Linetty z golem i asystą, Jach zadebiutował, Piątek się skończył

18 marca 2019, 00:49 • 6 min czytania 0 komentarzy

Krzysztof Piątek już się skończył, bo nie strzelił gola w derbach Mediolanu, więc w naszych cotygodniowych podsumowaniach występów stranieri szukamy nowych bohaterów. Na czoło peletonu wychodzi Jarosław Jach, któremu wreszcie udało się zadebiutować w Sheriffie Tiraspol!

Ale zupełnie poważnie – to był niezły weekend dla Polaków grających w ligach, które nie mają sensu, gdyż nie są polską Ekstraklasą. Jerzy Brzęczek może zacierać ręce – właściwie wszyscy jego kluczowi piłkarze grali i to grali całkiem nieźle.

Taki prawdziwym bohaterem weekendu wydaje się Karol Linetty (oczywiście zaraz za Jarkiem Jachem, pamiętamy). Wychowanek Lecha w szalonym meczu z Sassuolo strzelił gola i zaliczył asystę, a jego Sampdoria wygrała 5:3. Dzięki temu zwycięstwu ekipa z Genui wciąż ma realne szanse na zajęcie miejsca premiowanego miejsce w europejskich pucharach.

Co do gola – ładna, składna akcja, a ta plasóweczka Karola przy słupku… No, no.

Zostajemy we Włoszech. W bezpośrednim starciu drużyn-posiadających-w-składzie-potencjalnego-lewego-obrońcę-reprezentacji-Polski Chievo zremisowało z Atalantą. Paweł Jaroszyński rozegrał prawie cały mecz w barwach ekipy z Werony, Arek Reca nie podniósł się z ławki rezerwowych. Czyli po staremu. Dobrze chociaż, że Reca przyjedzie wypoczęty na zgrupowanie kadry.

Gol Linettego nie był jedynym polskim trafieniem na włoskiej ziemi. Choć Krzysztof Piątek w derbach Mediolanu nic nie ustrzelił, to swoją bramkę zdobył Arkadiusz Milik. I go bramkę ważną dla losów tego starcia – Napoli prowadziło już 2:0, ale pozwoliło się dopaść Udinese na 2:2. Polak tuż po przerwie wywalczył sobie miejsce w polu karnym przy rzucie rożnym i celną główką dał wicemistrzom Włoch ponowne prowadzenie.

Szukając dobrych występów Polaków przenosimy się na Wyspy Brytyjskie. Tutaj do prześledzenia mamy tak naprawdę jeden mecz. Słów kilka należy się starciu Queens Park Rangers z Hull, bo tam przez półtórej godziny oglądaliśmy dwóch Polaków. I nie były to występy drugoplanowe, bowiem Paweł Wszołek i Kamil Grosicki mieli swój wkład w wynik. Grosik zaliczył dwie asysty, Wszołek jedną (przy golu na 2:2) i ostatecznie padł remis. Wszystko, co fajne w tym meczu, do obejrzenia w skrócie:

Szukając kolejnych trafień Polaków trafiamy do Danii. Tutaj widać, że Kamilowi Wilczkowi służy opaska kapitańska z Broendby, bo zakładał ją dotychczas dwukrotnie – przed tygodniem z Aalborgiem i w ten weekend z Horsens. Efekt? Dwa gole po raz pierwszy, dwa gole po raz drugi… Obie bramki z Horsens przedniej urody.

Ponadto swojego pierwszego gola w barwach Midtjylland strzelił Rafał Kurzawa. Jego rywal do gry w wyjściowym składzie wylądował poza osiemnastkę meczową, Polak wskoczył za niego i pomógł w wygranej 2:1 nad SønderjyskE. Sprawdziliśmy – nie, nie był to strzał z rzutu wolnego.

Sporo pecha miał natomiast Jakub Świerczok, który w 20 minut strzelił dwa gole w meczu z Septemwri, a pięć minut po drugim trafieniu musiał opuścić boisko z powodu urazu. Bułgarzy nie podali jeszcze jak poważna jest ta kontuzja. Wiadomo jedynie, że chodzi o problem z kolanem. 90 minut w wygranym 6:0 spotkaniu rozegrał Jacek Góralski.

Aha, jeszcze jedno. Gola dla Bayernu strzelił Robert Lewandowski, a sam Bayern zdemolował Mainz aż 0:6. Polak trafił w trzeciej minucie, dopiero pół godziny później worek z bramkami rozwiązał się na dobre. A trafienie Lewego też takie niczego sobie:

ANGLIA

Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Huddersfield (4:3)

Jan Bednarek (Southampton) – mecz przełożony

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Newcastle (2:2)

Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Nottingham Forest (1:1)

Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut, asysta i żółta kartka z Hull (2:2)

Paweł Olkowski (Bolton) – 82 minuty z Wigan (2:5)

Kamil Grosicki (Hull) – 90 minut i dwie asysty z QPR (2:2)

Tomasz Kuszczak (Birmingham) – poza kadrą

Mateusz Klich (Leeds) – 77 minut z Sheffield United (0:1)

Krystian Bielik (Charlton) – 90 minut z Bristol (0:0)

AUSTRALIA

Filip Kurto (Wellington Phoenix) – 90 minut z Western Sydney Wanderers FC (3:1)

Michał Kopczyński (Wellington Phoenix) – 90 minut z Western Sydney Wanderers FC (3:1)

AZERBEJDŻAN

Jakub Rzeźniczak (Karabach) – na ławce z Sabail (2:1)

BELGIA

Jakub Piotrowski (Genk) – 59 minut z Zulte Waregem (3:3)

Bartosz Kapustka – bez meczu w ten weekend

BUŁGARIA

Jakub Świerczok (Łudogorec) – 28 minut i dwa gole z Septemwri (6:0)

Jacek Góralski (Łudogorec) – 90 minut z Septemwri (6:0)

Daniel Kajzer (Botew Błowdiw) – 90 minut z Botew Wraca (1:1)

CHORWACJA

Damian Kądzior (Dinamo) – 15 minut z Goricą (2:1)

Łukasz Zwoliński (Gorica) – 84 minuty z Dinamem Zagrzeb (1:2)

Michał Masłowski (Gorica) – poza kadrą

Krystian Nowak (Slaven Belupo) – 90 minut z Lomotivą (1:3)

CYPR

Patryk Procek (AEL Limassol) – 90 minut z Omonią (1:3)

DANIA

Kamil Grabara (Aarhus) – 90 minut z Aalborgiem (1:3)

Rafał Kurzawa (FC Midtjylland) – 90 minut i gol z SønderjyskE (2:1)

Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut i dwa gole z Horsens (3:1)

FRANCJA

Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Lille (1:0)

Igor Lewczuk (Bordeaux) – poza kadrą

GRECJA

Karol Świderski – 30 minut z Panetolikosem (2:1)

Dawid Kort (Atromitos) – cały mecz na ławce z AEK Ateny (0:1)

HISZPANIA

Paweł Kieszek (Malaga) – mecz jutro

HOLANDIA

Karol Niemczycki (NAC Breda) – cały mecz na ławce z Utrechtem (0:4)

Filip Bednarek (Heerenveen) – cały mecz na ławce z De Graafschap (0:3)

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut z Sagan Tosu (0:1)

MOŁDAWIA

Jarosław Jach (Sheriff Tiraspol) – 90 minut z Speranța Nisporeni (1:0)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i gol z Mainz (6:0)

Marcin Kamiński (Fortuna Duesseldorf) – 90 minut z Wolfsburgiem (2:5)

Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf) – poza kadrą

Łukasz Piszczek (BVB) – poza kadrą

Rafał Gikiewicz (Union) – 90 minut z Heidenheim (1:2)

Waldemar Sobota (St. Pauli) – cały mecz na ławce z Sandhausen (0:4)

ROSJA

Damian Szymański (Achmat Grozny) –84 minuty z FK Ufa (1:0)

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – cały mecz na ławce z Krasnodarem (1:0)

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut z Krasnodarem (1:0)

Maciej Wilusz (Rostow) – poza kadrą

RUMUNIA

Sebastian Rudol (Sepsi OSK Sfantu Gheorghe) – cały mecz na ławce z Universitatea Craiova (0:1)