Autor:Jan Piekutowski

03 maja 2021, 08:06 • 8 min czytania 11 komentarzy

Widywaliśmy lepsze weekendy w wykonaniu naszych rodaków na obczyźnie. Nie dość, że pauzowała cała Bundesliga, to jeszcze większość chłopaków zaliczyła po prostu średnie występy. Są jednak iskierki nadziei, które tlą się w ten poniedziałkowy poranek.

Zarejestruj się na Fuksiarz.pl

Tak jak tydzień temu broniła nas liga rosyjska, tak teraz sprawy w swoje ręce wzięła Ameryka. A właściwie to Kacper Przybyłko wziął, bo reszta też nie rozpieszczała. Przemysław Tytoń aż trzy razy wyciągał piłkę z siatki w starciu z Orlando City. Nieco lepiej radzili sobie Adam BuksaPrzemysław Frankowski, ale im występom również nie jest blisko do spektakularnych występów. Napastnik New England Revolution raz obił poprzeczkę, przez co jego występ przyćmił kolega z drużyny – Carles Gil. Skrzydłowy Chicago Fire błyszczał jeszcze mniej, bo chociaż nieźle radził sobie w obronie, to kompletnie kulały jego przerzuty (1/5). Nie był też w stanie oddać choćby jednego strzału na bramkę rywala.

W przeciwieństwie do wspomnianego Przybyłki, który doskonale poradził sobie w amerykańskiej odmianie Ligi Mistrzów. Jego Philadelphia Union podejmowała tę samą Atlantę, z którą mierzył się później Buksa, ale starszemu z napastników poszło o wiele lepiej.

Najpierw dobrze odnalazł się przy stałym fragmencie gry, dokładając nogę. Później urwał się środkowym obrońcom i w pojedynku kompletnie zmylił Brada Guzana. Koniec końców mógł mieć hat-tricka, ale oddał piłkę Fontanie, który trafił do pustej siatki. Jak na ograniczone możliwości Philadelphii, która przez 45 minut modliła się, by bramkarz Blake jakoś przetrwał napór Atlanty, jest to wynik wybitny. Tym bardziej, że był to ćwierćfinał tych prestiżowych rozgrywek.

Przybyłko był zatem na świeczniku, ale mały plusik warto też postawić przy nazwisku Piotra Parzyszka. Niewiele zabrakło, aby napastnik zagrał 90 minut, ale trener w porę się opamiętał i ściągnął byłego piłkarza Piasta Gliwice na dwie minuty przed końcem. To jednak nie przeszkodziło 27-latkowi w zdobyciu bramki i wydatnej pracy na konto defensywny. W wygranym przez Frosinone spotkaniu, Parzyszek zanotował 3 wybicia.

Zgarnij CASHBACK do 500 pln BEZ OBROTU w Fuksiarz.pl!

Chcielibyśmy w tym momencie wyróżnić kogoś jeszcze, ale naprawdę nie jest to łatwe zadanie. Trzeba szukać znacznie głębiej. W Championship na przykład, przyzwoicie poradził sobie jedynie Bartek Białkowski. Jego Millwall pewnie pokonało Bristol City, ale Polakowi nie udało się zachować czystego konta.

Reszta będzie jednak znacznie mocniej kręcić nosem, no może poza Michałem Helikiem, który przegrał mecz kompletnie bez znaczenia. Inaczej oczywiście z Kamilem Jóźwiakiem. Derby County wygrywało ze Swansea City, ale ostatecznie schodziło z boiska na tarczy. Skrzydłowy spędził na boisku blisko 70 minut, lecz nie zrobił wiele efektywnego, by wspomóc swój klub w trudnej walce o utrzymanie.

No i to by w zasadzie było na tyle, bo poza Konradem Michalakiem, który zanotował kolejną asystę w lidze tureckiej i Michałem Nalepą (gol i czyste konto), trudno zawiesić na kimś oko.

• Łukasz Piszczek wygrał z Kiel, ale nie było to z jego strony spektakularne spotkanie,
  • Jakub Moder zagrał z Leeds, ale… minutę,
  • Jan Bednarek i jego Southampton wyrwali punkty Leicester, lecz obrońca nie należał do najlepszych zawodników,
  • Paweł Olkowski i jego koledzy zanotowali czyste konto, ale Polak dostał żółtą kartkę,
  • Szymon Żurkowski w dwóch kolejkach złapał ponad 120 minut, lecz żadnego z tych spotkań nie wygrał,
  • Piotr Zieliński zaczynał oba ligowe mecze Napoli, ale w obu wykazał się podobną nieeksluzywnością, a co więcej jego klub zgubił punkty ze słabiutkim Cagliari.

Sprawdź ofertę zakładów bukmacherskich w Fuksiarz.pl!

Psioczyć można przede wszystkim na reprezentantów Polski, którzy grają w czołowych europejskich ligach. W tej kwestii chyba najbardziej rozczarował nas występ Arkadiusza Milika ze Strasbourgiem. Rywal pod kreską, zdecydowanie nie należy do najmocniejszych w Ligue1. Tymczasem Polak zdołał oddać tylko dwa strzały, z czego jeden był celny, ale… bardzo słaby.

Napastnik miał dość dużo czasu, a przede wszystkim miejsca, ale głową uderzył zdecydowanie zbyt lekko. Strzał poszybował w środek bramki i golkiper rywala spokojnie go wyłapał. Co jednak w tym wszystkim najgorsze, była to najgroźniejsza akcja Milika w całym meczu. Poza tym – słabiutko w ofensywie i jeszcze żółta kartka.

To jednak nic w porównaniu do wstydu, jaki musi odczuwać Grzegorz KrychowiakMaciej Rybus. Można bowiem mecz przegrać, można przegrać wyraźnie. Ale dostać 1:6 od bezpośredniego rywala w walce o tytuł, to już jest duża sztuka. A Polakom się ona udała, tak jak reszcie zawodników Lokomotiwu. Wszyscy stanowili cień dla Zenitu, który na boisku rządził niezwykle krwawą ręką.

Występu naszych reprezentantów wybronić nie sposób, polegli całkowicie. Krychowiak na dodatek obejrzał kolejną żółtą kartkę w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy.

Zawiedli też krajanie w Serie A. W ten weekend zwycięstwo odniósł tylko Wojciech Szczęsny, ale i on nie zdołał zachować czystego konta, a Juventus ledwo-ledwo pokonał Udinese. To jednak i tak nieźle w porównaniu do Bartka Drągowskiego i Łukasza Skorupskiego, którzy łącznie wpuścili sześć bramek.

Nastroju nie poprawił też Marcin Bułka. Polak dostał trochę szans w Ligue2, ale zaraz się musi stamtąd zawinąć. Jego klub przegrał ostatnie dwa mecze i spadł do trzeciej ligi. Co więcej, polski golkiper w starciu z Clermont wpuścił strzał prosto z rzutu rożnego.

Naprawdę dobrze, że była w minionym tygodniu cała ta Ameryka.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Leicester City (1:1)
Łukasz Fabiański (West Ham) – mecz dzisiaj
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – mecz dzisiaj
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Brighton (0:2)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – minuta z Leeds United
Michał Karbownik (Brighton) – poza kadrą
Jakub Ojrzyński (Liverpool) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut i żółta kartka z Preston North End (0:2)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą, kontuzja
Kamil Jóźwiak (Derby) – 69 minut ze Swansea City (1:2)
Przemysław Płacheta (Norwich) – na ławce z Reading (4:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Bristol City (4:1)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – na ławce z Adelaide United (0:0)
Michał Janota (Central Coast Mariners) – poza składem

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Charleroi) – bez meczu

CHINY

Adrian Mierzejewski (Shanghai Shenhua) – 18 minut z Wuhan FC (3:1)

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opawa) – poza kadrą, kontuzjowany
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opawa) – poza kadrą

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Omonią Nikozja (1:2)

DANIA

Kamil Grabara (Aarhus) – mecz dzisiaj
Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – mecz dzisiaj

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Lyonem (2:3)
Arkadiusz Milik (Marsylia) – 90 minut i żółta kartka ze Strasbourgiem (1:1)
Marcin Bułka (Chateauroux) – 90 minut z Clermont (1:2), 90 minut z Troyes (1:2)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 77 minut z AEK (2:1)
Damian Szymański (AEK) – 61 minut z PAOK (1:2)

HISZPANIA

Mateusz Bogusz (Logrones) – 19 minut i żółta kartka z Castellon (0:0)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 22 minuty z PSV (2:2)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta) – poza składem, 90 minut z Kashiwą (1:0)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – bez meczu
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 61 minut z Kiel (5:0)