Dublet Klimali, świetna passa Słowika, bezbłędny Skorupski | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

02 maja 2022, 09:41 • 7 min czytania 4 komentarze

Ligi w Europie wkraczają w decydującą fazę. Tu ktoś z Polaków zdobędzie tytuł, tam inny przyklepie spadek. Konkretów w postaci liczb jednak nie brakuje, dlatego warto rzucić okiem na to, jak wiedzie się biało-czerwonych w rozgrywkach na całym świecie. Łapcie najnowszy raport.

Kto stanął na wysokości zadania? Przede wszystkim bramkarze. Gdzie nie spojrzymy, tam nasi golkiperzy robią dobre wrażenie. Jakub Słowik dla przykładu może grać na drugim końcu świata, ale z Japonii do Polski docierają wieści o jego dobrej dyspozycji. Właśnie przedłużył passę bez straconego gola do 428 minut. Wojciech Szczęsny bramki natomiast traci, ale jego występ przeciwko Sassuolo sprzed tygodnia był tak dobry, że Polak dostał najwyższą notę w swoim zespole. Również przeciwko Venezii Szczęsny zagrał dobrze, włoskie media pisały o jego reaktywacji. Reaktywować nie musiał się Łukasz Skorupski, bo Polak rozgrywa kapitalny sezon. Zatrzymał Inter i namieszał w walce o mistrzostwo Włoch, a potem zachował 12. czyste konto w sezonie, broniąc pięć strzałów piłkarzy Romy. „La Gazzetta dello Sport” nazwała go ochroniarzem.

Skoro jesteśmy już we Włoszech, to zatrzymamy się przy innych Polakach grających w tym kraju. Wygrane derby to dla Bartosza Bereszyńskiego dobre wspomnienie z minionego weekendu. Gorsze wrażenia miał polski duet ze Spezii. Arkadiusz Reca Jakub Kiwior dostali cztery sztuki od Lazio. Reca dostał jedną z niższych ocen w obydwu zespołach. Na poprawę humoru mamy jednak bramkę z dystansu Szymona Żurkowskiego. „LGdS” wybrała Polaka najlepszym piłkarzem swojej drużyny.

Wracajmy do naszych bramkarzy. Jakub Szumski wciąż dobrze sobie radzi w Turcji. Za nim mecz, w którym obronił pięć strzałów i ani razu nie dał się pokonać. Tylko sześciu bramkarzy w lidze zachowało więcej czystych kont od niego, a BB Erzurumspor jest aktualnie w strefie zapewniającej grę w barażach o awans. O play-offs walczy także Bartosz Białkowski, który zachował 14. czyste konto w Championship. Kolejny, już dość oczywistym gościem, który nie dał się pokonać, jest Kamil Grabara (trzy interwencje). Będąc w tym regionie Europy możemy wspomnieć o asyście Rafała Wolsztyńskiego. Napastnik fińskiego SJK zgrał piłkę głową do kolegi z zespołu w meczu z Honką. Wynik kiepski (1:5), ale zawsze jakiś plusik na koncie Polaka.

W Europie strzelali także nasi stranieri w Niemczech. Robert Lewandowski pobił rekord Bundesligi, jeśli chodzi o liczbę bramek strzelonych w meczach wyjazdowych. Wiadomo, jest to rekord z rodzaju tych mocno szczegółowych, ale jest. Bayern przegrał jednak z Mainz 1:3.

Szczebel niżej bramkę zdobył zaś Jakub Piotrowski. Pomocnik rozegrał niezły mecz w barwach Fortuny, choć show skradł chyba Marcin Kamiński. Zawodnik lidera 2. Bundesligi wygrał wszystkie cztery pojedynki na ziemi i pięć z sześciu starć w powietrzu w meczu z Sandhausen. Do tego zaliczył też kluczowe podanie: klasowy występ. Mniej klasowy mecz rozegrał za to Arkadiusz Milik, który przy stanie 0:0 najpierw zmarnował okazję sam na sam, a potem nie trafił do bramki po podaniu wzdłuż piątego metra.

Lepiej jednak zakończyć czymś pozytywnym, więc lecimy do USA. Adam Buksa strzelił kolejnego gola dla New England Revolution. To już trzeci z rzędu mecz Polaka z golem. Jeszcze większym wyczynem popisał się Patryk Klimala. Napastnik zaliczył występ typowego snajpera: nie zanotował ANI JEDNEGO celnego podania, ale dwa razy wpisał się na listę strzelców. Co więcej: raz z karnego, którego sam wywalczył. Napastnik usłyszał potem od Gabriela Sloniny, że „zrobił go w chuja”. To więc dobry moment, żeby dopisać Gabriela do naszej listy, przeszedł test na Polaka.

ANGLIA

• Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i żółta kartka z Crystal Palace (1:2)
  • Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Arsenalem (1:2)
  • Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Klich (Leeds) – 45 minut z Crystal Palace (0:0), 90 minut z City (0:4)
  • Przemysław Płacheta (Norwich City) – na ławce z Aston Villą (0:3)
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Norwich (2:0)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut z Peterborough (3:0)
  • Michał Helik (Barnsley) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Derby County) – poza kadrą
  • Bartosz Cybulski (Derby County) – na ławce z Blackpool (2:0)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z Newcastle Jets (0:3)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – 90 minut ze Sturm Graz (1:2), na ławce z SV Ried (3:0)

BELGIA

• Kacper Kozłowski (Royale Union) – od 84. minuty z Royal Antwerp (0:0)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – bez meczu

CYPR

• Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – poza kadrą
  • Patryk Procek (PAEEK) – poza kadrą
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jakub Łabojko (AEK Larnaka) – od 87. minuty z APOEL-em (1:1)
  • Kamil Wojtkowski (Ethnikos) – od 46. minuty i żółta kartka z PAEEK (0:0)

CZECHY

• Kacper Zych (MFK Karwina) – poza kadrą

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Midtjylland (0:0)
  • Dawid Kurminowski (Aarhus) – 66 minut z Odense (0:1)

FINLANDIA

• Rafał Wolsztyński (Seinajoen) – od 62. minuty i asysta z Honka (1:5), od 80. minuty z Ilves (1:3)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Bordeaux (1:0)
  • Karol Fila (Strasbourg) – na ławce z PSG (3:3)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 21 minut z Nantes (2:2)
  • Radosław Majecki (Monaco) – poza kadrą
  • Arkadiusz Milik (Marsylia) – 86 minut z Lyonem (0:3)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 90 minut z PAOK-iem (1:1)
  • Grzegorz Krychowiak (AEK) – 90 minut, asysta i żółta kartka z PAOK-iem (1:1)
  • Michał Karbownik (Olympiakos) – poza kadrą

HISZPANIA

• Mateusz Bogusz (Ibiza) – poza kadrą (kontuzja)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą (kontuzja)

INDIE

• Ariel Borysiuk (Chennaiyin) – bez meczu
  • Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin) – bez meczu

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Jubilo (2:0)
  • Jakub Świerczok (Nagoya Grampus) – zawieszenie za doping

KAZACHSTAN

• Piotr Grzelczak (Atyrau) – od 74. minuty z Turan (0:0), na ławce z Ordabassy (2:1)
  • Paweł Baranowski (Atyrau) – poza kadrą, na ławce z Ordabassy (2:1)
  • Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – poza kadrą, mecz dzisiaj

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z FC Koeln (1:4)
  • Robert Gumny (Augsburg) –80 minut z FC Koeln (1:4)
  • Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i gol z Mainz (1:3)
  • Bartosz Białek (Wolfsburg) – na ławce ze Stuttgartem (1:1)
  • Marcel Lotka (Hertha Berlin) – 90 minut z Arminią (1:1)
  • Jakub Piotrowski (Fortuna Dusseldorf) – 72 minuty i gol z Heidenheim (3:1)
  • Adam Bodzek (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z Sandhausen (2:1)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce z Nurnberg (1:1)
  • Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą

ROSJA

• Rafał Augustyniak (Ural) – 90 minut i żółta kartka z Dynamem (3:2)
  • Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Niżny Nowgorod (2:1)
  • Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 90 minut z Zenitem (1:3)

RUMUNIA

• Adrian Cierpka (CS Mioveni) – mecz dzisiaj
  • Paweł Tomczyk (CS Mioveni) – mecz dzisiaj

SŁOWACJA

• Miłosz Kozak (Spartak Trnawa) – od 61. minuty ze Slovanem (0:1)

SZKOCJA

• Maksymilian Stryjek (Livingston) – poza kadrą
  • Maciej Dąbrowski (Hibernian) – na ławce z Livingston (0:1)
  • Mateusz Żukowski (Rangers) – poza kadrą

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – 71 minut z Fatih (1:2)
  • Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Fenerbahce (2:3)
  • Mateusz Lis (Altay) – 90 minut z Hataysporem (1:0)
  • Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor) – 90 minut z Antalyasporem (2:2)
  • Jakub Szumski (Erzurumspor) – 90 minut z Kocaelisporem (1:0)
  • Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą

OBSTAWIAJ LIGI ZAGRANICZNE Z EARLY PAYOUT W FUKSIARZ.PL!

USA

• Adam Buksa (New England Revolution) – 77 minut i gol z Interem Miami (2:0)
  • Patryk Klimala (New York Red Bulls) – od 46. minuty i 2 gole z Chicago Fire (2:1)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 90 minut z Colorado Rapids (0:2)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – poza kadrą
  • Gabriel Slonina (Chicago Fire) – 90 minut z New York Red Bulls (1:2)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – na ławce z Orlando City (1:2)
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 90 minut z Orlando City (1:2)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – od 68. minuty z Orlando City (1:2)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – 90 minut z Colorado Springs (3:0)

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – na ławce z Kisvardą (1:1)
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 73 minuty z Honved (1:1)

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Genoą (1:0)
  • Aleksander Buksa (Genoa FC) – poza kadrą
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Praszelik (Hellas Werona) – na ławce z Cagliari (2:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – na ławce z Udinese (0:4) i Milanem (0:1)
  • Krzysztof Piątek (Fiorentina) – 45 minut z Udinese (0:4), na ławce z Milanem (0:1)
  • Paweł Jaroszyński (Salernitana) – na ławce z Udinese (1:0), poza kadrą
  • Karol Linetty (Torino) – na ławce ze Atalantą (4:4) i Torino (1:3)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Interem (2:1) i Bologną (0:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Sassuolo (2:1) i Venezią (2:1)
  • Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Hellas (1:2)
  • Nikola Zalewski (Roma) – od 58. minuty z Bologną (0:0)
  • Szymon Żurkowski (Empoli) – 89 minut z Torino (1:3)
  • Iwo Kaczmarski (Empoli) – poza kadrą
  • Piotr Zieliński (Napoli) – na ławce z Sassuolo (6:1)
  • Jakub Kiwior (Spezia) – 90 minut z Lazio (3:4)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – 90 minut z Lazio (3:4)
  • Adrian Benedyczak (Parma) – 90 minut i żółta kartka z Perugią (1:2), 77 minut z Alessandrą (2:2)
  • Tomasz Kupisz (Reggina) – 90 minut i żółta kartka z Alessandrią (0:0), poza kadrą (kartki)
  • Kamil Glik (Benevento) – poza kadrą (kontuzja)
  • Filip Jagiełło (Brescia) – od 74. minuty ze SPAL (1:1) i Cittadellą (0:1)
  • Marcin Listkowski (Lecce) – od 82. minuty z Pisą (2:0) i Lecce (1:2)
  • Patryk Peda (SPAL) – poza kadrą
  • Przemysław Szymiński (Frosinone) – 90 minut z Monzą (4:1), 67 minut i czerwona kartka ze SPAL (0:3)
  • Łukasz Teodorczyk (Vicenza) – na ławce z Como (2:0), poza kadrą
  • Dorian Ciężkowski (Cremonese) – na ławce z Crotone (1:3) i Ascoli (0:1)