post

Opublikowane 21.11.2018 15:16 przez

Norbert Skorzewski

Hej, motoryzacyjne świry, wracamy do was z trzecim odcinkiem naszej serii powstającej przy współpracy z firmą Uniroyal, w której rozmawiamy z piłkarzami o ich pasji związanej z samochodami. Tym razem, po Sewerynie Michalskim (KLIK) i Piotrze Świerczewskim (KLIK), przepytaliśmy Piotra Reissa. Były zawodnik Lecha Poznań miewał ze swoimi furami kilka przygód: raz zatankował tak, że po kilkuset metrach jego samochód stanął w miejscu, miał poważny wypadek, wspomina także o sytuacji z czasów gry w Herthcie Berlin, gdzie kolega koledze porysował auto z powodu zajętego miejsca na parkingu. Zapraszamy!

*

Da się mocno poirytować, jeżdżąc po zakorkowanym Poznaniu?

Oj, zdecydowanie. Największe korki są w okolicach mostów nad Wartą, ale fakt – mówimy o problemie, który nierzadko paraliżuje całe miasto. Poznań nie jest rozległy, wydaje się bardzo zbity. Nie radzę jeździć między 15 a 18, czy z samego rana. Nie jest przypadkiem, że większość spotkań staram się organizować od 9 do 15, w innym przypadku musiałbym liczyć się z tym, że albo się spóźnię, albo spóźni się osoba, z którą chcę porozmawiać.

Generalnie, wydaje mi się, że to problem każdego większego miasta. Buduje się coraz mniej dróg, a przybywa aut. Kiedy byłem mały dzieckiem, rodzina posiadała jedno auto. Dziś? Nierzadko dwa samochody są standardem. Poza tym, Poznań jest miastem studenckim. O ile w okresie wakacyjnym jest spokój, o tyle od października co drugi student przyjeżdża do miasta autem. Siłą rzeczy ilość samochodów rośnie.

Czy da się znaleźć jakieś rozwiązanie? Pojawiają się pomysły, ale to trudna sprawa. Ścisłe centrum jest wyłączone z ruchu, wjechać autem nie można, ale w innych miejscach trzeba sobie jakoś radzić.

Czytałem, że musiał pan zrezygnować z Audi, uznając, że nie ma sensu jeździć takim samochodem po tak zatłoczonych drogach.

Pojawiały się takie głosy, ale powiem szczerze, że zatłoczone drogi nie miały aż tak wielkiego wpływu na tę zmianę. Zanim wyjechałem do Niemiec, jeździłem różnymi autami. Zacząłem od Maluchów, później były Hondy. W 1998 przyjechałem do Berlina, grać w Herthcie. Od tego momentu jeżdżę tylko i wyłącznie niemieckimi markami, wyjątek stanowi Ford, ponieważ moja akademia ma podpisaną umowę z Ford Bemo Motors, dzięki czemu korzystamy z tej marki samochodów.

Nie będę jednak ukrywał, mam sentyment do Audi. To marka, której samochodami w ostatniej dekadzie jeździłem najczęściej. Były jeszcze Mercedesy i BMW, a pierwszy był wspomniany Maluch.

Zdałem prawo jazdy. 1988 albo 1989. Wiadomo, o jakich czasach mówimy – zagranicznych marek na polskich ulicach raczej nie było, przeważały Polonezy i Fiaty. Zacząłem do Fiata 126p, z racji tego, że był mały. Dla nastolatka wówczas bardzo komfortowy, przede wszystkim łatwy do prowadzenia. Sentyment pozostał. Przygód było co niemiara.

Miałem trzy maluchy. Pierwszego kupił mi tata, ale już drugiego pozyskałem za swoje zaskórniaki. Chciałem uchylić przednie okno, wypadło mi całe. Wracałem z treningu, trasa Kórnik-Poznań, środek drogi, wokół pełno samochodów.

W jednym z maluchów miałem wymieniany resor z przodu i nie wiem, jak do tego doszło, ale samochód miał przód zdecydowanie wyżej niż tył. Wyglądał jak rakieta, która za chwile ma wystartować. Wiadomo, jak to było – bagażnik z przodu, silnik z tyłu. Otworzyłem bagażnik, wsadziłem worek ziemniaków, by przód opadł na dół. To było 50 kilogramów, udało się!

Czym jeździ pan dzisiaj?

Audi A7. Typowo sportowa limuzyna, trochę ją przerobiłem. Jest cała czarna, włącznie z szybami. Prawie jak Batmobil. (śmiech)

Przerabiałem sam, mam również kolegę, który prowadzi warsztat. Ale też nie przesadzajmy, oprócz tego, że samochód jest cały czarny, nie ma więcej dodatków, więc wielkiej filozofii, by wszystko zmienić, nie było.

8

Lubi pan przesiadywać w garażu?

Kiedyś miałem więcej czasu, dzisiaj samochód przede wszystkim służy mi do pracy. Często jeżdżę, robię bardzo dużo kilometrów rocznie. Dlatego samochód, według mnie, przede wszystkim musi być wygodny, więc zamawiając auto, bardzo dużą uwagę przywiązuję do siedzeń. To podstawa.

Jakie miał pan najlepsze auto?

Wszystkie samochody, jakie miałem, były fajne. Wcześniej jeździłem BMW 5, BMW 7, do tego różnego rodzaju Mercedesy, Audi Q7. Każde auto się czymś wyróżniało. Jeżeli kupuję samochód, staram się zrobić wszystko, by wyróżniał się on spośród tych samych modeli.

Mam sentyment do wszystkich aut, ale największy do Audi Q7. Kupiłem je w Polsce, wysłałem na lawecie do Kempten do firmy samochodowej, która dokonała tuningu. Potem wsiadłem w samolot, wraz z tablicami rejestracyjnymi, poleciałem do Monachium Firma wysłała po mnie swój samochód, przejechałem kolejne sto kilometrów tylko po to, żeby odebrać swoje auto, które przecież kupiłem w salonie w Poznaniu.

4

5

6

Często zmienia pan auta?

Raczej nie. Wszystko zależy od tego, ile kilometrów przejadę. Lubię, jak auto jest sprawne. Od kilkunastu lat kupuję praktycznie nowe samochody. Staram się jeździć do momentu, w którym zaczynają się awarie. Bo nie ma nic gorszego od samochodu, którego spotkała awaria.

Awarie zdarzały się często?

Miałem dwie takie sytuacje. Raz złapałem gumę na autostradzie, całe szczęście, że dwieście metrów przed stacją benzynową, więc jakoś dojechałem i jakoś wszystko naprawiłem. Gdyby nie to, byłoby nieciekawie, bo sytuacja miała miejsce w Niemczech, gdzie – jak wiadomo – zmieniać koła na autostradzie nie można. Musiałbym wzywać pomoc drogową, czekać, tracić czas.

Innym razem zatankowałem na stacji benzynowej w Poznaniu. Nie będę podawał nazwy, żeby nie robić antyreklamy. Ujechałem kilkaset metrów i auto stanęło. Okazało się, że wszystkie dwieście samochodów, które tankowały na tej stacji tego dnia, miały podobny problem. Co się okazało? Do zbiorników paliwa, które były w ziemi, dostała się woda. Wlewając takie paliwo do baków, wszystko dostawało się do wtrysków, przez co komputer blokował samochód i nie mogłem jeździć. Następnie holowanie do warsztatu, sprawdzanie, co mogło być powodem. Początkowo myślałem, że mówienie o wodzie było plotką, ale to była prawdziwa przyczyna.

Zdarzyła się panu sytuacja, że kupił pan auto, myślał, że będzie dobre, a jednak mocno się pan rozczarował?

Aż takich przypadków nie miałem. Może kiedyś, mając 22-23 lata, kiedy kupiłem Hondę Prelude. Typowe auto sportowe, dwudrzwiowe. Wadliwe, co chwilę nawalało, aż w końcu mi je ukradli. (śmiech) Swoją drogą, to jedno z dwóch aut dwudrzwiowych, które miałem. Potem był jeszcze Mercedes SLK, kiedy grałem w Herthcie. 1998 rok. Dwuosobowy Cabriolet ze sztywnym dachem. Chyba jeden z pierwszych, który pojawił się w Poznaniu, gdy przyjeżdżałem do miasta.

W Niemczech widać było różnicę w porównaniu z tym, co mieliśmy w Polsce?

Oczywista sprawa. Dziś się wszystko zaciera, ale kiedyś różnica była widoczna. Pamiętam, jak pierwszy raz przyjechałem na urlop z Niemiec Mercedesem na niemieckich numerach. Dużo mówiło się o tym, że niemieckie auta ginęły. Znany kawał, który chodził w Niemczech o biurach podróży proponujących przyjazd do naszego kraju. „Przyjedź do Polski, bo twoja auto już tam stoi”. I rzeczywiście, auta na niemieckich numerach ginęły. Jak przyjechałem, musiałem troszkę pojeździć po Poznaniu, żeby wszyscy zobaczyli, że to moje auto. Żeby przez przypadek szybko nie zmieniło ono właściciela.

4

Spotkał się pan z przypadkami kradzieży?

Osobiście nie, ale pamiętam jedną śmieszną sytuację z czasów mojej gry w Herthcie. Na klubowym parkingu były wydzielone i ponumerowane miejsca, lecz nikt nie zwracał na to uwagi. Nie były połączone na przykład z numerami na koszulkach. Każdy parkował tam, gdzie chciał. Ale jeden z piłkarzy ubzdurał sobie, że musi parkować na takim miejscu, jaki ma numer na koszulce. I tak robił. Jeden raz, drugi, trzeci, ale w pewnym momencie na miejscu parkingowym stanął mu ktoś inny. Przyszedł do szatni, dosadnie powiedział, że to jego miejsca i nikt ma tam nie stawać. Kolega, który zaparkował, odpowiedział, że u nas jest tak, że nikt nie ma przynależnego miejsca. Nie tak jak w bloku, że kupujesz mieszkanie, masz parking podziemny i wyznaczone miejsce.

Wydało się, że sytuacja rozeszła się po kościach, ale pewnego dnia się powtórzyła. Ten, który tak bardzo dbał o swoje miejsce wziął klucz i porysował koledze z drużyny samochód. Miał pecha, że parking był monitorowany. Musiał przeprosić i zapłacić sporą karę.

Żył pan w czasach, w których do Polski sprowadzało się sporo aut z Niemiec.

Import aut z Niemiec, Belgii czy Holandii pozostaje do dzisiaj, ale, ale fakt – w znacznie mniejszej skali, kiedyś było to na porządku dziennym. Kiedy grałem w Greuther Furth, mieszkałem pod Norymbergą. Często przyjeżdżał do mnie kolega, który ze Stuttgartu woził auta, a u mnie robił pit stop. Zjadł, wyspał się i ruszał do Polski.

Generalnie, Wielkopolska jest położona blisko granicy. Mamy bardzo popularną giełdę samochodową, przyciągającą ludzi z całej Polski. Pewnie dlatego zjeżdżało do nas tak dużo aut.

4

Skąd wzięło się pana zainteresowanie motoryzacją?

Jak każdy mały chłopiec – bawiłem się autami, chciałem mieć fajny samochód. Zacząłem od wspomnianego Malucha, ale wiadomo – apetyt rośnie w miarę jedzenia. Masz więcej pieniędzy, chcesz kupić lepsze auto. Naturalna sprawa. Dzisiaj też przykładam wagę do tego, czym jeżdżę, choć im jestem starszy, tym w większym stopniu stawiam na wygodę i bezpieczeństwo niż szybkość czy buczenie silnika.

Przyzwyczaja się pan do aut?

Jest takie przysłowie, że kobiet i aut się nie pożycza. Byłbym nieszczery, gdybym powiedział, że nikt nigdy nie jechał moim samochodem, bo zdarzały się takie przypadki. Jednak niezbyt często. Generalnie dbam o auta, przyzwyczajam się do nich, staram się ich nie pożyczać.

Zdarzył się panu kiedyś wypadek?

Raz, zresztą całkiem poważny. Wpadłem w poślizg i do rowu. Auto do kasacji, złamała się podłoga, złamał się dach, choć – na szczęście – nic mi się nie stało. Miałem tylko krwiaka na mięśniu czworogłowym, ale trzy dni później zagrałem mecz i strzeliłem gola, więc wypadek nie odbił się ani na mojej psychice, ani na stanie zdrowia. A wyglądało to bardzo źle, do tego nie miałem zapiętych pasów i znalazłem się na tylnym siedzeniu. Cóż, chyba ktoś u góry nade mną czuwał.

To był jeden większy wypadek, a tak nie miałem nawet mniejszych stłuczek. Krok po kroku nabierałem doświadczenia. W życiu przejechałem tak wiele kilometrów, że trudno, żebym nie czuł się w aucie swobodnie i bezpiecznie. Dziś wiem, że najważniejsze w trudnej sytuacji jest to, by zachować zimną krew, przewidzieć przebieg wydarzeń i zawsze zdawać sobie sprawę z tego, że moment nieuwagi może kosztować nas życie. Prędkość zawsze powinna być dostosowana do warunków, bo wypadek, o którym mówiłem, był spowodowany tym, że pogoda była zła, a ja jechałem zbyt szybko. Moja wina plus brak doświadczenia.

Z wiekiem pana podejście ulegało zmianie?

Zdecydowanie. Dziś jeżdżę bezpieczniej, dostosowuję prędkość do warunków, które mnie otaczają.

Wcześniej nie myślał pan o bezpieczeństwie?

Kiedy człowiek jest młody, wydaje mu się, że w niektórych sytuacjach może przyśpieszyć, mimo że warunki – teoretycznie – na to nie pozwalają. Bzdura, uważać trzeba zawsze.

Całe życie jeździłem na nartach. Dzisiaj patrząc na mojego syna, który zjeżdża bardzo szybko, łapię się za głowę. A przecież kiedyś też tak jeździłem. Dziś jeżdżę zdecydowanie wolniej, bo wiem, jakie mogą być konsekwencje, gdy się przewrócę. I tak samo jest z samochodami. Każdy człowiek z biegiem lat dorasta do pewnych rzeczy. Staje się spokojniejszy, bardziej zdystansowany. Zwalnia, bo wie, że trzeba uważać.

4

Polacy dobrze jeżdżą?

Na drogach widać kto jest doświadczony, a kto jest niedzielnym kierowcą. Niedziela, wyczyszczone auto, wolna jazda – to często charakteryzuje tych, który wsiadają za kółko tylko od czasu do czasu. Ale do nikogo nie można mieć pretensji. Jedni lubią jeździć, drudzy jeżdżą tylko wtedy, kiedy muszą. A jak ktoś jeździ mniej, ma mniej doświadczenia, więc trudno narzekać, że jedzie wolno. Przynajmniej nikomu nie zagraża.

Najgorsza jest brawura. Szczególnie u młodych ludzi, którzy myślą, że jak mają ileś tam koni pod maską, to mogą wszystko. Widać to po wypadkach. Brak wyobraźni, niedostosowanie się do warunków. Dzisiaj mamy coraz szybsze auta. Gdy byłem nastolatkiem, samochody nie jeździły tak szybko jak dzisiaj. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że nie każda droga jest do tych aut dostosowana tak jak na przykład w Niemczech. Przecież przy większości dróg krajowych są drzewa, trzeba uważać.

Jakim pan jest typem kierowcy?

Spokojnym. Nie katuję aut. Staram się jeździć płynnie, a nie przyśpieszać, żeby za chwilę gwałtownie zahamować. Dzięki temu rzadko spotykam się z tym, że ktoś wsiada ze mną do auta, a po przejażdżce wysiada zdenerwowany i spocony.

Za to mi zdarzało się wysiadać od kogoś, wcześniej – pół żartem, pół serio – modląc się o to, żebyśmy dojechali na miejsce. Przykład Tomka Magdziarza, z którym grałem w Warcie. Dziś ściga się w rajdach samochodowym, zawsze jeździł szybko, ale przynajmniej był bardzo dobrym kierowcą. Pewnym. Choć jak się z nim jeździło, trudno było się nie spocić. A jeździliśmy często, bo grają w Warcie, docieraliśmy na mecze samochodami. Nie było pieniędzy na autokary i hotele. Magdziarz lubił prowadzić, więc był kierowcą.

Emocje był już przed meczem.

Gdy ktoś w szatni nie ma dobrego samochodu, musi liczyć się z szyderą?

Myślę, że tak się zdarza. Polscy piłkarze zarabiają coraz większe pieniądze, zaczynają do lepszych aut. Jakbyśmy przejechali się po wszystkich parkingach klubów Ekstraklasy przed treningiem pierwszego zespołu, trafilibyśmy na naprawdę ciekawe samochody. Wiadomo, to podoba się kobietom. Piłkarze zdają sobie z tego sprawę i tak to funkcjonuje. Na czym zależy facetom? Na dobrym wyglądzie, modnych ciuchach, ładnym aucie i dziewczynie. Jak ktoś zarobił, to niech korzysta, ale wiadomo – dużo zależy od osobowości. Ważne, żeby nie odlecieć.

Rozmawiał Norbert Skórzewski

*

Sponsor naszego nowego cyklu, marka Uniroyal, przygotował konkurs, dzięki któremu możecie oszukać przeznaczenie i (w końcu?) nie dać zaskoczyć się zimie. O co chodzi? Wypełniając formularz pod TYM adresem, odpowiadając na pytanie o przygotowania swojego samochodu do nadjeżdżającej zimy i przedstawiając dowód zakupu, opony Uniroyal MS plus 77 mogą was nic nie kosztować. Słowem: zimówki możecie mieć za darmo.

750x300

Moglibyśmy długo pisać o doskonałej stabilności, świetnej trakcji i większym bezpieczeństwie tych opon, ale najlepiej, jeśli przekonacie się o tym sami na stronie konkursowej (KLIK). Macie jeszcze chwilę czasu, bo promocja trwa do 14.12.2018 r., ale sugerujemy nie zwlekać za długo.

Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
18.11.2021

„Kolega, który był w pace, jest najsympatyczniejszy w drużynie”. Jakub Szumski o grze w Turcji

Jakub Szumski w styczniu tego roku zamienił Raków Częstochowa na Erzurumspor. Wiosną grał praktycznie w każdym meczu, jego drużyna świetnie zaczęła, ale ostatecznie zabrakło jej punktu do utrzymania w tureckiej ekstraklasie. Polski bramkarz początkowo nie chciał zostawać w klubie, koniec końców dał się jednak namówić na dalszą współpracę w drugiej lidze. Trener, który nawet nie […]
18.11.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Weszło
07.01.2020

Czy piłkarski Kołobrzeg to dziki kraj?

Wyobraź sobie trzecioligowy klub, który: – Zapewnia zawodnikom nawet pięciocyfrowe sumy w kontraktach, ale opóźnienia potrafią sięgnąć pół roku. – Przed ważnym meczem reguluje płatności jedynie tym graczom, którzy wychodzą w pierwszym składzie. – W momencie sporych poślizgów w wypłatach chce zmotywować pieniędzmi ligowego rywala tak, by ten spiął się przed meczem z drużyną walczącą […]
07.01.2020
Weszło Extra
24.07.2019

Sektor gości czy pułapka? Na stadionach istnieją escape roomy

Po tragedii w jednym z koszalińskich escape roomów całą Polską zatrzęsła fala kontroli. Politycy prześcigali się w pomysłach dotyczących specjalnych ustaw, mających na celu uniknięcie podobnych zdarzeń w przyszłości, głos zabierali dziennikarze, eksperci, publicyści i pracownicy wszystkich służb. Jak zwykle w takich sytuacjach okazało się, że zawiniły nie przepisy czy brak stosownych regulaminów, ale ich […]
24.07.2019
Weszło Extra
19.07.2019

„Chcę zrobić ze Stomilu sportowe serce Olsztyna”

– Nie jest tak, że z miejsca rozwiązaliśmy wszystkie problemy. Zrobimy wszystko, żeby stabilizacja nie była usypiająca. To wyzwanie, ale i wielka nadzieja. Gdy rozmawiałem z Grzegorzem Lechem, to powiedział mi, że podoba mu się, iż widzi wokół siebie ludzi – zarówno tych, którzy byli od dawna w klubie, jak i nowe jednostki – którzy […]
19.07.2019
Weszło
04.07.2019

Co z tego, że ktoś obieca ci pieniądze, jak ich nie dostaniesz?

Mateusz Wawryka spędził w Okocimskim Brzesko prawie całe życie. Gdy klub upadł, przez kilka dni nie mógł spać. Płakał, wstydził się wychodzić z domu, a po spadku z pierwszej ligi nie rozumiał, dlaczego to on musi się tłumaczyć przed kibicami, a nie zawodnicy, którzy przyszli na pół roku, zgarnęli dobre pieniądze i jak gdyby nigdy […]
04.07.2019
Weszło
01.07.2019

Jak się poddasz, jesteś stracony. Ja się nie poddałem

Miał wpaść do Polski na chwilę, a został obcokrajowcem z największą liczbą występów w historii Ruchu Chorzów. Mamia Dżikia trafił do naszego kraju w 1997 roku i – z wyjątkiem kilkuletniej przerywy na powrót do Gruzji – został w Chorzowie do dziś. Tu ma rodzinę, tu posiada – jak mówi – nawet więcej znajomych niż […]
01.07.2019
Weszło
20.06.2019

Worek pieniędzy czy przemyślana odbudowa? Skąd wziął się dublet Chemika Police

Czwarta liga, w której – mimo, że byli beniaminkiem – nie mieli sobie równych. Regionalny Puchar Polski, który – mimo, że mieli na drodze trzech trzecioligowców, w tym jednego krezusa finansowego tamtych rozgrywek – wzięli z marszu, siłą rozpędu, rozbijając rywali w mak. W ciągu całego sezonu nie pozostawili przeciwnikom złudzeń, grając całkiem efektowną, opierającą się na […]
20.06.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
07.12.2021

Xavi: Dembele jest zmotywowany i szczęśliwy

Sytuacja Barcelony jest bardzo skomplikowana. Xavi kontynuuje naprawę samolotu w trakcie lotu. Już jutro czeka go poważny egzamin. Mecz z Bayernem Monachium, który zdecyduje o tym, czy Barcelona zagra w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Spisaliśmy najważniejsze kwestie z przedmeczowej konferencji. O Dembele: – Nie raz powtarzałem, że Dembele jest dla nas ważny. Jest już gotowy […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

„Opierdalam Kucharskiego za nieodbieranie telefonów”

Prezes Dariusz Mioduski został zaproszony do udziału w Legia Talk organizowanym przez sympatyków Legii na Twitterze. Zapytano go o kwestię opinii środowiska piłkarskiego odnośnie zachowania Radosława Kucharskiego, który ponoć słynie z nieodbierania telefonów. Mioduski odpowiedział: – Użyję mocnego słowa. Opierdalam go od czasu do czasu za to, bo sam się wkurwiam po prostu jako człowiek, […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kylian Mbappe najmłodszym piłkarzem, który dobił do granicy 30 bramek w Lidze Mistrzów

Kylian Mbappe pomimo młodego wieku posiada już spory bagaż doświadczeń. Wygrał między innymi mistrzostwo świata z reprezentacją Francji oraz cztery tytuły mistrza Francji (trzy z PSG i jeden z Monaco). W kwestii osiągnięć indywidualnych również nie ma posuchy. Tym razem trzykrotny król strzelców Ligue 1 ustanowił rekord w Lidze Mistrzów. Już pierwsze dzisiejsze trafienie z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kolejne doniesienia o możliwości sprowadzenia Ferrana Torresa do Barcelony

Mateu Alemany ciężko pracuje nad wzmocnieniami, których domaga się Xavi. Ten od samego początku apeluje o sprowadzenie zawodników, którzy mogliby dać Barcelonie moc i szybkość na skrzydłach. Dziennikarze Mundo Deportivo ujawnili, że negocjacje na linii Manchester City — FC Barcelona nabrały tempa. Klub z Camp Nou chce sprowadzić Ferrana Torresa. Hiszpańscy dziennikarze uważają, że klub […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Simeone: Znam swoją drogę i nią podążam

Diego Simeone nie składa broni i wciąż wierzy awans Atletico Madryt. Żeby kontynuować grę w Lidze Mistrzów wiosną, piłkarze Cholo muszą wygrać z FC Porto i liczyć na korzystny wynik drugiego starcia w grupie B. Podczas konferencji przedmeczowej Argentyńczyk aktywnie odpowiadał na pytania. Ogólne wnioski: – Staramy się rozmawiać, aby znaleźć rozwiązania, które sprawią, że […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Lewandowski: Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są szczere

Robert Lewandowski na łamach Kickera tłumaczył się ze słów, które jego zdaniem zostały błędnie zinterpretowane. Chodziło o wypowiedź z programu Moc Futbolu (Kanał Sportowy) – Chciałbym, żeby jego deklaracja była szczera, aby nie były to puste słowa. – Moja wypowiedź była do tej pory źle interpretowana. Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są […]
07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Piekarski: Szymański będzie gotowy do treningów z drużyną max za 2 tygodnie

Mariusz Piekarski przekazał dobrą wiadomość odnośnie do stanu zdrowia Sebastiana Szymańskiego. Wszystko wskazuje na to, że przerwa zawodnika Dynama Moskwa będzie dość krótka. Polak w ostatnim spotkaniu ligowym został ostro potraktowany przez Wiaczesława Krotowa, który za swoje brutalne wejście otrzymał czerwoną kartkę. Odnośnie zdrowia @SebaSzymanski53 jest już po badaniach,człowiek z gumy po brutalnym faulu w […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Odegaard: Musimy grać lepiej, kiedy prowadzimy

Martin Odegaard po meczu z Evertonem udzielił gorzkiego wywiadu dziennikarzom Sky Sports. Norweg był rozczarowany kolejną porażką Arsenalu Londyn, już szóstą w tym sezonie Premier League. Jego zespół prowadził po pierwszej połowie, ale nie zdołał dowieźć prowadzenia do końca. Everton wygrał 2:1, po bramkach w ostatnim kwadransie spotkania. – Myślę, że nie zagraliśmy tak, jak […]
07.12.2021
Niewydrukowana tabela
07.12.2021

Czy Legii należał się rzut karny? Bo Bruk-Betowi na pewno nie

Jak co kolejka – kontrowersja w meczu z udziałem Legii Warszawa. Albo jakiś spalony, albo czerwona kartka… Tym razem sprawdzamy – czy Legii należał się rzut karny za starcie Van Amersfoorta z Hołownią? Zbudujemy trochę napięcia. Najpierw spójrzmy bowiem tylko na samo starcie. No to jest faul. Widzieliśmy jakieś dyskusję, że to Hołownia wpada w […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Na rok przed Katarem. Studium bezsilności

David Beckham ma najwięcej zdjęć w bazie danych. Łapie się do kategorii „celebryci”, łapie się do kategorii „sport”, ale jest też oczywiście w dziale „polityka”. Okazja nie byle jaka – uroczyste odsłonięcie wielkiego zegara, który 20 listopada zaczął odmierzać czas do najbardziej fantastycznej imprezy w historii światowego futbolu. Nad piękną panoramą Doha kilkaset dronów z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Legia Warszawa przedłużyła kontrakt z młodzieżowcem

Legia Warszawa zaczyna budowę zespołu na nowy sezon. Co prawda kibice najbardziej oczekują na informacje dotyczące trenera, ale kwestia młodzieżowców także jest istotna. Wiadomo już, że w przyszłych rozgrywkach jednym z młodych piłkarzy, którzy będą spełniali zapisy w regulaminie, będzie Bartłomiej Ciepiela. Mistrz Polski przedłużył z nim kontrakt. – 20-letni pomocnik Bartłomiej Ciepiela podpisał z Legią […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Widzewowi Łódź groził dwuletni zakaz transferowy

„Przegląd Sportowy” po zakończeniu rundy jesiennej w 1. lidze porozmawiał z prezesem Widzewa Łódź, Mateuszem Dróżdżem. Sternik łódzkiego klubu zdradził, że pierwszoligowiec mógł mieć poważne problemy. Groził mu zakaz transferowy na dwa lata. – We wrześniu otrzymaliśmy zawiadomienie, że został na nas nałożony zakaz transferowy i przez dwa lata nie będziemy mogli sprowadzić żadnego piłkarza […]
07.12.2021