post

Hiszpania: Kadra na Euro 2020

NazwiskoPozycjaKlub
David De GeaBramkarzeManchester United
Unai SimonBramkarzeAthletic Bilbao
Robert SanchezBramkarzeBrighton
Jordi AlbaObrońcyBarcelona
Jose GayaObrońcyValencia
Aymeric LaporteObrońcyManchester City
Diego LlorenteObrońcyLeeds United
Pau TorresObrońcyVillarreal
Eric GarciaObrońcyManchester City
Cesar AzpilicuetaObrońcyChelsea
Marcos LlorentePomocnicyAtletico Madryt
Thiago AlcantaraPomocnicyLiverpool
PedriPomocnicyBarcelona
RodriPomocnicyManchester City
KokePomocnicyAtletico Madryt
Fabian RuizPomocnicyNapoli
Sergio Busquets(c)PomocnicyBarcelona
Mikel OyarzabalNapastnicyReal Sociedad
Dani OlmoNapastnicyRB Leipzig
Ferran TorresNapastnicyManchester City
Pablo SarabiaNapastnicyPSG
Adama TraoreNapastnicyWolverhampton
Alvaro MorataNapastnicyJuventus/Atletico Madryt
Gerard MorenoNapastnicyVillarreal

Hiszpania: Analiza reprezentacji

Od czego by tu zacząć… Cóż, przede wszystkim jeśli ktoś nie ma choć minimalnej wiedzy na temat reprezentacji Hiszpanii, lepiej, żeby nie nazywał się fanem piłki nożnej. To jak Ferrari w branży motoryzacyjnej – absolutny top, o którego istnieniu musi wiedzieć każdy. Z piękną historią, wieloma sukcesami i przebiciem do świadomości niedzielnych kibiców na całym świecie. Mowa w końcu o najbardziej utytułowanej kadrze w XXI wieku, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat aż trzykrotnie sięgnęła po zwycięstwo w turnieju rangi międzynarodowej. W 2008, 2010 i 2012 roku, co było przejawem pełnej dominacji w światowym futbolu.

To był niezwykły okres dla „La Furia Roja”. W przeszłości tylko raz udało jej się sięgnąć po mistrzostwo Europy w 1964 roku, tak więc na pojawienie się złotej ery Hiszpanie musieli czekać ponad 40 lat. To oczywiście wiązało się z nadejściem złotego pokolenia tamtejszej piłki, z którym nie mógł równać się absolutnie nikt. Nawet Niemcy, które mają najwięcej medali od 2002 roku (7). Futbolem rządzą cykle, a ten z lat 2008-2012 pod wodzą Vicente del Bosque – częściowo też Luis Aragonésa, który wygrał Euro w 2008 roku – przeszedł do legendy. Na czele z gwiazdami pokroju Torresa, Villi, Xaviego, Iniesty, Busquetsa, Puyola, Ramosa czy Casillasa. Wtedy dzieciaki na podwórkach utożsamiały się właśnie z tymi piłkarzami, totalnie zapominając o polskich realiach.

Ale to już było i nie wróci więcej – przynajmniej w takiej formie. Tamtejsza kadra była oparta w dużej mierze o geniusz piłkarzy Barcelony i tiki-takę stworzoną przez Pepa Guardiolę. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej.

Hiszpania wciąż jest bardzo mocną reprezentacją, lecz teraz może tylko nawiązywać do lat swojej świetności. Nie powiemy już, że ma najlepszych pomocników na świecie, bramkarza czy obrońców. Potencjał kadry prowadzonej przez Luisa Enrique rozkłada się na wiele nazwisk. Mówi się, że to będzie najbardziej nieobliczalny zespół na Euro 2021, bo naprawdę trudno wyrokować, na jaki aspekt były trener Barcelony położy największy nacisk. W jakich piłkarzach pokłada szczególne nadzieje czy jak ustawi zespół. Swoimi powołaniami wywołał burzę, nie zabierając na turniej żadnego zawodnika Realu Madryt na czele z Sergio Ramosem czy Nacho.

Reprezentacja Hiszpanii z racji swojego nieregularnego kształtu może albo zachwycić, albo totalnie zawieść. W tym kraju zawsze oczekuje się medali, ich brak uznaje się za porażkę. Tak się składa, że Luis Enrique wystawił się na strzał, wytworzył aurę niepewności i zwątpienia. To on jest na świeczniku jako gwiazda hiszpańskiej kadry, której wyjątkowo oberwie się za ewentualny brak sukcesu. Po kadencji Lucho widać, że „La Furia Roja” ma różne oblicza. Z jednej strony potrafi zmieść Niemców z powierzchni ziemi, wygrywając 6:0, a z drugiej męczyć się z ekipami pokroju Gruzji. Skala potencjału jest ogromna, ale pojawia się problem z regularnością. Oczywiście nie zmienia to faktu, że mówimy o jednym z faworytów do wygrania całego turnieju. Ale też nie da się ukryć, że znajdziemy mocniejszą talię kart przed zbliżającym się Euro 2020.

Nie ułatwia im sytuacji to, że tuż przed turniejem zmagali się z koronawirusem, przez który Enrique powoływał na potęgę, wysyłał Busquetsa do domu, odwoływał mecz z Litwą… słowem, niezły bajzel.

Wyjściowa „11” Hiszpanii na Euro 2020

Ostatnie mecze Hiszpanów

Data/turniejGospodarzeWynikGoście
8 czerwca 2021 towarzyski Hiszpania flag 4 : 0
flag Litwa
4 czerwca 2021 towarzyski Hiszpania flag 0 : -
flag Portugalia
31 marca 2021 El. MŚ Hiszpania flag 3 : 1
flag Kosowo
28 marca 2021 El. MŚ Gruzja flag 1 : 2
flag Hiszpania
25 marca 2021 El. MŚ Hiszpania flag 1 : 1 flag Grecja

Hiszpania: Droga do Euro 2020

L.p.ZespółPktMWRPBr+Br-+/-
1.
flaga Hiszpania
Hiszpania
2610820315+26
2.
flaga Szwecja
Szwecja
2110631239+14
3.
flaga Norwegia
Norwegia
17104511911+8
4.
flaga Rumunia
Rumunia
14104241715+2
5.
flaga Wyspy Owcze
Wyspy Owcze
410109430-26
6.
flaga Malta
Malta
310109327-24

Największe osiągnięcia historyczne Hiszpanów

Trudno wybrać ten jeden, najbardziej wyjątkowy sukces w historii reprezentacji Hiszpanii. Trochę ich mamy. Można zajrzeć do dalekiej przeszłości, lat 60. czy 90., ale też spojrzeć na świeższe dokonania. Jeśli patrzymy na ostatnie kilkadziesiąt lat, numerem jeden musi być zwycięstwo w turnieju w RPA. Co można powiedzieć na pewno – „La Furia Roja” na pustą gablotę nie może narzekać. Co prawda nie jest regularna w swoich osiągnięciach, dzielą je dłuższe przerwy, ale jeśli już rozgrywała znakomity turniej, to w pięciu na osiem przypadków wygrywała finał.

  • Złoci medaliści na IO w 1992 roku
  • Srebrni medaliści na IO w 1920 i 2000 roku
  • Mistrzowie Europy w 1964, 2008 i 2012 roku
  • Wicemistrzowie Europy w 1984 roku
  • Mistrzowie Świata w 2010 roku

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii

Pół-żartem, pół-serio można powiedzieć, że w swojej kategorii Luis Enrique jest takim samym wizjonerem, jak Pep Guardiola. W innym wymiarze, bo mowa o realiach reprezentacji narodowej, ale jednak uderza w podobne tony.

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii sprawia takie wrażenie, jakby widział więcej niż przeciętny widz czy dziennikarz, co mimo wszystko powinno być postrzegane pozytywnie. Były trener Barcelony zawsze wyrywał się poza określone ramy, był wyrazisty i bezprecedensowy. To zdecydowanie nie jest ulubieniec hiszpańskich mediów od dłuższego czasu, dlatego nietrudno sobie wyobrazić, co wydarzy się w chwili, gdy “La Furia Roja” zawiedzie na Euro. Wóz albo przewóz, bez półśrodków. Enrique wybrał drogę, która ustawia go na świeczniku, co oczywiście niesie spore ryzyko.

51-latek chce grać bezpośredni futbol, lubi piłkarzy specjalizujących się w szybkim zdobywaniu przestrzeni lub często oddających strzały. W pewnym stopniu odcina się od tiki-taki, jak to bywało w czasach pracy w Barcelonie. Ma swój pomysł i go po prostu realizuje. Nie ma lepszego przykładu na budowanie kadry na własną modłę niż działania Luisa Enrique, który personaliami potrafi zaskoczyć z dnia na dzień. Enrique zdążył jednak przyzwyczaić, że nie ma sentymentów, decydując się na nieoczywiste rozwiązania. Pokazał to już choćby w przypadku Jordiego Alby, którego potencjał doskonale znał z Barcelony, a jednak w pewnym okresie w kadrze go pomijał. Lucho jedzie równo, ma cojones, ale nie można mieć wątpliwości, że chce stworzyć nową i lepszą wersję “La Furia Roja”.

Jako trener Enrique odnosił wielkie sukcesy z Barceloną. W ciągu trzech sezonów zdobył z nią dziewięć trofeów, w tym oczywiście Ligę Mistrzów w 2015 roku. Został też trenerem roku i wszedł na panteon najlepszych fachowców na świecie. Zostawił po sobie piętno, potrafił zrobić z zespołu maszynę do zabijania rywala. Różni się jednak choćby od Guardioli tym, że preferuje bardziej bezpośredni futbol. Widzimy go teraz w reprezentacji, którą 51-latek zaczął budować z powodzeniem. W ciągu swojej kadencji (17 meczów), przerwanej przez urlop spowodowany problemami rodzinnymi, wystawił sobie już piękne laurki, takie jak 6:0 z Niemcami, 6:0 z Chorwacją czy 4:0 z Ukrainą. Jego drużyna potrafi być jak on sam – wybuchowa. Euro 2020 będzie dla niego jednak pierwszym turniejem w roli selekcjonera. To debiutant.

Ciekawostki o Hiszpanii

  • Były selekcjoner reprezentacji Hiszpanii, Vicente del Bosque, jest jedynym trenerem w historii futbolu, który wygrał mundial, mistrzostwa Europy i Ligę Mistrzów. To pokłosie genialnych lat hiszpańskiej kadry w latach 2008-2012
  • Podczas Euro 1960 reprezentacja Hiszpanii oddała mecz walkowerem przed ćwierćfinałowym starciem z ZSRR. Na dwa dni przed planowanym spotkaniem rządzący krajem generał Francisco Franco zadecydował, że zespół narodowy nie poleci do Moskwy grać z komunistycznym rywalem. Ponoć na informację o tym, że do wyjazdu nie dojdzie, ze wściekłością zareagował di Stefano.
  • Hiszpania jest pierwszą i do tej pory jedyną reprezentacją, której udało się obronić tytuł mistrza Europy. Żadna inna kadra tego nie dokonała, choć raz w latach 60. miała ku temu okazję kadra ZSRR (dwa finały z rzędu) oraz reprezentacja Niemiec w latach 70.
  • Hiszpańscy piłkarze przeszli do historii jako pierwsza europejska reprezentacja, której udało się wygrać mistrzostwa świata na obcym kontynencie. Udało się to w 2010 roku w RPA, a do tego elitarnego grona cztery lata później dołączyły Niemcy po triumfie w Brazylii
  • Hiszpania dzierży w rękach niezwykły rekord, razem z Brazylią, o którym wiele nawet topowych reprezentacji może dzisiaj jedynie pomarzyć. Chodzi o 35 meczów z rzędu bez porażki. To liczba, do której nie udało się zbliżyć żadnej ekipie narodowej od wielu lat
  • W przeciwieństwie do wielu reprezentacji na świecie Hiszpania nie ma swojego stadionu narodowego. Mecze w roli gospodarza rozgrywa w różnych miejscach rozłożonych po całym kraju: Santiago Bernabeu w Madrycie, Estadio de La Cartuja w Sewilli, Estadio Los Cármenes w Granadzie czy Estadio Ramón de Carranza w Cadizie
  • Reprezentacja Hiszpanii jest jedynym zespołem, któremu udało się wygrać mistrzostwa świata po porażce w pierwszym spotkaniu na turnieju. W RPA podopieczni del Bosque przegrali ze Szwajcarią 0:1, by potem dojść do finału i pokonać w dogrywce Holandię 1:0. W 116 minucie gola strzelił Andres Iniesta

Największa gwiazda reprezentacji Hiszpanii

Tutaj mamy pewien zgrzyt. Bo tak naprawdę w wizji Luisa Enrique na reprezentację narodową nie ma miejsca na większe indywidualności od innych. Nie ma konkretnej gwiazdy jak Bale w Tottenhamie, Lewandowski w Polsce czy Ronaldo w Portugalii. Poziom zawodników jest topowy, mówimy o klasie światowej na wielu pozycjach. Tylko że tam nikt specjalnie się nie wyróżnia. Gdyby powołanie otrzymał Sergio Ramos, być może wskazalibyśmy właśnie na niego. A tak trzeba szukać, bo opcji jest kilka. Każda ma swoje uzasadnienie, ale, wiadomo, to musi być jedno nazwisko.

Gerard Moreno. Najlepszy hiszpański zawodnik w La Liga, przez wielu uważany również za lepszego napastnika od Benzemy czy Suareza w minionym sezonie. Dlaczego on? Cóż, to gość, który próbuje przebić się do mainstreamu i ma wszelkie narzędzia do tego, żeby to uczynić na dobre. To najskuteczniejszy piłkarz w Lidze Europejskiej (siedem goli, pięć asyst), zwycięzca tych rozgrywek z Villarrealem i największa gwiazda tego klubu. 29-letni Hiszpan rozegrał swój najlepszy sezon w karierze, notując 31 bramek i 11 asyst. Skwitował ten genialny czas bramką w finale LE z Manchesterem United. Szerzej opisywaliśmy jego sylwetkę tutaj.

 
Największy atut

Nieobliczalność. Te cechę drużyny można oczywiście pojmować dwojako, ale w przypadku obecnej reprezentacji Hiszpanii trzeba uznawać to za pozytyw. Rywal tej kadry nie wie, czego może się spodziewać. Nie wie, jakie karty wyciągnie Luis Enrique i na jaki aspekt gry położy największy nacisk. Ta kadra jest uniwersalna, ma piłkarzy mogących występować w różnych wariantach, na co trudno się przygotować. Doskonałym uosobieniem tego atutu jest ktoś taki jak Dani Olmo czy Marcos Llorente. Zawodnicy, których nie da się zamknąć w konkretnych ramach. I tak też będzie cała „La Furia Roja” na Euro 2020. Jeśli będzie miała dobry dzień jako zespół, ogromnym problemem będzie powstrzymanie jej fali ataków.

 
Największa słabość

Moglibyśmy wyróżniać słabości na konkretnych pozycjach, takich jak bramkarz, jeden ze skrzydłowych czy prawy obrońca, gdzie może zabraknąć jakości. Ale, sumując, największą bolączką może być zbiór piłkarzy, którzy są predestynowani do gry w tych sektorach boiska. A właściwie ich niewielkie obycie z wielkimi turniejami, brak doświadczenia na takim poziomie. Istnieją wątpliwości, czy poszczególni gracze będą potrafili unieść presję w kluczowych momentach.

Dla przykładu Unai Simon, Pau Torres, Pedri, Ferran Torres, Adama Traore, Pablo Sarabia, Mikel Oyarzabal czy Fabian Ruiz to piłkarze, którzy w hiszpańskiej kadrze zaistnieli na dobre dopiero za kadencji Luisa Enrique. Są dużą niewiadomą, a przecież wiemy doskonale, że ciężar gatunkowy mundiali czy mistrzostw Europy jest ogromny. Ba, nie chodzi nawet wyłącznie o rozgrywki reprezentacyjne. Batalie na najwyższym europejskim poziomie ma za sobą zdecydowana mniejszość tej kadry, co w starciu z bardziej doświadczonymi zespołami może zaważyć o końcowym wyniku.

Hiszpania w liczbach

Występy na MEWystępy na MŚMiejsce w rankingu FIFA
11156
 
Najwyższa wygranaNajwyższa przegranaNajlepszy strzelecNajwięcej występów
13:0 vs Bułgaria (1933)1:7 vs Włochy (1928)David Villa (59)Sergio Ramos (178)

Mecze Hiszpanii na Euro2020

Grupa/Data/StadionGospodarzeWynikGoście

Portugalia

Dania

Czechy

Uncategorized

Włochy

Uncategorized

Węgry

Uncategorized

Walia

Uncategorized

Turcja

Uncategorized

Szwecja

Uncategorized

Szkocja

Weszło

Słowacja

Weszło

Rosja

Uncategorized

Polska

Uncategorized

Niemcy

Uncategorized

Macedonia Północna

Weszło

Holandia

Uncategorized

Hiszpania

Uncategorized

Francja

Weszło

Finlandia