Tuszyński – król Pucharu Turcji. Co słychać u stranierich?

Piotr Tomasik

Autor:Piotr Tomasik

10 stycznia 2016, 21:57 • 3 min czytania 0 komentarzy

Po kilku tygodniach przerwy wracamy z naszym tradycyjnym raportem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w ten weekend radzili sobie polscy piłkarze, którzy szukają szczęścia na obczyźnie, trafiłeś pod właściwy adres.

1. Patryk Tuszyński nie zaliczył w Turcji tzw. wejścia smoka, ale im dalej w las, tym były napastnik Jagiellonii spisuje się coraz lepiej. Można nawet powiedzieć, że stał się niemalże niezawodny, bo z pięciu ostatnich spotkań Rizesporu tylko jedno kończył bez wpisania się na listę strzelecką. W lidze trafił na razie tylko raz, ale w Pucharze Turcji ma chrapkę na koronę – dziś zdobył czwartą bramkę w tych rozgrywkach! Niezbyt efektowną, ale liczy się regularność (od 1:20).

2. Drugim – i ostatnim – Polakiem, który weekend kończy z golem na koncie jest Marcin Wasilewski. Tu pisanie o braku efektowności byłoby nieporozumieniem. Polak wysyłał kolejny sygnał w kierunku Claudio Ranieriego o treści: trenerze, gdyby coś się działo, to jestem gotowy. Mecz z Tottenhamem zakończył się remisem 2-2, Koguty doprowadziły do wyrównania w doliczonym czasie gry. Z jednej strony, szkoda, bo ekipa Polaka awans do kolejnej rundy FA Cup miała na wyciągnięcie ręki, lecz z drugiej – powtórzony mecz zapewne będzie oznaczał kolejne minuty dla „Wasyla”.

3. Trochę podobny jest przypadek duetu Białkowski-Malarczyk. Obaj panowie nie narzekają na nadmiar okazji do pokazania swoich umiejętności w barwach Ipswich – do meczu FA Cup z Portsmouth Malarczyk miał 157 rozegranych minut, Białkowski – 360. W sobotę zaliczyli pełne występy przeciwko wspomnianej drużynie – mecz zakończył się remisem 2-2, więc będzie poprawka. Dwie stracone bramki w starciu z ekipą League Two jednak nie najlepiej świadczą o bloku defensywnym, którego częścią byli Polacy.

4. Kolejny naprawdę przyzwoity mecz w lidze hiszpańskiej zaliczył Grzegorz Krychowiak. Niby zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że to Polak rządzi w środku pola, ale zawsze miło patrzy się, jak nasz rodak wymiata pośród najlepszych. W meczu z Athletikiem Bilbao „Krycha” zanotował m.in. pięć przechwytów. Wywalczył też rzut karny. Akcja bardzo fajna, ale trzeba przyznać, że odgwizdanie jedenastki to duży błąd arbitra.

5. W tym miejscu  możecie przeczytać o cudach, które w bramce Empoli wyczyniał Łukasz Skorupski, a poniżej znajdziecie skrót meczu Romy z Milanem, w którym wystąpił Wojciech Szczęsny. Też udany występ. Przy bramce Polak nie miał większych szans na skuteczną interwencję, a w trakcie meczu popisał się kilkoma pewnymi interwencjami.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – poza składem na mecz z Birmingham (2-1)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – cały mecz na ławce z Bournemouth (1-2)
Piotr Malarczyk (Ipswich) – 90 minut z Portsmouth (2-2)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Portsmouth (2-2)
Michał Żyro (Wolverhampton) – 81 minut z West Hamem (0-1)
Łukasz Fabiański (Swansea) – poza składem na Oxford Utd (2-3)
Marcin Wasilewski (Leicester) – 90 minut, gol i żółta kartka z Tottehamem (2-2)

CYPR

Adam Marciniak (AEK Larnaka) – 90 minut i żółta kartka z Paralimni (1-0)
Mateusz Taudul (AEK Larnaka) – cały mecz na ławce z Paralimni (1-0)
Mateusz Piątkowski (APOEL) – cały mecz na ławce z Arisem (2-1)
Łukasz Skowron (AEL) – poza składem na Pafos (0-0)

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – poza składem na mecz z Lorient (2-2)

GRECJA

Radosław Majewski (Veria) – 60 minut z Panthrakikosem (0-0)
Krzysztof Król (Kallonis) – mecz Panathinaikosem w poniedziałek

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – 90 minut i wywalczony karny z Athletikiem (2-0)
Cezary Wilk (Saragossa) – z powodu kontuzji poza składem na Real Oviedo (0-1)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – 90 minut i czyste konto z Belenenses (2-0)
Paweł Dawidowicz (Benfica B) – 90 minut, asysta i sprokurowany karny z Olhanense (2-3)