Show Zielińskiego, hattrick Mierzejewskiego, XI kolejki Gikiewicza | STRANIERI

Autor:Szymon Janczyk

28 września 2020, 09:23 • 6 min czytania 16 komentarzy

To był zdecydowanie udany weekend dla polskich piłkarzy rozrzuconych po świecie. Nasi stranieri strzelali bramki wszędzie – od USA aż po Chiny. A jeśli nie strzelali, to podawali kolegom, dzięki czemu ich zespoły zaliczały ważne wygrane. A jeśli nawet nie podawali, to chociaż bronili tak, że zasłużyli na wyróżnienie przez lokalne media. Bilans weekendu? Osiem bramek oraz pięć asyst. Bardzo solidnie!

Wydarzenie weekendu z udziałem polskiego piłkarza? Cóż, może być tylko jedno, bo gdy Polak strzela taką bramkę…

… to ciężko nie popaść w zachwyt. Piotr Zieliński zagrał kapitalny mecz z Genoą, do gola dołożył jeszcze asystę. Docenili to także w „La Gazzetta dello Sport”, bo najpopularniejsza włoska gazeta sportowa dała mu jedną z najwyższych ocen – 7. Niestety był to jeden z niewielu błysków naszych piłkarzy w Italii. O tym, że słabszy weekend zaliczyli Bartłomiej Drągowski, Kamil Glik, Karol Linetty czy Bartosz Bereszyński informowaliśmy już w osobnym tekście. A jak było z pozostałymi? Arkadiusz Reca zadebiutował w nowym klubie, sporo debiutów zobaczyliśmy także w Serie B. Najlepsze oceny za swój występ zgarnął Jakub Łabojko z Brescii.

Przybyłko i Nalepa w roli rozgrywających

Skoro już odwróciliśmy kolejność, to kontynuujmy od tyłu. USA? Kacper Przybyłko nie zwalnia tempa. Tym razem Polak zaliczył dwie asysty w meczu z Interem Miami. Bilans sezonu? Siedem bramek i 3 asysty. Bramkę więcej na koncie ma z kolei Adam Buksa, który zanotował dobre wejście z ławki i ustalił wynik meczu New England Revolution.

Podobnego wyczynu co Przybyłko dokonał Michał Nalepa. Jego Giresunspor grał z Bursasporem i wygrał 2:1. Polak zanotował ostatnie podania przy obydwu trafieniach swojego zespołu. Warto dodać, że dobry początek zaliczyli Polacy z Ankaragucu – zarówno Michał Pazdan, jak i Daniel Łukasik rozegrali pełne 90 minut.

Rosja? Maciej Rybus z kolejnym bardzo dobrym występem na lewej stronie obrony. Lokomotiv wygrał derby Moskwy z CSKA. Rumunia? Na występ doczekał się Grzegorz Sandomierski, który zachował czyste konto w meczu CFR Cluj. Słowacja? Dawid Kurminowski tym razem bez gola. Natomiast za strzelanie za południową granicą zabrał się Bartosz Pikul, który zaliczył premierowe trafienie w barwach Slezskiego Opawa. Niestety wideo z tego spotkania nie znaleźliśmy, ale żeby liczba bramek Polaków się zgadzała, dodamy, że całkiem ładnym wykończeniem popisał się także Kamil Wilczek. I akurat ten strzał możemy zobaczyć – od ok. 1:30.

Gikiewicz murem Augsburga

Kto jeszcze błysnął w ten weekend? Na pewno Rafał Gikiewicz, który doczekał się nominacji do XI weekendu „Kickera”. Polak zanotował sześć interwencji, z czego cztery po strzałach z pola karnego. Augsburg dzięki jego postawie pokonał faworyzowaną Borussię Dortmund. Jeśli już jesteśmy za naszą zachodnią granicą, to trzeba docenić powrót Dawida Kownackiego. Polak wszedł z ławki w meczu Fortuny i strzelił zwycięskiego gola dla swojej drużyny. To ważne, bo przecież wcześniej co do jego skuteczności było sporo zarzutów.

Jest także stały punkt programu, czyli show Adriana Mierzejewskiego w chińskiej Super League. 11 meczów, sześć bramek i pięć asyst. Taki dorobek daje Polakowi szóste miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej ligi w Chinach. Rzecz jasna dzięki temu dorobkowi wyprzedza sporo gwiazd.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Burnley (0:1)
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Wolverhampton (4:0)
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Sheffield (1:0)
Mateusz Bogusz (Leeds) – poza kadrą
Michał Helik (Barnsley) – 45 minut z Coventry (0:0)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą
Kamil Jóźwiak (Derby) – 90 minut z Blackburn (0:4)
Przemysław Płacheta (Norwich) – 90 minut z Bournemouth (0:1)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut ze Brentford (1:1)

CHINY

Adrian Mierzejewski (Chongqing Dangai) – 90 minut z Wuhan Zall, 89 minut i hattrick z Shijiazhuang (4:1)

CZECHY

Bartosz Pikul (Slezski FC Opava) – 57 minut i gol w meczu z FK Jablonec (1:4)
Nataniel Wybraniec (Slezski FC Opava) – poza kadrą

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – na ławce z Larnaką (1:2)

DANIA

Kamil Wilczek (FC Kopenhaga) – 87 minut i gol z Boldklub (2:2)

FRANCJA

Radosław Majecki (Monaco) – na ławce ze Strasbourgiem (3:2)
Marcin Bułka (PSG) – poza kadrą
Rafał Kurzawa (Amiens) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – poza kadrą
Damian Szymański (AEK) – poza kadrą

HISZPANIA

Damian Kądzior (SD Eibar) – 45 minut z Athletikiem (1:2)

HOLANDIA

Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Venlo (1:0)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – 90 minut z Cerezo Osaka (2:3)

KAZACHSTAN

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – 90 minut i żółta kartka z Okzhetpes (3:3)
Konrad Wrzesiński (Kajrat) – na ławce z Okzhetpes (3:3)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – od 57. minuty z Hoffenheim (1:4)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą
Krzysztof Piątek (Hertha Berlin) – 45 minut z Eintrachtem (1:3)
Rafał Gikiewicz (FC Augsburg) – 90 minut z Borussią Dortmund (2:0)
Robert Gumny (FC Augsburg) – na ławce z Borussią Dortmund (2:0)
Bartosz Białek (VFL Wolfsburg) — na ławce z Freiburgiem (1:1)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) — na ławce z Mainz (4:1)
Dawid Kownacki (Fortuna) – od 73. minuty i gol z Wurzburger (1:0)
Adam Bodzek (Fortuna) – 90 minut i żółta kartka z Wurzburger (1:0)
Jakub Piotrowski (Fortuna) – na ławce z Wurzburger (1:0)
Adrian Stanilewicz (Darmstadt) – na ławce z Jahn Regensburg (0:0)
David Blacha (VfL Osnabruck) — na ławce z Hannoverem (2:1)
Martin Kobylański (Eintracht Brunszwik) — 89 minut z Holstein Kiel (0:0)

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – poza kadrą z CSKA (1:0)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z CSKA (1:0)
Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg) – na ławce z Akhmatem (0:2)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – mecz dzisiaj

RUMUNIA

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt) – mecz dzisiaj
Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – 90 minut z Chindią (0:0)

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żlina) – 90 minut z FC Vion (0:4)
Dawid Kurminowski (MSK Żlina) – 90 minut z FC Vion (0:4)

SZKOCJA

Patryk Klimala (Celtic Glasgow) – od 82 minuty z Hibernian (3:0)
Maksymilian Stryjek (Livingston) – na ławce z St. Johnstone (2:0)

TURCJA

Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – poza kadrą
Dominik Furman (Genclerbirligi) – bez meczu
Radosław Murawski (Denizlispor) – mecz dzisiaj
Konrad Michalak (Rizespor) – 58 minut z Alanyasporem (1:1)
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut i żółta kartka z Sivassporem (0:0)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – 90 minut z Sivassporem (0:0)
Paweł Olkowski (Adana Demirspor) – mecz dzisiaj
Michał Nalepa (Giresunspor) – 90 minut i 2 asysty z Bursasporem (2:1)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 75 minut z FC Minaj (4:0)

USA

Adam Buksa (New England Revolution) – od 69. minuty z Montreal Impact (3:1), od 79. minuty i gol z DC United (2:0)
Przemysław Frankowski (Chicago Fire) – poza kadrą
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 71 minut z Seattle Sounders (1:0), od 77. minuty z Vancouver Whitecaps (1:0)
Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 90 minut i żółta kartka z Cincinnati (0:0), 90 minut i 2 asysty z Inter Miami (3:0)