To kierowca z pokolenia „PlayStation”. Jeździ ryzykownie, jakby to była wirtualna rzeczywistość

Opublikowane 15.01.2017 11:37 przez

Kamil Gapinski

Jakub Przygoński, który właśnie zajął siódme miejsce w Dakarze, to najprawdopodobniej człowiek bez układu nerwowego. Tylko ktoś taki mógł wsiąść do potężnej Toyoty GT86 o mocy 1068 KM, by na odcinku 1000 metrów w zawrotnym tempie pobić światowy rekord Guinnessa prędkości jazdy w drifcie, a po złamaniu kręgów kręgosłupa wrócić do tak ekstremalnego sportu – i to w świetnym stylu.

Polak w drifcie uzyskał średnią prędkość 217,97 kilometrów na godzinę, wchodząc w poślizg pod kątem 49 stopni. Ten wynik to absolutny nokaut w stosunku do poprzedniego rekordzisty, Niemca Alexa Graefta, którego zdystansował aż o 34 km/h (w 2016 wyczyn naszego kierowcy pobił niejaki Masato Kawabata).

Wszystko to poprzedził kolejny niecodzienny wyczyn. Przygoński za kierownicą swojej Toyoty stanął w szranki z… pilotem samolotu odrzutowego TS-11 Iskra. Na odcinku 1200 metrów osiągnął prędkość 250 km/h, przekraczając linię mety tuż przed odrzutowcem. Dzień jak co dzień w sportowym życiu tego gościa – adrenalina przecież musi buzować jak mentosy w coli. Czasem takie podejście kończy się oczywiście kontuzjami. I nie chodzi tu o zwichnięcie barku czy inne skręcenie kostki. W 2014 roku, na trasie drugiego etapu Abu Dhabi Desert, Kuba doznał poważnego wypadku, który skończył się dla niego złamaniem kompresyjnym 1, 2 i 4 kręgu kręgosłupa. Z trasy został przetransportowany helikopterem.

Byłem rozkojarzony, ponieważ dzień wcześniej reanimowałem kolegę, który niestety zmarł. Podczas wyścigu popełniłem błąd, czego skutkiem było to, że spadłem z wydmy. Później przez pięć miesięcy, po pięć godzin dziennie, odbywałem żmudną rehabilitację, która pozwoliła mi wrócić do sportu. Dzisiaj już śladu po kontuzji nie ma, jestem tylko pół centymetra niższy, ponieważ kręgi są ściśnięte kompresyjnie – tłumaczył później w rozmowie ze „Sportowymi Faktami”.

Po wypadku przyszedł czas na refleksje, których efektem było to, że postanowił przesiąść się z motocykla do samochodu. Uznał wtedy, że dalsze starty na KTM-ie będą dla niego zbyt niebezpieczne. Po 16 latach jazdy na jednośladach musiała być to trudna, ale jednocześnie jedyna słuszna decyzja. Zawodnik postanowił wtedy wykorzystać wiedzę nabytą podczas sześciu startów w Dakarze i pięciu latach za kierownicą samochodu driftowego:

Jestem jak dotąd najszybszym polskim motocyklistą w Dakarze. Mam nadzieję, że będę równie szybkim kierowcą. Znam charakterystykę całych zawodów, wiem na co trzeba uważać, w jaki sposób oszczędzać energię, jak bardzo wcześnie należy chodzić spać i jestem zmotywowany. Wiem, że nie wolno się poddawać, nawet gdy wystąpią problemy na trasie. Czasem należy wyczekać na ten moment, kiedy będzie bardzo trudna nawigacja i w tym momencie należy być wyjątkowo czujnym  i nie zabłądzić.

Jeśli chodzi o potencjał Kuby, to z pewnością jest „urodzonym motocyklistą”, bo na nim się wręcz wychowywał. Jednak kłopoty ze zdrowiem zmusiły go do zamiany dwóch kołek na cztery. Z niezłym skutkiem – uważa Ryszard Opiatowski, ekspert od sportów motoryzacyjnych „Przeglądu Sportowego.  – Jak duży jest jego potencjał samochodowy, okaże się w ciągu 2-3 lat, jeśli nadal będzie wspierany przez sponsorów. Wiadomo, że chciałby kończyć Dakar w czołowej trójce. Na razie trudno wyrokować, czy będzie na to go stać. Ma ku temu predyspozycje, bo nie boi się ryzyka, przekraczania granic, a to jest niezbędne obecnie w motosporcie, by zwyciężać. To może nie tyle wyróżnia go na tle innych, co wpasowuje w pokolenie kierowców „PlayStation”, czyli takich, którzy czasami jeżdżą tak, jakby to była wirtualna rzeczywistość. Nie boją się przekraczać granic.

MCH27700 (1)

Kuba Przygoński ma dopiero 32 lata, ale już można powiedzieć, że jest doświadczonym kierowcą.  Ściga się od 12 roku życia, pasją do motosportu zaraził go dziadek, który podarował mu na urodziny pierwszy motocykl, zielonego Kawasaki KX 80. Chłopak był wtedy w siódmej klasie podstawówki. Wtedy też stanął przed bardzo ważną decyzją – tor wyścigowy czy basen? Trenował pływanie pięć dni w tygodniu po cztery godziny dziennie. Wstawał bladym świtem, od 7:00 do 9:00 był na basenie, od 9:00 do 15:00 w szkole, a od 16:00 do 18:00 znowu w wowdzie. I tak w kółko. Wygrała motoryzacja, ale pływanie również zaprocentowało – jego organizm przystosowany był do wysiłku fizycznego już od najmłodszych lat.

Lista sukcesów Przygońskiego jest naprawdę długa, choć on sam do swoich największych osiągnięć zalicza przede wszystkim sześciokrotne wicemistrzostwo świata Cross Country, a także wielokrotne mistrzostwa i wicemistrzostwa Polski enduro. Do niego też należy tytuł najszybszego polskiego motocyklisty Rajdu Dakar uzyskany w 2014 roku – przyjechał na szóstej lokacie.

W styczniu 2016 roku zadebiutował za kierownicą auta w tej imprezie, choć był to już jego siódmy start w tym cyklu. Wrócił względnie zadowolony, z kolejnym cennym doświadczeniem, które miało pomóc mu w przyszłości. Przyznał, że rajd za kierownicą samochodu był mniej męczący fizycznie i łatwiejszy technicznie. Mimo to w niektórych sytuacjach nie wiedział jak jechać, choćby przez rzekę z kamieniami czy argentyńskie trawiaste wydmy, więc zmuszony był improwizować. Gdy nie miał trudnych dla siebie przygód, ścigał się w tempie na okolice dziesiątego miejsca. Ostatecznie ukończył rywalizację na piętnastej lokacie. Co ciekawe, mimo że Dakar jest jego priorytetem, to nie zrezygnował z driftu.

Jest trochę zaprzeczeniem rajdów, bowiem uślizg powoduje spowolnienie auta, ale czucie balansu samochodu się poprawia, więc dobrze wpływa na jakość mojej jazdy. Pozwala mi też panować nad sobą, nad stresem. W połowie kwietnia mam pierwsze zawody. Startów w drifcie będzie sporo – mówił „Przeglądowi Sportowemu” w pierwszej połowie 2016 roku.

Motocyklu również nie porzucił, chociaż obecnie służy mu przede wszystkim do ćwiczenia koordynacji i poprawiania kondycji fizycznej. Jak uważają fachowcy, ma jeszcze nad czym pracować.

W żadnym wypadku nie jest jeszcze zawodnikiem światowego, wybitnego poziomu. Trochę mu jeszcze do tego miana brakuje. Mimo wszystko jest młodym zawodnikiem i może w końcu mu się powiedzie, tak jak Krzyśkowi Hołowczycowi, który tak tak zawzięcie walczył o osiągnięcie sukcesu w Dakarze. Na razie przed nim jednak bardzo długa droga do sukcesu –  prosto z Dakaru opowiada nam Jacek Czachor, który w swojej karierze piętnastokrotnie uczestniczył w tym rajdzie. Zarówno jako motocyklista, jak i kierowca samochodu.

MCH14663-2

Rajd Dakar 2017 miał być wyjątkowy dla Przygońskiego. Po raz pierwszy wystąpił w nim jako szczęśliwy ojciec malutkiej córeczki.

Wiem, że moja żona poradzi sobie ze wszystkim, ale na pewno mam świadomość, że jakiś krótki wycinek mi umknie, choć wyjeżdżam tylko na trzy tygodnie. Wiem też, że Justyna zadba o to, bym codziennie dostawał partię aktualnych zdjęć naszej córki, choć z zewnątrz to się może wydać dziwne, ale my – jak pewnie wszyscy rodzice na tym etapie – jesteśmy bardzo skupieni na drobiazgach, może z pozoru nieistotnych czy banalnych, ale dla nas ważnych – mówił „Sportowym Faktom”.

Tegoroczny rajd prowadził z Paragwaju do Argentyny. Na trasie ujrzeliśmy zawodników z 59 krajów. 83 załogi samochodowe miały mieć do pokonania dystans 8823 kilometrów. Pełen odcinków powyżej 3500 metrów n.p.m, upałów, burz, ulew, fatalnych warunków atmosferycznych. Do tego stopnia, że organizatorzy zmuszeni byli skracać odcinki specjalne, ponieważ załogi mogłyby mieć problem z dotarciem do mety.

Dakar jest fatalnie zorganizowany. Co chwilę mamy jakieś przerwy, które destabilizują pracę startujących ekip. Tym samym zawodnicy spędzili w swoich pojazdach wyjątkowo małą liczbę godzin. Obsada w samochodach jest słaba, startuje, jeśli się nie mylę, tylko siedmiu kierowców z pierwszej dwudziestki z zeszłorocznego wyścigu. Zdecydowanie lepiej wyglądają, co zaskakujące, quady. Nie będę zaskoczony jeśli w kolejnym Dakarze wystartuje jeszcze mniej załóg, które przerzucą się na inne imprezy. Cierpliwość kiedyś się w końcu skończy –opowiadał nam Czachor po ósmym etapie.

Jeszcze przed startem 32-letni Przygoński mówił, że jego celem jest pierwsza dziesiątka wyścigu, choć dodawał również, że jego ekipa jest przygotowana pod względem technicznym na lokatę w piątce. Pomóc mu w tym miała nowa konstrukcja auta, znacznie lepsza niż w ubiegłorocznym starcie. Samochód Mini miał obniżoną masę, a także trzy koła zapasowe pod fotelami, które wcześniej znajdowały się w bagażniku.

W połowie morderczego wyścigu mówił Eurosportowi:

Na pewno potrzebujemy szczęścia i to ono będzie tu kluczowym elementem, który pomoże. Przychodzi na przykład zła pogoda, deszcz, masz przed sobą wielkie błoto i wybierasz. Pojadę albo prawą, albo lewą stroną. Lewa strona eliminuje cię z zawodów, prawa – wygrywasz. Naprawdę nie ma tu żadnego sposobu i do tego właśnie bardzo potrzebne jest szczęście. A te wybory są codziennie. Jedziesz i się zastanawiasz, czy się uda i się udaje. A zaraz obok stoi zakopany samochód. Dlatego życzcie nam szczęścia.

W walce o czołowe lokaty liczył się niemalże od samego początku, ale nieprzewidywalna trasa sama podyktowała warunki, a później wytypowała zwycięzcę. W klasyfikacji generalnej Przygoński zajął wspomniane siódme miejsce, a zważywszy na jego ogromny talent oraz to, że był jednym z najmłodszych kierowców w stawce, to stawiamy dobre whisky, iż te osiągnięcie w kolejnych startach zdoła poprawić.

PAWEŁ DRĄG

fot. Marian Chytka/przygonski.com

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Inne sporty
22.01.2022

Świątek w czwartej rundzie Australian Open. W kolejnym meczu będzie faworytką?

Darja Kasatkina, pogromczyni Magdy Linette, nie zamierzała łatwo dać za wygraną. Świetnie czuła się dziś w długich wymianach, nie oddawała zazwyczaj punktów za darmo. Kiedy jednak przychodziło, co do czego musiała uznawać wyższość Igi Świątek. Polka górowała nad rywalką w decydujących momentach i wywalczyła awans do 4. rundy w Australian Open (6:2, 6:3). Tym samym […]
22.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

I znowu oberwaliśmy mocno po głowach, tym razem od Szwedów…

Jeśli liczyliście na to, że po koszmarnym występie z Norwegią Polacy zmobilizują się na Szwecję i co za tym idzie pokażą w tym spotkaniu odpowiednie umiejętności i charakter, mamy dla Was złą wiadomość: Biało-Czerwoni zagrali chyba jeszcze gorzej niż wczoraj. Po meczu bez historii przegraliśmy na Euro 2022 z Trzema Koronami 18:28… Pierwszą połowę tego […]
21.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

Siatkarze grają za często? Ja bym zamienił wszystkie treningi na mecze!

Jastrzębski Węgiel walczy w tym sezonie na trzech frontach, ale Tomasz Fornal nie narzeka na zmęczenie. Wręcz przeciwnie – zapewnia, że mógłby grać z taką częstotliwością jak w NBA. Zresztą rywalizacji nigdy mu mało. Przepada też za tą wirtualną, czasem odpala transmisję na Twitchu. Polski siatkarz, mimo młodego wieku, zrobił już w swojej karierze sporo, […]
21.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Polska rozbita przez Norwegię. Nasi byli dziś bezradni

W meczu drugiej rundy Euro 2022 z Norwegią Polska straciła aż 42 gole. Nikt w historii mistrzostw Europy nie dał sobie wbić więcej bramek w pojedynczym spotkaniu! Już to pokazuje, że zagraliśmy dziś bardzo słabo. Jednak wszystkim histerykom, którzy chcieliby teraz wywieźć na taczkach trenera Patryka Rombla i skreślać raz na zawsze naszą kadrę, mówimy: […]
20.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

I znowu oberwaliśmy mocno po głowach, tym razem od Szwedów…

Jeśli liczyliście na to, że po koszmarnym występie z Norwegią Polacy zmobilizują się na Szwecję i co za tym idzie pokażą w tym spotkaniu odpowiednie umiejętności i charakter, mamy dla Was złą wiadomość: Biało-Czerwoni zagrali chyba jeszcze gorzej niż wczoraj. Po meczu bez historii przegraliśmy na Euro 2022 z Trzema Koronami 18:28… Pierwszą połowę tego […]
21.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Polska rozbita przez Norwegię. Nasi byli dziś bezradni

W meczu drugiej rundy Euro 2022 z Norwegią Polska straciła aż 42 gole. Nikt w historii mistrzostw Europy nie dał sobie wbić więcej bramek w pojedynczym spotkaniu! Już to pokazuje, że zagraliśmy dziś bardzo słabo. Jednak wszystkim histerykom, którzy chcieliby teraz wywieźć na taczkach trenera Patryka Rombla i skreślać raz na zawsze naszą kadrę, mówimy: […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Pozbawiona wszystkich ważnych obrońców Polska przegrywa 23:30 z Niemcami…

To nie tak miało być! Liczyliśmy, że dziś do wygranej z Niemcami na Euro 2022 poprowadzi nas znakomita polska defensywa, którą w meczu z Białorusią (tylko 20 straconych bramek) dowodzili Maciej Gębala i Bartek Bis. Niestety, ten pierwszy tuż przed spotkaniem otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie został dopuszczony do gry, mimo tego […]
18.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Czas na mecz z Niemcami! Czy Polacy pokonają odwiecznego rywala?

Starcia polskich piłkarzy ręcznych z Niemcami to z reguły są widowiska, które maksymalnie podnoszą nam ciśnienie, że wspomnimy tu o finale mistrzostw świata w 2007 roku, czy też meczu o brąz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Niestety, w przeszłości bywało tak, że wiele z tych spotkań kończyliśmy porażką – honorową, ale jednak. Dziś ta […]
18.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bring_ Back _The _90s
Bring_ Back _The _90s(@bring_-back-_the-_90s)
5 lat temu

dakar to jest rajd dla bogatych amatorow.kogo to interesuje?!
niebawem nowy sezon F1 a Wy cisza.

valdi80
valdi80(@valdi80)
5 lat temu

Proszę nie mylić rajdu z wyścigiem…

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022