post

Opublikowane 29.11.2018 14:09 przez

Norbert Skorzewski

– Kiedy byłem młody, irytowało mnie, gdy ktoś zwalniał czy jechał wolno. Nierzadko wspominamy tamte czasy i cieszę się, że nic się nie stało. Bo wtedy zero refleksji – kierunkowskaz w lewo i cały czas pod prąd. Dziś, kiedy mam dzieci, jest inaczej. Nie decydujesz jedynie o losie swoim, ale również o losie innych. Dojrzewasz. Nie wybaczyłbym sobie, gdyby doszło do wypadku z powodu mojej nieodpowiedzialnej jazdy z moimi bliskimi w środku. Na szczęście dziś jestem kierowcą zdecydowanie bardziej spokojnym. Mądrzejszym. Takim, który wyciągnął wnioski z przeszłości. Z przeszłości, która mogła skończyć się różnie, ale na szczęście nie zapłaciłem za brawurową jazdę.

Jarosław Bieniuk w kolejnym odcinku naszej serii powstającej przy współpracy z firmą Uniroyal, w której rozmawiamy z piłkarzami o ich pasji związanej z samochodami opowiada o przemianie, jaką przeszedł za kółkiem, sprowadzaniu samochodów z Niemiec, co jeszcze jakiś czas temu było codziennością i o młodych piłkarzach, którzy często nie są przygotowani na zarabianie większych pieniędzy, a co za tym idzie – na kupowanie najlepszych aut.

Zapraszamy na czwarty odcinek serii. Wcześniej o swoich przygodach opowiedzieli nam Seweryn Michalski (KLIK), Piotr Świerczewski (KLIK) i Piotr Reiss (KLIK).

*

Ładnie tak straszyć ludzi?

W jaki sposób?

Swego czasu wiele osób bało się o pana, gdy wrzucił pan na Instagrama zdjęcie potwornie zniszczonego samochodu po wypadku.

To było zdjęcie samochodu, którym miałem okazję jeździć. Nie pamiętam marki, na pewno amerykański, chyba Dodge. Generalnie, auto przyjaciela, który jednak kilka miesięcy przed wypadkiem oddał je do wypożyczalni. Ktoś je przygarnął, no i stało się nieszczęście. Dostałem zdjęcie, odruchowo wrzuciłem post na Instargrama, nie spodziewając się wówczas, że wywoła on tyle zamieszania. Później patrzę, fotka na jednym portalu, fotka na drugim portalu, zastanawianie się, czy miałem wypadek.

Podpis pod zdjęciem: „ostatnio miałem okazję nim pojeździć” mógł budzić podejrzenia.

Pewnie z tego powodu wiele osób myślało, że chodzi o mnie. Dementuję – to nie byłem ja, to nie był mój przyjaciel, tylko zupełnie obca osoba, do której później to auto należało. Ile ja nim jeździłem? Może pół dnia, kilka miesięcy przed wypadkiem. Pamiętam tyle, że samochód miał napęd na tylne koła i trzeba było bardzo uważać podczas jazdy. Kiedy solidnie przyśpieszałeś, czułeś, że rzuca tyłem dość mocno.

Powiem szczerze, że o ile w mediach było sporo szumu, o tyle nie dostawałem zbyt wielu telefonów. Rozeszło się po kościach. Bliscy nie pytali, co ze mną, bo wiedzieli, jak było naprawdę. Zresztą, wszystko szybko zostało wyjaśnione.

7

Panu kiedyś zdarzył się wypadek?

Na szczęście nigdy nie stało się nic poważnego. Nie miałem ani poważnego wypadku, ani nawet większej stłuczki. Pamiętam jedną, mniejszą, na początku mojej drogowej kariery, bo miałem 19 lat. Renault Megane, moje pierwsze auto. Jechałem z kolegami, generalnie – delikatnie mówiąc – nie był to najnowszy samochód. Sprowadzony z Niemiec, zresztą od podejrzanego handlarza. Dało się zauważyć, że swoje przeszedł. A ja wiadomo – młody, niedoświadczony, więc wydawało mi się, że wszystko jest w porządku. Że mam pełną kontrolę, a samochód jest bezpieczny. No nie, był bardzo niestabilny, trudny do prowadzenia. Dlatego dość szybko go zmieniłem, bo z każdym kolejnym dniem irytowałem się coraz bardziej. Nie czułem się pewnie, ale na początku, wiadomo, wydawało mi się, że jestem królem ulicy.

Nie było ABS-u. Pamiętam jak dziś. Sopot, podjeżdżam do świateł. Niestety, ale za szybko. Nie wyhamowałem, uderzyłem w inny samochód. W straż miejską. (śmiech) Szybki mandat i jedziemy dalej. Nic nam się nie stało, bo auto miało duży zderzak. Na szczęście to była moja pierwsza i ostatnia stłuczka na drodze. Jak kogoś jeszcze obtarłem czy uderzyłem, to tylko na parkingu. Wszystko szybko, szybko, śpieszyłem się, nie zauważyłem, że ktoś wyjeżdża i bum. Ale to tylko drobne incydenty.

Jak wyglądało sprowadzanie pierwszego samochodu z Niemiec?

Mieszkałem we Wronkach. Okolice Poznania, w tamtych czasach – dolina samochodów. Co drugi znajomy sprowadzał auta, grzebał, naprawiał, robił wszystko, by je ulepszyć. Do tego słynna giełda samochodowo-motoryzacyjna w Poznaniu, na którą chodziliśmy regularnie. Można było dostać wszystkie części, jakie się tylko chciało.

Fajna sprawa, ale też inne czasy. Dziś auta kupuje się przede wszystkim w leasing. Sprowadzanie stało się rzadkością, częściej kupuje się nowe samochody, nierzadko z salonu. A wtedy? Sprowadzanie z Niemiec było normalne. Nie znałem nikogo ze starszych zawodników Amiki Wronki, kto zamiast sprowadzić auto, kupiłby je w salonie. Większa opłacalność, znacznie taniej. Wiadomo, siłą rzeczy nie można było mówić o nie wiadomo jak dobrych samochodach. Przykład mojego pierwszego auta, o którym wspominałem. Mała stabilność, strach jechać. Ale nie wszystkie samochody takie były, ludzie sobie radzili, robili trafne zakupy.

Skąd pozostali zawodnicy mieli pewność, że wybierają dobrze?

Mieliśmy znajomych handlarzy, który – uproszczając – zajmowali się naszą drużyną. Dwie osoby, zresztą bardzo pomocne. Mieliśmy do nich na tyle duże zaufanie – bo auta się sprawdzały, jeden po drugim – że wiedzieliśmy od kogo i co bierzemy.

Dość powiedzieć, że trzy pierwsze samochody sprowadziłem, dopiero czwarte auto kupiłem w salonie. Zaczęło się od wspomnianego Renault Megane, potem Opel Astra 2 ze sportowym pakietem. Świetna sprawa jak na tamte czasy, jak dla tak młodego chłopaka. Później celowałem w bardziej rodzinne auta, w końcu miałem już dziecko. Stąd BMW 320 Diesel. Dobre autko, miało małą rysę, ale w niczym ona nie przeszkadzała.

No i czwarte auto. Salon. Czasy się zmieniają. Teraz są leasingi, wtedy nie było leasingów. Kredyty były wysoko oprocentowane, ceny – wysokie. Dziś jeżeli kogoś stać, to pierwszą myślą jest wycieczka do salonu. Naturalna sprawa, co widać po zawodnikach. U młodych różnie, wiadomo, ale jak ktoś jest starszy, zdążył się dorobić, no to normalne, że celuje w lepsze auto.4

Polacy są dobrymi kierowcami?

Myślę, że tak, ale trzeba zwrócić uwagę na to, jak bardzo zmieniły się czasy. Dziś, gdy tylko można, jeździ się autostradami. Kiedyś? Nie do pomyślenia. Kiedy zaczynałem, nie mieliśmy dziesięciu kilometrów drogi szybkiego ruchu. Jeździłem do Wronek, często z Wronek do Gdańska i śmieję się, że więcej czasu spędziłem na lewym pasie, wyprzedzając, niż na prawym jadąc zgodnie z przepisami. Jechałem pod prąd. Pośpiech, co chwilę wyprzedzanie, wyprzedzanie i jeszcze raz wyprzedzanie. Szczęście, że nic się nie stało. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że jeździłem szybko i nieodpowiedzialnie. To było głupie, bardzo nierozważne.

Kiedy zmienił pan podejście?

Gdy na świat przyszły moje dzieci. Przyzwyczaiłem się do spokojnej jazdy, a wcześniej gdy musiałem się wlec, denerwowałem się. Od razu. Instynktownie szukałem miejsca, w którym mógłbym wyprzedzić. Często nieodpowiedzialnie, na szczęście nigdy nie doszło do tego, żeby coś mi wyskoczyło, czy żebym jechał na czołówkę z innych samochodem.

To chyba kwestia wieku. Jak byłem młody to irytowało mnie, gdy ktoś zwalniał, gdy ktoś jechał wolno. Nierzadko wspominamy tamte czasy, bo podobnie jeździli Tomek Dawidowski, Grzesiu Król czy Grzegorz Motyka i cieszymy się, że nic się nie stało. Bo wtedy zero refleksji – kierunkowskaz w lewo i cały czas pod prąd.

Dziś, gdy nie trzeba wyprzedzać, nie robię nic na siłę. Staram się jeździć wolniej.

Gdy ktoś jedzie z drugą osobą, ma rodzinę, to czuje się bardziej odpowiedzialny? Jego podejście ulega zmianie?

Wówczas człowiek inaczej patrzy na pewne sprawy. Kończy się sytuacja, w której jesteś odpowiedzialny tylko i wyłącznie za siebie. Tak samo jak za siebie, odpowiadasz za bliskie osoby. Nie decydujesz jedynie o losie swoim, ale również o losie innych. Dojrzewasz. Nie wybaczyłbym sobie, gdyby doszło do wypadku z powodu mojej nieodpowiedzialnej jazdy z moimi bliskimi w środku. Na szczęście dziś jestem kierowcą zdecydowanie bardziej spokojnym. Mądrzejszym. Takim, który wyciągnął wnioski z przeszłości. Z przeszłości, która mogła skończyć się różnie, ale na szczęście nie zapłaciłem za brawurową jazdę.

Dlatego dziś nie irytuje mnie, gdy widzę, jak ktoś jedzie wolno. Nie zawsze jest tak, że ten ktoś boi się przyśpieszyć. Kto wie, może po prostu jest bardzo ostrożny? Tak samo jak ja teraz.

6

Jest dziś coś, co pana na drodze irytuje?

Nienawidzę stać w korkach. Tym bardziej w środku zatłoczonego miasta, kiedy z jednej strony wracam do domu, z drugiej – wiem, że zejdzie mi jeszcze sporo czasu. Wolę jechać pięć minut dłużej, nawet okrężnymi drogami, byleby nie stać w miejscu. Wsiadasz do auta po to, żeby jeździć a nie zaliczać kolejne postoje. Korki, niestety, często są problemem, jednak – mimo wszystko – w Gdańsku nie mamy na co narzekać, bo są miasta, gdzie problem wymuszonych postojów jest zdecydowanie większy.

W szatni piłkarskiej chyba warto mieć dobre auto, bo w przeciwnym wypadku można narazić się na szyderę.

Cóż, prawda jest taka, że Ekstraklasa nie jest ligą, w której zarabiałoby się mało. I nie mówię tylko o najlepszych zawodnikach, bo w ich przypadku sprawa jest oczywista. Spójrzmy – może nie przy pierwszym kontrakcie, ale w przypadku drugiego, nieco wyższego, można pozwolić sobie na naprawdę fajny ,jak na polskie warunki, samochód.

Takie auta kupują młodzi zawodnicy. Uważam, że młody człowiek często nie jest przygotowany na zarabianie większych pieniędzy. Nie chcę generalizować, wyjątki się zdarzają, ale w większości mówimy o ludziach, którzy dopiero poznają życie. Z drugiej strony – zdaję sobie sprawę, jakie są realia, jak wygląda rynek piłkarski. Nie ma co obrażać się na to, że młodzi kupują sobie wypasione samochody, tylko trzeba to zaakceptować.

Spotkał pan podczas kariery ludzi, którzy nie poradzili sobie, gdy nagle zaczęli dobrze zarabiać?

Oczywiście. Nie chcę wymieniać nazwisk, bo nie o to chodzi, ale trochę w tę piłkę gram i nierzadko widziałem, jak młodzi zawodnicy nie radzili sobie z nagłym przypływem gotówki. Ale tak to jest, tego się nie zmieni.

8

Zna pan z piłkarskiej szatni kogoś, kto miał świta na punkcie samochodów?

Przewinęło się kilka osób, choć trudno mi w tej chwili przypomnieć sobie konkrety. Pamiętam tyle, że po szatni walały się gazety motoryzacyjne, praktycznie każdy zaglądał, interesował się. Dzisiaj więcej rzeczy można sprawdzić w internecie, wtedy czasopisma miały swoją wartość. Generalnie, nie ukrywajmy – każdy mężczyzna, choć trochę, interesuje się samochodami. Każdy lubi dobre auta, każdy lubi moc pod silnikiem. Element prestiżu. Zabawki dla dużych chłopców. Chyba wszyscy od dziecka bawiliśmy się samochodami i u większości z nas zajawka została. Nie znam nikogo, kto nie lubiłby jeździć autami, które mają sporą moc. Wiadomo, trzeba uważać, tak jak ja teraz uważam, ale gdy czujesz, że auto cię ogranicza – nawet jeżeli, tak czy siak, nie chcesz przyśpieszyć – to znak, że może warto pomyśleć nad zmianą. Nierzadko jeździłem pożyczonymi samochodami, bez większej mocy, bez wielu koni mechanicznych. I źle się czułem, mimo że nie chciałem specjalnie przyśpieszać.

Generalnie, jak pan podchodzi do aut? Przyznawał pan, że nie jest ekspertem, ale pojeździć lubi.

Nie mam specjalistycznej wiedzy, ale znam się na autach na tyle, na ile potrzebuję. Jednak nie żyję branżą motoryzacyjną w ten sposób, że co tydzień kupuję czasopisma. Ot, interesuję się samochodami tak jak każdy facet, który z motoryzacji korzysta. Znam modele aut, wiem, na co poszczególne samochody stać. Od czasu do czasu je zmieniam, nie będę ukrywał. Przyjaźnie się z właścicielami jednego z salonów Mercedesa, często dostaję auta, żeby zobaczyć, jak się jeździ. Interesuję się tym, co wchodzi i tym, jakie są najnowsze nowinki techniczne. Poprawiające bezpieczeństwo, zapewniające większą moc, wpływające na osiągi samochodowe. Patrzę na to, co dzieje się na targach.

Jakkolwiek spojrzeć, nie jestem specjalistą, ale motoryzacja nie jest mi obca. Mam zbyt wielu znajomych, którzy nią żyją, żeby była mi obojętna. Mój brat cioteczny ściga się amatorsko i wie wszystko o tym, jak samochód jest skonstruowany. Ja nie mam takiej wiedzy, ale podstawową posiadam. Wiem, jak zmienić koło, to podstawa!

Jak często zmienia pan samochody?

Jakiś czas temu kupiłem busa, Mercedesa Viano. Nie bez powodu, w końcu mam dużą rodzinę Pomocna sprawa, gdy na przykład jedziesz w góry. Jeździłem nim sześć lat, moje obecne auto ma pięć lat, jeszcze wcześniejszego Mercedesa również miałem pięć lat.

Obecnie jeżdżę Mercedesem. R Klasa, kupiony w 2013 roku. Rodzinny, 7-miejscowy. 234 konie, 3-litrowy diesel. Nie powiem, że pali mało, ale przesadnie dużo również nie. Bardzo wygodny na dłuższych trasach, z szerokim rozstawem kół. Męczę się mniej, niż jeżdżąc innymi samochodami. Trochę inaczej sytuacja wygląda na mieście, bo siłą rzeczy jest bardzo długi, siłą rzeczy mniej zwrotny. Mimo wszystko, powoli szykuję się, by go zmienić, choć ciśnienia nie mam. Ale działa na wyobraźnie fakt że już nawet takich nie produkują.

Jakie jest pana auto marzeń?

Chyba nie mam marzeń motoryzacyjnych. Może kiedyś myślałem, żeby kupić jakieś sportowe auto, ale przede wszystkim gustuję w wygodzie. Nierzadko zdarzało mi się jeździć samochodami, które nie były do mnie dostosowane. A przy moim wzroście, przy moich problemach z plecami, nie była to łatwa sprawa. Niewygodnie, mało komfortowo, a przecież najważniejsze, by w aucie czuć się dobrze.

Miał pan kiedyś auto, o którym myślał, że będzie świetne, a było poniżej oczekiwań?

Chyba nie, na szczęście. Wiadomo, w każdym aucie były detale, które można było poprawić, tak jak rysa w jednym z samochodów sprowadzonych z Niemiec, o której wspomniałem, ale generalnie nie przypominam sobie, żebym był nie wiadomo jak niezadowolony. Może jednak sprawa – napęd na tylne koła, na przykład w BMW. W lato w porządku, ale zimą – jak było ślisko, czy nawet wcześniej, gdy mocniej popadało – trzeba było jeździć ostrożniej.

Może dziś nie sprawiałoby mi to problemu, ale wcześniej, kiedy jeździłem, nie zważając na to, co może się stać, było to dla mnie irytujące. Czułem, że tylni napęd nie daje bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Że trakcja jest gorsza.

Dlatego teraz, kupując auto, biorę tylko takie, które ma napęd na cztery koła.

Zaskoczyła pana kiedyś polska zima?

Nie, zawsze koło października pamiętałem, żeby wszystko zmienić. W sumie teraz jeszcze jeżdżę na letnich oponach, więc kto wie. Jak spadnie śnieg, to być może po raz pierwszy mnie zaskoczy. Jednak w tym tygodniu jestem już umówiony na wymianę, zabezpieczę się szybko.

NS

*

Sponsor naszego nowego cyklu, marka Uniroyal, przygotował konkurs, dzięki któremu możecie oszukać przeznaczenie i (w końcu?) nie dać zaskoczyć się zimie. O co chodzi? Wypełniając formularz pod TYM adresem, odpowiadając na pytanie o przygotowania swojego samochodu do nadjeżdżającej zimy i przedstawiając dowód zakupu, opony Uniroyal MS plus 77 mogą was nic nie kosztować. Słowem: zimówki możecie mieć za darmo.

750x300

Moglibyśmy długo pisać o doskonałej stabilności, świetnej trakcji i większym bezpieczeństwie tych opon, ale najlepiej, jeśli przekonacie się o tym sami na stronie konkursowej (KLIK). Macie jeszcze chwilę czasu, bo promocja trwa do 14.12.2018 r., ale sugerujemy nie zwlekać za długo.

Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Weszło
07.01.2020

Czy piłkarski Kołobrzeg to dziki kraj?

Wyobraź sobie trzecioligowy klub, który: – Zapewnia zawodnikom nawet pięciocyfrowe sumy w kontraktach, ale opóźnienia potrafią sięgnąć pół roku. – Przed ważnym meczem reguluje płatności jedynie tym graczom, którzy wychodzą w pierwszym składzie. – W momencie sporych poślizgów w wypłatach chce zmotywować pieniędzmi ligowego rywala tak, by ten spiął się przed meczem z drużyną walczącą […]
07.01.2020
Weszło
31.08.2019

Czy ŁKS popełnia błąd Zagłębia Sosnowiec?

Jedno zwycięstwo w sześciu meczach. Przedostatnie miejsce w tabeli. Porażka z Lechem Poznań. Porażka z Piastem Gliwice. Porażka z Wisłą Kraków. Porażka z mocno rezerwową Legią Warszawa. ŁKS miał wnieść do ligi powiew świeżości, miał stanowić odtrutkę dla zmęczonych ślęczeniem dniami i nocami nad toporną piłką kibiców Ekstraklasy. I co? I momenty były, jasne, ale koniec końców wielkie […]
31.08.2019
Weszło
30.08.2019

Małecki wraca do gry?

W tygodniu – spore zamieszanie i spore zmiany w Zagłębiu Sosnowiec. Z funkcji prezesa zrezygnował Marcin Jaroszewski, który przejmował klub w trudnym momencie, gdy ten odradzał się i grał w drugiej lidze. Przez kilka lat swojej prezesury zrobił – jak wspominał – prawie wszystko.  Zreformował akademię, stworzył drugą drużynę, wczołgał się z sosnowiczanami do Ekstraklasy. Ale […]
30.08.2019
Weszło
30.08.2019

Piłkarskie dzieciństwo: Roman Kosecki

Romana Koseckiego z boiska kibice kojarzą z długich włosów oraz kolczyków. Był buntownikiem, zawsze walczył o swoje, miał własne zdanie. Wróżono mu wielką karierę, porównywano do Kazimierza Deyny. W ramach cyklu “Piłkarskie dzieciństwo” porozmawialiśmy z nim o jego piłkarskich początkach, własnej akademii oraz polskiej piłce.
30.08.2019
Weszło
30.08.2019

JAK CO TYDZIEŃ… ELDO. Kolos ma rysę

Lada dzień w Chinach rozpoczną się koszykarskie mistrzostwa świata. Reprezentacja Polski wystąpi w nich po bardzo długiej przerwie. Polacy nie należą jednak do faworytów. Awans z grupy powinniśmy przyjąć z zadowoleniem. Kibice czekają jednak głównie na występ reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Być może jednak czekają najbardziej na to, czy jakiejkolwiek reprezentacji uda się amerykanów pokonać. Niedawno […]
30.08.2019
Weszło
29.08.2019

Lewandowski 2023! Najpierw najlepszy start w lidze, teraz nowy kontrakt

Szósty sezon w Bayernie i… nie wystarczy! Robert Lewandowski podpisał nowy, obowiązujący do 2023 roku kontrakt z Bawarczykami, potwierdzając tym samy, że w zespole mistrza Niemiec spędzi całą karierę, a na pewno jej ostatnie najlepsze lata, i pokusi się jeszcze o pobicie kilku rekordów, które pozostały do pobicia. Tym samym zapewne definitywnie kończy się długoletni […]
29.08.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
07.12.2021

Xavi: Dembele jest zmotywowany i szczęśliwy

Sytuacja Barcelony jest bardzo skomplikowana. Xavi kontynuuje naprawę samolotu w trakcie lotu. Już jutro czeka go poważny egzamin. Mecz z Bayernem Monachium, który zdecyduje o tym, czy Barcelona zagra w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Spisaliśmy najważniejsze kwestie z przedmeczowej konferencji. O Dembele: – Nie raz powtarzałem, że Dembele jest dla nas ważny. Jest już gotowy […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

„Opierdalam Kucharskiego za nieodbieranie telefonów”

Prezes Dariusz Mioduski został zaproszony do udziału w Legia Talk organizowanym przez sympatyków Legii na Twitterze. Zapytano go o kwestię opinii środowiska piłkarskiego odnośnie zachowania Radosława Kucharskiego, który ponoć słynie z nieodbierania telefonów. Mioduski odpowiedział: – Użyję mocnego słowa. Opierdalam go od czasu do czasu za to, bo sam się wkurwiam po prostu jako człowiek, […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kylian Mbappe najmłodszym piłkarzem, który dobił do granicy 30 bramek w Lidze Mistrzów

Kylian Mbappe pomimo młodego wieku posiada już spory bagaż doświadczeń. Wygrał między innymi mistrzostwo świata z reprezentacją Francji oraz cztery tytuły mistrza Francji (trzy z PSG i jeden z Monaco). W kwestii osiągnięć indywidualnych również nie ma posuchy. Tym razem trzykrotny król strzelców Ligue 1 ustanowił rekord w Lidze Mistrzów. Już pierwsze dzisiejsze trafienie z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kolejne doniesienia o możliwości sprowadzenia Ferrana Torresa do Barcelony

Mateu Alemany ciężko pracuje nad wzmocnieniami, których domaga się Xavi. Ten od samego początku apeluje o sprowadzenie zawodników, którzy mogliby dać Barcelonie moc i szybkość na skrzydłach. Dziennikarze Mundo Deportivo ujawnili, że negocjacje na linii Manchester City — FC Barcelona nabrały tempa. Klub z Camp Nou chce sprowadzić Ferrana Torresa. Hiszpańscy dziennikarze uważają, że klub […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Simeone: Znam swoją drogę i nią podążam

Diego Simeone nie składa broni i wciąż wierzy awans Atletico Madryt. Żeby kontynuować grę w Lidze Mistrzów wiosną, piłkarze Cholo muszą wygrać z FC Porto i liczyć na korzystny wynik drugiego starcia w grupie B. Podczas konferencji przedmeczowej Argentyńczyk aktywnie odpowiadał na pytania. Ogólne wnioski: – Staramy się rozmawiać, aby znaleźć rozwiązania, które sprawią, że […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Lewandowski: Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są szczere

Robert Lewandowski na łamach Kickera tłumaczył się ze słów, które jego zdaniem zostały błędnie zinterpretowane. Chodziło o wypowiedź z programu Moc Futbolu (Kanał Sportowy) – Chciałbym, żeby jego deklaracja była szczera, aby nie były to puste słowa. – Moja wypowiedź była do tej pory źle interpretowana. Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są […]
07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Piekarski: Szymański będzie gotowy do treningów z drużyną max za 2 tygodnie

Mariusz Piekarski przekazał dobrą wiadomość odnośnie do stanu zdrowia Sebastiana Szymańskiego. Wszystko wskazuje na to, że przerwa zawodnika Dynama Moskwa będzie dość krótka. Polak w ostatnim spotkaniu ligowym został ostro potraktowany przez Wiaczesława Krotowa, który za swoje brutalne wejście otrzymał czerwoną kartkę. Odnośnie zdrowia @SebaSzymanski53 jest już po badaniach,człowiek z gumy po brutalnym faulu w […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Odegaard: Musimy grać lepiej, kiedy prowadzimy

Martin Odegaard po meczu z Evertonem udzielił gorzkiego wywiadu dziennikarzom Sky Sports. Norweg był rozczarowany kolejną porażką Arsenalu Londyn, już szóstą w tym sezonie Premier League. Jego zespół prowadził po pierwszej połowie, ale nie zdołał dowieźć prowadzenia do końca. Everton wygrał 2:1, po bramkach w ostatnim kwadransie spotkania. – Myślę, że nie zagraliśmy tak, jak […]
07.12.2021
Niewydrukowana tabela
07.12.2021

Czy Legii należał się rzut karny? Bo Bruk-Betowi na pewno nie

Jak co kolejka – kontrowersja w meczu z udziałem Legii Warszawa. Albo jakiś spalony, albo czerwona kartka… Tym razem sprawdzamy – czy Legii należał się rzut karny za starcie Van Amersfoorta z Hołownią? Zbudujemy trochę napięcia. Najpierw spójrzmy bowiem tylko na samo starcie. No to jest faul. Widzieliśmy jakieś dyskusję, że to Hołownia wpada w […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Na rok przed Katarem. Studium bezsilności

David Beckham ma najwięcej zdjęć w bazie danych. Łapie się do kategorii „celebryci”, łapie się do kategorii „sport”, ale jest też oczywiście w dziale „polityka”. Okazja nie byle jaka – uroczyste odsłonięcie wielkiego zegara, który 20 listopada zaczął odmierzać czas do najbardziej fantastycznej imprezy w historii światowego futbolu. Nad piękną panoramą Doha kilkaset dronów z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Legia Warszawa przedłużyła kontrakt z młodzieżowcem

Legia Warszawa zaczyna budowę zespołu na nowy sezon. Co prawda kibice najbardziej oczekują na informacje dotyczące trenera, ale kwestia młodzieżowców także jest istotna. Wiadomo już, że w przyszłych rozgrywkach jednym z młodych piłkarzy, którzy będą spełniali zapisy w regulaminie, będzie Bartłomiej Ciepiela. Mistrz Polski przedłużył z nim kontrakt. – 20-letni pomocnik Bartłomiej Ciepiela podpisał z Legią […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Widzewowi Łódź groził dwuletni zakaz transferowy

„Przegląd Sportowy” po zakończeniu rundy jesiennej w 1. lidze porozmawiał z prezesem Widzewa Łódź, Mateuszem Dróżdżem. Sternik łódzkiego klubu zdradził, że pierwszoligowiec mógł mieć poważne problemy. Groził mu zakaz transferowy na dwa lata. – We wrześniu otrzymaliśmy zawiadomienie, że został na nas nałożony zakaz transferowy i przez dwa lata nie będziemy mogli sprowadzić żadnego piłkarza […]
07.12.2021