Lewandowski strzela, Bayern wygrywa, ale forma wciąż daleka od ideału

17 stycznia 2021, 17:35 • 3 min czytania 4 komentarze

Gdyby ten mecz rozegrano pół roku temu, Bayern zapewne wygrałby co najmniej 5:0, a Robert Lewandowski zapisałby na swoim koncie hat-tricka. Ale obecnie Bawarczycy dalecy są od swojej topowej dyspozycji i nawet w takich spotkaniach jak to dzisiejsze z Freiburgiem mają straszliwe problemy z przekuwaniem ewidentnej przewagi na gole. Ostatecznie mistrzom Niemiec udało się zatriumfować – pokonali rywali 2:1. Jednak o trzy punkty musieli drżeć aż do ostatnich sekund. Choć mieli wszelkie możliwości, by zabić mecz jeszcze w pierwszej połowie i to z naprawdę okazałym rezultatem.

Dominacja do przerwy

Bayern kapitalnie wszedł w mecz. Już w siódmej minucie spotkania Robert Lewandowski wpisał się na listę strzelców, wykorzystując fenomenalną, instynktowną asystę Thomasa Muellera. Dla Polaka było to dwudzieste pierwsze trafienie w sezonie ligowym, a przecież przed Bayernem jeszcze ponad połowa spotkań do rozegrania. Rekord Gerda Muellera naprawdę jest zagrożony.

Tak czy owak, wydawało się wówczas, że kolejne trafienia dla gospodarzy będą kwestią czasu. Bayern atakował z pianą na ustach, chcąc się za wszelką cenę zrehabilitować w oczach fanów i trenera po ostatnich niepowodzeniach. Freiburg początkowo zupełnie nie potrafił sobie poradzić z wysokim pressingiem Bawarczyków. Podopieczni Hansiego Flicka tłamsili oponentów, odbierali im piłkę na ich połowie i raz po raz zagrażali ich bramce niebezpiecznymi strzałami. Tylko w pierwszej połowie gospodarze oddali trzynaście uderzeń. Jednak tylko trzy z tych strzałów powędrowały w światło bramki. Tutaj był pies pogrzebany – Bayern po prostu nie potrafił przekuć swojej przewagi na kolejne gole.

Dlatego po pierwszej połowie mistrzowie Niemiec prowadzili tylko 1:0. Na dodatek im dalej w las, z tym większą swobodą goście potrafili wychodzić spod pressingu rywali, a to zwiastowało emocje po przerwie.

Wejście smoka

I rzeczywiście – doczekaliśmy się emocji.

Również w drugiej połowie Bayern wykazywał się bowiem niesłychaną wręcz nieskutecznością. Gospodarze miażdżyli swoich oponentów właściwie na wszystkich kluczowych płaszczyznach statystycznych, a jednak nie potrafili postawić kropki nad i. Nic nie wpadało do sieci. Efekt był taki, że sami otrzymali bolesnego prztyczka w nos. Wejście smoka na boisko zaliczył bowiem Nils Petersen. Doświadczony napastnik został wypuszczony do boju w 62. minucie i już kilkanaście sekund później odnalazł się niepilnowany w szesnastce Bayernu, skąd skierował piłkę do siatki, pomimo rozpaczliwej interwencji Manuela Neuera. I nagle Bawarczycy znaleźli się pod ścianą – zamiast mieć w garści jakieś spokojne trzybramkowe prowadzenie, zostali zmuszeni przez przeciwników, by rzucić się do odrabiania strat.

Kolejny raz w trudnym momencie przydał się jednak bawarskiej drużynie Mueller. To właśnie on na kwadrans przed końcem spotkania trafił do siatki na 2:1, dokładając gola do zanotowanej wcześniej asysty. Znów zrobiło się zatem na boisku nieco spokojniej, lecz to wcale nie oznacza, że emocje zupełnie wygasły. Petersen miał jeszcze co najmniej dwie szanse w dzisiejszym spotkaniu, by zaskoczyć Neuera.

Najpierw zabrakło mu odwagi, by złożyć się do woleja. Potem – tuż przed końcowym gwizdkiem arbitra – huknął na bramkę Bayernu niezwykle soczyście, ale futbolówka wylądowała na poprzeczce.

Gospodarze koniec końców dowieźli zatem zwycięstwo. Powrócili na właściwą ścieżkę, zgarnęli trzy punkty. Ale czy to było znowu ten sam Bayern, który zachwycał nas wiosną 2020 roku? Zdecydowanie nie. Brakowało podopiecznym Flicka nie tylko skuteczności, o której tak wiele razy wspominaliśmy. Bawarczycy mieli także kłopoty z ustawianiem sobie rywala w ataku pozycyjnym. Potrafili założyć świetny pressing na rywalu, ale sami kiepsko radzili sobie z wychodzeniem spod presji na własnej połowie. No i bardzo wiele do życzenia pozostawiał też postawa obrońców Bayernu. Boateng, Alaba, Davies, Pavard – wszyscy dzisiaj w co najmniej paru sytuacjach narozrabiali.

Na szczęście dla zespołu – tym razem bez konsekwencji w postaci straty punktów.

FC BAYERN 2:1 SC FREIBURG
(R. Lewandowski 7′, T. Mueller 75′ – N. Petersen 62′)