterech zawodników wyeliminowały kontuzje. (…) Obrońca Crotone usłyszał wyrok w sobotę. Przyleciał do […]
17.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Prasówka
14.05.2021

PRASA. Kasperczyk: Chciałbym zobaczyć zespół, po którym widać, że gra o życie

W piątkowej prasie mamy rozmowy z Robertem Kasperczykiem i Jackiem Magiery, kilka ligowych raportów (będą spore zmiany kadrowe w Piaście Gliwice) i parę ciekawych tekstów z lig zagranicznych.  PRZEGLĄD SPORTOWY Krzysztof Piątek złamał nogę w kostce. Jego udział w mistrzostwach Europy jest wykluczony. Piątek przegrał walkę z czasem, zanim na dobre ją zaczął. „Hmmm, martwi […]
14.05.2021
Weszło
13.05.2021

PRASA. “Małecki próbował się przebić przez Perdijicia i uderzyć trenera Matusiaka”

W czwartkowej prasie szału nie ma, ale kilka ciekawych rzeczy znajdziemy. Głos w sprawie afery Małecki-Matusiak zabrał wreszcie prezes Zagłębia Sosnowiec, Marcin Jaroszewski. Jest też rozmowa z dyrektorem sportowym GKS-u Tychy, Krzysztofem Bizackim oraz kilka “bieżączek” z Ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kilku piłkarzy zanotowało udany finisz sezonu i zgłosiło akces do kadry. Brakiem powołania na eliminacje […]
13.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Prasówka
11.05.2021

PRASA. Białkowski: Chcę grać jak najdłużej. Coraz lepiej znam swój organizm

W dzisiejszej prasie sporo o finiszu rozgrywek. Mamy newsy transferowe, mamy teksty o ostatecznych rozstrzygnięciach i garść informacji z zaplecza. Ligi zagraniczne? Rekord Robertwa Lewandowskiego i postawa Bartosza Białkowskiego to dwie wyróżnione rzeczy. Polski bramkarz znów został wybrany golkiperem roku w Milwall. – Każdy trening sprawia satysfakcję, lubię, jak mogę napsuć krwi napastnikom. Po prostu rajcuje […]
11.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Weszło
15.05.2021

PRASA: Majdan: Dziwię się, że piłkarze nie zabierają głosu ws. dyskryminacji LGBT

– Nie mówię, by walczyli w obronie konstytucji, ale o ludzkich zachowaniach, o obronie praw człowieka, walce z rasizmem, z homofobią. W 2019 roku zdecydowałem się na udział w kampanii “Sport Przeciw Homofobii”. Wzięli w niej udział również inni sportowcy, ale łączyło nas jedno: wszyscy zakończyli już kariery. Znany polski piłkarz zacytował słowa swojego menedżera, […]
15.05.2021
Weszło
13.05.2021

Sus Atletico w stronę mistrzostwa. Oblak? Kozak i tyle

Atletico Madryt wykonało dzisiaj kluczowy krok w stronę mistrzostwa. Wykorzystało potknięcie Barcelony, w spokoju poczeka na występ Realu z Granadą i przygotuje się do finiszu sezonu. Dzisiaj pyknęli 2:1 Real Sociedad. I możemy się silić na to, że to był wyrachowany występ ekipy Simeone. Ale nie. Były nerwy. Ponadto były marnowane sytuacje, był fantastyczny Oblak […]
13.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #22 – ZLIKWIDUJMY OPŁATĘ REPROGRAFICZNĄ!


12.05.2021
Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yannick_Abalo
Yannick_Abalo
28 dni temu

Jak pożałują kasy za Swierczoka to będą dziadami i januszami, spokojnie za niego w przyszłości wezmą 3-5 mln ojro

Tom
Tom
28 dni temu
Reply to  Yannick_Abalo

Raczej mała szansa. Zawodnikiem jest bardzo dobrym, ale niestety zbyt kontuzjogennym. Dodatkowo, imo jest bardzo samolubny, tj. gra tylko pod siebie i nie podaje zbyt wiele do kolegów z zespołu. Piast raczej nie zdecyduje się na wykupienie Świerczoka – imo słusznie.

GrammarNazi
GrammarNazi
28 dni temu
Reply to  Tom

To Świerczokowi powinno bardziej zależeć niż Piastowi, jeśli ma on ambicje sportowe. Ale pewnie woli więcej zarobic więc Piast będzie tylko trampoliną.
Może zmień imię z Tom na “imo”? Nie jesteś na kwejku…

CM711
CM711
28 dni temu
Reply to  Yannick_Abalo

Przecież on ma już prawie 30 lat. Jakie 3-5 mln euro za starego, rpzeciętnego typa?

qdlaty81
qdlaty81
28 dni temu
Reply to  CM711

30 lat i dwa nieudane podboje europejskiego zaplecza

Krzys
Krzys
28 dni temu
Reply to  Yannick_Abalo

Raczej na nim nie zarobią, za to mogą być spokojni o pozycję napastnika przez kilka najbliższych sezonów (oczywiście pod warunkiem, że się im się chłop nie rozsypie).

Dzbansport
Dzbansport
28 dni temu

Jeżeli Raków faktycznie myśli o jakiejś budowie znaczącego klubu, to zainteresowanie Świerczokiem powinno być pierwszym tematem w gabinecie prezesa. Oczywiście nic takiego się nie stanie, bo Raków to żaden duży projekt, ale jednosezonowy wystrzał, który prędzej ściągnie do siebie Bilińskiego, bo przecież tak będzie taniej.

Prokrastynuję
Prokrastynuję
28 dni temu

Fabiański się nie popisał? Mało powiedziane. Raczej potwierdził swoim występem co mówiono o nim w czasach Arsenalu. To nie jest piłkarz na TOP4. Jak gra w środku tabeli, bez presji, to wszystko jest dobrze. Tym meczem mogli wskoczyć na 3 miejsce i on popuścił w gacie. Zawalił mecz z pojedynkę – gość z samobójem strzelił także gola.

superwojtek09pl
superwojtek09pl (@superwojtek09pl)
28 dni temu
Reply to  Prokrastynuję

Typie widziałeś jakikolwiek mecz West Hamu oprócz z Newcastle w tym sezonie??

Prokrastynuję
Prokrastynuję
28 dni temu

Tak. W żadnym poprzednim nie było perspektywy, presji, związanej z rekordowym miejscem w tabeli. Chcesz powiedzieć, że jego wpadki gdy presja wzrasta, w połaczeniu z historycznymi wtopami na poziomie Champions Leaugue i Premier League, to tylko taki przypadek?
Wg mnie to raczej tendencja.

janusz ekspert
janusz ekspert
28 dni temu
Reply to  Prokrastynuję

dobrze, ze jest mocny psychicznie Wojciech Szczesny, ktory nie wychodzi na grzyby w pierwszym meczu Mundialu.

Stefan Pełszczek
Stefan Pełszczek
28 dni temu

Dziekan naprawdę nie ma o czym pisać… “Ekspert” jak Kosowski. Mobilizacja psychiczna dla piłkarzy była taka sama – wiedzieli, że Żuraw poleciał, więc tak czy siak, chcieli się wykazać przed nowym szefem. Czy by ich Skorża poprowadził czy nie, wyszłoby na to samo, a skoro ustawienie z meczu z Legią powtórzyło się z Rakowem, oznacza że i tak on wszystko podyktował Górze. Dla mnie normalne, że jak w dzień meczu lub nawet minimalnie wcześniej podpisał kontrakt, to lepiej żeby zaczął na spokojnie od nowego tygodnia.
***
Widziałem w L+Extra jak Świerczok wkurwiał Kuciaka. Jeżeli Piast nie ma na niego oferty za +1 mln euro, to strzałem w stopę byłoby trzymanie takiego toksycznego gościa. Założę się, że nie tylko wobec przeciwników jest taki życzliwy. Np. bezpośredni konkurent w ataku? “Steczyk, po chuj będziesz strzelał, daj ja strzelę. Ja jeszcze mam szansę na najskuteczniejszego polskiego strzelca, a Ty chuja grasz, ja w Twoim wieku byłem 100 x lepszy w Polonii Bytom”. “Żyrko, i tak się kutasie połamiesz, nie próbuj nawet, ja to strzelę”.

qdlaty81
qdlaty81
28 dni temu

usmialem sie dobre
Żyrko… i tak się połamiesz…
padłem

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin
28 dni temu

Jak na nasz lokalny grajdol to Swierczok to dobry piłkarz, ale mega toksyczny, taki osiedlowy Mati z gatunku “pierwszy wszystko” bo był zadziorny i zaczął kopać ze starszakami na “dzielni”, więc wszystkich podobnych do siebie wokoło ma gdzieś i psuje przez to atmosferę (co przyslania na dłuższą metę przebłyski talentu).

Dryf
Dryf
28 dni temu

Świerczok już dogadany z Legią.
Wątpliwe aby grał w Piascie w nowym sezonie.

Jasio
Jasio
27 dni temu

Co tu czekać do końca kwietnia? Przyszłość Świerczoka w Piaście już jest jasna. 1mln Eur to za dużo za dużo.

Weszło
17.05.2021

Po weryfikacjach: Warta w pucharach, Stal zleciałaby z ligi

Koniec sezonu, poznaliśmy rozstrzygnięcia Ekstraklasy, a teraz czas zweryfikować końcowe miejsca w naszej “Niewydrukowanej tabeli”. No i są one takie: mistrzem Legia Warszawa, w pucharach Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin i – uwaga – Warta Poznań, a z ligi spadłaby Stal Mielec. Zanim przejdziemy do tabeli, to przyjrzymy się kontrowersjom z tej ostatniej ligowej kolejki. Punkty […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Basha odchodzi z Wisły Kraków

Trwa czyszczenie magazynów w Wiśle Kraków. Po czterech sezonach w zespole Białej Gwiazdy, klub opuszcza Vullnet Basha, któremu nie zostanie zaoferowana nowa umowa. Albańczyk, który przetrwał w klubie naprawdę najdziwniejsze chwile swojej kariery, w tym sezonie rozegrał zaledwie dziewięć spotkań – ostatnie jeszcze w ubiegłym roku, w grudniu. Basha łącznie wystąpił w Ekstraklasie w 82 […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

AS: W Realu może dojść do rewolucji

Do ciekawych informacji dotarł hiszpański AS cytowany dzisiaj przez Sportowe Fakty. Dziennikarze z Hiszpanii ustalili, że w Realu Madryt wytypowano już listę zawodników, których można się bez żalu pozbyć w nadchodzącym oknie transferowym. Znajdują się na niej oczywiste typy, czyli przepłaceni zawodnicy, którzy nie dają pożądanej jakości, ale i parę niespodzianek, jak choćby Luka Modrić. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Oficjalnie: Schwarz w Śląsku Wrocław

Jak informowaliśmy wcześniej – Petr Schwarz został piłkarzem Śląska Wrocław. Dzisiaj jednak nasze doniesienia oficjalnie potwierdził też klub, który ze sporą pompą ogłosił dołączenie do drużyny wicemistrza Polski z Rakowa Częstochowa. Schwarz może być bardzo istotnym wzmocnieniem zespołu Jacka Magiery – zwłaszcza, jeśli faktycznie szkoleniowiec czwartej siły ligi zamierza przejść na stałe na system z […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Marc-Andre Ter Stegen nie jedzie na EURO. Musi przejść operację

Lista gwiazd, które opuszczą mistrzostwa Europy właśnie powiększyła się o kolejne nazwisko. Tym razem ubytek dotknie reprezentacji Niemiec. Marc-Andre Ter Stegen nie pojedzie na EURO 2020 z powodu kontuzji. Bramkarz Barcelony musi przejść operację i nie ma opcji, żeby wyrobił się z powrotem na boisko na start mistrzostw Starego Kontynentu. – Podjęliśmy tę decyzję wspólnie ze […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Kwas w szatni Podbeskidzia? Zagraniczni piłkarze “usunięci” z szatni

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz – mówił nam niedawno Michal Pesković, pijąc do pogarszających się nastrojów w szatni. Po zakończeniu rozgrywek widzimy chyba, o co bramkarzowi Podbeskidzia chodziło. Okazało się, że po powrocie z meczu z Legią Warszawa szatnia bielszczan została delikatnie wyremontowana. Niestety, nie jest […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

“Bez mistrza w CV mamy się dobrze”. Szczecin hucznie świętował medal

To nie był zwyczajny dzień dla szczecinian. Po kilku miesiącach dłużącego się oczekiwania wreszcie mogli odwiedzić dwie nowopowstałe trybuny stadionu. Oczywiście tylko garstka osób dostąpiła tego zaszczytu. W dodatku samo spotkanie nie toczyło się o żadną stawkę. Przypominało to trochę wesele bez panny młodej. Nie brakowało efektów specjalnych, pięknych ceremonii i wyjątkowej oprawy wydarzenia. Jednak […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Mateusz Klich odpocznie przed EURO 2020

Dobra wiadomość dla Paulo Sousy po dzisiejszym ogłoszeniu kadry na mistrzostwa Europy? Pośpieszył z nią Marcelo Bielsa. Argentyński trener Leeds United stwierdził, że w ostatnich tygodniach sezonu da odpocząć Mateuszowi Klichowi. Dzięki temu reprezentant Polski będzie miał więcej czasu, żeby nabrać świeżości i wypocząć przed EURO 2020. – Mateusz nie ma kontuzji, ale uda się na […]
17.05.2021
Anglia
17.05.2021

Jedyny taki bramkarz w historii Liverpoolu. Alisson przeszedł do legendy

To nie był dobry sezon dla jednego z najlepszych bramkarzy w historii Liverpoolu. Alisson, tak jak cała, eksperymentalna defensywa The Reds, zawodził nader często. W samej lidze popełnił trzy błędy bezpośrednio prowadzące do utraty bramki – nigdy wcześniej nie zdarzało mu się to częściej. Ale od wczoraj będzie można o tym powoli zapomnieć. Od czasu […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Dejewski, Kaczarawa i Kraweć odchodzą z Lecha

Lech Poznań podjął kolejne decyzje kadrowe przed startem nowego sezonu. Z drużyną oficjalnie pożegnało się trzech graczy. To dwóch obrońców oraz napastnik. Wśród nich jest dwójka wypożyczonych zawodników, których “Kolejorz” nie chce wykupić z macierzystych klubów. Umówmy się – nie będzie to jakaś wielka strata. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Lecha Poznań bez: Tomasza Dejewskiego […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Czy Śląsk jest gotowy na europejskie puchary?

Niezwykłe zwroty akcji w ostatniej kolejce sezonu 2020/2021 sprawiły, że Śląsk Wrocław wskoczył na miejsce premiowane udziałem w europejskich pucharach. Dokładniej: udziałem w kwalifikacjach do fazy grupowej UEFA Conference League. Rozgrywek trzeciego rzędu, ale i tak budzących ekscytację. Czego byśmy nie mówili, to sukces. Wrocław wyjrzy poza polskie podwórko po raz pierwszy od sześciu lat. […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Josip Juranović jedzie na EURO!

Reprezentacja Chorwacji. Wicemistrzowie świata. Ekipa Luki Modricia, Marcelo Brozovicia i Ante Rebicia. Oraz Josipa Juranovicia z Legii Warszawa. Tak jest, prawy defensor mistrzów Polski zgodnie z przewidywaniami znalazł się w kadrze Chorwatów na EURO 2020. Slaven Bilić postawił na niego jako na jedynego zawodnika, który nie gra ani w Chorwacji, ani w silnej lidze zagranicznej. […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Najwięksi przegrani powołań Paulo Sousy na EURO

Paulo Sousa ogłosił kadrę reprezentacji Polski na EURO. Jak to przeważnie bywa w takich momentach, są wygrani i przegrani decyzji selekcjonera, nazwiska nieoczywiste w obie strony. Na pewno pozytywnie zaskoczeni są Radosław Majecki (choć on jedzie tylko na zgrupowanie), Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Przemysław Płacheta, ale skupmy się na tej drugiej grupie. Kilku zawodników […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Sousa: – Liczymy, że ten turniej potrwa dla nas długo

Paulo Sousa ogłosił dwudziestosześcioosobowy skład na Euro 2020. Na konferencji prasowej opowiadał o umieszczeniu Kamila Grosickiego i Sebastiana Szymańskiego na liście rezerwowej, o powołaniach dla Kownackiego, Linetty’ego, Puchacza i Kozłowskiego, o obsadzie bramki, a także o celach na same Mistrzostwa Europy. Zapraszamy do zapisu najciekawszych fragmentów z konferencji Paulo Sousy.  Konferencja Paulo Sousy – powołania […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Magiera chce wzmocnić Śląsk na trzech pozycjach

Jacek Magiera wie już, kogo latem chciałby sprowadzić do Śląska Wrocław. Szkoleniowiec klubu z Dolnego Śląska chciałby, żeby działacze sprowadzili mu zawodników na trzy pozycje. Część transferów jest już niemal gotowa, bo przecież wrocławianie są o krok od podpisania umowy z Petrem Schwarzem. – Pozycja stopera na pewno jest teraz newralgiczna. Potrzebujemy środowego obrońcy, ale także […]
17.05.2021
Suche Info
17.05.2021

Puchacz ocenił sezon Lecha: Była piz*a

Lubimy szczere wywiady polskich piłkarzy. Grzegorz Skwara, Radosław Majdan, Jacek Wiśniewski – każda z tych rozmów przeszła do historii. Nawet jednozdaniowe podsumowanie rozgrywek w wykonaniu Cezarego Wilka wspominamy po latach. W Poznaniu zapewne też będą wspominać to, jak sezon 2020/2021 podsumował jeden z ważniejszych piłkarzy “Kolejorza”. Tymoteusz Puchacz powiedział wprost: była pizda. Tylko tyle i […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Paulo Sousa odsłonił karty. Kadra Polski na Euro ogłoszona!

Mamy to. Paulo Sousa ogłosił właśnie szeroką kadrę reprezentacji Polski, która pojedzie na najbliższe zgrupowanie. Rozpocznie się ono 24 maja w Opalenicy, zaś na początku czerwca Biało-Czerwoni zagrają dwa mecze towarzyskie. Pierwszy z Rosją we Wrocławiu, drugi z Islandią w Poznaniu.  Część nazwisk poznaliśmy już wcześniej. Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił bowiem nietypową akcję marketingową, […]
17.05.2021
Weszło
17.05.2021

Piękny gol Mierzejewskiego, czerwona kartka Drągowskiego | STRANIERI

Polski tydzień na zagranicznych boiskach miał trzy twarze. Twarz Roberta Lewandowskiego wyrównującego historyczny rekord Gerda Muellera z 1972 roku, twarz Łukasza Piszczka podrzucanego przez kolegów z Borussii Dortmund po wygranym finale Pucharu Niemiec i twarz Arkadiusza Milika strzelającego hat-tricka w Ligue 1. O tym wszystkim napisaliśmy już obszernie, więc w tym raporcie stranieri znajdą się […]
17.05.2021