post

Opublikowane 07.07.2021 08:18 przez

Jakub Białek

– Zapisałem się na kurs pierwszej pomocy, żeby sobie odświeżyć wiedzę. Z menedżerem stwierdziliśmy, że zakupimy mobilny defibrylator. Jest skuteczny, bo o 90% zwiększa szanse ratowania życia w porównaniu do klasycznej pierwszej pomocy. Będziemy zabierać go na koncerty. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś takiego może się wydarzyć – mówi Czesław Mozil, którym wstrząsnął dramat Christiana Eriksena. Z polsko-duńskim artystą rozmawiamy także o narodzie, który pogodził się z porażką, naruszającej intymność UEFA oraz wyższości piłki reprezentacyjnej nad klubową. Zapraszamy.

Istnieje Duńczyk, który obecnie się nie jara piłką?

Na pewno gdzieś taki jest, ale w tak małym kraju będzie bardzo trudno go znaleźć! Od pierwszego meczu dzieją się rzeczy niemożliwe. Pisze się historia. Każdy to przeżywa na swój sposób.

Pan śledzi piłkę od dawna.

Jako młody chłopak nie byłem jakimś zapalonym kibicem, ale chodziłem na mecze. Podczas Euro u nas w 2012 roku byłem na siedmiu meczach – meczu otwarcia, finale, na dwóch w Kijowie, dwóch we Lwowie. Pięć lat temu we Francji byłem na meczach z Niemcami i Irlandią Północną. Wybraliśmy się też z żoną na mecz, w którym mogliśmy ewentualnie zagrać, czyli półfinał Portugalia – Walia. Jak najbardziej – kibicuję. Choć teraz przez COVID nie miałem takiej możliwości, ale generalnie śledzę piłkę. Zresztą – mam trzy drużyny, Polskę, Danię i Ukrainę. Polska to mój kraj, w Danii się wychowałem, Ukrainę dlatego, że ojciec jest Ukraińcem. Ale chyba losów żadnej reprezentacji nie przeżywam tak bardzo jak Danii, mimo że nie czuję się Duńczykiem, zawsze się czułem Polakiem. Jako młody chłopak trafiłem na okres, gdy Dania wygrała mistrzostwa Europy. Mam od tego momentu jakiś ekstra sentyment, gdy Dania gra, nie ukrywam.

Da się porównać to, co się działo na tamtych mistrzostwach Europy, do tego, co teraz?

Szczerze mówiąc – trudno mi powiedzieć. Wtedy na Euro grało tylko osiem drużyn. Było inaczej. No i Euro nie zaczynało się w takich dramatycznych okolicznościach, jak teraz… Piłka zeszła na bok po tym jak UEFA potraktowała duńską drużynę, każąc jej grać.

Sytuacja, która zjednoczyła cały naród.

Drużyny dostały dwie propozycje – albo dokańczamy mecz, albo gramy go jutro o 12. Tuż po tym jak byli świadkami walki o życie swojego przyjaciela! Według UEFA nie można było tego meczu przesunąć, co według mnie nie jest prawdą. Piłkarze woleli grać w ten sam wieczór, bo przecież i tak nikt chyba nie przespał tej nocy, granie na drugi dzień byłoby bez sensu. Z tych dwóch możliwości jedna była gorsza od drugiej. Kasper Hjulmand, duński trener, walnął pięścią w stół i powiedział, że wszystkie inne wersje to czyste spekulacje. Od samego początku wszyscy byli pogodzeni z tym że to Euro się tak naprawdę skończyło.

Jakie obrazki pan zapamiętał najbardziej podczas tej walki o życie?

Kapitana Kjaera, który zadbał o swojego przyjaciela. I to, jak piłkarze go otoczyli. Duńska telewizja przerwała w tym momencie emisję meczu, ale UEFA cały czas pokazywała te obrazki. Mam nadzieję, że w przyszłości się to nie będzie wydarzać, bo jednak wszystko stało się za bardzo intymne. Nie potrzebujemy oglądać na żywo tak strasznej historii. Bardzo to przeżywałem. Byłem całym sercem z Eriksenem. Mój menedżer pytał, czy powinniśmy przesunąć albo odwołać koncert. Cały świat był wzruszony tym, co się wydarzyło. To nie do wiary, jak młody atleta w swojej życiowej formie przeżywa coś takiego jak zawał serca.

EURO w FUKSIARZ.pl

Piękny sen Danii potrwa dalej? 5,50 na zwycięstwo Kjaera i spółki!

Gdzieś przeczytałem, że w Danii już zaczęto wdrażać programy, mające uświadamiać społeczeństwo, jak się zachować w podobnych sytuacjach.

Nie byłem w Danii, ale ja sam zapisałem się na kurs pierwszej pomocy, żeby sobie odświeżyć wiedzę. Z menedżerem stwierdziliśmy, że zakupimy mobilny defibrylator. Jest skuteczny, bo o 90% zwiększa szanse ratowania życia w porównaniu do klasycznej pierwszej pomocy. Postanowiliśmy, że kupimy go do naszego busika i będziemy zabierać na koncerty. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś takiego może się wydarzyć. Gdyby to nie był mecz Euro, a codzienna sytuacja, w której nie byłoby w pobliżu sztabu medyków… Decydowały minuty. Takie urządzenia są w metrach czy na stacjach PKP, ale kto z nas potrafi je obsługiwać? Mam nadzieję, że ta sytuacja wpłynie pozytywnie na świadomość społeczeństwa, na nabywanie takich umiejętności, jakie pokazał Kjaer.

Taki plus tej całej historii, że społeczeństwo w jakiś sposób zwróciło uwagę na problem.

Zgadzam się całkowicie.

Poza tym meczem z Finlandią, którym stresował się pan najbardziej?

Chyba tym z Rosją. Nie spodziewałem się, że będę miał przyjemność kibicować tak małemu krajowi, który tak wysoko pokonuje Rosję. W meczu z Walią też trudno było uwierzyć w to, jaką przewagę miała Dania. A przecież dla wszystkich po meczu z Finlandią Euro się już skończyło. Duńskie media i fani okrzyknęli drużynę bohaterami, trochę brakowało wcześniej zjednoczenia drużyny. Ale po tym spotkaniu już nikt niczego nie wymagał, więc teraz tym bardziej nikt nie ma już żadnych oczekiwań, ani trochę. A po meczu z Belgią wszyscy się już pogodzili z tym, że Dania nie przejdzie dalej. A teraz jesteśmy tak daleko, że wszystko może się zdarzyć. Nie zdziwiłbym się, gdyby Dania znów zrobiła wielką niespodziankę. To piękne w piłce, że tworzą się takie historie. Ta duńska miała swój smutny początek, ale ma świetny sportowy koniec i poprawi świadomość społeczeństwa o pierwszej pomocy, nauczy szacunku do życia. Ja sam staram się być w jakiejś formie, ale tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy nasze ciało odmówi współpracy. Atleta, który jest ciągle badany… Takie historie uświadamiają, jak ulotne jest życie.

Czego brakowało na tym turnieju Polsce, a co miała Dania? Oni mają dobry wynik, a my – niestety, jak zwykle.

Nie sądzę, że „jak zwykle, niestety”. Pięć lat temu byliśmy przecież bardzo blisko podobnego wyniku. Przegraliśmy dopiero w karnych z Portugalią. Gdybyśmy wygrali, mielibyśmy półfinał z Walią. Doskonale pamiętam, jaką euforię przeżywałem w Nicei, gdy Polska wygrała z Irlandią Północną. Emocje, które mi dała Polska, były fantastyczne. A to, że tak się potoczyło tym razem – no trudno. Nie chcę się wypowiadać o tym, czego nam zabrakło, bo nie jestem ekspertem, nie byłoby to fair. Generalnie w piłce fantastyczne jest to, że nawet Francja potrafi przegrać w 1/8 wygrywając 3:1 dziesięć minut przed końcem. Nawet małe kraje mogą robić wielkie rzeczy. To przewaga Euro nad Ligą Mistrzów. W piłce klubowej mamy ogromnych, silnych przedstawicieli, których mniejsze kluby praktycznie nie mogą tknąć. A na Euro jest miejsce na to, by Ukraina doszła daleko, by Szwajcaria zrobiła swoje, by mała Dania walczyła o miejsce w finale. To coś pięknego, co różni piłkę klubową i reprezentacyjną.

Jak kibice zareagowali na fakt, że nie mogli jechać do Anglii?

To wielka niesprawiedliwość. Podobno około pięć czy sześć tysięcy duńskich kibiców dostało bilety, wykupiło je, ale to tylko Duńczycy, którzy mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii, a jest ich około trzydziestu tysięcy. Duńscy biało-czerwoni będą więc na trybunach. No cóż, mamy pandemię, każdy kraj sobie radzi z nią po swojemu. Na pewno kibice są bardzo rozczarowani. Zwłaszcza że finał też będzie na Wembley, znowu pojawi się ten sam problem. Ale nawet jeśli awansuje Anglia, to szykuje się fantastyczny finał.

To na koniec – jakiego meczu się pan spodziewa?

1:1, potem Dania wygrywa jakimś cudem w karnych. Napięcie do samego końca!

Fot. newspix.pl

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Euro 2020
14.07.2021

Wybrano najładniejszą bramkę Euro. Zwycięzca mógł być tylko jeden

UEFA za pośrednictwem portali społecznościowych przedstawiła rezultat głosowania na najładniejszego gola zakończonych kilka dni temu mistrzostw Europy. Zwyciężyło trafienie Patrika Schicka w spotkaniu ze Szkocją.  Na gola czeskiego napastnika z połowy boiska zagłosowało prawie 800 tysięcy internautów. Drugie miejsce w głosowaniu zajął Paul Pogba, który popisał się pięknym trafieniem w meczu ze Szwajcarią, a trzecie […]
14.07.2021
Euro 2020
14.07.2021

Helik: – Po Euro panuje atmosfera wielkiego niedosytu

Jaka atmosfera panowała w reprezentacji Polski podczas Euro 2020? Co poszło nie tak? Dlaczego nie zagrał ani minuty? Jak ocenia Paulo Sousę? Czy jest zadowolony ze swoich dotychczasowych występów w reprezentacji Polski? Czy ma jakieś ciekawe oferty transferowe? Na te i na inne pytania w dłuższej rozmowie na antenie Weszło Fm odpowiedział piłkarz Barnsley i […]
14.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Statystyczne podsumowanie Euro. Kto błyszczał w Excelu?

Euro za nami, felietony napisane, czas zajrzeć w raporty statystyczne. Wiadomo, że same liczby trzeba oceniać w pewnym kontekście, ale też z samych liczb można wyciągnąć pewne tendencje, ciekawostki, zaskakujące fakty. Na przykład – jesteśmy przekonani, że nie zgadlibyście, że najwięcej „siatek” na Euro założył… Harry Kane. Ale dobra, czas na konkrety. Tak sobie przejrzeliśmy […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Piękność (Euro 2020), która zebrała mniejszą widownię niż w 2016 roku

Kiedy oglądaliśmy najbardziej emocjonujące mecze mistrzostw Europy, myśleliśmy, że nie ma obecnie lepszej reklamy futbolu. Ten, jak stwierdził przy okazji ogłoszenia projektu Superligi Florentino Perez, potrzebuje nowych bodźców, żeby zachęcić rzeszę młodych widzów do oglądania. Teza brzmiała następująco: duża część z nich nie potrafi usiedzieć dłużej przed ekranem telewizora, bo mecze są za długie i […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Anglicy chcą powtórzenia meczu. Ludzie kochani…

Anglicy zrobili bardzo dużo, żeby stracić sympatię kibiców całego świata. Ale – jak widać – jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa, jeszcze im mało. Na stronie change.org powstała petycja o powtórzenie finału mistrzostw Europy. Podpisało ją już 98 tysięcy osób. Złapcie się czegoś stabilnego, bo działalność angielskich „aktywistów kibicowskich” jest naprawdę mocna. Dlaczego finał miałby ich […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Juventus i Serie A – klubowi zwycięzcy EURO 2020

Dwa lata z rzędu odpadali z Ligi Mistrzów, tuż po zakończeniu fazy grupowej, z niżej notowanym rywalem. Po blisko dekadzie stracili tron w kraju. Mało tego – do końca bili się o to, żeby w ogóle skończyć sezon na podium. I co? I tak Juventus, panowie, i tak Juventus mistrzem. Stara Dama to największy klubowy […]
13.07.2021
Weszło
01.08.2021

Pogoń przeszła dziś ludzkie pojęcie

To właśnie na takie okoliczności jak mecz Warty z Pogonią powstało słowo „frajerstwo”. Pogoń zrobiła coś… absolutnie niebywałego. Coś, co nie mieści się w głowie. Jeśli ktoś chciałby rozwikłać zagadkę, dlaczego Pogoń nie wykorzystuje swojego potencjału w stu procentach, wystarczy obejrzeć to spotkanie. Bo jak w soczewce pokazało ono największy problem Pogoni. I sami nie […]
01.08.2021
Weszło
01.08.2021

Widzew nie musiał się przemęczać, by zdeklasować Sandecję

Czy tak będą wyglądały typowe dni w robocie piłkarzy Widzewa? Ekipa Janusza Niedźwiedzia zrobiła dziś swoje, niekoniecznie się przemęczając, co może napawać dużym optymizmem na początku sezonu. Zwłaszcza, że transfery Widzewa także wyglądają całkiem obiecująco. Do Łodzi zajechali między innymi Karol Danielak, Tomasz Dejewski, Juliusz Letniowski, Paweł Zieliński czy Abdul Aziz Tetteh. Wygląda na to, […]
01.08.2021
Weszło
31.07.2021

LIVE: Radomiak prowadzi z Legią!

To będzie długi maraton z Ekstraklasą. A czy wyczerpujący? Mamy nadzieję, że nie. I nawet widzimy ku temu kilka argumentów. Na początek Stal gra z Piastem i o ile Stal jest Stalą, to ekipę Fornalika dobrze się ogląda. Potem Bruk-Bet kontra Wisła Kraków, która w poprzedniej kolejce zagrała efektownie, z polotem, skutecznie. Na koniec Radomiak spróbuje […]
31.07.2021
Weszło
30.07.2021

W co ty się, Poldi, wpakowałeś…

Bulwersująca sprawa – okazuje się, że posiadanie mistrza świata w składzie na nic ci się zda, jeśli nie masz drużyny. A Górnik w tym momencie drużyny nie ma. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że to póki co najgorszy zespół w Ekstraklasie. W głowie Podolskiego szybko zagoszczą myśli: i na co mi to było? Nie twierdzimy, że jego debiut […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Powrót Korony do Ekstraklasy. Cel, który wreszcie stał się realny?

O niektórych klubach mówi się, że spadek podziałałby na nie oczyszczająco. Jest w tym wiele populizmu, bo zmiany mogą dokonać się zazwyczaj w mniej radykalny sposób, a pierwszoligowa rzeczywistość pokazuje, że łatwiej się w niej zakopać niż powrócić do elity. Nie bez powodu uznaje się, że zaplecze Ekstraklasy to najdroższa liga świata. Kluby bez wsparcia […]
30.07.2021
Weszło
29.07.2021

Co ten Raków… Awans po karnych

Raków Częstochowa może całować po rękach Vladana Kovacevicia. Jego nowy bramkarz obronił ekipę Marka Papszuna przed kompromitacją. Raków awansował, ale – jak w tym dowcipie – niesmak pozostał. Bardzo duży niesmak. W przypadku niektórych kibiców – nawet ostra niestrawność. Po pierwszym meczu można było zwalać jeszcze na murawę, która – rzeczywiście – była w opłakanym […]
29.07.2021
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fidel
Fidel
27 dni temu

Ale ze studia na dachu Wedla i rozmów z Marylą Rodowicz to była beka ehhh…

Fidel
Fidel
27 dni temu
Reply to  Fidel

Dawajcie Paulo Cozzę po wygranej Włochów.

Piotr
Piotr
27 dni temu
Reply to  Fidel

błagam, nie…

Markel
Markel
27 dni temu

Czesiek miał 5 min w show biznesie, całkiem przyjazny, ale na nieszczęście nie jest homoseksualistą i powoli sława przemija, bo tak to by ciągnęli za uszy

janek kos
janek kos
27 dni temu

Bardzo sympatyczny i interesujacy wywiad. Dowiedzialem sie paru rzeczy, o ktorych nie mialem pojecia. O wiele to lepsze, niz statystyczne udowadnianie, ze tesknota za Brzeczkiem to efekt upalow.

Guess who
Guess who
27 dni temu

„Nie chcę się wypowiadać o tym, czego nam zabrakło, bo nie jestem ekspertem, nie byłoby to fair.”

Jak generalnie mam wylane na to, co on tam śpiewa, tak tutaj Czesiek zasłużył z miejsca na szacunek. Chociaż jeden celebryta co nie zjadł wszystkich rozumów i na wszystkim się zna. Brawo.

adolf
adolf
27 dni temu

Czesław lubił nie wylewać za kołnierz. Solidny zawodnik

pep pep
pep pep
27 dni temu

Jak mogło się Euro skończyć dla Danii po meczu z Finlandią lub po meczu z Belgią jak mieli przed sobą mecz z bardzo cienką drużyną odwalajającą jaja w obronie, trudno było statystycznie o kolejny taki kolejny niefart jak z Finlandią (a i z Belgią byli lepsi z gry) zaś 3 pkt z nieujemnym bilansem dawały wielkie szanse na awans choćby z 3 miejsca.

JacekS
JacekS
25 dni temu

„A po meczu z Belgią wszyscy się już pogodzili z tym, że Dania nie przejdzie dalej.”
Sranie w banie. Nie „wszyscy się już pogodzili” bo pilkarze jednak grali dalej ,a nie spakowali sie i pojechali do domu.

Euro 2020
14.07.2021

Wybrano najładniejszą bramkę Euro. Zwycięzca mógł być tylko jeden

UEFA za pośrednictwem portali społecznościowych przedstawiła rezultat głosowania na najładniejszego gola zakończonych kilka dni temu mistrzostw Europy. Zwyciężyło trafienie Patrika Schicka w spotkaniu ze Szkocją.  Na gola czeskiego napastnika z połowy boiska zagłosowało prawie 800 tysięcy internautów. Drugie miejsce w głosowaniu zajął Paul Pogba, który popisał się pięknym trafieniem w meczu ze Szwajcarią, a trzecie […]
14.07.2021
Euro 2020
14.07.2021

Helik: – Po Euro panuje atmosfera wielkiego niedosytu

Jaka atmosfera panowała w reprezentacji Polski podczas Euro 2020? Co poszło nie tak? Dlaczego nie zagrał ani minuty? Jak ocenia Paulo Sousę? Czy jest zadowolony ze swoich dotychczasowych występów w reprezentacji Polski? Czy ma jakieś ciekawe oferty transferowe? Na te i na inne pytania w dłuższej rozmowie na antenie Weszło Fm odpowiedział piłkarz Barnsley i […]
14.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Statystyczne podsumowanie Euro. Kto błyszczał w Excelu?

Euro za nami, felietony napisane, czas zajrzeć w raporty statystyczne. Wiadomo, że same liczby trzeba oceniać w pewnym kontekście, ale też z samych liczb można wyciągnąć pewne tendencje, ciekawostki, zaskakujące fakty. Na przykład – jesteśmy przekonani, że nie zgadlibyście, że najwięcej „siatek” na Euro założył… Harry Kane. Ale dobra, czas na konkrety. Tak sobie przejrzeliśmy […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Piękność (Euro 2020), która zebrała mniejszą widownię niż w 2016 roku

Kiedy oglądaliśmy najbardziej emocjonujące mecze mistrzostw Europy, myśleliśmy, że nie ma obecnie lepszej reklamy futbolu. Ten, jak stwierdził przy okazji ogłoszenia projektu Superligi Florentino Perez, potrzebuje nowych bodźców, żeby zachęcić rzeszę młodych widzów do oglądania. Teza brzmiała następująco: duża część z nich nie potrafi usiedzieć dłużej przed ekranem telewizora, bo mecze są za długie i […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Anglicy chcą powtórzenia meczu. Ludzie kochani…

Anglicy zrobili bardzo dużo, żeby stracić sympatię kibiców całego świata. Ale – jak widać – jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa, jeszcze im mało. Na stronie change.org powstała petycja o powtórzenie finału mistrzostw Europy. Podpisało ją już 98 tysięcy osób. Złapcie się czegoś stabilnego, bo działalność angielskich „aktywistów kibicowskich” jest naprawdę mocna. Dlaczego finał miałby ich […]
13.07.2021
Euro 2020
13.07.2021

Juventus i Serie A – klubowi zwycięzcy EURO 2020

Dwa lata z rzędu odpadali z Ligi Mistrzów, tuż po zakończeniu fazy grupowej, z niżej notowanym rywalem. Po blisko dekadzie stracili tron w kraju. Mało tego – do końca bili się o to, żeby w ogóle skończyć sezon na podium. I co? I tak Juventus, panowie, i tak Juventus mistrzem. Stara Dama to największy klubowy […]
13.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Srebrny medal parzy, czyli o ambicji słów kilka

Łzy w oczach Grealisha, konwulsyjny płacz Saki, niedowierzanie Sterlinga. Nieobecny wzrok Kane’a, załamany Stones, pozostali z nietęgą miną. Kiedy wybrzmiał pierwszy ryk radości włoskich piłkarzy po ostatnim rzucie karnym, Anglikom świat zwalił się na głowę. Wtedy, moi drodzy, liczy się tylko myśl, że przegrałeś. Nie ma znaczenia, że to finał wielkiego turnieju, a ty kończysz […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Symboliczne łzy szczęścia Roberto Manciniego

Życie zawodowe jest sumą wielu doświadczeń. Sukcesy nierzadko rodzą się w bólach i są okupione tytaniczną pracą, a za chwilę odchodzą w zapomnienie. Z porażką zaś człowiek musi uporać się w samotności, boleśnie przetrawić. Klęska potrafi odcisnąć niesamowite piętno na psychice człowieka. Aktualnie Roberto Mancini znajduje się na szczycie. W imponującym stylu wskoczył na trenerski […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Anglia przegrała. Nie może jednak pozwolić, by stracić to pokolenie

Rzuty karne na pewno nie są loterią. To pojedynek bardzo złożony, jednak czynnikiem, na który ma się najmniejszy wpływ, a zarazem jest on determinujący, jest stres. Teoretycznie – im mniejsze doświadczenie, tym więcej nerwów może się pojawić. Anglicy przekonali się o tym bardzo boleśnie. Wiek zawodników, którzy podeszli do jedenastki? Kane – 28 lat. Maguire […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Najważniejsze sceny EURO 2020

Mistrzostwa Europy 2020 za nami! Wspaniały to był turniej, nie zapomnimy go nigdy. A żeby jeszcze lepiej go zapamiętać, cofnęliśmy się o miesiąc w poszukiwaniu najlepszych i najważniejszych wydarzeń EURO 2020. Nie ukrywamy: działo się sporo, więc nie ma co przedłużać. Zapraszamy w podróż po najlepszej reprezentacyjnej imprezie w XXI wieku. Dramat Christiana Eriksena Drugi […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Sirigu cichym bohaterem finału?

Czasem ci, o których wydaje się, że nie dali za wiele drużynie, w istocie byli jej dobrymi duchami. Często zapominamy o tym, jak wiele nam umyka tylko oglądając boisko i wąski strumyk doniesień z szatni. Szatni, która zawsze żyje swoim życiem. Salvatore Sirigu na tym turnieju wszedł na chwilę z Walią i to by było […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Jedenastka kozaków Euro #7. Kłopot bogactwa oznacza, że to był piękny turniej

To było kozackie Euro pod względem piłkarskim. Możemy z przekąsem mówić o organizacji i tym poronionym pomyśle gry na stu stadionach, ale czysto piłkarsko – poezja. Cieszyć możemy się też przy kompletowaniu jedenastki tego turnieju, bo mamy prawdziwy kłopot bogactwa. Przy kilku zawodnikach toczyliśmy zacięty bój, ale ostatecznie jednogłośnie przyjęliśmy zestawienie jedenastu najlepszych grajków Euro. […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Polska zarobiła na Euro dziesięć milionów

Medale, nagrody – to wszystko fajne. Ale za wynik w turnieju federacje dostają też konkretne pieniądze. Po wczorajszym meczu znamy już finalny podział łupów za Euro 2020. Włochy – 34 miliony euro Anglia – 30.25 miliona euro Hiszpania – 22.5 miliona euro Dania – 21 milionów euro Belgia – 19 milionów euro Czechy, Szwajcaria – […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

„Southgate podejmował dziwne decyzje”

Tony Adams rozegrał wspólnie z Garethem Southgatem niejeden mecz w kadrze Anglii lat dziewięćdziesiątych – był choćby kapitanem podczas Euro 1996. Adams po wczorajszym meczu nie patrzył jednak na dawną przyjaźń, tylko wypunktował szereg dziwnych decyzji selekcjonera reprezentacji Anglii. Tony Adams: – Kiedy nie osiągasz wyniku, to musiałeś podjąć złe decyzje, prawda? Dla mnie ten […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Moment, w którym Southgate w końcu się pomylił

Jeśli płakał, to jego łzy mogły zniknąć, wszak tak dzieje się z nimi podczas deszczu. Jeśli płakał, to dziwić mu się szalenie trudno, wszak znowu w tym najważniejszym momencie po prostu zawiódł. Gareth Southgate pokazał, że selekcjonerem jest świetnym, ale wciąż musi się pilnie uczyć.  Przez cały turniej kroczył po cienkim lodzie. Przynajmniej pozornie, skoro […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Chiesa został prawdziwym piłkarzem

Swojego czasu Stefano Pioli rzucił, że Federico Chiesa będzie najlepszym włoskim piłkarzem. Usłyszał to Cesare Prandelli. Zakasał rękawy i przelicytował szkoleniowca Milanu. Orzekł, że potencjału Chiesy nie można ograniczać do Półwyspu Apenińskiego, bo to talent zdolny do stania się najlepszym zawodnikiem na świecie. 23-letni skrzydłowy dzielił piłkarskie Włochy na tych, którzy kochali go za oszałamiającą […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Dobrze, że futbol nie wrócił do patologicznego domu

Przed finałem Euro 2020 zapanował podział rodem z filmów, w których dobro walczy ze złem w postaci jednego antagonisty-kozaka. Anglia kontra reszta świata – podział, który nie został wyssany z palca i nie wziął się znikąd. Do pierwszego gwizdka na Wembley kibice „gospodarzy” wyraźnie bowiem pracowali na to, żeby dać się nie polubić, może nawet […]
12.07.2021
Euro 2020
12.07.2021

Pickford był szósty w kolejce do karnych!

To, co Gareth Southgate zrobił z karnymi Anglików, należy nazwać przekombinowaniem. A i to delikatne określenie. Dwie zmiany na karne, Saka strzelający jako piąty… A teraz jeszcze okazuje się, że Pickford miał strzelać jako szósty. Gareth going around his choices from Rashford onwards. 3 = Rashford 4 = Sancho 5 = Saka 6 = Pickford […]
12.07.2021