Który ze stranierich zapewnił sobie spokojne święta?

24 grudnia 2018, 01:54 • 5 min czytania 0 komentarzy

Ilu polskich piłkarzy grających za granicą sędzi święta z poczuciem dobrze wykonanej roboty? Niewielu. Co tu kryć, była to słaba kolejka w wykonaniu naszych zawodników. Dość wspomnieć, że jedynego gola spośród biało-czerwonych strzelił niezawodny Krzysztof Piątek.

PÓŁTORA GOLA PIĄTKA

Gola, a w zasadzie półtora. Dlaczego? Ano dlatego, że pierwsza bramka stałą się przedmiotem dyskusji we Włoszech, a spór dotyczył tego, komu ją zaliczyć. Polskiemu napastnikowi czy piłkarzowi Atalanty, który pakuje ją sobie do siatki? Oficjalnie władze doszły do wniosku, że większy udział przy trafieniu miał Rafael Toloi. Decyzja jest zastanawiająca o tyle, że Piątek oddał strzał celny. No, ale piłkarz Atalanty robiąc wślizg miał taki impet, że nie da się zaliczyć tego jako przypadkowego rykoszetu. Zmienił trajektorię lotu więcej niż znacznie – po prostu wbił sobie piłkę do bramki.

Przy drugiej nikt nie miał już jednak wątpliwości – techniczny, mierzony strzał po długim. Klasa. Zwłaszcza, że to dwudziesta bramka Piątka w tym sezonie (czternasta w lidze).

GROSICKI NA FALI WZNOSZĄCEJ

„Grosik” szykuje formę na koniec przyszłego miesiąca, bo wtedy prawdopodobnie znów zaliczy podejście do kolejnego transferu. Póki co żre mu bardzo dobrze, a w ten weekend do swojego dorobku asystę z rzutu rożnego w meczu ze Swansea. Polak ciągnie drużynę w trudnych momentach, zresztą wystarczy rzucić na liczby Hull z Turbo na skrzydle i bez niego.

Bez „Grosika” – 0,7 punktu na mecz

Z „Grosikiem” – 1,54 punktu na mecz

Ładnie.

GIKIEWICZ JEDNAK NIE JEST CYBORGIEM

Kiedyś musiał przegrać mecz w lidze, no i nastąpiło to dopiero w 18. kolejce. Współtwórca najlepszej defensywy w 2. Bundeslidze wyszedł z założenia, że jak już przegrywać, to z przytupem – od razu 0:3 (a wcześniej tylko w dwóch meczach Union tracił ponad jedną bramkę). Oprawcami stała się drużyna Erzgebirge Aue, czyli ligowy średniak.

STĘPIŃSKI I JAROSZYŃSKI URYWAJĄ PUNKT INTEROWI

Ciężko stwierdzić, że panowie z Chievo robią w tym sezonie zawrotną karierę. Zwyczajnie nie ma ku temu żadnych danych. Wygrane mecze? Dosłownie zero. Minuty na boisku? No, tu już jest lepiej. Stępiński pojawia się na placu gry regularnie, Jaroszyński od czasu, do czasu. Obaj w meczu z Interem pojawili się na placu gry w drugiej połowie.

I szczególnie dobrze zapamięta ten mecz Stępiński, który przyczynił się do wyrównania rzutem na taśmę w doliczonym czasie gry. Prostopadła piłka głową? No, całkiem, całkiem.

BEDNAREK DALEJ SWOJE

Jego kariera w Anglii to jedna, wielka sinusoida, a więc nic dziwnego, że po suchych miesiącach przychodzą wreszcie plony. Z Arsenalem Polak był najlepszy na boisku, z Huddersfield także dał radę i zebrał w angielskiej prasie dobre recenzje. Bednarek ma na swoich kolegów dobry wpływ – w tym sezonie ci wygrali tylko trzy mecze, dwa z nich z Bednarkiem w dwóch ostatnich tygodniach.

ANGLIA

Łukasz Fabiański (West Ham) – 90 minut z Watford (0:2)
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Huddersfield (3:1)
Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Brighton (2:0)
Marcin Bułka (Chelsea) – poza kadrą
Kamil Grabara (Liverpool) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – na ławce z Sheffield United (1:1)
Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut z Nottingham (1:0)
Paweł Olkowski (Bolton) – 69 minut z Brentford (0:1)
Kamil Grosicki (Hull) – 90 minut i asysta ze Swansea (3:2)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – poza kadrą
Mateusz Klich (Leeds) – 90 minut z Aston Villa (3:2)
Krystian Bielik (Charlton) – 90 minut z Gillingham FC (2:0)

AUSTRALIA/NOWA ZELANDIA

Filip Kurto (Wellington Phoenix) – 90 minut z Brisbane Roar (4:1)
Michał Kopczyński (Wellington Phoenix) – poza kadrą

AZERBEJDŻAN

Jakub Rzeźniczak (Karabach) – 89 minut i czerwona kartka w Pucharze Azerbejdżanu z Keshlą (1:1)

BELGIA

Jakub Piotrowski (Genk) – cały mecz na ławce z Eupen (2:0)
Bartosz Kapustka (Leuven) – 86 minut z Westerlo (0:0)