post Avatar

Opublikowane 25.02.2020 18:38 przez

redakcja

Każdy gracz, początkujący i zaawansowany, styka się z różnymi rodzajami zakładów bukmacherskich. O ile bardziej doświadczeni gracze bez problemu poruszają się już po świecie bukmacherki, tak dla nowicjusza zetknięcie się z nim może być równie bolesne, co obejrzenie klasycznego meczu walki w Ekstraklasie dla kibica Barcelony. Ale bądźcie spokojni – przeprowadzimy was przez gąszcz handicapów, overków i wszelkich innych typów w przyjazny sposób.

 

1×2

Klasyk pokroju starcia Barcelony z Realem. Najpopularniejszy i najprostszy rodzaj zakładu, który polega na wytypowaniu zwycięzcy meczu – albo remisu, jeśli uważamy, że wygranego w danym starciu nie będzie. Remis dotyczy oczywiście sportów, w którym jest on możliwy, to oczywiste, że w przypadku siatkówki takiego zakończenia nie wytypujemy.

 

Podwójna szansa

Rozszerzeniem zakładów 1×2 jest podwójna szansa, popularnie nazywana „podpórką”. Co to za rozwiązanie? Możemy wytypować wygraną danego zespołu – 1x lub x2. Co daje nam taka opcja? Mniejsze ryzyko wpadki na kuponie. Ale nie ma nic za darmo, bo skoro my chcemy się zabezpieczyć, to podobnie myśli też buk, u którego stawiamy. Musimy być więc gotowi na to, że kurs na takie zdarzenie będzie niższy niż na „czyste” zwycięstwo. Oprócz podparcia wygranej możemy też postawić na brak remisu, czyli 12. Wtedy wygrywamy, jeśli tylko mecz zakończy się zwycięstwem którejś ze stron.

 

Liczba goli – under/over

Kolejny bardzo popularny rodzaj zakładów to liczba bramek. Wielkiej filozofii tu nie ma – stawiamy na to, czy obydwie drużyny przekroczą lub nie przekroczą pewnego progu goli. Jakiego? Można wybrać: od 0.5 do nawet 5.5. Wygląda to tak:

  • jeśli uważamy, że w meczu nie padnie żaden gol, możemy obstawić zakład na zdarzenie under 0.5;
  • jeśli uważamy, że w meczu padną przynajmniej cztery gole, możemy zagrać na over 3.5
  • jeśli wydaje nam się, że spotkanie zakończy się np. remisem 1:1, możemy postawić under 2.5

Wygrywamy wtedy, kiedy spełni się założony warunek. Jeśli postawimy over 2.5, a w meczu padnie sześć goli – wszystko poszło po naszej myśli. Jeśli zagramy under 4.5, a spotkanie zakończy się remisem 1:1 – również odniesiemy zwycięstwo. Oczywiście im bardziej prawdopodobny jest dany scenariusz, tym niższy kurs i odwrotnie.

Zakłady over/under to Twoja pasja? Zgarnij najlepsze kursy z BETFAN i wykorzystaj bonus dla graczy z WESZŁO!

Half time/full time

Kolejnym rodzajem podstawowych zakładów bukmacherskich jest typ ht/ft, czyli popularny „łamaniec”.

Na czym polega?

W tym przypadku nie typujemy zwycięzcy całego spotkania, a pierwszej i drugiej połowy. Rzecz jasna możemy uznać, że obydwie części gry wygra ta sama drużyna, ale musimy pamiętać o tym, że w takim przypadku nasz faworyt prowadzić do przerwy (np. 1:0, jeśli chodzi o piłkę nożną), a po niej musi podwyższyć prowadzenie. Załóżmy, że drużyna A wygrywa z drużyną B 2:0. Po przerwie drużyna B strzela bramkę, ale przegrywa mecz 1:2. W takiej sytuacji, jeśli zagraliśmy ht/ft na drużynę A, przegrywamy.

Takie zakłady zwykle są bardzo opłacalne, bo kursy na nie są wysokie. Ryzyko jest jednak równie duże, więc warto dokładnie przeanalizować, jak obstawiana drużyna radziła sobie dotychczas w pierwszych i drugich połowach meczów. Być może nasz faworyt często musiał gonić wynik i robił to skutecznie? Wtedy możemy postawić klasycznego „łamańca”, czyli HT – drużyna A, FT – drużyna B. Znów posłużymy się przykładem, tym razem z parkietu: drużyna A wygrywa po pierwszej kwarcie 48:44. Po przerwie jednak gra słabiej i na koniec przegrywa mecz 78:96. Wtedy nasz „łamaniec” okazuje się skuteczny, bo faktycznie obydwie części spotkania zakończyły się zwycięstwami dwóch różnych stron.

Zakłady half time/full time mają różne wariacje. Możemy obstawiać nie tylko wygrane, ale i remisy – np. 1/0 oznacza, że pierwszą część meczu wygra gospodarz, a w drugiej padnie remis. Z kolei 0/0 należy rozumieć tak, że obydwie połowy zakończą się remisem. Jakim? Bez znaczenia, może to być 0:0, może to być 3:3. Byleby ewentualne bramki padły w tej samej części spotkania.

 

Handicap i handicap azjatycki

Ostatnią klasyczną wersją zakładów bukmacherskich są handicapy.

Co to w ogóle jest?

Pewna forma wyrównania szans. Najczęściej stosuje się go wtedy, kiedy chcemy zagrać wygraną wyraźnego faworyta, ale kursy na 1×2 są bardzo nieatrakcyjne. Jak to działa? Jedna z drużyn „dostaje” w gratisie przewagę. Najlepiej zaprezentować to na przykładzie:

Korona Kielce – Wisła Płock, handicap 0:1

Handicap 0:1 oznacza, że goście „zaczynają” mecz z przewagą jednej bramki. Jeśli w takim przypadku postawimy na remis, Korona będzie musiała wygrać dokładnie jednym golem. Jeżeli stwierdzimy, że Korona wygra, kielczanie będą musieli strzelić przynajmniej dwa gole więcej od rywali, żeby zakład został rozliczony po naszej myśli. Jeśli w tym przypadku zdecydujemy się postawić na remis Wisłę, wygramy jeśli Korona zwycięży jednym golem, padnie remis lub po prostu wygrają płocczanie. Analogicznie działa to w przypadku większych handicapów. Podobnie funkcjonuje to w przypadku innych sportów, np. tenisa ziemnego. Za każdym razem trzeba po prostu dodać temu, na kogo konto jest zaliczany handicap, określoną liczbę bramek, gemów itd.

No dobra, a czym jest ten cały handicap azjatycki? W Polsce raczej go nie spotkamy, więc krótko nakreślimy sprawę. W tym przypadku eliminuje się opcję remisu, więc gracze mogą obstawić tylko wygraną strony A lub B. Ten rodzaj zakładów daje graczom po prostu lepsze kursy.

Brzmi ciekawie! Chcę odebrać dedykowany bonus od Superbet i postawić handicap!

POZOSTAŁE ZAKŁADY

Draw no bet

Banalnie proste, jak sama nazwa wskazuje. Obstawiamy zwycięstwo jednej z drużyn i czekamy. Jeśli sprawdzi się nasz typ – wygrywamy. Jeśli padnie remis – bukmacher zwraca nam pieniądze, bo „draw no bet”, czyli „remis nie istnieje”. To pewna forma zabezpieczenia dla graczy, dlatego musimy się spodziewać, że kursy na takie zdarzenia będą niższe niż w przypadku zwykłego typu 1×2.

 

Both teams to score

Czyli w skrócie BTTS, o czym na pewno słyszeliście. To jeden z popularniejszych zakładów pobocznych, którego wyjaśniać obszernie nie trzeba. Sprawa jest prosta – stawiamy BTTS i wygrywamy, jeśli obydwie drużyny trafią do siatki. Jeśli strzela tylko jeden z nich, cóż, przykro nam, ale kupon jest przegrany.

 

Strzelec bramki

Skoro już jesteśmy przy strzelaniu, warto wspomnieć o popularnym zakładzie, w którym chodzi o wytypowanie strzelca gola. Mamy do wyboru piłkarzy obydwu drużyn, z zasady im dalej od bramki gra dany zawodnik, tym wyższy jest kurs. Oczywiście pod uwagę brane są różne aspekty: czy dany piłkarz strzela rzuty karne, czy wykonuje rzuty wolne oraz w jakiej jest formie. Mimo wszystko jednak takie zakłady są zwykle obarczone sporym ryzykiem, więc zwykle możemy tu liczyć na całkiem niezłe kursy.

 

Żółte kartki

Podobnie, jak w przypadku bramek, możemy obstawiać kartki. Spotkam bukmacherów, którzy zaoferują nam typowanie czy żółtą lub czerwoną kartkę otrzyma dany zawodnik, jednak zwykle chodzi po prostu o liczbę napomnień w meczu. Bukmacherzy wyznaczają linię, podobnie jak w zakładach typu over/under. Gracz ma za zadanie ocenić, czy dany zespół otrzyma mniejszą lub większą liczbę kartek od wspomnianej linii lub czy w całym meczu linia zostanie przekroczona.

Zgarnij super bonus od eWinner i postaw na liczbę kartek!

Dokładny wynik

Najprostsza sprawa do wyjaśnienia, bo w zasadzie nie ma czego wyjaśniać, ale i jeden z trudniejszych rodzajów zakładów. Dlaczego? Nie wystarczy, że wskażemy zwycięzcę, czy jak w przypadku handicapów różnicy bramkowej. Trafienie dokładnego wyniku to zadanie dla prawdziwych ekspertów.

 

Zakłady proste, kombinacyjne i systemy

Czyli po prostu single lub kupony AKO. Pierwsze to pojedyncze zdarzenia na kuponie, drugie to kilka zdarzeń zagranych razem. Początkującym graczom polecamy pierwszą opcję, dzięki której łatwiej o wygraną. A czym są systemy? Niczym innym niż strategią gry, opartą na sprawdzonych działaniach lub wyliczeniach, które pozwalają minimalizować ryzyko.

Opublikowane 25.02.2020 18:38 przez

redakcja

Inne sporty
24.05.2020

The Last Dance rozpęta lawinę sportowych dokumentów?

Serial o losach mistrzowskich Chicago Bulls oraz ich niezapomnianego lidera zrobił furorę na całym świecie. Obudził też tematy do dyskusji: czy Michael Jordan był tyranem i złym kolegą z drużyny? A może po prostu wyjątkowo mocno zależało mu na wygrywaniu? ESPN, odpowiedzialne za stworzenie koszykarskiego dokumentu, wyczuło pismo nosem i już planuje kolejną (i na […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Warto było czekać do końca!

Nieprawdopodobnie wolno rozkręcał się ten mecz, tak naprawdę gdyby ktoś włączył telewizor mniej więcej po godzinie gry, poza bramką Fortuny wiele by nie stracił. Ale gdy już się rozhuśtali… Obroniony rzut karny. Chwilę później gol na 2:0. Rosnąca desperacja gospodarzy, którzy próbowali nawet uderzeń nożycami i przewrotkami. Aż w końcu piorunująca końcówka, w której w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Liga Minus – Misterium Chotomowskie

To już ostatni taki odcinek Ligi Minus. Wraca Ekstraklasa, więc choć quizowe odcinki całkowicie nie znikają, to nie będą już tak regularne. Ale nic, cieszmy się, póki możemy to przeżywać. Co zobaczyliśmy tym razem? Żenującą anegdotę Wojtka Pieli o Jacku Krzynówku. Kapitalną anegdotę Wojtka Pieli o telefonie do Jerzego Engela. Pawła Brożka, który za długo […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Szkoła pięknej gry według Lipska

To był spektakl godny teatru broadwayowskiego. Oczywiście, przy pełnych trybunach oglądałoby się to pewnie jeszcze przyjemniej, ale nie będziemy narzekać, bo piłkarze RB Lipsk zagrali tak widowiskowo, tak nowocześnie, tak ofensywnie, że jedyną właściwą reakcją było wygodne rozsądzenie się w fotelu i delektowanie się ich kunsztem. I choć jednostronne mecze, a ten był wyjątkowo jednostronny, […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Schalke null Gelsenkirchen

Fatalnie, po prostu fatalnie prezentuje się od pewnego czasu Schalke Gelsenkirchen. Już pal licho, że od dziewięciu meczów nie wygrali. Już pal licho, że po pandemicznej pauzie najpierw Borussia ogoliła ich 4:0, a dziś ośmieszył Augsburg, wywożąc ze stadionu rywala trzy punkty i trzy zdobyte bramki. To Schalke jest po prostu przeraźliwie słabe piłkarsko, posiada […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Od Nowaka do Lewandowskiego. Najlepsi Polacy w Bundeslidze

Władze klubów Serie A praktycznie co okienko wpadają do Ekstraklasy i zachowują się tak, jak emerytki na promocji karpia w markecie, ale jeszcze sporo milionów euro musi przepłynąć z Italii do naszego kraju, byśmy uznali tamtejszą ligę za najbardziej „polską” spośród tych najsilniejszych. Ten tytuł należy do Bundesligi. Z jednej strony nie jest to ostatnio […]
24.05.2020
Inne sporty
24.05.2020

Kubica w dobrej formie, ale to simracerzy triumfowali w Orlen Stay&Play

Było szybko, wściekle i emocjonująco. Za nami finał turnieju w Assetto Corsa, w ramach projektu Orlen Stay&Play. Profesjonalni sportowcy stanęli w szranki z zawodnikami, którzy wcześniej przeszli przez otwarte kwalifikacje. Nie było jednak mowy o żadnych nowicjuszach. Na linii startu na Roberta Kubicę czy Jakuba Przygońskiego czekali bowiem esportowcy, specjalizujący się w symulatorach wyścigowych. Szans […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Robert Gumny: Prawie rok grałem z bólem. Pokazywałem 50 procent możliwości

Obrońca Lecha Poznań, Robert Gumny był gościem Łukasza Trałki, Michała Żewłakowa i Jakuba Wawrzyniaka w programie „Liga PL” emitowanym w Kanale Sportowym. Zawodnik „Kolejorza” opowiedział o spodziewanym powrocie do gry po kontuzji, silnej psychice, potrzebie rywalizacji i najsilniejszym punkcie poznaniaków przed meczem z Legią. Poniżej zapis tekstowy rozmowy.  Jak się czujesz? Dziękuję, bardzo dobrze. Od […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Polski Real i potęgi na kolanach. Finał rankingu polskich drużyn wszech czasów!

Milion dolarów oferowane przez Real za Włodzimierza Lubańskiego. Widzew Łódź w kilkanaście lat przechodzący od czwartej ligi do pokonania Liverpoolu, jednej z najlepszych drużyn w historii futbolu. Deyna z Gadochą siejący postrach na murawach Europy. Ernest Wilimowski jako kandydat do najlepszego piłkarza świata swoich czasów. Wyrabiający 577% normy przodownik pracy Wiktor Markiefka decydujący o losach […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Astiz: „Prawdopodobnie po sezonie zostanę w Legii. Albo jako piłkarz, albo w innej roli”

Iñaki Astiz był – obok Roberta Gumnego – telefonicznym gościem najnowszej „Ligi PL”. W ostatnim odcinku przed wznowieniem rozgrywek stoper warszawskiej Legii zdał raport ze stanu przygotowań wicemistrzów Polski i liderów PKO Bank Polski Ekstraklasy do ponownego startu ligi. Zdradził też co nieco na temat swojej przyszłości. Poniżej zapis rozmowy. Łukasz Trałka: – Jak przygotowania […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Przez lojalność nie mogłam iść do Lyonu. To jak transfer z Lecha do Legii

– Przez siedem lat w Paryżu zyskałam taki szacunek ludzi, że nie mogłam przejść do Lyonu. Dla mnie relacje z kibicami są cenniejsze od złota. Nie mogłabym później spojrzeć w twarz ludziom, którzy dopingowali mnie przez te lata w Paryżu. To po pierwsze. A po drugie – przez te lata nakręcałam się tą rywalizacją, miałam […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Grosicki: – Chcę, żeby za kilkanaście lat moje nazwisko było wspominane

– Mam jeszcze dwie imprezy przed sobą. W 2021 i 2022 roku. Jest jeszcze szansa i czas. Jak są marzenia do zrealizowania, to trzeba je zrealizować. Marzymy, żeby zaistnieć na takich imprezach i mam nadzieję, że to się uda. Trzeba wierzyć. Zmienić słowa w czyny. Pokazać to na boisku. Tamten mundial był bardzo słaby, ale […]
24.05.2020
Niemcy
24.05.2020

Niedziela z Bundesligą. Czy RB Lipsk powróci na zwycięską ścieżkę?

Dwa remisy przed pandemią, jeden po wznowieniu rozgrywek. Nie da się ukryć, że kiepska passa RB Lipsk na przestrzeni trzech ostatnich kolejek Bundesligi mocno nadszarpnęła szanse tej ekipy na sięgnięcie po mistrzowską paterę. Obecnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają aż dziesięć punktów straty do liderującego Bayernu. Jeżeli nie zwyciężą dzisiejszego spotkania w Moguncji, pozostanie im już […]
24.05.2020

Robert Gumny i Inaki Astiz gośćmi Ligi PL!

Jest niedziela, jest Liga PL. Dzisiaj w studiu Michał Żewłakow, Łukasz Trałka i Jakub Wawrzyniak, a gośćmi tego tercetu solidnych ligowców będą Robert Gumny z Lecha Poznań oraz Inaki Astiz z Legii Warszawa. Tematy? Łatwe do przewidzenia – rusza liga, rusza Puchar Polski, rusza to wszystko, za czym tak bardzo tęskniliśmy. Zapraszamy na Kanał Sportowy! […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

Zauważalnie inni. Z wizytą w akademii FC Köln

Mistrz świata Ron-Robert Zieler, zdobywca Pucharu Konfederacji Jonas Hector, wicemistrz olimpijski Timo Horn, mistrzowie Europy U-21 Yannick Gerhardt i Mitchell Weiser. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Każdy z nich przeszedł przez kilka – albo i wszystkie – szczeble juniorskiej i młodzieżowej kariery w Kolonii. W akademii FC Köln, jednej z najbardziej niedocenianych w […]
24.05.2020
Weszło
24.05.2020

QUIZ: Czy wiesz kto grał w Bundeslidze?

Generalnie, choć liga niemiecka może cieszyć się w Polsce mniejszym zainteresowaniem niż angielska, hiszpańska, a może nawet włoska, tak nazwy tutejszych klubów są dość znane. Nie tylko te czołowe, ale również średniaki i garść słabeuszy, a wszystko dlatego, że Bundesliga chętnie stawiała na Polaków. Zadanie stojące przed wami jest więc umiarkowanie trudne, ale są i […]
24.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Czy Schalke w końcu się przełamie? Postaw na to w BETFAN!

To nie są łatwe miesiące dla kibiców Schalke 04 Gelsenkirchen. Żeby nie wyrazić się zbyt dosadnie – lanie goni lanie. 0:4 w derbach, 0:5 z Lipskiem, 0:5 z Bayernem… Fani ekipy z Zagłębia Ruhry mogli już zapomnieć, jak smakuje ligowe zwycięstwo. Na ich szczęście podobne rozterki mają kibice Augsburga, więc w najbliższej kolejce można pokusić […]
23.05.2020
Bukmacherka
23.05.2020

Gol Wernera, demolka Mainz? Postaw na RB Lipsk w Totolotku!

RB Lipsk – podobno na dźwięk tych słów na rynku w Mainz płoszą się nie tylko gołębie. Nic dziwnego, bo koncernowy klub jest autorem jednego z największych upokorzeń w historii Mainz. Porażka 0:8 zawsze boli, a rany są przecież świeże. Ósemka zapakowana do siatki rywala miała miejsce 2 listopada. Symbolicznie można więc było zapalić znicz […]
23.05.2020