Zachodu nie martwi globalne ocieplenie. Martwią go race i kibic na murawie

Opublikowane 21.11.2018 12:13 przez

redakcja

– Oglądanie meczu w chmurze zielonego czy czerwonego dymu, w tłumie rozśpiewanych ludzi, jest czymś pięknym i uwielbiam takie doświadczenia. Wydaje mi się, że jesteśmy, przede wszystkim na Zachodzie, zbyt zafiksowani na punkcie bezpieczeństwa, minimalizacji ryzyka wypadków, a z drugiej strony nic sobie nie robimy z postępującego globalnego ocieplenia. Co jest większym zagrożeniem? To, że ktoś się potknie, przeskakując barierkę i złamie nogę? Czy to, że nasza planeta za chwilę nie będzie się nadawać do życia? Wydaje mi się, że odrobinę pomyliły nam się priorytety – mówi David Godblatt, autor bestsellerów o futbolu, współpracownik BBC, Guardiana, Observera i Financial Times. Z nim, oraz z doktorem Garym Armstrongiem, absolutnym topem, jeśli chodzi o socjologię piłki nożnej i sportu w ogóle, pionierem badań nad kibicami i chuliganami w latach 80-tych, porozmawialiśmy o współczesnym futbolu.

Jakie są jego główne patologie i jaka czeka go przyszłość? Dlaczego, zdaniem rozmówców, na znaczeniu będzie zyskiwał futbol kobiecy? Jakie zmiany w piłce można dostrzec porównując ceremonie wręczenia medali na mundialach 1986 i 2014? Czy nie jesteśmy zbyt zafiksowani na punkcie bezpieczeństwa? Jakie piękno można dostrzec w kibicowskich piosenkach?

Te i inne tematy w długiej rozmowie, która zmusza do myślenia. Zapraszamy!

Jakie są dziś największe zagrożenia dla futbolu?

David Goldblatt: Otyłość. Zdecydowanie. Piłka nożna to przede wszystkim sport dla ludzi, chociaż obecnie mogłoby się wydawać inaczej, ponieważ wszystko kręci się wokół widowiska. Jednak sednem futbolu wciąż pozostaje sama gra, kopanie piłki po boisku. Niestety, coraz mniej ludzi spędza w ten sposób swój czas wolny i właśnie to uważam za największe zagrożenie dla tego sportu. W Zjednoczonym Królestwie liczba osób grających w piłkę nożną zdecydowanie spada, zaobserwować możemy to też w innych krajach Europy. Ludzie są mniej zainteresowani faktycznym uprawianiem sportów zespołowych, niż ich oglądaniem. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy nagle przestali uprawiać jakikolwiek wysiłek fizyczny – sporty indywidualne takie jak bieganie, pływanie, joga nie tracą na popularności. Wszystko oczywiście rozbija się, przynajmniej w Wielkiej Brytanii, o brak wystarczającej liczby ogólnodostępnych boisk czy choćby parków, w których można by pokopać piłkę z przyjaciółmi. Drugim problemem jest spadająca liczba młodych ludzi na stadionach. Jeszcze jakiś czas temu, przed powstaniem Premier League, średnia wieku wynosiła 26-27 lat. Obecnie jest to w okolicach 48. Sam mam 53 lata i nie mam nic przeciwko starszym facetom, ale jeśli stadion jest zapełniony takimi dziadkami jak ja, to coś poszło nie tak. Futbol to przede wszystkim sport młodzieżowy, opierający się na wymianie pokoleń, także wśród kibiców. I z tym zaczyna być problem.

Dr Gary Armstrong: Chciałem coś dodać – mój syn ma już osiemnaście lat i jest jednym z niewielu chłopaków z jego grupy rówieśniczej, którzy wciąż grają w piłkę. Z tego, co zaobserwowałem, to do czternastego roku życia, piłkę kopią wszyscy, a potem jest już tylko gorzej. Nie będzie przesadą, kiedy powiem, że więcej osiemnastolatków gra w najnowszą FIFĘ niż w prawdziwy futbol.

David Goldblatt: Nie wspominając już o Football Managerze. W tym właśnie leży problem – jako społeczeństwo bardziej konsumujemy piłkę nożną, co oddala nas od istoty futbolu. Bardziej interesuje nas to, co narosło wokół tego sportu. Na przykład zakłady bukmacherskie, które są jedną wielką pralnią pieniędzy, szczególnie w Azji. Ciągnąc temat patologii dręczących świat futbolu, możemy wskazać przekręty przy kupnie i sprzedaży praw telewizyjnych, defraudacje, układy przy kompletnym braku transparentności. W świecie futbolu wciąż czynni są tacy ludzie jak Faisal Saleh Hayat, który został prezesem pakistańskiego związku piłki nożnej, pełniąc funkcję ministra spraw wewnętrznych. W dodatku my, ludzie z zewnątrz nie mamy prawie żadnej możliwości zmiany systemu, który jest od nas tak bardzo odseparowany, zamknięty.

Jaką więc widzicie przyszłość dla piłki? Co w ciągu najbliższych stu lat może się zmienić?

Dr Gary Armstrong: Obecny układ jest tak zabetonowany, że ciężko liczyć na jakiekolwiek zmiany. Futbol jest sportem numer jeden na świecie, bo Chiny zostały już podbite, a za niedługo dołączą do nich Indie. Nowa publiczność, nowe rynki zbytu. Zanim ludzie się nasycą, minie dwadzieścia, może trzydzieści lat. Jakaś zmiana, korekta kursu może się zdarzyć, jeśli bańka piłkarska pęknie na fali kryzysu finansowego.

David Goldblatt: Jednak to też nie jest nic pewnego – ostatni kryzys finansowy dotyczący banków, raczej ominął świat piłki. Nie spowodował jakichś drastycznych zmian. Biznes dalej się kręci. Nie chcę jednak bawić się w przewidywanie, co będzie za sto lat, spróbujmy trzymać się tych najbliższych dwudziestu lat. Sądzę, że na znacznej popularności zyska marginalizowany do tej pory futbol kobiecy. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest to kolejny słabo zagospodarowany rynek, na którym można zarobić duże pieniądze. Coraz więcej kobiet pracuje w futbolu, gra w piłkę i pełni rolę ekspertów w telewizji czy gazetach. Nawet konserwatywny Daily Telegraph ma na etacie osobę zajmująca się wyłącznie piłką kobiecą. Uważam, że jest to dobra rzecz i mam nadzieję, że piłka nożna kobiet nie stanie się repliką futbolu mężczyzn, razem z wszystkimi jego patologiami. Czas pokaże.

Czy żeńska piłka ma szansę być, chociaż w połowie tak popularna, jak męska? W końcu różnica w poziomie rozgrywek jest bardzo widoczna.

David Goldblatt: Proszę spojrzeć na tenis – popularność kobiecego oraz męskiego tenisa jest prawie taka sama. Mimo że poziom jest inny.

Dr Gary Armstrong: Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że oglądając kobiety grające w piłkę, nie zobaczą tego samego poziomu intensywności i fizyczności jak w męskim futbolu.

David Goldblatt: To tak jak z oglądaniem niższych lig. Spodziewam się zupełnie czegoś innego, oglądając mecz przykładowych Bristol Rovers, niż przy półfinale Ligi Mistrzów. Ale to jest ten sam futbol, ta sama gra, w której często możemy znaleźć to, czego brakuje na najwyższym poziomie – pasję. Zresztą proszę spojrzeć, jak zawęziła nam się współczesna piłka – mam się tylko interesować meczami Barcelony czy innych mocarstw? W świecie futbolu jest miejsce dla wszystkich i dla różnych modeli kibicowania.

Dr Gary Armstrong: O tym właśnie rozmawialiśmy na konferencji, jak poszerza się definicja kibicowania. Normalną rzeczą we współczesnym świecie jest to, że oprócz kibicowania swojej lokalnej drużynie, ma się też innych faworytów. Chodzi o to, żeby cieszyć się futbolem i cieszyć się kibicowaniem.

David Goldblatt: Moją największą miłością jest Tottenham, którego żarliwymi kibicami byli mój ojciec i dziadek. Kibicuję też wspomnianym wcześniej Bristol Rovers i uwielbiam odwiedzać ich stadion. Panuje na nim unikalna atmosfera, a w powietrzu unosi się zapach tradycyjnych pasztecików, których nikt nigdzie indziej nie serwuje. Miłość do piłki i czerpanie z niej przyjemności ma wiele oblicz. Czasami po prostu potrzebujemy czegoś innego. Ciągłe jedzenie najlepszych potraw w końcu nas zmęczy i zachce się nam hot doga popitego piwem i przepalonego papierosem.

Wracając do prognoz na przyszłość – jestem też przekonany, że dominacja Europy w futbolu utrzyma się jeszcze długi czas. Kluby w Europie mają najlepsze obiekty treningowe i najlepszych piłkarzy całego z świata. Jedno przyciąga graczy, a drugie publiczność. Przykładowemu Boca Juniors, ciężko jest dogonić w rozwoju taką Benfikę, mimo że to są kluby o porównywalnej marce na świecie.

Chińskie pieniądze zmienią układ sił na świecie?

Dr Gary Armstrong: Tak, Chińczycy mają pieniądze, natomiast sytuacja jest inna niż jeszcze parę lat temu. Na szczytach władz została podjęta decyzja, że pieniądze mają zostać zainwestowane w rodzimy futbol i pomóc w jego rozwoju. Zresztą, w większych miastach Chin zanieczyszczenie powietrza jest tak mocne, że trenowanie przez pięć dni w tygodniu na świeżym powietrzu jest szkodliwe dla zdrowia.

David Goldblatt: Natomiast na przykładzie Japonii możemy zaobserwować, jak ciężko jest od podstaw stworzyć kulturę piłkarską tam, gdzie jej nigdy wcześniej nie było, przeszczepiając wzorce i filozofię gry z Europy.

Dr Gary Armstrong: Wszystko rozbija się o model szkolenia. Czy importować trenerów z zagranicy, aby nauczyli piłkarzy większej niezależności na boisku, szybszych reakcji, odpowiednich odruchów nawyków? Czy próbujemy stworzyć własną myśl szkoleniową, w nadziei, że uda się wykształcić fachowców, którzy będą w stanie dotrzeć do zawodników i odblokować ich potencjał? To są pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Zresztą, co czyni trenera dobrym, jakie cechy? Wszyscy próbujemy znaleźć jakieś reguły, prawidłowości, sięgamy po statystyki czy wykresy. Ale futbol nie zawsze jest racjonalny.

paczul123

A jak ocenicie zmiany w futbolu, które już zaszły? Wiem, że David analizował dwie ceremonie mundialowe – tę z 1986 roku i tę z 2014.

David Goldblatt: Ceremonia zamknięcia z 2014 roku była przydługim i rozbuchanym widowiskiem. Aż 35 minut, a może więcej, minęło od ostatniego gwizdka do właściwego wręczenia pucharu Lahmowi. Wszystkie emocje i dramatyzm meczu zostały zabite przez ludzi z miotaczami ognia, przez czerwone dywany i te wszystkie niepotrzebne ceremoniały. Co gorsza, większość widzów, głównie z Brazylii, zdążyła już opuścić stadion. To, co działo się na boisku, było kompletnie w oderwaniu od fanów na trybunach.

Z kolei w ‘86 na stadionie zapanowało kompletne szaleństwo i radość. Ludzie wbiegali na murawę, świętowali, cieszyli się dopiero co zakończonym finałem. W 2014? Najpierw Messi odbierał nagrodę dla najlepszego piłkarza turnieju, potem cała argentyńska drużyna odbierała nagrody dla przegranych i dopiero po tym wszystkim, w końcu, Niemcy mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Nijak ma się to do tego pięknego chaosu, który zapanował po zwycięstwie Argentyny w 1986 roku, kiedy nawet zapomniano wręczyć medale przed pucharem. Serio! Szedł facet z pucharem i trzeba go było cofać! Teraz byłoby to nie do pomyślenia! Wszystko jest drobiazgowo zaplanowane. Nudne. Nie ma miejsca na spontaniczną ekstazę. Wtedy? Żadnych reklam sponsorów, minimalna ochrona. Czysta sportowa radość, absolutnie magiczny moment. To jest właśnie piękno futbolu. Oczywiście, nie popieram wbiegania przez kibiców na boisko codziennie. Ale w takich momentach, jak na zakończenie największego futbolowego święta?

Gary Armstrong: Finały mistrzostw świata przestały być imprezą dla ludzi żyjących piłką, a stały się wydarzeniem, na którym możni i bogaci muszą się pokazać.

Może we współczesnym świecie nie ma już miejsca na spontaniczność? W dobie zamachów terrorystycznych ludzie po prostu obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

David Goldblatt: Nie wydaje mi się, żeby było coś niebezpiecznego w takim zachowaniu. Ludzie wchodzący na stadion i tak już są dostatecznie prześwietlani, kontrolowani, szczególnie podczas finału mundialu. Z drugiej strony jednak rozumiem ludzi czujących strach, tak samo, jak rozumiem zagrożenie związane z racami. Jednak przecież oglądanie meczu w chmurze zielonego czy czerwonego dymu, w tłumie rozśpiewanych ludzi, jest czymś pięknym i uwielbiam takie doświadczenia. Wydaje mi się, że jesteśmy, przede wszystkim na Zachodzie, zbyt zafiksowani na punkcie bezpieczeństwa, minimalizacji ryzyka wypadków, a z drugiej strony nic sobie nie robimy z postępującego globalnego ocieplenia. Co jest większym zagrożeniem? To, że ktoś się potknie, przeskakując barierkę i złamie nogę? Czy to, że nasza planeta za chwilę nie będzie się nadawać do życia? Wydaje mi się, że odrobinę pomyliły nam się priorytety.

Dr Gary Armstrong: Przypomina mi się ogłoszenie, które usłyszałem na którymś z brytyjskim stadionów. “Jeśli ktoś na trybunach ci dokucza, zgłoś to pod tym numerem. Przecież rywalizacja, kpiny z przeciwników, od zawsze były elementem kultury stadionowej! Jasne, nie wolno doprowadzić do powrotu przemocy na stadionach, ale w mojej opinii, jest to już przesadne chuchanie na zimne. Futbol zawsze pachniał bardziej octem niż najlepszymi perfumami!

Czy to wina poprawności politycznej?

Dr Gary Armstrong: Nie powiedziałbym, że to do końca o to chodzi. To po prostu korporacyjne pouczanie. Kluby chcą na nas zarobić, a wszyscy wiedzą, że większy spokój na trybunach to więcej ludzi i więcej kasy. Ale przecież my też wiemy, co wolno robić, a czego nie. Przyszliśmy na stadion obejrzeć mecz. Dajcie nam spokój!

David Goldblatt: Korporacje wtrącają się we wszystko – nie dość, że pouczają nas, jak się właściwie zachowywać, to doszło do tego, że niekiedy spiker ogłaszając zmianę podczas meczu, wypowiada też nazwę sponsora. „Ta zmiana jest sponsorowana przez Gatorade”. To przesada!

Seweryn Dmowski (organizator spotkania i całej konferencji na Uniwersytecie Warszawskim): To jest paradoks współczesnego futbolu – odbiera się mu pikanterię i emocje, a z drugiej strony oczekuje się od nas, że futbol pozbawiony narosłej wokół niego kultury i prześmiewczych piosenek, będzie nas tak samo emocjonował. Jasne, szanujmy przeciwników, ale pozwólcie nam sobie dogryzać, rywalizować!

David Goldblatt: Może właśnie tak wyglądać przyszłość futbolu, że wszyscy będziemy oglądać mecze jak w teatrze. Może przyszłym pokoleniom będzie to odpowiadało, ale to nie jest przyszłość, której chcę, dlatego protestuję.

Gary, zajmowałeś się też badaniem kibicowskich przyśpiewek. Co cię w nich urzekło i co konkretnie było przedmiotem twoich badań?

Dr Gary Armstrong: Chciałem się dowiedzieć, jakie są źródła popularnych piosenek stadionowych, jak się rozprzestrzeniały. Skąd ludzie wiedzą, co i kiedy śpiewać. Były to w zasadzie badania z pogranicza antropologii, musiałem się cofnąć aż do początków futbolu w Wielkiej Brytanii. U nas rzadko kiedy doping jest organizowany, prowadzony – śpiewa się spontanicznie, kolektywnie. Czasem wystarczy tylko chwila, żeby wszyscy wiedzieli jak odgryźć się kibicom przeciwnika tak, aby ich to zabolało.

David Goldblatt: Jest w tym coś wspaniałego, jakiś instynkt tłumu. Podam ci mój ulubiony przykład. Jest taka przyśpiewka, You don’t know what you’re doing, intonowana, kiedy kibice sfrustrowani są decyzjami sędziego. Ale każdy, dosłownie każdy wie, że nie śpiewa się tego ani za pierwszym, ani za drugim. Tylko za trzecim razem, gdy sędzia popełni jakiś rażący błąd na niekorzyść drużyny gospodarzy. Tak jakby przyśpiewka sama pojawiała się w głowach kibiców po przekroczeniu pewnego progu frustracji sędziowaniem. Przypomina mi się też sytuacja z jednego z meczów West Bromwich Albion. W przerwie meczu jeden z kibiców oświadczył się wybrance swojego serca. Co wtedy zaśpiewał stadion? You don’t know what you’re doing!

Dr Gary Armstrong: Co mnie najbardziej ciekawiło w przyśpiewkach z trybun, to fakt, jak zmieniały się one na przestrzeni lat. No i ich specyficzny humor.

Tak, zauważyłem, że śpiewa się u was wiele autoironicznych piosenek.

Dr Gary Armstrong: Dokładnie. Różne wariacje na temat jesteśmy gównianym zespołem, ale strzeliliśmy wam bramkę, to jak bardzo gówniani musicie być wy? są bardzo popularne.

David Goldblatt: Albo gdy kibice Man City, w czasach kiedy naprawdę byli gówniani i przegrywali 0:7 z Middlesbrough, zaczęli śpiewać we want eight, we want eight!

Dr Gary Armstrong: Tak więc przyśpiewki pełne rezygnacji, ironii, dokuczania sobie i przeciwnikom są częścią naszej kultury kibicowskiej.

David Goldblatt: Nawet gdy sobie dogryzamy, staramy się zachować klasę. Pamiętam, że podczas jednego z meczów Bristol Rovers, gospodarze przywitali przyjezdnych z Torquay, a więc raczej biednego nadmorskiego miasta z wysokim bezrobociem, piosenką You only work in the summer, zaśpiewaną na melodię Guantanamery. Wspaniałe! Albo zeszłoroczna piosenka fanów Liverpoolu – If he’s good enough for me, he’s good enough for youif he scores another goal, I’ll be a muslim too, Mo Salah.

Zajmowaliście się piosenkami z innych krajów?

David Goldblatt: A myślisz, że znam jakiś inny język poza angielskim?!

Pytam dlatego, bo chciałem wspomnieć, że w Polsce raczej mało jest humoru na trybunach.

Seweryn Dmowski: Jesteśmy bardzo sztywni. Oczywiście, powoli się to zmienia, ale raczej nie jesteśmy autoironiczni, natomiast bardzo lubimy obrzucać się wyzwiskami.

David Goldblatt: Och, ale w Anglii też mamy wiele wulgarnych piosenek!

Seweryn Dmowski: Tak, ale obrażać też się można z klasą, prawda?

Dr Gary Armstrong: Myślę, że nie chodzi tu nawet o obrażanie, ale po prostu o dokuczenie kibicom drużyny przeciwnej.

Czy jest szansa, że kiedyś inny sport prześcignie piłkę nożną w globalnej popularności?

Dr Gary Armstrong: Niektóre sporty nagle zyskują na popularności. Przykładowo, około dziesięć-dwadzieścia lat temu, najchętniej oglądanym sportem w Stanach Zjednoczonych były wyścigi NASCAR. Z kolei obecnie, drugim najchętniej oglądanym sportem jest MMA.

David Goldblatt: Wcale mnie to nie dziwi.

Dr Gary Armstrong: Ale na walki MMA nikt nie będzie chodził co tydzień, nie zbuduje swojej tożsamości wokół kibicowaniu konkretnemu zawodnikowi, nie będzie się czuł z nim emocjonalnie związany.

David Goldblatt: To jest właśnie sekret niesłabnącej popularności futbolu: żaden inny sport nie działa na człowieka tak, jak piłka nożna. Nic nie dostarcza takich emocji i bardzo ciężko jest to przebić. Golf czy tenis mają swoich wiernych kibiców, ale nie budzą aż takiego fanatyzmu i poczucia przynależności. Gracze przychodzą, odchodzą i kończą kariery. A kluby trwają.

Rozmawiał PAWEŁ PACZUL

David Goldblatt, pisarz (autor bestsellera „The Ball is Round: A Global History of Soccer”), komentator współczesnego futbolu (współpracownik m.in. „Guardiana”) oraz dr Gary Armstrong (City University London), pionier społecznych badań nad futbolem, byli gośćmi międzynarodowej konferencji naukowej „Football: Politics of the Global Game 2018”, zorganizowanej w dniach 15-16 listopada 2018 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (http://football.uw.edu.pl).

Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
23.01.2022

Sędzia-kelner, trzy żółte kartki, bankiet za wygraną. O specyfice „polskich” sparingów

Przerwa zimowa oznacza, że uwaga kibiców skupia się na sprawach transferowych i sparingach, których każda drużyna w tym czasie sobie nie szczędzi. Rozwój technologii sprawia, że ci najbardziej zainteresowani coraz częściej mogą śledzić sprawdzian swojego zespołu w transmisji na żywo. A skoro tak, dyskusji na temat gry, wyniku i postawy poszczególnych piłkarzy jest jeszcze więcej […]
23.01.2022
Weszło Extra
21.01.2022

„Piechniczek na Księżyc!”, czyli historia nieudanego powrotu

Niekończące się narzekania na rzekomo wrogą postawę mediów, manipulujących opinią publiczną. Regularne konflikty z piłkarzami występującymi w zagranicznych klubach. Kwiaty otrzymane w ramach przeprosin za spóźnienie od delegacji z Widzewa Łódź. Obiecujący, choć przegrany mecz z Anglią na Wembley i straszliwa klęska z Włochami w Neapolu. Dziwaczne decyzje kadrowe. Zaledwie trzy zwycięstwa w czternastu oficjalnych […]
21.01.2022
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
27.01.2022

Przybyłko: – Rozmawiałem z Legią, ale Chicago Fire było konkretne

Kacper Przybyłko trafił do Chicago Fire i już w debiucie – na razie sparingowym – strzelił swoją pierwszą bramkę. W rozmowie z portalem Meczyki.pl mówił między innymi o zainteresowaniu Legii. Przybyłko stwierdził: – Było blisko Legii, ale oni chyba koncentrują się na lecie. To normalne, że zimą nie ma aż tyle pieniędzy. Były rozmowy, były […]
27.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Zmiany w zarządzie Legii

Legia.Net informuje, że dojdzie do zmian w zarządzie Legii. Ten obecnie funkcjonuje w trzyosobowym składzie – Dariusz Mioduski, Tomasz Zahorski i Jarosław Jurczak. Czwartym do brydża ma być Marcin Herra. Zasiada on obecnie w zarządzie Legia Tenis, wcześniej był w spółce PL.2012, która koordynowała polskie przygotowania do mistrzostw Europy, jest także prezesem Arena Operator, która […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Daníel Leó Grétarsson nowym zawodnikiem Śląska

Daníel Leó Grétarsson został nowym piłkarzem Śląska Wrocław. Islandczyk podpisał kontrakt do czerwca 2025 roku. Grétarsson to środkowy obrońca, w razie potrzeby może obsadzić też lewą stronę defensywy. Ostatnio występował w Blackpool, ale grał tam mało. Zaliczył 12 występów w League One, a po awansie znalazł się jeszcze bardziej w odstawce – trzy mecze na […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

OFICJALNIE: Paweł Wszołek piłkarzem Legii

To już oficjalne – Paweł Wszołek wrócił do Legii. Zawodnik został wypożyczony do końca sezonu 2021/2022. – Paweł Wszołek dobrze spisywał się w Legii i zawsze mogliśmy na nim polegać. Potrzebowaliśmy piłkarza na tę pozycję – mamy Mattiasa Johanssona, a Paweł jest bardziej ofensywnie usposobionym zawodnikiem. Jestem przekonany, że będzie się prezentował tak, jak przed […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Vinicius czeka na premierowe trafienie w reprezentacji. Może dziś?

Już niejeden piłkarz przekonał się o tym, że przełożenie dobrej dyspozycji z piłki klubowej na występy w drużynie narodowej nie należy do prostych zadań. Gra w reprezentacji cześć zawodników uszlachetnia, innym odbiera atuty i paraliżuje. Czasem problem stanowi adaptacja i specyfika zgrupowań. W klubie pracujesz dzień w dzień z tą samą grupą ludzi. Znacie się […]
27.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kasperczak: – Z wyboru selekcjonera zrobiła się szopka

Henryk Kasperczak nie jest zadowolony z tego, jak długo ciągnie się telenowela z wyborem nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Wyraził swoją opinię na łamach Sport.Dziennik.pl. Trener stwierdził: – Wydaje mi się, że najpoważniejszym kandydatem do pracy z reprezentacją był Marcel Koller, ale Szwajcar ostatecznie odmówił. Teraz Kulesza chce pokazać, że wskaże swojego kandydata, że nie będzie […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kolejne wzmocnienie Rakowa?

Raków zbroi się na rundę wiosenną Ekstraklasy, ale dotychczasowe posiłki mają mu nie wystarczyć. Klub ściągnął już Deiana Sorescu, Bogdana Racovitana i Szymona Czyża. Teraz czas na napastnika. Miałby nim być Illija Szkurin, informuje portal Meczyki. Szkurin to piłkarz CSKA Moskwa, który przebywa na wypożyczeniu w Dynamie Kijów. W ośmiu ligowych meczach nie strzelił jeszcze […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Kiedy byłem mały i nie istniało nic odświętniejszego – żadna Wigilia, żaden Lany Poniedziałek, żadnej urodziny – od nocnej walki Andrzeja Gołoty, jako samozwańczy sześcioletni ekspert boksu zawodowego nie rozumiałem tylko jednego. Mianowicie jak to możliwe, że nie wyłania się mistrza świata. Że jest WBO, WBA, IBF, a nie ma odpowiednika finału mundialu. Że mistrzów […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

„Co ma do tego moja zmarła matka?”, czyli awantura w Serie B

Ostatnia kolejka Serie B. Lecce podejmuje Vicenzę, lider podejmuje czerwoną latarnię tego sezonu rozgrywek na zapleczu włoskiej elity. 2:1 dla faworytów, ale mecz na styku, szalona końcówka. W pewnym momencie doliczonego czasu gry do sędziego podchodzi Riccardo Meggiorini i zaczyna płakać… Kamery rejestrują skargę Meggioriniego, który chwilę wcześniej strzelił gola kontaktowego dla Vicenzy. 36-letni napastnik […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Rangnick jednak na stałe w Manchesterze United?

Czy Manchester United pod wodzą Ralfa Rangnicka stał się potęgą na miarę swojego potencjału? Nie. Czy to jednak oznacza, że trener tymczasowy, bo takim mianem tytułuje się Niemiec, nie zostanie w swojej roli na dłużej niż kolejne kilka miesięcy? Wcale nie jest to powiedziane.  W tekście o początku awaryjnej kadencji Rangnicka w Anglii pisaliśmy: Jeżeli […]
27.01.2022
Weszło
27.01.2022

Genoa i jej pieniądze mogą zablokować Szewczenkę

Rozwiązanie umowy przez Andrija Szewczenkę z włoską Genoą może okazać się niemożliwe. To sprawi, że Ukrainiec nie będzie mógł przejąć reprezentacji Polski. Prezentacja nowego selekcjonera już 31 stycznia. Oznacza to, że rosną szanse polskich kandydatów, a wśród nich Adama Nawałki. Ukraiński szkoleniowiec we włoskim klubie miał zagwarantowane zarobki na poziomie 2,5 mln euro. Został odsunięty […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

„Boniek sprzątał po Lacie, Kulesza sprząta po Bońku”

Serial „Jak PZPN wybiera selekcjonera?” ciągnie się od miesiąca. Henryk Kasperczak uważa, że z procesu wyboru nowego selekcjonera zrobiła się szopka.  – Zbigniew Boniek sprzątał po Grzegorzu Lacie, teraz Cezary Kulesza sprząta po Bońku. Oni podejmują samodzielnie decyzje. Widać było, że Kulesza nie ma przekonania do Sousy i wykorzystał sytuację, gdy ten zwrócił się do […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Kręcina wskazuje wymarzonego kandydata na selekcjonera

Zdzisław Kręcina wskazał swojego wymarzonego kandydata na selekcjonera reprezentacji Polski. I jest to wybór – powiedzmy sobie szczerze – tak nieoczywisty, jak absurdalny.  – Miałbym wymarzonego kandydata – gdyby był dziesięć lat młodszy. To – moim zdaniem – mistrz świata w kategorii dokonywania niemożliwego. Czego by się nie tknął, kogo by nie prowadził, kończyło się […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Glik nie trafi do Parmy

Wszystko rozbija się o pieniądze. Niedawno włoski dziennik Tuttosport informował, że Benevento myśli nad sprzedażą Kamila Glika. Problemem reprezentanta Polski miała być jego wysoka pensja, a ściągnięciem go w ramach wypożyczenia interesowała się Parma. Do takiego ruchu jednak nie dojdzie. I, jakież zdziwienie, ponoć znów chodzi o kasę.  Portal benevento.iamcalcio.it podaje, że Glik nie trafi do […]
27.01.2022
Australian Open
27.01.2022

Iga Świątek nie zagra w finale Australian Open

To nie był półfinał, o jakim marzyliśmy. Danielle Collins była dziś po prostu nie do pokonania. Znakomicie serwowała, jeszcze lepiej returnowała, a przy tym prezentowała wielką moc. Iga na grę łapała się tylko momentami. Amerykanka do maksimum wykorzystała wszystkie swoje atuty. Polkę pokonała w dwóch setach (6:4, 6:1). W pełni zasłużenie. Nie do zlekceważenia Danielle […]
27.01.2022