Mane lepszy od Salaha. Senegal pierwszy raz w historii wygrywa PNA

06 lutego 2022, 22:52 • 2 min czytania 18 komentarzy

Sadio Mane nie strzelił karnego w regulaminowym czasie gry. Poprawił się w serii jedenastek, w której Senegal pokonał Egipt 4:2. Wcześniej przez 120 minut nie padł żaden gol.

Już w 7. minucie znakomitą szansę miał Sadio Mane. Obrońca Egiptu Mohamed Abdelmonem faulował go we własnym polu karnym i gwiazdor Liverpoolu miał idealną okazję do gola. Mane strzelił jednak fatalnie i bramkarz Egipcjan Gabaski odbił piłkę na korner.

Finał PNA: Jedna niezła szansa Salaha

Później przewagę miał Senegal, ale z ich chaotycznym atakami radzili sobie reprezentanci Egiptu. Ci z kolei z rzadka wyprowadzali kontry. Jedną z nich mógł wykończyć Mohamed Salah, ale jego uderzenie z kłopotami obronił Edouard Mendy. Bramkarz Chelsea pokazał niesamowity refleks.

Na stadionie w kameruńskiej stolicy Jaunude dominowała walka. Gra była mocno rwana, a akcje były dość przypadkowe.

Finał PNA: Gabaski bronił kapitalnie

Do rozstrzygnięcia finału potrzebna była dogrywka. W niej Egipt długo w zasadzie tylko przeszkadzał przeciwnikom. Szczęśliwie bronił Gabaski, który wyrósł na bohatera finału. Dwukrotnie fantastycznie odbił uderzenia z dystansu Bamby Dienga. W odpowiedzi w potężnym zamieszaniu strzelał jeden z reprezentantów Egiptu, ale kapitalnie interweniował Mendy. Dodatkowe 30 minut też nie przyniosło bramek. O wszystkim decydowały rzuty karne.

Finał PNA. Butelka z instrukcjami nie pomogła

Gabaski przed serią jedenastek dostał od sztabowców butelkę z wodą, która była oklejona wskazówkami na temat tego, jak senegalscy zawodnicy wykonywali karne w przeszłości.

Pierwsze trzy jedenastki były skutecznie wykonane. Pechowa okazała się czwarta. Egipcjanin Abdelmonem (ten sam, który na początku meczu faulował Mane) trafił w słupek. Po chwili piłkę ustawił Senegalczyk Bouna Sarr, ale jego uderzenie obronił Gabaski. Następnie Hambdi Marwan doprowadził do remisu 2:2. Następnego karnego nie wykorzystał Egipcjanin Mohanad Lasheen, którego próbę obronił Mendy. Jasnym stało się, że następna jedenastka da zwycięstwo Senegalowi. Piłkę ustawił Mane. Gracz The Reds tym razem odkupił winy z początku finału i strzelił karnego na wagę triumfu w całym turnieju.

Pierwszy triumf w PNA

Tym samym Senegal pierwszy raz w historii wygrywa Puchar Narodów Afryki. Dwa poprzednie finały były przegrane (2002 i 2019).