Polacy porządzili w Genui, Wilczek wciąż rządzi w Danii

29 kwietnia 2018, 22:38 • 4 min czytania 16 komentarzy

Bereszyński, Linetty, Kownacki. Z tygodnia na tydzień, z meczu na mecz każdy z Polaków grających w Sampdorii pracuje na coraz lepszą renomę we włoskiej Serie A. W ten weekend wszyscy trzej poczynili konkretne kroki ku poprawieniu swojej punktacji w klasyfikacji kanadyjskiej.

Ba, wszyscy trzej dorzucili sobie po 90 minut, każdy z nich swojego gola (Kownacki) lub asystę (Linetty i Bereszyński) miał już na koncie przed przerwą, gdy Sampa prowadziła aż 3:0. A mogła i powinna wyżej, gdyby karnego po faulu na Torreirze wykorzystał Fabio Quagliarella.

Najbardziej „polskim” golem – oczywiście ten na 3:0 tuż przed pauzą. Bereszyński urywa się prawą stroną, pokazuje konkretną szybkość, po czym dogrywa do Kownackiego, by ten mógł zapakować piłkę pod ladę. Jeszcze łatwiejszą robotę miał Quagliarella. Wbić piłkę do pustej bramki po zagraniu wzdłuż niej od Linettego.

(asysta Linettego na 2:0, gol Kownackiego po asyście Bereszyńskiego na 3:0)

Dobry weekend eks-lechitów zakończył jeszcze asystą przy jedynym golu Dynama Kijów Tomasz Kędziora.

Kamil Wilczek co prawda nigdy w Lechu nie grał, ale jeśli wspomniana wcześniej czwórka miała naprawdę dobry tydzień, to on ostatnich kilka dni miał po prostu zajebiste. Jego Broendby wygrało ósme i dziewiąte spotkanie z rzędu, a były snajper Piasta zdobył cztery z sześciu goli swojej drużyny. Po podziale w grupie mistrzowskiej nie ma lepszego strzelca od Polaka, który w pięciu meczach ustrzelił siedem trafień.

Kolejne trafienie w Bułgarii zaliczył też Kuba Świerczok. Tym istotniejsze, że Łudogorec niemiłosiernie męczył się z grającą 10 na 11 Vereyą. Dopiero, gdy Polak pojawił się na boisku, ekipa z Razgradu rozwiązała worek z bramkami. Świerczok trafił jako pierwszy (7. gol w 5 kolejnym meczu, w którym wystąpił), skończyło się na wyjazdowym 3:0.

Bardzo dobrze ten weekend będzie też wspominać ulubieniec fanów Ipswich Town, mocno upominający się o powołanie na mundial Bartosz Białkowski. Golkiper „Traktorzystów” wybronił sześć uderzeń zawodników Reading, zachował czyste konto i był jednym z najwyżej ocenionych zawodników na boisku.

Pozytywnym angielskim akcentem jest też na pewno kolejne 90 minut Janka Bednarka. O ile ostatnie mecze były pokłosiem braku Jacka Stephensa, o tyle przeciwko Bournemouth rywal Polaka do składu był już w kadrze meczowej. Ale to Stephens musiał usiąść na ławce i oglądać naprawdę solidny występ Bednarka.

ANGLIA

Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut i żółta kartka z Bournemouth (2:1)

Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Chelsea (0:1)

Artur Boruc (Bournemouth) – na ławce z Southampton (1:2)

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich) – od 77. minuty z Newcastle (1:0)

Jarosław Jach (Crystal Palace) – poza kadrą

Kamil Grosicki (Hull City) – do 73. minuty z Cardiff (0:2)

Bartosz Białkowski (Ipswich Town) – 90 minut z Reading (4:0)

Paweł Wszołek (QPR) – poza kadrą

Tomasz Kuszczak (Birmingham) – na ławce z QPR (1:3)

AUSTRALIA

Marcin Budziński (Melbourne City) – od 81. minuty z Newcastle Jets (1:2)

Adrian Mierzejewski (Sydney FC) – 120 minut z Melbourne Victory (2:3)

AUSTRIA

Bartłomiej Żynel (Liefering) – na ławce z BW Linz (1:1) oraz na ławce z Ried (0:1)

AZERBEJDŻAN

Jakub Rzeźniczak (Karabach) – poza kadrą

BELGIA

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – poza kadrą

BUŁGARIA

Jacek Góralski (Łudogorec) – 90 minut i żółta kartka z Vereyą (3:0)

Jakub Świerczok (Łudogorec) – od 57. minuty i gol z Vereyą (3:0)

Daniel Kajzer (Botew) – cały mecz na ławce ze Sławią Sofia (0:1) oraz 90 minut z CSKA Sofia (2:1)

DANIA

Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut i 2 gole z Midtjylland (3:1) oraz 90 minut i 2 gole z Nordsjaelland (3:1)

FRANCJA

Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Amiens (0:0)

Igor Lewczuk (Bordeaux) – od 66. minuty z Dijon (3:1)

GRECJA

Krystian Nowak (Panionios) – na ławce z Platanias (2:1)

HISZPANIA

Marcel Lizak (Girona) – poza kadrą

Przemysław Tytoń (Deportivo) – poza kadrą

Paweł Kieszek (Cordoba) – 90 minut z Leonesą (1:2)

HOLANDIA

Mateusz Klich (Utrecht) – 90 minut i asysta z Heraclesem (2:2)

Piotr Parzyszek (Zwolle) – do 60. minuty z Willem II (0:1)

Filip Kurto (Roda) – na ławce z Venlo (4:1)

Bartłomiej Urbański (Willem II) – poza kadrą

Karol Niemczycki (NAC Breda) – na ławce z Heerenveen (3:0)

Wojciech Golla (NEC Nijmegen) – 90 minut i gol z Dordrechtem (3:3)

Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut z Jong AZ (2:2)

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut z V-Varen Nagasaki (1:2) oraz 90 minut z Cerezo Osaka (1:1)

NIEMCY

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut z Realem Madryt oraz na ławce z Eintrachtem Frankfurt (4:1)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut i żółta kartka z Werderem (1:1)

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – 75 minut z HSV (1:3)

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) – od 78. minuty z Bayerem Leverkusen (1:0)