post

Opublikowane 19.11.2018 10:15 przez

Kacper Bartosiak

Czy szachy to sport? Czasy się zmieniają, ale zdania w tej kwestii nadal są podzielone. Wątpliwości znikają jeśli wziąć pod lupę Magnusa Carlsena. Fenomenalny Norweg właśnie broni w Londynie tytułu mistrza świata. Na tronie zasiada nieprzerwanie od 2013 roku, a w ojczyźnie wokół niego dzieją się rzeczy, które nam mogą się kojarzyć z „małyszomanią”. Czy to człowiek, który pomoże szachom skorzystać na… popularności e-sportu?

Wątpliwości co do statusu szachisty nie mają sami Norwegowie. W 2013 roku Carlsen zostawił w tyle bardzo mocną przecież konkurencję i zgarnął tam tytuł Sportowca Roku. Było to wydarzenie bez precedensu – prestiżowa nagroda jest przyznawana od 1948 roku i nigdy nie padła łupem przedstawiciela szachów. Nie jest to wcale jedyna sytuacja, w której 27-latek wyłamuje się ze schematów. W pewnym sensie takie działania to w ostatnich latach jego znak rozpoznawczy.

Sporo osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ostatnie lata to w ogóle bardzo dobry okres dla światowych szachów. Przyczynił się do tego oczywiście rozwój internetu – zwłaszcza mediów społecznościowych i platform streamingowych. Portal chess.com – największe dziś centrum zrzeszające pasjonatów tego hobby – liczy ponad 25 milionów członków. Dziennie tylko w tym miejscu rozgrywa się nawet ponad 3 miliony partii.

Garstka sekciarzy? Jeśli tak, to naprawdę coraz liczniejsza. Nie brakuje takich, którzy naprawdę wierzą, że szachy mogą stać się ważną częścią rynku e-sportowego. Bo czym tak naprawdę jest sam e-sport? Według jednej z definicji to „forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja może się odbywać zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach”. Szachy w wersji komputerowej – zwłaszcza te w wersji błyskawicznej – pasują do niej wręcz idealnie. Potencjał w tym rozwiązaniu dostrzegli ludzie stojący za Twitchem – najpopularniejszą dziś platformą streamingową. Już od roku można tam oglądać nie tylko bijących kolejne rekordy głupoty patostreamerów, ale także wybrane szachowe mecze o najwyższą stawkę. Mocno analizowana jest tam także tegoroczna rywalizacja Carlsena z Fabiano Caruaną o prymat w światowych szachach (po siedmiu z dwunastu gier jest remis).

Te wydarzenie przyciąga też dużą uwagę mediów tradycyjnych. Najlepiej pokazywane jest w Norwegii, gdzie w ostatnich latach wytworzyła się swoista kultura oglądania szachów. Kolejne pojedynki są tam pokazywane w publicznej telewizji NRK. W studiu eksperci rozkładają posunięcia zawodników na czynniki pierwsze. Starają się także przewidzieć, co wydarzy się dalej. Gdy wydarzenia na szachownicy robią się coraz ciekawsze, a prawdopodobieństwo zakończenia potyczki rośnie, to widzów informuje o tym specjalny wskaźnik. To na pewno dobry pomysł – mecze Carlsena z Caruaną trwają każdego dnia od trzech do nawet ośmiu godzin.

Cudowne dziecko szachów

Jeśli szachy mają kiedykolwiek trafić do szerszej publiczności, to trudno znaleźć lepszego kandydata do roli propagatora tej dyscypliny niż Carlsen. Ilu znacie szachistów, którzy sprawdzali się w roli modela? Norweg takie wyzwania podejmuje z uśmiechem na ustach. Ta odwaga pozwoliła mu szerzej zaistnieć w popkulturze. W 2017 roku wystąpił w odcinku „Simpsonów”, gdzie na moment został szachowym mentorem Homera. Kilka lat wcześniej dostał też rolę w „Star Treku” – specjalnie dla niego stworzono postać szachisty przyszłości. Carlsen ostatecznie musiał się wycofać z tego projektu, bo nie był w stanie pogodzić terminów, ale i tak w ostatnich latach jego popularność stale rośnie.

Jego przygoda z szachami zaczęła się pod wieloma względami typowo. Można się zżymać na realia, ale fakty pokazują jasno – arcymistrza szachowego trzeba intensywnie trenować od najmłodszych lat. Z tego założenia wyszedł ojciec Magnusa i użył nietypowej zachęty. Zaczynał grę z synem dysponując… tylko jednym pionkiem. Stopniowo – wraz z postępami chłopca – rozpoczynał kolejne partie z coraz liczniejszą armią. Początki wcale nie były lekkie, łatwe i przyjemne, bo młody adept długo był wyjątkowo odporny na szachowe pokusy.

„Musiałem dojrzeć, nie byłem wtedy jeszcze gotowy. Wszystko zmieniło się tak naprawdę dopiero wtedy, gdy miałem 8 lat. Wcześniej nie byłem w stanie odpowiednio skoncentrować się na grze” – zdradził po latach „Guardianowi” sam Carlsen. Jak dobrze wiadomo to właśnie ośmiolatkowie – w przeciwieństwie do rozwydrzonych siedmiolatków – zyskują wszystkie cechy niezbędne do tego, by radzić sobie przy szachownicy. Co by nie mówić, to w przypadku Carlsena faktycznie tak właśnie było.

Rodzice dostrzegli jego intelektualny potencjał dużo wcześniej. Magnus miał dwa lata i na chleb mógł jeszcze mówić bep, ale już potrafił układać liczące 50 elementów puzzle. Potem dostał od ojca wielki atlas. „Po pewnym czasie znał wszystkie kraje, stolice i całą resztę. Miałem wrażenie, że liczby mówią do niego lepiej niż obrazy. Powiedziałem wtedy żonie, że ma wszystkie cechy, które pasują do dobrego szachisty” – opowiadał Henrik Carlsen w dokumentalnym filmie poświęconym synowi.

Młody Magnus był samotnikiem i nie potrzebował wiele do szczęścia. Gdy odkrył sport, to godzinami potrafił dobrze się bawić przy szachownicy w pojedynkę. Książki na ten temat pochłaniał na potęgę. Miał świetną pamięć, więc bardzo szybko wskoczył na poziom pozwalający na rywalizację z dużo starszymi i lepszymi od siebie rywalami. W 1999 roku wziął udział w szachowych mistrzostwach Norwegii – miał wtedy osiem lat i był zdecydowanie najmłodszym uczestnikiem turnieju.

Stopniowo pokonywał kolejne szczeble, ale po raz pierwszy szerzej o cudownym dziecku szachów zrobiło się w 2004 roku, kiedy to w partii szachów błyskawicznych pokonał samego Anatolija Karpowa. Był już wtedy arcymistrzem – do dziś pozostaje zresztą jednym z najmłodszych w historii, którzy sięgnęli po ten tytuł, choć w ostatnich latach cudownych dzieci szachów przybywa.

Szachista kontra piłkarz

Nie da się ukryć – te wszystkie aspekty doskonale wpisują się w utarty szachowy stereotyp. Carlsen nie wpasowuje się jednak w niego w całości. Przygotowując się do najważniejszej w tym roku rywalizacji pokazywał w mediach społecznościowych, że na jego codzienne życie składają się pizza, gry na konsoli oraz regularne oglądanie Premier League. „Będę grał w szachy tak długo, jak będzie mi to sprawiało przyjemność. Gdy nadejdzie taki moment, że przestanie mi to sprawiać frajdę, to po prostu zajmę się czymś innym” – przekonywał w 2013 roku.

Od tamtego czasu wydarzyło się sporo, ale jedno się nie zmienia – Norweg wciąż niepodzielnie dominuje w świecie szachów i odpiera ataki kolejnych rywali. Nawet tych nieco nietypowych. W październiku zmierzył się z Trentem Alexandrem-Arnoldem. 20-letni obrońca Liverpoolu od dzieciństwa pasjonuje się szachami, ale Carlsen nie zastosował wobec niego żadnej taryfy ulgowej. „Szach-mat” powiedział już po pięciu minutach gry i zaledwie siedemnastu posunięciach.

Norweg nie uznaje idoli. Nawet jeśli na kimś się wzorował, to nie mówi o tym głośno. Szanuje dawnych mistrzów, ale potrafi spojrzeć na ich grę krytycznie. Władimirowi Kramnikowi potrafił wytknąć, że po zdobyciu tytułu mistrza świata zaczął grać o wiele bardziej zachowawczo – jak gdyby chodziło mu bardziej o to, by po prostu nie przegrywać niż wygrywać. Takie podejście nie oznacza, że Carlsen jest oporny na porady innych. Przez pewien okres ściśle współpracował z Garrim Kasparowem i bardzo sobie to chwalił. Mimo wielkich osiągnięć, nadal potrafi też zachować dystans do tego co robi.

„Nie jestem żadnym geniuszem. Mam po prostu szczęście, bo mogę zarabiać na życie robiąc to, co kocham. A przy okazji jestem po prostu bardzo, bardzo dobry w tym co robię” – tłumaczył Norweg. Pieniądze z samych szachów to tylko część puli – dużo więcej dostaje od sponsorów. W sumie przez całą karierę zarobił ponad 12 milionów dolarów – nieźle jak na kogoś, kto wciąż jest przed trzydziestką. Jak najlepiej podsumować jego styl?

„Carlsen jest zawodnikiem, który schodzi z teoretycznych ścieżek. Jak najszybciej chce wciągnąć w grę na improwizację. Jest najlepszy w grze praktycznej, ale ma minimalne problemy z analizami” – tłumaczył nam w 2016 roku Radosław Wojtaszek, któremu udało się wygrać partię z Norwegiem. Sam zainteresowany porażki przy szachownicy bagatelizuje – kiedyś zdradził, że bardziej boli go przegrywanie… w Monopol. Ile w tym pozy? Trudno powiedzieć, ale utrzymywanie się na szczycie tak długo musi robić wrażenie i dowodzi jego niezwykłej odporności psychicznej.

„Byłem w podobnej sytuacji 25 lat temu. Z tym wszystkim wiąże się naprawdę niesamowita presja. Codziennie musisz mierzyć się z kolejnym psychologicznym testem. Bierzesz udział w turnieju, walczysz z najlepszymi na świecie, a wszyscy wokół i tak oczekują, że wygrasz. Przecież skoro jesteś mistrzem świata, to musisz wygrywać” – tłumaczył Garri Kasparow.

Kolejna odsłona walki z presją, wybitnym rywalem i całą resztą właśnie trwa w Londynie. Żadna z pierwszych siedmiu partii nie przyniosła rozstrzygnięcia. W piątek Carlsen (lider rankingu FIDE – 2835 pkt) i Caruana (wicelider – 2832 pkt) zgodzili się na remis po 80 posunięciach. Wszystko zajęło – bagatela – prawie siedem godzin. Najkrótszą partię panowie zaliczyli dzień wcześniej – trwała trzy godziny i piętnaście minut. Publiczność w Londynie śledzi wydarzenia rozgrywające się na szachownicy zza… podwójnie dźwiękoszczelnej szyby. Rywalizacja obejmuje 12 partii i zgodnie z planem powinna zakończyć się 26 listopada. Jeśli jednak wtedy wynik będzie nadal remisowy, to ostatecznego zwycięzcę poznamy 2 dni później po dogrywce. Zwycięzca zgarnie 60 procent całej puli nagród, która wynosi nieco ponad milion euro.

KACPER BARTOSIAK

Fot. Newspix.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
14.10.2021

Zabójstwo Agnes Jebet Tirop. „Kenia straciła klejnot”

Miała przed sobą prawdopodobnie jeszcze mnóstwo lat wielkiej kariery. W jej dorobku już znajdował się rekord świata w biegu na 10 kilometrów, dwa medale lekkoatletycznych mistrzostw świata ze stadionu i tytuł mistrzyni w biegach przełajowych. Mogła zdobyć sporo kolejnych wyróżnień, gdyby tylko dostała na to szansę. Niestety, jej życie zostało brutalnie przerwane. Agnes Jebet Tirop […]
14.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Hurkacz zagrał, jak na zawodnika z pierwszej dziesiątki przystało

Niezależnie od losów środowego meczu wiedzieliśmy na temat Huberta Hurkacza jedno: po zakończeniu Indian Wells po raz pierwszy w karierze awansuje do czołowej dziesiątki rankingu ATP. Ten zaszczyt zapewniło mu pokonanie Francesa Tiafoe w poprzedniej rundzie turnieju. Dzisiaj natomiast miał zrobić kolejny krok, którym była wygrana z Asłanem Karacewem. I choć Rosjanin do słabeuszy nie […]
13.10.2021
Weszło
18.12.2020

Szeremeta wygrał los na loterii. Wygrać z Gołowkinem będzie trudniej…

2020 rok ciężko doświadczył fanów polskiego boksu zawodowego, a na koniec zostało chyba najtrudniejsze wyzwanie. W piątek 18 grudnia Kamil Szeremeta (21-0, 5 KO) będzie próbował strącić z mistrzowskiego tronu znakomitego Giennadija Gołowkina (40-1-1, 35 KO). Dzień później w ringu zamelduje się za to Saul „Canelo” Alvarez (53-1-2, 36 KO), który od dawna znajduje się […]
18.12.2020
Inne sporty
12.12.2020

Joshua zapowiada nokaut. Wach i Jeżewski skradną show?

Pandemia koronawirusa nie przestaje siać spustoszenia w światowym boksie. Jej ostatnią ofiarą został Krzysztof Głowacki (31-2, 19 KO), który w sobotę miał walczyć z Lawrencem Okoliem (14-0, 11 KO) o wakujący tytuł mistrza świata federacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Zamiast niego szansę dostanie Nikodem Jeżewski (19-0-1, 9 KO), a podczas gali w Londynie pokaże […]
12.12.2020
Weszło
29.11.2020

Tyson kontra Jones: definitywnego rozstrzygnięcia nie było

Mike Tyson (50-6, 44 KO) i Roy Jones junior (66-9, 47 KO) dopięli swego. Wbrew wszelkiej sportowej logice w Los Angeles wyszli do ringu i stoczyli pojedynek, do którego nigdy nie doszło, gdy byli zawodowcami. Walka długimi fragmentami była festiwalem klinczy, ale najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Po ośmiu rundach ogłoszono remis, ale […]
29.11.2020
Inne sporty
28.11.2020

Tyson kontra Jones – kabaret starszych panów pod specjalnym nadzorem?

Znaków zapytania i wątpliwości nie brakowało od samego początku, ale wygląda na to, że już w sobotę dojdzie do skutku jeden z najbardziej absurdalnych bokserskich projektów od dawna. W nocy polskiego czasu kibice będą mogli jeszcze raz obejrzeć w ringu Mike’a Tysona (50-6, 44 KO), który spotka się z Royem Jonesem (66-9, 47 KO). Na […]
28.11.2020
Inne sporty
01.11.2020

„American dream” dobiegł końca. Mayer pokonała Brodnicką

Pierwsza wielka walka w karierze Ewy Brodnickiej (19-1, 2 KO) zakończyła się porażką. Mistrzyni świata federacji WBO w kategorii superpiórkowej tytuł straciła dzień wcześniej, nie mieszcząc się w limicie swojej kategorii wagowej. Z okazji skorzystała Mikaela Mayer (14-0, 5 KO), która pewnie wypunktowała Polkę na dystansie dziesięciu rund i sięgnęła po pas. Problemy zaczęły się […]
01.11.2020
Inne sporty
24.10.2020

Różalski mocno porozbijany na inaugurację Genesis

„Najlepiej byłoby, gdybym umarł w ringu” – zapowiadał przed udziałem w projekcie Genesis Marcin „Różal” Różalski. Weteran sportów walki w wieku 42 lat powrócił do korzeni. Nowy projekt ludzi odpowiedzialnych za sukces KSW proponuje brutalne walki na gołe pięści. W debiucie „Różal” przegrał jednak z Joshem Barnettem – byłym mistrzem federacji UFC i swoim rówieśnikiem.  […]
24.10.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Potrzebujemy punktów jak tlenu

Osiem ligowych meczów, trzy zwycięstwa na koncie. Sytuacja Legii Warszawa przed meczem z Lechem Poznań nie jest najlepsza, o czym doskonale wie trener stołecznego klubu – Czesław Michniewicz.  – Potrzebujemy punktów jak tlenu. Wiemy, jaka jest nasza sytuacja w lidze, przegraliśmy wiele spotkań. Mamy świadomość, w którym miejscu jesteśmy. Wiemy też, że Lech dobrze rozpoczął […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Mamy spore szanse, żeby przywieźć z Warszawy jakieś punkty

Na ostatniej konferencji prasowej Lecha Poznań temat mógł być tylko jeden – starcie z Legią Warszawa. W Poznaniu podchodzą do tego meczu bardzo poważnie, wyjeżdżających piłkarzy żegnała spora grupa kibiców i czuć, że Kolejorz ma ciśnienie na wygranie tego starcia.  Tym bardziej, że coraz pewniej czuje się Lechia Gdańsk Tomasza Kaczmarka. Wczoraj udało im się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Sadio Mane w ekskluzywnym gronie piłkarzy

Dzięki swojemu trafieniu przeciwko Watfordowi, Sadio Mane wszedł na listę piłkarzy z przynajmniej setką trafień na poziomie Premier League. Senegalczyk jest 32. piłkarzem w zestawieniu.  Drogę do stu bramek Mane miał ułatwioną przez Mo Salaha. To właśnie po cudownej asyście autorstwa Egipcjanina 29-latek mógł wpakować piłkę do siatki, a co za tym idzie zapisać się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Czy Warta jeszcze strzeli gola?

Cztery mecze. 360 minut. Wydaje się, że dość sporo czasu, by strzelić bramkę, bo niby co można robić przez sześć godzin na boisku niż trafiać w ten cholerny prostokąt. Ale Warta jakby chciała powiedzieć: a nieprawda, można robić inne rzeczy, w futbolu wcale nie chodzi o gole. No niestety chodzi, Warta ich nie ma, brakuje […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kuriozalna czerwona kartka dla piłkarza Lazio

Wczorajszy hit Serie A zagwarantował kibicom mnóstwo emocji. Lazio ostatecznie pokonało Inter 3:1, tłamsząc rywala w drugiej połowie spotkania. Mimo tego Maurizio Sarri nie był najbardziej szczęśliwym człowiekiem na świecie – jeden z jego zawodników został ukarany kuriozalną czerwoną kartką.  Luiz Felipe na mecz z Interem wyszedł w podstawowym składzie. Grał pewnie, miał spory wkład […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Kiereś: Takie mecze jak z Piastem musimy przekuwać na trzy punkty

Górnik Łęczna zdobył dzisiaj kolejny punkcik do swojego dorobku w Ekstraklasie. Najpierw stracił bramkę, ale potem się ogarnął i zdołał odpowiedzieć. Nie udało się jednak przechylić szali w stronę zwycięstwa, zabrakło lepszego wykończenia. Słowem: dzisiejszego Piasta dało się pokonać i dobrze wiedział o tym trener beniaminka. – Dwutygodniową przerwę staraliśmy się optymalnie wykorzystać. W sytuacji, […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dyrektor sportowy Odry Wodzisław Śląski trafi do Ekstraklasy

Transfery osób, które budują struktury klubu zamiast zakupów piłkarzy? Zdarzają się, także takie planowane ze sporym wyprzedzeniem. Z naszych ustaleń wynika, że w najbliższym czasie do Ekstraklasy trafi jeden z dyrektorów sportowych z niższych lig. Damian Wróbel, bo o nim mowa, ma zostać pracownikiem Piasta Gliwice. Damian Wróbel obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Odry Wodzisław […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Lisy górą, Ole znowu na kolanach

Po raz kolejny Manchester United rozegrał mecz, po którym Ole Gunnar Solskjaer może powiedzieć, że ma nad czym pracować. Że jest duże pole do poprawy. Że cieszy go bramka Rashforda, ale co z tego? Mentalnie Manchester United wygląda, jak osoba podpierająca ściany najlepszej dyskoteki w kraju. Czerwone diabły podpierały ściany, a Lisy zdominowały parkiet, choć […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Czyste konto Bednarka, niewidoczny Klich. Southampton lepsze od Leeds

W sobotnim spotkaniu wystąpiło aż trzech zawodników z wtorkowego meczu Polska – Albania. Jeden z nich został nawet bohaterem spotkania. Niestety mowa o jedynym reprezentancie Albanii na boisku – Armando Broji. Strzelił on gola na wagę zwycięstwa i gospodarze wygrali 1:0. Jan Bednarek i Mateusz Klich zaliczyli ciche zawody. Święci przeważali przez całe spotkanie. Wystarczy […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dani Alves: Jeśli Barca mnie potrzebuje, wystarczy, że zadzwonią

Oriol Domenech, dobrze zorientowany dziennikarz w kwestiach związanych z Barceloną, poinformował, że Dani Alves wyraził otwartość na grę dla „Dumy Katalonii”. Alves w połowie września rozstał się z Sao Paolo, bo klub zalegał z pensjami. 38-latek zapowiedział, że od 2022 roku będzie miał nowy klub, bo chce jeszcze pojechać na mundial w Katarze. – Jeśli […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Riqui Puig może trafić do AS Romy

Riqui Puig nie ma łatwego życia w Barcelonie. Nie chciał do tej pory odejść, ale im dalej w las, tym bardziej traci na tym jego kariera. Jasne, to może być okaz dużej cierpliwości jak Sergi Roberto, który bardzo długo czekał na poważną szansę w pierwszym zespole. Tylko że akurat pod wodzą Koemana młody Hiszpan nie […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

„W tej chwili najlepszy na świecie jest Salah”

Dzisiaj Salah pokazał niebywałą klasę, strzelając gola a’la Messi. O tym będzie się teraz mówić, ogółem warto chwalić formę Egipcjanina, choć Juergen Klopp idzie krok dalej. Twierdzi bowiem, że jego zawodnik nie ma teraz sobie równych na świecie. Patrzymy w statystyki i… cóż, nie jest to teza oderwana od rzeczywistości. 10 meczów, 10 goli i […]
16.10.2021