Stranieri: Pio zaczyna na ławce, Fabiański ogrywa Tottenham

29 kwietnia 2019, 01:55 • 6 min czytania 0 komentarzy

Piątek na ławce, Fabiański ogrywający Tottenham, polski mecz w Premier League, wielki krok Gikiewicza w kierunku Bundesligi, czterech Polaków przyklepujących awans do finału krajowego pucharu i… przegrany mecz sezonu Kamila Wilczka, który dodatkowo nie strzelił karnego. Co działo się w weekend u naszych stranieri?

1. Krzysztof Piątek na ławce w meczu z Torino to coś, czego nie zakładaliśmy. Ruch taktyczny Gattuso nie przyniósł zbyt wielkich rezultatów, bo Milan po słabym meczu przegrał 0:2 i spadł na szóste miejsce w tabeli. Trener „Rossonerich” wyjaśniał posadzenie „Pio” tym, że Polak nie pracuje dla zespołu tak jak powinien i nie stwarza sobie sytuacji. Napastnik pojawił się na boisku 28 minut przed końcem, ale nie zrobił niczego godnego zapamiętania.

2.  Bohaterem światowych mediów stał się za to Mateusz Klich, a to za sprawą gola zdobytego w niecodziennych okolicznościach. Pomocnik przedarł się bowiem przez defensywę Aston Villi, która… domagała się przerwania gry, gdy jeden z piłkarzy leżał na boisku. Co więcej – Leeds początkowo zareagowało tak, jakby chciało faktycznie wybić piłkę na aut, a później Roberts nagle posłał długą piłkę na Polaka. Doszło oczywiście do szamotaniny, z boiska wyleciał El-Ghazi, a Marcelo Bielsa zarządził oddanie gola.

Tu bramka Klicha…

A tu honorowe zadośćuczynienie.

3. Czterech Polaków awansowało w minionym tygodniu do finałów krajowych pucharów – Damian Kądzior, Karol Świderski, Arkadiusz Reca i Daniel Kajzer. Niestety, tylko ostatni z wymienionych rozegrał w półfinale całe spotkanie. Świderski i Kądzior tylko weszli z ławki, a Reca spędził w spotkanie w standardowej dla siebie pozycji.

Ich rywale w ostatnim meczu pucharowym to kolejno:

– HNK Rijeka,
– AEK Ateny,
– Lazio Rzym,
– Lokomotiw Płowdiw.

4. Wojciech Szczęsny był ostatnio na ustach raczej za sprawą doniesień o możliwym transferze do innego klubu. W weekend zmierzył się jednak z Interem Mediolan i – choć to oczywiście żadna chluba – przyszło mu puścić bramkę o całkiem niezłej urodzie. Strzelcem Radja Nainggolan.

5. Znacznie lepiej weekend będzie wspominał inny z polskich bramkarzy, Rafał Gikiewicz, który – co jest trochę niespodzianką – wjechał na drogę szybkiego ruchu w kierunku Bundesligi. Jego Union Berlin pokonał w niedzielę HSV i jeśli niczego nie spieprzy po drodze – a na rozkładzie Darmstadt, Magdeburg i Bochum – znajdzie się co najmniej w barażach.

6. Zupełnie inne nastroje panują teraz u Kamila Wilczka, który zanotował podwójnie złe spotkanie. Po pierwsze – zmarnował karnego w meczu z Esbjerg. Po drugie – jego Broendby przegrało i w zasadzie wypisało się tym samym z walki o podium. Klub Wilczka zajmuje piąte miejsce w duńskiej lidze, a w przypadku zdobycia trzech punktów zrównałby się w tabeli właśnie z Esbjerg, które jest na trzeciej pozycji.

7. Czerwoną kartkę w meczu z FK Lwów obejrzał Tomasz Kędziora. Powód – uderzenie rywala. Dynamo kończyło mecz w dziewiątkę, mimo to zdołało dowieźć do końca wygraną 1:0.

8. W Premier League doszło do polskiego meczu – naprzeciw siebie stanęli Boruc i Bednarek. Więcej powodów do świętowania miał drugi z wymienionych, a to dlatego, że Southampton przyklepało sobie tym meczem pozostanie w lidze. Mimo wyniku 3:3, żaden z Polaków nie zawinił przy straconych bramkach.

9. Pierwszy przegrany mecz Tottenhamu na własnym stadionie stał się za sprawą ekipy Łukasza Fabiańskiego. Bramkarz reprezentacji zaliczył dwie kluczowe interwencje – przy strzale Sona z sam na sam (ale z ostrego kąta) i bombie Eriksena z kilku metrów, za co zebrał bardzo dobre recenzje. W tym tygodniu Fabiański został także nominowany do czterech nagród w wewnętrznym plebiscycie West Hamu. Kategorie – najlepszy zawodnik klubu, najlepsze wzmocnienie, najlepsza interwencja i najlepszy indywidualny występ.

10. Mocny falstart notuje Jubilo Iwata z Krzysztofem Kamińskim na pokładzie. W poprzednim sezonie ekipa polskiego rodzynka w Japonii do końca walczyła o utrzymanie, w tym historia prawdopodobnie się powtórzy. Jubilo w dziewięciu kolejkach wygrało tylko raz, w weekendowym meczu z Hokkaido Sapporo zanotowało trzecią porażkę z rzędu. Problemem japońskiej ekipy jest raczej atak niż obrona – Kamiński puścił w dziewięciu meczach dziesięć bramek, więc wcale nie tak dużo. Problem w tym, że Jubilo strzeliło tylko siedem.

ANGLIA

Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Tottenhamem (1:0)

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Bournemouth (3:3)

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Southampton (3:3)

Bartosz Białkowski (Ipswich) – na ławce z Sheffield United (0:1)

Paweł Wszołek (QPR) – na ławce z Nottingham Forrest (0:1)

Paweł Olkowski (Bolton) – poza kadrą na Blackburn (0:2)

Kamil Grosicki (Hull) – 62 minuty ze Swansea (2:2)

Tomasz Kuszczak (Birmingham) – poza kadrą na Wigan (1:1)

Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut, gol i żółta kartka z Aston Villą (1:1)

Krystian Bielik (Charlton) – poza kadrą na z Gillingham (0:2)

ARABIA SAUDYJSKA

Łukasz Gikiewicz (Hajer Club) – mecz w środę

AUSTRALIA

Filip Kurto (Wellington Phoenix) – na ławce z Perth Glory (0:5)

Michał Kopczyński (Wellington Phoenix) – 29 minut z Perth Glory (0:5)

AZERBEJDŻAN

Jakub Rzeźniczak (Karabach) – poza kadrą na mecz z Zira FK

BELGIA

Jakub Piotrowski (Genk) – na ławce z Gent (1:0)

Bartosz Kapustka (OH-Leuven) – kontuzjowany

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec) – 90 minut i żółta kartka z Czernomorcem (1:2)

Jacek Góralski (Łudogorec) – cały mecz na ławce z Czernomorcem (1:2)

Daniel Kajzer (Botew Błowdiw) – 90 minut w meczu 1/2 Pucharu Bułgarii z CSKA Sofia (3:3), mecz ligowy w poniedziałek

CHINY

Adrian Mierzejewski (Chongqing) – 90 minut Guangzhou Evergrande (0:1)

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo) – 30 minut w 1/2 Pucharu Chorwacji z NK Osijek (2:0) i 69 minut z NK Osijek w lidze (1:2)

Łukasz Zwoliński (Gorica) – 90 minut, gol z karnego i żółta kartka z Hajdukiem Split (3:0)

Michał Masłowski (Gorica) – 11 minut z Hajdukiem Split (3:0)

Krystian Nowak (Slaven Belupo) – poza kadrą z Interem Zapresić (3:1)

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – brak kolejki ligowej w weekend

DANIA

Kamil Grabara (Aarhus) – 90 minut z AC Horsens (3:1)

Rafał Kurzawa (FC Midtjylland) – mecz w poniedziałek

Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut i zmarnowany karny z Esbjerg (0:1)

FRANCJA

Kamil Glik (Monaco) – mecz w środę

Igor Lewczuk (Bordeaux) – kontuzjowany

GRECJA

Karol Świderski (PAOK) – 13 minut z Asteras Tripoli w 1/2 Pucharu Grecji (0:0)

Dawid Kort (Atromitos) – brak kolejki ligowej w weekend

HISZPANIA

Paweł Kieszek (Malaga) – na ławce z RCD Mallorca (0:1)

HOLANDIA

Karol Niemczycki (NAC Breda) – poza kadrą

Filip Bednarek (Heerenveen) – na ławce z VVV Venlo (2:2)

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut z Hokkaido Sapporo (1:2)

KAZACHASTAN

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty) – 90 minut i asysta z FK Atyrau (2:0) i 90 minut z Ordabasy Szymkent (0:0)

ŁOTWA

Kamil Biliński (FC Riga) – 11 minut z FK Spartaks Jurmała (4:0)

MOŁDAWIA

Jarosław Jach (Sheriff Tiraspol) – 90 minut z Petrocub (0:1)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut z Norymbergą (1:1)

Marcin Kamiński (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Werderem Brema (4:1)

Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf) – 38 minut z Werderem Brema (4:1)

Łukasz Piszczek (BVB) – kotuzjowany

Rafał Gikiewicz (Union) – 90 minut z HSV (2:0)

Waldemar Sobota (St. Pauli) – kontuzjowany

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen)

ROSJA

Damian Szymański (Achmat Grozny) – 90 minut z Dynamo Moskwa (0:0)

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z Jenisej Krasnojarsk (2:1)

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) –  90 minut z Jenisej Krasnojarsk (2:1)

Maciej Wilusz (Rostow) – kontuzjowany

RUMUNIA

Sebastian Rudol (Sepsi OSK Sfantu Gheorghe) – mecz w poniedziałek

TURCJA

Michał Pazdan (MKE Ankaragucu) – 90 minut z Besiktasem (1:4)

Jakub Kosecki (Adana Demirspor) – kontuzjowany

Adam Stachowiak (Denizlispor) – 90 minut z Balikesirsporem (0:0)

UKRAINA

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 75 minut i czerwona kartka z FK Lwów

USA

Przemysław Frankowski (Chicago Fire) – 15 minut z Montreal Impact (0:1)

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati) – 90 minut z New York Red Bulls (0:1)

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union) – 90 minut i gol z Vancouver Whitecaps FC

WŁOCHY

Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut z Interem Mediolan (1:1)

Krzysztof Piątek (Milan) – 28 minut z Torino (0:2)

Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut Empoli (3:1)

Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – na ławce z Lazio Rzym (1:2)

Karol Linetty (Sampdoria) – 46 minut z Lazio Rzym (1:2)

Paweł Jaroszyński (Chievo) – kontuzjowany

Mariusz Stępiński (Chievo) –  63 minuty z Parmą (1:1)

Arkadiusz Milik (Napoli) – 78 minut i asysta z Frosinone (2:0)

Piotr Zieliński (Napoli) – 90 minut z Frosinone (2:0)

Bartosz Salamon (Frosinone) – kontuzjowany

Łukasz Teodorczyk (Udinese) – mecz w poniedziałek

Arkadiusz Reca (Atalanta) – cały mecz na ławce w 1/2 Pucharu Włoch z Fiorentiną (2:1), mecz ligowy w poniedziałek

Bartłomiej Drągowski (Empoli) – 90 minut z Bologną (1:3)

Tomasz Kupisz (Livorno) – 18 minut z Palermo (2:2)

Radosław Murawski (Palermo) – 90 minut z Livorno (2:2)

Przemysław Szymiński (Palermo) – 11 minut z Livorno (2:2)

Paweł Dawidowicz (Verona) – 90 minut z Pescarą (1:1)