Daniel Michael O’Shaughnessy. Miano godne właściciela pubu w centrum Dublina, prawda? Tymczasem mówimy o 11-krotnym reprezentancie Finlandii, który ma całkiem spore szanse na występ w dzisiejszym meczu z Danią. Zaraz wam wyjaśnimy, co właściwie w fińskiej kadrze na Euro 2020 robi obrońca, który jeszcze trzy lata temu ganiał za piłką w czwartej lidze angielskiej.

Irlandzki akcent w fińskiej kadrze. Kim jest Daniel O’Shaughnessy?

9 czerwca 2015 roku to ważna data dla niespełna 27-letniego obecnie O’Shaughnessy’ego. Po raz pierwszy załapał się on wtedy do fińskiej drużyny narodowej i z ławki obejrzał mecz towarzyski z Estonią. Ekipa Suomi przegrała wprawdzie 0:2, lecz dla defensora wynik spotkania nie miał aż tak dużego znaczenia. Liczyło się w pierwszej kolejności to, że udało mu się – wbrew rozmaitym przeciwnościom losu – wreszcie przebić do dużej, międzynarodowej piłki. Pół roku później O’Shaughnessy zaliczył już oficjalny debiut w seniorskiej reprezentacji, a zaraz potem premierowy mecz w pełnym wymiarze czasowym.

Wyglądało na to, że kariera obrońcy lada moment może się całkiem ciekawie rozkręcić. Okazało się jednak, że O’Shaughnessy na swoje życiowe wyzywanie musiał poczekać do 2021 roku.

FINLANDIA WYGRA Z DANIĄ? KURS: 10,00 W FUKSIARZU!

DANIEL O’SHAUGHNESSY. NIEUDANY PODBÓJ WYSP

Mówimy wszakże o zawodniku, który w sezonie 2016/17 grał na poziomie angielskiej League Two (4. liga), konkretnie w zespole Cheltenham Town. Żeby być precyzyjnym należałoby jeszcze dodać, że The Robins byli wówczas ekipą broniącą się przed spadkiem do piątej ligi. To wyjątkowo marny poziom, nawet jeżeli weźmiemy poprawkę na fakt, że selekcjonerzy fińskiej kadry na ogół nie narzekają na nadmiar gwiazd europejskiego formatu do dyspozycji. W swoim debiucie O’Shaughnessy pojawił się na boisku otoczony przede wszystkim zawodnikami z fińskiej ekstraklasy. Niemniej, trudno nie odnieść wrażenia, iż Finowie chcieli się po prostu zabezpieczyć. Wiedzieli, że O’Shaughnessym interesowali się swego czasu przedstawiciele irlandzkiej federacji piłkarskiej. Zainteresowanie wygasło, gdy obrońca nie rozwinął się zgodnie z oczekiwaniami, no ale lepiej było dmuchać na zimne.

O’Shaughnessy powołanie do ekipy Suomi przyjął i tym samym mocniej związał swoją przyszłość z Finlandią.

Wyjaśnienie związków piłkarza z Irlandią nie nastręcza trudności. O’Shaughnessy przyszedł na świat w 1994 roku w miejscowości Riihimäki, oddalonej jakieś 70 kilometrów od Helsinek, lecz jego ojcem jest Irlandczyk rodem z Galway. Robert O’Shaughnessy poznał swoją fińską ukochaną imieniem Ulla, gdy przebywała ona na krótkim urlopie w Dublinie. Zakochany mężczyzna zgodził się ochoczo, by założyć z Ullą rodzinę w Finlandii. Daniel swoją przygodę ze sportem rozpoczął – a jakże! – od hokeja na lodzie, ale dość szybko przerzucił się na futbol. Podobnie jak jego brat, Patrick.

„Ojciec zawsze nam powtarza, że był przekonany, iż mama pochodzi z Francji, a nie Finlandii i dlatego zgodził się, by zamieszkać w jej kraju. Ale to żarty. Wiem, że bardzo mocno się kochają”

Patrick O’Shaughnessy

Obaj bracia (Patrick jest o rok starszy) okazali się całkiem utalentowanymi zawodnikami i reprezentowali Finlandię na kolejnych szczeblach futbolu juniorskiego oraz młodzieżowego. Ciągnęło ich jednak na wyspy. Daniel w wieku siedemnastu lat próbował szczęścia na testach w Liverpoolu, Manchesterze United, Sunderlandzie i Celticu. Nigdzie nie znalazł zatrudnienia. Ostatecznie na młodego defensora postawiło francuskie FC Metz, znajdujące się wówczas w Ligue 2. O’Shaughnessy nie przebił się jednak do pierwszego zespołu. Dwa lata spędził w rezerwach Metz, balansujących między czwartym a piątym poziomem rozgrywek we Francji. Wydawało się, że poważna piłka po prostu chłopaka zweryfikowała.

DANIEL O’SHAUGHNESSY. SERIA NIEPOWODZEŃ

Mimo wszystko, bracia O’Shaughnessy pozostawali w kontakcie z irlandzką federacją. W 2014 roku Noel King, szkoleniowiec irlandzkiej młodzieżówki, osobiście skontaktował się z Patrickiem i Danielem, by wybadać, czy w razie czego będą zainteresowani występami dla „Zielonej armii”. Patrick momentalnie zapalił się do tej opcji: – Chcę po prostu wyrwać się z Finlandii. Grać gdziekolwiek. W Niemczech, w Anglii. Może nawet w lidze irlandzkiej, jeżeli dostanę dobrą propozycję. Czuję się bardziej Irlandczykiem niż Finem, to chyba kwestia mojego charakteru – mówił.

Daniel także niczego nie wykluczał, aczkolwiek wypowiadał się znacznie ostrożniej.

W 2014 roku młodszy z braci O’Shaughnessy stanął przed kolejną szansą, by podbić angielskie boiska. Z Metz wyciągnęło bo Brentford, a zatem klub opierający swoją politykę transferową – najogólniej rzecz ujmując – o statystyki i analizy, a nie „test oka”. – Dobrze wiemy, jaki zawodnik może odnieść sukces w Anglii. Identyfikujemy te ligi, w których pomija się kontekst fizyczny na rzecz taktyki, podczas gdy w Anglii jest inaczej. Tutaj jeśli jesteś silny, masz duże szanse na zostanie dobrym piłkarzem. Taktycznej strony zawsze można się nauczyć. Jesteśmy w stanie zapewnić to naszym zawodnikom. Natomiast dla nas korzystniejsze jest sondowanie opuszczonych rynków, zrozumienie ich i wyciągnięcie stamtąd potencjalnych gwiazd – tłumaczył Matthew Benham, właściciel klubu. To cytat z 2017 roku, lecz wydaje się, że idealnie pasuje do kontekstu.

W Brentford uznano, że O’Shaughnessy jest wystarczająco wysoki, silny, dynamiczny i agresywny, by można było z niego ulepić wartościowego obrońcę. To skłoniło również selekcjonera reprezentacji Finlandii, by skierować do Daniela pierwsze powołania do kadry.

O’Shaughnessy w starciu z Tomaszem Kędziorą (2016)

Tutaj jednak analitycy „Pszczół” odrobinę przestrzelili. O’Shaughnessy nie przebił się bowiem do pierwszej drużyny Brentford. Nie pomogły także wypożyczenia do Braintree Town oraz Midtjylland. Efekt? Jako się rzekło, defensor – pomimo sporej liczby występów w fińskich młodzieżówkach, a także zaliczonego przetarcia w seniorskiej kadrze – w 2016 roku wylądował w czwartoligowym Cheltenham Town. Informacja, że klub z tak niskiego poziomu podpisał kontakt z graczem o doświadczeniu międzynarodowym była tak zdumiewająca, że w formie ciekawostki podano ją nawet w BBC.

Zarejestruj się na Fuksiarz.pl

Graj mecze EARLY PAYOUT. Drużyna prowadzi 2:0 w dowolnym momencie, wygrywasz zakład

DANIEL O’SHAUGHNESSY. Z CZWARTEJ LIGI NA EURO

W 2018 roku O’Shaughnessy wreszcie skapitulował.

Kiedy przyszło mu grzać ławę w Cheltenham rozumiał, że w Anglii po prostu nie ma dla niego przyszłości na naprawdę wysokim poziomie. Podkulił zatem ogon i powrócił do Finlandii, podpisując kontrakt z mistrzami kraju – HJK. I tutaj potwierdzenie znalazło powiedzonko, że czasem lepiej zrobić jeden krok wstecz, by później wykonać kilka do przodu. W ojczyźnie swojej mamy O’Shaughnessy wreszcie zaczął regularnie grać. Obdarzono go dużym zaufaniem z uwagi na reputację wielkiego talentu, jaką się przed laty cieszył, a on ten kredyt zaufania spłacił. Choć występy w fińskiej ekstraklasie musiał w pewnym okresie łączyć z obowiązkową służbą wojskową. – Większość chłopaków przechodzi to przeszkolenie w wieku osiemnastu lat, ale mnie wtedy nie było w kraju – opowiadał Daniel irlandzkim mediom w 2019 roku. – Na szczęście nie jest tak źle. Wstajemy codziennie o 6:30, jemy śniadanie. Potem mamy wykłady odnoście poszczególnych rodzajów broni, a następnie ćwiczenia na poligonie. Proste sprawy.

W armii są grupy przeznaczone dla sportowców. Jedna dla zawodników sportów zimowych, druga letnich. Ja jestem oczywiście w tej drugiej, więc przeszkolenie przechodzę w okresie między sezonami – dodał. – Są tu ze mną piłkarze, lekkoatleci, żeglarze, golfiści. To bardzo interesujące doświadczenie. Mogę obserwować treningi tych ludzi, dowiedzieć się czegoś o ich podejściu. Skorzystam na tym.

Pomimo poważnej kontuzji kolana, O’Shaughnessy wyrósł na mocny punkt linii obronnej HJK. A to zaowocowało powrotem do kadry. Gdyby Euro 2020 odbyło się w pierwotnie zaplanowanym terminie, pewnie defensor nie mógłby liczyć na wyjazd na turniej, ale jesienią minionego roku selekcjoner Markku Kanerva postanowił dać O’Shaughnessy’emu szansę. Daniel wystąpił w kilku meczach Ligi Narodów oraz w paru spotkaniach towarzyskich. Niewątpliwie największym wyzwaniem emocjonalnym było dla niego spotkanie z Irlandią, wygrane przez Finów 1:0.

Irlandia 0:1 Finlandia (Liga Narodów 2020/21; dywizja B)

Powrót do kadry był dla mnie wielką niespodzianką – przyznał O’Shaughnessy w 2020 roku. – Miałem już na koncie występy w reprezentacji, ale to były tylko mecze towarzyskiego. Teraz dostałem szansę, by zagrać o punkty. To wielki honor. Na wyjazd na Euro jednak nie liczę. W tej chwili nie widzę na to dla siebie większych szans. Musiałbym spisywać się naprawdę świetnie, by znalazło się dla mnie miejsce w kadrze.

Cóż – najwyraźniej życie nauczyło Daniela pokory, ale tutaj jego skromność okazała się przesadzona. W eliminacjach do mistrzostw świata obrońca rozegrał 90 minut w zremisowanym 1:1 starciu z Ukrainą, ostatnio pojawił się też na boisku w sparingach ze Szwajcarią (2:3) oraz Estonią (0:1). Wyniki nie napawają optymizmem, ale dla O’Shaughnessy’ego, podobnie zresztą jak dla całej reprezentacji Finlandii, sam udział w wielkim turnieju stanowi już olbrzymi sukces i powód do dumy. Jasne, na mistrzostwa pojechało pół Europy. Ale na przykład reprezentacji Irlandii na imprezie zabraknie.

DANIA WYGRA Z FINLANDIĄ? KURS: 1,34 W FUKSIARZU!

Jest pewnym paradoksem, iż O’Shaughnessy to… jedyny przedstawiciel ligi fińskiej na mistrzostwach. Kto wie – być może udany występ na Euro pozwoli mu z opóźnieniem spełnić marzenie o występach w Anglii, choćby i w Championship?

fot. NewsPix.pl

Suche Info
09.12.2022

Van der Vaart: To będzie łatwe. Holandia wygra z Argentyną 3:0

Już dziś pierwsze mecze ćwierćfinałowe na mistrzostwach świata w Katarze i puentą dnia ma być spotkanie Holandii z Argentyną. Dziennikarze telewizji NOS poprosili Rafaela van der Vaarta o wskazanie faworyta tego starcia. Były reprezentant „Oranje” ocenił reprezentację Argentyny i wskazał wynik, jaki jego zdaniem padnie: – Messi jest świetny, pokazał to już na tym turnieju, ale jego koledzy wokół nie są tak dobrzy. Messi nie jest już tak szybki. Jak […]
09.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
09.12.2022

Mundial w trakcie sezonu – dla klubów to duży problem. Kto ma największy?

Mundial w Katarze trwa w najlepsze, ale w klubach powołanych zawodników zapewne już z niecierpliwością czekają na koniec turnieju i powrót do ligowej rywalizacji. W kilku przypadkach trenerzy tracili ponad połowę swojej kadry, która niekoniecznie dostanie potem więcej czasu na odzyskanie równowagi. Dla kogo mistrzostwa świata mogą być największym problemem w dalszej części sezonu? Futbol klubowy i futbol reprezentacyjny rzadko znajdują punkty wspólne. Przeważnie to ciągłe konflikty interesów. Gdyby to zależało […]
09.12.2022
Suche Info
09.12.2022

Media: Patryk Peda może trafić do Torino

Gianluca Di Marzio przekazał, że Patryk Peda znalazł się na celowniku Torino. 20-latek jest wychowankiem Legii Warszawa, ale od 2019 jest piłkarzem SPAL, czyli na ten moment siedemnastej drużyny Serie B. Polak obecny sezon rozpoczął na ławce, jednak z czasem wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie. W rozgrywkach 2022/23 rozegrał do tej pory 10 spotkań w drugiej lidze włoskiej oraz jedno w krajowym pucharze. Dobre występy młodzieżowego reprezentanta Polski sprawiły, […]
09.12.2022
Suche Info
09.12.2022

David Gonzalez Plata „Nono” podpisał kontrakt z Koroną Kielce

Korona Kielce dokonała pierwszego zimowego transferu. Kontrakt z tym klubem podpisał David Gonzalez Plata „Nono”. Hiszpan większość swojej kariery spędził w klubach z drugiej i trzeciej ligi hiszpańskiej. W jego CV znajdują się między innymi: Rayo Vallecano, UCAM Murcia, Alcorcon, Extremadura, CD Tenerife i UD Ibiza. Nono ma 31 lat i jest skrzydłowym, który w ostatnim czasie był zawodnikiem UD Ibizy. W poprzednim sezonie rozegrał 22 spotkania w drugiej lidze […]
09.12.2022
Prasówka
09.12.2022

PRASA. Kasperczak: Szczęście, że trafiliśmy do słabej grupy

W piątkowej prasie wciąż dominuje temat reprezentacji Polski – jej stylu gry, afery premiowej i przyszłości Czesława Michniewicza. Przez to przebijają się też ćwierćfinały mistrzostw świata w Katarze, które rozpoczną się już dziś. Na pierwszy ogień Brazylia zmierzy się z Chorwacją, a następnie Argentyna z Holandią. PRZEGLĄD SPORTOWY Henryk Kasperczak o aferze w reprezentacji Po 36 latach awansowaliśmy do fazy pucharowej, ale satysfakcję z tego przykryły wydarzenia niezwiązane z piłką. I jest […]
09.12.2022
Suche Info
09.12.2022

Lewandowski: Uważam, że nasza kadra ma potencjał ofensywny i może go wykorzystywać

Reprezentacja Polski po meczu z Francją odpadła z mistrzostw świata, ale ciągle pojawiają się nowe informacje, wywiady, które rozgrzewają kibiców i generują dyskusje. Dziś ukazała się rozmowa Roberta Lewandowskiego na łamach „Przeglądu Sportowego”, w której napastnik reprezentacji Polski poruszył kilka istotnych kwestii. Nie mogło zabraknąć słów o oczekiwaniach, stylu i możliwościach kadry: – Osiągnęliśmy cel, jaki sobie założyliśmy, czyli wyjście z grupy. I to jest najważniejsze. Oczywiście teraz możemy […]
09.12.2022
Euro 2020
14.07.2021

Wybrano najładniejszą bramkę Euro. Zwycięzca mógł być tylko jeden

UEFA za pośrednictwem portali społecznościowych przedstawiła rezultat głosowania na najładniejszego gola zakończonych kilka dni temu mistrzostw Europy. Zwyciężyło trafienie Patrika Schicka w spotkaniu ze Szkocją.  Na gola czeskiego napastnika z połowy boiska zagłosowało prawie 800 tysięcy internautów. Drugie miejsce w głosowaniu zajął Paul Pogba, który popisał się pięknym trafieniem w meczu ze Szwajcarią, a trzecie […]
14.07.2021
Euro 2020
14.07.2021

Helik: – Po Euro panuje atmosfera wielkiego niedosytu

Jaka atmosfera panowała w reprezentacji Polski podczas Euro 2020? Co poszło nie tak? Dlaczego nie zagrał ani minuty? Jak ocenia Paulo Sousę? Czy jest zadowolony ze swoich dotychczasowych występów w reprezentacji Polski? Czy ma jakieś ciekawe oferty transferowe? Na te i na inne pytania w dłuższej rozmowie na antenie Weszło Fm odpowiedział piłkarz Barnsley i […]
14.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Statystyczne podsumowanie Euro. Kto błyszczał w Excelu?

Euro za nami, felietony napisane, czas zajrzeć w raporty statystyczne. Wiadomo, że same liczby trzeba oceniać w pewnym kontekście, ale też z samych liczb można wyciągnąć pewne tendencje, ciekawostki, zaskakujące fakty. Na przykład – jesteśmy przekonani, że nie zgadlibyście, że najwięcej „siatek” na Euro założył… Harry Kane. Ale dobra, czas na konkrety. Tak sobie przejrzeliśmy […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Piękność (Euro 2020), która zebrała mniejszą widownię niż w 2016 roku

Kiedy oglądaliśmy najbardziej emocjonujące mecze mistrzostw Europy, myśleliśmy, że nie ma obecnie lepszej reklamy futbolu. Ten, jak stwierdził przy okazji ogłoszenia projektu Superligi Florentino Perez, potrzebuje nowych bodźców, żeby zachęcić rzeszę młodych widzów do oglądania. Teza brzmiała następująco: duża część z nich nie potrafi usiedzieć dłużej przed ekranem telewizora, bo mecze są za długie i […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Anglicy chcą powtórzenia meczu. Ludzie kochani…

Anglicy zrobili bardzo dużo, żeby stracić sympatię kibiców całego świata. Ale – jak widać – jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa, jeszcze im mało. Na stronie change.org powstała petycja o powtórzenie finału mistrzostw Europy. Podpisało ją już 98 tysięcy osób. Złapcie się czegoś stabilnego, bo działalność angielskich „aktywistów kibicowskich” jest naprawdę mocna. Dlaczego finał miałby ich […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Juventus i Serie A – klubowi zwycięzcy EURO 2020

Dwa lata z rzędu odpadali z Ligi Mistrzów, tuż po zakończeniu fazy grupowej, z niżej notowanym rywalem. Po blisko dekadzie stracili tron w kraju. Mało tego – do końca bili się o to, żeby w ogóle skończyć sezon na podium. I co? I tak Juventus, panowie, i tak Juventus mistrzem. Stara Dama to największy klubowy […]
13.07.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gggghh
Gggghh
1 rok temu

Dublinu????!!!!!

Portowiec
Portowiec
1 rok temu

Fajnie sie czytalo.
Dzieki