Spóźniony Glik, dyskretny Majecki, zwyżka formy Krychowiaka | STRANIERI

15 marca 2021, 10:11 • 6 min czytania 5 komentarzy

O bramce Roberta Lewandowskiego z Werderem Brema, która przybliżyła go do wyrównania lub pobicia rekordu Gerda Mullera napisano już niemal wszystko, dlatego dalej w raporcie stranieri z tego tygodnia nie będzie o tym ani słowa. Będzie za to o błędach Jana Bednarka, Bartosza Bereszyńskiego, Kamila Glika. O słabych tygodniach Jakuba Słowika, o lepszych chwilach Grzegorza Krychowiaka, o występie Radosława Majeckiego, który właściwie nic nam o nim nie mówi, a także o asyście Karola Świderskiego. Zapraszamy.

Martwić może bardzo nierówna forma Jana Bednarka. Stoper Southampton w meczu z Brighton wzorowo radził sobie przy wyprowadzaniu piłki, był w tym elemencie niemal perfekcyjny, długo wystrzegał się błędów, ale maczał palce przy przy golu Leandro Trossarda, co rzuca cień na cały jego występ.

Trudno za pozytywny uznać występ środkowego obrońcy, jeśli napastnik drużyny rywala strzela hat-tricka. A tak właśnie miało miejsce w meczu Benevento z Fiorentiną, w którym Kamil Glik miał za zadanie kryć Dusana Vlahovicia. I co tu dużo gadać: Serb ograł doświadczonego Polaka. Przy każdym z jego trzech goli Glik mógł zachować się lepiej, mógł interweniować wcześniej. Najlepiej było to widać przy trzeciej, najładniejszej bramce Vlahovicia – długa piłka, wzięcie na plecy, obrót, strzał z dystansu, koniec tematu. Bardziej zadowolony w tej sytuacji mógł być Bartłomiej Drągowski, który zaliczył asystę.

Nie popisał się też w tym tygodniu Bartosz Bereszyński, który zawinił przy bramce Musy Barrowa.

Dalej trudno cokolwiek sensownego powiedzieć i napisać o przygodzie Radosława Majeckiego w Monaco. Już mniejsza z tym, że w lidze siedzi na ławce bez większych perspektyw na grę. W minionym tygodniu dostał bowiem szansę pokazania się w Pucharze Francji i skończył mecz z czystym kontem, ale ile w tym jego zasługi, a ile w tym nieporadności Nice? No właśnie, Majecki wyłapał kilka całkowicie niegroźnych dośrodkowań, a przy dwóch ciekawszych akcjach rywali miał szczęście – raz piłka przeleciała kilka centymetrów od jego prawego słupka, a za drugim razem obijała lewy słupek. Przy obu strzałach Polak wyglądał, jakby nie za bardzo wiedział, co robić i jak reagować.

Rośnie forma Grzegorza Krychowiaka. Krycha nie dość, że gra regularnie, to jeszcze swoje występy okrasza liczbami. Z Arsenałem Tuła asystował przy pięknej bramce Fiodora Smołowa.

Bardzo pozytywnie na znalezienie się w kręgu zainteresowań Paulo Sousy zareagował Karol Świderski, który zaliczył asystę w meczu z Panathinaikosem Ateny. Przy bramce na 1:2 zrobił właściwie całą robotę, przerzucając sobie futbolówkę nad bramkarzem rywali i wystawiając piłkę Michaelowi Krmencikowi na pustą bramkę.

Wreszcie szansę gry w pierwszym składzie w meczu ligowym otrzymał zakurzony już trochę Grzegorz Sandomierski. Cluj dominowało, więc Polak nie miał za wiele roboty, ale kiedy musiał wykazać się przy rzucie wolnym, nie spanikował i spokojnie przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Niezbyt udany japoński marzec zalicza Jakub Słowik. Tylko w ostatnich tygodniach sympatyczny skądinąd polski golkiper dostał piątkę od Kawasaki, piątkę od Sagan Tosu i trójkę od Shonan Bellmare. I wcale nie jest też tak, że jego koledzy z pola byli tak fatalnie dysponowani, a on tylko ponosił tego konsekwencje. Mamy wrażenie, że większość strzałów zakończonych wpuszczonymi przez niego golami, bez większych problemów wyjąłby bramkarz w lepszej formie. Dwie siateczki, jakieś lekkie uderzenia, szczury…

Oj, miewał lepsze chwile w karierze Jakub Słowik.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Brighton (1:2)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Leeds (2:0), 90 minut z Manchester United (0:1)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 45 minut z West Ham (0:2), 11 minut z Chelsea (0:0)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Jakub Moder (Brighton) – 4 minuty z Southampton (2:1)
Michał Karbownik (Brighton) – poza kadrą
Jakub Ojrzyński (Liverpool) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Derby (0:0), 90 minut i gol z Bournemouth (3:2)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą, kontuzja
Kamil Jóźwiak (Derby) – 85 minut z Barnsley (0:0), 74 minuty z Milwall (0:1)
Przemysław Płacheta (Norwich) – na ławce z Sheffield Wednesday (2:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Derby (1:0)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – poza kadrą
Michał Janota (Central Coast Mariners) – 27 minut z Macarthur FC (2:0), 1 minuta z Perth Glory (2:2)