Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

28 października 2021, 12:25 • 3 min czytania 12 komentarzy

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. No i nie zapominajmy, że jeszcze Smudą chciał grać ofensywnie…

Przy meczu Gladbach z Bayernem, delikatnie mówiąc, takiej uzasadniającej narracji nie da się ułożyć. Zaczęliśmy analizować porażki Roberta Lewandowskiego i trzeba przyznać – wczorajsza klęska jest naprawdę wyjątkowa. Robert Lewandowski wysoko nie zwykł przegrywać.

Ostatnio analizowaliśmy wysokie porażki Cristiano Ronaldo. Jego drużyny przegrywały wyżej niż czterema bramkami pięciokrotnie, plus jeden raz, kiedy wszedł z ławki już przy wysokim wyniku. Jak to wygląda u Roberta?

• 27.10.2021 – Gladbach – Bayern 5:0
  • 2.11.2019 – Eintracht – Bayern 5:1
  • 1.9.2017 – Dania – Polska 4:0
  • 8.6.2010 – Hiszpania – Polska 6:0

Cztery porażki, ale dwie w kadrze, a umówmy się – reprezentacja Polski jest jednak drużyną o mniejszej reputacji niż Portugalia. Szczególnie, że Robert Lewandowski grał również w czasach, kiedy mieliśmy naprawdę problemy i nawet pozycja europejskiego średniaka była dyskusyjna.

Klubowo, wczorajsza porażka jest bezprecedensowa. Co więcej, czterema golami Lewy w klubie przegrał jeszcze TYLKO RAZ, wspomniany mecz z Eintrachtem w 2019.

ROBERT LEWANDOWSKI ZE ZŁOTĄ PIŁKĄ?

Aby szukać dalej dotkliwych porażek, trzeba już schodzić na poziom porażek trzybramkowych, które, umówmy się, potrafią być dotkliwe, ale to nie są jakieś historyczne wydarzenia. Nawet faworytom przydarzają się okazjonalnie. Tymczasem u Roberta takie porażki to:

• 24.6.2018 – 0:3 od Kolumbii

Nie we wszystkich meczach grał pełne spotkania – Słowenia to 29 minut, trudno go pociągać do odpowiedzialności. Z Hoffenheim grał niewiele. Z Cracovią w 2007 w Pucharze Polski reprezentował drugoligowca, wszedł w przerwie. Wyróżnia się na tym tle też jak wyjątkowa była porażka z Kolumbią, jaka była skala tego dzwona, na pewno Lewy mocno to odczuł.

Ale generalnie, cała kariera, 127 meczów w kadrze, 359 meczów w Bundeslidze, 99 w Lidze Mistrzów, 58 w Ekstraklasie, 50 w DFB Pokal, inne rozgrywki pucharowe, 1. liga, II. liga, słowem – Lewy niebawem dobije do 800 spotkań o stawkę. A porażek trzybramkowych i wyższych zanotował 18. Nie chcemy go wybielać po wczorajszej klęsce, ale, delikatnie mówiąc, niejeden piłkarz na taki bilans by się zamienił.