post
Avatar

Opublikowane 14.03.2018 16:04 przez

redakcja

Jestem znany w Azji, ale tutaj wciąż nie wyrobiłem sobie nazwiska. Wiesz, co mnie denerwuje? Że media widzą we mnie głównie produkt, a ja nie mogę się doczekać, aż zagram. Chcę udowodnić, dlaczego tu jestem, nie przyjechałem tu przecież ze względów marketingowych – mówi Egy Maulana Vikri, nowy piłkarz Lechii Gdańsk i bohater ostatnich dni, ze względu na popularność jaką przywiózł ze sobą do Polski. Rozmawiamy z nim, ale też i jego agentem, Dusanem Bogdanoviciem, o wyborze pierwszego klubu w Europie, marketingowym zamieszaniu i jakości indonezyjskiej piłki. Zapraszamy!

Egy, poza Lechią, było tobą zainteresowane choćby Saint-Etienne. Dlaczego po testach nie zostałeś we Francji?

Byłem tam przez siedem dni i zaoferowano mi pozostanie w klubie, Francuzi dzwonili nawet chwilę przed tym, zanim postanowiłem związać się z Lechią. Ważny był dla mnie język i proces adaptacji, gdy trenowałem we Francji, nie miałem poczucia, że ktokolwiek będzie w stanie rozmawiać tam ze mną po angielsku. Ludzie traktowali mnie chłodno, a to ważne, by czuć się dobrze w danym miejscu, wtedy możesz grać najlepiej, jak potrafisz. Poza tym polska liga może być lepszym pierwszym krokiem na rozpoczęcie kariery w Europie – nie boje się niczego, ale też wydaje mi się, że tutaj mogę być szczęśliwszy. Adaptacja dla azjatyckiego piłkarza jest bardzo ważna. Mogę też powiedzieć, że zaraz po powrocie do Polski biorę się za naukę waszego języka.

Kiedy Lechia skontaktowała się z wami pierwszy raz?

Dusan Bogdanović: Sześć-siedem miesięcy temu. Zajęło nam trochę czasu, by dogadać sprawy kontraktowe.

Dlaczego trwało to tak długo?

Dusan Bogdanović: Mieliśmy bardzo dużo ofert. Przy takim graczu, jak Egy, nie wolno popełnić błędu. Mogłem myśleć tylko o pieniądzach, ale nie chciałem tego robić, mimo że zgłaszało się po niego wiele bogatych azjatyckich klubów. Wiesz, co mi powiedział Egy? „Jeśli nie znajdziesz mi klubu w Europie, nie będę już grał w piłkę.” Jasno stwierdził, że chce iść do zespołu, w którym będzie mógł udowodnić swoją wartość i pokazać kim jest. Ja mogłem mu sugerować, ale on wybierał. I z Saint-Etienne, Espanyolu, Benfiki, Ajaksu, klubów włoskich i azjatyckich, wybrał Lechię.

Mówicie o zaletach Lechii, ale w Gdańsku nie ma takich warunków do treningu jak choćby w Portugalii. To nie miało znaczenia?

Dusan Bogdanović: Boiska są wystarczającą dobre. Widzieliśmy wczoraj ośrodek treningowy i jest w porządku.

Egy, widziałeś też mecz Lechii z Legią. Patrząc na poziom tego meczu, mógłbyś już teraz zagrać w naszej lidze?

Tak, jestem przekonany, że mógłbym już grać w ekstraklasie.

A postawa Lechii cię nie przeraziła?

Na pewno nie zgodzę się ze zdaniem, że Lechia to słaba drużyna – być może potrzebuje więcej opanowania w grze i szczęścia w przyszłości. Jednak w futbolu najważniejsze jest to, by wyciągać wnioski z porażek.

Teraz wracasz do Indonezji, to nie jest dla ciebie problem?

Nie. Teraz wyjeżdżam na zgrupowania kadry U-23 i U-19, gramy dużo towarzyskich spotkań. Muszę też skończyć szkołę, ale już w maju wracam do Gdańska. Potem krótkie wakacje i zaczynamy przygotowania do sezonu z drużyną.

Jak duże jest zainteresowanie futbolem w Indonezji? Ten kraj nie ma większych sukcesów w tej dyscyplinie.

Pierwszy jest futbol, drugi jest futbol i trzeci jest futbol. Dopiero potem jest badminton, w którym mamy więcej sukcesów, ale jeśli spojrzeć na samo zainteresowanie, to piłka nie ma sobie równych. Na stadiony przychodzi od 30 do 70 tysięcy ludzi, bo w naszej lidze też grają lub grały gwiazdy: Michael Essien, Didier Zokora, Carlton Cole. Indonezyjski futbol się rozwija. Natomiast problemem jest choćby liczba trenerów, na 260 milionów ludzi mamy tylko trzech tysięcy szkoleniowców, to słaby wynik.

Jak wygląda infrastruktura futbolowa w Indonezji?

To problem, który wciąż istnieje, choć rząd chce coś z tym zrobić. Indonezja celuje w organizację mistrzostw świata w 2034 roku, ale to tak naprawdę drugorzędny cel. Jeśli chcemy osiągać dobre wyniki, musimy poprawić infrastrukturę.

Z rządem też były problemy? FIFA ukarała Indonezję zawieszeniem ze względu na interwencje polityków w piłkę.

Dusan Bogdanović: To minęło, odbyły się wybory i władza została zmieniona. Już w tym sezonie nasze drużyny brały udział w międzynarodowych rozgrywkach.

Egy, ty masz okazję pracować w reprezentacji z Luisem Millą, czyli z dużym piłkarskim nazwiskiem. Jego pomoc jest mocno przydatna?

Szczerze, to Luis Milla bardzo dużo mi pomógł. To on doradził, że już teraz powinienem zrobić następny krok i przenieść się do europejskiego futbolu. W opinii trenera tylko w Europie mogę się szybko rozwijać i być czołowym graczem – nie tylko w azjatyckim futbolu, ale właśnie i tym europejskim. Dał mi wiele wskazówek dotyczących mojej gry na boisku, jednak ważne były również te rady pozaboiskowe. Jak pracować, jakie zespoły będą pasować do mojego stylu.

Rozmawialiście o samej Lechii?

Tak, mówiłem mu już, że przeprowadzam się do Gdańska.

I Milla zna Lechię?

Dusan Bogdanović: Oczywiście! Z tego, co zauważyłem, Polacy często narzekają na swój futbol, a on jest przecież na siódmym miejscu na świecie, kiedy włoska czy angielska drużyna zajmuje lokaty w drugiej dziesiątce. W mojej opinii nie jest tak źle, jak myślicie. Pracujecie dobrze w ostatnich latach.

Mamy o wiele silniejszy futbol reprezentacyjny od klubowego.

Dusan Bogdanović: Zaufaj mi, nie możesz mieć silnej kadry, jeśli nie masz wystarczająco silnej ligi. Myślę, że dla Egy’ego to jest dobre miejsce, by zacząć europejską karierę.

e1

A jakie były początki Egy’ego w Indonezji?

Dusan Bogdanović: Tam skauting piłkarzy jest trudny, ze względu na liczbę mieszkańców, ale jeden z trenerów znalazł Egy’ego na turnieju do lat 13 i przywiózł do rządowej akademii piłkarskiej. Drużyna narodowa zaczęła go powoływać do kadr młodzieżowych, Egy jeździł na międzynarodowe turnieje i grał bardzo dobrze. Zdobywał wiele trofeów: był najlepszym piłkarzem Gothia Cup w Szwecji, najlepszym piłkarzem i strzelcem Suratin Cup w Indonezji, najlepszym strzelcem AFF Cup do lat 19 w Birmie. Grał i błyszczał na turniejach, na których grali choćby Cristiano Ronaldo czy Zinedine Zidane. Egy nie ma tak znanego nazwiska, ale to też wielki talent.

Egy: Wcześniej zaczynałem jak inne dzieci, na ulicach i podwórkach, natomiast dużo pomogło mi to, że mój tata jest trenerem.

Po tym turnieju w Birmie byłeś mocno rozczarowany? Zajęliście trzecie miejsce, ale finał był blisko.

Byłem smutny, graliśmy bardzo dobrze, nawet w momencie, gdy było nas dziesięciu a rywali jedenastu, ale odpadliśmy po rzutach karnych z Tajlandią. Jednak tak jak wspomniałem – jeśli przegrywasz, musisz z tych błędów wyciągać wnioski i patrzyć w przyszłość. Być lepszym jutro. Nawet jeśli odczuwałem żal, zacząłem się skupiać na tym, co dalej.

Kto jest twoim piłkarskim idolem?

Messi.

Dla rozwoju indonezyjskiej piłki nie jest przypadkiem problemem to, że nie macie kogoś takiego jak Lewandowski, za kim młodzi mogliby podążać?

Dusan Bogdanović: To jest jakiś problem, ale przecież to właśnie Egy może być tym numerem jeden.

Egy, nie czujesz się przytłoczony sławą?

Nie. Powiem ci szczerze: okej, jestem znany w Azji, ale tutaj wciąż nie wyrobiłem sobie nazwiska. Wiesz, co mnie denerwuje? Że media widzą we mnie głównie produkt, a ja nie mogę się doczekać, aż zagram. Chcę udowodnić, dlaczego tu jestem, nie przyjechałem tu przecież ze względów marketingowych.

Dusan Bogdanović: Jak myślisz, dlaczego Egy jest tak popularny w Azji? Przecież nie dlatego, bo dobrze wygląda. On świetnie gra w piłkę i sprawia, że o Indonezji jest głośno poza granicami kraju. Stąd ma tylu fanów.

Kiedy ta sława się zaczęła, w jakim momencie kariery?

To dobre pytanie, bo dla Indonezyjczyków, jeśli grasz dobrze, możesz być sławny, ale nie tak bardzo, jak sławny jest Egy. Dla nich najważniejsze jest to, by robić coś świetnego poza krajem. Myślę, że to zaczęło się po Gothia Cup w Szwecji. Po tym, jak Egy i drużyna wygrali to trofeum, a Egy był najlepszym graczem turnieju, sława zaczęła rosnąć, a gdy osiągnął sukces w Birmie, zaczął być jednym z najsławniejszych sportowców w kraju.

Znacie historię Freddy’ego Adu?

Nie.

Dusan Bogdanović: Ja znam.

To przykład, z którego można wyciągnąć lekcję, biorąc pod uwagę karierę Egy’ego.

Dusan Bogdanović: Pozwól mi o tym pomyśleć, to moja praca. Znamy Egy’ego i znam jego mentalność, jego marzenia. On nie będzie miał tych samych problemów. Skupia się na tym, by grać jak najlepiej w piłkę. Nie lubię więc takich porównań, bo według mnie historia Adu i historia Egy’ego będą kompletnie inne.

Kiedy zacząłeś współpracować z Egy’m?

Trzy lata temu.

Egy ma 17 lat i będzie dorastał. Nie boisz się tematów imprez, dziewczyn?

Dusan Bogdanović: Zdecydowanie nie.

A sportowo problemem jest to, że Lechii grozi spadek?

Dusan Bogdanović: Nie. Widziałem już inne mecze Lechii i znam jakość tej drużyny. Mogę być rozczarowany, ale nie dlatego, bo grozi im spadek, tylko dlatego, że ten zespół powinien być w pierwszej czwórce ekstraklasy. Jednak Lechia na pewno nie spadnie z ligi. A za rok, wierzę, znów będzie w czołówce.

Na jakiej pozycji boiskowej Egy jest najlepszy?

Dusan Bogdanović: Jego najlepszą pozycją jest ofensywny pomocnik, raczej nie klasyczna dziewiątka.

Taki też numer wziął w Lechii, a dziesiątka to przecież zawsze duża odpowiedzialność.

Dusan Bogdanović: Tak, wziął numer 10 i wie, kto nosi ten numer teraz, ale też będzie szczęśliwy, jeśli Sebastian Mila zostanie w zespole na następny sezon, bo może się od niego dużo nauczyć. Ta decyzja nie jest ostateczną, dopiero tak naprawdę będziemy wybierać numery na kolejne rozgrywki, Egy może wziąć 100 albo 99. Natomiast zawsze wybiera dziesiątkę, w pierwszej reprezentacji Indonezji też ją nosi. Ona go motywuje, wie, że musi bardzo się starać, by udźwignąć jej ciężar. Jednak taki jest: mocno w siebie wierzy, jest bardzo pewny tego, co robi. I ja też jestem pewny, że Egy osiągnie sukces.

Rozmawiał PAWEŁ PACZUL

redakcja

Opublikowane 14.03.2018 16:04 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Brama dnia
13.06.2021

Magiczna główka van Persiego, a może niesamowity rzut wolny Zidane’a?

We wczorajszym głosowaniu na “Bramę dnia” zatriumfował Luis Figo za sprawą swego niezapomnianego trafienia przeciwko Anglii na Euro 2000. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was wraz z naszymi partnerami z Gatigo wspominki z innych wielkich imprez. Cofniemy się do mistrzostw Europy w Portugalii, gdzie dokładnie przed siedemnastoma laty Zinedine Zidane wyrwał zwycięstwo z gardła Anglików, a także […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Stan Euro w Dobrym Składzie: Wygrała Finlandia. Wygrała też Dania

Nie ma spania! Omawiamy wczorajsze mecze EURO – a sami wiecie, że było co omawiać – i zapowiadamy niedzielne mecze. Obyśmy już mogli skupiać się wyłącznie na boiskowych wydarzeniach. Zapraszają Paczul, Roki, Leszek i Olki.  Fot. Newspix
13.06.2021
Brama dnia
12.06.2021

Figo szokuje Anglików, a Błaszczykowski Rosjan. Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszym głosowaniu uznaliście, że “Bramę dnia” zdobył Antonio Conte podczas pierwszego meczu Włochów na Euro 2000. Dzisiaj również wyciągnęliśmy dla was smaczek z belgijsko-holenderskiego turnieju. I mamy również wspomnienie z Euro 2012. Zapraszamy do wyboru “Bramy dnia” wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. JAKUB BŁASZCZYKOWSKI VS ROSJA (2012) Dokładnie dziewięć lat temu reprezentacja […]
12.06.2021
Prasówka
12.06.2021

Boniek: Kapustka? Sousa uznał, że dwa gole i dwie asysty w lidze to za mało

Sobotnia prasa tym razem w nieco okrojonej formie ze względu na problemy platformy, z której pobieramy gazety. Ale i tak kilka ciekawych rzeczy dotyczących reprezentacji się znalazło, jest też duża rozmowa z Łukaszem Piszczkiem.  PRZEGLĄD SPORTOWY Zmiana sposobu gry reprezentacji pokazała problemy na bokach pomocy. (…) Rybus mógłby zagrać na lewej stronie, lecz przez pół […]
12.06.2021
Liczba komentarzy: 42
Subscribe
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grandal
Grandal (@grandal)
3 lat temu

Co ten chłopak wie o futbolu?
Niestety, decyzję czy powącha boisko podejmie Sławomir “setka” Peszko.

kulavi
kulavi (@kulavi)
3 lat temu
Reply to  Grandal

do wąchania się nadaje

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Grandal

Treść usunięta

zenek122
zenek122 (@zenek122)
3 lat temu
Reply to  Grandal

Jak to co wie? Podobno to jest Tropikalny Messi, już dziś interesuje się nim Sentetien a jutro Barcelona ma przysłać ojca Messiego z papierami do adopcji.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

kulavi
kulavi (@kulavi)
3 lat temu

Z nozdrzy to ma bardziej inklinacje na dobrego Kolumbijczyka

FalszywyProfil
FalszywyProfil (@falszywyprofil)
3 lat temu
Reply to  kulavi

też się nad tym zastanowiłę, myślałem że w Indonezji jest tzw. rasa żółta, sądząc po wyglądzie ich polityków. Może ktoś kto się zna na Indonezji i Dalekim Wschodzie, objaśni?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Tande
Tande (@tande)
3 lat temu

Po tak szumnych zapowiedziach wygląda na to, że mamy następce Lewego w Ekstraklasie. Skoro bardziej znane kluby o niego zabiegaly a wybral Lechie to pytanie:
Podrzucili mu pigułkę gwałtu?

technojezus
technojezus (@technojezus)
3 lat temu
Reply to  Tande

Podobno Lechia zagwarantowała mu że będzie grać.
W.w. kluby nigdy by się na to nie zgodziły.

GeeN
GeeN (@geen)
3 lat temu
Reply to  technojezus

Cieszę się, że coś gdzieś przeczytałeś i jeszcze łaskawie podzieliłeś się z nami tą wiedzą. Lechia zagwarantowała mu treningi z pierwszą drużyna a nie grę. Zapewne rozumiesz, że to znacząca różnica? I tak Ajax czy Benfica nie zgodziła by się i na taki warunek. Za to każdy klub w Polsce, licząc na jakieś profity, już tak.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  GeeN

Treść usunięta

GeeN
GeeN (@geen)
3 lat temu

To nie kwestia poziomu prezentowanego na tą chwilę, chłopak ma 17 lat i może z tego wyjść dosłownie wszystko. Ciężko polskim klubom znaleźć gdzieś na świecie młodzieżowca na poziomie gwarantującym z marszu dobrą grę i pewny plac. I nie twierdzę, że takich młodych obcokrajowców nie ma, po prostu jeśli są, to nie trafią do polskiego klubu. I zobacz na kogo rocznikowo jest popyt jeśli rozmawiamy o Polskich piłkarzach z ESA, i większość tych młodych piłkarzy zaczyna karierę na zachodzie od grzania ławki. Oni po prostu kupują, a właściwie, inwestują w potencjał.

Dlatego podobały mi się też transfery Nagy do Legii czy Michalika do Cracovii, i podoba mi się też i ten zakup Egy’go. Abstrahując od tego jak ich kariery skończą się w ESA, zawsze to lepsze inwestycje, niż tani, podstarzali Słowacy czy wypaleni Ukraińcy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  GeeN

Treść usunięta

GeeN
GeeN (@geen)
3 lat temu

Kolejny mieszkaniec stolicy, który gdzieś coś przeczytał i raczył podzielić się z nami w formie zdania wyjętego z kontekstu. Brawo.

Więc tak, dla wyznawców Mahometa ważne jest by w mieście był meczet. Jest to tak samo ważne, jak Kościół dla praktykujących katolików.
Tak w Gdańsku mamy meczet, nie może to być główny powód jego przyjazdu, bo są też one w Lizbonie, Amsterdamie, w całej Francji czy nawet uwaga, przygotuj się … w Warszawie. Co prawda, jak sugerujesz ten warszawski jest ciągle podpalany … a nie, czekaj, z dymem to wy tylko tęczę puszczacie.

Quotsa
Quotsa (@quotsa)
3 lat temu
Reply to  GeeN

On musi być z jakiejś wiochy. Dlatego tak się tymi meczetami podnieca…

michalszostak
michalszostak (@michalszostak)
3 lat temu

Niby egzotyczny człowiek z egzotycznej części świata, a mówi o “wyciąganiu wniosków” jak rasowy Polak. Będą z niego ludzie…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  michalszostak

Treść usunięta

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka (@moshe-ohayon)
3 lat temu

Wszystko to jakoś cukrem posypane. Fragment o Francuzach jak z żartu o Passacie, że go “Niemiec do granicy gonił, panie!”. Trochę dziwne, ale życzę powodzenia.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

technojezus
technojezus (@technojezus)
3 lat temu

Nieprzypadkowo.
Historia od wieków pokazuje jak się ,, lubią”

Fuska
Fuska (@fuska)
3 lat temu

Mogli się nie poddawać m.in. podczas II WŚ, to by (może) mieli inaczej. Sami sobie winni 🙂

Dlaczego francuskie czołgi mają 3 biegi do tyłu i 1 do przodu ?
1 do przodu na wypadek, gdyby wróg zaskoczył ich od tyłu.

michalszostak
michalszostak (@michalszostak)
3 lat temu

Wiedziałem, że w wywiadzie padnie nazwisko “Lewandowski”.
To było więcej jak pewne…
;I

Ivann
Ivann (@ivann)
3 lat temu

No to rzeczywiście ten jego agent dużo wie o futbolu, jak nie wie że w Europie obowiązują przepisy o numerach 1-99…

FalszywyProfil
FalszywyProfil (@falszywyprofil)
3 lat temu

Franzuz płakał jak sprzedawał

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  FalszywyProfil

Treść usunięta

podszyszkownik
podszyszkownik (@podszyszkownik)
3 lat temu

Ja też.Jeszcze nie mogę się uspokoić…he he

Rexso
Rexso (@rexso23)
3 lat temu

Już Polakom w komentarzach coś się nie podoba.Nawet jeśli bedzię grał nie najlepiej,to i tak jest świetnym transferem patrząc przez pryzmat marketingu.Dlaczego wybrał Polskę?Bo tu bedzię cały czas mógł grac w pierwszej 11,proste.

FalszywyProfil
FalszywyProfil (@falszywyprofil)
3 lat temu
Reply to  Rexso

a będzie?

pep pep
pep pep (@pep-pep)
3 lat temu

Czy jeśli jakimś juniorem np z Afryki czy z Polski zainteresuje się Real czy Barcelona (zasadniczo do ,,trzeciej drużyny”) to zawsze tam pójdzie? Nie . Po prostu wielu z nich chce zacząć w Europie od słabszej ligi lub słabszego klubu, bo tam ma realne nadzieje, że w miarę szybko (;lub w ogóle) zagra w pierwszej drużynie,
Tak samo jak Maulanę polskie kluby powinny wychwytywać 18-letnie afrykańskie talenty ( co czynią od lat m.in kluby norweskie, słowackie, czeskie, nie mówiąc o belgijskich słabeuszach). Niestety jedną z fundamentalnych blokad jest idiotyczny limit obcokrajowców, który wpływa na politykę klubów i potencjalnie odstrasza takie talenty.
A jaki talent ma Maulana? Mniej więcej taki jak Przemysław Bargiel z Milanu czy Mateusz Bogusz z Ruchu- może by gwiazdą światowej piłki, może być epizodycznym reprezentantem, a może nie przeskoczyć nigdy ,,drugiej ligi” . Ruch transferowy wygląda na bardzo dobry, a efekty mogą być rózne

Szynkers88
Szynkers88 (@szynkers88)
3 lat temu

Jak przeczytałem, że nie można mieć silnej kadry, mając słabą ligę, przestałem czytać… Jeszcze to “Zaufaj mi”… Bełkot! Owszem jesteśmy ok. 20 ligą w Europie, to jeszcze nie dno dna, ale jednak wszyscy wiemy, jaki poziom reprezentuje nasza Ekstraklapa…

pep pep
pep pep (@pep-pep)
3 lat temu
Reply to  Szynkers88

oczywiście bełkot- wtedy z samej definicji żadna reprezentacja afrykańska nigdy nic by nie osiągnęła (np tych trzech ćwierćfinałów MS), podobnie Irlandia, Walia, Kostaryka, Dania w 1984, Norwegia na poczatku lat 90-tych itp.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura (@mecenas_misiura)
3 lat temu

Przypomina się historia śmiesznej pomyłki – przypadku niejakiego Nico Chietino, który był niezwykle zadowolony, że trafił do polskiej ekstraklasy – do Pogoni, klubu z aspiracjami.
Okazało się, że jego manago nie doczytał, że nie chodzi o Pogoń Szczecin, tylko o Pogoń Siedlce.

okrutnik
okrutnik (@okrutnik)
3 lat temu

cześć ! ile chcesz zarabiać ? 50 tysięcy euro tygodniowo , czy 50 tysięcy złotych miesięcznie ?
– jasne że 50 tys.zeta na miesiąc !
cześć , chcesz grać w lidze z Neymarem czy z z Warcholakiem ?
– jasne że z Warcholakiem !

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  okrutnik

Treść usunięta

podszyszkownik
podszyszkownik (@podszyszkownik)
3 lat temu

Ha ha ha ha ha,hi hi hi hi hi!!!!!!!!Wybrał Lechię!(bez urazy Lechiści) jakikolwiek polski klub by wybrał zamiast wymienionych zachodnioeuropejskich,to ogarnia mnie śmiech.Chyba pęknę,i nie będzie to na pewno duma.Po prostu pękam ze śmiechu.I jeszcze ten menago,To ma być łatwiejsza droga na salony.Nie no,już zapłakałem klawiaturę.Wiadomo,mogę się mylić,a wtedy odszczekam wszystko.He he he,hi hi hi….Dawno się tak nie ubawiłem,i muszę przyznać,jestem blisko stanu rozpierdolenia.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali (@usmiech-koali)
3 lat temu

Kto wie, może za kilka miesięcy będzie miał okazję poznać też 1 ligę 😉

podszyszkownik
podszyszkownik (@podszyszkownik)
3 lat temu
Reply to  Uśmiech Koali

I to będzie postęp He he,podstęp

Piotr Szkudlarek
Piotr Szkudlarek (@pietraszenko)
3 lat temu

Skoro bierze numer po Sebastianie Mili to spodziewam sie ze bedzie grał tak jak on, 2 epizody na 30 kolejek. A tak poważnie, to przeciez spójrzmy na Burdenskiego, można byc w kadrze klubu z czołówki, grać epizody i jakoś szczególnie nie szkodzić całemu projektowi. To tylko ekstraklasa. Poziom Kazachstanu i Azerbejdżanu. Przy prowadzeniu dwoma golami sam bym mógł wejśc w 80 minucie na skrzydło i jeśli defensywa jest solidna, to prowadzenia byśmy chyba nie stracili… Jeśli gra w pierwszej linii, to raczej przyjąć piłke, zrobić zwód czy biec z nią potrafi. Jeśli fizycznie podoła to wtopy nie bedzie. Nie mówimy o czołowym klubie tylko o średniaku.Lechia nie bedzie sie liczyła w walce ani o pierwszą piątkę ani w walce o spadek. 34-letni bracia Paixao, 33 letni Peszko też cokilka dni nie bedą w stanie grać po 90 minut.

Suche Info
14.06.2021

Marko Arnautović może wrócić do Europy

Pewne jest jedno: każda bramka strzelona na wielkim turnieju zwraca uwagę wielu klubów na całym świecie. W przypadku młodszych zawodników podbija wartość, a tym starszym może dać bilecik do fajnego klubu na ostatnie lata kariery. Tak właśnie może być z Arnautoviciem, który wczoraj strzelił gola Macedonii. Dzisiaj pojawiają się plotki, jakoby 32-latek miał wrócić z […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Eriksen przemówił! “Nie poddam się, dziękuje wam”

Wiadomo, co stało się z Eriksenem, więc nie będziemy się powtarzać. Teraz istotne jest to, jakie sygnały dobiegają z otoczenia samego piłkarza. A raczej konkretnie z jego ust. Duńczyk podzielił się krótkim komunikatem ze światem, zapewniając, że czuje się lepiej. Jego agent mówi, że piłkarz Interu chce sprężyć się z badaniami, żeby wrócić do kibicowania […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Przewidywane składy na mecz Polski ze Słowacją

Dzisiaj wielki dzień dla reprezentacji Polski. Zaczynamy turniej Euro 2020, a w związku z tym jeszcze przed meczem będziemy emocjonować się tym, jaki skład pośle do boju trener Sousa. Według “Przeglądu Sportowego” będziemy ustawieni naprawdę ofensywnie. Dwóch napastnik, jeden skrzydłowy na wahadle. Ogień. Przewidywane składy według „Przeglądu Sportowego”: POLSKA: Szczęsny; Jóźwiak, Bednarek, Glik, Bereszyński, Rybus, Krychowiak, […]
14.06.2021
Suche Info
14.06.2021

Blind: – Sytuacja z Eriksenem miała na mnie kolosalny wpływ

Dwa lata temu u Blinda zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego. Po odpowiedniej terapii 31-latek otrzymał od lekarzy zgodę na dalszą grę, ale w sierpniu zeszłego roku zasłabł podczas meczu towarzyskiego między Ajaksem a Herthą BSC. Udało mu się znów wrócić do gry, ale obrazki w meczu Danii z Finlandią przywołały Holendrowi najgorsze wspomnienia. – To, co […]
14.06.2021
Felietony i blogi
14.06.2021

Niech to będzie coś innego (4)

Polska Jerzego Brzęczka przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Ukraina Andrija Szewczenki przegrała na wyjeździe z Holandią jedną bramką. Właściwie całą specyfikę futbolu da się zamknąć w tych dwóch zdaniach, ukazują w pełnej krasie całe piękno dyskusji o tej dyscyplinie sportu. Bo te dwie suche informacje nam niczego nie mówią. Polska przegrała wtedy 0:1 […]
14.06.2021
Prasówka
14.06.2021

PRASA. Dożyliśmy czasów, gdy od reprezentacji Polski nie oczekujemy niczego

Poniedziałkowa prasa dotyczy – inaczej być nie może – głównie dzisiejszego meczu ze Słowacją. Dużo analiz, komentarzy i wywiadów. Jest całkiem ciekawie. PRZEGLĄD SPORTOWY Godzina zero wybije o 18. W St. Petersburgu Polska gra ze Słowacją i trzeci raz w historii chce zacząć wielki turniej od wygranej. Ostatnie trzy lata były stałym wygaszaniem emocji związanych […]
14.06.2021
Weszło
14.06.2021

STAN EURO W DOBRYM SKŁADZIE: Nadszedł dzień dzisiejszy!

Nadszedł dzień dzisiejszy. Gramy ze Słowacją! A przed Słowacją Stan Euro. Zapraszamy! 
14.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Dariusz Skrzypczak dołącza do sztabu Rakowa

Raków Częstochowa oficjalnie przedstawił dziś nowego asystenta Marka Papszuna. Został nim były szkoleniowiec m.in. Stali Mielec – Dariusz Skrzypczak. 53-letni trener będzie odpowiedzialny za indywidualną pracę z piłkarzami. Dariusz Skrzypczak przez wiele lat zbierał trenerskie szlify w Szwajcarii, w której to występował jako piłkarz: FC Aarau, FC Hochdorf i FC Lagenthal. W 2019 roku trafił […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Na Nich! – Wspomnienia Kowala (mecze ze Słowakami)

Kowal dzisiaj strzela ostrymi opiniami, ale tak się składa, że wcześniej, jeszcze jako czynny piłkarz, trafiał ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Czyli: naszymi rywalami z tegorocznego Euro. Zapraszamy do odsłuchania jego wspomnień, na pierwszy ogień – Słowacja!
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Eurogłupawka #1. Terlecki o Brzęczku, Smuda o znachorze Sousie

Euro nadeszło. A wraz z Euro zasypują nas wszelakiej maści wypowiedzi. Bo wiecie – to taki czas, gdy głos oddaje się każdemu. Kilkadziesiąt programów dziennie. Niestety takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że coś ktoś gdzieś chlapnie. No a że lubimy szyderkę, to zaczynamy cykl “Eurogłupawka”, który mieliśmy już na Euro 2016 i podczas mundialu 2018.  […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Jerzy Dudek: Łudzę się, że Paulo Sousa ma rację

Były reprezentant Polski jest pełen obawy przed jutrzejszym spotkaniem ze Słowacją. W rozmowie z interia.pl w krytyczny tonie wypowiedział się na temat planów i koncepcji Paulo Sousy. Jerzy Dudek uważa, że polski zespół nie rozumie intencji obecnego selekcjonera. Przede wszystkim martwi go postawa defensywy.  Uczestnik mistrzostw Świata w 2002 r. nie jest przekonany co do […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Radomiak i Termalica obroniły awans. Czołowa szóstka bez zmian!

W ostatniej kolejce sezonu 1. ligi mogło wydarzyć się wiele. Wcale nie było tak, że wszystko mieliśmy rozstrzygnięte. Termalica mogła stracić drugie miejsce, Radomiak pierwsze. Za ich plecami ciągle czaił się GKS Tychy, a taka Miedź Legnica mogła rzutem na taśmę wejść do strefy barażowej przy odrobinie szczęścia. Ale nie, zobaczyliśmy – jak na standardy […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

To już pewne. Piotr Jawny nowym trenerem Podbeskidzia

Piotr Jawny i Marcin Dymkowski pożegnali się dzisiaj z zespołem rezerw Śląska Wrocław. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2. ligi mówiło się, że ten duet trenerski jest poważnie rozważany w Podbeskidziu Bielsko-Biała. Według naszych informacji wszystko zostało już dopięte. Osoby decyzyjne w ekipie spadkowicza Ekstraklasy potwierdziły, że obaj panowie będą prowadzili drużynę “Górali” od sezonu 2021/2022. […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Krótka wycieczka na Market Street (3)

Mam obsesję na punkcie “A Trip Down Market Street”. Trzynastominutowego nagrania filmowego, na którym nie dzieje się nic. To tylko kamera przyczepiona do trolejbusa, sunącego wzdłuż ulicy San Francisco w zwykły dzień. Ktoś przejeżdża. Ktoś przechodzi. Żadnej fabuły. Żadnych wodotrysków. Żadnej konkretnej opowieści, którą film próbuje opowiedzieć. Nic szczególnego. Rzecz jednak w tym, że widzimy […]
13.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Marcelo trafi do Leeds United?

Coraz więcej wskazuje na to, że Marcelo latem opuści Real Madryt. Według doniesień angielskich mediów, zatrudnieniem doświadczonego Brazylijczyka są zainteresowane dwa kluby z Premier League. Co ciekawe, nie chodzi o żadną z topowych ekip angielskiej ekstraklasy. Do wyścigu po zatrudnienie Marcelo stanęły jak na razie Everton oraz Leeds United. Byłby to spory zjazd dla 58-krotnego […]
13.06.2021
Weszło
13.06.2021

Trudna nauka milczenia (3)

Nauka mówienia to jest wielka misja, jestem w tym na bieżąco, obserwuję jak starszy syn zaczyna rozumieć różnicę między “poszłem” i “poszedłem”, sprawdzam, czy młodszy już umie “tata daj”. Trzeba włożyć dużo pracy i poświęcić mnóstwo uwagi, by wprowadzić niemowlaka w ten uroczy świat słów, dzięki którym miliony ludzi (w tym gronie i ja) zarabiają […]
13.06.2021
Suche Info
13.06.2021

Wielki powrót Buffona do Parmy?

Gianluigi Buffon rozstał się z Juventusem, ale nie ma zamiaru kończyć kariery. Jak poinformował Fabrizio Romano, 43-latek jest blisko powrotu do Parmy. Dzisiaj włoskiego golkipera kojarzy się już głównie ze “Starą Damą”, ale Buffon w Parmie spędził pierwszy etap swojej szokująco długiej kariery i to właśnie w tym klubie się wypromował. Do pierwszej drużyny Gialloblu […]
13.06.2021