Grosicki startował do Szweda, dobre wejście Stępińskiego. Resztki u stranierich

30 grudnia 2018, 23:53 • 4 min czytania 0 komentarzy

Gdyby nie Anglia i Włochy, za bardzo nie mielibyśmy już czego podsumowywać, a tak można powiedzieć, że z udziałem naszych stranierich działo się przez ten weekend całkiem sporo. Główne wydarzenie to oczywiście dwa gole Arkadiusza Milika, recenzowaliśmy też występy Krzysztofa Piątka i Jana Bednarka, więc zobaczmy, co tam u reszty.

Starcie Polaków w Championship dla Kamila Grosickiego. Hull City przerwało passę siedmiu zwycięstw z rzędu drużyny Mateusza Klicha. „Grosik” swoich konkretów ofensywnych nie powiększył, ale rozegrał dobry mecz i miał spory udział przy obu bramkach. Najpierw to po jego wrzutce w pole karne powstało zamieszanie, po którym pierwszy raz trafił Jarrod Bowen. Później Polak łatwo minął na skrzydle byłego obrońcę Lecha, Barry’ego Douglasa i zagrał na piąty metr, gdzie piłkę wybito pod nogi Bowena, a ten znów wiedział co robić.

Grosicki wyróżnił się również przy… zejściu z boiska. Szwed Pontus Jansson nie dał mu spokojnie pożegnać się z kibicami i spotkał się z ostrą reakcją naszego rodaka, który obejrzał za nią żółtą kartkę.

West Ham kończy rok 2018 porażką z Burnley. Wcześniej szło mu bardzo dobrze (pięć zwycięstw i jedna porażka), tutaj mocno zawiódł. Łukasz Fabiański przy pierwszym straconym golu nie miał szans, przy drugim mógł chyba zrobić trochę więcej, bo był to strzał w bliższy róg z dość trudnej pozycji.

Pierwszego zwycięstwa w tym sezonie doczekało się Chievo, na dodatek odniosło je w arcyważnym meczu z Frosinone. Mariusz Stępiński wszedł na boisko w 69. minucie i rozruszał towarzystwo. Po tej kolejce Serie A  z Polaków lepszą notę w „La Gazzetta dello Sport” dostał jedynie Milik (7, Stępiński 6,5).

W barwach Frosinone po raz pierwszy od 5 października cały mecz rozegrał Bartosz Salamon. A zwycięski gol dla gospodarzy naprawdę wart obejrzenia: perfekcyjny strzał z rzutu wolnego Emanuele Giaccheriniego.

W Serie B Palermo po skromnym 1:0 z Cittadellą ma już pięć punktów przewagi nad drugą Brescią. Polacy dołożyli sporą cegiełkę. Radosław Murawski grał do 87. minuty, a Przemysław Szymiński skorzystał na problemach kadrowych w defensywie i zaliczył pełny występ na lewej stronie.

W australijskiej ekstraklasie po trzech kolejnych triumfach zatrzymane zostało Wellington Phoenix, do którego latem trafili Filip KurtoMichał Kopczński. Ich drużyna zdołała zremisować 1:1 na wyjeździe z Melbourne Victory. Piszemy zdołała, bo gospodarze byli groźniejsi w ofensywie.

Kurto w nowym zespole od razu wskoczył do wyjściowego składu i jeśli jest zdrowy, gra zawsze. Akurat teraz nie rozegrał wielkiego meczu, prędzej mógł coś zawalić. W 57. minucie niekontrolowanie odbił piłkę po strzale z dystansu, ale na jego szczęście nie było nikogo do dobitki. W ostatniej akcji natomiast wybijał dość lekkie uderzenie i gdyby nie ofiarny wślizg wprowadzonego w 80. minucie Kopczyńskiego, moglibyśmy mówić, że zawinił przy golu. Co do byłego zawodnika Legii, jemu walka o swoje idzie oporniej, na razie tylko dwukrotnie przebywał na boisku od początku do końca.

ANGLIA

Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Burnley (0:2)
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Manchesterem City (1:3)
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Manchesterem United (1:3)
Marcin Bułka (Chelsea) – poza kadrą
Kamil Grabara (Liverpool) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – na ławce z Middlesbrough (0:2)
Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut z Reading (0:0)
Paweł Olkowski (Bolton) – na ławce ze Stoke (0:0)
Kamil Grosicki (Hull) – do 74. minuty z Leeds (2:0)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Hull (0:2)
Krystian Bielik (Charlton) – 90 minut z Barnsley (1:2)

AUSTRALIA/NOWA ZELANDIA

Filip Kurto (Wellington Phoenix) – 90 minut z Melbourne Victory (1:1)
Michał Kopczyński (Wellington Phoenix) – od 80. minuty z Melbourne Victory (1:1)