Cristiano Ronaldo w ulubionej roli. Waleczni Szkoci pokonani

Paweł Marszałkowski

Autor:Paweł Marszałkowski

08 września 2024, 23:09 • 3 min czytania 2 komentarze

Szkoci – jak to Szkoci – pokazali w Lizbonie waleczne serca. Szybko wyszli na prowadzenie i dzielnie odpierali ataki Portugalczyków. Do czasu. W drugiej połowie na murawie zameldował się Cristiano Ronaldo i wcielił się w swoją ulubioną rolę – wciąż nieemerytowanego zbawcy narodu.

We wrześniu ekipę Roberto Martineza czekała z pozoru mało skomplikowana misja. Dwa mecze Ligi Narodów na własnym terenie. Wydawało się, że najtrudniejszą część Portugalczycy mają już za sobą. W czwartek pokonali na Estadio da Luz Chorwatów 2:1. W niedzielę do Lizbony przyjechali Szkoci.

Selekcjoner wyspiarzy Steve Clarke jak mantrę powtarzał, że jest zadowolony z postawy swoich podopiecznych w przegranym meczu z Polską. Potwierdzeniem słów były czyny. Szkot wystawił dziś identyczną jedenastkę, jak na Hampden Park. Jego wybrańcy błyskawicznie odpłacili się za zaufanie.

Goście wyszli na prowadzenie już w siódmej minucie. Scott McTominay trafił do siatki po raz drugi w tym tygodniu. A właściwie po raz trzeci. Tyle że pierwsze z trafień ostatecznie nie zostało uznane po interwencji VAR. Jeśli pamiętacie, jak nowy nabytek Napoli pokonał Marcina Bułkę po zagraniu ręką, bardzo łatwo wyobrazicie sobie bramkę zdobytą w Lizbonie.

Rzut wolny. Portugalska linia obrony wychodzi wysoko, a McTominay zmierza w przeciwnym kierunku i po chwili znajduje się oko w oko z bramkarzem. Tym razem nie było ani ręki ani spalonego. 1:0 dla Szkocji.

Za szybko – powiedzieliby niektórzy trenerzy. Mógł tak pomyśleć i Steve Clarke, gdy przyglądał się kolejnym atakom Portugalczyków. Szkoci w komplecie cofnęli się we własne pole karne i obserwowali rywali rozgrywających piłkę tuż przed nim. Szczypiorniak. Tylko w pierwszej połowie gospodarze oddali 16 strzałów, ale Szkoci przetrwali.

W przerwie Roberto Martinez dokonał dwóch zmian. Ruben Neves zastąpił Joao Palhinhę, a za Pedro Neto zameldował się Cristiano Ronaldo. Pojawienie się na murawie CR7 (a wcześniej na rozgrzewce) wywołało zdecydowanie największą wrzawę na lizbońskim Stadionie Światła.

Po zmianie stron oglądaliśmy równie intensywne widowisko. Na boisku działo się bardzo dużo, a w powietrzu unosiło się przekonanie, że prędzej czy później Portugalczycy trafią do siatki.

Trafili prędzej, bo już w 54. minucie. Asystował nieustannie szalejący na lewym skrzydle Rafael Leao, a Bruno Fernandes bez chwili namysłu uderzył potężnie zza pola karnego. Angus Gunn mógł mieć małe deja vu z czwartku, gdy w podobny sposób pokonał go Sebastian Szymański.

Wydawało się, że teraz gospodarze będą mieli już z górki, ale nie, wciąż były ciężary. Gunn zaczął przechodzić samego siebie. Raz po raz ratował rodaków z niesłychanych opresji. Realizator nie nadążał z powtórkami, jednak piłka do siatki nie wpadała.

Aż do 88. minuty. Wówczas Ronaldo, który wcześniej dwukrotnie trafiał w słupek, skierował piłkę do bramki z najbliższej odległości. Tym samym 39-latek strzelił gola numer 901 w karierze. No i drugą bramkę w drugim meczu z rzędu. Ostateczne zwolnienie blokady.

Oczywiście celebra godna była finału mistrzostw świata.

I co, chłopcy? Myśleliście, że poradzicie sobie bez wujka Cristiano?

Portugalia – Szkocja 2:1 (0:1)

Fernandes 54’, Ronaldo 88’ – McTominay 7’

Kaszub. Urodził się równo 44 lata po Franciszku Smudzie, co może oznaczać, że właśnie o nim myślał Adam Mickiewicz, pisząc słowa: „A imię jego czterdzieści i cztery”. Choć polskiego futbolu raczej nie zbawi, stara się pracować u podstaw. W ostatnich latach poznał zapach szatni, teraz spróbuje go opisać - przede wszystkim w reportażach i wywiadach (choć Orianą Fallaci nie jest). Piłkę traktuje jako pretekst do opowiedzenia czegoś więcej. Uzależniony od kawy i morza. Fan Marka Hłaski, Rafała Siemaszki, Giorgosa Lanthimosa i Emmy Stone. Pomiędzy meczami pisze smutne opowiadania i robi słabe filmy.