Szalony mecz Kurty, samobój Słowika, gol Gikiewicza. Stranieri wciąż grają

Autor:Szymon Janczyk

10 sierpnia 2020, 09:29 • 3 min czytania 2 komentarze

W Europie i na świecie cały czas mamy dopiero przebiegi przed poważnym graniem – nie licząc pucharów. Ale przedbiegi także bywają interesujące, zwłaszcza że wielu Polaków regularnie gra w ligach spoza topu. Co u nich słychać? Jak spisali się biało-czerwoni stranieri? Zapraszamy na kolejny raport z poczynań rodaków poza granicami kraju.

Wydarzenie tygodnia

Wiadomo europejskie puchary i dwa gole Roberta Lewandowskiego z Chelsea. Dwa gole, do których Robert dorzucił też dwie asysty. Fakt, sporo już o tym pisaliśmy, jednak wideo z wyczynami Polaka jeszcze nie było. Więc zostawiamy jako smaczną przystawkę dla spóźnialskich.

Pozostali Polacy w Europie? Tercet z Włoch – Zieliński, Milik, Szczęsny – odpadł z gry w Lidze Mistrzów, więc nie będziemy rozdrapywać ran. Lecimy z ligami.

Gdzie było najciekawiej?

Cóż, chyba w… Australii. Zerkamy na statystyki meczu Western United z Western Sydney Wanderers. Osiem goli, Filip Kurto z dziesięcioma (!) udanymi interwencjami. Absolutnie szalony mecz, kolega z zespołu naszego bramkarza ośmieszył rywali pięknym trafieniem, Wanderers odrobili straty z 0:3 do 3:3, a i tak przegrali. Kurto dwie bramki dostał po stałych fragmentach, ale przy straconych golach – no może poza jednym – ciężko go winić.

Ciekawy weekend ma za sobą także Jakub Słowik. W Japonii jego drużyna pokonała Vissel Kobe, czyli ekipę Andersa Iniesty i Sergiego Sampera. On sam zapisał jednak na koncie gola samobójczego. Arcyzabawne, bo po udanej interwencji piłka odbiła się od poprzeczki, wróciła i trafiła go w głowę. Pech, ale cóż – takie życie bramkarza. Od ok. 4.20.

A co zdziałali piłkarze z pola? Jedyny gol należał do Łukasza Gikiewicza, który udanie zainaugurował sezon w Jordanii, wykorzystując rzut karny. Dziś czeka nas polskie starcie w lidze rosyjskiej, gdzie Ural Jekaterynburg zagra z Dynamem Moskwa. Lokomotiw natomiast ma za sobą przegrany mecz o Superpuchar z Zenitem, w którym wystąpili Grzegorz Krychowiak Maciej Rybus. W Szkocji Patryk Klimala dostał 24 minuty w starciu z Kilmarnock, jednak widzieliśmy lepsze zmiany. Polak zaliczył w tym czasie ledwie… jeden kontakt z piłką.

Za nami (i przed nami) mecze turniejowe w USA i we Włoszech. Za oceanem kończy się MLS is Back Cup, w którego finale zagra Jarosław Niezgoda. W meczu półfinałowym jego Timbers ograli zespół Kacpra Przybyłki, ale to Przybyłko zagrał lepszy mecz. Ostatecznie jednak obaj schodzili z boiska bez gola. Natomiast we Włoszech czas na końcowe rozstrzygnięcia w kwestii gry w Serie A. Frosinone Przemysława Szymińskiego przegrało pierwszy mecz półfinałowy z Pordenone. Szymiński się nie cieszy, ale cieszy się Adam Chrzanowski, który od nowego sezonu będzie piłkarzem zwycięzcy pierwszego spotkania. Ale do rozstrzygnięć jeszcze trochę.

AUSTRALIA

Filip Kurto (Western United) – 90 minut z Western Sydney Wanderers (5:3)

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad) – do 42. minuty z Botew Wratsa (1:3)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – 90 minut i gol samobójczy z Vissel Kobe (2:1)

JORDANIA

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly) – 90 minut i gol z rzutu karnego z Shabab Al-Ordun (3:1), kolejny mecz dzisiaj

ROSJA

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z Zenitem St. Petersburg (1:2)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut i żółta kartka z Zenitem St. Petersburg (1:2)
Konrad Michalak (Akhmat Grozny) – poza kadrą z Arsenałem Tuła (0:0)