Zwycięstwo Meksyku, remis Arabii, strzelający Argentyńczycy | JAK GRALI RYWALE

Autor:Szymon Piórek

15 listopada 2022, 14:27 • 12 min czytania 2 komentarze

Poznaliśmy już wszystkich zawodników, z którymi przyjdzie nam się mierzyć w grupie C. Każda z reprezentacji miała swoje problemy kadrowe, ale niespełna tydzień przed mundialem nasi przeciwnicy radzą sobie coraz lepiej. Meksyk ograł wysoko Irak. Arabia Saudyjska popisuje się atakami pozycyjnymi, a Argentyńczycy strzelają na zawołanie.

Przyglądamy się formie naszych grupowych rywali. Zapraszamy.

Poniedziałek był ostatnim dniem zgłaszania ostatecznych kadr na mistrzostwa świata. Poznaliśmy zatem 26-osobowe składy reprezentacji Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Argentyny. Nie obyło się bez kontrowersji. Zamieszczamy zatem powołane nazwiska przez selekcjonerów.

Meksyk – kadra na mistrzostwa świata:

Bramkarze: William Ochoa, Alfredo Talavera, Rodolfo Cota.

Obrońcy: Jorge Sanchez, Kevin Alvarez, Nestor Araujo, Johan Vasquez, Héctor Moreno, Cesar Montes, Gerardo Arteaga, Jesus Gallardo.

Pomocnicy: Andres Guardado, Hector Herrera, Charly Rodriguez, Erick Gutierrez, Luis Chavez, Edson Alvarez, Orbelin Pineda, Luis Romo.

Napastnicy: Alexis Vega, Hirving Lozano, Raul Jimenez, Roberto Alvarado, Uriel Antuna, Henry Martin, Rogelio Funes Mori.

Arabia Saudyjska – kadra na mistrzostwa świata:

Bramkarze: Mohamed Al-Owais, Nawaf Al-Aqidi, Mohamed Al-Yami.

Obrońcy: Yasser Al-Shahrani, Ali Al-Bulaihi, Abdulelah Al-Amri, Abdullah Madu, Hassan Tambakti, Sultan Al-Ghanam, Mohammed Al-Breik, Saud Abdulhamid.

Pomocnicy: Salman Al-Faraj, Riyadh Sharahili, Ali Al-Hassan, Mohamed Kanno, Abdulelah Al-Malki, Sami Al-Najei, Abdullah Otayf, Nasser Al-Dawsari, Abdulrahman Al-Aboud, Salem Al-Dawsari, Hattan Bahebri, Nawaf Al-Abed.

Napastnicy: Haitham Asiri, Saleh Al-Shehri, Firas Al-Buraikan.

Argentyna – kadra na mistrzostwa świata:

Bramkarze: Emiliano Martinez, Geronimo Rulli, Franco Armani

Obrońcy: Nahuel Molina, Gonzalo Montiel, Cristian Romero, German Pezzella, Nicolas Otamendi, Lisandro Martinez, Marcos Acuna, Nicolas Tagliafico, Juan Foyth.

Pomocnicy: Rodrigo De Paul, Leandro Paredes, Alexis Mac Allister, Guido Rodriguez, Alejandro „Papu” Gomez, Enzo Fernandez, Exequiel Palacios.

Napastnicy: Angel Di Maria, Lautaro Martinez, Julian Alvarez, Nicolas Gonzalez, Joaquin Correa, Paulo Dybala, Leo Messi.

Największa krytyka po powołaniach spadła na selekcjonera Gerardo Martino. Od dłuższego czasu wokół kadry El Tri panuje dość nerwowa atmosfera. Wielu graczy jest obrażonych lub skłóconych z reprezentacją. Właśnie dlatego na mundial nie pojadą Chicharito Hernandez czy Carlos Vela. „Tata” feruje również swoich pupili jak Raul Jimenez, który nie wystąpił w żadnym spotkaniu od sierpnia, a otrzymał bilet do Kataru. Właśnie za to spotkała go krytyka.

„Dziś umarł futbol”, „ekipa przyjaciół Martino, a nie reprezentacja kraju” „nienawidzę Taty Martino” – to jedne z wielu komentarzy, które pojawiły się po ogłoszeniu powołań. Pokazują również nastroje w kraju. Martino ponownie zaufał sprawdzonym nazwiskom. Dla dwóch piłkarzy Andresa Guardado i Guillermo Ochoy będzie to już piąty mundial w karierze. A wybrana reprezentacja jest drugą najstarszą w mistrzostwach świata. Największe cięgi selekcjoner zabrał za nieobecność Santiago Gimeneza z Feyenoordu Rotterdam i Diego Laineza ze Sportingu Braga.

Przewagą dla El Tri są jednak wcześniej rozpoczęte przygotowania. Większość z zawodników od tygodnia trenuje razem. Zagrali również mecz kontrolny z Irakiem. Świetne spotkanie rozegrał Jesus Gallardo. Nominalny lewy obrońca występował niemal przez całe spotkanie jako lewoskrzydłowy. Skrzętnie wykorzystywał ewidentne braki Irakijczyków w obronie, czego owocem była bramka i asysta w wykonaniu zawodnika Monterrey. Do tego kilkukrotnie posłał w pole karne rywali groźne dośrodkowania. Martino mógł być również zadowolony z postawy podstawowych zawodników Alexisa Vegi, Roberto Alvarado i Carlosa Rodrigueza, a także rezerwowych Uriela Antuny oraz Rogelio Funesa Moriego.

Trudno jednak przypuszczać, by wszyscy znaleźli się w wyjściowym składzie. Prawdziwy test dopiero przed Meksykiem. W środę zmierzą się ze Szwecją już w pełnym składzie. Dotychczas na zgrupowaniu przebywali jedyni zawodnicy spoza Europy. Teraz dołączyli do nich piłkarze ze Starego Kontynentu. Wśród nich jest również znajdujący się w wysokiej formie Hirving Lozano. Napastnik Napoli w ostatnich dwóch ligowych meczach jesieni popisał się rewelacyjną skutecznością. Jego bramka i asysta zapewniły ekipie spod Wezuwiusza zwycięstwo nad Empoli. Dołożył również asystę w spotkaniu z Udinese. Od początku października forma Lozano stale rośnie. Najpierw stopniowo przebijał się do składu jako rezerwowy. Później coraz częściej gości w podstawowej jedenastce, a obecnie stanowi o sile Napoli. Przez ostatnie sześć tygodni strzelił cztery gole i zanotował dwie asysty.

Z mieszanymi uczuciami na zgrupowanie reprezentacji udał się natomiast Gerardo Arteaga. Obrońca strzelił gola, a jego Genk pokonał Anderlecht, ale otrzymał również czerwoną kartkę po ewidentnym błędzie indywidualnym. Defensor jest bardzo często napominany w tym sezonie. Odbył już jedną pauzę za nadmiar żółtych kartoników. Wiosną będzie musiał odpokutować za wykluczenie z Fiołkami. Mimo to całą rundę może uznać za udaną. Średnio notował dwa odbiory i tyle samo przechwytów w meczu. Wystąpił we wszystkich starciach od pierwszej minuty.

Kadrę na mundial zawęził również Herve Renard. Podobnie jak Czesław Michniewicz, musiał również dokonać zmian personalnych. Z mundialem pożegnał się Fahad Al-Muwallad. Przeciwko napastnikowi toczy się postępowania dyscyplinarne w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu (CAS). W kwietniu w organizmie zawodnika znaleziono środki dopingujące. Jego występy mogły zatem skutkować walkowerami, jeśli decyzja trybunału byłaby niekorzystna dla Saudyjczyka. Właśnie dlatego w reprezentacji zastąpił go pomocnik Nawaf Al-Abed z Al-Shabab.

W kadrze znalazł się natomiast Salman Al-Faraj. Piłkarz Al-Hilal w spotkaniu towarzyskim z Islandią nabawił się kontuzji barku. Dopiero w poniedziałek wrócił do treningów z zespołem, ale wciąż z niepełnym obciążeniem. Przywrócenie do zdrowia pomocnika jest obecnie priorytetem dla sztabu medycznego bowiem pozostaje jedną z najważniejszych postaci drugiej linii. Na szczęście dla Renarda ostatni mecz kontrolny z Panamą zakończył się bez kolejnych urazów.

Arabia Saudyjska zremisowała z rywalem z Ameryki Środkowej. Ponownie pokazała, że pod względem technicznym i wtedy, gdy ma miejsce, potrafi wiele zdziałać. Defensywę Panamy rozklepali kilkoma krótkimi podaniami i wyjściem na czystą pozycję Samiego Al-Najeia. Choć uderzenie pomocnika zatrzymał jeszcze Orlando Mosquera, to dobitki Haithama Asiriego już nie zdołał. W kolejnym już meczu kontrolnym Zielone Sokoły potrafiły zdominować posiadanie piłki, stwarzały sobie wiele okazji bramkowych, ale sporo z nich również pudłowały. Do tego miały swoje trudności w defensywie.

Wysoko ustawiona obrona często dawała się zaskoczyć prostopadłymi podaniami. Tak padła bramka Ismaela Diaza. Tak również Panamczycy stwarzali największe zagrożenie, ale problem z trzymaniem się w linii z rywalami mieli napastnicy. Zostali złapani na spalonym aż siedmiokrotnie. Niemniej jednak to jedna z broni, jaką można zastosować na niezbyt szybkich obrońców Arabii Saudyjskiej, którą prawdziwy test czeka w starciu z Chorwacją. Starcie z Hrvatską odbędzie się w środę.

Jedynym rywalem Polski w grupie C, który nie rozegrał jeszcze żadnego sparingu, jest Argentyna. Wielu zawodników powołanych przez Lionela Scaloniego mecze niemal jak treningowe odbyło w klubach. Miniony tydzień wręcz obfitował w ich bramki i asysty. Zawodnicy jak Juan Foyth, Rodrigo de Paul czy Angel Correa mogli się poczuć jak na zajęciach, grając z niżej notowanymi rywalami w Pucharze Króla. Poskutkowało to wysokimi zwycięstwami ich drużyn, w czym cała trójka miała wydatny wkład.

Do strzelania powrócił również Lautaro Martinez. Na przełomie października i listopada zanotował trzy spotkania bez trafienia. Na właściwe tory powrócił jednak w starciu z Bologną. Zdobył jedną z sześciu bramek Interu Mediolan. Cztery dni później zamienił się w rozgrywającego. Zanotował asystę przy trafieniu Edina Dzeko, a po jego zagraniu Jose Palomino strzelił samobójczego gola. Rundę jesienną zakończył z ośmioma bramki i sześcioma asystami w 21 meczach.

Skuteczna była również pomoc. Alexis Mac Allister potwierdził wysoką formę – jest najlepszym piłkarzem Brighton według not SofaScore – strzelając gola z Aston Villą. Kolejną bramkę dla Manchesteru City zdobył również Julian Alvarez. Pomimo rywalizacji z Erlingiem Brautem Haalandem Argentyńczyk uzbierał dziewięć punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w 20 meczach. Po asyście zanotowali również Exequiel Palacios i Nicolas Domingueza, lecz tylko pierwszy z nich pojedzie na mundial.

Aktualną formę naszych rywali, znajdujących się na radarach selekcjonerów Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Argentyny sprawdzisz poniżej.

Jak grali nasi rywale na mistrzostwach świata? Przegląd kadr

Meksyk

Bramkarze:

• Alfredo Talavera (Juarez) – 90 minut i czyste konto z Irakiem (4:0)
  • Rodolfo Cota (Leon) – cały mecz na ławce z Irakiem (4:0)
  • Guillermo Ochoa (America) – cały mecz na ławce z Irakiem (4:0)

Obrońcy:

• Nestor Araujo (America) – 90 minut z Irakiem (4:0)
  • Cesar Montes (Monterrey) – 90 minut z Irakiem (4:0)
  • Johan Vasquez (Cremonese) – 90 minut i żółta kartka z AC Milan (0:0) oraz cały mecz na ławce z Empoli (0:2)
  • Gerardo Arteaga (Genk) – 74 minuty, gol i czerwona kartka z Andrelechtem (2:0)
  • Hector Moreno (Monterrey) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Jorge Sanchez (Ajax) – 17 minut z Vitesse (2:2) oraz cały mecz na ławce z Emmen (3:3)
  • Jesus Gallardo (Monterrey) – 90 minut, gol i asysta z Irakiem (4:0)
  • Jesus Alberto Angulo (UANL) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Kevin Alvarez (Pachuca) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Julio Cesar Dominguez (Cruz Azul) – zakończył sezon
  • Erick Aguirre (Monterrey) – zakończył sezon
  • Luis Rodriguez (UANL) – zakończył sezon

Pomocnicy:

• Edson Alvarez (Ajax) – poza kadrą z powodu nadmiaru żółtych kartek z Vitesse (2:2) oraz 90 minut z Emmen (3:3)
  • Luis Romo (Monterrey) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Carlos Rodríguez (Cruz Azul) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Erick Gutierrez (PSV) – 45 minut z AZ Alkmaar (0:1)
  • Hector Herrera (Houston Dynamo) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Luis Chavez (Pachuca) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Andres Guardado (Betis) – cały mecz na ławce z Valencią (0:3)
  • Diego Lainez (Braga) – cały mecz na ławce z Portimonense (1:2)
  • Uriel Antuna (Cruz Azul) – 45 minut, gol i asysta z Irakiem (4:0)
  • Roberto Alvarado (Guadalajara) – 90 minut z Irakiem (4:0)
  • Fernando Beltran (Guadalajara) – zakończył sezon
  • Erick Sanchez (Pachuca) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Orbelin Pineda (AEK Ateny) – 66 minut z OFI Kreta (3:0) oraz 82 minut z Olympiakosem (0:0)
  • Rodolfo Pizarro (Monterrey) – zakończył sezon
  • Sebastian Cordova (UANL) – zakończył sezon

Napastnicy:

• Raul Jimenez (Wolverhampton Wanderers) – cały mecz na ławce z Irakiem (4:0)
  • Alexis Vega (Guadalajara) – 45 minut i gol z Irakiem (4:0)
  • Rogelio Funes Mori (Monterrey) – 45 minut i gol z Irakiem (4:0)
  • Henry Martin (America) – 45 minut z Irakiem (4:0)
  • Hirving Lozano (Napoli) – 26 minut, gol i asysta z Empoli (2:0) oraz 60 minut i asysta z Udinese (3:2)
  • Santiago Gimenez (Feyenoord) – 31 minut z Cambuur (1:0) oraz 62 minuty z Excelsiorem (5:1)
  • Jesus Manuel Corona (Sevilla) – poza kadrą z powodu kontuzji kości strzałkowej z Realem Sociedad (1:2)
  • Javi Hernandez (Los Angeles Galaxy) – zakończył sezon

Arabia Saudyjska

Bramkarze:

• Mohammed Al Rubaie (Al-Ahli) – poza kadrą z Panamą (1:1)
  • Mohammed Al-Owais (Al-Hilal) – 90 minut z Panamą (1:1)
  • Fawaz Al-Qarni (Al-Shabab) – zakończył sezon
  • Nawaf Al-Aqidi (Al-Nassr) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)

Obrońcy:

• Sultan Al-Ghanam (Al-Nassr) – 45 minut z Panamą (1:1)
  • Abdullah Madu (Al-Nassr) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Abdulelah Al-Amri (Al-Nassr) – 29 minut z Panamą (1:1)
  • Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal) – 90 minut z Panamą (1:1)
  • Ahmed Bamsaud (Al-Ittihad) – poza kadrą z Panamą (1:1)
  • Saud Abdulhamid (Al-Hilal) – 45 minut i żółta kartka z Panamą (1:1)
  • Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal) – 45 minut z Panamą (1:1)
  • Hassan Tambakti (Al-Shabab) – 61 minut z Panamą (1:1)
  • Mohammed Al-Breik (Al-Hilal) – 45 minut z Panamą (1:1)
  • Ziyad Al-Sahafi (Al-Taawon) – zakończył sezon
  • Mohammed Al-Khabrani (Al-Khaleej) – zakończył sezon
  • Zakaria Al-Hawasi (Al-Ittihad) – poza kadrą z Panamą (1:1)

Pomocnicy:

• Salman Al-Faraj (Al-Hilal) – poza kadrą z Panamą (1:1)
  • Salem Al-Dawsari (Al-Hilal) – 90 minut z Panamą (1:1)
  • Ali Al-Hassan (Al-Nassr) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Sami Al-Najei (Al-Nassr) – 73 minuty z Panamą (1:1)
  • Nawaf Al-Abed (Al-Shabab) – 17 minut z Panamą (1:1)
  • Fahad Al-Muwallad (Al-Shabab) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Nasser Al-Dawsari (Al-Hilal) – 17 minut z Panamą (1:1)
  • Awad Al-Nashri (Al-Ittihad) – zakończył sezon
  • Riyadh Sharahili (Abha) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Hattan Bahebri (Al-Shabab) – 29 minut z Panamą (1:1)
  • Mohamed Kanno (Al-Hilal) – 90 minut z Panamą (1:1)
  • Abdullah Otayf (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Abdulaziz Al-Bishi (Al-Ittihad) – zakończył sezon
  • Abdulrahman Ghareeb (Al-Nassr) – zakończył sezon
  • Abdulellah Al-Malki (Al-Hilal) – 73 minuty z Panamą (1:1)
  • Abdullah Al-Khaibari (Al-Nassr) – zakończył sezon
  • Mohammed Al-Yami (Al-Shabab) – zakończył sezon

Napastnicy:

• Firas Al-Buraikan (Al-Fateh) – 90 minut z Panamą (1:1)
  • Haitham Asiri (Al-Ahli) – 61 minut i gol z Panamą (1:1)
  • Haroune Camara (Al-Ittihad) – zakończył sezon
  • Abdullah Al-Hamdan (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Saleh Al-Shehri (Al-Hilal) – poza kadrą z Panamą (1:1)
  • Abdulrahman Al-Obood (Al-Ittihad) – cały mecz na ławce z Panamą (1:1)
  • Ayman Yahya (Al-Nassr) – poza kadrą z Panamą (1:1)
  • Abdullah Radif (Al-Taawon) – poza kadrą z Panamą (1:1)

Argentyna

Bramkarze:

• Franco Armani (River Plate) – zakończył sezon
  • Geronimo Rulli (Villarreal) – 90 minut i czyste konto z Espanyolem (1:0) oraz poza kadrą z St. Amalia (9:0)
  • Emiliano Martinez (Aston Villa) – cały mecz na ławce z Manchesterem United (2:4) oraz 90 minut i żółta kartka z Brighton (2:1)

Obrońcy:

• Facundo Medina (Lens) – 90 minut z Clermont Foot (2:1)
  • Nicolas Tagliafico (Lyon) – 90 minut i żółta kartka z Nice (1:1)
  • Gonzalo Montiel (Sevilla) – poza kadrą z Relem Sociedad (1:2) oraz 60 minut z Velarde (2:0)
  • German Pezzella (Betis) – 26 minut z Valencią (0:3)
  • Cristian Romero (Tottenham Hotspur) – poza kadrą z powodu kontuzji uda z Leeds (4:3)
  • Nehuen Perez (Udinese) – 90 minut z Napoli (2:3)
  • Nicolas Otamendi (Benfica) – 90 minut i żółta kartka z Gil Vincente (3:1)
  • Lisandro Martínez (Manchester United) – 3 minuty z Astoną Villą (4:2) oraz 90 minut z Fulham (2:1)
  • Nahuel Molina (Atletico Madryt) – 30 minut i żółta kartka z Mallorcą (0:1) oraz 90 minut z Almazan (2:0)
  • Marcos Acuña (Sevilla) – poza kadrą z Realem Sociedad (1:2) i Velarde (2:0)
  • Lucas Martinez Quarta (Fiorentina) – całe mecze na ławce z Salernitaną (2:1) i Milanem (1:2)
  • Juan Foyth (Villarreal) – 13 minut z Espanyolem (1:0) oraz 55 minut i dwie asysty z St. Amalia (9:0)

Pomocnicy:

• Leandro Paredes (Juventus) – 27 minut z Hellasem (1:0) oraz 6 minut z Lazio (3:0)
  • Rodrigo De Paul (Atletico Madryt) –  69 minut i żółta kartka z Mallorcą (0:1) oraz 45 minut i asysta z Almazan (2:0)
  • Thiago Almada (Atlanta United) – zakończył sezon
  • Angel Di María (Juventus) – 21 minut z Hellasem (1:0) oraz 28 minut z Lazio (3:0)
  • Enzo Fernandez (Benfica) – 90 minut i asysta z Gil Vincente (3:1)
  • Alexis Mac Allister (Brighton & Hove Albion) – poza kadrą z Arsenalem (3:1) oraz 90 minut i gol z Aston Villą (1:2)
  • Guido Rodriguez (Betis) – 58 minut z Valencią (0:3)
  • Nicolas Gonzalez (Fiorentina) – poza kadrą z powodu kontuzji z Salernitaną (2:1) i Milanem (1:2)
  • Alejandro Gomez (Sevilla) – poza kadrą z Realem Sociedad (1:2) i Velarde (2:0)
  • Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen) – 59 minut z Koeln (2:1) oraz 90 minut i asysta ze Stuttgartem (2:0)
  • Nicolas Dominguez (Bologna) – cały mecz na ławce z Interem (1:6) oraz 90 minut i asysta z Sassuolo (3:0)
  • Lucas Ocampos (Ajax) – cały mecz na ławce z Vitesse (2:2) oraz Emmen (3:3)
  • Roberto Pereyra (Udinese) – 90 minut i żółta kartka z Napoli (2:3)
  • Maximiliano Meza (Monterrey) – zakończył sezon

Napastnicy:

• Giovani Lo Celso (Villarreal) – poza kadrą z powodu kontuzji z Espanyolem (1:0) i St. Amalia (9:0)
  • Julian Alvarez (Manchester City) – 90 minuty i gol z Chelsea (2:0) oraz 4 minuty z Brentford (1:2)
  • Lionel Messi (PSG) – 75 minut z Auxerre (5:0)
  • Joaquin Correa (Inter Mediolan) – cały mecz na ławce z Bologną (6:1) oraz 6 minut z Atalantą (3:2)
  • Paulo Dybala (AS Roma) – 21 minut i żółta kartka z Torino (1:1)
  • Lautaro Martinez (Inter Mediolan) – 61 minut, gol i żółta kartka z Bologną (6:1) oraz 84 minuty i dwie asysty z Atalantą (3:2)
  • Angel Correa (Atletico Madryt) – 60 minut z Mallorcą (0:1) oraz 67 minut i gol z Almazan (2:0)
  • Lucas Alario (Eintarcht Frankfurt) – 1 minuta z Hoffenheim (4:2) oraz 1 minuta z Mainz (1:1)

WIĘCEJ O MŚ 2022:

Urodzony z piłką, a przynajmniej tak mówią wszyscy w rodzinie. Wspomnienia pierwszej koszulki są dość mgliste, ale raz po raz powtarzano, że był to trykot Micheala Owena z Liverpoolu przywieziony z saksów przez stryjka. Wychowany na opowieściach taty o Leszku Piszu i drużynie Legii Warszawa z lat 80. i 90. Były trzecioligowy zawodnik Startu Działdowo, który na rzecz dziennikarstwa zrezygnował z kopania się po czole. Od 19. roku życia związany z pisaniem. Najpierw w "Przeglądzie Sportowym", a teraz w"Weszło". Fan polskiej kopanej na różnych poziomach od Ekstraklasy do B-klasy, niemieckiego futbolu, piłkarskich opowieści historycznych i ciekawostek różnej maści.