post

Opublikowane 14.04.2018 10:41 przez

Jan Ciosek

Bokser przed walką ma: ciężko trenować, sparować, pilnować wagi. Poza tym: udzielać wywiadów, brać udział w konferencjach prasowych, promować galę w mediach społecznościowych. Aha, i najważniejsze: absolutnie koniecznie ma się powstrzymać od uprawiania seksu. Tak przynajmniej brzmi jedna ze starych bokserskich zasad. Sprawdzamy, ile w niej prawdy i sensu oraz jak jest z wprowadzaniem jej w życie.

Trener filmowego Rocky’ego powtarzał swojemu zawodnikowi, że „kobiety osłabiają nogi”. Teoria o szkodliwości seksu w okresie przygotowawczym do walki nie wzięła się jednak z Hollywood. Nawet Muhammad Ali przed walkami pościł przez sześć tygodni. Jak twierdził, dzięki temu był nieuchwytny w ringu. Podobnie robił Rocky Marciano. Do dziś pierwszy jest uważany za największego boksera w historii, a drugi legitymuje się najlepszym rekordem spośród legendarnych mistrzów: 49 zwycięstw, 43 nokauty, zero porażek.

Trudno uznać to za przypadek.

Czy dziś celibat przed ważnymi pojedynkami to wciąż praktykowany zwyczaj, czy jednak przeżytek? I o co dokładnie chodzi z osłabianiem nóg? Sprawdzamy to.

Celibat od starożytności

Wygląda na to, że już za czasów Marciano pogląd o konieczności abstynencji nie był nowy. Prawdę mówiąc, był cholernie stary. Już starożytni sportowcy byli przez swoich trenerów uczulani, że uprawianie seksu przed walką nie zwiększa szans na jej wygranie. Zachowały się na przykład zapiski z których wynika, że mistrz olimpijski Ikkos z Tarentum, szykując się do igrzysk w 444 r. przed naszą erą, jadł mnóstwo dziczyzny, serów oraz właśnie powstrzymywał się od seksu. Obawiał się, że to mogłoby osłabić jego siły.

Cóż, przez dwa tysiące lat trochę się zmieniło, ale pewne rzeczy pozostały niezmienne. Ludzie dalej chcą chleba i igrzysk. A bohaterowie tych igrzysk powinni umieć się powstrzymać od uprawiania seksu przed zawodami. Trenerzy sportów walki do dziś mają tę samą rekomendację.

O czasowym wprowadzaniu celibatu mówią najwięksi, jak choćby Manny Pacquiao, czy Anthony Joshua. Temu ostatniemu ostatnio w sprawach seksu na łamach brytyjskiej prasy doradzała legenda wagi ciężkiej Larry Holmes. Jedyny gość, który pokonał przed czasem Muhammada Alego sugerował, że sposobem na osiągnięcie sukcesów w boksie jest regularne uprawianie seksu. Ale nie przed walką!

Uważany za najlepszego trenera ostatnich lat Freddie Roach także rekomenduje abstynencję.

Seks może odbierać siłę mentalną. Lekarze pokazali mi wyniki testów. Seks obniża poziom testosteronu na okres od 24 do 48 godzin. To jest udowodnione. Proszę moich podopiecznych o 10 dni dyscypliny. To dużo? Za moich czasów to było sześć tygodni – mówił w jednym z wywiadów. – Poprosiłem o to Michaela Moorera, a on powiedział: dam ci 14 dni! Ale wiesz, jeśli poprosisz, to jest to deal między zawodnikiem, a trenerem. Przecież ja nie mogę niczego kazać dorosłemu człowiekowi. Ale mogę mu tłumaczyć, że nie powinien obniżać poziomu testosteronu na 24 czy 48 godzin przed ważną walką.

Trzy miesiące w oddzielnych sypialniach

Różnica między 10 dni, a sześć tygodni może być bardzo istotna. Z badań Emmanuele Jannini, profesor endokrynologii na Uniwersytecie L’Aquila wynika, że zbyt długa abstynencja może mieć zgubne skutki. – Po trzech miesiącach bez seksu, co wcale nie jest takie rzadkie u niektórych sportowców, poziom testosteronu drastycznie spada. Potrafi osiągnąć poziomy takie, jak u dzieci. Myślicie, że to może być przydatne w przypadku boksera? – pyta profesor Jannini, cytowana przez „National Geographic”.

No cóż, zdania są mocno podzielone. Taki na przykład Carl Froch, były mistrz świata wagi super średniej, pościł właśnie trzy miesiące. I trzeba przyznać, że miał szczególnie trudne zadanie. Kiedy szykował się do unifikacyjnej walki z Mikkelem Kesslerem, spotykał się z wystrzałową modelką, Rachael Cordingley. I niestety, choć między parą aż iskrzyło, Carl powiedział swojej ukochanej: szlaban na seks.

 Czuję się silniejszy i sprawniejszy, kiedy powstrzymuję się od seksu, bo moje ciało zachowuje więcej testosteronu. Kobiety osłabiają nogi, a kiedy się powstrzymasz, masz silne nogi – tłumaczył bokser, którego dziadkowie nawiasem mówiąc pochodzą z Krakowa. Przed pojedynkiem z Kesslerem miał oddzielną sypialnię, by nie zwiększać pokusy. Opłaciło się. Froch zdecydowanie miał mocne nogi i zdominował Duńczyka, zdobywając drugi pas mistrza świata. – Rachel i ja mieliśmy gorącą, pełną pasji noc, namiętność budowała się przez trzy miesiące. Cieszę się, że wszystko wróciło do normalności.

Zakaz seksu był dla mnie ciężki, ale Carl powiedział mi, że jemu to aż tak nie przeszkadza. Był tak wykończony, że to była ostatnia rzecz, którą miał w głowie. Ale po tak długiej przerwie dobrze wrócić do normalnego życia seksualnego i tej bliskości, którą daje – skomentowała jego partnerka.

„Lubię, gdy ktoś pracuje”

Polscy bokserzy także poszczą. Taki na przykład Artur Szpilka pozostający od wielu lat w udanym związku z Kamilą Wybrańczyk, zapewnia, że nie kocha się przez trzy tygodnie przed walkami.

Trenuję po pięć godzin codziennie przez dwa miesiące. Wstaję o szóstej, jem śniadanie, medytuję. Staram się nie myśleć, wprowadzam umysł w stan koncentracji. Nie mogę pić alkoholu, trzymam dietę, nigdzie nie wychodzę, śpię między treningami. To nudne życie. Przez trzy tygodnie przed walką nie możesz uprawiać seksu, to sprawia, że jesteś bardziej nabuzowany, by rozwalić przeciwnika – tłumaczył w rozmowie z „Super Expressem”.

Z kolei Krzysztof Włodarczyk, były mistrz świata wagi junior ciężkiej, nie zawsze potrafił zachować wstrzemięźliwość. Z reguły pilnował celibatu, choć seks zawsze był dla niego bardzo ważny, a o jego przygodach krążyły liczne legendy. Tuż przed rewanżową walką ze Steve’em Cunninghamem żona przyłapała go w hotelu z kochanką. – Zdarzyło się. Gdyby nie to, dalej bym był mistrzem świata – przyznał w wywiadzie dla Weszło. Trudno powiedzieć, czy to niedotrzymany celibat, czy seria awantur ze zdradzoną żoną… Faktem jednak jest, że „Diablo” przegrał w kiepskim stylu.

Kilka lat później, kiedy walczył w Chicago z Giacobbe Fragomenim w ostatniej udanej obronie pasa mistrza świata WBC, opowiadał o abstynencji amerykańskiemu komentatorowi Bobowi Sheridanowi. – Ostatnio uprawiałem seks kilka tygodni temu – przyznał.

Kiedy dziennikarz stwierdził, że została mu masturbacja, odpowiedział: – Nie lubię w ten sposób, lubię gdy ktoś pracuje.

Teoria Zenka – seks tylko trzy razy do roku

W innych sportach różnie bywa z koniecznością celibatu. Ale na przykład w kolarstwie jest on wskazany. Zenon Jaskuła kiedyś miał wyznać, że uprawia seks tylko trzy razy w roku, żeby utrzymać formę. Ze zdaniem trzeciego zawodnika Tour de France nie zgadza się jednak jego kolega z peletonu, Andrzej Piątek, w swoim czasie trener Mai Włoszczowskiej.

Zwolennikiem teorii Zenka nie jestem. Na sześć tygodni przed zawodami w mojej grupie zawodniczek obowiązuje celibat. Ale w okresie przygotowawczym wszystko jest dla ludzi – powiedział w „Gazecie Wyborczej”. No i cóż, wygląda na to, że wprowadzał tę zasadę w życie, bo niedawno był jednym z bohaterów seksafery, która skończyła się serią dymisji w Polskim Związku Kolarskim.

Generalnie, zupełnie inne zasady obowiązują jeśli chodzi o zawodników i zawodniczki. W MMA na przykład: panowie – ścisły celibat przed walką. Panie – wręcz przeciwnie. Wieloletnia legenda UFC i największa kobieca gwiazda MMA Ronda Rousey od seksu w okresie przygotowawczym zdecydowanie nie stroniła. – Przed wejściem do klatki staram się uprawiać jak najwięcej seksu. To oczywiście nie oznacza, że sypiam z kim popadnie i zamieszczam ogłoszenia w internecie – wypaliła kiedyś. – Badania nie dowiodły, żeby brak seksu zwiększał poziom testosteronu. Może być tak naprawdę całkiem odwrotnie.

Podobnie uważa bokserska mistrzyni świata Ewa Piątkowska, którą o seks przed walką spytaliśmy w programie „Ciosek na wątrobę” na Weszło FM.

– 99 procent moich kolegów rzeczywiście uważa, że przez kilka tygodni trzeba się wstrzymywać. Bokserzy uważają, że nogi gorzej pracują po seksie. Ale czytałam na ten temat rozmowę z lekarzem sportowym, który twierdził, że kobiet to nie dotyczy. Moim zdaniem fizycznie to absolutnie nie wpływa na kobiety, ale w pewnych przypadkach może powodować rozkojarzenie – tłumaczyła. – Jeśli to jest na przykład nowy romans, w którym jest mnóstwo emocji, radziłabym to odstawić przed walką, bo trzeba się skupić.

Pierwotna potrzeba człowieka

Zmęczenie, rozkojarzenie, czy osłabienie nóg, to jedno. Ale są także głosy, że tak naprawdę argumenty za abstynencją przed walką są zupełnie inne. W największym skrócie: uprawianie seksu zmniejsza motywację do rywalizacji. Czemu?

Facetów nakręca seks. Za prawie każdym sukcesem w dowolnej dziedzinie stoi chęć zaimponowania kobiecie i uprawiania seksu. Gdyby nie to, nie byłoby wspaniałych muzyków, artystów, biznesmenów, sportowców i tak dalej. W związku z tym, kiedy się kochasz, tracisz swoje pragnienie uprawiania seksu, a to sprawia, że tracisz także wewnętrzną potrzebę odniesienia sukcesu. Czemu? Bo już odniosłeś sukces i osiągnąłeś najważniejszy cel mężczyzny – tłumaczy ciekawie Johnny Nguyen, trener boksu i autor portalu expertboxing.com.

I dodał: – Pod względem naukowym i psychologicznym, efekt uprawiania seksu przed walką nie ma znaczenia. Trenerzy powiedzą, że to cię osłabia i sprawia, że jesteś mniej agresywny. Badacze stwierdzą, że to może ci pomóc. Eksperci od duchowości mogą dowodzić, że to wyczerpuje twoją wewnętrzną energię. Ale nie chodzi o to, czy seks pomaga ci fizycznie, czy nie. Kluczowe jest to, że uprawianie seksu odbiera ci motywację do osiągnięcia sukcesu, osłabia ducha walki.

Na koniec oddajemy głos kolejnemu bokserowi. Oscar de la Hoya, mistrz olimpijski i wielokrotny zawodowy mistrz świata, przyznał, że raz złamał zasadę celibatu. – Kochałem się z moją dziewczyną w noc przed pojedynkiem. I wiecie co? To była najlepsza walka w moim życiu – stwierdził, po czym dodał, że… to był błąd. Ale nie z powodu testosteronu, motywacji do odniesienia sukcesu, czy osłabionych nóg. To był błąd, bo „Golden Boy” złamał w ten sposób swoją rutynę treningową i przestał być skupiony tylko na walce.

Jak widać, można znaleźć ekspertów, którzy twierdzą, że seks przed walką nie stanowi żadnego problemu. I jeśli zajrzeć głębiej, można wyczytać, że kłócono się o to już w starożytności. Pamiętacie Ikkosa z Tarentum? Rzymski filozof Pliniusz Starszy na początku pierwszego wieku naszej ery dowodził, że powolni atleci odzyskali siły właśnie po seksie. W każdym razie – obiektywnych i rzetelnych badań na ten temat jak nie było za Ikkosa, tak nie ma do dziś.

JAN CIOSEK

Fot: pixabay.com

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Skoki
06.12.2021

Jak zbudować skocznię narciarską? Czyli wszystko, co musicie wiedzieć o arenach zmagań skoków

Obiekty, na których rozgrywają się zawody najpopularniejszego sportu zimowego w Polsce, zwykle położone są w pięknych miejscach, co w połączeniu z ich ciekawą konstrukcją tworzy obrazek jak z widokówki. Wśród fanów wzbudzają zarówno ciekawość, jak i… strach. Bo chyba każdy z nas, oglądając skoki, choć raz zadał sobie pytanie jak to jest siedzieć tam, na […]
06.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Skoki
04.12.2021

Po pierwszej serii było świetnie. Po drugiej? Szkoda gadać. Loteria w Wiśle

Po raz pierwszy w historii zawodów drużynowych Pucharu Świata w Wiśle na podium nie stanęli reprezentanci Polski. I to mimo tego, że po pięciu z ośmiu skoków prowadzili w konkursie. Potem przyszedł jednak gorszy skok Andrzeja Stękały, beznadziejna próba Dawida Kubackiego, a Kamil Stoch skoczył co najwyżej poprawnie, choć i tak zdołał nas wyprowadzić na […]
04.12.2021
Skoki
04.12.2021

Toni Nieminen. Genialny dzieciak, który nie udźwignął własnego sukcesu

Toni Nieminen był największą sensacją sezonu 1991/92. Ledwie szesnastoletni skoczek wygrał wszystko, co tylko było do wygrania. Najlepszy okazał się w Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich. A potem spadł ze szczytu równie szybko, jak na niego wszedł. Pojawiły się problemy z formą, alkoholem i własnymi myślami. Choć wciąż miał przebłyski, nie […]
04.12.2021
Inne sporty
04.12.2021

Iga Świątek zakończyła współpracę z trenerem Sierzputowskim

Iga Świątek ogłosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Z byłym już szkoleniowcem pracowała od ponad pięciu lat, to pod jego opieką wygrała juniorski Wimbledon, seniorski Roland Garros i wspięła się na czwarte miejsce w rankingu WTA. – Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była – […]
04.12.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LOBO
LOBO(@lobo)
3 lat temu

Czekałem na koniec artykułu i nie zawiodłem się, Jan Ciosek.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  LOBO

Treść usunięta

czaras
czaras(@czaras)
3 lat temu

Ja rozumiem, że można nie ogarniać ale… Andrzej Piątek? Ten sam, o którym krążą historie nt. molestowania zawodniczek, odurzania, gwałtów w trakcie obozów? Ten sam, który jest źródłem aktualnie trwającego największego skandalu w historii PZKol? „W okresie przygotowawczym wszystko jest dla ludzi” w ustach tego gościa brzmi jak ponury żart. No tak, ekspert w temacie seksu u sportowców. Ręce opadają, Panie Ciosek.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe(@icek-mordehaj)
3 lat temu
Reply to  czaras

Facet nie kłamie. Mówi, że wszystko jest dla ludzi i wiele wskazuje na to, że wcielał tą zasadę w życie.
Gwałty są dla ludzi.
Molestowanie jest dla ludzi.
Odurzanie jest dla ludzi..
Wisielczy humor też jest dla ludzi i tylko dlatego sobie na takie uwagi pozwalam, bo czy jest sens pisać, że jestem tym fragmentem (skądinąd ciekawego ) tekstu autentycznie zażenowany?

n0_thx
n0_thx(@n0_thx)
3 lat temu
Reply to  czaras

Ten artykuł wygląda mniej więcej tak, jakby autor wpisał w google frazę: „sex before a fight”, wyszukał parę cytatów, przetłumaczył, wrzucił 3 filimiki z YouTube, posklejał i gotowe. Do tego chwytliwy tytuł, przyciągające zdjęcie i gotowe. Typowy Jan Ciosek, poziom Super Expressu

LOBO
LOBO(@lobo)
3 lat temu
Reply to  n0_thx

Jezeli masz jakies pojecie o boksie to przesledz cala tworczosc cioska na weszlo, wtedy zrozumiesz dlaczego ten tekst ma tak niski poziom.
Jezeli weszlo chce pisac na temat innych sportow to potrzebujemy tutaj ekspertow, a nie Janow Cioskow.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021