post Avatar

Opublikowane 26.05.2016 18:06 przez

redakcja

Wczoraj mogliście przeczytać wywiad z Dawidem Ambrożym, skautem PZPN na Wielką Brytanię. Dawid mówi w pewnym momencie: skauting w Anglii wcale nie jest taki dobry.

Z jednej strony piłkarski moloch, kraj uznawany za tytana skautingu, niby wyznaczający trendy, niby podlewany grubymi milionami, niby sito bez wad.

Z drugiej Dawid, młokos z Polski, który mówi: e tam. Wiesz, oni wcale nie są tacy dobrzy. Mają mnóstwo luk.

Mówi to bez cienia zadufania, bez cienia pozerstwa. Informuje mnie z takim spokojem, z jakim inni mówią – dzisiaj w sklepie kupiłem nieświeże masło.

Ja wiem, że nie ma w nim cienia pychy. Jest tylko świadomość własnej wartości, a także świadomość, że nie ma najmniejszych powodów, by czuć kompleksy wobec kogokolwiek.

Tymczasem potem do Polski przyjeżdża skaut ze Scunthorpe czy innego zadupia, a wszyscy patrzą jak w obrazek.

***

Za rozwój polskiej piłki mają podobno odpowiadać Belgowie. Taki ukuł się mit. Dlaczego mit?

Nie jest też tak, że uważam Belgów za hochsztaplerów, specjalistów od nabijania ludzi w butelkę. Nie. Audyt jest potrzebny. Audyt jest konieczny. Czy nie jest formą audytu system licencyjny w polskich ligach, czy nie dzięki temu niektóre kluby zostały przymuszone do działalności wybiegającej poza opłacanie rachunków za bojler?

Ale jest zasadnicza sprawa, która mi w tej układance nie pasuje, mianowicie kolejność. Belgowie mają oceniać akademię wobec sześciuset kryteriów, chwalą się, że gdzieś wyłapali jak to półtoragodzinny trening tak naprawdę składał się z 50 minut rzeczywistej aktywności (czerpie tu i później z wywiadu P.Zycha z szefem Double Pass). To fajne, świetny wniosek dla jakiejś doskonałej akademii, która myślała, że nic nie ma już do poprawy. Tu widzę największy potencjał pracy audytorów – gdy pracują w ośrodku, który działa, robi to nieźle, a teraz chce impulsu.

Ale w naszym przypadku? Sorry, ale to trochę jak wysłać Magdę Gessler do audytu moich zdolności kulinarnych. Co ona może ocenić, gdy moja aktywność w kuchni kończy się na wyciągnięciu kabanosa z lodówki?

Postrzegam Double Pass jako firmę użyteczną na późniejszym etapie, ale nie na pierwszym. Co mają powiedzieć teraz? Fajnie, jakbyście mieli więcej niż jedno boisko? Fajnie, jakby nie przypominało leja po bombie? Fajnie, jakby był w klubie psycholog z prawdziwego zdarzenia, a nie cieć Mietek mówiący młodemu „nie łam się”? Fajnie, jakby trener juniorów mógł skupić się na pracy tylko z dzieciakami, a nie dorabiał na nocki w fabryce gwoździ?

Możecie się łudzić, że zwrócą uwagę na jakiś mega szczegóły, które zrobią różnicę. Ale niestety – nawet jeśli zwrócą, to priorytety w tym momencie I TAK będą gdzie indziej, w sektorach oczywistych dla pani Jadwigi ze sklepu spożywczego.

***

„Musicie mieć trenerów młodzieży na etatach”.

„Panie Belgu, właśnie te pieniądze wydaliśmy na to, żeby pan nam o tym powiedział”.

Moim zdaniem oni mogą się wykazać w szlifowaniu, pracach wykończeniowych. My jesteśmy placem budowy, początkowy etap. I teraz palące wydatki są zupełnie gdzie indziej.

***

Aha, i przeszkadza mi, że ich audyt miałby polegać na paru dniach wizyty, a potem oglądaniu meczów na video, względnie pytaniu trenera np U13 JAK PRACUJĄ. Jak to ma być poważny audyt, to widziałbym ich siedzących z miesiąc, dwa, przyglądającym się wszystkiemu, a nie na weekendowej wizycie.

***

Zaraz powiecie – no tak, to zostanie po staremu. Stasiek ze szwagrem rzucą piłkę, a sami pójdą zrobić litra. Ale będzie nasze, polskie!

Nie, nie chodzi mi o to, żebyśmy szli z szablą na czołgi, stawiali pomnik Polskiej Myśli Szkoleniowej.

Nie chcę myślenia „dobre bo polskie”, tylko „dobre bo dobre”.

Czy uważam Narodowy Model Gry za pracę tak rewelacyjną, że już tylko czekać na efekty? Nie. Owszem, to ruch we właściwym kierunku. Ale na pewno nie biblia, na pewno nie narzędzie do przewrotu.

I to nie jest tylko moja opinia. Znowu wrócę do Dawida: chłopak siedzi w Anglii, przygląda się uważnie i widzi czego brakuje. Wysłał kilka uwag Marcinowi Dornie, które teraz przypomnę:

1. By szkolić polską młodzież bardzo ważne jest aby każdy z zawodników rozegrał równą ilość minut w sezonie, bo przecież wiemy, że jeden zawodnik rozwija się wcześniej, a drugi później. Przykład angielskich akademii klasy pierwszej i drugiej: przed sezonem podpisywana jest umowa na tle klub – zawodnik, że rozegra równą ilość minut. Rozumiem, że w Polsce bardzo często spotykana jest presja na punkty i gole, ale nie zmieni się wizerunku jakości polskiej piłki, jeżeli zawodnicy nie będą dostawać szansy w meczu ligowym. Dlaczego często w polskim szkoleniu/klubach spotyka się, że w zespole danego rocznika zarejestrowanych jest 30 zawodników, gdzie prawie ta sama 18 występuje przez cały sezon? Na zachodzie nazywamy to dyskryminacją szkoleniową.

2. Stworzenie nowej pozycji koordynatora na tle szkoła czyli OSSM czy LOSM a klubem. Wiemy, że pomimo uczestnictwa w szkole sportowej zawodnik reprezentuje swój klub. Bardzo często spotyka się sytuacje sporne w szkole i w internatach, gdzie często panuje nieład i brak kontroli nad tymi chłopakami. Czyli osoba, która reprezentuje ośrodek sportowy/ szkołę, klub i rodziców.

3. Kiedy otwarte zostały pierwsze 16 ośrodków szkolenia młodzieży – z tego co pamiętam w 2004/2005 r. – nie przeprowadzono żadnej teoretycznej lekcji na tle psychologiczno – piłkarskim, myślenia na boisku ale również zachowania poza nim. W Anglii poświęcają temu 4-5 godzin tygodniowo, plus analizy wideo z meczów. Przecież wiemy ze nie ma lepszego źródła nauki, niż kiedy można zobaczyć samego siebie i wyciągnąć wnioski z popełnianych błędów boiskowych ( patrz punkt 5).

4. Inwestycja w system tzw PMA, platforma online, która skupia bazę danych każdego ucznia/zawodnika, gdzie znajdują się informacje takie jak czas gry zawodnika, jego występy, plan gry, indywidualne statystyki oraz zespołowe, informacje medyczne, sesje treningów, oraz na tle szkoła – obecność, oceny, raporty ze strony nauczycieli/wychowawców, zegar rozwoju zawodnika oraz dodatkowe zakładki na prywatną bibliotekę.

5. Inwestycja w system ”replay analysis”, gdzie zamieszczane są wszystkie nagrania z meczów, gdzie każdy zawodnik posiadający osobiste dane do prywatnego użytkowania aplikacji może mieć wgląd do swoich poczynań na boisku, czytaj: wyciąganie wniosków i poprawienie decyzji boiskowych oraz mecze danych reprezentacji, rozgrywki europejskie itp.)

To są kapitalne sprawy. To są fundamenty. Wiedza od zaraz, za darmo. Kwestie kluczowe do wprowadzenia od zaraz.

Kwestie kluczowe, których w tym momencie w osławionym NMG brak.

Niektórzy lubią stawiać Double Pass i NMG w opozycji. Abo to albo to. Zaufajmy albo temu albo temu. Otóż ja powiem tak: zaufalibyśmy wdrożeniu obu, a gołym okiem widać, że i tak będą leżeć odłogiem ważne tematy.

***

Wiedza. Tak, wiedza jest kluczem. Ale ten klucz wcale nie jest ze złota, wcale nie jest na końcu tęczy, wcale nie trzeba zabijać smoka, żeby go zdobyć. Czasem trzeba go tylko przekręcić.

Byłem u Tomka Króla w Crystal Palace. Położył nacisk w pewnym momencie na to, jak klub nie ma żadnego problemu by dzielić się wiedzą. Że my weszliśmy bez kłopotów, oglądamy treningi, robimy wywiad z nim. Staże? Hurtowo. Ludzie wchodzą drzwiami i oknami.

Kuba Mrozik z polonijnego Tigers regularnie wizytuje akademię Chelsea, kupił oficjalne materiały z Ajaksu. Dawid Ambroży był w Feyenoordzie, Benfice. Aż trudno mi sobie wyobrazić ile wiedzy można zgromadzić mając za sobą markę i wsparcie klubu.

Znowu powiecie: ale to będą Polacy, znowu balanga, stare zwyczaje! Nie. Przestańmy robić z siebie idiotów. Mamy nowe pokolenie i pełno ludzi, którzy marzą tylko o jednym: o rzetelnej pracy na rzecz piłki. Gdziekolwiek nie pojadę znajduje takie osoby, które tylko czekają, by dać im większą odpowiedzialność, by im zaufać, dać możliwości. I absolutnie nie mówię tylko o tych, którzy realizują zza granicy – wizytowałem jakiś czas temu akademię Jagiellonii (materiał w przyszłym tygodniu) i też poznałem osoby, które zrobiły na mnie duże wrażenie.

Jest pełno rzetelnych, mądrych ludzi, którzy pracowitością i kreatywnością mogliby zrobić różnicę. Przeskoczyć dzięki ambicji zachodnich, zbudować samemu wzorzec, który na późnym etapie mógłby wziąć pod uwagę jakiś audytor.

Tylko wiecie co? Wiecie jaki jest atut tych Belgów?

Że u nas do klubu wszedłby dwudziestopięciolatek z wiedzą, głową pełną pomysłów, pasją, chęcią poświęcenia się pracy. I co? I daliby mu mopa.

A przyjdzie Belg, powie to samo, ale po flamandzku, to prezes powie: kurwa, Johan, tu będzie stadion twojego imienia.

***

Nie demonizujmy też na siłę ludzi starej daty, traktujmy indywidualnie. Jakim fachowcem jest Ryszard Karalus – czapki w głów. Zastanawiam się gdzie dziś byłaby polska piłka, gdyby ćwierć wieku temu dano mu władzę na wprowadzanie swoich pomysłów.

Pomysłów, które jakby żywcem wyjąć z najnowszych trendów szkoleniowych w renomowanych akademiach.

***

Ta wiedza naprawdę leży na ziemi. Przypomnijmy punkty, o których mówił Dawid. Sam, bez żadnej wiedzy fachowej o trenerce, mogę coś jeszcze dopisać.

Psychologia sportowa. Potraktowanie jej bardzo poważnie. Pisałem swego czasu o szkoleniu w Dinamie Zagrzeb. Mówi się o tej szkółce, że daje gotowych technicznie piłkarzy. Błąd. Moim zdaniem największy nacisk kładą właśnie na przygotowanie mentalne. Zarażają głodem rozwoju, mają niezwykłe zrozumienie wagi tej kwestii: „Tylko najbardziej zdeterminowani mogą zrobić wielką karierę. Tylko najbardziej oddani piłce mogą przetrwać w niezwykle konkurencyjnej grze, jaką jest nowoczesny futbol. Największe szanse mają inteligentni, umiejący dostosować się do różnych warunków, a przy tym chłonni na wiedzę (tzw. wysokie „coachability”). Pracowitość? Nawet nie powinno się o niej przypominać. To elementarz. Pytanie, czy można zostać dobrym piłkarzem bez pracowitości, to jak pytanie czy można zostać dobrym pisarzem nie umiejąc pisać.

Pięknie powiedział Paweł Frelik: przy książkach też możesz wypracowywać systematyczność na boisku! Jak obijasz się przy książkach, to większe szanse, że będziesz olewał trening, mecz. Stajesz się mniej obowiązkowy.

Wolny czas piłkarzy, jego życie prywatne, bardzo wpływa na boisko. Nie chodzi o to by robić z trenerów gestapowców. Ale można ułatwiać na przykład wejście w inne pasje, które wartościowo wypełnią czas.  Warto zauważyć, że często piłkarze, którzy w młodych latach trenują inne sporty – najprostszy przykład to Zlatan i sztuki walki – potem na boisku mają dodatkowe atuty.

Od młodego lekcje uświadamiania. Jak radzić sobie z pieniędzmi. Jakie są zagrożenia. Nawet jak to jest z kobietami polującymi na piłkarzy. Można zorganizować spotkanie z takimi, którzy przeżyli to na własnej skórze? Można. Swego czasu Janek Boniowski, którego pamiętacie ze styczniowego wywiadu (na marginesie – radzi sobie i pracuje), chciał za tylko zwrot dojazdu opowiadać na żywo juniorom swoją historię. Mogło być to pouczające? Mogło.

Muszę w ogóle pisać, że trener juniorów nie powinien martwić się o to gdzie musi znaleźć drugą fuchę, by utrzymać rodzinę? Najlepiej rolę trenera uwypukli fakt, że w Dinamie podkreślają jak ważny jest skauting TRENERÓW. Pierwszą, najważniejszą rzeczą w jaką powinno się zainwestować, jest skauting. Nie piłkarzy jednak, ale TRENERÓW. Wyszukanie talentów wśród szkoleniowców to priorytet. Silna kadra szkoleniowa doprowadzi uzdolnionych graczy na szczyt, a i średniaki pod ich okiem świetnie się rozwiną. Przy przeciętnej jakościowo kadrze trenerskiej, mamy loterię. A loteria to marnotrawstwo.

Bartek Sylwestrzak, nasz trener w FC Midtjylland. Człowiek, który skupia się tylko na jednym elemencie – kopaniu piłki. Według mnie idą czasy specjalizacji. Coraz mniejsze szczegóły będą robić różnicę, dlatego stawiałbym na podział: fachowiec od kopania jak Bartek, fachowiec od stałych fragmentów, analityk video sekcji juniorskich i inne.

Nowe technologie. Jaką różnicę mógłby zrobić wychowany samemu fachowiec od stałych fragmentów gry, który w dodatku dostałby możliwość pracy na futbolówkach pokazujących trajektorię lotu? To też nie są miliony, mają to Tigers Kuby Mrozika.

To jest kilka luźnych kwestii, które dzisiaj rozbijają się o cele finansowe, bo skoro trener zespołu juniorskiego nie może utrzymać się tylko z pracy w klubie, to o czym my mówimy – jaki analityk?! Ale może po prostu potrzeba zmiany priorytetów. Ilu fachowców można by samemu wychować rezygnując z jednej pensji zagranicznego zawodnika?

Mimo, że w to wszystko wierzę, to i tak wszystkie punkty byłyby daleko na liście priorytetów za stworzeniem bazy.

***

Pochylmy się nad tematem trenerów. Zaznaczam jak to dla mnie ciekawe, że w Dinamie taką wagę przykładają do SKAUTINGU trenerów. To od twojej bazy trenerskiej zależy w znacznie większym stopniu jakich graczy wychowasz, niż od tego jak równo ścięta jest trawa.

Jak jest z tym w Polsce? Szczerze przyznam, że nie wiem. Nie mam rozeznania. Natomiast pokażę wam mail od czytelnika.

Piszę w sprawie szkoleń dla trenerów i szeroko rozumianej strategii scieżki rozwoju trenerów w Polsce.

Kilka aspektów:

1. Strategia PZPN-u dot. trenerów opiera się na opodatkowaniu trenerów (licencje) i zmuszeniu ich aby uzyskać te licencje uczestniczyli w kursach szkoleniowych (UEFA pro, A,B,C). Oczywiście licencje są płatne, kursy również. PZPN organizuje kursy, a najczęściej powierza je okręgowym związkom- ich jakość jest bardzo niska, od słabej organizacji poprzez kiepskich prelegentów na słabej merytoryce kończąc. Celem systemu licencji nie jest wyszkolenie jak największej liczby potencjalnych trenerów, tylko sprawienie wrażenia, że związek ma jakąś wizje. W praktyce, każdy ‚ogarnięty’ trener wiedzę zdobywaną na kursie UEFA A ma opanowaną – wystarczy trochę kursów komercyjnych i umiejętność korzystania z internetu…

2. Patologiczny system i traktowanie absolwentów AWFów przez PZPN. Kurs UEFA A jest stawiany wyżej niż pięcioletnie studia na specjalizacji trenerskiej z piłki nożnej, jeśli chodzi o porównanie ilość godzin i zakresu materiału – kpina w żywe oczy. Chodzi o to żeby od absolwentów ściągać kasę za kursy wyrównawcze, bo bez nich nie dostanie się licencji (sic!) i za kilka lat nie będzie można nigdzie pracować jako trener.

3. System szkoleń – które sa planowane w środku tygodnia pracującego (wyrównawcze UEFA A, UEFA A) , lub w sesjach weekendowych… Kto z młodych ludzi (na dorobku) pracujących zawodowo jest w stanie co dwa tygodnie wziąć urlop w środku tygodnia żeby jeździć na kurs przez cały semestr? Druga dziwna rzecz – żeby się dostać na kurs wyrównawczy UEFA A w 2016 trzeba mieć ważna licencje PZPN A przez dwa lata wstecz nawet jak się nie prowadziło w tym czasie żadnej drużyny?!?!?!?

Odnoszę wrażenie, że cały ten chory i patologiczny system jest tylko fasadą, ładnym opakowaniem w teorii, ale błędne jego założenia sprawiają, że zamiast upowszechniać, szkolić i uświadamiać trenerów, robi się we wczesnym etapie sztuczną selekcje i dobrych trenerów (albo materiał na dobrych trenerów) często odsiewa się ze względów formalnych lub finansowych lub logistycznych. PZPN zamiast ułatwiać dostęp do szkoleń – poprzez ten chory system – utrudnia go i jeszcze oferuje gówniany produkt (jakość szkoleń – więcej się dowiesz na dobrej konferencji komercyjnej niż na całym kursie UEFA A).

Oczywiście wiem, że PZPN kieruje sie wytycznymi UEFA itp. ale dla mnie jest to materiał dla dobrego prawnika do jakieś komisji europejskiej. To co się wyprawia, blokując dostęp do zawodu (chcesz pracować w klubie>kup licencje>chcesz licencje> zapłać nam za kurs) to powrót do czasów głębokiego komunizmu.

Konsekwencja jest taka, że najwyższe papiery UEFA Youth, UEFA Pro zdobywają pupilki systemu – albo byli piłkarze, albo grupa trenerów związana z największymi klubami, albo ludzie wysoko postawieni w strukturach lokalnych PZPNów, a co za tym idzie zwiększa się ich szansa a prace w zawodzie, nie konkuruję się umiejętnościami tylko papierami przede wszystkim.

Piszę jako trener – samotny głos na puszczy – bo każdy z trenerów z którymi mam kontakt psioczy, a potem dla świętego spokoju robi te kursy i podbija licencje bo z ‚systemem nie wygrasz’ ,ale może będzie to jakiś asumpt do szerszej dyskusji na ten temat…

TU inny głos. Zostawiam jeden i drugi bez komentarza, bo tematyki nie znam dobrze. Postaram się zgłębić, na ten moment jednak nie wyrokuję.

Pamiętam jednak taką statystykę: w którym elemencie najbardziej bili nas na głowę Hiszpanie? Wcale nie w liczbie piłkarzy czy juniorów. Właśnie w liczbie świetnie wyszkolonych trenerów.

Ciekawe ile trudu musi sobie zadać i przez jak wartościowe musi przejść Hiszpan, by uzyskać taką samą licencję jak Polak.

Leszek Milewski

PS: chcecie do mnie napisać [email protected] lub tutaj PW.

Opublikowane 26.05.2016 18:06 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Boniek: Kluby chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy…

Kluby Ekstraklasy coraz częściej zaczynają podnosić głos w kwestii tego, by PZPN nie delegował na ich mecze konkretnych arbitrów. Do sprawy na Twitterze odniósł się już Zbigniew Boniek. – Chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki – pisze prezes PZPN. W ciągu ostatnich tygodni aż trzy kluby […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Występ Lewandowskiego i Piątka z Anglią zagrożony? Rzecznik PZPN uspokaja

Istnieje ryzyko, że polscy piłkarze występujący w Bundeslidze nie będą mogli wystąpić w najbliższym meczu z Anglią. Wszystko przez przepisy covidowe i obostrzenia. Na ten moment przepisy niemieckich landów nakazują przejście obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Anglii. W tym wypadku Bayern Monachium i Hertha Berlin mogłyby nie wyrazić zgody na wyjazd Robert Lewandowskiego i Krzysztofa […]
08.03.2021
Anglia
08.03.2021

West Ham United w końcu kroczy do europejskich pucharów

Jeśli w blisko trzech czwartych sezonu zajmujesz w tabeli wyższe miejsce niż Liverpool, a rozegrałeś o dwa mecze mniej niż The Reds, to masz powody do zadowolenia. Nie mogą ich zmniejszyć nawet problemy drużyny Juergena Kloppa, tym bardziej, że nazywasz się West Ham United. Ten sam West Ham, z którego przez kilka ostatnich lat szydzono.  […]
08.03.2021
Blogi i felietony
08.03.2021

Portugalczycy w 1. lidze. Skąd wziął się nowy trend transferowy?

Naszą piłką rządzą pewne trendy. Zwłaszcza jeśli chodzi o transfery oraz ich kierunek. Oprócz pewnych elementów stałych – zawsze jest kilku Słowaków czy Brazylijczyków, często łowi się piłkarzy według zasady: wyszło XYZ? To sprawdźmy sześciu jego rodaków. Czy właśnie dlatego Portugalczycy stali się trzecią najliczniej reprezentowaną nacją na zapleczu Ekstraklasy? Czy pierwszoligowcy oszaleli na punkcie […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Mamrot: Toczyłem rozmowy z klubami Ekstraklasy

Wczoraj oficjalnie doszło do zmiany trenera w ŁKS-ie Łódź. Spadkowicz z Ekstraklasy rozstał się z Wojciechem Stawowym i zatrudnił w jego miejsce Ireneusza Mamrota. – Nie ukrywam, ze miałem rozmowy z klubami Ekstraklasy. Ale w negocjacjach z ŁKS-em najważniejsze było to, że rozmowy toczyły się sprawnie. Prezes i dyrektor sportowy jasno określili swoje oczekiwania – […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Księga ligowych przysłów wzbogacona: efektywny jak Kuzimski

Konia z rzędem temu, kto zgadłby, że Mateusz Kuzimski będzie jednym z najbardziej wpływowych napastników Ekstraklasy sezonu 20/21. Tak, najbardziej wpływowych: topowa dziesiątka klasyfikacji kanadyjskiej ESA, 50% udziału przy bramkach Warty Poznań. Gracz idealnie skrojony pod wymagania Zielonych, na ten moment gracz, którego niektórzy w tej lidze mogliby pozazdrościć. Kuzimski oddał jak do tej pory […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Dudek: Szeroka kadra jest niepoważna. Zadowoleni są tylko menadżerowie

Jerzy Dudek skrytykował powołania Paulo Sousy. Jego zdaniem koncepcja „szerokiej kadry” jest absurdalna. – Myślę, że najbardziej zadowoleni z takiej sytuacji będą menedżerowie. Powoływanie tylu zawodników jest niepoważne. Przecież selekcjoner może z nimi porozmawiać, zadzwonić do piłkarzy, którzy są częścią kadry U-21 – pisze w „Przeglądzie Sportowym”. W piątek Paulo Sousa ogłosił listę 35 zawodników, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Premier Szkocji wściekła na kibiców Rangersów. „Wracajcie do domów!”

Dwudniowe świętowanie zdobycia mistrzostwa Szkocji przez kibiców Rangers FC rozwścieczyło Nicolę Sturgeon, premier Szkocji. – Wracajcie do domu! Gromadzenie się w tłumie grozi śmiercią i może opóźnić wyjście z lockdownu całego kraju! – grzmiała na Twitterze. Rangersi w sobotę odzyskali tytuł mistrzowski po bardzo trudnym okresie dla klubu. Degradacja, przebijanie się przez niższe ligi, problemy […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jeżdżenie na taksówce to etap. Tęsknię za boiskiem i szatnią

Bartosz Iwan pracuje jako taksówkarz. Jeździ Boltem albo Uberem. Sam uważa, że to przejściowe. Tęskni za boiskiem i dalej rozpamiętuje zwolnienie z Wieczystej Kraków. Raz na jakiś czas w mediach społecznościowych pisze, że szuka roboty w piłce. Od pół roku nie otrzymał żadnej poważnej propozycji, ale nie przestaje wierzyć. Początkowo nie chciał rozmawiać. Tłumaczył, że […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Manchester City powalczy o Haalanda. Mbappe? Za drogi

Manchester City jest bardzo zdeterminowane do tego, by latem ściągnąć do klubu napastnika gwarantującego mnóstwo goli. Takiego z najwyższej półki światowej. Według doniesień zwykle dobrze poinformowanego Davida Ornsteina z „The Athletic” zespół Pepa Guardioli zagiął parol nad Erlingiem Haalandem. Mało prawdopodobne jest jednak ściągnięcie Kyliana Mbappe. Starcie w derbach Manchesteru obnażyło problemy Manchesteru City w […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Niech każdy klub wybierze sobie ulubionego sędziego, który może prowadzić jego mecze!

W Ekstraklasie rzadko dostajemy koncerty z prawdziwego zdarzenia, raczej fałsz albo tandetne występy, natomiast to się powoli zmienia. Niestety nie w tę stronę, w którą byśmy chcieli, bo kolejne kluby i ich przedstawiciele urządzają sobie koncerty życzeń w stosunku do sędziów. Otóż wybierają sobie tych arbitrów, których nie lubią i apelują, by jeden z drugim […]
08.03.2021