Reprezentacja Anglii jest w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Podczas turnieju wciąż nie straciła gola, przed nią starcie z Ukrainą, gdzie „Synowie Albionu” będą zdecydowanymi faworytami. Podopieczni Garetha Southgate’a nie oszałamiają jak dotąd stylem, ale trzeba im przyznać, że są do bólu konkretni. A najkonkretniejszym z nich jest Raheem Sterling.

Spójrzmy najpierw na podstawową statystykę. Bramki.
- Anglia 1:0 Chorwacja – zwycięski gol Sterlinga
- Anglia 0:0 Szkocja
- Czechy 0:1 Anglia – zwycięski gol Sterlinga
- Anglia 2:0 Niemcy – otwierający gol Sterlinga
Zawodnik Manchesteru City zapewnił swojej ekipie właściwie wszystkie jej dotychczasowe zwycięstwa na turnieju. W meczu z Chorwacją kapitalnie wyszedł na wolne pole do podania Kalvina Phillipsa i prawą nogą pokonał golkipera wicemistrzów świata. Z kolei w spotkaniu z Czechami trafił do siatki głową z najbliższej odległości, wykorzystując świetne, miękkie dośrodkowanie Jacka Grealisha. No i wreszcie wczorajszy klasyk z Niemcami. Luke Shaw posłał mocne podanie w pole bramkowe, a Sterling dostawił tylko stopę i umieścił futbolówkę w sieci, przełamując niemiecką defensywę po 76. minutach gry. Dzieła zniszczenia dokończył później Harry Kane, zamykając kwestię awansu do ćwierćfinału trafieniem na 2:0, ale to cios wyprowadzony przez Sterlinga był najważniejszy.
Cashback bez obrotu do 500 PLN? Sprawdź bonus na start w Fuksiarz.pl
Raheem Sterling – talizman reprezentacji Anglii
Tak naprawdę trudno w pełni zdefiniować rolę, jaką Sterling pełni w taktycznej układance Southgate’a.
Raheem Sterling – heatmapa (SofaScore)
Anglik sporo czasu spędza blisko lewej strony boiska, jak przystało na skrzydłowego (czy też bocznego napastnika) i to widać na heatmapie umieszczonej powyżej. Ale na etapie finalizowania akcji Sterling bardzo często wkleja się w linię obrony drużyny przeciwnej, gdzieś pomiędzy stoperów, i de facto funkcjonuje jako środkowy napastnik u boku Harry’ego Kane’a. Wszystkie gole gracz The Citizens zdobył przecież po zachowaniach typowych dla wysuniętego snajpera.
Zerknijmy zresztą na statystyki (za SofaScore):
- kontakty z piłką Sterlinga na Euro 2020 (na mecz): 41,5
- kontakty z piłką Sterlinga w Premier League 2020/21 (na mecz): 52,9
- kluczowe podania na ME (na mecz): 0,5
- kluczowe podania w PL (na mecz): 1,3
- wygrane pojedynki na ME (na mecz): 3,3 (33%)
- wygrane pojedynki w PL (na mecz): 4,1 (42%)
- podania celne na ME (na mecz): 22,8 (82%)
- podania celne w PL (na mecz): 30,9 (86%)
- strzały na ME (na mecz): 1,8
- strzały w PL (na mecz): 2,3
- udane dryblingi na ME (na mecz): 1,5 (50%)
- udane dryblingi w PL (na mecz): 2,1 (54%)
Że Sterling ma w reprezentacji mniej kontaktów z piłką i mniej celnych podań, żadne to zaskoczenie. Angielska kadra nie jest zespołem tak dominującym przeciwników jak Manchester City za kadencji Pepa Guardioli. Jak na razie „Synowie Albionu” mogą się pochwalić średnim posiadaniem piłki na poziomie 53%. To wynik wyraźnie gorszy niż u „Obywateli”. Jest jednak mimo wszystko zdumiewające, że Sterling w trakcie mistrzostw dużo mniej okazałe numerki wykręca również w takich kategoriach jak dryblingi, wygrane pojedynki i kluczowe podania. Tylko pod kątem oddanych strzałów Sterling wypada imponująco.
Strzela prawie dwa razy na mecz, częściej niż Harry Kane. Southgate nie obciąża Sterlinga przesadną liczbą obowiązków w kreowaniu gry – czy to poprzez dryblingi, czy to poprzez udział w rozegraniu – właśnie po to, by 27-latek był na miejscu, gdy trzeba zrobić przewagę w polu bramkowym.
Anglia oszczędna w ofensywnych akcjach
Generalnie Anglia na Euro 2020 jest jedną z najbardziej pragmatycznie grających drużyn. Forsowanie tempa absolutnie „Synów Albionu” nie interesuje. Dali się wprawdzie wciągnąć w wymianę ciosów ze Szkotami, gdy akcja przenosiła się od jednego pola karnego do drugiego, lecz co to zasady to nie jest ich styl. W starciach z Chorwacją, Czechami i Niemcami wyspiarze dali się już poznać jako zespół cierpliwy. Czyhający na błędy rywali w defensywie. No i właśnie z tych spotkań wyszli zwycięsko, a ze Szkotami stracili punkty i w sumie nie tak wiele brakowało, by przegrali.
Odbierz najwyższy cashback na start bez obrotu w Fuksiarz.pl!
Pod względem spodziewanych goli Anglicy wypadają cieniutko.
- (xG: 0,9) Anglia 1:0 Chorwacja (xG: 0,3)
- (0,9) Anglia 0:0 Szkocja (0,9)
- (0,3) Czechy 0:1 Anglia (0,8)
- (1,31) Anglia 2:0 Niemcy (1,28)
W sumie Brytyjczycy zebrali jak dotąd 3,91 spodziewanego gola. Nie jest to oczywiście wynik bardzo słaby, ale jednak zauważalnie gorszy niż na przykład Hiszpanów (10,6), Holendrów (8,5), Duńczyków (7,8), Francuzów (7,6), Portugalczyków (7,6) czy Włochów (7,1). Dlatego skuteczność Sterlinga ma tak gigantyczne znaczenie dla reprezentacji. To nie jest tak, że Anglicy tworzą sobie mnóstwo sytuacji i akurat tak się złożyło, że Sterling jest skuteczniejszy od partnerów. Nie. On jest tak naprawdę jedynym (może obok Kane’a) zawodnikiem, który w ogóle strzeleckie sytuacje regularnie ma. Gdyby szwankował u niego timing przy wyjściu na pozycję albo wykończenie, być może „Synów Albionu” nie byłoby już na mistrzostwach.
Raheem Sterling
Podsumujmy wszystkie strzały Anglików na turnieju:
- vs Chorwacja: Sterling – 3 strzały; Foden – 1; Kane – 1; Mount – 1; Phillips – 1; Trippier – 1
- Szkocja: Mount – 3; Kane – 2; Stones – 1; Shaw – 1; James – 1, Foden – 1
- Czechy: Kane – 3; Sterling – 2; Stones – 1
- Niemcy: Sterling – 2; Maguire – 2; Kane – 1;
Wciąż bez jakiegokolwiek uderzenia na mistrzostwach pozostają choćby Jack Grealish, Bukayo Saka, Declan Rice, Marcus Rashford czy Jude Bellingham. Nie świadczy to najlepiej o ofensywnym rozmachu Anglików, natomiast potwierdza indywidualną klasę Sterlinga, który po prostu swoim zachowaniem w polu karnym przeciwnika robi różnicę na korzyść swojego zespołu. Rodzi się jednak pytanie: czy przy tak ograniczonej liczbie mocnych punktów w ataku można doczłapać się do triumfu na Euro? Ostatecznie odcięcie gracza Manchesteru City od okazji strzeleckich nie jest niemożliwe, czego dowiedli Szkoci.
Jeśli ograniczyć Sterlinga uda się również Ukraińcom albo ewentualnie kolejnym rywalom reprezentacji Anglii, odpowiedzialność za zdobywanie goli będą musieli na siebie wziąć inni, oczywiście z Harrym Kane’em na czele. Na razie nie uwodnili, że zdołają taką odpowiedzialność udźwignąć.
fot. NewsPix.pl
Co to za wał, że Anglicy już grali 4 mecze u siebie, a potencjalny półfinał i finał również jest na Wembley?
A co to za wal, ze Francuzi na Euro2016 zagrali wszystkie 7 meczow u siebie?
IQ 38
Ręce same składają się do oklasków
Pewnie dlatego, że byli jedynym gospodarzem turnieju.
ciekawe nie? , może przed Euro jakieś grube funciory poszły w ruch, who knows, who knows…
ciekawe nie? , może przed Euro jakieś grube funciory poszły w ruch, who knows, who knows…
Do tego nie wpuszczają kibiców z Europy
Można doczłapać się do triumfu na Euro nie wygrywając meczu w regulaminowym czasie gry, więc myślę, że tak da się doczłapać. Wystarczy być tylko mega skutecznym.
Coś mi umknęło? Anglia nie grała na razie dogrywki
Chwała mu za to. Ale mnie on jakoś swoją grą irytuje. Często pakuje się z piłką w tłum rywali zamiast podać do lepiej ustawionego kolegi albo holuje piłkę do momentu w którym z akcji nie da się już nic wycisnąć.
On mądry nie jest. Dlatego trenerzy muszą innych ustawić tak, żeby za niego myśleli i dogrywali mu na dokładkę
Mam nadzieję, że odpadną najpóźniej z Danią w półfinale. Cwaniaki przy aprobacie UEFA grają najwięcej meczów u siebie i jeszcze nie przyjmują kibiców z kontynentu. Wyobrażacie sobie finał mistrzostw Europy, na który nie mogą przyjechać fani z Europy ? To już lepiej było ten mecz grać gdzieś w Azji.
Do wczoraj kibice z Europy mogli przyjechać na finał…;) (10 dni kwarantanny)
xD
Oby nie. Ci kunktatorzy i polityczne ścierwusy nie mogą mieć medalu.
Wypad z tymi angolami z turnieju. Gówno grają tylko ciągle farcą jak w 2018 a ego wyjebane jak u polskiego mejwena.
Co za czasy żeby Polak musial byc najpierw za Niemcami a teraz za Ukrainą…
A kleczal?
Grealish ma przynajmniej dwie asysty (do Sterlinga na główkę i do Kane’a na główkę) + asysta drugiego stopnia z Niemcami do Shawa.
Jak na rezerwowego przekot 🙂