Wielka impreza piłkarska – w dodatku z udziałem Polaków – przed nami, a to jak zwykle oznacza spore poruszenie na rynku wydawniczym. Fani książek sportowych mają teraz w czym wybierać, w zasadzie większość wieczorów, które pozostały do rozpoczęcia turnieju, można spędzić na lekturze. Poznać bliżej gwiazdy naszej kadry, bohaterów innych ekip, czy też po prostu zagłębić się w tematykę piłkarską (i nie tylko), która nie jest związana stricte z Euro. Znajdzie się coś zarówno dla tych starszych, jak i dla młodszego pokolenia.

Co wybrać? Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji z kilku ostatnich tygodni.
1. „Lewy. Jak został królem”. Łukasz Olkowicz i Piotr Wołosik
Autorzy zaglądają za kulisy kariery najlepszego polskiego piłkarza. Opowiadają o bolesnych ciosach dla Roberta: śmierci ojca i odejściu z Legii. O tym, jak kariera Roberta nabrała rozpędu – transferze do Lecha Poznań i debiucie w reprezentacji. O szorstkiej przyjaźni z Jakubem Błaszczykowskim, który na początku namawiał go na transfer, ale potem na ich znajomości pojawiły się pierwsze rysy. O wielkim zamieszaniu wokół Roberta – telefonie od Fergusona, SMS-ie od Mourinho. Dlaczego wybrał akurat Bayern? Jaką rolę odegrał jego agent? Od kiedy zaczął pracować nad tym transferem? O Ani Lewandowskiej, która nie chciała być tylko żoną piłkarza i stworzyła własną markę. Wszystko to wzbogacone o opinie ludzi, których Robert spotkał na swojej drodze, zaaranżowany jest m.in. wywiad z Juergenem Kloppem.
KSIĄŻKĘ „LEWY. JAK ZOSTAŁ KRÓLEM” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
2. „Joachim Löw. Strateg, esteta, mistrz świata”. Christoph Bausenwein
Joachim Loew – piłkarz, trener, selekcjoner. Po zwycięstwie w 2014 roku na stadionie Maracana w Rio de Janeiro stanął w jednym szeregu z takimi legendarnymi trenerami, jak Sepp Herberger, Helmut Schön i Franz Beckenbauer. Jak wyglądała jego droga od początku kariery w 1978 roku aż do fenomenalnego sukcesu? Christoph Bausenwein kreśli portret człowieka, który zarówno jako piłkarz, jak i trener uparcie poszukuje klucza do gry idealnej. Jednocześnie porusza tematy dotyczące futbolu, takie jak np. niemiecki model szkolenia.
KSIĄŻKĘ „JOACHIM LÖW. STRATEG, ESTETA, MISTRZ ŚWIATA” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
3. „Stan Futbolu”. Krzysztof Stanowski
Krzysztof Stanowski, jeden z najlepszych dziennikarzy sportowych, twórca portalu Weszło.com, ocenia polską piłkę nożną. Jak to on – bezkompromisowo, szczerze, czasem złośliwie, często ironicznie, zawsze inteligentnie. Dla niego nie ma świętych krów, a zakulisowa wiedza, jaką zdobył przez lata pracy jako dziennikarz pozwala mu na błyskotliwe sportretowanie piłkarskiego światka.
Jeśli chcesz poznać opinie ludzi, którzy są już po lekturze książki, kliknij TUTAJ i sprawdź komentarze.
KSIĄŻKĘ „STAN FUTBOLU” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
4. „Legia Mistrzów” Piotr Jagielski
Choć jest to opowieść o drużynie piłkarskiej Legii Warszawa, która w 1995 r. wywalczyła awans do elitarnych europejskich rozgrywek Ligi Mistrzów, gdzie biła się z mistrzami Anglii, Rosji, Norwegii i Grecji, faktycznie jest to historia legii, zaciężnego wojska atletów, sprowadzonych do warszawskiego klubu, by zdobywać najwyższe cele, wygrywać mistrzostwa i puchary. Nie musieli się przyjaźnić, musieli razem pracować, choć tak bardzo się od siebie różnili. Wszystko to na tle Warszawy połowy lat 90., usiłującej równać do największych europejskich stolic, tak jak Legia usiłowała równać do najlepszych drużyn na kontynencie. Autor: Piotr Jagielski (ur. 1986 w Warszawie), dziennikarz muzyczny Polskiej Agencji Prasowej, publikował również w „Newsweeku”. Od zawsze i nieuleczalnie kibic Manchesteru United.
KSIĄŻKĘ „LEGIA MISTRZÓW” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
5. „Manuel Neuer. Najlepszy bramkarz świata”. Dietrich Schulze-Marmeling
Jakie zmiany zaszły w ostatnich latach w roli bramkarza? Jaką taktykę stosuje Manuel Neuer? Co sprawia, że jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci nowoczesnej piłki nożnej? W barwnej narracji Schulze-Marmeling kreśli sylwetkę genialnego piłkarza Bayernu i porównuje jego grę do gry innych bramkarzy. Przedstawia także kulisy budowania kadry Niemiec i polityki transferowej tamtejszych klubów. Czytelnik otrzymuje wgląd w futbol najwyższej klasy, a jeden z najlepszych autorów tematyki piłki nożnej jest gwarancją świetnej lektury.
KSIĄŻKĘ „MANUEL NEUER. NAJLEPSZY BRAMKARZ ŚWIATA” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
6. „Nawałka. Droga do perfekcji”. Łukasz Olkowicz
Jaki jest Adam Nawałka? Jeden z najlepszych polskich reportażystów sportowych, Łukasz Olkowicz, sprawdza, jak trener piłkarskiej reprezentacji Polski budował swoją karierę. Zaczyna od dzieciństwa w Rudawie, pierwszych zwycięstw i porażek, kończy na pracy z reprezentacją. Rozmawia z kilkudziesięcioma osobami, które wpłynęły na karierę Nawałki – m.in. ze Zbigniewem Bońkiem. – Wiedziałem, że dobrze zna polskich zawodników i potrafi z nimi rozmawiać. Nie przestraszy się ich sławy. Lubi też konkretną pracę, haruje od rana do wieczora. Szukałem Polaka, żeby nie przeszkadzała bariera językowa. No i chciałem, żeby trenował piłkarzy, a nie dziennikarzy i nie starał się błyszczeć w mediach.
KSIĄŻKĘ „NAWAŁKA. DROGA DO PERFEKCJI” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
7. „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat”. Yvette Żółtowska-Darska
Kolejna pozycja o Robercie Lewandowskim, ale tym razem dla młodszego odbiorcy. LEWY to uniwersalna historia chłopca, który ani przez chwilę nie wahał się, co jest dla niego ważne. Opowieść, o wielkim talencie i konsekwencji. O tym, że nawet porażkę można przekuć w sukces. To współczesna bajka, w której wszystko wydarzyło się naprawdę.Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej i chciałbyś przekazać tę pasję swojemu dziecku, masz super prezent. Jeżeli twoje dziecko jest fanem piłki nożnej, a ty nie możesz się do tego przekonać, przeczytajcie razem tę opowieść. Przywraca wiarę w siebie i uskrzydla.
KSIĄŻKĘ „LEWY. CHŁOPAK, KTÓRY ZACHWYCIŁ ŚWIAT” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
8. „Guy Martin. Motobiografia”. Guy Martin
Tytuł, który może być z kolei bardzo przyjemnym detoksem od piłki nożnej. W tej książce Guy Martin, gwiazda wyścigów motocyklowych, mechanik ciężarówek i prezenter telewizyjny, opowiada o swoim dzieciństwie i młodości, poszukiwaniu nowych wyzwań i spoglądaniu śmierci w oczy. Wyjaśnia, dlaczego kocha ścigać się na motocyklach, wspomina swoje największe szaleństwa, a także zdradza, co czuł, gdy na wyspie Man zaliczał uślizg przy prędkości ponad 270 km/h… – Klimat wyścigów motocyklowych na wyspie Man niewątpliwie jest mistyczny, to coś jak religia. Miałem okazję go doświadczyć, będąc tam kilka lat temu jako kibic. Czytając tę książkę, poczułem, że jestem po drugiej stronie, że jestem jednym z tych bogów, którzy pędzą po krętych drogach 300 km/h z głową kilka centymetrów od betonowych ogrodzeń i budynków – Adam Badziak, mistrz polski w wyścigach motocyklowych, komentator i ekspert MotoGP.
KSIĄŻKĘ „GUY MARTIN. MOTOBIOGRAFIA” MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU
9. „Włodzimierz Lubański. Życie jak dobry mecz”. Włodzimierz Lubański, Michał Olszański
Życie jak dobry mecz to pełna pasji opowieść o futbolu. O sukcesach, sławie, ciężkiej kontuzji, która odebrała nadzieję, i o odrodzeniu. Włodzimierz Lubański w rozmowie z Michałem Olszańskim powraca do dzieciństwa na Śląsku, kiedy nie liczyło się nic innego, jak tylko możliwość biegania za piłką po podwórku. Po kolei śledzimy rozwój jego kariery: od GZKS Sośnica Gliwice, przez GKS Gliwice aż po pierwszy poważny kontrakt z Górnikiem Zabrze, podpisany przez Lubańskiego w wieku zaledwie 15 lat. Gdy miał lat 16, zadebiutował w reprezentacji Polski seniorów, strzelając gola, co do dziś pozostaje niepobitym rekordem. Podobnie, jak liczba bramek zdobytych w oficjalnych meczach międzynarodowych. Lubański ma ich na swoim koncie 48. Jest to także opowieść o wyjeździe z kraju, o Belgii, która dla piłkarza stała się drugą ojczyzną, o rodzinie i pozaboiskowych pasjach.
ZAMÓW KSIĄŻKĘ „WŁODZIMIERZ LUBAŃSKI. ŻYCIE JAK DOBRY MECZ” W PRZEDSPRZEDAŻY
10. „Kamil Glik. Liczy się charakter”. Michał Zichlarz
Niewielu wierzyło w jego talent. Były selekcjoner twierdził, że nie nadaje się do kadry, Janusz Filipiak porównał do starej škody, a prezes Odry Wodzisław powiedział: „Jeśli zagra w takich klubach, jak Real czy Liverpool, potraktuję to jako swoją porażkę”. Tymczasem 17-letni Kamil Glik pakował walizki, by spróbować swoich sił w drużynie Królewskich. Trenował z Raúlem, Gutim, Casillasem… Przygoda z Realem nie była do końca udana, ale charakter wyniesiony z mrocznego Osiedla Przyjaźń, na którym się wychował, nie pozwolił mu się poddać. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy parł do przodu, zostając w końcu kapitanem Torino i filarem reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2016. Michał Zichlarz, znający Glika od lat, postanawia opisać jego niezwykłą karierę. W Jastrzębiu‑Zdroju słucha dramatycznej opowieści o śmiertelnej chorobie małego Kamila. W Turynie dowiaduje się, za co Polaka kochają kibice Torino. Rozmawiając z piłkarzem, jego rodziną, kolegami z boiska, trenerami i selekcjonerami reprezentacji, poznaje tajemnicę sukcesu Kamila Glika. Przekonuje się, że talent to nie wszystko.
ZAMÓW KSIĄŻKĘ „KAMIL GLIK. LICZY SIĘ CHARAKTER” W PRZEDSPRZEDAŻY