Gole Piotrowskiego, Świderskiego i Zalewskiego | STRANIERI

05 czerwca 2023, 11:39 • 6 min czytania 8 komentarzy

Sezon, sezon i po sezonie. W części lig rozgrywki finiszowały już tydzień temu, więc siłą rzeczy nasi piłkarze w ostatni weekend mieli mniej okazji do wykazania się, ale i tak oszczędnie z nich skorzystali.

Niezmiennie wyróżnia się Karol Świderski z Charlotte FC, który w ostatnich jedenastu występach zdobył pięć bramek, ostatnią przeciwko Columbus Crew. Polak wystąpił jako ofensywny pomocnik w ustawieniu 4-2-3-1 i po przerwie zachował się kapitalnie po dalekim podaniu Ashleya Westwooda – delikatnie pchnął rywala, dzięki czemu ten nie zdołał przeciąć toru lotu piłki, przyjął, trochę szczęśliwie ułożył sobie futbolówkę do strzału i posłał ją między nogami bramkarza. Duża klasa.

Warto odnotować powrót do podstawowego składu Jana Sobocińskiego. Co prawda nie był to wyjątkowo udany powrót, biorąc pod uwagę wynik i straty, ale polski stoper nie był tym, kto ciągnął zespół w dół. Generalnie defensywa Charlotte wołała o pomstę do nieba i trudno było się w niej wyróżnić (chyba że negatywnie…). To siódmy z rzędu występ wychowanka ŁKS-u Łódź, z czego piąty od początku. Może Major League Soccer przed nim nie klęka, aczkolwiek przynajmniej obrońca zaczął regularnie pojawiać się na murawie.

Z dobrej strony pokazał się Jakub Piotrowski z Łudogorca Razgrad i dobrze zareagował na to, że drugie spotkanie z rzędu w grupie mistrzowskiej rozpoczął na ławce. W zasadzie nie mógł lepiej, jako że zmienił Claude’a Goncalvesa momencik po tym, jak strata Portugalczyka skończyła się bramką dla Lewskiego Sofia na 2:1, a za kolejną chwileczkę pewnym uderzeniem głową po rożnym doprowadził do remisu. Później zwycięskiego gola strzelił Igor Thiago i Łudogorec zdobył cholernie ważne punkty, dzięki którym wyprzedził CSKA Sofia (nie mylić z trzecim w tabeli CSKA 1948 Sofia) i odzyskał pozycję lidera. Do końca ligi bułgarskiej została jedna kolejka.

Udanie sezon zakończył Nicola Zalewski z Romy, który zdobył drugą bramkę w Serie A. Trzeba przyznać, że Polak miał sporo szczęścia – dośrodkował w ten sposób, że choć nikt nie przeciął podania, piłka wpadła przy dalszym słupku, bo bramkarz spodziewał się, że jednak ktoś ją sięgnie.

Tyle dobrego, jeśli chodzi o Polaków w meczu Romy ze Spezią. Szymon Żurkowski przy 1:1 miał na nodze piłkę na wagę utrzymania ekipy z Ligurii, ale huknął tak wysoko nad bramką, że kto wie, czy futbolówka jeszcze nie leci. Z kolei Przemysław Wiśniewski tuż przed końcem rywalizacji podjął błędną decyzję, wykonał krok do przodu i zostawił Stephana El Shaarawy’ego, który po chwili pędził w pole karne i próbujący ratować sytuację Kelvin Amian sprokurował jedenastkę. Trafienie Paulo Dybali dało wygraną Giallorossim i sprawiło, że Spezia o utrzymanie musi zmierzyć się z Hellasem Verona Pawła Dawidowicza w dodatkowym spotkaniu.

Co jeszcze można zauważyć? Adrian Benedyczak odpadł z Parmą z barażów o Serie A, a Sebastian Mrowca Wehen Wiesbaden tak sprał w pierwszym barażu o 2. Bundesligę Arminię Bielefeld (4:0), że w zasadzie drugie starcie powinno być formalnością. Do tego można dodać Mateusza Wieteskę, który z bardzo dobrej strony pokazał się w potyczce z Paris Saint-Germain i jego Clermont odniosło zwycięstwo 3:2.

Pochwała solidności. Wieteska dał sobie radę w Ligue 1

Na koniec trudna sytuacja Girondins de Bordeaux z naszym Rafałem Strączkiem. Żyrondyści musieli pokonać Rodez, by wyprzedzić FC Metz i awansować do Ligue 1, ale po bramce dla przeciwników mecz przerwano, bo jeden z kibiców uderzył zdobywcę bramki – Lucasa Buadesa. Spotkanie nie zostało wznowione, dzisiaj zbierze się komisja dyscyplinarna i podejmie decyzję, co dalej.