post
Avatar

Opublikowane 16.12.2017 09:05 przez

redakcja

Przygarnąłbyś pod swój dach zwierzę, w którego naturze jest polowanie, zabijanie, które byłoby w stanie rozprawić się z tobą kilkoma ruchami? Czy to w ogóle możliwe? Kamil Stanek, który oswoił pumę pokazuje, że tak. Kamil śpi w jednym łóżku ze zwierzęciem, które w każdej chwili mogłoby go zabić. Ale absolutnie nie ma o to żadnych obaw – puma zachowuje się jak normalny kot. Łasi się, daje się głaskać, wyczekuje na spacer czy jedzenie. A je miesięcznie 120 kg surowego mięsa. – Nam zostają tylko parówki – śmieje się właściciel.   

Wraz z Kamilem i jego małżonką spotykamy się w Złożeńcu, niewielkiej wsi na wyżynie krakowsko-częstochowskiej. Wokół niewiele domów, las, gruntowa droga, telefon gubi zasięg, o internecie nie wspominając. Trochę koniec świata. Ale ma to swój niepowtarzalny klimat. To miejsce, w którym człowiek żyje zgodnie z naturą. Na podwórku witają nas kozy, tuż obok widzimy oborę, na środku podwórka swój wybieg ma – jak nazywają ją domownicy – królowa. Puma. Na wybiegu spędza jednak niewiele czasu. Nie po to zostało włożone tyle pracy w jej wychowanie, by teraz siedziała w odosobnieniu, prawda? 

Dla pumy Kamil musiał podporządkować całe swoje życie. Zrezygnować z jeżdżenia na misje do Afganistanu czy każdej innej regularnej pracy. Codziennie musi poświęcać uwagę Nubii, by sytuacja nie wymknęła mu się spod kontroli. Co kieruje człowiekiem, który rzuca pracę i kupuje pumę? Jak wygląda wychowanie zwierzęcia? Co w sytuacji, gdy wielki drapieżny kot zaczyna atakować swojego właściciela? Jak Nubia na siebie zarabia? Dlaczego promocyjnym strzałem w dziesiątkę okazały się spacery obok drogi krajowej? O tym wszystkim w wywiadzie z pasjonatem, który jako jedyny człowiek w Polsce (Europie?) mieszka z pumą pod jednym dachem. 

received_1121710521241486

W 2012 roku wróciłem z misji w Afganistanie. Cały system przygotowania do służby wojskowej polega na niszczeniu psychiki. Ktoś ci przykłada karabin do głowy po to, żebyś powiedział “kapituluję, poddaję się, chcę do domu”. Ale ty nie możesz tego powiedzieć. Cały czas udowadniasz, udowadniasz, udowadniasz. Pierwotnie chciałem się rozwijać w tym kierunku i iść do szkoły oficerskiej, bo mam skończone cztery lata studiów, ale uznałem, że to nie ma sensu. Przez wojsko siadała relacja u nas w domu. Wracałeś i zawsze przenosiłeś to na rodzinę. Pieniądze zarobiłeś dobre, żona też, jak na naszą dwójkę mieliśmy świetną sytuację. Czasem jednak musisz wybrać: albo się robi to, co się kocha, albo się robi to, z czego są pieniądze. Rzadko kiedy te dwie sytuacje są ze sobą połączone.

Mieszkałem w Mnichowie, to wieś przy drodze E7 między Kielcami a Krakowem. Ludziom na wsi normalne wydaje się wyjechać na szparagi i kupić Golfa IV w gazie. Wokół stawiają domy, ale żeby to zrobić pływają po uszy w kredytach. Robi się amerykańska wioska: domy trochę inaczej wyglądają, ale wszyscy żyją tak samo. Harują w pracy, której nie czują, ale trzymają się jej, bo roboty nie ma, a tu jest stała umowa. W wakacje jeżdżą do Kołobrzegu, bo każdy jeździ do Kołobrzegu. Potem ludzie kończą nieszczęśliwi, bo myślą sobie, ile rzeczy było do zrobienia, ale wszyscy wokół uważali, że to głupie. Dlaczego ktoś podaje swoje pomysły na życie do czyjejś opinii? Przecież to tak, jakbym ciebie teraz spytał, co ja mam jutro zjeść. Ktoś nie będzie żył w moim domu i jadł z mojej lodówki, więc co go to interesuje? Wszyscy wchodzą na taśmę i biegną, a ja chciałem się z niej wyrwać. Zeskoczyć. Co by potem syn o mnie powiedział? Że tata jest super, bo pracował w Niemczech na szparagach? Mógłbym wyjechać do Anglii, bo nie trzeba mieć wielkich zdolności do pracy na budowie. Wróciłbym, straciłbym pieniądze… I co dalej? Stwierdziłem, że czas robić to, co się kocha.

Takim sposobem kupiłeś pumę.

To była zagrywka va banque, ale w sytuacji, gdy nie masz żadnego innego startu, zwyczajnie nie masz nic do stracenia. Nie mieliśmy pieniędzy. Musieliśmy pożyczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych by dograć wszystkie szczegóły, a nikt nam nie dawał gwarancji, że to się zwróci. Skąd mieliśmy to niby wiedzieć, skoro nikt w Polsce przed nami tego nie robił? Pojawiły się dwa wyzwania. Pierwsze – skąd pożyczyć? Drugie – jak oddać? Kolega, z którym służyłem na misji i widziałem się z nim dosłownie trzy razy w życiu uwierzył w mój projekt i wyłożył kasę na stół. Gdy się udało oddałem mu wszystko co do grosza.

Musiałem zdobyć też odpowiednią wiedzę, co było trudne. Gdy w 2012 chciałem się skontaktować z kimś, kto mógłby mi pokazać taką pracę ze zwierzęciem, odbijałem się od ściany. “Wiem, ale nie powiem”. Musiałbyś podjechać Bentleyem, żeby ktoś ci otworzył drzwi. To było bardzo snobistyczne środowisko. Trzeba było wypić z kimś drina na jakimś balu, żeby być wtajemniczonym, bo wiedzę o dzikusach posiadało wąskie grono wtajemniczonych. A ja byłem zwykłym chłopakiem ze wsi i tyle. Dlatego postawiłem sobie za punkt honoru, by dzielić się dalej tym, co wypracowałem z Nubią z weterynarzami i pasjonatami.

W 2013 roku dowiedziałem się, że pumy są dostępne na hodowli w Czechach. W 2014 roku Nubia stała się naszą domowniczką.

Mniej więcej wtedy wszyscy wokół zaczęli się zastanawiać, kiedy puma zrobi z was jesień średniowiecza.

Stary, ile ja się tego nasłuchałem…

Zobaczysz, będzie miała pół roku i cię zje.

Rok i po tobie, mówię ci.

Daję wam dwa lata – wtedy wejdzie w dorosłość i koniec.

No i co? Nubia ma prawie cztery lata i miała mnie już dawno zjeść. To ja chyba jestem jak kot i mam kilka żyć. Zresztą mam teorię, że słabego mięsa puma nie bierze, więc jestem bezpieczny.

Natomiast życie z pumą musi być trochę jak spanie na bombie.

Coś ty. W życiu.

Przecież to zwierze drapieżne.

Dla nas nie. My się jej w ogóle nie boimy, mimo że od początku przejawia się u niej instynkt. Łapie mnie na przykład zębami za szyję. Gdyby mocniej zacisnęła – jest po mnie. Jesteśmy bezpieczni dzięki pracy, jaką wykonaliśmy z  wyszkoleniem Nubii. Puma to weryfikator. Gdy popełnisz błąd, masz kilim, karate, nie ma cię, do widzenia. Zwierzęta nie wybaczają pomyłek. Mając pewien koncept da się je wychować wbrew utartej ścieżce. To jak z dziećmi – gdy wyjdą z dobrej szkoły, zawsze będą lekarzami albo prawnikami? No nie. Tak samo nie każdy kot będzie przymilny, a nie każda puma będzie zabijać. Nie można popadać w zamknięte ramy, bo nigdy byśmy nie uwierzyli w to, że bobsleiści z Jamajki – kraju bez zimy – mogą robić furorę w sporcie zimowym. Zwierzę to indywidualność.

Jest w Polsce druga tak oswojona puma?

Nie.

A w Europie?

Chyba nie. Pumy oczywiście są, ale odizolowane na wybiegu. Nasza puma śpi z nami w łóżku i jest bardzo spokojna. Czasami zjada nam mięso prosto z ust. Dzieje się tak dlatego, że mamy wyszkolone całe stado. Jakiś czas temu do pumy dokoptowałem psa obronnego – owczarka belgijskiego – a niedawno dostałem drugiego na wychowanie, ale ma trochę wadliwy system. Boi się, wycofuje. Dla laika wygląda bardzo groźnie – ujada, dochodzi z zębami do twarzy, ale jak przyjdzie co do czego nic nie zrobi. Wszystko ze strachu. Facet z adopcji ocenił, że jest agresywna na koty, ale jak poszczułem ją kotem to uciekała. Psy można łatwo spieprzyć. Pierwszy z psów – Aziza – to automat obronny. Gdy drugi z psów – Beta – będzie na mnie szczekać, to ją zaatakuje. Dlatego ty jesteś bezpieczny koło pumy. Gdyby chciała ci coś zrobić, Aziza ją bez ostrzeżenia zaatakuje. Gdyby to było stado wolnych elektronów ograniczonych tylko jedną powierzchnią, w której każde zwierze grałoby na swoją modłę, byłoby to bez sensu. Tworzysz drużynę. Wychowujesz. To jest piękne i jaram się tym, że potrafimy to okiełznać. Jest Zuzia i Ciciun – zwykłe koty – które sobie biegają i ani Nubia ich nie zje, ani psy nie zagryzą.

 Sam uczyłeś się tresury?

Tak, duże doświadczenie dała mi praca z Nubią. Ludzie oddają nam czasami na parę dni psa, byśmy go ustawili. Kiedyś przyjechała kobieta z owczarkiem niemieckim.

Nie słucha się – mówi.

Piętnaście minut i pies jak w zegarku. Owczarek niemiecki to świetny pies do pracy, tylko patrzy na ciebie błagalnie i prosi: rzuć patyk. No rzuć! Rzucisz belgowi, a on się popatrzy inaczej: ale o co ci chodzi? Do owczarka belgijskiego musisz trafić głębszą komendą. To wybitna jednostka. Od drugiego miesiąca zaczynają się komendy, posłuszeństwo i podejście “dam ci coś jak coś wykonasz”. Wielu ludzi uczy psa “podaj łapę”. Ale czemu to ma służyć?

Nie wiem. Ładnie wygląda?

I tyle. Z drugiej strony nie można przesadzić z tresurą, bo ten pies ma żyć w twoim domu, nigdy nie wykorzystujesz ich pełnej mocy. Zwierzęta się targetuje. Masz psa, który będzie operował głównie nosem i jesteś w stanie go wyszkolić tak, że na przejściu będzie wciskał przyciski świateł niewidomym. O szukaniu narkotyków nie wspominam, bo to oczywiste. Każda komenda musi mieć cel. Gdy my pracowaliśmy z Nubią, kluczowym elementem były spacery. Każdy na wsi mówił:

O, wychodzi się lansować.

Bzdura. Chodziło o to, by ją socjalizować. Żeby się odnalazła od małego w trudnych warunkach i nie bała się. Dzięki temu wychodzę z samochodu, idę do weterynarza, on ją w spokoju szczepi i nic się nie dzieje. Bo ona już jest tego nauczona. Co najmniej jeden spacer dziennie musiałem zrobić. To było też ważne, bo Nubia dzięki temu dobrze spała, musiałem ją zmęczyć. Chodziłem do sklepu z pumą, robiłem zakupy i wracałem.

I co, ludzie się nie bali?

Sąsiedzi podchodzili, “cześć Nubia”, pogłaskali. Rowerzysta, pies, samochód – widziała różne sytuacje, których nie można było zaaranżować w klatce. Z biegiem czasu zaczęła się domagać więcej. Mam nagranie, jak bierze smycz do pyska i czeka z nią pod drzwiami. Mówiliśmy “idziemy” i potrafiła przynieść w zębach kluczyki.

received_1037597322959886 (1)

Spacery wzdłuż krajowej siódemki miały też inną wartość – poznawałeś przy tym masę osób.

Ludzie zatrzymywali i robili sobie fotki z Nubią, zagadywali, wypytywali. Chodzenie z pumą przy E7 nie było tylko socjalizacją, ale i wyjściem do ludzi z całym projektem. Nie siedziałem i oczekiwałem, że samo przyjdzie do mnie CNN. Trzeba być w tym trochę spektakularnym. Poznaliśmy masę ciekawych osób, którzy w weekend wydają tyle, że my możemy zastanawiać się tylko, ile zer. Nie chcę rzucać nazwiskami, ale byli to znani piosenkarze, aktorzy czy sportowcy.

Kontakty z ulicy potrafią przerodzić się we współpracę?

Tak, Nubia bierze udział w teledyskach czy reklamach też dzięki temu, że kogoś poznaliśmy przy drodze. Staram się, męczę ludzi. Mamy naprawdę dużo ofert przeróżnej współpracy. Najfajniej pracowało się z braćmi Collins, którzy w Wielkiej Brytanii zajmują się tuningiem najbardziej prestiżowych aut na świecie. Super goście. Robimy też wiele projektów ze sportowymi autami. Przewinęło się ich już tyle, że przestałem się nimi jarać. Maserati, Lotusy… A Nubia sobie po nich skacze jak zwykły dachowiec w Krakowie. Specjalnie po to ma zresztą przycięte pazury. Kiedyś chciała skakać na Ferrari cabrio z materiałowym dachem. Nie, nie, za to dziękuję! Na pewno by nie wytrzymały i trzeba byłoby bulić. Uczestniczyliśmy też w gali KSW. Oczywiście z boku, to tak jakby podawać mikrofon Michaleowi Jacksonowi. Niby żadna zasługa, ale jednak jesteś częścią składową, bo bez mikrofonu by nie zaśpiewał. Niektóre przedsięwzięcia otwierały mi furtki do kolejnych. Wymarzyłem sobie, by robić dla KSW i mi się to udało. Zapraszają nas też na wewnętrzne wykłady do firm. Siedzi sobie 200 osób, puszczam Nubię i mówię:

Sprawdzimy, kto kłamał w CV.

Ludzie już wydygani. Podchodzę do losowego gościa z tłumu i krzykiem:

Imię nazwisko, imię nazwisko, imię nazwisko, z kim przyjechałeś, dlaczego jesteś kurwa z Berlina?! Ile masz dzieci?! Ile pytań, nie odpowiedziałeś! Nie odpowiedziałeś!!! Mów!!!

Eeee…

I czym dla ciebie jest stres? Napisałeś w CV, że możesz działać pod wpływem stresu. Pali się dom i co robisz? Stres to dla ciebie to, że nie zabrałeś kanapek z domu?

Eeee…

Przez samą pumę nie potrafią już zebrać myśli, a potem wpada gość i krzyczy im w twarz. Wpadamy, robimy rozróbę i nagle się okazuje, że nie ma kozaka. Odwiedzam także więzienia, szpitale czy domy dziecka.

Jak się czujesz jako cyrkowiec?

Żeby mieć takie niebezpieczne zwierzę, trzeba otworzyć działalność cyrkową.

To warunek?

To jest dobre słowo. Każdy mówi mi: obszedłeś przepisy. To tak, jakby kierowca obszedł przepisy robiąc prawo jazdy. Trzeba było spełnić określone warunki – to ja je spełniłem. Żeby mieć pumę, trzeba mieć cyrk. No to założyłem cyrk. Jest ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, więc nikt nie może mi nakazać, ile razy mam dawać występy cyrkowe. To moja sprawa. Sporo cyrków mamy w Polsce.

Nie boisz się, że Nubia w pewnym momencie zechce skoczyć na polowanie i wybierze życie na wolności? 

Gdzie? Jak? Nie ma szans. Mam specjalny pasek z klamrą, zawsze ma na sobie dodatkowo łańcuch i nie ma opcji, by się wyrwała. Smycz plotłem sam, więc mam stuprocentową pewność, bo rozwiązaniom fabrycznym nie ufam. Uprzęże, szelki – wszystko jest robione z wysokiej jakości materiałów, zapięcia mamy alpinistyczne. Tu nie oszczędzamy. Albo chcesz być bezpieczny i wydajesz pieniądze na bezpieczeństwo, albo lecisz na farta. Przyjechałeś do mnie na letnich oponach – jeśli nie daj Boże byś w coś przywalił kosztowałoby cię to więcej niż jakbyś zmienił je wcześniej. Na zwierzętach nie oszczędzamy. Puma je miesięcznie 40 kilogramów mięsa dobrej jakości – drób, króliki, wołowina. Nam zostają parówki i kanapki z serem. Na samo siano dla zwierząt dziennie wydajemy 30 złotych. Kasa idzie niesamowita, oszczędzamy na czym się da.

Co by się stało, gdybyście zostawili na parę dni pumę i psy samym sobie?

Znajomy Turek w taki sposób stracił pół hodowli owczarków belgijskich – po prostu zostawił na pół godziny dwie suki, które się zawsze bawiły ze sobą. Nie wiadomo, o co poszło. Rozwaliły się na maksa, obie zdechły. Dramat, gość wylądował na zawał. Każdy mówi, że występuje instynkt. Gdy dochodzi do zagrożenia, nie ma czegoś takiego, że zwierzęta sobie sprzedają po liściu i się rozchodzą. Biją się do momentu, aż się zagryzą. Jaguary potrafią zagryźć się podczas stosunku. Instynkt. Jakbyś widział gościa z giwerą, to byś uciekał, bo tak nakazałby ci instynkt. Swoją drogą fakt, że pumę dyscyplinuje pies sprawia, że ja jestem zupełnie chroniony. Nubia nie ma się za co na mnie mścić. Przecież ja jej nie ugryzłem. Dochodzi u nas do różnych ścięć ze zwierzętami. Jeśli cokolwiek Nubia miałaby do mnie, to by mnie wystrzeliła w kosmos od razu. Wystarczy, że w nocy wskoczy mi na głowę i do widzenia.

received_1109538445748030

Szczerze – zaatakowała cię kiedyś?

Gdy skończyła rok były takie sytuacje. Śpisz sobie i dostajesz do głowy żaróweczkę: coś za cicho. Leżałem przykryty kołdrą i nasłuchiwałem. Nagle usłyszałem wyskok. Prawie 40 kilogramów wylądowało mi na twarzy i próbowało dziabać w szyję. I wiesz wtedy, że to już nie zabawa. Wszystko się dzieje już na serio. Nie możesz się podnieść, masz tylko dwie ręce, a zwierze cztery łapy, którymi cię dociska i pysk. Daj sobie z tym radę. Jest klimacik, co? Co ważne – przy walce na zasadzie “ja ciebie pobiję a ty mnie” nie masz szans, bo zwierze się wkręca. Włącza się popęd łupu – skoro już coś zacznie robić, czyli walczyć z tobą, musi to skończyć. Taka chytra baba z Radomia. Chcesz zabrać swoją rękę, a to przecież jest łup. Dlaczego ma oddawać?

Nie możesz wykonywać ruchów. Analizujesz sytuację. Jeśli zrobi ci przerzut z ręki na twarz, to jesteś w jeszcze gorszej sytuacji, bo nawet nie możesz wezwać pomocy. Więc to że gryzie ci rękę jeszcze nie jest w sumie takie złe. Musisz rozwiązać sytuację i opanować. To jak z poślizgiem samochodu – spokojna noga z gazu, wyprowadzenie na prostą.

I jak wybrnąłeś z tego?

Siłą spokoju. Nie możesz tłuc zwierzęcia, bo twoja ręka jest na łamaczach, które służą do łamania kości, a wtedy zwierzę zaciśnie jeszcze bardziej. To nie jest piesek, że podwadzisz pysk drugą ręką i wyjmiesz. Nie masz szans rozewrzeć. Wychodzi wyłącznie opanowanie i wypracowanie ze zwierzęciem tego, że nie wolno. Teraz gdy mnie gryzie po gardle to wie, że nie może użyć maksymalnej siły.

Czym mogłeś podpaść?

Nie ma żadnej zasady, że podpaść. Te zwierzęta dorastają, chcą spróbować czegoś nowego. Jak za dzieciaka prosiłeś “daj się karnąć” to nie chciałeś zabrać tego roweru, a po prostu wypróbować. Jeśli zaszczepimy u zwierzęcia, że to jest fajne, to będzie robić to często. Damy mu frajdę. Spełnimy jego popęd łupu. Gdy będziemy uciekać uzna, że ją to kręci. Gepardy na przykład nigdy nie atakują, jeśli nie uciekasz. Ale gepard robi wszystko, by cię przestraszyć, a wtedy włącza się mechanizm i jednak uciekasz. Prowokuje cię, byś zachował się w określony sposób. Nubia ma podobnie: gdy czuje, że ktoś się boi, krąży wokół tej osoby jak sęp. W przypadku zwierząt wiele sytuacji wygląda drastycznie. Nie dziwię się – puma się rzuca. Z boku wiadomo jak to wygląda, ale wiele z tych sytuacji można wytłumaczyć. Spadniesz z konia – przecież to jego wina, a nie twoja. I co, koń do utylizacji? Nie, bo to się zdarza.

Moment, w którym twoja puma rzuca się na ciebie i robi się niewesoło nie jest momentem, w którym człowiek stwierdza, że czas to skończyć?

Stary, ja się z tego śmieję. Nubia ma jakieś swoje akcje, ale teraz już się nawet nie bronię. Ona nie atakuje, żeby zabić, to taka głupia zabawa “co mi zrobisz jak mnie złapiesz”. Wskakuje na plecy i podgryza. Mówię: “co ty robisz, wariatko?” i przestaje. Jakbym ją zaczął bić – co robi większość ludzi – to agresja budzi agresję. Trzeba trzymać zwierzęta krótko. W przeciwnym razie w sytuacji kryzysowej zostałoby ci tylko “Boże, pomóż” albo “piesku, proszę, nie gryź pana”. Egzotyczne zwierzęta już nie robią na mnie tego efektu wow. Na początku się jarasz, bo widzisz lwa i możesz go wytargać za grzywę, ale z czasem to powszednieje. Chcemy popularyzować zwykłe, gospodarskie zwierzęta. Mamy też krowę, dziewięć kóz, dwa kucyki. Krowy Gdy pięcioletnie dziecko widzi krowę – szaleje. Za niedługo będą w zoo. Jak dzieciaki ze wsi mijają nasze kozy, to sobie robią z nimi sweetfocie, w takim są szoku.

Właściciel działki wymówił nam niedawno umowę i musimy się wyprowadzić. Nie tak się umawialiśmy, ale sprzedał działkę i nie mam zamiaru się z nim szarpać. Mam już plan na nową posesję: chcemy, by przyjeżdżały do nas wycieczki, firmy na integrację, dzieciaki. Na wyżynie krakowsko-częstochowskiej jest wiele atrakcji, więc turystów nie brakuje. Nawet w jaskiniach znaleźli tu jakiegoś lwa sprzed lat, co super się dopełnia z całością naszego projektu. W pewnym momencie doceniasz to, że jest cisza, zieleń, że możesz spotkać jelonka. Są jeszcze tak zajebiste miejsca na świecie. Na Krupówkach smog już jest chyba większy niż w Krakowie. Nagle wszyscy rzucili wszystko i pojechali w Bieszczady, które skolonizowały się tak, że nazywają je już “Warszawa”. Jest przesyt technologii. Zapominamy, do czego służył sierp czy sieczkarka. Dzieciaki będą przyjeżdżać do nas na ferie i dostawać zadania: wyprowadzić kozy, zerwać trawę, wydoić krowę. Nigdzie tego nie mają. Na mojej rodzinnej wsi może w jednym gospodarstwie są jeszcze krowy.

received_1127348363967038

Chcecie im zapewnić coś, co dla naszego pokolenia było oczywiste, gdy się mieszkało na wsi bądź miało tam rodzinę.

Za moich czasów żeby iść na zabawę, trzeba było wyrzucić gnój, wydoić krowę, sprzedać butelki albo jagody by mieć na wino a potem umyć się w miednicy, by wstydu nie narobić. To się teraz wydaje śmieszne, ale tak było, walka o przetrwanie, by się jak najlepiej bawić jak najmniejszym kosztem. Wino sączyłem godzinę. Teraz dzieci są w pokosferze z tabletami i żyją w jakimś innym świecie. U nas nie ma telewizora ani komputera. Całą stronę i Facebooka ogarniamy na telefonie. Co więcej – u nas nie ma zasięgu. Totalna dziura. Osoby, które przyjeżdżają z korpo czy z byłej pracy mówią, że tu jest zajebiście. Dzieci nagle zaczynają kasować gry w telefonie.

Bardzo nam pasuje mieszkanie tutaj. Wstaję rano, idę sobie do obory, wracam na obiad, idę sobie do lasu, wracam. Totalna wolność. Większość zrobiliśmy tu sami. Podłogę, ubikację, wybieg dla pumy, oborę. Nie było tu ani prądu, ani ogrzewania. Słyszę czasem, że ktoś wybudował dom. To ty robiłeś podłogę? Nie. To ty stawiałeś ściany? Nie. No to jak wybudowałeś? To jak z ludźmi, którzy wchodzą na Mount Everest – bohaterowie, ale nikt nie mówi o tym, że cały sprzęt wnoszą za nich szerpowie. A my wszystko ręcznie. Teraz magazynuję drewno, bo mam ku temu warunki, ale rok temu mieliśmy tyle, ile przywiozłem z lasu na sankach.  Cały czas jest robota. Nie tworzę gospodarstwa po to, by leżeć. Czasem dochodzisz jednak do momentu, w którym przekonujesz się, że jedną trzydziestką stu hektarów nie skosisz i musisz kupić New Hollanda. I tak jak z nami – jesteśmy już na etapie, w której musimy wskoczyć jak Mario na wyższy stopień. Ale najpierw potrzeba nam grzyba, który sprawi, że urośniemy.

Musimy zdobyć nagle 30-50 tysięcy złotych, by przenieść się na inną posesję. Wszystko, co zrobiłem, odbyło się przy pomocy ludzi. Tu kolega mi pomógł, tu ktoś wpłacił na nasze konto. Zdarza się, że ktoś doceni projekt i wpłaci nawet dwa czy trzy tysiące. To zaufanie społeczne i miara tego, że projekt jest transparentny i interesuje ludzi. Póki co nie patrzę na zysk. Robię wszystko, by wyjść na zero i musieć jak najmniej pożyczać, ale żyję tym, co może być za kilka lat. Karta się musi odwrócić. Zwłaszcza, że postawiłem na nią wszystko. To jak skok z kosmosu – możesz być wielki albo płaski. Jak coś robisz poza szablon, to jesteś odszczepieńcem, weź idź człowieku do Mrówki, może cię tam przyjmą. Nie mam złudzeń, że wszyscy mówią o mnie “fajny człowiek z pasją”. Raczej “ten idiota, co z łazi po wsi z pumą”. Ważne, że nazwiska nie przekręcają i wiedzą, że takich idiotów na całą Polskę i pewnie Europę jest sztuk jeden.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. projektpuma.pl 

WESPRZYJ KAMILA I JEGO PUMĘ (ZRZUTKA)

WESPRZYJ KAMILA I JEGO PUMĘ (PATRONITE)

WIĘCEJ O PROJEKCIE MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ NA FACEBOOKU

redakcja

Opublikowane 16.12.2017 09:05 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło
20.06.2021

Spodziewaliśmy się niczego, a dostaliśmy wszystko | Dwaj opromienieni młodzieńcy #23

Dwaj zgryźliwi tetrycy, czyli Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz, omawiają na gorąco mecz Polski z Hiszpanią. I zmieniają nazwę programu na dwaj opromienieni młodzieńcy, tak fantastyczny był to wieczór. Suto zastawiony stół, sąsiedzi, którzy mieli transmisję przyspieszoną o 30 sekund, dzięki czemu trafnie można było przewidzieć pomyłkę Moreno przy karnym. Paulo Sousa, który wyglądał jak […]
20.06.2021
Felietony i blogi
20.06.2021

Obrazy, które mówią wszystko (10)

Im jestem starszy, tym bardziej wnerwiają mnie gesty pod publiczkę. Zresztą, po tylu latach śledzenia biznesu, dość szybko można rozszyfrować, kto o całowaniu herbu przypomina sobie dopiero pod koniec kontraktu, a kto fotki z siłowni o bezustannej pracy nad sobą robi od razu na cały tydzień, podczas jednej wizyty między sztangami. Dlatego przez lata uodporniłem […]
20.06.2021
Brama dnia
20.06.2021

Rummenigge czy Bergkamp? Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszej “Bramie dnia” nagrodziliście M’Baye Nianga, który w pierwszym meczu mistrzostw świata w Rosji wykorzystał serię kuriozalnych błędów polskiej defensywy. Dzisiaj wracamy do standardowych propozycji – mamy dla was dwa naprawdę efektowne trafienia. Jedno w wydaniu holenderskim, drugie niemieckim. Zapraszamy do głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. KARL-HEINZ RUMMENIGGE VS CHILE (1982) Najpierw […]
20.06.2021
Weszło
20.06.2021

STAN EURO: GRAMY DALEJ!

A jednak! Wciąż nie odpadliśmy z Euro, wszystko dzięki remisowi 1:1 z Hiszpanią. Pora więc na Stan Euro. W składzie: Kowal, Roki, Smyk, Paczul. Jedziemy! 
20.06.2021
Weszło
20.06.2021

Bohater dnia? Niemiecka maszyna “Goalsens”

Jeśli szukać kompletnego występu zawodnika na pozycji wahadłowego, musimy zwrócić się w kierunku reprezentacji Niemiec. Wiecie, to, jak zagrał z Portugalią Robin Gosens, zasługuje na ocenę 10/10. Taką też zresztą notę mu wystawiliśmy, bo było za co. Piłkarz Atalanty niekiedy unosił się ponad boiskiem, dawał swojej drużynie wyjątkową jakość i to na tle obecnych mistrzów […]
20.06.2021
Weszło
19.06.2021

Najbardziej optymistyczny scenariusz: nie skompromitować się (9)

Jeśli składową kibicowania jest wiara w sukces swojej ukochanej drużyny, jestem najgorszym kibicem świata. Znajomi, przyjaciele i rodzina wielokrotnie mają dość mojego smęcenia. Niezobowiązujące rozmowy zamieniają się w katorgę, gdy ktoś niefrasobliwie postanowi zapytać mnie o nadchodzący mecz.  – Kuba, jak stawiasz w Polska – reprezentacja południowej części podwórka przy Gdańskiej? – Reprezentacja południowej części […]
19.06.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

“To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. “Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 39
Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ariel Bumerang
Ariel Bumerang (@drocca)
3 lat temu

Był już taki jeden co chciał udowodnić że krokodyle nic mu nie zrobią i że są jego przyjaciółmi, na samym końcu tej przyjaźni te krokodyle go wpierdoliły, jak gość chce mieć pumę to niech sobie ma, ale karmiona surowym mięsem prędzej czy później coś odjebie, mimo że wygląda jakoś tak mizernie, no ale ja się w to nie wpierdalam.

Joshua
Joshua (@joshua)
3 lat temu
Reply to  Ariel Bumerang

Krokodyle go wpierdoliły? Czy oby na pewno? 😉

Ariel Bumerang
Ariel Bumerang (@drocca)
3 lat temu
Reply to  Joshua

Nie wpierdalam się w to

technojezus
technojezus (@technojezus)
3 lat temu
Reply to  Ariel Bumerang

Jak można porównywać krokodyle do dzikich kotów………..

Janek Buszewski
Janek Buszewski (@janek-buszewski)
3 lat temu
Reply to  technojezus

Tak samo jak nie powołać najlepszego strzelca w swojej drużynie oraz podstawowego bramkarza oraz obrońcę na finały MŚ 2006. Jednocześnie na konferencje prasowe po “wpierdolach” w finałach MŚ 2006 wysyłać….kucharza 😀 Nieprawdaż Pawełku masz w tym doświadczenie i to nie małe !?! Ale moja sugestia jak masz się “nie wpierdalać” to proszę w końcu zamknij mordę i nie wpierdalaj się w tematy, które jak widać przerastają ciebie intelektualnie, tak samo jak przerastała ciebie trenerka kadry narodowej 😀

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Ariel Bumerang

Treść usunięta

duuchu
duuchu (@duuchu)
3 lat temu
Reply to  Ariel Bumerang

ale wiesz coś o dzikich zwierzętach, czy pieprzysz dla samego pieprzenia?

Sebastian Ro(L)ewski
Sebastian Ro(L)ewski (@sebastian-rolewski)
3 lat temu

to jakiś furfag czy ki huj

Al Bundy
Al Bundy (@al-bundy)
3 lat temu

Skończy jak ten koleś Steve Irvin, którego dziabnęła płaszczka. No, ale spoko, bez takich typów nagroda Darwina straciłaby rację bytu.

pyrkus
pyrkus (@pyrkus)
3 lat temu

Ciekawe podejście ma facet. Kredyty są złe, ale już żebranie ok. Internety są złe, ale w komórce już ok.

CaneCaninis
CaneCaninis (@vanwolf)
3 lat temu

Brawo, coraz mniej ludzi z pasja i odwaga aby zyc tak jak tego chca.

Nedi81
Nedi81 (@nedi81)
3 lat temu
Reply to  CaneCaninis

Ogólnie to lubię takich wariatów, ale właściwie o co tu chodzi? Koleś ma pumę, parę krów, dwa psy, dwa koty i kozy. Mówi o tym “projekt”. Jeździ po świecie i pokazuje dzikiego kota na łańcuchu. Udomowionego. Fajnie, ale…kolega pożyczył, znajomy załatwił, przyjaciel pomógł, no i numer konta. Wolność wybrał powiadasz? 😉

emperor
emperor (@prawypablito)
3 lat temu

Fajna ta puma. Jakie ma wyniki w triathlonie?

technojezus
technojezus (@technojezus)
3 lat temu

Podziwiam każdego kto hoduje dzikie zwierzęta a najbardziej koty.
Sprawa jest prosta, jeżeli wychowujesz od małego lwa, tygrysa czy np. pumę to praktycznie nie ma szansy aby takie zwierzę cie zabiło.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  technojezus

Treść usunięta

technojezus
technojezus (@technojezus)
3 lat temu

Nie wykluczam, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.
Zresztą u kotów większa jest szansa że zabiją ciebie przez przypadek bawiąc się z tobą niż zabiją ciebie brutalnie bo coś im odwali.Wystarczy spojrzeć na zdjęcie artykułu.Kot łapie za szyję właściciela i mimo że wygląda to jak atak to to jest tylko zabawa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  technojezus

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  technojezus

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Janek Buszewski
Janek Buszewski (@janek-buszewski)
3 lat temu

Ja bym tam wpuścił pumę w sektor gospodarzy, podczas ostatnich derbów Krakowa, przynajmniej Boniek i PZPN mieliby jeden “problem” z głowy 😀

baran
baran (@baran)
3 lat temu

Proponuję zrobić wywiad z gościem, który się chwali że hoduje pytona w spodniach. Podobno można go zobaczyć w niskobudżetowych produkcjach filmowych. Wszystkim próbuje tłumaczyć że nie gryzie i można się z nim zaprzyjaźnić. Nie próbowałem ale chętnie przeczytam wywiad pana redaktora po wizycie u właściciela węża.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
3 lat temu

…”Zapraszają nas też na wewnętrzne wykłady do firm. Siedzi sobie 200 osób, puszczam Nubię i mówię:

– Sprawdzimy, kto kłamał w CV.

Ludzie już wydygani. Podchodzę do losowego gościa z tłumu i krzykiem:

– Imię nazwisko, imię nazwisko, imię nazwisko, z kim przyjechałeś, dlaczego jesteś kurwa z Berlina?! Ile masz dzieci?! Ile pytań, nie odpowiedziałeś! Nie odpowiedziałeś!!! Mów!!!

– Eeee…

– I czym dla ciebie jest stres? Napisałeś w CV, że możesz działać pod wpływem stresu. Pali się dom i co robisz? Stres to dla ciebie to, że nie zabrałeś kanapek z domu?

– Eeee…

Przez samą pumę nie potrafią już zebrać myśli, a potem wpada gość i krzyczy im w twarz. Wpadamy, robimy rozróbę i nagle się okazuje, że nie ma kozaka.”….

Po czymś takim stwierdzam że gościu jest zdrowo popierdolony.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Janek Buszewski
Janek Buszewski (@janek-buszewski)
3 lat temu

“Ojczyznę dojną racz zwrócić nam Panie” 😀 Dojna zmiana już “wymiata” i może to ich pomysł na mobilne jednostki obrony terytorialnej 😉

Baton
Baton (@baton)
3 lat temu

Tu raczej nie chodzi o to, czy dzikie zwierzę, czy oswojone. Każde w jakiejś sytuacji(stresowej) może się odburknąć… Piec Cię ugryzie, poleci ewentualnie krew, a tutaj jak Cię ugryzie to albo bez ręki, albo bez głowy. Trochę inna skala w przypadku lwów, tygrysów, pum, itd. ;). I trzeba mieć na uwadze, że każde zwierzę może być agresywne(w pewnych przypadkach, podobnie jak człowiek). Chodzi o ryzyko śmierci/uszkodzeń ciała. Jest różnica ;).

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Janek Buszewski
Janek Buszewski (@janek-buszewski)
3 lat temu

Autor też “nie lepszy”, bo trzeba być “pod wpływem”, aby taką tematyką jarać się do tego stopnia i zrobić o tym wywiad 😀

Transilvanian Nosferatoo
Transilvanian Nosferatoo (@transilvanian-nosferatoo)
3 lat temu

Trochę szkoda, że jak znowu kiedyś napiszecie o tym kolesiu, to będą to smutne wieści.

Piotrus Pan
Piotrus Pan (@piotrus-pan)
3 lat temu

Mi tam się podoba bo zawsze kręciły mnie dzikie zwierzęta, pozdrawiam

BezAgresji
BezAgresji (@bezagresji)
3 lat temu
Reply to  Piotrus Pan

Zoofilia jest karana. Nie pucuj się lepiej.

Alku86
Alku86 (@alku86)
3 lat temu

pewnie za jakiś czas przeczytamy że raz zapomniał jej nakarmić albo hajsu na karmę jemu zabrakło i puma sama będzie mieszkać . a kolesiowi to złożymy się co najwyżej na ładny wieniec.
ale jedno ma rację- jest wieś to muszą być kurwa krowy itp, teraz to młode pokolenie wieśniaków tylko patrzy jak do miasta się wyrwać, pola odłogiem stoją a ten karierę kurwa w kfc robi kurczaki smażąc. Jesteś ze wsi to haruj na roli, kup krowę, pokaż charakter

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert (@janusz)
3 lat temu
Reply to  Alku86

Wejdź w to pole, pooraj, zasiej. To są właśnie te detale.

DzejDzej
DzejDzej (@dzejdzej)
3 lat temu

Projekt, wolność. “Pożyczyłem, kolega pożyczył” itp
Zwykły cwaniak, za robotę się weź.

theczarek
theczarek (@theczarek)
3 lat temu

Gosc wrócił z Afganu z jakims urazem. Jak by nie udało sie z pumą to by znalazl cos innego co by igralo z jego zyciem np rozpil by sie na potęgę czy cos w ten deseń.
Mi szczerze mówiąc nie imponuje jego hobby choć jestem sobie w stanie wyobrazic ze wydawalo by mi się to fajne jsk mialem powiedzmy 15 lat.

Maria
Maria
11 miesięcy temu

Dobrze, że Nubia trafiła do ogrodu zoologicznego i tam powinna zostać. Rozumiem, że P. Kamil nie miał zaufania do poznańskiego ZOO ja też nie mam zaufania do dyr. Zgrabczyńskiej, ale nie mam również zaufania do tej pumy, której natura nie pozbawiła instynktów – to tylko puma a P Kamil miał bardzo dużo czasu aby udowodnić swoje racje. Zdrowo myślący ludzie i fachowcy, biegli wypowiedzieli się na ten temat. Pan Kamil cierpi na zespół pourazowy po pobycie w Afganistanie i czasem może myśleć irracjonalnie. Dlatego jestem za tym aby puma pozostała w ZOO z możliwością kontaktu że swoim dotychczasowym opiekunem. Mam nadzieję, że właściciel Pumy zebrane pieniądze przeznaczy na szczytny cel bo przecież puma wyżywienie ma w ogrodzie w ZOO w Chorzowie i nic jej tam nie brakuje.

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu
Reply to  Maria

Wystarczy na FB obejrzec projektpuma.Sa tam filmy i zdjecia z kilku lat jak dobrze miała ta puma w domu u Pana Kamila. Ile robił akcji harytatywnych,zbiorek, pokazów. Nie sadze ze w zoo bedzie jej lepiej po 6 latach spedzonych z rodziną.Powinni zmienic przepisy by nie była zwierzeciem niebezpiecznym.By moga normalnie chodzic przy ludziach i pozować z nimi do zdjec.Zoo tez zarabia na zwierzetach a opieka i karmienie kosztują Ta puma nigy nie wykazała agresywnych zachowan wobec ludzi-tak twierdzi jej weterznarz.

Suche Info
20.06.2021

Fojut dyrektorem sportowym Stali Rzeszów

Rozczarowujący sezon przynosi zmiany w pionie sportowym Stali Rzeszów. Dziesiąta drużyna II ligi zmienia dyrektora sportowego – Michał Wlaźlik został odwołany z pełnionej funkcji, a na stanowisku zastąpił go… Jarosław Fojut. – Podjąłem decyzje personalne o zmianach w strukturze klubu. Dotychczasowy Dyrektor Sportowy – Michał Wlaźlik został odwołany ze sprawowanej funkcji oraz odsunięty od pionu […]
20.06.2021
Suche Info
20.06.2021

Dziennikarz LGdS: Linetty na celowniku Mainz

Karol Linetty wreszcie łapie minuty na wielkiej imprezie, a przede wszystkim – może też liczyć na odbicie w piłce klubowej. Jak informuje dziennikarz Nicolo Schira z “La Gazzetta dello Sport” – polski pomocnik znalazł się na celowniku Mainz.  Ten sezon był dla Linettego wybitnie nieudany – zamienił Sampdorię na Torino, gdzie pracował już jego dobry […]
20.06.2021
Weszło
20.06.2021

Spodziewaliśmy się niczego, a dostaliśmy wszystko | Dwaj opromienieni młodzieńcy #23

Dwaj zgryźliwi tetrycy, czyli Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz, omawiają na gorąco mecz Polski z Hiszpanią. I zmieniają nazwę programu na dwaj opromienieni młodzieńcy, tak fantastyczny był to wieczór. Suto zastawiony stół, sąsiedzi, którzy mieli transmisję przyspieszoną o 30 sekund, dzięki czemu trafnie można było przewidzieć pomyłkę Moreno przy karnym. Paulo Sousa, który wyglądał jak […]
20.06.2021
Felietony i blogi
20.06.2021

Obrazy, które mówią wszystko (10)

Im jestem starszy, tym bardziej wnerwiają mnie gesty pod publiczkę. Zresztą, po tylu latach śledzenia biznesu, dość szybko można rozszyfrować, kto o całowaniu herbu przypomina sobie dopiero pod koniec kontraktu, a kto fotki z siłowni o bezustannej pracy nad sobą robi od razu na cały tydzień, podczas jednej wizyty między sztangami. Dlatego przez lata uodporniłem […]
20.06.2021
Suche Info
20.06.2021

WP: Mattias Johansson dołączy do Legii Warszawa

– W przyszłym tygodniu Mattias Johansson pojawi się na testach medycznych i podpisze kontrakt z Legią. Umowa ma obowiązywać dwa lata – poinformowała dzisiaj Wirtualna Polska, potwierdzając temat, który jako pierwszy opisał portal Legia.net. To trzecie letnie wzmocnienie Legii po Joelu Abu Hanna z Zorii Ługańsk oraz Mahiru Emrelim z Karabachu Agdam. W poprzednim sezonie, […]
20.06.2021
Brama dnia
20.06.2021

Rummenigge czy Bergkamp? Głosujcie na “Bramę dnia”

We wczorajszej “Bramie dnia” nagrodziliście M’Baye Nianga, który w pierwszym meczu mistrzostw świata w Rosji wykorzystał serię kuriozalnych błędów polskiej defensywy. Dzisiaj wracamy do standardowych propozycji – mamy dla was dwa naprawdę efektowne trafienia. Jedno w wydaniu holenderskim, drugie niemieckim. Zapraszamy do głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. KARL-HEINZ RUMMENIGGE VS CHILE (1982) Najpierw […]
20.06.2021
Weszło
20.06.2021

STAN EURO: GRAMY DALEJ!

A jednak! Wciąż nie odpadliśmy z Euro, wszystko dzięki remisowi 1:1 z Hiszpanią. Pora więc na Stan Euro. W składzie: Kowal, Roki, Smyk, Paczul. Jedziemy! 
20.06.2021
Weszło FM
20.06.2021

Niedziela w Weszło FM: Kiedyś to było i Kierunek Tokio z Wojciechem Bartnikiem

Niedzielę zaczniemy od audycji W ciemno, a zakończymy Hyde Parkiem z Wojciechem Hadajem! Na naszej antenie także mecze Euro 2020 i finał barażów o Ekstraklasę! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? 9-10: W ciemno – Marcin Ryszka zaprasza słuchaczy na audycje w ciemno, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuję, że bariery istnieją tylko w naszych […]
20.06.2021
Weszło
20.06.2021

Bohater dnia? Niemiecka maszyna “Goalsens”

Jeśli szukać kompletnego występu zawodnika na pozycji wahadłowego, musimy zwrócić się w kierunku reprezentacji Niemiec. Wiecie, to, jak zagrał z Portugalią Robin Gosens, zasługuje na ocenę 10/10. Taką też zresztą notę mu wystawiliśmy, bo było za co. Piłkarz Atalanty niekiedy unosił się ponad boiskiem, dawał swojej drużynie wyjątkową jakość i to na tle obecnych mistrzów […]
20.06.2021
Suche Info
19.06.2021

Oficjalnie: Memphis Depay w Barcelonie

Oczywiście nie jest to wielkie zaskoczenie. Już od dłuższego czasu wszystko wskazywało na to, że Memphis Depay zostanie zawodnikiem Blaugrany. Brakowało tylko dopełnienia ostatnich formalności, ale już wszystko jest jasne w tej kwestii. Transfer nie wysypał się na ostatniej prostej i klubowe media potwierdziły, że reprezentant Holandii od przyszłego sezonu będzie piłkarzem “Dumy Katalonii”. 27-letni […]
19.06.2021
Uncategorized
19.06.2021

Real Sociedad blisko zatrzymania Alexandra Isaka

Reprezentant Szwecji wprawdzie nie strzelił jeszcze bramki na Euro 2020, ale zdecydowanie wyróżnia się swoją dyspozycją. Bez kompleksów wchodzi w dryblingi, a obrońcy rywali mają problem, żeby go zatrzymać. W meczu ze Słowacją został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Tymczasem sport1.de donosi, że Real Sociedad negocjuje z BVB na temat wykupu jego klauzuli, na mocy której […]
19.06.2021
Suche Info
19.06.2021

Eugen Polanski: – Sousa powinien wystawić czterech obrońców

Były reprezentant Polski w rozmowie z interia.pl  powiedział, że jest zdziwiony tym, że Paulo Sousa w spotkaniu ze Słowacją nie zdecydował się na ustawienie dwójką napastników. Ponadto twierdzi, że problem “Biało-Czerwonych” był brak przyspieszenia gry przez środkowych napastników. Jest zwolennikiem tego, by od pierwszych minut wystąpił Tymoteusz Puchacz. Eugen Polanski jest obecnie ekspertem Mangneta TV, […]
19.06.2021
Suche Info
19.06.2021

Griezmanna ciągnie do MLS

Antoine’a Griezmanna wciąż obowiązuje kontrakt z Barceloną do 2024 roku, ale Francuz wie już, gdzie zamierza przenieść się po jego wygaśnięciu.  – Myślę, że po wygaśnięciu kontraktu chciałbym przenieść się do USA. Uwielbiam ten kraj, jego kulturę, NBA i nie ukrywam, że pociąga mnie to wyzwanie. Oczywiście, jeśli moja rodzina przeniesie się tam ze mną. […]
19.06.2021
Suche Info
19.06.2021

„De Jong ma coś z Cruyffa”

Reprezentacja Holandii świetnie weszła w Euro 2020, zaczynając czempionat Starego Kontynentu od przekonujących zwycięstw z Ukrainą i Austrią. Liderem zespołu Franka de Boera jest Frenkie De Jong.  Holenderski pomocnik Barcelony gra na tyle spektakularnie, że Ernie Brandts, były reprezentant Holandii, w artykule dla De Telegraaf przyrównał go do samego Johana Cruyffa. – Cruyff był lepszy, […]
19.06.2021
Weszło
19.06.2021

Najbardziej optymistyczny scenariusz: nie skompromitować się (9)

Jeśli składową kibicowania jest wiara w sukces swojej ukochanej drużyny, jestem najgorszym kibicem świata. Znajomi, przyjaciele i rodzina wielokrotnie mają dość mojego smęcenia. Niezobowiązujące rozmowy zamieniają się w katorgę, gdy ktoś niefrasobliwie postanowi zapytać mnie o nadchodzący mecz.  – Kuba, jak stawiasz w Polska – reprezentacja południowej części podwórka przy Gdańskiej? – Reprezentacja południowej części […]
19.06.2021
Suche Info
19.06.2021

Śląsk ściąga portugalskiego stopera

Nowym stoperem Śląska Wrocław został Diogo Verdasca. To 26-letni były piłkarz FC Porto i młodzieżowy reprezentant Portugalii, który ostatnie lata spędził w Beitarze Jerozolima.  –  Nie unika pojedynków, a w ustawieniu z trójką obrońców z powodzeniem może zagrać na każdej pozycji w defensywie – charakteryzuje go dyrektor sportowy Śląska Wrocław, Dariusz Sztylka. CV? Bez szału, bez […]
19.06.2021
WeszłoTV
19.06.2021

Egzamin Dojrzałości: czy Mateusz Kochalski jest zakochany w futbolu?

W kolejnym odcinku nowej serii, zatytułowanej Egzamin Dojrzałości i powstałej przy współpracy z PKO Bankiem Polskim, w której testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpił Mateusz Kochalski z Radomiaka Radom. Zapraszamy. 
19.06.2021
Suche Info
19.06.2021

Skra Częstochowa w I lidze

Skra Częstochowa zapewniła sobie awans do I ligi.  Ekipa spod Jasnej Góry przekonująco pokonała KKS Kalisz i zapewniła sobie awans na zaplecze Ekstraklasy po przejściu baraży w II lidze. W finale zmagań play-off o I ligę bramki dla ekipy Skry zdobywali Filip Kendzia (samobój), Maciej Kazimierowicz i Dawid Niedbała. Tym samym Częstochowa ma dwie drużyny […]
19.06.2021