Pół Meksyku nie gra, hit w Arabii, dramat Dybali | JAK GRALI RYWALE?

Autor:Szymon Piórek

11 października 2022, 12:09 • 10 min czytania 8 komentarzy

Dlaczego blisko połowa reprezentacji Meksyku nie grała w weekend? Czy za tydzień podobnie może stać się z Arabią Saudyjską? Co się dzieje z argentyńskimi napastnikami? Przyglądamy się formie naszych grupowych rywali.

Liga MX zakończyła rozgrywki zasadnicze. Rozpoczęła się faza pupcharowa, do której dostały się cztery najlepsze drużyny – trafiły automatycznie do ćwierćfinału. A także osiem kolejnych ekip, które zmierzyły się między sobą w 1/8 finału. W weekend odbyła się pierwsza tura meczów fazy pucharowej, po których wiadomo, że część z piłkarzy reprezentacji Meksyku zakończyła już swój udział w ligowych rozgrywkach. Jednymi z nich są bramkarz Alfredo Talavera czy napastnik Alexis Vega. Pomimo że snajper Deportivo Guadalajara wykorzystał jedną z jedenastek w serii rzutów karnych, to jego zespół odpadł w 1/8 finału.

Łącznie aż pięciu, znajdujących się w kręgu zainteresowań selekcjonera Taty Martino, zawodników zakończyło swoje ligowe zmagania. Podobny los, co piłkarzy Juarez czy Guadalajary, spotkał Hectora Herrerę, występującego na co dzień w USA. Jego Houston Dynamo nie zakwalifikowało się do fazy play off i do mundialu będzie przygotowywał się indywidualnie. Na drugim biegunie amerykańskiej ligi znalazł się natomiast Javi Hernandez z Los Angeles Galaxy. Obie ekipy zmierzyły się w weekend. The Galls pokonali Houston 3:1, a jednego z goli strzelił Chicharito, o czym informujemy jedynie z dziennikarskiego obowiązku. Selekcjoner Martino zapowiedział, że nie powoła 34-letniego napastnika, pomimo że ten zdobył w sezonie zasadniczym 19 bramek.

Z racji niewielkiej liczby występów Meksykanów podczas ostatniego weekendu, mało dobrego działo się wokół nich. Dlatego warto pochylić się nad obiecującymi meczami. Taki, choć bardzo krótki, zaliczył Hirving Lozano. Napastnik Napoli pojawił się w końcówce spotkania z Cremonense, otrzymał podanie na pustą bramkę od Chwiczy Kwaracchelii, czego nie spudłował, strzelając pierwszego gola w sezonie. W Meksyku każde trafienie napastnika przyjmowane jest z dużym entuzjazmem i nie inaczej było teraz. Większość ze snajperów albo leczy kontuzje, albo nie gra, albo czeka na swój kolejny mecz.

Niebawem los wielu reprezentantów Meksyku podzielą Saudyjczycy. Ostatnie ligowe spotkania rozegrają 16 października. Od tego momentu będą przygotowywać się do mundialu z kadrą. Zanim dojdzie do przerwy czeka nas jeszcze 13 spotkań 1. ligi Arabii Saudyjskiej, do tego należy doliczyć również dwa starcia Al-Ahli, występującego na drugim poziomie rozgrywkowych. W jego składzie grają bramkarz Mohammed Al Rubaie i napastnik Haitham Asiri. Obaj po spotkaniu z Jeddah zebrali bardzo dobre opinie. Choć golkiper nie zachował czystego konta, to kilkukrotnie uchronił zespół przed stratą gola, natomiast 21-letni snajper zdobył bramkę.

Prawdziwym hitem było jednak starcie dwóch największych saudyjskich zespołów Al-Hilal i Al-Shabab. Z obu tych drużyn pochodzi blisko połowa zawodników, znajdujących się w kręgu zainteresowań selekcjonera Herve Renarda. Jak donosi nasz korespondent z Arabii Saudyjskiej – Szymon Janaczyk starcie stało na wysokim poziomie. Prym wiedli zagraniczni zawodnicy jak Moussa Marega w Al-Hilal czy Grzegorz Krychowiak w Al-Shabab, ale swoje do powiedzenia mieli również Saudyjczycy. Przede wszystkim stanowią o sile swoich zespołów w defensywie, ale zdarzają się również ofensywne rodzynki. Jednym z nich, który pokazał spory charakter, jest Hattan Bahebri.

>>Trener Krychowiaka: Nie martwcie się, będzie gotowy na mundial<<

30-letni skrzydłowy miał swoje problemy w hitowym meczu. Trener Vincente Moreno chciał go ściągnąć już na początku drugiej połowy, ale zawodnik się nie zgodził. Chwilę później popisał się piękną asystą do Carlosa Juniora, dzięki czemu Al-Shabab doprowadziło do wyrównania, co można zobaczyć poniżej. Dla Bahebriego, który nie zagrał jeszcze w tym sezonie pełnego meczu, była to już trzeci asysta. Dołożył do nich jedno trafienie.

Wart podkreślenia jest również występ zawodników Al-Nassr. W weekend rozbili Abhę 3:0, a większość z nich odgrywało kluczowe role. Sami Al-Najei był odpowiedzialny za kreację. Po jego zejściu jego obowiązki przejął Ali Al-Hassan, czego owocem były dwie asysty pomocników. Bramkę zdobył defensor Sultan Al-Ghanam, który po przejęciu opaski kapitańskiej zespołu jest jego wiodącą postacią.

Swoje powody do dumy mają również Argentyńczycy, lecz ich radość psują kolejne doniesienia o problemach zdrowotnych reprezentantów Albicelestes. Ligowe spotkanie PSG opuścił z powodu kontuzji łydki Leo Messi. Uraz nie jest jednak na tyle poważny, by trwale wykluczył kapitana z mistrzostw świata. Podobne kłopoty trapią Joaquina Correę. Dużo gorsze wieści otrzymał Paulo Dybala.

– Jest mało prawdopodobne, że Dybala będzie mógł wrócić przed 2023 rokiem. Kontuzja wygląda bardzo źle – powiedział trener AS Roma Jose Mourinho na konferencji prasowej. Argentyński napastnik nabawił się kontuzji podczas wykonywania rzutu karnego. Strzelił gola z jedenastego metra z Lecce, ale doznał urazu mięśnia uda, w wyniku czego chwilę później opuścił boisko. Wtorkowe badania mają ostatecznie zdecydować czy Dybala zdąży na mundial, ale rokowania nie są optymistyczne.

W zasadzie jedynym powiewem optymizmu w ofensywie dla Lionela Scaloniego był w weekend Angel Correa. Skrzydłowy zdobył dwie bramki z Gironą. Został najlepszym piłkarzem meczu i trafił do najlepszej jedenastki kolejki LaLiga według serwisu Whoscored. To kolejny przebłysk dobrej gry w wykonaniu 27-latka, który po raz drugi rozpoczął mecz ligowy w podstawowym składzie i po raz drugi zdobył bramkę.

Obiecująco wygląda również współpraca dwóch zawodników Udinese – Nehuena Pereza i Roberto Pereyry. Obaj, podobnie jak Correa, trafili do najlepszej jedenastki kolejki w swojej lidze. Pierwszy z nich był szefem defensywy Udine w starciu z Atalantą, notując cztery odbiory i okraszając swój udany występ strzelonym golem. Natomiast drugi pozostaje kapitanem zespołu i drugim po Sergeju Milinkoviciu-Saviciu asystentem w Serie A. Oprócz duetu Udinese, selekcjoner Scaloni może być również zadowolony z postawy swoich defensorów bowiem wszyscy grają regularnie w swoich klubach, odznaczają się solidnością, dzięki której zespoły często zachodziły daleko w mistrzostwach świata. Na to liczą również w Argentynie. Bez zdrowego Messiego może być jednak o to ciężko, dlatego z zapartym tchem obserwuje się postępy zdrowotne wykonywane przez gwiazdora PSG. Na razie nie ma wielkich powodów do zmartwień.

Aktualną formę naszych rywali, znajdujących się na radarach selekcjonerów Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Argentyny sprawdzisz poniżej.

Jak grali nasi rywale na mistrzostwach świata? Przegląd kadr

Meksyk

Bramkarze:

• Alfredo Talavera (Juarez) – 90 minut z Tolucą (0:3)
  • Rodolfo Cota (Leon) – 90 minut z Cruz Azul (0:1)
  • Guillermo Ochoa (America) – następny mecz rozegra 13 października z Pueblą

Obrońcy:

• Nestor Araujo (America) – następny mecz rozegra 13 października z Pueblą
  • Cesar Montes (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Johan Vasquez (Cremonese) – cały mecz na ławce z Napoli (1:4)
  • Gerardo Arteaga (Genk) – 90 minut i żółta kartka z Kortrijk (2:1)
  • Hector Moreno (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Jorge Sanchez (Ajax) – poza kadrą Ajaksu z powodu kontuzji kolana z Volendam (4:2)
  • Jesus Gallardo (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Jesus Alberto Angulo (UANL) – 90 minut z Necaxą (2:0)
  • Kevin Alvarez (Pachuca) – następny mecz rozegra 14 października z UANL
  • Julio Cesar Domínguez (Cruz Azul) – 90 minut i żółta kartka z Leon (1:0)
  • Erick Aguirre (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Luis Rodriguez (UANL) – cały mecz na ławce z Necaxą (2:0)

Pomocnicy:

• Edson Alvarez (Ajax) – 90 minut z Volendam (4:2)
  • Luis Romo (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Carlos Rodríguez (Cruz Azul) – 90 minut i żółta kartka z Leon (1:0)
  • Erick Gutierrez (PSV) – 48 minut z Heerenveen (1:0)
  • Hector Herrera (Houston Dynamo) – 29 minut z LA Galaxy (1:3)
  • Luis Chavez (Pachuca) – następny mecz rozegra 14 października z UANL
  • Andres Guardado (Betis) – cały mecz na ławce z Realem Valladolid (0:0)
  • Diego Lainez (Braga) – 45 minut z Chaves (0:1)
  • Uriel Antuna (Cruz Azul) – 90 minut i żółta kartka z Leon (1:0)
  • Roberto Alvarado (Guadalajara) – 88 minut z Pueblą (1:1 p.k. 4:5)
  • Fernando Beltran (Guadalajara) – 90 minut z Pueblą (1:1 p.k. 4:5)
  • Erick Sanchez (Pachuca) – następny mecz rozegra 14 października z UANL
  • Orbelin Pineda (AEK Ateny) – 90 minut z Arisem Saloniki (2:0)
  • Rodolfo Pizarro (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Sebastian Cordova (UANL) – 90 minut i żółta kartka z Necaxą (2:0)

Napastnicy:

• Raul Jimenez (Wolverhampton Wanderers) – poza kadrą z Chelsea (0:3)
  • Alexis Vega (Guadalajara) – 90 minut i wykorzystany rzut karny z Pueblą (1:1 p.k. 4:5)
  • Rogelio Funes Mori (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul
  • Henry Martin (America) – następny mecz rozegra 13 października z Pueblą
  • Hirving Lozano (Napoli) – 17 minut i gol z Cremonense (4:1)
  • Santiago Gimenez (Feyenoord) – 79 minut z Twente (2:1)
  • Jesus Manuel Corona (Sevilla) – poza kadrą z powodu kontuzji kości strzałkowej z Athletikiem Bilbao (1:1)
  • Javi Hernandez (Los Angeles Galaxy) – 66 minut, gol i żółta kartka z Houston (3:1)

Arabia Saudyjska

Bramkarze:

• Mohammed Al Rubaie (Al-Ahli) – 90 minut z Jeddah (1:1)
  • Mohammed Al-Owais (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Shabab (1:1)
  • Fawaz Al-Qarni (Al-Shabab) – cały mecz na ławce z Al-Hilal (1:1)
  • Nawaf Al-Aqidi (Al-Nassr) – poza kadrą z Abhą (3:0)

Obrońcy:

• Sultan Al-Ghanam (Al-Nassr) – 90 minut i gol z Abhą (3:0)
  • Abdullah Madu (Al-Nassr) – cały mecz na ławce z Abhą (3:0)
  • Abdulelah Al-Amri (Al-Nassr) – 90 minut z Abhą (3:0)
  • Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal) – 90 minut z Al-Shabab (1:1)
  • Ahmed Bamsaud (Al-Ittihad) – poza kadrą z Al Fateh (3:1)
  • Saud Abdulhamid (Al-Hilal) – 90 minut z Al-Shabab (1:1)
  • Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Shabab (1:1)
  • Hassan Tambakti (Al-Shabab) – 90 minut z Al-Hilal (1:1)
  • Mohammed Al-Breik (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Shabab (1:1)
  • Ziyad Al-Sahafi (Al-Taawon) – 78 minut z Al Wehdą (2:0)
  • Mohammed Al-Khabrani (Al-Khaleej) – 21 minut z Al Taee (0:3)

Pomocnicy:

• Salman Al-Faraj (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Shabab (1:1)
  • Salem Al-Dawsari (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Shabab (1:1)
  • Ali Al-Hassan (Al-Nassr) – 7 minut i asysta z Abhą (3:0)
  • Sami Al-Najei (Al-Nassr) – 74 minut i asysta z Abhą (3:0)
  • Nawaf Al-Abed (Al-Shabab) – cały mecz na ławce z Al-Hilal (1:1)
  • Fahad Al-Muwallad (Al-Shabab) – 25 minut z Al-Hilal (1:1)
  • Nasser Al-Dawsari (Al-Hilal) – 90 minut z Al-Shabab (1:1)
  • Awad Al-Nashri (Al-Ittihad) – 90 minut z Al Fateh (3:1)
  • Riyadh Sharahili (Abha) – 90 minut z Al Nassr (0:3)
  • Hattan Bahebri (Al-Shabab) – 65 minut i asysta z Al-Hilal (1:1)
  • Mohamed Kanno (Al-Hilal) – poza kadrą z Al-Shabab (1:1)
  • Abdullah Otayf (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Shabab (1:1)
  • Abdulaziz Al-Bishi (Al-Ittihad) – poza kadrą z Al Fateh (3:1)
  • Abdulrahman Ghareeb (Al-Nassr) – 69 minut z Abhą (3:0)
  • Abdulellah Al-Malki (Al-Hilal) – cały mecz na ławce z Al-Shabab (1:1)
  • Abdullah Al-Khaibari (Al-Nassr) – 83 minut z Abhą (3:0)

Napastnicy:

• Firas Al-Buraikan (Al-Fateh) – 59 minut z Al-Ittihad (1:3)
  • Haitham Asiri (Al-Ahli) – 90 minut i gol z Jeddah (1:1)
  • Haroune Camara (Al-Ittihad) – 18 minut z Al Fateh (3:1)
  • Abdullah Al-Hamdan (Al-Hilal) – 7 minut z Al-Shabab (1:1)
  • Saleh Al-Shehri (Al-Hilal) – 8 minut z Al-Shabab (1:1)

Argentyna

Bramkarze:

• Franco Armani (River Plate) – 90 minut i czyste konto z Atletico Patronato (1:0)
  • Geronimo Rulli (Villarreal) – 90 minut z Realem Sociedad (0:1)
  • Emiliano Martinez (Aston Villa) – 90 minut z Nottingham Forest (1:1)

Obrońcy:

• Facundo Medina (Lens) – 90 minut i żółta kartka z Lille (0:1)
  • Nicolas Tagliafico (Lyon) – 90 minut z Toulouse (1:1)
  • Gonzalo Montiel (Sevilla) – 90 minut z Athletikiem Bilbao (1:1)
  • German Pezzella (Betis) – 35 minut i czerwona kartka z Realem Valladolid (0:0)
  • Cristian Romero (Tottenham Hotspur) – 90 minut z Brighton (1:0)
  • Nehuen Perez (Udinese) – 90 minut i gol z Atalantą (2:2)
  • Nicolas Otamendi (Benfica) – 90 minut z Rio Ave (4:2)
  • Lisandro Martínez (Manchester United) – 90 minut z Evertonem (2:1)
  • Nahuel Molina (Atletico Madryt) – 90 minut z Gironą (2:1)
  • Marcos Acuña (Sevilla) – 34 minuty i żółta kartka z Athletikiem Bilbao (1:1)
  • Lucas Martinez Quarta (Fiorentina) – 90 minut z Lazio (0:4)
  • Juan Foyth (Villarreal) – poza kadrą Villarreal z Realem Sociedad (0:1)

Pomocnicy:

• Leandro Paredes (Juventus) – 34 minuty i żółta kartka z Milanem (0:2)
  • Rodrigo De Paul (Atletico Madryt) – cały mecz na ławce z Gironą (2:1)
  • Thiago Almada (Atlanta United) – 90 minut, asysta i żółta kartka z New York City (1:2)
  • Angel Di María (Juventus) – poza kadrą z Milanem (0:2)
  • Enzo Fernandez (Benfica) – 45 minut i asysta z Rio Ave (4:2)
  • Alexis Mac Allister (Brighton & Hove Albion) – 90 minut z Tottenhamem (0:1)
  • Guido Rodriguez (Betis) – 90 minut z z Realem Valladolid (0:0)
  • Nicolas Gonzalez (Fiorentina) – 45 minut z Lazio (0:4)
  • Alejandro Gomez (Sevilla) – 90 minut z Athletikiem Bilbao (1:1)
  • Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen) – poza kadrą Bayeru z powodu kontuzji uda z Schalke (4:0)
  • Nicolas Dominguez (Bologna) – 79 minut i gol z Sampdorią (1:1)
  • Lucas Ocampos (Ajax) – cały mecz na ławce z Volendam (4:2)
  • Roberto Pereyra (Udinese) – 86 minut i asysta z Atalantą (2:2)
  • Maximiliano Meza (Monterrey) – następny mecz rozegra 13 października z Cruz Azul

Napastnicy:

• Giovani Lo Celso (Villarreal) – 81 minut i żółta kartka z Realem Sociedad (0:1)
  • Julian Alvarez (Manchester City) – 20 minut z Southampton (4:0)
  • Lionel Messi (PSG) – poza kadrą z powodu kontuzji łydki z Reims (0:0)
  • Joaquin Correa (Inter Mediolan) – poza kadrą z powodu kontuzji kolana z Sassuolo (2:1)
  • Paulo Dybala (AS Roma) – 50 minut i gol z Lecce (2:1)
  • Lautaro Martinez (Inter Mediolan) – 90 minut z Sassuolo (2:1)
  • Angel Correa (Atletico Madryt) – 74 minuty i dwa gole z Gironą (2:1)
  • Lucas Alario (Eintarcht Frankfurt) – 90 minut z Bochum (0:3)

WIĘCEJ O MŚ 2022:

Urodzony z piłką, a przynajmniej tak mówią wszyscy w rodzinie. Wspomnienia pierwszej koszulki są dość mgliste, ale raz po raz powtarzano, że był to trykot Micheala Owena z Liverpoolu przywieziony z saksów przez stryjka. Wychowany na opowieściach taty o Leszku Piszu i drużynie Legii Warszawa z lat 80. i 90. Były trzecioligowy zawodnik Startu Działdowo, który na rzecz dziennikarstwa zrezygnował z kopania się po czole. Od 19. roku życia związany z pisaniem. Najpierw w "Przeglądzie Sportowym", a teraz w"Weszło". Fan polskiej kopanej na różnych poziomach od Ekstraklasy do B-klasy, niemieckiego futbolu, piłkarskich opowieści historycznych i ciekawostek różnej maści.