To był trudny tydzień dla naszych – kontuzje, porażki, niewiele błysków | STRANIERI

Jan Piekutowski

Autor:Jan Piekutowski

13 grudnia 2021, 10:31 • 8 min czytania 5 komentarzy

Chociaż w ostatnim czasie występy naszych w klubach „na obczyźnie” możemy właściwie tylko chwalić, miniony tydzień niestety wybija nas z tego rytmu. Pod wieloma względami było bowiem gorzej niż zakładaliśmy – kilku zawodników wypadło z gry, kilku zaliczyło słabe spotkania. Jednak nawet wtedy możemy znaleźć parę pozytywnych akcentów.

Do nich na pewno wypada zaliczyć starcie FC Koeln z Augsburgiem, które dość niespodziewanie padło łupem klubu dwójki Polaków. Co więcej, Augsburg wygrał ten mecz 2:0, co zawsze idzie na plus dla bramkarza i obrońcy. Szczególnie dobrze radził sobie Rafał Gikiewicz, który zaliczył trzy interwencje, w tym dwie z obrębu pola karnego. I trzeba przyznać, że jego parada przy strzale Anthony’ego Modeste’a należała do jednych z najlepszych w minionej kolejce Bundesligi.

Robert Gumny na tle doświadczonego kolegi wypadł nieco słabiej – to stroną Polaka Koeln atakowało najczęściej, to stroną Polaka poszła akcja, po której wspominany Modeste mógł pokonać Gikiewicza. Ostatecznie jednak pomyłki Gumnego przeszły bez większych konsekwencji, więc nie będziemy go nadmiernie besztać. Tym bardziej, że koniec końców miał pięć udanych akcji defensywnych.

Na tym kończą się pozytywne informacje związane z Bundesligą. Robert Lewandowski zaliczył piekielnie trudny mecz z Mainz i ostatecznie nie wpisał się na listę strzelców. Polaka częściej kopano, powalano i blokowano niż ten miał dogodnych okazji do oddania strzału na bramkę.

Popisać nie zdołał się też Krzysztof Piątek, który większość czasu spędził na ławce, ani Tymoteusz PuchaczPawłem Wszołkiem. Duetu z Unionu Berlin ponownie zabrakło choćby w kadrze meczowej.

Mieszane uczucia mają też nasi przedstawiciele w Premier League. Łukasz Fabiański wyszedł ze starcia z Burnley obronną ręką (jedna interwencja) i zachował czyste konto, lecz jego WHU zaledwie zremisował, co nieco komplikuje mu walkę o Ligę Mistrzów.

Gorzej niż doświadczony bramkarz wypadł natomiast Matty Cash, którym bez wytchnienia kręcił Sadio Mane. Aston Villa z Liverpoolem broniła się nieźle, lecz prawa strona dość często przeciekała (20 razy utracił posiadanie piłki). Nieco lepiej Polak wyglądał w ofensywie, lecz do niej podopieczni Stevena Gerrarda przeszli dopiero w samej końcówce i chyba zabrakło czasu na jakiekolwiek konkrety, także ze strony Casha.

Naprawdę pozytywnie pokazał się Przemysław Płacheta, lecz i w jego wypadku jest jakieś ALE. Norwich City ostatecznie nie zgarnęło żadnego punktu z Manchesterem United, chociaż Polak był bliski szczęścia, gdy z łatwością nawinął Maguire’a. Problemem było jednak wykończenie – Płacheta oddał zbyt słaby strzał, by móc pokonać Davida de Geę.

Warto jednak Płachetę bardziej chwalić niż ganić, bo wiele osób jego występu po prostu się bało. Tymczasem mimo początkowych trudności ze złapaniem tempa wytrzymał na boisku przez większość spotkania i był jednym z lepszych zawodników beniaminka.

Powodów do optymizmu nie ma natomiast Mateusz Klich. Od momentu wejścia na boisko Polak nie wyglądał dobrze. Nie pomógł w regulacji gry, a gdy Chelsea zaczęła dociskać Leeds United, sprokurował rzut karny i ostatecznie ekipa Bielsy została bez punktów.

Na Polaka wysypała się taka masa negatywnych komentarzy, że ten postanowił zawiesić swoje konto na Twitterze. Cytując samego Klicha – nie będę czytał, jak mi jakiś 13-latek pisze, że mam wypierdalać z klubu. Jest w tym sporo racji.

Nieprzekonująco grał też Jan Bednarek, którego Southampton przyjęło trójkę od Arsenalu. A to i tak był najmniejszy wymiar kary ze strony londyńczyków.

Mieliśmy też moment większych niepokojów, gdy z boiska już w 22. minucie zszedł Piotr Zieliński. Polak miał problemy z oddychaniem, trzeba było go jak najszybciej ściągnąć. Napoli ostatecznie przegrało z Empoli (0:1), ale najważniejsze jest to, że liderowi klubu spod Wezuwiusza w zasadzie nic poważnego nie grozi. Jak poinformował Piotr Dumanowski – na strachu się skończyło.

W kluczowym momencie trochę zawiódł Łukasz Skorupski. Ujmiemy to w ten sposób – widzieliśmy jego lepsze mecze, widzieliśmy pewniejsze interwencje. Wczoraj wpuścił dwie bramki w starciu z Torino, przy drugim trafieniu mógł zachować się znaaaaacznie lepiej.

Na przykład tak, jak wyglądał do tamtego momentu, bo przed trafieniem Soumaro nic nie wskazywało, że noty Skorupskiego będą niewysokie.

Postarajmy jednak zakończyć wszystko serią pozytywnych akcentów, po co wchodzić w poniedziałek z negatywnym nastawieniem. Na ławce w meczu Derby County z Blackpool pojawił się młodziutki Bartosz Cybulski. W tym samym starciu do podstawowego składu wszedł Kamil Jóźwiak, a jego klub ostatecznie wygrał 1:0.

Pochwalić wypada też naszych z rosyjskich klubów. Rafał Augustyniak grał koncert z Rostowem, zaliczył nawet asystę, a jego zespół zwyciężył 4:1. Maciej Rybus zaś dwa razy w tym tygodniu zaliczył mecz w pełnym wymiarze czasowym. Najpierw gorzkie starcie z Marsylią (0:1), później znacznie lepsze ligowe starcie z Ufa (2:0).

Słowem końca będzie natomiast tydzień w wykonaniu Adriana Mierzejewskiego. Nestor stranierich zaliczył w tym tygodniu dwa występy i oba były bardzo udane. W pierwszym spotkaniu ligi chińskiej zanotował asystę, w drugim zaś wpisał się na listę strzelców. Żyje i ma się naprawdę dobrze.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Arsenalem (0:3)
Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Burnley (0:0)
Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – Brighton pauzowało z powodu koronawirusa w ekipie Tottenhamu
Mateusz Klich (Leeds) –  od 59. minuty z Chelsea (2:3), żółta kartka
Przemysław Płacheta (Norwich City) – 70 minut z Manchesterem United (0:1)
Jakub Stolarczyk (Leicester City) – poza kadrą
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Liverpoolem (0:1)

Bartosz Białkowski (Milwall) – 90 minut z Peterborough (1:2)
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Preston (1:2)
Krystian Bielik (Derby County) –  poza kadrą (kontuzja)
Kamil Jóźwiak (Derby County) –  90 minut z Blackpool (1:0), żółta kartka
Bartosz Cybulski (Derby County) – na ławce z Blackpool (1:0)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Macarthur FC) –  90 minut z WS Wanderers (2:0)

AUSTRIA

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – na ławce z Sevillą (1:0); 90 minut z Tirolem (5:0)

CHINY

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua) – od 60 minuty z Shanghai Port (1:1), asysta; 84 minuty z Qindao FC (3:1), gol

CYPR

Kacper Chorążka (Omonia Nikozja) – na ławce z Kajratem Ałmaty (0:0), mecz ligowy w poniedziałek
Patryk Procek (PAEEK) – 90 minut z Achnasem (0:2)
Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – bez meczu

CZECHY

Kacper Zych (MFK Karwina) – poza kadrą (kontuzja)

DANIA

Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut ze Slovanem Bratysława (2:0)
Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – od 77. minuty ze Slovanem Bratysława (2:0)
Dawid Kurminowski (Aarhus) – przerwa w rozgrywkach

FINLANDIA

Rafał Wolsztyński (Seinajoen) – koniec sezonu

FRANCJA

Marcin Bułka (OGC Nice) – na ławce ze Rennes (2:1)
Karol Fila (Strasbourg) – na ławce z Marsylią (0:2)
Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut z Nantes (2:3)
Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z PSG (0:2)
Arkadiusz Milik (Marsylia) – na ławce ze Strasbourgiem (2:0)

GRECJA

Jakub Kuzdra (Volos) – poza kadrą
Kamil Wojtkowski (Volos) – od 89. minuty z Gianniną (2:3)
Damian Szymański (AEK) – 70 minut z Asterasem (0:0)
Karol Świderski (PAOK) – 66 minut z Lincoln (2:0), od 75. minuty z Lamią (2:1)
Michał Karbownik (Olympiakos) – na ławce z Antwerpią (0:1)

HISZPANIA

Mateusz Bogusz (Ibiza) – od 63. minuty z Gironą (1:1)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – poza kadrą (kontuzja)

INDIE

Ariel Borysiuk (Chennaiyin) – 90 minut z ATK Mohun Bagan (1:1)
Łukasz Gikiewicz (Chennaiyin) – 83 minuty z ATK Mohun Bagan (1:1)