Michalak show w Turcji, perfekcyjny Bednarek, gole reprezentantów | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

19 kwietnia 2022, 10:08 • 7 min czytania 13 komentarzy

Jak świat długi i szeroki Polacy bramki strzelają. Miniony tydzień był dla biało-czerwonych odbiciem się po ostatnim słabszym okresie. Gole naszych zawodników w ligach zagranicznych obserwowaliśmy na kilku kontynentach, w ligach z TOP 5 i na peryferiach futbolu. Zapraszamy na raport o naszych stranierich.

Czym jest perfekcyjny mecz dla obrońcy? Najlepiej chyba spytać Jana Bednarka. Stoper Southampton przeciwko Arsenalowi nie przegrał żadnego pojedynku (3/3), zanotował pięć przejęć, siedem wybić, odbiór i zablokowany strzał. No i na dodatek zdobył bramkę dającą Świętym zwycięstwo w ligowym spotkaniu. Dla byłego piłkarza Lecha Poznań był to czwarty gol w sezonie, co czyni go jednym z najskuteczniejszych defensorów w Anglii. W dodatku był to także siódmy gol Polaka w Premier League — Bednarek śrubuje rekord pod względem największej liczby bramek polskiego piłkarza w tych rozgrywkach.

Co jeszcze słychać w Anglii? Do żywych wrócił Przemysław Płacheta, który złapał kilka minut w starciu z Manchesterem United. Bartosz Białkowski wciąż walczy o grę w barażach o awans do Premier League, natomiast Krystian Bielik Bartosz Cybulski oficjalnie żegnają się z Championship — Derby nie udało się uratować. Kiepski nastrój po ligowym weekendzie może mieć także Łukasz Fabiański. Polski bramkarz sprokurował rzut karny w meczu z Burnley. Szczęście w nieszczęściu, że rywale nie wykorzystali „jedenastki”.

Podobne wrażenia — choć jednak nieco lepsze — ma po weekendzie Kamil Piątkowski. Stoper Salzburga także sprokurował rzut karny, ale wcześniej zanotował też asystę. Obrońca przedłużył dośrodkowanie z rzutu rożnego, zgrywając piłkę na dalszy słupek, do niekrytego kolegi. Z kolei „jedenastka”, którą sprokurował Polak była… nieco dyskusyjna. Zawodnik Salzburga robił wślizg, piłka otarła go o rękę podpierającą i wróciła do zawodnika Austrii, ale arbiter i tak wskazał na 11 metr. W austriackim klasyku Red Bull pokonał Austrię Wiedeń 2:1.

Pozostając przy ligach spoza topu warto wspomnieć o pierwszej bramce Grzegorza Krychowiaka w Grecji. Pomocnik AEK-u dobrze odnalazł się na skraju pola karnego i wykorzystał złe wybicie piłki przez rywali. Płaski strzał, prowadzenie i AEK znów może być zadowolony, że ściągnął zawodnika reprezentacji Polski.

Z kolei były klubowy kolega Krychowiaka, czyli Maciej Rybus zanotował trzecią asystę w sezonie ligi rosyjskiej. Lewy obrońca Lokomotiwu Moskwa miał też cztery kluczowe podania i siedem interwencji w defensywie, rozgrywając dobre spotkanie przeciwko FC Soczi. Idąc dalej trzeba wspomnieć o przełamaniu Pawła Tomczyka. Napastnik strzelił pierwszego gola po przenosinach do Rumunii. Jego Mioveni wygrało dzięki temu z Gaz Metan Medias 2:1. Polak przejął piłkę na 11 metrze i płaskim strzałem pokonał bramkarza.

Nieco większa egzotyka? Bardzo proszę – Jakub Słowik, który zadomowił się w Japonii, w końcu przeżywa nieco lepsze chwile. Zwykle grał o utrzymanie, teraz w FC Tokyo może mieć spokojniejszy sezon. Jego zespół to w tej chwili najlepsza defensywa ligi (pięć straconych bramek, ale też dwa mecze mniej), w czym polski bramkarz ma swoją zasługę. Właśnie po raz czwarty zachował czyste konto, w dodatku zaliczając aż sześć udanych interwencji. W Turcji natomiast show dał Konrad Michalak. Polski skrzydłowy zwykle jest rezerwowym, jednak tym razem dostał od trenera 90 minut i zanotował bramkę oraz asystę, a do tego pięć kluczowych podań. Piłkarz Konyasporu tym samym podwoił swoje liczby w tym sezonie – w 30 meczach zaliczył dwa gole i dwie asysty.

Bramki Polaków oglądaliśmy także w Stanach Zjednoczonych. Honoru biało-czerwonych broni tam Adam Buksa, który w polskim starciu pomógł wygrać New England Revolution. Na oczach Czesława Michniewicza Buksa wygrał korespondencyjny pojedynek z Karolem Świderskim, bo rywalem Revs było Charlotte FC. Z drugiej strony był to pierwszy gol Buksy w sezonie, podczas gdy Świderski ma cztery trafienia na koncie. Tyle samo, ile Jesus Jimenez, do niedawna gracz Górnika Zabrze.

I w końcu ligi TOP 5. Pięć, czyli tyle, ile bramek w Ligue 1 strzelił Przemysław Frankowski. Polak znowu odjeżdża Leo Messiemu w klasyfikacji strzelców, tym razem jego gol pomógł Lens ograć Lille. Frankowski został także wybrany do 11 kolejki według „L’Equipe”. Stały fragment gry, piąta minuta meczu i gol Polaka dający prowadzenie jego drużynie.

Last but not least – Robert Lewandowski. Nasza główna strzelba była potwornie rabowana z bramek. Najpierw bramkarz Arminii zbił jego strzał tak, że piłka zatańczyła na linii w akompaniamencie obramowania bramki. Potem, gdy RL9 lekkim strąceniem chciał skierować piłkę do bramki, trafił w obrońcę i gola uznano jako samobójczego. Widząc tę niemoc Polak stwierdził chyba, że nie ma co, asysta też może być – i dograł koledze, który ustalił wynik spotkania.

ANGLIA

• Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i gol z Arsenalem (1:0)
  • Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut, sprokurowany rzut karny i żółta kartka z Burnley (1:1)
  • Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Klich (Leeds) – bez meczu
  • Przemysław Płacheta (Norwich City) – od 74. minuty z Manchesterem United (2:3)
  • Matty Cash (Aston Villa) – bez meczu
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut z Preston (1:1) i Hull (2:1)
  • Michał Helik (Barnsley) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Derby County) – 84 minuty z Fulham (2:1), 64 minuty z QPR (0:1)
  • Bartosz Cybulski (Derby County) – na ławce z Fulham (2:1), od 85. minuty z QPR (0:1)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z Brisbane (2:1)

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – 77 minut, sprokurowany karny i asysta z Austrią Wiedeń (2:1)

BELGIA

• Kacper Kozłowski (Royale Union) – bez meczu (gol w sparingu)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Chongquing) – bez meczu

CYPR

• Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – poza kadrą
  • Patryk Procek (PAEEK) – poza kadrą
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jakub Łabojko (AEK Larnaka) – 90 minut i gol z Olissnikos (5:1), na ławce z Anorthosis (1:0)
  • Kamil Wojtkowski (Ethnikos) – na ławce z Omonią (0:1)

CZECHY

• Kacper Zych (MFK Karwina) – poza kadrą

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Silkeborg (1:3) i Broendby (2:0)
  • Dawid Kurminowski (Aarhus) – poza kadrą, od 82. minuty z SonderskyjE (1:2)

FINLANDIA

• Rafał Wolsztyński (Seinajoen) – od 74. minuty z KuPS (0:2)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce z Lorient (2:1)
  • Karol Fila (Strasbourg) – na ławce z Troyes (1:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut i gol z Lille (2:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – poza kadrą
  • Arkadiusz Milik (Marsylia) – poza kadrą (kontuzja)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 78 minut z Gianniną (3:2)
  • Grzegorz Krychowiak (AEK) – 88 minut i gol z Gianniną (3:2)
  • Michał Karbownik (Olympiakos) – poza kadrą

HISZPANIA

• Mateusz Bogusz (Ibiza) – poza kadrą (kontuzja)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą (kontuzja)

INDIE

• Ariel Borysiuk (Chennaiyin) – bez meczu
  • Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin) – bez meczu

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Hakkaido (0:0)
  • Jakub Świerczok (Nagoya Grampus) – zawieszenie za doping

KAZACHSTAN

• Piotr Grzelczak (Atyrau) – 56 minut z Kaspyi (1:2)
  • Paweł Baranowski (Atyrau) – 90 minut i żółta kartka z Kaspyi (1:2)
  • Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – poza kadrą (kontuzja)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z Herthą (0:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) – 73 minuty i żółta kartka z Herthą (0:1)
  • Robert Lewandowski (Bayern) – 89 minut i asysta z Arminią (3:0)
  • Bartosz Białek (Wolfsburg) – od 82. minuty z Borussią (1:6)
  • Marcel Lotka (Hertha Berlin) – 90 minut z Augsburgiem (1:0)
  • Jakub Piotrowski (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą
  • Adam Bodzek (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z Darmstadt (5:2)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – 90 minut z Sandhausen (1:1)
  • Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – poza kadrą

ROSJA

• Rafał Augustyniak (Ural) – 90 minut z Zenitem (1:3)
  • Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i asysta z Soczi (2:2)
  • Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – 73 minuty z Achmatem (2:0)

RUMUNIA

• Adrian Cierpka (CS Mioveni) – poza kadrą
  • Paweł Tomczyk (CS Mioveni) – 85 minut i gol z Gaz Metan Medias (2:1), na ławce z Dinamem Bukareszt (2:0)

SŁOWACJA

• Miłosz Kozak (Spartak Trnawa) – 61 minut z SKF Seref (2:1)

SZKOCJA

• Maksymilian Stryjek (Livingston) – bez meczu
  • Maciej Dąbrowski (Hibernian) – bez meczu
  • Mateusz Żukowski (Rangers) – poza kadrą

TURCJA

• Konrad Michalak (Konyaspor) – 90 minut, gol i asysta z Gaziantep (4:1)
  • Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Konyasporem (4:1)
  • Mateusz Lis (Altay) – 90 minut z Basaksehir (1:1)
  • Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor) – poza kadrą
  • Jakub Szumski (Erzurumspor) – 90 minut z Bolusporem (2:0)
  • Adam Stachowiak (Denizlispor) – poza kadrą

OBSTAWIAJ LIGI ZAGRANICZNE Z EARLY PAYOUT W FUKSIARZ.PL!

USA

• Adam Buksa (New England Revolution) – 90 minut i gol z Charlotte (2:1)
  • Patryk Klimala (New York Red Bulls) – od 58. minuty z FC Dallas (0:0)
  • Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 62 minuty z Houston Dynamo (0:0)
  • Kacper Przybyłko (Chicago Fire) – 77 minut z LA Galaxy (0:0)
  • Jan Sobociński (Charlotte FC) – poza kadrą
  • Karol Świderski (Charlotte FC) – 90 minut z New England Revolution (1:2)
  • Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – poza kadrą (kontuzja)
  • Dariusz Formella (Oakland Roots) – 79 minut z San Diego (2:2), 49 minut i żółta kartka z Loudoul (4:1)

WĘGRY

• Lukas Klemenz (Honved) – na ławce z Ferencvarosi (1:2)
  • Rafał Makowski (Kisvarda FC) – 90 minut z Puskas Akademia (0:0)

WŁOCHY

• Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Bologną (0:2) i Salernitaną (1:2)
  • Aleksander Buksa (Genoa FC) – poza kadrą
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – poza kadrą (kontuzja)
  • Mateusz Praszelik (Hellas Werona) – na ławce z Atalantą (2:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – na ławce z Venezią (1:0)
  • Krzysztof Piątek (Fiorentina) – od 87. minuty z Venezią (1:0)
  • Paweł Jaroszyński (Salernitana) – poza kadrą
  • Karol Linetty (Torino) – na ławce z Lazio (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Sampdorią (2:0) i Juventusem (1:1)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Bologną (1:1)
  • Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – na ławce z Sassuolo (1:0)
  • Nikola Zalewski (Roma) – 75 minut z Napoli (1:1)
  • Szymon Żurkowski (Empoli) – poza kadrą (kartki)
  • Iwo Kaczmarski (Empoli) – poza kadrą
  • Piotr Zieliński (Napoli) – od 56. minuty z Romą (1:1)
  • Jakub Kiwior (Spezia) – 90 minut z Interem (1:3)
  • Arkadiusz Reca (Spezia) – 37 minut z Interem (1:3)
  • Adrian Benedyczak (Parma) – poza kadrą
  • Tomasz Kupisz (Reggina) – 69 minut z Lecce (1:0)
  • Kamil Glik (Benevento) – poza kadrą (kontuzja)
  • Filip Jagiełło (Brescia) – na ławce z Parmą (1:0), od 77. minuty z Monzą (1:1)
  • Marcin Listkowski (Lecce) – na ławce z Lecce (0:1)
  • Patryk Peda (SPAL) – na ławce z Crotone (1:1)
  • Przemysław Szymiński (Frosinone) – 90 minut z Ternaną (4:4)
  • Łukasz Teodorczyk (Vicenza) – od 62. minuty z Perugią (1:2)