Premierowe gole Piszczka i Wilczka, kolejna asysta „Grosika”. Jak grali stranieri?

Autor:Szymon Janczyk

13 lipca 2020, 09:01 • 5 min czytania 3 komentarze

Co tam słychać w Europie, a konkretniej tam, gdzie mamy swoich przedstawicieli? Choć w sumie już nie tylko w Europie, bo do grania wrócili nawet w USA. Tyle że za wielką wodą nasi stranieri jeszcze nie błysnęli, dlatego w biało-czerwonym raporcie skupiamy się głównie na Anglii, Turcji oraz Włoszech. Tam było najlepiej, głównie za sprawą byłych lub obecnych reprezentantów kraju, ale nie tylko. Ponownie dobre słowo należy się Filipowi Piszczkowi, który ciągnie Trapani do utrzymania w Serie B.

Kamil Grosicki przeżywa prawdziwe odrodzenie. Gdy Polak początkowo nie zaliczał zbyt wielu minut w West Bromie, zaczynaliśmy się martwić. Tymczasem teraz „TurboGrosik” ma za sobą trzy mecze z rzędu, w których miał udział przy bramce. Ostatnio zanotował asystę z Derby Country i widać, że jest w dobrej formie. Podobnie jest w przypadku Mateusza Klicha, który w środku tygodnia zapisał na swoim koncie gola z rzutu karnego. Cieszy fakt, że na ławce Leeds zaczął pojawiać się Mateusz Bogusz – czekamy na szansę dla młodego Polaka od Marcelo Bielsy.

Warto też wspomnieć, że w ocenie statystyków dobry występ zanotował Bartosz Białkowski. Jego Milwall ograło Hull City, a Polak zaliczył przy tym pięć udanych interwencji. Co dalej? Chorwacja, Dania i Grecja, czyli ligi z drugiej kategorii, niestety z pustym przelotem. W Kazachstanie grać przestali, podobnie zresztą jak na Słowacji, ale z różnych powodów. Kazachstan rozgrywki zawiesił, Słowacy skończyli. MSK Zilina Jakuba Kiwiora Dawida Kurminowskiego zajęła drugie miejsce i zagra w kwalifikacjach do Ligi Europy.

Rosja? Po statystykach wnosimy, że utrzymuje się niezła forma Michała Kucharczyka. Także Rafał Augustyniak gra solidnie, natomiast liczb czy istotnych sukcesów nie odnotowano. Przechodzimy więc do Turcji, bo tam działo się troszkę więcej. Po pierwsze – premierowego gola zdobył Kamil Wilczek. Po drugie – do siatki trafił także Bartłomiej Pawłowski. Tureckiego hattricka dopełnia natomiast Konrad Michalak, który wywalczył rzut karny dla Ankaragucu.

Wróciła MLS, choć w nieco innym trybie, bo wszystkie mecze rozgrywane są na specjalnym „campie”. Ale niestety na tym wieści z USA możemy zakończyć, bo nasi zawodnicy wypadli bezbarwnie. Najsłabiej powrót wspominał będzie Przemysław Tytoń, który wpuścił cztery bramki. Z kolei na Ukrainie więcej powodów do radości ma Tomasz Kędziora. Dynamo Kijów sięgnęło – nie bez problemów, ale jednak – po puchar kraju. Polak tradycyjnie już zaliczył pełny występ.

Sporo działo się też we Włoszech, bo mamy za sobą dwie kolejki Serie A. Bez liczb, bez wielkich błysków w weekend. Możemy tylko przypomnieć, że w środku tygodnia fenomenalny mecz rozegrał Bartłomiej Drągowski, a całkiem solidnie wypadł Karol Linetty. Natomiast mało kto spodziewał się pewnie, że najlepsze wieści z Włoch przybędą do nas dzięki… Filipowi Piszczkowi. Były napastnik Sandecji czy Cracovii utrzymuje naprawdę dobrą formę. W ostatnich tygodniach:

• Dwie asysty z Pordenone
  • Wywalczony rzut karny z Cosenzą
  • Gol z Chievo

Żadnego z tych meczów Trapani nie przegrało, więc Polak dokłada sporą cegiełkę do tego, że Sycylijczycy mogą się w lidze utrzymać. Kto wie, może dzięki temu podąży śladem kolegi z drużyny, Tomasza Kupisza i zostanie w Italii na lata?

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i żółta kartka z Evertonem (1:1), kolejny mecz dzisiaj
Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Burnley (0:1) i Norwich (4:0)
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Tottenhamem (0:0) i Leicester (4:1)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Kamil Grosicki (West Bromwich Albion) – 84 minuty z Derby County (2:0), 60 minut z Blackburn (1:1)
Krystian Bielik (Derby) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) –  78 minut i gol ze Stoke (5:0), 90 minut ze Swansea (1:0)
Mateusz Bogusz (Leeds) – na ławce ze Swansea (1:0)
Kamil Miazek (Leeds) – na ławce ze Stoke (5:0), 90 minut i Swansea (1:0)
Bartosz Białkowski (Millwall) – 90 minut z Middlesbrough (0:2) i Hull (1:0)
Kamil Grabara (Liverpool) – poza kadrą

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec) – 55 minut ze Slavią Sofia (1:3)

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) – 52 minuty z Hajdukiem Split (2:3)
Michał Masłowski (HNK Gorica) – od 72 minuty z NK Varażdin (0:1)

DANIA

Rafał Kurzawa (Esbjerg) – 90 minut z Randers (1:3)

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – od 73 minuty z Panathinaikosem (0:0), od 58 minuty z Olympiacosem (1:0)
Sebastian Chruściel (Panionios) – poza kadrą
Damian Szymański (AEK) – od 59 minuty z OFI Kreta (2:0), 90 minut z Panathinaikosem (3:1)

JAPONIA

Jakub Słowik (Vegalta Sendai) – poza kadrą

KAZACHSTAN

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – liga zawieszona
Konrad Wrzesiński (Kajrat) – liga zawieszona

ŁOTWA

Mateusz Cetnarski (FK Tukums) – 90 minut ze Spartaksem (1:1) i Rigą (1:5)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Rio Ave) – 90 minut z Portimonense (2:1), kolejny mecz dziś
Adam Dźwigała (Aves) – poza kadrą

ROSJA

Rafał Augustyniak (Ural) – 90 minut z Dynamem (1:1) i Krasnodarem (0:3)
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv) – poza kadrą ze Spartakiem (1:1), 90 minut i żółta kartka z Ufą (1:1)
Michał Kucharczyk (Ural) – 67 minut z Dynamem (1:1), 45 minut z Krasnodarem (0:3)
Maciej Rybus (Lokomotiv) – 90 minut i żółta kartka ze Spartakiem (1:1), poza kadra z Ufą (1:1)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – na ławce z Uralem (1:1)
Maciej Wilusz (Ural) – na ławce z Dynamem (1:1), 90 minut z Krasnodarem (0:3)

RUMUNIA

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj) – mecz dzisiaj

SŁOWACJA

Jakub Kiwior (MSK Żylina) – 90 minut z Zemplinem (5:0)
Dawid Kurminowski (MSK Żylina) – od 55 minuty z Zemplinem (5:0)

TURCJA

Paweł Olkowski (Gaziantep) – na ławce z Konyasporem (3:1), kolejny mecz dzisiaj
Bartłomiej Pawłowski (Gaziantep) – od 66 minuty i gol z Konyasporem (3:1), kolejny mecz dzisiaj
Michał Pazdan (Ankaragucu) – 90 minut z Goztepe (2:2), 90 minut i żółta kartka z Galatasaray (1:0)
Daniel Łukasik (Ankaragucu) – 54 minuty i żółta kartka z Goztepe (2:2), 90 minut z Galatasaray (1:0)
Konrad Michalak (Ankaragucu) – na ławce z Goztepe (2:2), 89 minut i wywalczony rzut karny z Galatasaray (1:0)
Radosław Murawski (Denizlispor) – 90 minut z Basaksehir (0:2), kolejny mecz dzisiaj
Kamil Wilczek (Goztepe) – 80 minut i gol z Ankaragucu (2:2), 90 minut z Genclerbirligi (1:3)
Artur Sobiech (Fatih Karagumruk) – 83 minuty z Bolusporem (3:1), 83 minuty z Keciorengucu (0:3)
Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – na ławce z Umraniyesporem (3:2)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 120 minut z Worsklą Połtawą (1:1), 90 minut z Oleksandrią (2:2)

USA

Adam Buksa (New England Revolution) – 86 minut z Montreal Impact (1:0)
Przemysław Frankowski (Chicago Fire) – mecz jutro
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – mecz jutro
Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 90 minut z New York City FC (1:0)
Przemysław Tytoń (FC Cincinnati) – 90 minut z Columbus Crew (0:4)

WŁOCHY

Piotr Zieliński (Napoli) – od 82 minuty z Genoą (2:1), 90 minut z Milanem (2:2)
Arkadiusz Milik (Napoli) – od 64 minuty z Genoą (2:1), od 74 minuty z Milanem (2:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Milanem (2:4) i Atalantą (2:2)
Arkadiusz Reca (SPAL) – od 72 minuty z Udinese (0:3), 90 minut z Genoą (0:2)
Bartosz Salamon (SPAL) – na ławce z Udinese (0:3) i Genoą (0:2)
Karol Linetty (Sampdoria) – 90 minut z Atalantą (0:2) i Udinese (3:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut z Atalantą (0:2) i Udinese (3:1)
Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) – 90 minut z Cagliari (0:0) i Hellasem (1:1)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut z Sassuolo (1:2) i Parmą (2:2)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari) – 90 minut z Fiorentiną (0:0) i Lecce (0:0)
Filip Jagiełło (Genoa) – na ławce z Napoli (1:2) i SPAL (2:0)
Łukasz Teodorczyk (Udinese) – od 82 minuty ze SPAL (3:0), od 86 minuty z Sampdorią (1:3)
Paweł Dawidowicz (Hellas) – poza kadrą
Mariusz Stępiński (Hellas) – 54 minuty z Interem (2:2), od 69 minuty z Fiorentiną (1:1)
Szymon Żurkowski (Empoli) — 53 minuty z Frosinone (2:0), kolejny mecz dzisiaj
Przemysław Szymiński (Frosinone) – na ławce z Empoli (0:2), kolejny mecz dzisiaj
Paweł Jaroszyński (Salernitana) – 56 minut z Ascoli (2:3), kolejny mecz dzisiaj
Patryk Dziczek (Salernitana) – poza kadrą, kolejny mecz dzisiaj
Tomasz Kupisz (Trapani) – 90 minut z Chievo (1:1), kolejny mecz dzisiaj
Filip Piszczek (Trapani) – od 62 minuty i gol z Chievo (1:1), kolejny mecz dzisiaj

Nie wszystko w futbolu da się wytłumaczyć liczbami, ale spróbować zawsze można. Żeby lepiej zrozumieć boisko zagląda do zaawansowanych danych i szuka ciekawostek za kulisami. Śledzi ruchy transferowe w Polsce, a dobrych historii szuka na całym świecie - od koła podbiegunowego przez Barcelonę aż po Rijad. Od lat śledzi piłkę nożną we Włoszech z nadzieją, że wyprodukuje następcę Andrei Pirlo, oraz zaplecze polskiej Ekstraklasy (tu żadnych nadziei nie odnotowano). Kibic nowoczesnej myśli szkoleniowej i wszystkiego, co popycha nasz futbol w stronę lepszych czasów. Naoczny świadek wszystkich największych sportowych sukcesów w Radomiu (obydwu). W wolnych chwilach odgrywa rolę drzew numer jeden w B Klasie.