post
Avatar

Opublikowane 17.05.2019 22:32 przez

redakcja

Sergiu Hanca może służyć za przykład dla każdego ligowca. Zamiast drogiego samochodu, woli sfinansować biednej rodzinie dom. Po karierze chce zająć się działalnością dobroczynną, a po każdej bramce i asyście robi coś dobrego dla potrzebujących. Nie ukrywa, że najważniejsza jest dla niego rodzina, więc gdy żona została zaatakowana na trybunach Dinama, od razu zmienił klub. Andreea jest zresztą jego największym wsparciem, specjalnie dla swojego męża nauczyła się wiele o diecie, śnie i sposobach na czyszczenie głowy. Zapraszamy na inspirującą rozmowę z piłkarzem Cracovii. 

Jak podejmuje się decyzję o sfinansowaniu biednej rodzinie domu? 

Jestem bardzo wierzący. Często się modlę, w zasadzie od zawsze. Gdy się modlę, czuję spokój. Jakiś rok temu poznałem prawosławnego księdza, z którym wiele rozmawiam. Powiedziałem mu, że chciałbym wspomóc jakąś rodzinę, która nie ma dobrych warunków do życia. Nie chodziło o żadne wielkie rzeczy, chciałem podarować jedzenie, ubrania czy inne rzeczy potrzebne do życia. 

Powiedział, że pokaże mi rodzinę, która żyje w okropnych warunkach i najpierw spróbujemy zrobić coś dla nich. Gdy tam dojechaliśmy i zobaczyliśmy jak oni żyją… Była zima, wiało, padał śnieg. Zobaczyłem ten… To nawet nie był dom, cztery ściany, które w każdej chwili mogły się zawalić. Pomyślałem od razu, że oni nie mogą tam zostać. Ja mogę spać w normalnym w łóżku, mam ciepło w domu, włączam TV i wiatr nie wieje mi po pokoju. Oni musieli żyć w strasznych warunkach. Powiedziałem, że muszę coś zrobić, by im pomóc. To nie było normalne.

Ustaliliśmy, że zakupię dla nich dom kontenerowy. Niestety z powodu mroźnej zimy nie byliśmy w stanie przewieźć go wtedy, gdy potrzebowali go najbardziej. Gdy tylko przyszedł cieplejszy dzień, zadzwoniłem do księdza, że musimy działać teraz, bo znowu się ochłodzi i znowu nic nie zrobimy. Ta rodzina liczy ojca i czwórkę dzieci. Matka odeszła. Wyszła za mąż w innym mieście.

Odeszła przez biedę?

Nie chcę o niej mówić. Dla mnie nie jest człowiekiem. Podobno kiedyś przyjechała do tego domu i poprosiła o wszystkie pieniądze, jakie miasto dało na dzieci. Ojciec nie ma stałej pracy. Łapie się dorywczych robót we wsi, próbuje jak może zarabiać na chleb dla dzieci. 

Jak wygląda ten nowy dom? 

Kontener ma dwa pokoje, dwa łóżka, telewizję i wszystko, co potrzebne do życia. Nie ma tylko łazienki, bo nie jest podciągnięta bieżąca woda, ale planuję w niedalekiej przyszłości o to zadbać. W jednym pokoju żyje tata i najmłodsze dziecko. W drugim, większym, trójka pozostałych dzieci.

Mogłeś kupić sobie drogie ciuchy czy nowy samochód, ale wolałeś zrobić coś dobrego. To fantastyczny przykład na to, co piłkarz może robić z pieniędzmi. 

Pomogłem im, jakby to była moja rodzina. Najfajniejsze jest to, że dzieci zaczęły chodzić do szkoły i się uczyć, rozwijają się. Czuły, że nie mają przed sobą żadnej przyszłości, a widzę, że ta pomoc dała im kopa do tego, by zrobić  w życiu coś fajnego. To coś pięknego. 

Gdy jeszcze grałem w Dinamo, zawarłem ze sobą umowę: po każdym golu i asyście robię coś dobrego dla biednych. Po prostu chcę pomagać ludziom. To nie tak, że chcę by wszyscy widzieli „zarabiam na piłce, więc dlatego powinienem ci oddać”. Nie. Po prostu jestem w stanie zapewnić mojej rodzinie przyszłość i życie na dobrym poziomie, a przy tym pomóc wielu ludziom. Myślę, że to najpiękniejsza rzecz na świecie, kiedy możesz dać komuś, kto nie ma niczego, trampolinę, od której może się odbić. Na świecie jest wiele przykładów ludzi, którzy nie mieli nic, a później stali się potężni w swojej dziedzinie. 

Co zrobiłeś zatem po ostatniej asyście z Lechem Poznań?

Czekam już na powrót do Rumunii, by ufundować tej rodzinie łazienkę. Od kiedy tu jestem, mam kontakt z księdzem i wysyłam mu pieniądze, by kupował im jedzenie i ubrania. Jeśli już podjąłem decyzję, że się zaopiekuję tą rodziną, chcę to zrobić najlepiej, jak potrafię. Widzę, że znaleźli nową drogę do życia. 

WARSZAWA 20.04.2019 MECZ 31. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LEGIA WARSZAWA - CRACOVIA KRAKOW 1:0 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LEGIA WARSAW - CRACOVIA CRACOW 1:0 SERGIU HANCA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Generalnie widać, że jesteś człowiekiem, który ma mocny kręgosłup moralny, kieruje się w życiu swoimi wartościami. Wielokrotnie podkreślałeś też, że na pierwszym miejscu stawiasz rodzinę. 

Zacząłem grać w piłkę bardzo późno, bo w wieku 17 lat. Gdy byłem młody grałem rzecz jasna w piłkę, ale wolałem się uczyć. Zawsze byłem najlepszym uczniem w klasie. Nie miałem przekonania, że na sto procent chcę grać w piłkę. Gdy miałem 17 lat, pojawiła się okazja opuszczenia rodzinnego miasta i gry w drugiej lidze. Ludzie z Targu Mureș nie dawali mi poczucia, że jestem dobrym piłkarzem. Patrzyli na mnie jak na dzieciaka z miasta, doceniano mnie dopiero w innych miejscach, w których patrzyli na mnie zupełnie inaczej. 

Żyjąc z daleka od rodziców, zacząłem postrzegać różne rzeczy inaczej. W wieku 21 lat poznałem moją żonę i w tym momencie wszystko zaczęło się zmieniać. Wcześniej może miałem potencjał, ale nie wierzyłem w siebie. Dopiero ona mi dała przekonanie, ile mogę osiągnąć. Szedłem w dobrym kierunku, ale potrzebowałem jeszcze wielu drobnych detali, które robią różnice. I to ona mi w tym pomogła. To w tamtym momencie zacząłem wyznaczać sobie cele – na życie osobiste, rodzinne i karierę. Zacząłem robić rachunek sumienia przed kartką papieru. “Zobacz, Sergiu, masz 21 lat, co chcesz zrobić ze swoim życiem? Co chcesz zrobić z pieniędzmi, które zarabiasz w piłce?” Dochodziłem do tego krok po kroku. Osiągnąłem już wiele, ale pojawiają się nowe cele. Nie zdradzę ich, może jak się spotkamy po karierze, będę mógł to zrobić. Jednym z nich było: „chcę pomagać ludziom”. W mojej opinii, pomaganie jest bardzo łatwe. Po prostu musisz tego chcieć. Nieważne w jaki sposób, możesz nawet odprowadzić staruszkę do domu. 

Po skończeniu kariery chciałbym otworzyć fundację dla dzieci, by pociągnąć ich w górę i dla starszych ludzi – chciałbym, by poczuli, że życie może być inne i dni nie muszą być takie same. 

Powiedziałeś o małych rzeczach, które musiałeś zmienić, by uwolnić potencjał. Co na przykład?

Moja żona bardzo poświęca się piłce nożnej i mojej karierze. Zakochana w piłce była już od dziecka – tata zaraził ją pasją do Dinama Bukareszt. Zaczęła się uczyć o takich rzeczach jak sen, jedzenie, relaks, sposoby na wyczyszczenie głowy. Dostrzegła rzeczy, które mogę zmienić, by wejść na wyższy poziom. Powiedziała, że wszystkim się zajmie, a ja mam się tylko skupić na piłce. Zaczęliśmy pracować razem. Ustala mi plan dnia. Co jest jutro? Piątek. OK, masz trening, później powinieneś zrobić to, to i to. 

Wiele rozwiązań testujemy. Niektóre rzeczy mi proponuje, na niektóre reaguję dobrze i wtedy je kontynuujemy. Pracujemy razem jak zespół. Organizuje mi czas i dzięki temu mogę w stu procentach skupić się na swojej robocie. Przykład? Wcześniej nie lubiłem nigdy spać po obiedzie. Nie potrafiłem usnąć w ciągu dnia. Poczytała na ten temat i wyjaśniła mi, dlaczego to jest ważne, by uciąć sobie w ciągu dnia drzemkę, jaki to ma wpływ na organizm. Na początku nie mogłem spać, bo jak tu usnąć, gdy ci się nie chce? Ale z czasem zacząłem widzieć w tym sens i stało się to regularną praktyką. 

Zaczęła uczyć się tych rzeczy tylko dla ciebie? 

Tak. Bardzo mi to pomogło. Organizuje mi każdy dzień, bym stawał się lepszy. 

Podporządkowujesz się? 

Tak, ale nie jak robot. Po prostu pyta, jak się czuję. Mówię na przykład, że dziś jestem wyjątkowo zmęczony i ona szuka drogi, bym poczuł się lepiej. Jeśli mówię, że wolę dzień po meczu zostać w domu i pooglądać seriale, to to robię. Wszystko zależne jest od tego, jak się czuję. 

Macie świadomość tego, że Andreea po wideo krążącym po sieci po meczu z Wisłą, stała się sławna wśród sympatyków Ekstraklasy? 

Doskonale wie, co to są derby, bo przeżyliśmy je kilka razy w Rumunii. Zresztą byłem derbowym zawodnikiem, jeśli mogę tak powiedzieć, bo właśnie w derbach grałem zazwyczaj najlepiej i miałem najwięcej goli i asyst. Dba o moje nastawienie przed derbami: zrób więcej niż wskazuje twój limit. Nie lubi, gdy przegrywam. Zna mnie i wie, jak wpływają na mnie porażki, nawet te na treningach. Wracam do domu i nie jestem sobą. Próbuje pomóc mi wyczyścić głowę i zapomnieć o porażce. Daje mi kopa, bym od razu dawał maksa dalej.

Docierają w ogóle do ciebie na boisku jej reakcje? 

Nie, absolutnie. Czuję oczywiście jej energię i wsparcie, ale na boisku muszę być skupiony na robocie. 

Na tym filmiku wyglądała jak osoba, która potrafi zjechać, gdy nie walczysz na boisku. 

Na tym wideo mówiła mi coś w stylu: – Hej, dlaczego dajesz się kopać? Kopnij go i biegnij do przodu! Po prostu denerwowała się, że rywale grają ostrzej, a ja nie oddaję. 

Po powrocie do domu odbierasz recenzje meczu? 

Zna mnie bardzo dobrze i wie, jak zareagować, jakie są moje uczucia. Wie, kiedy jestem szczęśliwy, kiedy jestem smutny i jak zareagować w tej sytuacji. Gdy jestem smutny, próbuje mnie pocieszyć i sprawić, bym o tym zapomniał. Po porażkach nie potrafię dojść szybko do siebie. Nawet jeśli wygramy, ale ja nie zagram na swoim poziomie, rozmyślam o wszystkich złych decyzjach na boisku. Jesteśmy razem, więc ona to czuje. 

Jak zmieniła cię szybka stabilizacja i syn? Wielu piłkarzy podkreśla, że to często kluczowy czynnik w karierze piłkarza.

Też tak uważam. Samo to, że wracasz do domu i masz z kim porozmawiać, zapytać o opinię kogoś, kto odpowie ci jak człowiek, a nie fachowiec z tej samej branży. To bardzo ważne, by wrócić do domu i uzyskać wsparcie od twojej rodziny. Gdy piłkarz nie jest żonaty, jego myśli na treningu zajmuje na przykład kłótnia z dziewczyną. Nie wiesz, czy będzie w domu jak wrócisz, czy nie. To wszystko odciąga cię od sportu. Ja wiem, że po treningu zawsze mam gdzie wracać i wiem, kto tam będzie. Jestem za to bardzo wdzięczny Bogu. 

A syn? Oboje chcieliśmy mieć dziecko. Bóg zesłał nam zdrowego syna i to najważniejsze. Rodzice czy przyjaciele też cię wspierają, ale są daleko od ciebie, każdy ma przecież swoje życie. To najbliższa rodzina jest najważniejsza.

WARSZAWA 17.02.2019 MECZ 22. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: LEGIA WARSZAWA - CRACOVIA KRAKOW 0:2 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: LEGIA WARSAW - CRACOVIA CRACOW 0:2 SERGIU HANCA PIOTR LASYK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Jedną z pierwszych randek odbyłeś jeszcze jako piłkarz Targu Mures na… stadionie Dinama Bukareszt. I to wśród najbardziej zagorzałych kibiców. 

Ale nikt nie miał z tym żadnych problemów, miałem wolny czas, więc mogłem robić co chcę. Znam Andreeę, od kiedy mam 17 lat. Rozmawialiśmy wcześniej trochę, ale nic się nie wydarzało. Gdy była młodsza, zawsze mówiła tacie, że jej marzeniem jest wyjście za piłkarza Dinamo. Podpisałem kontrakt z Dinamo pół roku po ślubie, więc marzenie się spełniło, choć gdy się pobieraliśmy nie mogliśmy wiedzieć, że wyląduję w tym klubie. 

Ty też jesteś kibicem Dinamo, choć nie urodziłeś się w Bukareszcie. Z polskiej perspektywy może to dziwić – u nas oczywiste jest, że ludzie z Krakowa kibicują klubom z Krakowa, ludzie z Łodzi klubom z Łodzi i tak dalej. 

Miłość do Dinamo przeszła na mnie z mojego ojca, który zaraził mnie pasją do piłki i klubu. Problemem w Rumunii jest to, że drużyny spoza stolicy nie mają takiego rozmachu. Możesz kibicować jakiemuś klubowi trzy lata, a potem się okaże, że upadł. Wszyscy w Rumunii są za Steauą lub Dinamo. To dwa największe kluby w Rumunii, więc to normalne. W Polsce inne miasta mają dobre, stabilne drużyny. Gdy dziecko dorasta i przez cały czas wychowuje się w poczuciu, że te kluby funkcjonują na dobrym poziomie, kibicuje im. W Rumunii po trzech latach wszyscy zapominają o klubie, bo znika z mapy. 

Jak zareagowali kibice Dinamo, gdy zrobiłeś sobie tatuaż z psem, symbolem kibiców Dinama? 

Słyszałem, że w Krakowie to też pewien symbol. 

No tak, dość niefortunny. 

Ale na moim ciele to tylko symbol Dinama. Ludzie szanują cię, gdy widzą, że jesteś oddany dla klubu. Wszystkie tatuaże, które mam, mają jakieś znaczenie. Jeśli dzieje się coś ważnego, idę zrobić sobie tatuaż. 

Co na przykład?

Pies po podpisaniu kontraktu z Dinamo, bo to było moje marzenie. Inne? Twarz żony, moje życie piłkarskie, moja rodzina, moje dziecko, symbol religijny, kilka najważniejszych słów dla mnie. 

Jesteś zadowolony ze swojej pierwszej rundy? Na papierze wyglądałeś jak jeden z najlepszych zimowych transferów. Grałeś nieźle, ale mam wrażenie, że potencjał masz znacznie większy. 

Dobre pytanie. Myślę, że pokazałem może 60% swojego potencjału. Gdy dołączyłem do Dinamo, w pierwszym półroczu przegraliśmy finał pucharu. Zmienił się trener i nadszedł mój najlepszy sezon w Rumunii, walczyliśmy o tytuł do ostatniej kolejki i wygraliśmy puchar. Po sezonie zaczęli sprzedawać najlepszych piłkarzy. Ja nie odszedłem dlatego, że chcieli za mnie za dużo pieniędzy i nie przyjmowali ofert, które miałem na stole. Nowi piłkarze nie byli źli, ale każdy piłkarz w nowym miejscu potrzebuje aklimatyzacji. Mało kto może być od razu liderem drużyny. Jeden nowy piłkarz jest OK, ale gdy wymieniasz ciągle piłkarzy, brakuje stabilizacji. Wygramy dwa mecze, potem przegramy dwa, nie ma ciągłości. Drużyna nie idzie do przodu. W roku, gdy byliśmy najlepszą drużyną w lidze, nie wygraliśmy tytułu, bo nie byliśmy regularni na początku sezonu. 

Jak Cracovia w tym sezonie.

Tak, dokładnie. Coś podobnego. Może nasi piłkarze na początku sezonu nie grali tak dobrze, jak teraz. Wszystko przyszło z wynikami drużyny. Zmierzam do tego, że tak samo było w Dinamo – wraz z drużyną rosłem, a później było gorzej. Przez ostatnie pół roku nie czułem się dobrze mentalnie. Klub był w złej sytuacji – warunki treningu, problemy z pieniędzmi, wiele innych rzeczy – i to normalne, że choć dajesz z siebie sto procent każdego dnia, nie jesteś w stanie rozwinąć skrzydeł. Po dołączeniu do Cracovii byłem bardzo zaskoczony tym, jak zostałem przyjęty. Od pierwszego dnia każdy, od pierwszego trenera do ostatniego pracownika klubu, przyjął mnie bardzo dobrze. Koledzy okazali się bardzo otwarci. Szybko poczułem się częścią zespołu. Ale potrzebowałem trochę czasu na aklimatyzację. OK, ludzie mówią, że dobry piłkarz powinien grać zawsze dobrze niezależnie od tego, w jakich warunkach gra. Zgoda, ale nie zawsze pokazuje wtedy sto procent potencjału. Gdy zacząłem się czuć lepiej i poznawać polską piłkę, pokazywałem więcej. Jak powiedziałem – na dziś to 60% mojego potencjału. Sądzę, że ten zespół może wygrać mistrzostwo w następnym sezonie. 

Czujesz mobilizację wśród chłopaków, że następny sezon gracie o mistrza? 

Nie muszę czuć. Po prostu wiem, że tak jest. 

Widzę błędy, jakie zrobiłem w tym sezonie i wiem, że w następnym będę tylko lepszy i będę bardziej pomagał zespołowi. Chodzi o decyzje na boisku, które nie były trafione. Wiem, co muszę robić w przyszłości, by wyeliminować wszystkie błędy. 

Rumunię opuściłeś ze względu na twoją żonę, która została zaatakowana na trybunach podczas jednego z meczów. Jak to wyglądało? 

Nie było to zbyt szczęśliwe rozstanie. Przegrywaliśmy 0-4 i strzeliłem bramkę na 1-4. Andreea cieszyła się na trybunach z mojego gola, a kibice zaatakowali ją i obrażali. Nie mogłem tego zaakceptować. Moja rodzina jest dla mnie najważniejsza i zawsze muszę ją chronić. Przedstawiłem w klubie, że nie mogę godzić się na takie rzeczy, a jeśli kibice mają jakiś problem, mogą rozmawiać ze mną. Nie miałem siły dłużej z nimi walczyć i się tłumaczyć. Prawda leży pewnie pośrodku. Rozumiem ludzi, którzy idą na stadion kibicować i oczekują wyniku. Ale piłka to nie matematyka, dwa plus dwa nie zawsze równa się cztery. Możesz robić wszystko dobrze, ale nie mieć szczęścia. Pozostało mi sześć miesięcy kontraktu, nie chciałem go przedłużać, więc ustaliliśmy, że odejdę. Wszystko odbyło się z szacunkiem i w dobrych relacjach. 

Media cytowały słowa, które miałeś po tej sytuacji wypowiedzieć, że Dinamo jest już dla ciebie martwe. Dementowałeś je i można ci wierzyć choćby z tego względu, że Paweł Golański opowiadał wielokrotnie, iż rumuńskie media szukają skandalu za wszelką cenę i często publikują historie wyssane z palca.

I teraz też dementuję – nie powiedziałem tak. Nie mogłem powiedzieć czegoś takiego, bo wiązał mnie z klubem kontrakt. Po czasie powiedziałem, że zapraszam osobę, której niby mówiłem te słowa, by przekazała mi w twarz, że faktycznie to powiedziałem i nazwała mnie kłamcą, skoro uważam inaczej. Nikt się nie zgłosił. Tej nocy, gdy miałem to powiedzieć, nie rozmawiałem z nikim z mediów. Miałem ze sto połączeń, ale nie odebrałem żadnego. Musiałem zaopiekować się żoną i na tym się skupiłem. Następnego dnia wszyscy wydzwaniali: co ty nawygadywałeś?! Tak, rumuńskie media bardziej chcą cię zniszczyć niż pomóc. To problem. Gdy czytasz o sobie coś, co nie jest prawdą, ciężko ci się z tym pogodzić. Nie myślisz w stu procentach o treningu, bo ciągle słyszysz, że jesteś zły. Nie wiem, czemu tak jest, nie mogę zbyt wiele o tym powiedzieć. To ich praca. 

Kibice odwrócili się od ciebie po tym artykule? 

Nie wiem. W Rumunii jeśli jesteś dobry, uważają cię za Boga. Jeśli przez miesiąc, nawet z powodu kontuzji, zaliczysz obniżkę formy, niszczą cię. Dziennikarze muszą sprzedawać swoje newsy i powstają takie rzeczy. Najważniejsze, to nauczyć sobie z tym radzić i kontrolować swoje emocje. 

Koniec końców Dinamo zachowało się z klasą – puściło cię za symboliczne pieniądze, a jeszcze przed sezonem Legia wyrażala zainteresowanie, lecz klub rzucił wtedy zaporową kwotę miliona euro. 

Wszystko przez to, że i tak odszedłbym latem. Miałem wiele ofert – z Cypru, Arabii Saudyjskiej czy drugiej ligi hiszpańskiej. Jeśli twój zespół gra dobrze i rośniesz razem z nim, masz znacznie więcej propozycji. My byliśmy na jedenastym miejscu, więc nie mogłem spodziewać się ofert z Arsenalu. Oczywista rzecz. Cracovia pokazała mi, że chce mnie bardziej niż ktokolwiek inny, dlatego się zdecydowałem. Oferta z Legii? Nie wiem, piłkarz zawsze jest ostatnim, który dowiaduje się o konkretach. Wiem, że latem były rozmowy z Legią i Jagiellonią, ale nie pojawiło się nic oficjalnego. 

W Arabii Saudyjskiej zarobiłbyś pewnie znacznie więcej. 

Żeby odejść z Rumunii do dużo lepszej ligi, musisz najpierw znaleźć dobry pomost. Lepiej iść do drużyny, w której osiągniesz dobry wynik i osiągniesz coś w lidze. Wiedziałem, że piłka w Polsce jest dobrze zorganizowana i są dobre warunki do gry. Pytałem Cornela Rapę o różnicę w poziomie i zapewniał mnie, że jeśli przyjdę, na pewno się nie zawiodę. Zresztą znałem poziom polskiej ligi, bo z Dinamem byliśmy na zgrupowaniu w Polsce i rozegraliśmy kilka sparingów. Przyjście tutaj było jedną z najlepszych decyzji mojego życia. To miejsce, w którym mogę się rozwinąć, wygrać ligę i lepiej zarobić. 

WARSZAWA 10.06.2017 MECZ ELIMINACJE DO MISTRZOSTW SWIATA 2018 GRUPA E: POLSKA - RUMUNIA 3:1 --- FIFA WORLD CUP 2018 QUALIFYING ROUND GROUP E MATCH IN WARSAW: POLAND - ROMANIA 3:1 ARTUR JEDRZEJCZYK SERGIU HANCA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Jakie różnice widzisz pomiędzy mentalnością rumuńskich i polskich piłkarzy? Wydaje mi się, że polscy są znacznie spokojniejsi. 

Największa różnica jest inna, opowiem na przykładzie. Jakiś czas temu zacząłem pracować z pierwszymi ludźmi w rumuńskiej piłce, którzy zajęli się przygotowaniem mentalnym. Byłem ich, można powiedzieć, pierwszym produktem, bo zaczęli ode mnie. Poświęciłem się temu i wiele się nauczyłem – czy to w sprawach boiskowych, czy prywatnych. Próbowałem promować ich i sugerować młodym piłkarzom, że z takiej pracy każdy może wyciągnąć coś dla siebie. Na dziesięciu chłopaków spróbowało trzech. To oznacza, że nasi piłkarze nie do końca chcą stawać się lepsi. 

Gdy Gheorghe Hagi trafił do Realu Madryt, w klubie przydzielono mu trenera mentalnego, lecz stwierdził, że nie wie kto to i nie będzie z nikim takim współpracował. Zgodzili się. Wprowadził się do domu i zakumplował się z sąsiadem. Spędzali razem masę czasu, rodziny się bardzo polubiły, spotykali się razem na grillach, generalnie – najlepszy kumpel Hagiego w Madrycie. Rozmawiali dużo o piłce i okazało się, że daje mu bardzo trafne wskazówki. Zaczął dzięki niemu uświadamiać sobie wiele spraw i łapać pewność siebie. Sam mówił, że relacja z nowym przyjacielem bardzo mu pomaga. Po sezonie prezydent Realu zaprosił Hagiego do gabinetu: 

Chodź, zapoznam cię z naszym pracownikiem.     

Hagi usiadł na krześle, a do gabinetu wszedł… jego sąsiad. Real Madryt ściągnął trenera mentalnego, osiedlił go obok Gheorghe Hagiego tylko po to, by po kryjomu pomógł mu mentalnie. Dziś Hagi zatrudnił trenera mentalnego nawet w swojej akademii, by pracował wraz z dzieciakami. W tej akademii jest wszystko, co potrzebne do przygotowania młodych piłkarza. Ale to jednak wciąż wyjątek. 

W Polsce piłkarze są znacznie bardziej otwarci i chcą się uczyć. Z dziesięciu do trenera mentalnego poszłoby pewnie sześciu. Takie małe detale robią różnice. Polscy piłkarze mają dzięki temu mocniejszą pozycję na rynku europejskim. Gdy zachodni klub ma do wyboru polskiego 20-latka, który strzelił 10 bramek w sezonie i rumuńskiego odpowiednika, zawsze wybierze Polaka. Powód jest prosty – ma pewność, że Polak ma lepszą mentalność.  

Problemem rumuńskiej piłki jest też organizacja, kluby padają jak kaczki. Jak to wygląda dziś?

Dzieje się tak, bo nie ma pieniędzy. Nikt nie myśli, by zbudować struktury, akademię – ważne jest przeżycie z roku na rok. Nikt nie ma cierpliwości na to, by ściągnąć młodego piłkarza, zadbać o jego spokojny rozwój i sprzedać po trzech latach z zyskiem. Ważny jest wynik na już. A żeby mieć wyniki, musisz mieć czas. Nie ma innej drogi. 

Prezydenci klubów to często szaleńcy. 

Chcą wygrywać za wszelką cenę. Inwestują wiele pieniędzy, oferują wysokie zarobki i chcą wygrywać w każdym meczu. Musisz mieć w tym wszystkim cierpliwość. Myślą, że ściągną 10 piłkarzy o innym stylu i innej narodowości i od razu wygrają mistrzostwo. Tak łatwo nie ma. 

Jak oceniasz szanse powrotu do reprezentacji?

To jeden z głównych celów. Reprezentowanie kraju to jedno z najlepszych uczuć w moim życiu. Podobne emocje przeżywałem chyba tylko po podpisaniu kontraktu z Dinamo, narodzinach syna i ślubie. Czujesz się zupełnie inaczej jako człowiek, gdy grasz dla swojego kraju. W klubie grasz dla określonej grupy kibiców i rodziny. W reprezentacji – dla wszystkich. Dla ludzi leżących w szpitalach, dla bogaczy, dla tych, którzy nie mają nic. Masz wpływ na ich nastroje, możesz ich wesprzeć. To wielkie uczucie. Myślę, że jestem gotowy, ale oczywiście trener podejmuje decyzję. Znam go bardzo dobrze, bo trenował mnie w Dinamo i u niego złapałem najwyższą formę. 

Jak wspominasz debiut na naszym Stadionie Narodowym? 

Pierwszy mecz w reprezentacji… No fantastyczne uczucie, ale Lewandowski nas zabił (śmiech). Niebywały piłkarz. Wszedłem już przy 3:1, więc mieliśmy więcej miejsca i byłem nawet bliski zdobycia gola. Ciekawie się złożyło – pierwszy mecz w Polsce, pierwszy wyjazd do zagranicznego klubu do Polski, a jeszcze po tym meczu Kuba Błaszczykowski dał mi swoją koszulkę do mojej kolekcji. 

W „Przeglądzie Sportowym” opowiadałeś, że liczy ona 250 pozycji. 

Tak, gdy skończę karierę, będę mógł wspominać wszystkie momenty i pokazać synowi, że debiutowałem w Warszawie przeciwko Polsce. 

Masz też koszulki piłkarzy Ekstraklasy? 

Tak, po meczu z Legią zamieniłem się koszulkami z Marko Vesoviciem, później także z Robertem Gumnym i Konradem Michalakiem. 

Ale tę koszulkę Kuby, jako piłkarz „Pasów”, musisz chyba wyrzucić? 

Nie mam powodu, to koszulka reprezentacyjna. Kiedy gramy derby, nic się nie liczy, walczę tylko dla swojej drużyny. Ale po meczu musisz z powrotem być człowiekiem. Podczas meczu możesz walczyć, mówić złe rzeczy, słyszeć złe rzeczy, ale zupełnie serio: życie to o wiele więcej niż piłka nożna. 

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK / newspix.pl

redakcja

Opublikowane 17.05.2019 22:32 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
24.04.2021

“Kino sportowe nigdy nie mówi tylko o sporcie. Musi być coś jeszcze”

– W sporcie mamy do czynienia z ludźmi, którzy przekraczają własne limity, łamią ograniczenia ciała i umysłu w dążeniu do doskonałości. Nie bez powodu pewien kult sportu jest w naszej cywilizacji obecny od tysięcy lat. I twórcy filmowi wykorzystują tę mitologię, by pokazać nam miejsca, w których sportowa doskonałość styka się z jakąś ludzką niedoskonałością. […]
24.04.2021
Cały na biało
14.05.2021

“Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło Extra
15.02.2021

Gol sezonu? Strzeliłem, żeby nie było kontry

Miroslav Stoch to największe nazwisko, które trafiło tej zimy do PKO Bank Polski Ekstraklasy. – Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować […]
15.02.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Prosinecki i Czeryszew się bawią, wy głosujecie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu z miażdżącą przewagą zatriumfował Robin van Persie i jego przepiękna główka w starciu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Brazylii. Dzisiaj też mamy dla was gole mundialowe, lecz z 1998 i 2018 roku. Zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo na kolejne głosowanie. Czas na “Bramę dnia”! ROBERT PROSINECKI VS JAMAJKA (1998) […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

“To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. “Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
14.06.2021

Marko Arnautović może wrócić do Europy

Pewne jest jedno: każda bramka strzelona na wielkim turnieju zwraca uwagę wielu klubów na całym świecie. W przypadku młodszych zawodników podbija wartość, a tym starszym może dać bilecik do fajnego klubu na ostatnie lata kariery. Tak właśnie może być z Arnautoviciem, który wczoraj strzelił gola Macedonii. Dzisiaj pojawiają się plotki, jakoby 32-latek miał wrócić z […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Eriksen przemówił! “Nie poddam się, dziękuje wam”

Wiadomo, co stało się z Eriksenem, więc nie będziemy się powtarzać. Teraz istotne jest to, jakie sygnały dobiegają z otoczenia samego piłkarza. A raczej konkretnie z jego ust. Duńczyk podzielił się krótkim komunikatem ze światem, zapewniając, że czuje się lepiej. Jego agent mówi, że piłkarz Interu chce sprężyć się z badaniami, żeby wrócić do kibicowania […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Przewidywane składy na mecz Polski ze Słowacją

Dzisiaj wielki dzień dla reprezentacji Polski. Zaczynamy turniej Euro 2020, a w związku z tym jeszcze przed meczem będziemy emocjonować się tym, jaki skład pośle do boju trener Sousa. Według “Przeglądu Sportowego” będziemy ustawieni naprawdę ofensywnie. Dwóch napastnik, jeden skrzydłowy na wahadle. Ogień. Przewidywane składy według „Przeglądu Sportowego”: POLSKA: Szczęsny; Jóźwiak, Bednarek, Glik, Bereszyński, Rybus, Krychowiak, […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Blind: – Sytuacja z Eriksenem miała na mnie kolosalny wpływ

Dwa lata temu u Blinda zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego. Po odpowiedniej terapii 31-latek otrzymał od lekarzy zgodę na dalszą grę, ale w sierpniu zeszłego roku zasłabł podczas meczu towarzyskiego między Ajaksem a Herthą BSC. Udało mu się znów wrócić do gry, ale obrazki w meczu Danii z Finlandią przywołały Holendrowi najgorsze wspomnienia. – To, co […]
14.06.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Dariusz Skrzypczak dołącza do sztabu Rakowa

Raków Częstochowa oficjalnie przedstawił dziś nowego asystenta Marka Papszuna. Został nim były szkoleniowiec m.in. Stali Mielec – Dariusz Skrzypczak. 53-letni trener będzie odpowiedzialny za indywidualną pracę z piłkarzami. Dariusz Skrzypczak przez wiele lat zbierał trenerskie szlify w Szwajcarii, w której to występował jako piłkarz: FC Aarau, FC Hochdorf i FC Lagenthal. W 2019 roku trafił […]
13.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Prosinecki i Czeryszew się bawią, wy głosujecie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu z miażdżącą przewagą zatriumfował Robin van Persie i jego przepiękna główka w starciu z Hiszpanią na mistrzostwach świata w Brazylii. Dzisiaj też mamy dla was gole mundialowe, lecz z 1998 i 2018 roku. Zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo na kolejne głosowanie. Czas na “Bramę dnia”! ROBERT PROSINECKI VS JAMAJKA (1998) […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Jerzy Dudek: Łudzę się, że Paulo Sousa ma rację

Były reprezentant Polski jest pełen obawy przed jutrzejszym spotkaniem ze Słowacją. W rozmowie z interia.pl w krytyczny tonie wypowiedział się na temat planów i koncepcji Paulo Sousy. Jerzy Dudek uważa, że polski zespół nie rozumie intencji obecnego selekcjonera. Przede wszystkim martwi go postawa defensywy.  Uczestnik mistrzostw Świata w 2002 r. nie jest przekonany co do […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

To już pewne. Piotr Jawny nowym trenerem Podbeskidzia

Piotr Jawny i Marcin Dymkowski pożegnali się dzisiaj z zespołem rezerw Śląska Wrocław. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2. ligi mówiło się, że ten duet trenerski jest poważnie rozważany w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Według naszych informacji wszystko zostało już dopięte. Osoby decyzyjne w ekipie spadkowicza Ekstraklasy potwierdziły, że obaj panowie będą prowadzili drużynę “Górali” od sezonu 2021/2022. […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Marcelo trafi do Leeds United?

Coraz więcej wskazuje na to, że Marcelo latem opuści Real Madryt. Według doniesień angielskich mediów, zatrudnieniem doświadczonego Brazylijczyka są zainteresowane dwa kluby z Premier League. Co ciekawe, nie chodzi o żadną z topowych ekip angielskiej ekstraklasy. Do wyścigu po zatrudnienie Marcelo stanęły jak na razie Everton oraz Leeds United. Byłby to spory zjazd dla 58-krotnego […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Trudna nauka milczenia (3)

Nauka mówienia to jest wielka misja, jestem w tym na bieżąco, obserwuję jak starszy syn zaczyna rozumieć różnicę między “poszłem” i “poszedłem”, sprawdzam, czy młodszy już umie “tata daj”. Trzeba włożyć dużo pracy i poświęcić mnóstwo uwagi, by wprowadzić niemowlaka w ten uroczy świat słów, dzięki którym miliony ludzi (w tym gronie i ja) zarabiają […]
13.06.2021