Lewy robi coś z niczego, Bułka zaczyna grać, a Grabara dalej zawala | STRANIERI

30 listopada 2020, 09:49 • 7 min czytania 6 komentarzy

Kolejny dzień w robocie Roberta Lewandowskiego podszyty niesamowitą statystyką. Wielka radość Bartosza Białka z debiutanckiego trafienia w Bundeslidze. Główka Jana Bednarka wpisująca się w szerszą historię. Przerwana fatalna seria Łukasza Skorupskiego. Obroniony karny Bartłomieja Drągowskiego. Obiecujący występ Pawła Dawidowicza. Marne kilkadziesiąt minut Krzysztofa Piątka. Błąd Grabary. Pierwsze podrygi Marcina Bułki. American Dream Adama Buksy. Działo się u polskich piłkarzy grających w zagranicznych ligach. Zapraszamy na przegląd ich poczynań.

Swoje w robocie zrobił Robert Lewandowski. Absolutnie fascynująca i mnóstwo mówiąca o Polaku jest statystyka, według której skumulowane xG (expected goals) dla jego dziesięciu ostatnich goli dla Bayernu to trochę powyżej dwa. Bardzo zdziwieni nie jesteśmy, ale kapitalnie pokazuje to jak wielkim i kompletnym snajperem jest Lewy.

🚀 ALEŻ BOMBA LEWANDOWSKIEGO! 😱

Kolejny gol Polaka w Bundeslidze! ⚽️🔥 Przepiękne uderzenie 🇵🇱 @lewy_official! 🎯 #BundesTAK 🇩🇪 pic.twitter.com/nYWFCVyY8k

— ELEVEN SPORTS PL (@ELEVENSPORTSPL) November 28, 2020

Na początku swojej drogi do większej kariery jest zaś Bartosz Białek. Debiutancka brameczka w Bundeslidze. Pierwsze koty za płoty. Radość czysta i naturalna, aż fajnie popatrzeć.

Nie ma szczęścia do goli Jan Bednarek. Polski stoper konsekwentnie buduje sobie markę na Wyspach Brytyjskich. Zbiera dobre noty, doświadczenie, otrzaskuje się z realiami Premier League, a i gdzieś pomiędzy tym wszystkim niekiedy strzeli gola. Tak jak chociażby w ten weekend, w meczu z Manchesterem United. Główeczka po rożnym, fajna sprawa. Dlaczego więc piszemy, że nie sprzyja mu fortuna? Ano dlatego, że to jego trzecia bramka na angielskich boiskach i trzecia, która nie daje Southamptonowi zwycięstwa.

– 14 kwietnia 2018 – 2:3 z Chelsea
– 18 stycznia 2020 – 2:3 z Wolverhampton
– 29 listopada 2020 – 2:3 z United.

Dzień świstaka normalnie.

Z weekendu w pełni zadowolony może być za to Łukasz Skorupski. Bologna wygrała i przerwała niechlubną passę 41 meczów z minimum jednym straconym golem. Bramkarzowi tak nie wypada.

Z jeszcze lepszej strony pokazał się Bartosz Drągowski, który nie dość, że obronił karnego z Milanem, to udowodnił, że w ostatnich tygodniach jest absolutnie czołowym zawodnikiem Violi.

Mało dobrego we włoskiej piłce? Najlepszy mecz w swojej apenińskiej przygodzie rozegrał Paweł Dawidowicz, który zatrzymał Duvana Zapatę i przyczynił się do niespodziewanego zwycięstwa Hellasu nad Atalantą.

Marnie zaprezentował się za to Krzysztof Piątek. O jego występie pisaliśmy tak: dostosował się poziomem do kolegów i zagrał bardzo słabo. W pierwszej połowie wygrał wprawdzie kilka pojedynków, ale raził też niedokładnościami. Po przerwie w ogóle zniknął z pola widzenia. Ani razu nie znalazł się w strzeleckiej sytuacji, nie oddał nawet jednego uderzenia na bramkę rywali. W sumie uzbierał tylko 21 kontaktów z piłką, zagrał zaledwie 14 podań (9 celnych).

Szkoda, bo jeśli polski napastnik marzy, żeby na Euro pojechać w formie musi lepiej wykorzystywać szansę, która otworzyła się przed nim, kiedy poważnej kontuzji doznał jego rywal o miejsce w składzie, Jhon Cordoba.

Kolejnego babola, a to już trzeci odkąd ponownie zjawił się w Danii zaliczył Kamil Grabara. Więcej dodawać nie trzeba. To musi zacząć ściągać go na ziemię.

Niedawno martwiliśmy się o sytuację Marcina Bułki, który po zmianie klubu z PSG na Cartagenę dalej siedział na ławce rezerwowych, przegrywając rywalizację z debiutantem na drugoligowym hiszpańskim poziomie, 30-letnim Marcem Martinezem. Teraz można nieco odetchnąć z ulgą, bo młody polski bramkarz wreszcie zaczął grać. I tak jak z Mallorcą nie obronił dwóch karnych, tak z Rayo Vallecano zachował czyste konto.

Piękną amerykańską przygodę zalicza Adam Buksa, który właśnie awansował do finału Konferencji Wschodniej MLS. W ćwierćfinale Polak strzelił gola Philadelphii, a w półfinale był o krok od gola z Orlando. Super sprawa.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Wolverhampton (1:1), 90 minut i gol z Manchesterem United (2:3)
Łukasz Fabiański (West Ham) – mecz dzisiaj
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Evertonem (1:0)
Kacper Łopata (Sheffield United) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 90 minut z Brentford FC (0:1), 90 minut z Blackburn Rovers (1:2)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą, na ławce z Wycombe (1:1)
Kamil Jóźwiak (Derby) – 70 minut z Middlesbrough (0:3), 13 minut z Wycombe (1:1)
Przemysław Płacheta (Norwich) – 30 minut z Stoke City (3:2), 90 minut z Coventry City (1:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Reading (1:1), 90 minut z Birmingham City (0:0)